PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Ser Pauluspolder gaf het voorbeeld Wisjinsky wil „Kommandantura" in ere herstellen 0E BILT Vervolgens verkiezingen voor geheel Berlijn DE ECONOMISCHE SITUATIE IN ENGELAND NOG ZEER MOEILIJK BENDE HANDELAARS IN VALSE MARKEN OPGESPOORD Dankbaarheid na veel tegenstand 192e Jaargang - No. 129 Dagblad, uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hootdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 aer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Juni 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vbssingen Walstr 5860. tel. 2355. 3 lijnen (b.gg. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 20. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 22281; Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zierikzee: N'. Bogardstr. C 1 Dinsdag zijn de ministers der Grote Vier weer bijeen geweest in een zitting, die niet geheim was. Daardoor is bekend geworden welke tegen voorstellen inzake Berlijn Wisjinsky heeft geformuleerd tijdens de vorige geheime zittingen Ze komen 'in het kort hierop neer, dat de vier mogend- heden de „kommandantura" weer nieuw leven moeten inblazen en aan dit lichaam het opperbestuur over Berlijn opdragen. De vier geallieerde commandanten moeten daarna verkiezingen organiseren ter instelling van een nieuw Duits stadsbestuur. De vier geallieerde commandanten I allieerde strijdkrachten; het uitoefe van Berlijn zullen vrije verkiezingen nen van toezicht op in Duitse ge in geheel Berlijn doen organiseren, vangenissen verblijf houdende perso- waarbij een uit Duitsers samenge ïen: het uitoefenen door dc vier mo- stelde commissie zal worden belastgendheden gezamenlijk van controle met de uitvoering van de werkie- zingsregelingen Deze commissie zal evenveel leden uit do Oostelijke als uit de Westelijke sector van de stad •moeten tellen. De „kommandatura" zal de cate gorie \*an personen, aan wie het kies recht is ontzegd, inkrimpen Ook aan op de verkiezingen waaronder inbe grepen het toezicht op de verkie zingsvoorbereidingen en op de ver kiezingscampagnes der politieke par tijen; de bezettingsautoriteiten be houden zich het recht voor het be stuur van Berlijn wederom geheel of edecltelijk aan zich te trekken, in- vroegere leden van de voorm. Duit- dien zij dat noodzakelijk achten. se nationaal-sociaüstische partij of van andere organisaties dezer partij, zal kiesrecht worden toegekend, be- .halvc indien dit door een rechtbank vervallen is verklaard. De ..kommandatura" zal erop toe zien dat alle in Berlijn toegestane politieke partyen. evenals alle erken de ma&tschappelijjtc organisaties, het recht zullen hebben candidaten voor de Berlijnse gemeenteraadsverkiezin gen te stellen. Het stadsbesuur van Berlijn, dat aan de hand van de resultaten van deze nieuwe verkiezingen zal worden samengesteld, draagt een voorlopig karakter. Het stadsbestuur is onder geschikt aan de geallieerde „kom mandatura". Door de Berlijnse gemeenteraad goedgekeurde besluiten mogen niet in strijd zijn met door de geallieerde ..kommandatura'uitgevaardigde verordeningen. Bepaalde van vitaal belang zijnde aangelegenheden, zoals de beschik. Minister Acheson deed zijn voor stellen vergezeld gaan van een ver klaring, waarin nij uiteen zette dat het centrale punt van zyn plan neer komt op het vestigen van een stads bestuur voor geheel Berlijn, dat over voldoende bevoegdheden zal beschik ken. om op normale wijze te kunnen fungeren". In 1950 leerverplichting van acht jaar. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. Aan .c!e memorie van toelichting is het vol gende ontleend: In 1950 2al de achtjarige leerver plichting van kracht worden. De mi nister acht het wenselijk, dat er een andere organisatie van het gewoon L.O. tot stand komt. Bestaande be zwaren kunnen afdoende worden op gelost wanneer het tegenwoordige aantal van zes leerjaren der schooi vor gewoon l.o. wordt verlengd. De minister stelt voor het aantal leer jaren op acht te brengen. Naast deze school voor gewoon l.o met acht leerjaren heeft de minister de school voor voortgezet l.o. gehand haafd. Hij meent, dat er een ver schuiving moet komen in het onder wijs naar de zintuigelijke-motorische uitvoeringshandeling en naar de vor ming van het gemoedsleven. Er is een kleine commissie ingesteld, wel ke de minister in deze zal voorlichten Waarom eist de P.T.T. een persoonsbewijs? Het Tweede Kamerlid, mr B. Stok vis (CPN), heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is. dat door de dienst der Rijkspostspaarbank een persoonsbe wijs als legitimatiemiddel wordt ver rit. Mr. Stokvis wijst erop. dat vele Nederlanders geen persoonsbewijs meer hebben en vraagt of een uitrei king van kosteloze postlegitimaties mogelijk is. Lord Strabolgi is somber gestemd Dinsdag, op de tweede dag van het Labour-congres te Blackpool, zijn twee van de drie belangrijkste figu ren uit het kabinet aan het woord gekomen. Premier Attlee prees in een o—o-toespraak het geduld en de bekwaam- kmg over het politic-apparaat vallenheid van Bevin waarvan thans de onder de bevoegdheid van de ,kom- j resuitaten duidelijk gingen blijken. Als voorbeelden noemde hij de Wes telijke Unie. het Atlantisch Pact en mandatura". VOORSTELLEN VAN ACHESON. Door minister Acheson zijn de vol gende heden voor publicatie vrij gegeven. voorstellen tijdens een besloten zitting van de conferentie der vier ministers ingediend. Het stadsbestuur van Groot-Ber. lijn zal, teneinde behoorlijk te kun nen functionneren en in afwachting van de samenstelling van een defini-1 zekere internationale toestand moest tieve bestuursregeling voor de stad, Engeland aan de militaire verdedi ging meer besteden dan gewenst was. de opheffing van dc Berlijnse blok kade. De premier betreurde het uiter aard, dat Ierland en Birma het Ge menebest hebben verlaten. Daar stond tegenover, dat India. Pakistan en Ce.ylon zijn gebleven, De economische toestand achtte Atllee bemoedigend. De productie ging goed vooruit, doch door de on- zijn bevoegdheden uitoefenen door middel van de organisatie waarvan in de tijdelijke ontwerpbestuursrege- ling voor Berlijn gewag wordt ge. maakt. In het plan-Acheson worden ver volgens de bevoegdheden van de „kommandatura" en van het stads bestuur van Berlijn afzonderlijk op genoemd. De volgende bevoegdheden zullen rechtstreeks door de geallieer de autoriteiten van Berlijn worden uitgeoefend Maatregelen tot ontwapening en demilitarisatie: maatregelen betref fende herstelbetalingen, teruggave van oorlogsbuit, dekartelüsatie en decentralisatie in' de industriële, lei ding; voorzieningen aangaande be scherming en' veiligheid van de ge- Sir Stafford Cripps. de minister die verantwoordelijk is voör het econo mische beleid, liet minder optimisti sche klanken horen. De handel met het buitenland on dervindt steeds meer moeilijkheden, verklaarde hij. De gunstige con junctuur van onmiddellijk na de oor log behoort tot het verleden, want ve le afnemers van Britse waren verke ren zelf in een moeilijke positie. Het iaarlijkse tekort op de batalingsba- Inns bedraagt 300 millioen p. st. Onder deze omstandisheden is het be zwaarlijk op dit moment toe te ge ven aan eisen, tot verhoging van de levensstandaard. De uitgaven voor de- fensiedoeleindcn. voor de sociale dien sten en de subsidies op levensmidde len waren zware lasten voor de schat kist. De overgrote meerderheid van het congres was onder de indruk van het betoog van Sir Stafford Cripps. Een resolutie, waarin om opheffing van de loon.stop werd verzocht, had geen schyn van kans. Na de toespraak van Attlee zorgde Lord Strabolgi. een der voornaamste figuren in het Hogerhuis, voor een verrassing door aan te dringen op al gemene verkiezingen in de herfst van dit jaar inplaats van het volgend jaar. Volgend jaar staan wij waarschijn lijk voor een ernstige economische si tuatie, zo luidde zijn betoog, en dan zal het moeilijk zijn het volk uit te leggen, dat wij daaraan geen schuld hebben. Daarom moeten we voor de crisis een nieuw mandaat vragen. Koninklijke maakte 83 millioen winst over 1948. Aan het verslag over 1943 van de N V. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij (Koninklijke Shell) ontlenen wij: Het jaar 1948 leverde belangrijk be tere financiële resultaten op dan 1947 als gevolg van uitbreiding van afzet, gepaard aan een zeer gunstig prijsni veau van onze producten. De netto winst over 1948 bedraagt ƒ83.090.610 (over 1947: 66.992.287 Dit winstcijfer maakt het mogelijk een dividend uit te keren van 4 pCt op de 1500 preferente aandelen en van 9 pCt (ongewijzigd) op de gewone aandelen RADIOREDE PRINSES WILHELMINA. In vervolg op haar Paasboodschap zal H K.H. Prinses Wilhelmina op Donderdag 9 Juni. des avonds half acht. over beide zenders een toespraak houden ter gele genheid van de Pinkstertijd. Dez.e tccri zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. H.K.H zal de rede pei- soonlijk uitspreken in het Nederlands, iSngels en Frans. .Venlose politie knapte de zaak in Nederland cp. Enige tyd geleden werd bericht, dut de Venlose politie er in was ge. slaagd een bende valse munters op te sporen, die vertakkingen had over geheel Westcuropa. De Nederlandse vertakking is, dank zij het knappe werk van de recherche, thans onschadelijk gemaakt. De gearresteerde per. sonen hielden zich bezig met handel in valse marken en dollars. Over het onderzoek zijn thans nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Een krantenverkoper in München is de eerste geweest, die een vals marken-bankbiljet ontdekte. Het was uitgegeven door een Venlose zaken man, die in München met zijn vrouw in een hotel logeerde. Het echtpaar, werd aangehouden en de Venlose po litie werd op de hoogte gebracht. De geallieerde autoriteiten hoopten hier mede eindelijk een spoor in handen te hebben, dat zou leiden naar dc bron van waar Duitsland met grote hoeveelheden nagemaakt gela werd De oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. dr. L. <1. Beel. is Zater dag niet de K.L.M. Constellation „Holland" uit Indonesië teruggekeerd op Schiphol. Verscheidene autoriteiten waren te zijner begroeting op het vliegveld aanwezig. Van links naar rechts: W. de Drees. de minister president; minister mr. J. van Sehaik, de secretaris van Staat voor de buitenlandse veilig heid in Indonesië, kolonel Suria Santosso. minister mr. J. II. van Maar. seveen en dr. L. J. Beel. Het geschenk voor het koperen huwelijksfeest. Nu dezer dagen een aanvang is ge maakt met de inzameling van gelden voor het geschenk van het Nederland se volk aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest, verzoekt het uitvoerend comité ons bekend te maken, dat het door de burgerij bij een te brengen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking ge schiedt volkomen belangeloos terwijl de onvermijdelijke kosten uit enige daartoe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. De voorzitter van de algemene reken kamer zal de administratie controle ren. Denk om bon 06 van de brandstoffenkaart. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat Bon 06 van de oude brandstoffenkaart TA. 806 uiterlijk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brandstof- fenleverancier moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. Aanval op onderneming. Zaterdagmiddag heeft een gewapende bende te Medan een aanval gedaan op de oliepaimoriderncming Sapit Sebrang van de Deli-maalschappij. Gedood werden de ondernemingsassis tent van der Veen. een ondernemings- wachter, een arbeider en een kind. De bende ontkwam met ^e voor de uitbeU- lir.g der lonen bestemde gelden ten be drage van l 7000.—. overstroomd. Op een gdgeven ogen blik moesten zelfs alle twintig mark- biljetlen in de Westelijke zones 'uit de circulatie genomen worden. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de Venlose zakenman de biljetten zwart had gekocht, maar van dc valse munterij niets afwist. Door verder onderzoek kwam men tot de bron: een zekere H. in Blcrik. Vader en zoon H. wfl-den gearres teerd, en de gangen van de vrouw van de zoon. een Francaise, die gere geld z.g. familiereisjes naar Parijs maakte, werden zorgvuldig nagegaan. Toen de politie genoeg bewijsmate riaal had verzameld werd de „vrouw, Odette H.. geafresteerd. ARABISCHE LEVERANCIER. Terwijl Odette nu de handel in vals geld niet langer kon ontkennen, bleef zij aanvankelijk weigerachtig de her komst van de valse bankbiljetten te noemen. Enkele weken verblijf in de j gevangenis maakten haar echter ook I op dit punt spraakzamer. Aanvanke lijk smokkelde zij, zo vertelde zo. per I trein kleine Hoeveelheden vals geld, verborgen in een kluwen wol. Later maakte zij reizen per taxi. waarbij het valse geld in de auto werd ver borgen. De leverancier was" een A ra- bier uit de onderwereld van Mont- I martre, die Youssef heette. Met het adres van deze Arabier in zijn zak reisde commissaris Kissen» naar Parijs, waar hij ietwat- ongelo vig door zijn Franse collega werd onivtfngen. lie bewijzen, die commis saris Eissens meebracht, waren ech ter zo duidelijk, dat de Franse com. missaris zich haastte om persoonlijk Youssef en diens vrouw te arresle. ren. Vier maanden lang heeft de Ven lose politieinspecteur van Vuuren vooral, druk werk gehad om de Ne derlandse vertakking van deze om. vangrtjke valse munterij volledig op te rollen. De Venlose politie heeft daarmee goed werk geleverd en haar voldoening zou des te groter zijn. wanneer de Franse politie doorbor duurde op het werk van de Venlose en deze hele internationale zwendel zou kunnen ontmaskeren. RUILVERKAVELING IN ZEELAND David Bruce, de nieuwe Ameri kaanse gezant In Parijs. Het Deense elftal samengesteld. Het Deense voetbalelftal, dat Zon dag 12 Juni in Kopenhagen tegen het Nederlandse elftal in het veld treedt, werd als volgt samengesteld: Doel: Nielsen: achter: Erik Koppel en Poul Petersen; midden: Axel Pil- mark. Dion Ornvold en Ivan Jensen: voor: Kaj Frandscn. Svend Jörgen Hansen. Kar] Aage Praest. Kiïud Lundberg, aanvoerder, en Jörgen Leschly. Reserves: Henning Elting, Hoger* Olsen. Edvin Hansen. Hans Collberg. Frank Rechendorff en Harald Lvng- saa. Dinsdagmiddag is in het Gelderse dorp Velddnel aan de Maas een brand ontstaan, die binnen enkele minuten gro te afmetingen aannam. Een dubbele wo ning brandde tol de grond toe af Ook een boerderij ging verloren. Van 717 tot 215 kavels. Ruilverkaveling is een woord dat voor vele boeren, die verknocht zijn aan hun eigen grond, een minder prettige klank heelt. Totdatja totdat men zich eens in de materie verdiept, reken sommetjes gaat maken en tot ruil verkaveling besluit. En dan, wanneer de „grote schoonmaak" achter de rug is, moet men eerlijk bekennen, dat ruilverkaveling toch niet zo kwaad is. Integendeel, dat zij een grote winst betekent. Hoe is het dikwijls in de polders gesteld De boer. die er zijn bedrijf heeft, bezit vaak een reeks kleine percelen, die her en "der kilometers van elkaar verwijderd, door de pol der verspreid liggen. Gevolg: veel tijdverlies. De kleine percelen heb ben elk hun grens, zodat veel meer grond voor de productie verloren gaat. dan nodig is. Bovendien is er meestal gebrek aan goede wegen en iaat de ontwatering veel te wen sen over. Gaat men echter eens becij feren wat het oplevert wanneer kleine percelen worden saanigevoegd, de eigenaar zijn kavels zoveel moge lijk in aaneengesloten blokken rond zijn bedrijf krijgt, wanneer ieder perceel zoals is voorgeschreven in de Ruilverkavelingswet aan een verharde weg komt te liggen en de afwatering goed wordt geregeld, dan wordt het productievermogen van de grond met ca. 20Gj verhoogd! SER PAULUSPOLDER: DE EERSTE RUILVERKAVE. LING IN ZEELAND. Dè 490 ha. grote Ser Paulus polder onder de gemeente Vogelwaarde, is de eerste in Zeeland, waar tot ruil verkaveling besloten werd. En dat dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1931—'32 waren er enkele mensen in die streek, die begrepen, dat het een andere kant op moest. De polderlasten waren meer dan twee maal zo hoog als ergens anders, ter wijl de wegen slecht waren en de ontwatering, vooral van de Oosthoek van de polder, veel te wensen over liet. In 1938 werd een ruilverkavelings- aanvrage ingediend en op 24 Oct. 1939 werd na veel voorbespreking in de officiële stemmingsvergadering tot ruilverkaveling besloten In de plaat selijke commissie werden benoemd de heren Staal. Mangnus, deFeyter. Rottier en Burms Deze commissie is de ziel van iedere ruilverkaveling. Hier komen de belanghebbenden met hun wensen cn klachten. En deze zijn dikwijls niet weinig in aantal. De Centrale Cultuurtechnische commissie is daarbij belast met het toezicht, ter wijl het Bureau Ruilverkaveling de plannen uitwerkt. Drie onpartijdige schatters hebben in de Ser Paulus polder alle gronden geschat, die in 11 waarderingsklassen werden onder gebracht. Dc cultuurgronden bestaan uit lichte tot zware zavelgrond van goede tot zeer goede kwaliteit. Ver der kwamen er hoogteverschillen van plm. 2.75 m. voor. de percelen van vele eigenaren lagen door de gehele polder verspreid de totale opper vlakte van plm. 490 ha. was verdeeld over 717 kad. percelen in de Oost hoek vooral was er gebrek aan goede toegangswegen en de afwatering liet veel te wensen over. Bij zware regen val kwamen grote gedeelten, zelfs we gen. blank te staan. Het doel van de verkaveling was daarom: verbetering van de afwatering, aanleg van nieu we en verbetering van bestaande we gen en verbetering van perceeisvorm en -indeling. VELE TEGENSLAGEN. In Febr. 1940 werd met het werk begonnen. Bedoeling was het geheel op basis van werkverschaffing uit te voeren. De Ned. Heidemaatschappij, die de directie over het werk kreeg. ontving 95 subsidie in de lonen. De overige kosten moesten door belang hebbenden worden voldaan in 30 jaar. De moeilijkheden van de bezet ter kwamen al spoedig. Grote partij en stenen werden gevorderd, terwijl het aantal arbeiders sterk wisselde, Maximaal zijn 300 man tegelijk aan het werk geweest. In 1943 werd het werk geheel stopgezet om na de be vrijding weer met nieuwe moed te beginnen. De lonen waren intussen Onder de deskundige leiding van de heren ir. J. D. Dorst, lid van de Centrale Cultuurtechni sche Commissie, de cultuurcon sulenten ir. A. H Smale en ir. A. Franke, alsmede ir. L. Eel- kema. mocht een onzer redac teuren een bezoek brengen aan de twee in Zeeland bijna ge reed gekomen ruilverkavelings- werken. Uit enthousiaste ge sprekken met belanghebbenden en uit eigen aanschouwing, kwam wel zeer duidelijk vast te staan hoeveel deze ruilver. kavelingen voor de landbouw in de betrokken gebieden bete kenen. ongeveer driemaal zo hoog geworden, terwijl, met de werklozen niet flink kon worden opgeschoten. Daarom werd tenslotte besloten aannemers in te schakelen. De Provincie besteedde het maken van de Vogelfortwcg aan. de pl. commissie besteedde de andere wegen aan en een andere aannemers firma zorgde voor sloten graven, ver werken der specie, maken van oprit ten en egalisatiewerk. voor zover niet reeds door werklozen uitgevoerd. En zo kwam er schot in het werk. waarvan .men zich wel eens in ver twijfeling had afgevraagd of het wel ooit klaar zou komen. Rond Kerstmis 1947 konden de nieuwe kavels worden verdeeld en eind 1948 is het werk practisch gereed gekomen. WAT WERD BEREIKT. Wat werd nu bereikt? Het aantal kadastrale percelen is teruggebracht van 717 op 215. De „lappendeken" van voorheen, waarin alles schots en scheef door elkaar lag. is tot een mooi mozaïek geworden. Ieder die grond inbracht, heeft de waarde hiervan in grond teruggekregen, zoveel mogelijk in één kavel en liefst in de onmiddel lijke nabijheid van zijn bedrijf. Dil bespaart uurlonen en geeft de boer ook de mogelijkheid zijn grond mee. mechanisch te bewerken, hetgeen op kleine versnipperde percelen dikwijls niet doenlijk is. Iedere kavel is aan een weg en een waterschap komen te liggen. De wegen hebben een verharding van 3—5 m. gekregen, niet een minimum kruinbreedte voor dc nieuwe wegen van 7 mwaardoor ruimte voor beplanting is gehouden. Twee wegen werden met nieuwe klin- kerkeien bestraat, tenviji de oude casseien uit opgebroken wegdelen j voor bestrating elders werden gebe zigd. Er zijn 2 hoofdwegen, n.l. de tertiaire weg van Rapenburg naar Vogelfort. waarvoor de provincie een belangrijke bijdrage gaf cn de Zuid- weg. De waterlopen, ontworpen dooi de Centrale Cultuur-technische Com missie zijn berekend op een af voer van 9 M3 per minuut per 100 ha. en houden rekening met een peil op het Groot Vogel van plm 1.80 m N.A.P. De min. breedte van de slootbodems bedraagt 0.50 c.M. Met enkele kleine werkzaamheden rest nu nog de beplanting. Over dit laatste zijn nog onderhandelingen gaande. Wij hebben een van de grote voor- •echters voor deze ruilverkaveling dc heer Staal, gevraagd, hoe de belang hebbenden er nu over dachten. On omwonden gaf hij toe, dat in het be- \«ele van zijn vrienden hem' de rug toekeerden. In de wetenschap te erken in het beiang van de polder heeft hij doorgezet en thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat zijn grootste tegenstanders van toen, ruiterlijk erkennen verkeerd te zijn geweest! Verder zal de toekomst bewijzen welk een zegenrijk werk deze pioniers in Zeeland op hot gebied van de ruil verkaveling, voor de Ser Pauluspol der. een zeer beste vlas- en tarwepol- der, tot stand hebben gebracht. Vliegramp bij Porto Rico. ONGEVEER 50 SLACHTOFFERS Een transportvliegtiiig C 46 van de maatschappij ..Strato" is met 81 per sonen aan boord in de C'araibische zee bij Porto Rico neergestort. De kust wacht heeft 22 overlevenden op een nabijgelegen eiland waar jenomen. Het toestel, dat van ban Juan. de hoofdstad van Porto Rico. op weg was naar Miami, had 57 volwassenen en 18 kinderen als'passagiers aan boord, vermoedelijk grotendeels bewoners van Porto Rico. Volgens berichten van de kust wacht wareit 6 uur na het ongeluk pas 28 overlevenden gevonden. Vol gens een lid van de bemanning sche nen vele passagiers er voor terug te deinzen overeenkomstig het bevel van de gezagvoerder in het water te springen. In deze streek komen veel haaien en andere gevaarlijke vissen voor. Volgens de gezagvoerder kreeg bet toestel machinestoririg. enkele minu ten na het vertrek van het vliegveld. De gezagvoerder van het vliegtuig meent dat 40 a 56 van de 81 inzitten de van het vliegtuig verdronken zijn- Het toestel zonk binnen zes minu ten nadat het de zee had geraakt en men vreest, dat degenen, die niet on7 middellijk eruit konden komen, meè naar de diepte zijn gegaan. Het schijnt, dat geen van de 18 kin deren gered zijn. Fabrieksbrand te Pernis. Een felle brand heeft ren gedeelte an hel complex der Albatros Super, fosfaatfabr. N.V. te Pernis in de as gelegd. Snel ingrijpen van de Rotter damse en Pernisse brandweer heeft kunnen voorkomen, dat het gehele, zeer uitgebreide complex fabrieken, loodsen cn opslagplaatsen met de aan wezige voorraden, in vlammen opging. Omstreeks kwart over een merkte een werkman uit de fabriek, dat er brand was uitgebroken in hel oude ketelhuis, waar ammoniumsulfaat lag opgeslagen. Hij waarschuwde onmid dellijk de portier, die zowel de brand weer Van Pernis als die van Rotter dam alarmeerde. Doo0 twee Rotterdamse motorspui ten en een kleinere spuit van Pernis. alsmede een drijvende spuit die van de rivierzijde uit werkte, .werden talrijke stralen op het brandende ge bouw gericht. Na enkele uren kon gezegd worden, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was. Zelfs was men erin geslaagd het zich in het ke telhuis bevindende schakelhuis met het grootste deel der apparatuur te behouden. VOORSPELT: LAGERE TEMPERATUUR. Geldig tot Woensdagavond Overdrijvende wolkenvelden met enkele plaatselijke buien en een kans op onweer. Matige wind tussen Zuid en West. Lagere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1