NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE Plouvier heeft DE Schoenen HET GRENSDRAMA TE EEDE WALCHEREN f 15.75 Prins Bernhard doet beroep op het bedrijfsleven Burgemeester van Kattendijke treedt af PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 JUNI 1949 Arrondissementsrechtbank Negen maanden geëist tegen commies „Ik weet, dat Ik recht sta", aldus de grenskommies \V. v. R., die zich voor de rechtbank te Middelburg moest verantwoorden om dat htj de vlasser P. R. te Eede had neergeschoten, „ik meen, dat ik m|j geheel kan verantwoorden. Dit is het enige wat Ik te zeggen heb." „Ook geen woord van deernis met het slachtoffer? Dan sluit 'ik de zitting", eindigde de president, mr. Th. Porthclnc, de behandeling van deze zaak. Onder vry grote belangstelling ving Vrijdagmorgen voor de recht bank de behandeling aan van het grensdrama. dat tc Eede aan de vlasser P. R. het leven kostte, toen hij kort voor middernacht 't grens- café van de familie P. verliet cn in conflict kwam met de kommies van R. Het verhoor van de beklaagde leverde slechts een bevestiging op van de reeds bekende feiten, ilrj had tot R. geroepen: „Rijksambte naar, visitatie", waarop deze ge antwoord had: „Ik vermoord je". Ook was er gevloekt en het slacht offer had met zijn fiets gezwaaid. Kort tevoren had v. R. deelge nomen aan de jacht op twee smok kelaars. waarbij hij een pak gort in beslag had genomen, maar' de smokkelaars waren ontsnapt. Hij was vermoeid geraakt- Toen R. op hem af kwam, had hij zich terug getrokken, want de man was ra zend. Nadat hij tijdens die terugtocht zyn revolver had geladen, was ten slotte op een stuk land het slacht offer op hem toegelopen. Nadat twee waarschuwingsschoten waren gelost, had hij R. neergeschoten. Tot zjjn collega, de kommies F. had hij geroepen: „Lopen, het gaat hier niet goed." (Ingezonden mededeling). RECTIFICATIE In ons nr. van 3 Juni is in de advertentie van BISCHOFF N.V. een storende zetfout geslo pen. De reclameprijs voor de nieuw ontvangen Zomer. japonnen moet niet zyn 5.75. maar Voor deze prijs zijn de japonnen buitengewoon mooi. West.Duitsland spoedig open voor touristen. Van officiële Ameril&anse zUde "is medegedeeld, dat 21 Juni de da tum K waarop de drie Westelijke /.ones van Duitsland voor bezoe kers zullen worden opengesteld. De toeristen zullen Duitse rantsoe nen ontvangen en alle onkosten in Westmarken moeten vojdoen. Per week zal een rantsoen van maximaal tweehonderd liter benzine worden verstrekt. Bezoekers zullen wel spe ciale distributiekaarten ontvangen voor 3035 calorieën per dag. geldig in alle Duitse hotels, restaurants en levensmiddelenwinkels. Het gewone dagrantsoen voor vol wassen Duitsers is 1095 calorieën. Men verwacht vijfhonderdduizend bezoekers. Lang gewacht, maar toch gekregen. NEDERLANDSE AAPSPRAKEN OP TRAWLERS ERKEND. Verwacht wordt, dat binnenkort ook dc stoomtrawler „Loloten" uit Duits land naar ons land zal terugkeren. Zoals men weet. zijn half Mei reeds drie traw lers van hetzelfde type. onder marine escorte, uit Duitsland naar Nederland teruggevoerd. Dc schepen verkeren alle in uitstekende conditie en zijn, mits zij worden voorzien van het nodige vistuig, geheel gereed om naar de visgronden te vertrekken. Een reeds lang slepende kwestie is daarmede tot een goed einde gebracht. Dc vaartuigen werden gedurende de oor logsjaren als trawlers op Nederlandse wei ven gebouwd en vervolgens op last van dc Deutsche Kriegsmarine omge bouwd tot mijnenvegers en mijnenleg- gers. Meer dan twee jaren zijn nodig geweest om bij de Britse bezettingsauto- nteiten het afdoende bewijs te leveren, dat dc schepen op grond van de regels der restitutie aan Nederland behoren. Het bleek evenwel niet eenvoudig tc zijn de schepen terug te voeren. Zij voeren na melijk van Hamburg uit ter visserij en weiden gereed door Duitse rederijen. Op het moment, dat de Britse uatoriteiten dc aanspraken van dc Nederlandse rege ring als rechtmatig erkenden, bleken zij evénwel uit dc Britse zöne te zijn ver dwenen. De ..eigenaren" hadden nl. de trawlers laten registreren in de Ameri kaanse enclave. Deze ontsnapping aan de macht van de Britse bezettingsautoritei- ten betekende slechts uitstel van de te ruggave, want de Britten hebben bij de Amerikaanse regering het goed recht van Nederland op de trawlers aangetoond. Minister Mansholt naar Denemarken en Zweden. Van 7 tot 17 Juni a.s. zal de portefeuille van landbouw, visserij en voedselvoor ziening worden waargenomen door mi nister van den Brink. Minister Mans- holt zal gedurende deze periode een on officieel bezoek brengen aan Denemar ken cn Zweden cn in deze landen ver schillende landbouwbedrijven en speciaal coöperatieve Instellingen óp agrarisch gebied bezichtigen. TOCH EÉN MOTORFIETS. Dc Leeuwarder kantonrechter heefl Vrijdag beslist, dat een rijwiel met hulpmotor toch een motorfiets is. door een ingezetene van de Friese hoofdstad te veroordelen wegens het er mede rijden op een rijwielpad. Het 'verweer, dat het motortje van nog minder dan \i pk., is en dat men er ook op Zondag mee mag rijden hielp niet. De kantonrechter hield zich aan de letter van de motor- en rijwiclwct. ;De veroordeelde is reeds In hoger be roep gegaan. DE GETUIDE. Getuige F., hulpkommies, beves tigde, aat hij op de weg een vreem de stem had noren roepen: „ik vermoord je, ik maak je kapot". Hij zag in het donker twee schim men. waarvan één met een flets. Hy hoorde van R. roepen, maar begreep niet precies de bedoeling. Toen hij in schuinse richting naar het grenscafé liep. floot een kogel langs hem. Zich omkerend zag hjj twee ge stalten dicht bij elkaar. Direct daarna viel het derde schot. Getuige kende het slachtoffer heel goed. Hjj verzekerde, dat hij v. R. geholpen zou hebben, indien deze hulp nodig gehad zou hebben. Het slachtoffer stond gunstig be kend. Op een vraag van de verdediger, blykt. dat de verdachte niet aan sport doet en dat getuige F. een sportman »s met een groter uithou dingsvermogen. De beklaagde kende het slacht offer niet. HET REQUISITOIR. Het woord, is dan aan de off. van justitie, mr. J. L. Andreae, die zijn requisitoir aanvangt met een beschrijving van de feiten. In bui tenlandse bladen hebben publicaties gestaan, die kant noch wal raak ten. Waar het aan spr. is gebleken, dat ook de familie van het slacht offer nog niet precies op de hoog te is van het gebeurde. Is een dui delijke reconstructie gewenst. Na de achtervolging van twee smokkelaars ging verdachte van K. met een pak gort naaar ,de weg terug. Daar zag hjj het slachtoffer uit het café komen. Aan de som matie tot halt houden werd gevolg gegeven met een serie vloeken en een bedreiging. Verdachte v. R. werd benauwd en nam de benen toen het slacht offer op hem toe kwam. Achtervolgd door de vlasser liep v. R. een dreefje uit. struikelde over een greppel en liep een stuk land op. Intussen herlaadde de kommies zjjn pistool en toen F. R. hem dicht naderde keerde hrj zich om. Blijkbaar heeft P. R. toen aanstalten gemaakt zijn jas uil te trekken en daarop heeft verdachte hem neergeschoten. De off. neemt aan, dat v. R. niet de opzet gehad heeft te do den. maar de man buiten gevecht te stellen. Punt 2 van de tenlastelegging. Baudelaire in ere hersteld. Door de rechtbank van het Seine-departement werd de Franse dichter Charles Baude laire op 20 Augustus 1857 ver oordeeld wegens de uitgave van zijn dichtbundel „Les Fleurs du Mal". Baudelaire werd er van beschuldigd een aanslag op de goede zeden gepleegd te heb ben en zes gedichten werden uit de bundel verwjjderd Thans heeft de criminele ka mer van het hof van cassatie te Parijs Charles Baudelaire in eer hersteld. 4 jaar voor ex-directeur-generaal der P.T.T. Het Bijz. Gerechtshof te 's Graven- hage veroordeelde W. L. Z. van der Vegte uit Wassenaar, die gedurende de bezetting directeur-generaal der P. T. T. is geweest, tot 4 jaar gevan genisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal eiste 14 dagen geleden 7 jaar met aftrek. opzettelijke zware mishandeling, acht hij overtuigend bewezen. SLECHTS DE JAS UIT. Een beroep op noodweer gaat niet op, want P. R. was slechts bezig zijn jas uit te trekken. Dat was alles. Ook beroep op overmacht dient afgewezen, want verdachte heeft zichzelf door zijn gebrek aan flink heid het lijkt zelfs lafheid tn zijn moeilijke positie gebracht Hier is, aldus de off., een ont stellend gebrek aan flinkheid bij 'n opsporingsambtenaar aan het licht getreden. Gedreven door angst heeft v. R een met gerechtvaardigde weg be wandeld. De off. wjjst er op, dat vele kommiezen geen wapenstok dragen, want „die wordt je meestal afge nomen door aanvallers." Mede uit een oogpunt van gene ral e preventie en met in achtne ming van verzachtende omstandig heden. eist de off. schuldig ver klaring en veroordeling tot 9 maan den gevangenisstraf. PLEIDOOI. De verdediger, mr. Wieringa uit Utrecht, sluit zich aan bij de om schrijving der feiten. Hij wijst er op, dat het beroep van kommies in een plaats als Eede, waar veel gesmokkeld wordt, moeilijk is. Het slachtoffer had gedronken en dat v. R. voor hem vluchtte was geen angst, maar een poging om een conflict te vermjjden. PI. vergelijkt dan iémand, die gedronken heeft, met een dolle stier. Hjj acht we derrechtelijke aanranding aknwczig. De beklaagde handelde in de recht matige uitoefening van zijn functie. PI. vraagt tenslotte vrijspraak. Nadat beklaagde nog eenenke le opmerking heeft gemaakt, wordt de uitspraak bepaald op 15 Juni dngezonaen mededeling). Om de militairen uit Indonesië weer op te nemen. In verband met het feit. dat van half Juni af de terugkeer van in totaal 32.000 militairen, n.l. gedurende de eerste, acht maanden 4000 man per maand, wordt ver wacht. heeft Z.K.H. Prins Bernhard in de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, welke Z.K.H. Vrijdagochtend heeft bijgewoond. een beroeo gedaan op het bedrijfsleven, om de plaatsing van gedemobiliseerden zo veel mogelijk te bevorderen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zegde in dit opzicht gaarne de volledige medewerking ;oe voor zoveel en zover dit in zijn vermogen ligt en nam met belangstelling en instemming kennis van de maatregelen, welke terzake reeds zijn genomen. Speciaal op *dc werkgevers wordt een klemmend beroep gedaan om alles te doen wat mogelijk is, teneinde de uit In donesië terugkerende militairen zo snel Arbeid houdt er zich van overtuigd, dal in deze eenzelfde houding wordt aange nomen van de zijde van de overheid. Plattelandsvrouwen in Utrecht bijeen. Een zevenhonderdtal dame- uit alle delen van het land waren Woensdag naar het Jaarbeursgebouw te Utrecht gekomen voor de algemene vergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente, mevr. Willinge Prins, deed in haar openingswoord verschillen de mededelingen, o.m. dat het algemeen secretariaat van Groningen naar Den Haag is verplaatst. Uit het jaarverslag bleek dat de bond thans 409 afdelingen met ruim 31.000 le den telt. In het afgelopen jaar is veel ge daan oin het internationaal contact te bevorderen, Australische dagen werden gehouden, vele buitenlandse" boerinnen bezochten ons land en ruim 100 meisjes werden met Zwitserland uitgewisseld. Veel is ook gedaan voor de ouden van da gen. door het organiseren van kerstmid dagen enz. Na afhandeling van de financiële za ken. brachten verschillende afdelingen verslag uit over het. plaatselijk werk. Een van da dames vertelde van haar reis naar Amerika waar zij het leven van de vrou wen bestudeerde. Tussen dc bestuursver kiezing door. werd op geslaagde wijze de massazang beoefend. Des middags heeft dc heer v, d. Hoek. vocdselcommlssans voor Zuid-Holland, gesproken over het onderwerp „Wat be tekent de Bcnclux-gedachte voor de plattelandsvrouw". Hij bezag de unie van uit agrarisch gezichtspunt, en wees de dames vooral op het ideële van deze overeenkomst. Zolang er geen betere ver deling van goederen in de wereld zal zijn, blijven ook de moeilijkheden. Daarom moet dc eerste poging, in de Benelux met alle kracht worden gesteund. Verder sprak op deze vergadering nog de heer van Kampen van de Stichting voor dc Landbouw over de gevolgen van onoordeelkundige stadsuitbreiding. Hij wees hierbij o.m. op de Haagse plannen om zeer kostbare tuinbouwgronden voor stadsuitbreiding tc benutten. President Truman" heeft verklaard, dat hij geen voorstander is van het ver strekken van een lening door de export import bank tc Washington aan Spanje voor het aankopen van Amerikaanse ka- tben. Verliezen in Indonesië, De regeringmaakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: 2e It. H. G. Diederen, Hoensbroek; Soldaat M. J. Muller, Boxmeer; Korp. H. J.-v. Hun- nik, A'dam: Serg'. J. v. d. Meulén, Dantumadeel: Soldaat le kl. C. H. v. Roekei. Valkenswaard; Soldaat A. Sshelling. Amsterdam; Soldaat H. Warmink. Gasselte; Soldaat J. M. van Strien. Schagen: Sergeant majoor H. Springer. Hilversum; Soldaat H. J. Huisman, Apeldoorn; Soldaat W. F. E. van Venrooy, Rotterdam; Soldaat J. van der Wal, Lekkerkcrk; Soldaat T. M. H. van Maarseveen, Utrecht; Serg. IJ. Smits. Berkel en Rodenrijs; Sol daat T. Schoonheden, Voorst Van het Koninklijk Ned. Ind. Leger zijn 15 uit Indonesië afkomstige mili tairen gesneuveld. Meer humor gevraagd. Op een te Moskou gehouden bijeen komst van Sowjetrussische humoris ten en satirici werd eenstemmig een resolutie aangenomen, dat het voor naamste Russischè humoristische blad „De Krokodil" meer fabels, epigram men, parodieën en grappige verhaal tjes dient op te nemen en dat ook de andere literaire tijdschriften meer plaats voor humor moeten inruimen. Een HollywoocMiuwelijk. De filmster Dorothy Ford heeft on- geldigverklaring van haar huwelijk met James Sterling verkregen op grond van het^ feit. dat zij beiden tij dens de huwelijksceremonie dronken waren geweest. Dorothy Ford kwam eerst na twee dagen te weten, dat zij de bruid was. SNIPPERS Mej. v. d. Ende onderwyzeres aan de O. L. school te Borssele is in gelijke betrekking benoemd te Vlis singen aan school B. e Door een misverstand is in ons bc- .richt over de volgorde van de candidaten- Jijsten te Westkapelle als no. 1 geplaatst de P.v.d.A. Dit moet zijn de Arbeiders partij. Geslaagd voor lc stuurman op de grote handelsvaart C. J. Petiet. leerling van de „Dc Ruyterschool" te Vlissingen. Geslaagd voor diploma- ziekenverple ging mej. Don. leerlinge van het Zuider- .zlekenhuis te Rotterdam. Geslaagd voor diploma A als scheeps- wérktuigkundlgè de heren: M. Kleinepier te Koudckerke. J. van der Vliet te Kat tendijke en voor diploma B II de heer J. Best te Middelburg, allen leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg. De heer P. Bouma. hoofd van de Chr. school te Ovezande. is benoemd tot leraar voor voortgezet lager onderwijs aan de Abachtsschool te Zierikzee. Jhr. mr. D. van Doorn naar Hoogheemraadschap Schieland Jhr. mr. van Doorn is voornemens half Juli zijn ambt als burgemeester van Kattendijke neer te leggen we gens zijn benoeming tot secretaris- rentmeester van het Hoogheemraad schap „Schieland" te Rotterdam. Jhr. v. Doorn, die in 1909 te Veere geboren werd. was na voltooiing van zijn studie te Leiden een jaar als vo lontair te Souburg werkzaam en werd in 1939 tot burgemeester-secretaris van Kattendijke benoemd. In deze functie heeft hij veel ach ting en waardering verworven. Van zijn functies in het maatschappelijk leven noemen we die van secretaris van de schoolartsen-dienst Zuid-Be veland Oost, ontvanger-griffier van Wilhelmina-polder. wnd. voorz. van de V.V.V. Zuid- en Noord Beveland. voorzitter van het Ziekenfonds Zuid en Noord Beveland, bestuurslid van het Roode Kruis Zuid-Beveland West en president-kerkvoogd van de Ned- Her\ kerk te Wilhelminadorp. Gemeente Middelburg stelt wisselbeker beschikbaar. VOOR DE AANTREKKELIJKSTE ETALAGE. Ten einde het aanzien van Middel burg zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken heeft het Gemeentebestuur van Middelburg een grote zilveren wissel beker ter beschikking gesteld voor die zaak, die naar het oordeel van een jury gedurende het toeristenseizoen (de maanden Juli en Augustus) de etalages op de aantrekkelijkste wijze verzorgt. De jury is samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende kringen der Middelburgse bevolking. De na men der juryleden zullen niet bekend gemaakt worden. Bij de beoordeling zal rekening gehouden worden met het feit, dat het voor dc ene winke lier. gezien de artikelen, die hij ver koopt, gemakkelijker is om een aan trekkelijke etalage samen te stellen, dan voor de andere. Men zal letten op originaliteit, op de moeite, die men zich getroost heeft, op het resultaat van het pogen om de te verkopen ar tikelen zo gunstig mogelijk naar vo ren te brengen, aanzicht bij dag- en bij kunstlicht, enz., erfl De wisselbeker wordt eigendom van diegene, die hem di;ie achtereenvol gende jaren of vijf jaar in totaal heeft gewonnen. Sluis eert van Dale. Vorig jaar besloot de gemeenteraad van Sluis de Openbare Lagere School de naam te geven van Johan Hendrik van Dale-school. Deze naam is thans aangebracht in een fraai smeedijzeren boog. Zoals bekend was van Dale een bekend historicus en taalkundige. Hij was hoofd der school te Sluis. Gevaarlijk kruispunt in Kapelle. Het kruispunt Biezelingsestraat— Kerkplein—Ooststraat, in Kapelle, heeft al menig verkeersongeval op zijn naam staan. Oorza 'c: druk ver keer en slecht uitzicht. Aan de ver betering van de verkeerssituatie is al heel wat gedokterd. Zo werd in de Biezelingsestraat provisorisch een verkeersheuvel aangelegd, maar deze bleek een grote belemmering bij de manoeuvres van de zware autobussen, die hier dagelijks passeren. Ook dc verkeersspiegel, welke werd geplaatst, heeft, zoals te verwachten viel. de oplossing niet gebracht. Dc A.N.W.B. heeft het gemeentebe stuur thans van advies gediend en voorgesteld een aantal z.g. asverkeers- strepen te trekken en ten overvloede op het Kerkplein een bord „Gevaar lijk Kruispunt" te plaatsen. Provinciaal Comité „Koperen Huwelijksfeest". Onlangs is opgericht oen Landelijk Co mité met het doel het Koninklijk echt paar een cadeau aan te bieden ter ge legenheid van het koperen huwelijks feest op 7 Juli a.s. Ter bevordering van een actie daarvoor zijn Provinciale Comi té s opgericht. In het Zeeuwse Comité hebben zitting genomen: Jhr mr. W C Sandberg tot Essenburg.. Middelburg voorzitter: J. Ph. Koene. Middelburg! secretaris: Mr. J. A. Heyse. Middelburg penningmeseter; C. Philipse; Mr. Dr A'. J. J. M. Mes; Th. v. d. Himsl, Goes; C. de Bruin. Middelburg: F. Huson. Middel burg; A. Staverman, Vlissingen: Ir. M. de Vink, Middelburg; J. J. Mevboom. Middelburg; A. Buys, Goes; A. Vinger ling. Goes; A Smit. Vlissingen; Mevr. Teilegen—Kingma. Middelburg: Mevr. van 't WestendeVervenne. Middelburg; Mevr. de Jong. Middelburg; Mevr. A. J. P. C. de Vlieger—de Vlieger. Middelburg; Mevr. A. BattenPaarlberg, Middelburg; v P. O. M. Koch, St. Jansteen; Directie t de Vitrite-fabriek. Middelburg; A Bosshardt. Vlissingen; Mr. Kolff. Vlissingen: W. C. ten Kate, Goes: Mr. Th. W. Teilegen, Terneuzen: J. Schuurbeque Boeije, Zierikzee; Mr. A. J. v. d. Hoeven, Tholen; P. L. Dregmans, Koudekerke; F. A. v. Roosevelt, Schoon- dijke; L. A. Verburg, Stavenlsse; G, van Waes, Westdorpe; Ir. M. A. Geuse, Poortvliet; C. de Putter. Axel: J. J. v. Leeuwen. Vlissingen; Mr. Th. Portheine. Middelburg: G. A. van Helden, Middel burg; A. A. Leenhouts. Middelburg; C. Kuyper. Goes; C. Lijnzaad. Middelburg. De plaatselijke acties zijn aan liet initiatief van de burgemeesters overgela ten. Het eerste kruisbessenschip. Donderdagmiddag is van Hansweert de Neder!, coaster Badzo met een lading kruisbessen naar Engeland vertrokken. Dit is de eerste keer dat vers fruit van Hansweert uit direct naar Engeland werd verscheept. Als promotor van dit plan mogen wc noemen de heer Remeijnse te Goes, die in zag dat Hansweert voor dit doel uitstekend gelegen is. Het bestuur van de Goese veiling gaf van zijn belang stelling blijk. Het extra-bouwvolume voor Zeeland. Naar wij vernemen zullen Gedepu teerde Staten van Zeeland'de verde ling van het defce week aan de pro vincie toegekende extra-bouwvolume zo spoedig mogelijk onder de loupe nemen. Het ligt in de bedoeling om.. met inachtneming van de richtlijnen van de minister,.een .verdeling te be werkstelligen, welke aan de gemeen ten haar rechtmatig deel geeft, De schorsing van Theo Middelkamp. SPECIALE BIJEENKOMST TE HULST Te Hulst werd Vrijdag in de „Dub bele Arend" op initiatief van de „Wie lerclub" te Hulst een bijeenkomst ge houden.. waar de schorsing van The.o Middelkamp door de N.W.U. werd besproken. Afgevaardigden van alle Zeeuwse wielersportverenigingen wa ren aanwezig. Door de voorzitter, de heer T: Warnier, werd aan Middel kamp de gelegenheid gegeven zijn standpunt uiteen te zetten. Na deze uiteenzetting besloot men een brief aan de N.W.U, te richten, waarin naar voren zal worden gebracht, dat geheel Zeeland er prijs op zal stellen, dat Middelkamp aan de Nationale kampioenschappen kan deelnemen, temeer daar bij een dergelijk kampi oenschap de beste renners elkaar moeten kunnen bekampen. Bovendien heeft Middelkamp in zijn 19-jarige rennersloopbaan noch in België noch in Nederland ooit enige straf gehad. Belgische ministers op de Schelde. Vrijdag passeerde te Hansweert de Belgische passagiersboot „Flandria II', aan boord waarvan zich de Belgisch- Franse Rijnvaartvereniging bevond. In het gezelschap waren ook enkele Belgische ministers aanwezig. Men ging naar de Moerdijk, vanwaar men per auto terug naar België zou gaan. 1 In de Wemeldingse Vlij liep het Zwitserse motorscheepje „Monto", ge zagvoerder Kapt. Goebges, vast. Door de sleepboot „Adja" werd het vlot ge sleept, waarna het op eigen kracht verder is gevaren. De „Monto" had schade opgelopen, doch maakte geen water. Commissaris der Koningin opent nieuw veilingsgebouw te Haamstede. Naar wij vernemen, zal de nieuwe sorteer- en pakloods van de veiling- te Haamstede óp Woensdag 8 Juni door de Commissaris- der Koningin in Zeeland officieel worden geopend. Kwart'eeuw leraar In „De Vergenoeging" werd Vrij dagavond een feestavond gehouden ter viering van het feit. dat de heer K. de Vries 25 jaar als gymnastiek leraar verbonden was aan de "Rijks kweekschool 1 e Middelburg...Dq.Iegr- ïingêrï voerdën èen aardig program ma uit. Voor dë jubilaris waren er bloemen, cadeaux en hartelijke toe spraken. Mr. dr. A. J. J, M. Mes hersteld. Het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkens- zand, is thans hersteld en heeft na 'n ziekte van 'ruim drie maanden zijn werkzaamheden hervat. Dr. Mes woonde Vrijdag voor het eerst weel de vergadering van het Gedeputeerd College bij. ZLM in verweer tegen administratieve rompslomp Het bestuur van de Z.L.M.heeft besloten de afgevaardigden in het Kon. Ned. LandD.-Comité op te dra gen in de vergadering van dit comi té de kwestie van de ..administratie ve rompslomp" voor de boeren aan hangig te maken. Met name ver schillende fiscale cn sociale maatre- felen zijn zó ingewikkeld geworden, at een juiste administratie voor de gemiddelde werkgever practisch on uitvoerbaar is geworden. Men wil, dat het K.N.L.C. de gehele kwestie aanhangig maakt bij het hoofd der afdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw en zich zo nodig in samenwerking met ande re werkgeversorganisaties tot de re gering zal wenden. Langs wettige weg dient een zo breed mogelijk front te worden gevormd ten einde de regering te overtuigen van de dringende noodzakelijkheid van ri- goureuze vereenvoudiging. Expositie G. Bergsma. Sedert Vrijdag exposeert de be kende Zeeuwse kunstschilder G. Bergsma een collectie van zijn wer ken in de bovenzaal van Sturm's kunsthandel in de Korte Kerkstraat te Goes. De burgemeester van Goes. mr. W. C. C. Kate, sprak des middags een openingswoord waarin hij zijn vreugde erover uitsprak dat deze tentoonstelling van picturale kunst thans in deze gemeente wordt ge houden en sprak de hoop uit dat zij zowel voor de heer Bergsma als voor de heer Sturm een succes mag worden. Het tentoongestelde Is van een rijke verscheidenheid. Naast duin en bosgezichten, vinden we enkele kinderportretten en bloemenschilde- rijen. Vooral de bosgezichten zijn zeer geslaagd, terwijl ook verschil lende bloemstukken de aandacht trekken. De kinderportretten kon den ons niet in alle opzichten beko ren. Over het algemeen is het een expositie, die zeer zeker een goede belangstelling waard is. De jaarvergadering van de C.B.T.B. PROF. DR. O KMA VERHINDERD. Oorspronkelijk zou op de jaarver gadering van de C.B.T.B. die op 28, 29 en 30 Juni te Middelburg wordt gehouden, spreken prof. mr. N. Okma. Deze is echter verhinderd. Thans treedt als spreker op prof. dr. T. P. van der Kooy. hoogleraar aan de Vrije Universiteit, eveneens over het onderwerp: „de eigendom in het licht van schrift en historié". Woningbouw in Nw. en St. Joosland gaat niet door. De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joos land kwam Vrijdagavond in spoedeisende vergadering bijeen ter machtiging van B. en W. voor de gunning van de bouw van drie woningwetwoningen, .waarvoor -eeri- crédfef "gevraagd °WSs vanf 27.880. Wegens onvoldoende voorbereiding van het voorstel van B. cn W. werd dit na langdurige bespreking met 61 stemmen verworpen. Hoewel ieder der raadsleden er van overtuigd was, dat spoedig wo ningen dienen te worden gebouwd om het tekort aan woonruimte op te heffen, kon het voorstel geen genade vinden in de ogen van de raadsleden. Besloten werd begin September een nieuwe openbare aanbesteding te houden, waardoor de bouw goed kan worden voorbereid, Door Gèd. Staten was toestemming verleend voor de aankoop van 760 vierk. meter bouwland ten behoeve van deze wonin gen tegen een prijs van 90 cent per vierk. meter. Middelburg Avond-Vierdaagse te Middelburg. ZLM-excursie De Z.L.M. maakt op L3 en 14 Juli een excursie naar Zuid- cn Noord-Holland. O.m. worden bezocht de tuinbouw in het glasdistrict van "t Westland. een selectie- bedrijf in de Haarlemmermeer, een zelf- kazend melkbcdrijf in Noord-Holland en een bierbrouwerij in Amsterdam. Molenkiosk geopend. STEUN VOOR HERSTEL VAN MIDDELBURGS MOLENS. Toen Delden bevrijd was en dit feeste lijk vierde, reed in de optocht een praal wagen mee met een nabootsing van de molen, die eertijds de Deldener Esch sierde. En toen enige tijd later Jhr. mr. Sandberg tot Essenburg burgemeester werd van Middelburg en. mevr. Sandberg tot Essenburg—Hiebendael de vervallen toestand van de molens in de Zéeuwse hoofdstad dagelijks met weemoed aan schouwde. rees bij haar het denkbeeld, deze molen aan te kopen en ten geschen ke te geven aan het Middelburgse Mo lencomité, in de hoop. dat dit er een ba ten afwerpende bestemming voor zou we ten te vinden. Inderdaad: die werd gevonden en zo kon Vrijdagmorgen op de Markt een „Mo lenkiosk" in gebruik worden genomen, waarin een Middelburgse winkelier Zeeuwse souvenirs zal verkopen en -ar tikelen waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Molencomité. In tegenwoordigheid van de ledenvan het Molencomité, mevr. Sandberg. de di recteur van de Ambachtsschool, de heer F. Visscher en andere genodigden heeft jhr. mr. Sandberg tot Ï6senburg de molen officieel geopend. Spr. wees daarbij op de betekenis van Middelburgs molens voor het stadsbeeld en op de noodzaak om het Molencomité te steunen in zijn pogen om deze molens te benouden. De burge meester dankte de heer Visscher voor de wijze waarop de leerlingen van de Am bachtsschool dé molen in bruikbare con ditie hebben gebracht en opgebouwd en noemde in verband hiermede de leraren Verhagen. Wildschut, van Strien en van Miert met ere, evenals de gemeentelood gieter. de heer Jobse, die belangeloos zijn aandeel in de opbouw leverde. Spr. hoop te. dat het Molencomité- goedé vruchtén van de MolenexDloitatie zal mogen pluk ken. De heer J. W. Kogeler releveerde als voorzitter van het Molencomité de hier boven geschetste geschiedenis van de mo len en dankte mevr. Sandberg tot Essen burg voör haar schenking. Nadat dc heer F. Visscher nog ver klaard had. dat de gemeente nimmer ver geefs een beroep zal doen op de Am bachtsschool. opende een dochtertje van de burgemeester, de vierjarige Thea Sandberg. de deur en daarmede was de kiosk in gebruik genomen De heèr Flierman, exploitant van de kiosk, bood Thea Sandberg een Zeeuwse pop als herinnering aan, een 'attentie 'die zeer gewaardeerd werd.- RundveeJceuringen. De Provinciale commissie tot bevorde ring van Rijkswege van de veefokkerij besloot voor 1949 de keuringen voor stie ren en vrouwelijk rundvee als volgt vast te stellen; Dinsdag 7 Juni Schoondijke. IJzendijke en Biervliet, Woensdag ,8. Juni Retranchement. Zuidzande. Nieuwvüet en Oostburg, Donderdag 9 Juni Cadzand. Sluis en Aardenburg. Vrijdag. 1CL Juni Grijpskerke en Meliskerke. Woensdag 15, Donderdag 16, Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Juni a s. wordt er te Mid delburg weer een avond-vierdaagse ver lopen. De te lopen afstand bedraagt de eerste 3 avonden 15 km. en "s Zaterdags 20 km. Zij. die door bijzondere omstandig heden niet in de gelegenheid zijn op Za terdag deel te nemen, kunnen op Dinsdag 14 Juni de 20 km. afleggen. Zij, die de avond-vierdaagse voor de le maal vol brengen ontvangen het N.W.B. Avond- Vierdaagse Kruis. Zij, die haar voor de tweede, derde of vierde maal volbrengen ontvangen resp. het cijfer 2, 3 of 4. Aan degenen, die haar voor de 5e maal vol brengen. wordt een blauw geëmailleerd kruis uitgereikt. Vlissingen EVANGELISATIEKOOR ZONG IN „BETHESDA". Donderdagavond bracht het Evan gelisatiekoor der Ger. Kerk te Vijs singen in het ziekenhuis „Bethesda" voor de patiënten en het verplegend personeel, benevens de pensionnaires, een aantal liederen ten gehore, welk programma op keurige wijze werd uitgevoerd. De voorzitter van „Bethesda", ds. J C. Sickesz, was de tolk van allen, toen' hij aan het eind het koor en de dirigent hartelijk dank bracht voor het ten gehore gebrachte, daarbij de hoop uitsprekend, dat het koor nog meermalen voor de patiënten zal mogen optreden. Nagekomen advertenties. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, na een geduldig gedragen lyden, zacht en kalm, nog onverwachts, onze lieve Moeder. Behuwd-, Groot- .en Overgroot moeder. Zuster en Tante, Mej ADRIANA LOOIJSE, Wed. van P. KOSTER, in de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam. J. KOSTER. Middelburg, 3 Juni '49. Klein Vlaanderen 32 De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juni 1949. Vertrek sterfhuis 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2