PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pinkster-congres van Labour begon r M BILT Royement van twee Lagerhuisleden goedgekeurd Verdaging van de minister-conferentie? HATTA NAAR ATJEH BLOEMLEZING VAN INCIDENTEN UIT HET PINKSTERWEEKEND Geheimzinnige boerderijbra d Vandaag DERBY SPANNENDER DAN OOIT GOUDKOORTS IN ZUID-AFRIKA LUISTERRIJKE VIERING VAN ZILVEREN N.C.R.V.-JUBILEUM -v. VOORSPELT 192e Jaargang-No. 128 Dagblad, uitgave van dc (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. a den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per weck; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p, advertentie 2.50. Ingcz. mededelingen dubbel tanel. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg. Londense Kaal 20. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauntsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardslr. C 160, tel. 26 Op tweede Pinksterdag is in Blackpool het jaarlijkse Congres van de Britse Labour-party begonnen, het grootste in de geschiedenis van de par tij. Ruim 1500 afgevaardigden nemen er aan deel en 400 journalisten zul len de discussies volgen. Vrijwel alle belangrijke figuren uit het kabinet van de partij staan op de lijst van sprekers, die het beleid van de partij zullen verdedigen. De voorzitter, de minister van na tionale verzekering, James Griffith, opende het Congres met een rede. waarin hij vol trots gewag maakte van hetgeen de regering met betrek king tot het Gemenebest heeft tot stand gebracht. De wijzigingen in de structuur daarvan noemde hij „iets zoals men in de geschiedenis der be schaving nog niet heeft aanschouwd. Hij geloofde, dat toekomstige ge neraties de wijze, waarop Engeland het Indische probleem behandeld heeft zullen beschouwen als de grootste van al zijn bijdragen tot de vooruitgang van de wereld. Het ontbrak reeds de eerste dag niet aan critiek op de leiding. Een der Geen resultaten in Parijs. De zittingen van het afgelopen weekende hebben de vier ministers in Parys geen stap dichter gebracht tot overeenstemming. Volgens peu ter overwegen de Westelijke dele gaties een voorstel om de confe rentie te verdagen als deze week weer geen vorderingen gemaakt worden. Bevin en Schuman hebben voor 25 Juni een vergadering van de consultatieve raad der Westelijke Unie in hun agenda staan en Dean Acheson heeft reeds verklaard, dat hij niet langer dan drie weken uit Washington weg wil zijn. Tot dusver is geen enkel con creet resultaat geboekt en geen van beide zijden hebben ook maar een belangrijke concessie aangebo den. Volgens waarnemers en function- narissen zijn zowel de Sovjet-Rus sische als de Westelijke delegaties blijkbaar naar Parijs gekomen in de' overtuiging, dat de andere zyde een regeling wenste. Nieuwe zuivering in de Sowjet-Unie? "volgens een bericht in de New York Times uit Parijs zijn minstens 300.000 leden uit de communistische partij in de Sowjet-Unie gestoten. „Verscheidene belangrijke leiders der partij-hierarchie zijn in stilte verdwenen", aldus het bericht. „Tot hen behoren Voznesensky, voormalig lid van het Politburean en Koeznetsof, secretaris van het centraal comité". Brits spoorwegpersoneel staakte met Pinksteren. Het ongenoegen van de vacantie- gangers en de oproepen van de Britse regering en vakbondsleiders ten spijt, heeft het spoorwegpersoneel van Noordoost Engeland op Pinksterzon dag opnieuw gestaakt. De treinenloop voor dc vacantiegangers werd daar door ten zeerste belemmerd. Terechtstelling op het nippertje afgelast. Zalerdag is te Brussel het doodvonnis voltrokken over vijf Belgen, die wegens verraad tot de zWaarste straf waren ver oordeeld. Vlak voor de terechtstelling legden zij gezamenlijk een verklaring af, die de zesde ter dood veroordeelde, een zekere Joseph Simar, op het laatste ogenblik van de'dood redde. De tekst van de verklaringen werd ijlings naar Brus sel doorgetelefoneerd en op grond daar van verleende de minister van justitie hem uitstel van executie. Vliegongeval in Griekenland eiste 22 doden. Een Dakota-vliegtuig van de Griekse luchtvaart-Mij. T.A.E., dat een bemanning van vier koppen aan boord had en 18 passagiers vervoerde is Maandagavond in liet ten N. O. van Athene gelegen Ma- lakassa-gebied neergestort, waarbij het toestel vlam vatte. Reddings ploegen waren niet in staat het in lichtei laaie staande wrak te na deren. Alle inzittenden (Grieken) zijn om het leven gekomen. Functionarissen van de lucht vaartmaatschappij „T.A.E." acht ten het mogelijk, dat sabotage de oorzaak van de ramp is. Dr. Beel weer in Nederland terug. EERST MET VACANTIE. Om even over drieën landde Za terdagmiddag op Schiphol de K. L. M.-constellation „Holland" met aan boord de oud-Hóge Vertegenwoor diger van de Kroon. dr. L. J. M. Beel. Een groot aantal journalisten omringde dr. Beel toen hij in gezel schap van zijn vrouw en dochters in de aankomstloods de douanefor maliteiten vervulde. „Toekomstplannen zeide dr. Beo] lachend, „die heb ik niet. Ik fa eerst met vacantie." Te zijner egroeting waren op het vliegveld aanwezig de ministers dr. Drees, mr. Schokking. mr. van Maarse- vecn en mr. van Schaick, alsmede prof. Romme. Sprekers was van mening, dat de par tij „veel te respectabel" werd. Een an der had het over „domme dingen" die de regering had gedaan, zoals het bekend maken van de impopulaire be groting een paar weken voor de raadsverkiezingen. Weer anderen had den bittere klachten over het royeren van twee Lagerhuisleden, onder wie de populaire Zilliacus. Het bleek ech ter. dat de meerderheid in het con gres zich in dit opzicht achter de lei ding schaart. Een verzoek van Zillia cus en het tweede geroyeerde lid. Solley, om een toespraak tot de deel nemers te houden werd verworpen. De uitslag van deze stemming werd met applaus, gemengd met uitroepen als schande, ontvangen. Met 4.721.000 tegen 714.000 stemmen steunde het congres vervolgens het besluit om Zilliacus en Solley te royeren. Bij de stemmingen gaf iedere afge vaardigde het aantal leden op. dat hij op het congres vertegenwoordigt. Een hardere noot zal de leiding te kraken krijgen zodra in de loop der debatten de loon- en prijspolitiek van de regering ter sprake zal komen. Hierover bestaat, vooral in vakbonds kringen, nogal wat ontevredenheid. Om met Sjaffroeddin te praten. Dc minister-president van dc Re publiek, Moh. Hatta, vergezeld door vijf andere republikeinse persoonlijk heden. onder wie drie ministers, is van Bangka naar Atjeh vertrokken voor een ontmoeting met het hoofd der republikeinse noodregering, Sja- froeddin. Het doel van deze reis is de noodregering er toe te bewegen, zich achter de overeenkomst Van Royen— Roem te plaatsen Sjafroeddin had verklaard ,voor Sumatra geen bevel tot staking van het vuren te zullen geven, vooraleer de republikeinse re gering terug zou zijn in Djocja cn hij had te kennen gegeven, op de hoogte te willen worden gesteld van de inhoud der getroffen overeen komst. Als Hatta er in slaagt met de nood regering tot overeenstemming te ko men. zou er een eind kunnen komen aan de verwarring, ontstaan door het bestaan van twee republikeinse rege ringen. Soekarno was jarig. In verband met de 47ste verjaardag van Soekarno heeft de Sultan van Djocja gisteren een telegram naar Bangka ver zonden, waarin hij Soekarno. mede na mens dc ingezetenen van de residentie Djocjakarta, gelukwenst. ..Heel Djocja verbeidt vol ongeduld de terugkeer van Uwe excellentie in de hoofdstad. Het vertrouwen van het gehele volk in het beleid van uwe excellentie blijft ongeschokt", aldus wordt in het'te legram gezegd. Gevechten, relletjes en demonstranten. Tijdens het Pinkesterweekeinde zijn in vcrscheinedc delen van de wereld inciden ten voorgekomen, die een aantal doden en gewonden hebben gekost. Hieronder een kleine bloemlezing uit de telegram men van de verscheidene persbureaux. Barcelona is Zaterdagochtend opge schrikt door acht luide ontploffingen in de nabijheid van het palcis, waar gene raal Franco verblijft. Te Jeruzalem zijn heftige incidenten veroorzaakt door streng orthdoxe Joden die de strenge naleving van de sab- batwetten gehandhaafd willen zien. Er werden talrijke personen gewond. De or thodoxen hebben het vooral gemunt op café's die op de sabbat open blijven. De politie te Calcutta heeft Zondag het vuur geopend op een menigte, die een verkiezingsbijeenkomst van de congres partij uiteendreef door deze met brand bommen te bestoken. Een persoon werd gedood en 25 anderen gewond. Zondag werd in Santiago een burger gedood en ongeveer 20 personen gewond, toen de politie het vuur opende om beto gers te verdrijven. De president van Chi li verklaarde, dat de communisten achter het incident zaten. Een persoon werd gedood en acht wer den gewond, toen de politie een handgra naat wierp naar de demonstratie van sta kende boerenarbeiders bij Ferrara in Noord-Italië. Te Malborghctto. dat eveneens in de buurt van Ferrara ligt, hebben de stakers een boer. die een aanvallende staker neerschoot, doodgeranseld. Boliviaanse nationalisten uit Argentinië Beraamde zwerver overval? De brandweer van Blijham. gemeente Wedde, was op eerste Pinksterdag druk bozig een'brand in de kapschuur van de landbouwer Koning aldaar te blussen, toen in een nabij gelegen schuurtje de 63-jarige zwerver. J. de Boer, werd aan getroffen met sneden over beide polsen en een messteek in de hals. In de nabij heid lagen een zwart masker en een be bloed mes. De man beweerde door twee onbekenden te zijn verwond. Vermoedt wordt, dat De B. de landbouwer, die al leen woont, door de brand uit zijn huis wilde lokken, om ongestoord de brand kast te kunnen forceren. De B. werd 30 jaar geleden gearresteerd als dader van een opzienbarende overval op de Rotterdamse Bank te Winschoten, waarvoor hij 18 jaar gevangenisstraf on derging. In de gevangenis werd hij aan getroffen met sneden over de polsen. Men nam. na een vluchtige „doodschouw" aan. dat hij gestorven was; kistlegging volgde, maar De B. kwam juist op tijd weer bij kennis. In totaal heeft hij 26 jaar gevangenisstraf achter de rug en hij was thans een half jaar op vrije voeten. Wellicht heeft hij ook de hand in een mislukte overval op de boerenleenbank te Bcllingwoide Vrijdag j.l. De dader vluchtte met achterlating van een col bertjasje en De B. werd bij de brand zon der jasje aangetroffen. Noodlottig onweer. Zaterdagmiddag is te Liessel (Kerkdorp van Deurne) tijdens hevige regenval een bliksemstraal de oorzaak geworden van de dood van de 28-jarige mevr. L. van Loon—Mennen en de volledige vernieti ging van een boerderij. De vrouw werd getroffen toen de blik sem 'op de schakelaar van het electrisch licht sloeg. Zij viel op een mangelma chine en was onmiddellijk dood. In de na bij gelegen boerderij van de familie Van Lieshout richtte de bliksem een ravage aan alsof een bom de woning getroffen had. Een der dachters viel bewusteloos, en een paard werd gedood, doch persoon lijke ongelukken deden zich verder niet voor. Merkwaardig is, dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag ge teisterd wordt. De Stromboli in werking. Dc vulkaan dc Stroboli nabij Sicilië, is Maandagavond in werking getreden. Brede door wolken omgeven lavastromen vloeiden in de richting van de zee. Het geluid van dc ontploffingen in het in wendige van de vulkaan kon duidelijk worden gehoord in Palermo De vul kaan ligt op het eiland Stromboli in de groep der Liparische eilanden- hebben met gebruikmaking van dynamiet en revolvers in de Boliviaanse grensstad Villazoh een geregeld gevecht geleverd met troepen uit Bolivia. Bij een brand, die reeds 12 uren woedt in dc gebouwen van de grootste katoen- fabriek van Argentinië, zijn drie perso nen om het leven gekomen en 20 ge wond, Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires is met alle materiaal uitgerukt om over een oppervlakte van 10.000 vierkante meter de strijd legen het onheil aan te binden. De schade wordt op meer dan 50 millioen peso's geraamd en men vreest, dat het vuur nog verschei dene dagen zal woeden. In Marseille ontstond Maandag een hevige twist tussen twee Senegalese sol daten en een gekleurde burger. Vijfhonderd burgers bemoeiden zich met de twist en een gevecht op grote schaal ontstond waarbij de .politie met machinegeweren en revolvers moest in grijpen. Een burger werd gedood en minstens tien personen werden ernstig gewond. Harvard-rede van Marshall herdacht. De ambassadeurs of vertegenwoordigers te Washington van de 16 landen, die bij hel plan-Marshall zijn aangesloten, heb ben George Marshall Zondag een groot diner aangeboden ter gelegenheid van het feit. dat Marshall twee jaar geleden de bekende rede in de Harvard-Universiteit hield. In deze rede werd de eerste stoot gege ven tot het Europese hulpprogram. President Truman verklaarde in een rede: „Ik geloof, dat wjj de komende jaren op deze onderneming zullen terugzien als op dc scheidingslijn tussen het oude tijd perk van nationale achterdocht, economi sche vijandschap cn isolationisme en het nieuwe tijdperk van wederzijdse samen werking om dc voorspoed der volken over de gehele wereld te vergroten". Hoffman zcide dat de taak van de ECA „die van raadgevers en geldschieters" is geweest. is het vijf jaar geleden, dat Koning; Leopold III van België met zijn gezin naar Duitsland gevoerd werd; wordt dc Belgische oud minister en dagblad-directeur Jules Hoste, die 'in Zeeland be kend is door zijn steun aan de herbeplantingsactie op Wal- cheren, 65 jaar; wordt dc Nederlandse let- terkundige-journalist Edouarcl de Nève 60 jaar. vJ Nieuw verbond van vakverenigingen op Java. De sultan van Djocja heeft audlënie verleend aan het comité. dal dezer dagen te Djocja werd opgericht voor de vorming van een nieuw verbond van vakvereni gingen, dat geen politieke kleur zal heb ben. zoals het geval was met de S.O.B.S. I.. die communistisch georiënteerd was. Reeds vijftien vakverenigingen, waaron der die van het personeel van de P.T.T. en de spoorwegen, hebben zich voorstan ders van de nieuwe vakcentrale ver klaard. Het comité heert verklaard dc terugkeer van de republikeinse regering te begroeten: samenwerking me' de re gering zal richtlijn zijn voor de nieuwe organisatie. Weer ontging Gordon Richards de zege. Dc derby-koorts, die de afgelopen week licel Engeland heeft aanggegre- pen, bereikte Zaterdag zijn hoogtepunt, 's Middags.om 3 uur, toen 's we relds grootste paardenrace der vlakke baan te Epsom verreden werd, is ds grote vraag beantwoord, die alle Engelsen de laatste dagen zelfs de dreigende algemene spoorwegstaking deed vergeten. Vele Engelsen heb ben in intense spanning gewacht of het de Engelse kampioensjoekey. Gordon Richards, die hot zwaar favoriet geworden paard Royal Forest bereed, nu eindelijk zou gelukken de Derby te winnen. Hij eindigde ech ter als vierde cn de 24ste poging van Richards om de Derby te winnen was mislukt. Voor de tweede maal in de historie is een vrouw de eigena resse van een winnend paard. Mevr. Glenister, de gelukkige bezitster van NIMBUS kon maar liefst het aardige sommetje van ,f 140.000 in haar zak steken. De Koningin, Prinses Elisabeth, de Hertog van Edinburgh en an dere leden van de Koninklijke familie woonden de Derby bij. Het was de 169ste maal#dat de Der by gehouden werd en nog nimmer had deze klassieke ren zo'n spannend slot als Zaterdagmiddag. NIMBUS had na de start van deze race over l'.fe mijl de leiding, maar op het laat ste rechte eind moest het paard een zware aanval van de Franse deelne mer AMOUR DRAKE afslaan, het geen gelukte, maar de juryleden wa ren niet zo zeker van hun zaak en riepen de hulp in "Van de foto. die spoedig ontwikkeld was en duidelijk het wel zeer geringe verschil aan toonde, waramee NIMBUS als eerste Ter gelegenheid van de opening van de luchtlijn AmsterdamCurasao via Montreal en Havana, aan welke eers te vlucht o.a. Z.K.H. Prins Bcrnhard en dr. Plesman deelnamen, vond er in het Windsor Hotel te Montreal een K.L.M. banket plaats. Tijdens het banket hield Prins Bemhard een toe spraak. V.l.n.r. mgr. Olivier Morault, rector aan dc universiteit te Mon treal, de heer Bertrand, directeur-generaal der posterijen, Z.K.H. Prins Bernhard, Zijne Excellentie Brooke Claxton, minister van Nationale De fensie cn luitenant generaal Foulkcs. Een nieuwe rijke ader ontdekt. Het bericht over dc ontrieUUing van een buitengewoon ryke goudader bij de boerderij „Erfdeel" in Zuid Afrika heeft een ouderwetse ..gold- rush" veroorzaakt. In het dorp Hen- neman. dat op vijf mijlen van de boerderij is gelegen, onderhandelen tal van zakenlieden met boeren en andere grondeigenaars om concessies te verkrijgen. Het publiek belegerde Zaterdag de effectenbeurs en de kantoren der ef fectenmakelaars te Johannesburg. De koers van de aandelen dei- maatschappij die hechten heeft op de grond van de boerderij „Erfdeel", steeg met sprongen. Deze boerderij is het eigendom van een rijke boer, die zich uit het be drijf heeft teruggetrokken. Hij erfde de boerderij van zijn vader 'cn gaf haar daarom de naam ..Erfdeel". De leiding berust thans reeds zes jaar bij zijn zoon. Onlangs gaf hij een optie op 4200 acres land voor ruim 2 millioen gul den, maar tot dusver is daarvan nog' geen gebruik gemaakt Maandag werd bericht, dat een nieuwe goudader was ontdekt in de grond van een naburige boerderij. Dit bericht is nog niet bevestigd. De regering van de Zuid-Afrikaan- se Unie heeft bij het internationale monetaire fonds een officieel verzoek ingediend tot verhoging van de goud prijs. Men meent te weten, dat het ver zoek der Zuid-Afrikaanse Unie op de agenda van de vergadering der fouvemeurs van dit fonds, die in eptember aanstaande te Washing ton zal worden gehouden, geplaatst zal worden. Ook vele Zeeuwen in park Sonsbeek te Arnhem. Minister-president hield rede. Bijna honderdduizend mensen, on der wie talrijke Zeeuwen, woonden op tweede Pinksterdag in het be kende park Sonsbeek te Arnhem de „Judo", de jubileumbijeenkomst van de N.C.R.V. ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan, bij. Het park was letterlijk overstroomd door de radio-vrienden, die dit bij zondere feest wilden meevieren en in deze overweldigende mensenmas sa ontdekte men talryke Beveland- se en Walcherse kappen, terwijl op de parkeerplaatsen tal van auto bussen met een K-nummerbord stonden gestald. Ook vele autoriteiten waren aan wezig, onder wie de minister-pre sident dr. W. Drees en zyn echtge note, de ministers van O. K. en W. en van Oorlog en Marine, prof. Rutten en mr. Schokking, vele le den van de Eerste en Tweede Ka mer, de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. Quarles van Ufford en vele kerkelijke autori teiten. De opening van dc „Jubo" feschiedde in het Larixdal. In de iepte was een groot podium ge bouwd, waaromheen zien de zang koren tezamen 10.000 man en de muziekkorpsen hadden ge groepeerd. De openingsrede werd uitgespro ken door de voorzitter van de N. C. R. V., mr. A. B. Roosjen, die van de grote dankbaarheid getuigde jegens de mannen, die op 21 Juli 1924 het besluit tot stichting van de vereniging namen. Hij wees er op, dat de N.C.R.V. geen scclati- sche omroep is, maar een bood schap heeft voor de gehele mens heid. Wat dc toekomst betreft: men blijft waakzaam en werkzaam ten aanzien van de televisie en rekent er op, dat het wetsontwerp inzake de radio een nieuw bestel zal brengen, waarin voldoende aan dacht is geschonken aan de histo rische ontwikkeling, GEESTELIJKE VRIJHEID. De burgemeester van Arnhem bracht de gelukwensen van het ge meentebestuur over, waarna beslo ten werd een telegram aan het Koninklijk Huis te zenden, waarin de leden van de omroep hun trouw en aanhankelijkheid aan de Konin gin en haar Huis uiten. De minister-president legde de nadruk op de sfeer van geestelijke vrijheid, waarin de N.C.R.V. tot ont wikkeling kon komen en noemde dit een wezenlijk kenmerk van ons volk. Hij wees op de trouw aan de beginselen van het protestant-Chris telijk volksdeel en noopte, dat men in dezelfde geest ook in de toe komst goede resultaten zal bero ken. Minister Rutten prees de ze genrijke arbeid van de N.C.R.V.. 'n arbeid, die ln het bestel van het komende wetsontwerp moet worden voorgezet in redelijke en verant woorde autonomie. Hy deelde mede. dat het H. M. behaagd had om het bestuurslid en leider van de afd. Propaganda, de heer D. Peere boom, te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau, JUBILEUM-GESCHENK. Het- hoogtepunt van de bijeen komst was het aanbieden van het jubileum-geschenk. Jongens en 'meisjes, die schilden droegen met de provinciale wapens, betraden het podium, schilden met zich voe rend waaruit bleek, dat de jubi leum-actie sinds 15 October 52.712 nieuwe leden had aangebracht. In totaal heeft de N.C.R.V. thans 175.348 leden. De openingsplechtigheid werd be sloten met toespraken, koorzang en gezamenlijke zang. De verdere dag- genoten de aanwezigen van een uitstekend verzorgd programma, waarvan voor het openluchtspel van Dirk Varel, „Gi'oter dan Ko ningen" aller bewondering had. Tevoren had men o.m. genoten van een vlaggen-défilé. gymnastiek- demonstraties en een Gelderse -brui loft. Ook werd een luohtballon op gelaten. Door de 2c voorzitter van de N.C.R.V., prof. dr. H. A. Edelkoort. werd een slotwoord gesproken. Gevallenen Grebbeberg herdacht. In de Meidagen van 1940 werd op dc Grebbeberg het felst gestreden en ver loren ruim 230 mannen hel leven. Op Tweede Pinksterdag kwamen de oud- strijders van het voormalige achtste re giment Infanterie, die de Grebbeberg te gen de Duitsers verdedigden, in jaarlijk se dodenherdenking op het kerkhof bij een. Vele nabestaande, oorlogsinvaliden en oud-strijders alsmede autoriteiten, onder wie generaal b.d. H. G. Winkel man. woonden deze plechtigheid bij. Het Hoge Gerechtshof van Australië beeft vastgesteld, dat de benzinedistribu tie van de regering „ongeldig" is. door de finish was gegaan. De favo riet. ROYAL FOREST, startte aan de buitenkant van het veld en eindigde als vierde. De eigenaar van AMOUR DRAKE, Lon Volterra, lag te Parijs op zijn ziekbed. Hij volgde het ver loop van de race door de radio, met een geneesheer naast zich. Hij had last van hartaanvallen en het opwin dende verhaal van de radioreporter heeft de Fransman geen goed ge daan. want in de nacht van Zaterdag op Zondag is hij overleden. FORTUINEN WERDEN VERLOREN EN GEWONNEN. Fortuinen werden bij deze race in enkele minuten gewonnen en verlo ren. Het is de enige race van het jaar. waar het hele Engelse volk zon der uitzondering op wedt. van het shillinggokje van de oude weduwe af. tol aan de tienduizenden ponden van de renstaleigenaren toe. Het is de enige wedren, die zelfs Hitier ge durende de zwaarste bombardemen ten nooit heeft kunnen stopzetten. HET MYSTERIE RICHARDS. Gordon Richards, de 45 jaar oude crack, die al 23 jaar lang het hoogste aantal winnaars per seizoen over de eindstreep jaagt en vrijwel alle grote vlakkebaanrennen regelmatig wint, heeft nog nooit een Derby kunnen winnen. Het is in Engeland een tra ditioneel mysterie geworden, dat de overigens feilloos tactisch rijdende Richards, die het uiterste van een paard weet gedaan te krijgen, op Der bydag steevast met een derde of vierde prijs genoegen moet nemen, wanneer hij ogenschijnlijk halverwe ge de baan de overwinning al in zicht heeft. Elk jaar opnieuw denkt de gro te massa dat deze jockey eindelijk de duivelse betovering zal kunnen ver breken en ook dit jaar is zijn paard weer favoriet geworden en zijn er honderdduizenden ponden op inge zet. Opmerkelijk is. dat deze zenuw slopende Derby dikwijls gewonnen wordt door oen out-sider van iets la gere starnboekklasse dan de topklas se renpaarden, die meestal aan Ri chards toegewezen worden. Men zegt dat hij 1c tactisch rijdt, dat hij zijn paard te lang op de tweede of der de plaats laat liggen en daardoor het hypernerveuze, eerder naar voren willende dier. een dergelijke zenuw afmatting bezorgt, dat het dier de eindspurt eenvoudig niet meer haalt. De minder beroemde stamboekdieren hebben doorgaans sterkere zenuwen en voeren daardoor inwendig een ge ringere verzetstrijd tegen het tactisch rijden, zodat zij tegen het inzetten van de eindspurt geen zenuwafmat ting vertonen. Het kapitaal van. Gordon Richards, die jaar in jaar uit rijdt, wordt in tussen geschat op anderhalf millioen pond sterling '15 millioen gulden). Hij is destijds als staljongen begon nen en is nu de rijkste jockey ter wereld. J- Waarom kibbelen? Een 49-jarige Rus. Kharilon Salkazanof geheten en gekleed in een bruine pij en sandalen, vervoegde zich Zalerdag bij "t paleis de marble rose te Parijs cn trachtte tot de ministers der Grote Vier toegelaten te wor den. Hij werd beleefd doch zeer beslist tegengehouden. De Rus had vier keurig ge typte brieven bij zich, die aan elk der ministers was geadres seerd. Elke brief begon met de woor den: „Als apostel van de astro nomie, eerste burger van liet firmanent, verzoek ik de vier ministers de wereldproblemen te bestuderen in het licht van de sterren. „Waarom zoudt gij'hier kib belen op deze nietige planeet, terwijl interplenaire zaken on ze aandacht opeisen?" „Bihato" te Bergen op Zoom geopend. Zaterdagmiddag is in Bergen op Zoom de „Bihato", een industrie-, handels-, ambacht- en tuinbouwten toonstelling. die tot en met 12 Juli wordt gehouden, officieel gehouden door de burgemeester, ir, H. Witte. De tentoonstelling telt een 70-tal stands, ondergebracht in een gróte tent. Men krijgt een uitstekend over zicht van wat West-Brabant op ver schillend gebied presteert. Tsjccho-SIowakije heeft in een nota Joego-Slavië er van beschuldigd „een officieel geleide propaganda-campagne tegen Tsjecho-Slowakije te voeren". ZONNIG WEER. Geldig tot Dinsdagavond: Droog, zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen. Matige wind uit Zui delijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1