PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking bedreigt Pinkstervacantie van duizenden Britten D£ BILT Treinmachinisten willen „in eigen bed slapen" Deze week AANHANGERS VAN DE GAULLE SMOKKELDEN WAPENS Vandaag BERLIJNSE COMMANDANTEN VERGADERDEN VERGEEFS 125 JAAR RINGRIJDER1J TE NIEUW EN ST. J00SLAND 192e Jaargang - No. 129 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de teelde en F. 8 den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintrjn. Pi.vcrv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.60. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen-(b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsslr. 12. tel. 102 Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 (Van onze correspondent!. Londen, Juni De Zondagsstakingen van het Britse spoorwegpersoneel dreigen het hele Pinksterverkecr in Engeland in een chaotische toestand te brengen. Men vreest dat er geen tijdige overeenkomst bereikt zal worden tussen de stakers en de spoorweg-vakbond, die deze actie ten sterkste veroordeelt. Do twee afgelopen Zondagen heeft het Engelse publiek al een voor proefje gehad van deze treihenchaos, toen alle ruim 5000 locomotiefbestuur ders en stokers der lange afstands- treinen tussen Londen en Noord- Oost Engeland en Schotland met hun Zondagsstakingen begonnen, en dui zenden gestrande reizigers de nacht Deze week eindigt met de publica tie van het tweede deel van het rap port der parlementaire enquête-com missie over het beleid der Nederland se regering in oorlogstijd. En'laat ons het maar meteen zeggen: de conclu sies, waartoe de commissie na rijp be raad gekomen is, maken een verre van verheffende indruk. Elders in «deze editie vindt men er een uitvoerige sa menvatting van. met tal van markante details. Als ooit gebleken is, dat nie mand in de oorlogsdagen zonder fou ten is geweest, dan is dat wel in dit rapport. Men vraagt zich af, waarom wij eigenlijk zo wild gezuiverd heb ben als zelfs de hoogst geplaatsten dusdanig tekort schoten in hun taak... In Indonesië is dr. Beel nu definitief uit zijn functie getreden en de heer Lovink heeft hem opgevolgd. Dichter bij de oplossing der Indonesische pro blemen, dan ooit tevoren, concludeer de dr, Beel. Velen zullen 't betreuren. c(at de oplossing niet bevredigender is. Een ons opgelegde oplossing is wel het slechtste resultaat, dat men zich heeft kunnen denken. Intussen zijn de moeilijkheden nog allerminst uit de wereld. Sumatra wil een deelstaat worden en ondanks de hervatting var de besprekingen in Batavia zijn de po sitieve successen nog weinig in aan tal. De toekomst van Indonesië is ook thans nog vol onzekerheden. Minister In 't Veld heeft medege deeld, dat hij het zover noopt te brep- gen, dat in 1958 iedere Nederlander zijn eigen woning heeft. Een fors ge luid is dat op het eerste gezicht, maar het duurt nog lang eer het 1958 is en wij zouden niet graag tot de trouw lustigen behoren, die het laatst aan de beurt komen. Geen wonder dan ook, dat er een Bond van Woningzoeken den is opgericht, die zich ten doel stelt om druk op de regering uit te oefe nen. Als wij zo de verslagen van de Rekenkamer nalezefi, dan komen wij tot de slotsom, dat er heel wat geld beter aan wederopbouw besteed had kunnen worden, dan voor de doelein den. waarvoor het thans werd wegge smeten Verheugend was de mededeling, dat Zeeland uit het bouwvolume 1949 nog 300 woningen extra heeft toegewezen gekregen. Het is een druppel op een gloeiende plaat en het is goed, dat het Zeeuwse Kamerlid, baron van der Feltz, blijft hameren op de belangen van onze provincie. Maar het is ten minste weer iets. En een mens is snel tevreden. Voor de onderwijzers was het een zwarte week. Hun salarissen zijn nog altijd niet in kannen en kruiken en zij zullen een zware gang naar Ca- nossa moeten maken willen de be sprekingen met de regering hervat kunnen worden. Talrijke Kamerleden bleken het met de minister van On derwijs allesbehalve eens en meen den, dat de onderwijzers in hun recht staan en dat snelle voorzieningen noodzakelijk zijn. De wind woei hard om de zetel van deze bewindsman. Maar de minister hield voet bij stuk en zowel de Kamerleden, die de mi nister kapittelden, als de onderwij zers waren na afloop van het debat over de interpellatie-Roosjen zwaar gedesillusioneerd. In het buitenland zorgde Engeland voor een stunt door Cyrenaica plot seling onafhankelijk te verklaren. De Arabieren beweren, dat de Britten dit kunststukje, waarmede het- lot van Cyrenaica eensklaps uit de handen der Verenigde Naties is genomen, alleen maar hebben uitgehaald, omdat zij, nu Egypte niet meer naar de Londense pijpen danst, een nieuwe vazalstaat aan de Middellandse Zeekust willen hebben. De Arabieren bekijken dit vermoedelijk nog niet zo gek. Wij voelen wel iets voor hun standpunt. Berlijn bleef zorgen baren en gene raal Clay, de man van de luchtbrug, kersvers in Amerika teruggekeerd, heeft als zijn mening te kennen gege ven. dat het geharrewar om Duits land wel eens jaren en jaren kan du- ren. Voor de vrede 'n onprettig pers pectiefEn zulks te meer. omdat ae Grote Vier 't maar niet eens Kunnen worden over de toekomst van Duitsland. In Parijs is de gang van zaken al even teleurstellend als op de 3 p^aatsen> waar de leidende mo gendheden met elkaar in contact ple- £en te komen. Helaas. En dan was er in deze week weer net nodige rumoer over valse Van viogüs. Complete vervalsingsfabrieken in politiebureaux of op de verlaten perrons moesten doorbrengen. Des Zaterdags om middernacht stopten de bestuurders dezer Noord-Zuid treinen nl. in het eerste het beste station en lieten hun vrachtje een voudig staan. Ook hun collega's dei- kleinere provinciale trajecten in Noord-Engeland sloten zich hierbij aan, zodat het reizen op Zondag vrij wel onmogelijk werd gemaakt. Dc reden van deze staking, die voortaan elke Zondag zal plaats vin den. is ditmaal niet een onvervulde eis tot hogere lonen of kortere werk uren. Het argument der Stakers is wel zo origineel, dat zelfs het zwaar gedupeerde Engelse publiek nauwe lijks een glimlach kan onderdrukken, maar zich toch afvraagt, waar dit al les mee zal eindigen. Het gaat hier nl. om het „recht van de Engelsman om in zijn eigen bed te slapen". Sinds men na de oorlog een aantal non-stop-treincn van Londen naar Schotland en Noord-Oost Engeland heeft ingevoerd, om de lange afstands diensten te verbeteren, moeten de bestuurders en stokers dezer treinen vanzelfsprekend af en toe aan het andere eindpunt der lijn overnach ten. Het aantal mannen dat hierdoor een nacht per week niet thuis kan slapen bedraagt echter maar 96 van de 5432 machinisten en stokers, daar het percentage der non-stop-treinen j gering is. Het plan der spoorwegen j om een groot aantal non-stop-treinen te gaan invoeren op deze routes heeft i nu deze Zondagsstakingen veroor zaakt. De treinbemanningen willen dat het non-slop-systeem geheel af geschaft wordt en dat men evenals vroeger, ten minste drie stopplaatsen op de lange afstandstreinen krijgt, zodat zij dan maar een vierde deel van het negen of twaalf uur lange traject hoeven af te leggen en dan met een andere trein kunnen terug rijden en zodoende- thuis slapen. De spoorwegvakbond noemt deze eis be lachelijk. daar de lange afstands- ploegen gedurende hun ene afwezige nacht vrij logies, vrije maaltijden en een compensatie-toelage krijgen, en is daarom niet van plan hun grieven te ondersteunen. Op grond hiervan heeft George Isaacs, de Engelse mi nister van Arbeid, nu verklaard dat de regering niet van plan is in te grijpen, daar het alsnog een dispuut tussen de vakbond en de stakers be treft. en dat er geen onderhandelin gen tussen de (genationaliseerde) spoorwegen en de leiders der stakirfg zullen plaats vinden, alvorens de sta kers hun vakbonden gehoorzamen. Ernstiger is ondertussen het dispuut over de onlangs afgewezen eis tot loonsverhoging van alle Britse spoor wegwerkers. die wel door hun vak bond ondersteund wordt, en waardoor dc mogelijkheid van een algemene spoorwegstaking niet uitgesloten is. Hoewel dit dispuut geheel los staat van de Zondagsstakingen, hebben de ze grieven tegelijktijdig hun hoogte punt bereikt en zijn alle voornaamste goederenstations in Londen en Man chester Din=dag „langzaam aan"-pro teststakingen begonnen. Men werkt hier nu «op een derde der normale snelheid. Zestien personen gearresteerd. De Franse Veiligheidspolitie heeft Vrüdag zestien personen gearres teerd, die ervan verdacht worden met auto's wapens naar Parjjs gesmok keld te hebben. De meeste gearresteerden zijn lid van de party van de Gaulle, de R.P.F. Onder hen bevindt zich het Parijse gemeenteraadslid Jacques Pateau. Volgens een .communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken zijn de aangehouden personen ver hoord „in verband met een onder zoek naar de activiteit, die ten doel heeft het Franse leger te demorali seren". Dit onderzoek werd Donderdag ge last door generaal Paul DevincK, commandant van het militaire dis trict Parijs. De wapens werden ont dekt toen de politie twee auto's aan hield, die naar Parijs reden uit ver- Vliegverkeer boven Nieuw- Zeeland ontwricht. Een onbekende zonderling of een onbeschaamde grappenmaker is er in geslaagd het gehele luchtverkeer bo ven Nieuw Zeeland te ontwrichten door allerlei valse berichten voor de vliegtuigen de aether in te zenden. Het departement voor luchtvaart heeft inmiddels opdracht gegeven, dat de piloten voorlopig zonder gebruikma king van hun radiotoestel zullen vlie gen en alleen gebruik moeten maken van het vrije zicht. Ondanks uitge breide nasporingen, is men er nog niet in geslaagd de clandestiene zender op te sporen. ....is het 4 jaar geleden, dat Ronv door de Geallieerde troe pen werd bezet. EN MORGEN V.ert Denemarken 't eeuw feest van de instelling van zijn grondwet. schillende richtingen. Het nieuws van de arresiaLies heeft krachtige protesten uitgelokt van Gaullistische leiders. Een woord voerder van de Gaullistische organ)- satie zeide: „Wij wisten reeds enige tijd. dat de autoriteiten nogmaais een poging voorbereidden om de R. P.F. in discrcdiet te brengen". Volgens het blad „Le Monde" zijn echter verscheidene militante leden van de R.P.F. en oud-verzetsst rijders in de affaire betrokken. Het blad van de R.P.F. van deze week publiceerde een waarschuwing tegen provocateurs. die zouden pogen leden van de R.P.F. tot „dot- Ie avonturen" te verleiden om de partij in opspraak te brengen. Op 5 Juni a.s. viert Denemarken het eeuwfeest van zijn grondwet. Deze grond wet kwam tot stand onder koning Fre- dcrik VII, die van 1818 tot 1863 aan hei bewind was. Voor het Christiansborg Da leis le Kopenhagen is te zijner ere een monument, opgericht. liet monument werd in 1873 onthuld. KORTE PREDICAT1E PINKSTEREN Pinksteren is 'l feest der uitstorting van Gods Geest in de harten der men sen. Pinksteren is 't lentefeest, dat een nieuw lied in de mond geeft, een lied, dal horen doel een nieuw ge luid. waarvan 'l symbool was in Je- ruzalems tempel 't spreken in andere talen. „Ziet Ik maak alle dingen nieuw", dit woord komt op Pinksteren in ver vulling. Op Pinksteren voelen wij ons losser worden van de wereldse dingen, en stijgen wij als op arendsvleugelen om hoog om, voor een wijle althans, te verkeren in heiliger sfeer. Helaas' 't Zijn nog maar enkele ogenblikken dat wij ons voelen ver vuld met Gods Geest. Pinksteren pro feteert de vernieuwing nog maar in beginsel, en met ieder Pinksterfeest beleven wij er iets van. De tverke- lijkheid van 't leven is nog zo heel anders. Daar woelt en werkt een on heilige geest onder de mensen! Wat is de vervulling van 't Pinksterideaal /rog ver af 't .Is roqk of .Gvd zelf eigen werk afbreekt, oj er van-de ver nieuwing van al 't bestaande niets komt, en 't alles blijft bij 'l oude. Nog ts cle vorst der duisternis mach tig, en schijnbaar aan de winnende hand. De geest uit de afgrond laait op; 'I werk van de Heilige Geest wordt telkens verstoord, na moeizaam te zijn opgebouwd: Toch is zó Gods weg. Van de aanvang af was de geschie denis van Christus' Kerk een geschie denis van lijden. Zijn gemeente over al eenzaam en weerloos, maar. zij ken de de sterkende kracht van Gods Geest, waardoor zij konden spreken en handelen. Wij zijn er nog lang niet. maar de Heilige Geest is er. Door Hem zal God Zijn werk voltooien. Hulst W. L. Hermanides De vier ministers in geheime zitting bijeen. De vier commandanten van Berlijn zijn Vrijdagmiddag drie en een half uur byecn geweest om een oplossing te zoeken voor de staking in Berlijn. Dil was de eerste bijeenkomst sinds 50 weken. Na afloop van de bespreking ver klaarde de Franse commapdant. ge neraal Ganeval. dat de atmosfeer buitengewoon hoffelijk geweest was. doch. dat de besprekingen tot niets hadden geleid Ganeval zeide. dat de Westelijke commandanten elk mogelijk voorstel Rijke goudader in Zuid-Afrika aangeboord. DE RIJKSTE TER WERELD Blijkens een mededeling op de ef fectenbeurs te Johannesburg heeft men op een boerderij 20 km. van Odendaalsrust een zeer rijke goud ader aangeboord. Volgens gouddes. kundigen te Johannesburg, zou de Vrijstaat, wanneer de berichten over deze goudvondst bevestigd worden, ongetwijfeld het rijkste goudgebied in de wereld worden Naar uit Washington wordt verno men. zijn de goudexperts van het Internationale Monetaire Fonds van oordeel, dat als eerste reactie op de nieuwe goudvondst er waarschijnlijk een eind zal komen aan de stijging van de goudprijs op de vrije markt en dal er mogelijk zelfs een zekere daling in deze prijs zal intreden. In de officiële goudprijs zal volgens deze deskundigen geen verandering komen als gevolg van de nieuwe goudprijs. Elf communistische leiders in Amerika gevangen gezet. Drie van de elf Amerikaanse com munistische leiders, die op het ogen blik te New York terechtstaan op be schuldiging van samenzwering, zijn Vrijdag gevangen gezet wegens bele diging van het gerecht. John Gates, de 35-jarige hoofdredac teur van het communistische blad „Daily Worker", werd veroordeeld tot 30 dagen omdat hij weigerde te zeg gen. wie hem geholpen had bij de sa menstelling van een publicatie der communistische partij. De andere 10 communistische leiders sprongen ter stond op om te protesteren. De fede rale rechter Harold Medina beval prompt hierop, dat twee van hen in de gevangenis opgesloten moesten worden. In België gearresteerde wereldburger vrijgelaten. I)i* Belgische autoriteiten hebben de 37-jarige Zweed Clarin vrijgela ten. Clarin verscheurde in het vliegtuig naar Brussel zijn paspoort, omdat hij wereldburger wilde zijn. Hij werd daarop in Brussel gearresteerd, maar de autoriteiten weten niet goed wat met hem te beginnen. Clarin zal Bel gië binnen 24 uur moeten verlaten. hadden gedaan. Alle pogingen waren echter te vergeefs. Kotikof. dc Russische commandant, verklaarde dat de Westelijke staten geheel verantwoordelijk waren voor de staking, omdat zij de Westelijke mark als enig betaalmiddel hadden ingevoerd. Hij eiste de terugtrekking van de Wcstberlijnse politie uit de stations. Vrijdag zyn de vier ministers in Parijs in geheime zitting bijeen ge weest om het probleem Berlijn te be spreken. Na afloop werd niets over het ver loop van de besprekingen bekend ge maakt. Het korte communiqué ver telde alleen, dat de ministers Zater dag opnieuw zonder publiciteit zullen vergaderen. Robert Murphy, cle Amerikaanse adviseur, zei na afloop van de confe rentie, dat de besprekingen „vriend schappelijk zijn verlopen" cn dat er enige vorderingen zijn gemaakt. Een Franse gedelegeerde zeide tot de verslaggevers, dat er nog geen re sultaten bereikt waren, doch dat dc besprekingen voortduurden en dat vorderingen niet onmogelijk waren. Bom ontploft in de kathedraal te Barcelona. BLIJKBAAR OF FRANCO GEMI XT In de kathedraal tc Barcelona is een bom ontploft, terwijl generaal Franco een bezoek aan de stad bracht. Het v/as niet bekend of de generaal de kathedraal zou bezoeken. Woensdag had zich reeds een gro tere bomontploffing te Barcelona voorgedaan. De bom ontplofte in de kathedraal, toen de vrouw en dochter van gene raal Franco een godsdienstige plech tigheid bijwoonden. De bom richtte enige schade aan en veroorzaakte grote verwarring, maar er vielen geen doden of gewon den te betreuren. DE EERSTE KERSEN. Op de veiling te Nijmegen zijn de eerste kersen aangevoerd, nog wel geen Betuwse Mei-kersen, maar z.g. Duitse. Ze gingen tegen 1.— per kg. Volgende week verwacht men Meiker sen. maar de eigenlijke ..campagne in de Betuwe komt toch niet yoor 20 Juni. Bij de veilingen „Op 't Hout" zijn prijzen gemaakt van 14 tot 24 cent per kg., tegen vorig jaar 3044 cent per kg. De daling wordt toegeschre ven aan de hoge pluktenen en sociale lasten. Fotovllegtuig maakte noodlanding. Vrijdagmiddag omstreeks half zes heeft een één-ntotorlg tweepersoons Auster- vlicgtuig van het fótoteehniseh en car- thogralisch bedrijf van de K.L-M. een noodlanding moeien maken in dc om geving van Born (L.). Het toestel is bij de landing zwaai-" beschadigd. De piloot, de heer H. van Leeuwen, werd niet ge wond. de fotografe mej. A. Lien, licht. Speelzieke grootmoeder. schijnen er te bestaan en het aantal kunstminnaars, dat echte Van Goghs. die vals zijn, bewondert, moet legio zijn. Het zou anders zijn, als schilde rijen eens iets méér zouden worden dan speculatieobjecten. Zolang et mensen zijn met dikke portefeuilles, die geen schoonheid, maar befaamde namen kopen, zal er in kunst gegokt worden en zullen waardeloze falsifi caties troef blijven. Menselijk was deze week het Noord- wijkse berichtje, dat verhaalde hoe de scholen leeg werden, plotseling, om dat driekwart van sommige klassen ballenjongen ging spelen bij de inter nationale kampioenschappen lawn- tennis. Ach ja. het mag natuurlijk niet en het is goed, dat Hermandad heeft ingegrepen en de jongens de school weer heeft ingejaagd. Maar menige volwassene zal in z'n baard gegrinnikt hebben bij het lezen van dit simpele ballenjongensverhaal en de ondeugen de leerlingen heimelijk hebben toe gegeven, dat je beter je hart op kunt halen, zo'n paar zonnige zomerdagen, aan de stunts van cracks met wereld reputatie, dan aan de lessen in een schoollokaal, waar je vijf en veertig twee en vijftigste van het jaar toch al iedere dag moet zitten. Ridderspel werd plattelandsvermaak Tot vreugde van de „Joffers" ingericht. Op 7 Juni a.s. zullen de ringryders van Nieuw, en Sint Joosland het honderd vijf en twintig jarig bestaan van de ringrydcrij in hun dorp herdenken. Deze ringrijilerij. die jaarlijks op Pinkster drie wordt gehouden is het enige spel, dat Is overgebleven van de vroegere Nieuwlandse kermisviering. Het is overigens een echt VValchèrs ver maak van heel ouile oorsprong. HOE HET VROEGER WAS. In „Zeelands Kronijk verkort", een oud boekje, lezen wij over de ringnideri] hei volgende: Scnoon deze spelen-tournoijen enz. evenals de harddraverij in Holland en Friesland, hier in deze provincie gemeen zijn, en veelal bij de landlieden naar hunnen trant worden gehouden, zoo is deze oefe ning nochtans van een aanzienlij ken oorsprong. Behalve de aloude Tournoijen en Spiegelgevechten van later tijden, die men carousels noemde, zijn ons door den Knjgs- zuehtigen en Strijdbaren adel der Middeleeuwen, altoos gezet op man- hafte oefeningen en vooral op de zulken die aan een goed ruiter pas sen, vijf- of zesderlei soort van wedlopen of Renspelen te Paard overgelaten, waaraan er één vooral wegens dezelfs minder gevaarlijk heid in de uitoefening bijzonder tot vermaak der aanzienlijkste Juffer schap word ingericht. Dezé lieten gewoonlijk tot een eereprijs een hunner ringen ophangen, welke de Ridders te Paard in eene edele en gansch onberispelijke houding ge zeten moesten afsteken, en in vol len ren aan hunne Ieuts rijgen, van welk gebruik deze renspelen den naam van ringrijden dragen. ANDERE PRIJZEN. Naderhand reed men den ring om andere prijzen aan breede zijden linten hangende, welke door de Juf ferschap te winnen gegeven wei den. of waarover zij ten minste als rechters zaten, en de uitdeel ster waren. De ridder, die het eerst drie maal den ring heeft afgestoken en met wien alle de mededingers on der hel geschal van Paucken en Trompetten in Staatsie tc Paard het Renperk rond rijden, werd ver volgens verzeld van diezelve Rid derschap. alle afgestegen zijnde, met orde en plechtigheid in den kring der Jufferen geleid, van wel ker eene, terwijl den te bekronen ridder in een eerbiedige gestalte voor haar nederknielde, hem den prijs overreikt, en hem met het lint daartoe behoorende omhangt, waarna dien Ridder door de hand van de Juffer wordt opgeheven, die haar met een kus omhelst en naar haar zitplaats geleidt: wan neer het Renspei om de andere prijzen voortgezet werd. onder her haling van dezelve plechtigheden. BANIEREN. De ridders zijn altijd onder twee banieren verdeeld waarna de af monstering hunner kleeding. pluimage, gordels en de kleur hun ner lansen wel dienen ingericht te wezen. Te Middelburg werd voor het eerst in den tuin van „Sint Joris" ringgereden in 1767". Verschillende malen zijn deze ridderlijke renspelen herhaald, o.a. in 1786 en 1787. van welk laatste steekspel in "het genoemde boek een afbeelding voorkomt, met het vol gende onderschrift: ..Optocht met de' Prijs van het Ridderspel in den Hof der Conl'rciie van Sint Joris te Middelburg." DE BOEREN. Het „ringsteken" had langzamer hand oen ander karakter gekre gen. Het was een spel geworden van de boerenbevolking en het werd daar met'veel ijver beoefend. Tegenwoordig wordt te N. en St. Joosland en in alle andere plaatsen de gehele dag gekampt om prijzen die dank zij het inleggeld der rij ders en inwoners van 't dorp De- schikbaar zijn. Hierna worden de twee wisselbekers verreden, die door enige ingezetenen en de am bachtsheer van Nieuw- en St. Joos land zijn uitgeloofd, en driemaal moeten zijn gewonnen, alvorens hij eigendom worden. Tot besluit wordt de pollepel verreden. Na afloop is er prijsuitreiking. Na de oorlogsjaren is de be langstelling op Walcheren voor de ringryderij toegenomen en wordt door jonge en oudere rjjders dit spel druk beoefend. Ook de belangstelling voor de rijverenigingen op de dorpen neemt toe. In N. en St. Joosland Is er één opgericht die langzaam groeit in ledental. De nauwe samenhang tussen de boerse ruiterspelen en de ridder lijke tournooien gaven wjj reeds aan. HET PAARD. Gezamenlijk gaat hun oorsprong terug tot do verering van hel paard in de Germaanse oudheid. Kennen we thans het paard voornamelijk als trekdier, eens moet het uitslui tend als strijdros, later als rndter zijn gebruikt, en nog altijd laat de ionge boer zich gaarne als lande lijke ruiter fotograferen. „Wat feest verwekt die vreugd? Wat brengt het volk bijeen? Kom, zie de plechtigheid: Hier wordt de ring gerêen. Die nooit den boog der zorg [ontspant Die krenkt gezondheid en verstand. Hier stuift men naar den ring om L't snelste door het zand Daar d'overwinnaar met den prijs [gaat strijken. dekte cheques te tekenen o.n haar schul- den tc betalen cn verder tc kunnen spe len. Het gerecht te T.ong Beach iCali- fornië). waar zij woont, spr.ik haar In November vrij met cn proeftijd van drie Jaar. maar in Apil verscheen zij «eer voor het beklaagdenbankje wegens I een nieuwe cheque-vervalsing. Toen werd i mt een psychiatrisch onderzoek overge- I gaan. De Californische autoriteiten heb- I ben thans echter een nieuw middel ver- I zonnen: Grootmoeder Stimson krijgt in- "octics van een bepaald soort zuur. die haar van haar speelzucht moeten .gene- Verboden verkiezingsleuze. Burgemeester d'Ailly van Amster dam heeft de Rev. Communistische Partij gelast dc verkiezingsleuze .In donesië los van Holland nu" te verwij deren van de borden, waarop deze aan verschillende bruggen was aange bracht. Het partij-bestuur heijft dc borden nu vuurrood laten schilderen en medegedeeld, dat het, bij wijze van protest, er geen andere verkiezings leuze zal op zetten. Bacon naar Engeland. De Nederlandse regering heeft met het Engelse ministerie van voedselvoorzie ning een contract gesloten voor de leve ring van bacon gedurende 1949, 1950. 1951 cn 1952. De minimumhoeveclheden welke geleverd zullen worden bedragen voor 1949 10.000 ton. voor 1950 25.000 ton en voor 195 1 35,000 ton. De werkelijke hoe veelheden zullen vermoedelijk aanzien lijk groter zijn. Gestreefd wordt nl. naar 40.000 ton voor 1950 en 60.000 ton voor 1951. welke hoeveelheden door Engeland zullen worden aangekocht, indicr. ze worden aangeboden. Beide regeringen zullen in 1950 bepa len welke hoeveelheid in 1952 geleverd zal worden. In ieder geval is overeen gekomen, dat Engeland niet minder dan 45.000 ton in dat jaar zal kopen, terwijl van Nederlandse z.ijde 80.000 ton als ma ximum is genoemd. VOORSPELT: VEEL BEWOLKING Geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of motie- gen. Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1