NIEUWS UIT ZEELAND „CHIEF-PRESIDENT" STOND WEGENS OPUCHTING TERECHT Benelux-besprekingen in Brussel EEN ZEEUW BOUWDE EEN 0LIESTAD IN VENEZUELA „Wereldburger" demonstreert in rubberbootje Afscheid burgemeester van Zaamslag WALCHEREN 0PENIM |l-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 JUNI 1949 Curafao-expeditie liep op niets uit. ..Ik moest hem aanspreken met chief- M. Brouwer uit Den Haag voor de Rot terdnmsc rechtbank, waar zijn gewezen baas terecht stond, verdacht van oplich ting. Het was R. Th. F. L. uit Maas tricht; die deze titel voerde. Hij was „chief-president" van de Vereniging „Particulier Initiatief' tot het doen van charitatieve werken. Het bestuur van de onlangs failliet verklaarde vereniging zou. na zich hier te lande te hebben bezig gehouden met wat hulpverlening aan kinderen, charitatieve werken gaan verrichten op Curacao en daartoe hadden de leden van het bestuur met een aan tal gezinsleden zich per vliegtuig der waarts begeven. O.a. op grond van een rapport van het centraal archief- en in lichtingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon is het gezelschap door de autoriteiten teruggestuurd. Omstreeks drie maanden geleden is de chief-pre sident" gearresteerd. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1947 en 1948 de arts J H. H., de notaris L. A. B. inmid dels wegens verduistering en valsheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en de etaleur P. L. Audif- fred onder valse voorwendsels heeft be wogen tot afgifte van bedragen van resp. f 14.822. f 10.309 en f 1489. Er was een groot aantal getuigen ge dagvaard, vijf ervan waren echter niet verschenen, zodat, nadat de zitting van 's morgens tien tot 's middags bij zessen geduurd had, de rechtbank besloot de behandeling der zaak te verdagen tot 13 Juni. Intussen is een aantal getuigen ge hoord. euiicr Initiatief" verklaarde zich te heb ben afgevraagd hoe het mogelijk was. dat een vereniging, in welker bestuur notarissen zaten, de zaken zo vreemd kon behandelen. Er moet ruim f 50.000 geweest zijn, f 14 is er over. doch er Is geen enkele verantwoording, waar het geld gebleven is. Uit de mededelingen van de curator bleek o.m. nog, dat de familie van L. een bedrag van f 26.000 in de kas gestort had. Getuige L. A. B., die notaris te Rot terdam is geweest en thans verblijft in de strafgevangenis te Hoorn, verklaarde de statuten te hebben ontworpen. DE TOCllT NAAR CURASAO De tocht naar Curagao werd per vlieg tuig gemaakt door 19 of 21 personen. De tickets werden uit de centrale kas be taald en van het overschot zou het ge zelschap voorlopig leven. Voor charita tieve doeleinden bleef dus niets over, Drie Nederlandse ministers nemen er aan deel. Vrijdagmorgen om 11 uur is in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel het ministerieel comité van de Benelux besprekin gen begonnen. Dit comité werd in Maart van dit jaar in Den Haag opgericht. Aan de onderhandelingen nemen van {Nederlandse zijde deel de ministers (mr. D: U. Stikker, prof. rnr. P. Lief- tink en prof. dr. J. R. M. van den Brink. België wordt vertegenwoordigd door dc heren Eyskens, minister van Financiën. Duvicusart, minister van Economische Zaken, en Moens de Fernig, minister van Buitenlandse Handel. Luxemburg door de heren Dupong, eerste minister en minister van Financiën. Bech, minister van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel en Hentgen, minister van Eco nomische Zaken en Landbouw. De bijeenkomst staat onder voorzitter schap van de Belgische minister-pre sident Spaak. Tijdens deze conferen tie zal in het bijzonder van gedachten gewisseld worden over de coördinatie der buitenlandse handels- en munt- politiek, met het oog op de verwezen lijking van de Economische Unie. In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat het van kracht worden van de voorunie op 1 Juli a.s. niet zulke opvallende wijzigingen met zich mede zal brengen als met de douane-unie het geval was. De voorunie zal hoofdzakelijk be slaan in een versnelde toepassing vaTi de voorbereidende maatregelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften, die dienst doen als vergunning voor de import van Belgische goederen in Nederland. Pont èn auto verdwenen in de Waal. Ecu zware, vijf tons vrachtauto, die Woensdagmiddag het Waal-veer bij Doornenburg was overgezet, bleef bij het tegen dè dijk op rijden steken en gleed vervolgens met grote snelheid achteruit. De chauffeur kon er nog bijtijds afspringen, maar de auto sloeg om en kwam op de pont terecht, die zo'n zware klap kreeg, dat pont en auto in de diöpte verdwenen. Een oude vrouw werd nog door de ach teruit rijdende auto geraakt en ern stig gewond. Deelnemers aan Hannibal'Spiel veroordeeld. Veertien dagen geleden stonden twee spionnen, die gedurende de bezetting bc- 1 rokken waren geweest bij het zoge naamde Hannibal-spiel, voor het Haag se Bijzondere Hof terecht. Het waren dc 37-jarige Hagenaar van der B.. alias ..Edcrveen" cn dc 32-jnrlge J. B. die zich afzonderlijk of in combinatie ln talrijke illegale organisaties hadden ingedrongen, en vele leden van ondergrondse groepen aan dc Duitsers overleverden. De procureur-fiscaal bij het Haagse Hof eiste levenslange gevangenisstraf tegen B. cn 20 jaar tegen van der B. Het Hof veroordeelde hedenmorgen B. conform de cis, terwijl van der B. 19 jaar tegen zich hoorde uitspreken. stelde de president vast. Maar de Ne derlandse Bank had bij monde van mr. Dons toegezegd, dat f 400.000 zouden wor den overgemaakt, als het werkprogram door de Staten van Curacao was goed gekeurd. gaf getuige te. kennen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de bestuurs leden 1000 per maand zouden touche ren en de „chiefrpresident" nog meer. De heer mr. M. de N. tot D., commies grif tier van de Tweede Kamer, die enige weken de belangen van mr. da Costa Gomez hier te lande had waargenomen, wist tc vertellen, dat mr. Gomez veel voelde voor de onderneming van P.I., omdat daarbij naar diens inzicht de so ciale kant voorop stond. Naar sprekers mening heeft de heer Gomez de misluk king van de expeditie wel betreurd, om dat hij er een sociaal belang voor Cura cao in zag. Notaris Q. uit Maastricht gaf te ken* nen. dat hij het P.I. heeft aangepakt, om de gelegenheid te hebben zijn vrouw een reis van zes maanden te verschaffen. De president vond het vreemd, dat getuige zijn inboedel en zelfs de lambrizering had doen inpakken om deze mee te ne men. De notaris verklaarde, dat hij een en ander wilde meenemen, omdat het hij inwoning te veel te lijden zou hebben. De heer J. H. H., arts te Nijmegen, die in militaire dienst .was. verklaarde door bemiddeling van de organisatie in één dag gedemobiliseerd te zijn om mee naar Curagao te kunnen gaan. Hij heeft zijn huis en praktijk verkocht en ver bond zich voor een verblijf van tien jaar ln Curagao. Ballenjongens moesten toch naar school. De wet kan hard zijn. Zelfs de Leerplichtwet. In Noordwijk, waar een internationaal ten- nistournooi gespeeld wordt, waarin vele buitenlandse ster ren meedoen, is het schoolver zuim de laatste dagen ontstel lend toegenomen. Hele klassen waren weggebleven, aldus meldt ..Het Vrije Volk", om als bal- lenjongen te fungeren. Dat mag natuurlijk niet en vanmorgen verscheen er tijdens de wed strijden een grote agent op de jaan. die de knapen allemaal bij zich rièp en naar school joeg. De jongens zetten sippe gezichten: het was zo fijn bui ten en ze verdienden nog wat extra's. De speelsters en spelers ke ken ook sip. Ze snapten er niets van dat die jongens plotseling verdwenen waren en dat ze zelf ballen moesten rapen. De organisatoren zijn nu be zig met de burgemeester van Noordwijk tot een vergelijk te •komen voor een paar uur extra- vacantie voor de ballenjongens. De ene helft 's morgens, de an dere helft 's middags. Maar de wet is hard Koninklijke waardering voor zijn werk. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd enkele dagen geleden benoemd de heer C. P. Louwerse, manager van de Shell Oil of Venezuela te Cardon (Ve nezuela). Dit sobere bericht dat deze .week verscheen in de Nederlandse dagbla den behoeft een nadere toelichting, want het betekent, dat hulde is ge bracht aan een groot Nedei'lander en een Zeeuw van bijzonder formaat. De heer C. P. Louwerse werd op 18 Februari 1888 te Vlissingen geboren. Hij ontving als jongen zijn eerste technische opleiding bij de Kon. Mij. De Schelde. Van deze maatschappij ging hij over naar de Stoomvaart maatschappij Zeeland, onidat de zee hem trok. De studie aan de Zeevaart school bracht hem toen de vereiste diploma's en kort daarop schudde hij het vaderlandse stof van de voeten om in de Verenigde Staten van Noord Amerika een nieuwe toekomst op te bouwen. Naast zijn arbeid vergat hij de studie niet en al spoedig was hij in het bezit van een Amerikaanse in genieursbevoegdheid. Kort daarop vertrok hij in dienst van de Shell naar Mexico, waar hij hét in Tampfco bracht tot super-intendant vah deze maatschappij. Von Rundstedt inderdaad in vrijheid gesteld. In een nota heeft de Britse rege ring" Polen meegedeeld, dat het met „oprechte spijt" had besloten Hitiers generaals von Rundstedt en Strauss niet voor het gerecht, te brengen. Polen had namelijk in een nota op 23 Mei Engeland gevraagd, of het waar was, dat do twee generaais in vryheid waren gesteld. R.K. kerk te Moskou inbeslag- genomen. Volgens Michael Francis Doyle, een vooraanstaand lid van de Rooms-Katho- lieke Kerk te Philadelphia, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken hem mededeling verstrekt van een Sowjetrussische poging, beslag te leggen op de enige Rooms-Katholieke kerk in de Sow.iet-Unie. De chef van de afdeling voor het na bije Oosten van genoemd ministerie zou hem hebben meegedeeld, dat een groep Sowjetrussische vrouwen, vergezeld van Sowjct-functionarissen met regeringsop dracht. om de sleutels van de kerk van St. Louis te Moskou had gevraagd. De waarnemende pastoor, pater Thomas, had om uitstel verzocht om de V.S. en de Franse ambassade hiervan in kennis te stellen. De kerk behoorde oorspronke lijk tot het bezit van de Franse ambas sade. Duitse uranium-voorraad in rivieren geworpen. De AmerLkaanse procureur-gene raal heeft in een proces tegen negen Duitsers, die beschuldigd zijn van onwettig bezit en verkoop van oor logsmateriaal. verklaard, dat Duits land oorlogsvoorraad uranium voor atoom-experimenten in rivieren is geworpen. Het proces is namelijk begonnen naar aanleiding van de vondst van een brok uranium van ruim twee kilogram door kinderen in de rivter de Loisach bij Garmisch in Beieren. Morrison, Dalton en Churchill naar Straatsburg. In Augustus zal te Straatsburg 't parlement van de Raad van Europa bijeenkomen. Twee ministers van het Britse kern-kabinet, Morrison en Dalton, en de oppositieleider, Churchill, zul len deel "uitmaken van de Britse dele gatie aldus heeft minister-president Attlee in het Britse Lagerhuis mee gedeeld. De delegatie telt 11 La- bourleden, 6 conservatieven en een liberaal. Omstreeks 1939 viel hem de ver erende opdracht ten deel voor deze maatschappij een geheel nieuwe vesti ging te stichten in Cardon (Venezue la). Daar is nu in tien jaar tijd op de plek waar eens 'n tropische wildernis lag 'n nieuwe stad verrezen, die dui zenden arbeiders herbergt en er is naast vele andere installaties een ge weldige olieraffinaderij gebouwd. Het enorme werk is uiteraard in verschil- lende etappe's uitgevoerd en door de oorlog is het tempo van uitvoering wel eens vertraagd. Maar kort geleden was men dan zo ver, dat de nieuwe oliestad met het enorme fabrieksem- placement volledig in bedrijf was. Met een grote plechtigheid, waarvoor 450 genodigden uit alle delen van de wereld naar Venezuela waren geko men. werd dit historisch moment door de Shell-directie herdacht en daarbij werd uiteraard hulde gebracht aan de stoere Zeeuw, die dit alles had ge wrocht. Het heeft H.M. de Koningin be haagd aan de dank, die hem door ve len werd gebracht, ook de dank van het vaderland toe te voegen in dc voi-m van een koninklijke onderschei ding. Zeeland kan trots zijn op deze zoon van Walcheren.! Voor „hel Kasteeltje" te Brussel. Een 19-jarige Engelsman, Ewan Cameron, heelt sedert Woendagmid- dag met een oranjekleurig rubber bootje. zoals dit in tijd van nood door 'vliegtuigbemanningen wordt ge bruikt. post gevat op de gracht waar aan de gevangenis „Het kasteeltje" te Brussel gelegen is. De jonge Engelsman, die lid is van de ..actie voor een wereldregering" heeft besloten in zijn bootje te blij ven totdat de Zweed Anders Clarin, die in het kasteeltje opgesloten is. wordt vrijgelaten. Deze Clarin, die lid is van de organisatie „vrienden van Garry Davis", scheur de een paar weken geleden, tijdens een reis van Brussel naar Londen pér vliegtuig zijn pas boven het Kanaal in stukken. Cameron spreekt pu en dan van zijn bootje uit in het Frans de kijk- lustigen toe en door middel van een bordpapieren megafoon schreeuwt hij „bevrijdt Clarin". Cameron wordt gezelschap gehóu den door een jonge Amerikaanse, Ruth Allenbrook, die hem van drank en voedsel voorziet. Leraren M.O. en V.H.O. zijn niet tevreden. Het bestuur van de raad van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft zich met. een adres ge wend tot de raad van ministers. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat van een be reidheid tot principiële verhoging van de maxima der leraarssalarissen nog niets is gebleken, ondanks het feit. dat de be raadslagingen over de technische her ziening van het bezoldigingsbesluit hun einde naderen. Daarentegen is aan een categorie van tevoren met de leraren bij het V. H. en M. O. gelijk gestelde ambtenaren, n.l. de leraren bij het mid delbaar nijverheidsonderwijs, in belang rijke mate een overschrijding van het maximum salaris ten deel gevallen. De raad van leraren bij het V. H. en M. O. ontkent ten stelligste, dat er redenen zijn om dit onderwijs lager tc waarderen dan het M. N. O. Tot vader en moeder van het Prot. Chr. Militair Tehuis ln Middelburg is benoemd het echtpaar J. S. Bakker uit Utrecht. Geslaagd, voor het examen scheeps- werktuigk. B. H, J. Naerebopt. leerling van de „de Ruyterschool" te Vlissingen. Mej. v. <3. Epde onderwijzeres aan de O. L. school te Borssele is in gelijke betrekking benoemd te Vlis singen aan school' B. (Ingezonden mededeling). Voor een hoed in alle: maten kleuren prijzen modellen St. Jacobsstraat 25 VLISSINGEN In de Dinsdag gehouden zit ting van de gemeenteraad te Zaamslag heeft burgemeester S. van Hoeve Jzn. afscheid geno men. De heer van Hoeve las het ko ninklijk besluit voor, waarbij hem in verband met het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd eervol ont slag werd verleend. Hij gaf een overzicht van het tijd vak, waarin hij raadslid, wethouder en burgemeester is geweest. Hij bracht dank aan de autoriteiten, die hem steunden en aan de raadsleden, die het mogelijk maakten, dat gedu rende zijn ambtsperiode een reeks verbeteringen in de gemeente tot stand kwamen. De wethouders en het gemeentepersoneel zegde hijdank voor de goede samenwerking. Wethouder A. Koster richtte harte lijke woorden tot de scheidende bur gemeester. Hij wees op de goede en zakelijke leiding yan de gemeente en op de grote kennis, die burgemeester van Hoeve had van de gemeentezaken Daarnaast bracht hij hulde aan de scheidende voor zijn grote werk kracht en zijn rechtschapenheid. Na de raadszitting volgde een af scheidsreceptie. Wethouder A. J. de Visser bood namens de raad en het gemeentepersoneel een schilderij van het gemeentehuis aan en secretaris J. W. Kusee voegde daaraan een fraaie oorkonde toe. Verscheidene sprekers voerden het' woord, waarna burgemeester van Hoeve dankte met de wens, dat Zaamslag onder zijn op volger zou mogen groeien en bloeien. Huldiging M. J. Smit 25 jaar directeur suikerfabriek Zevenbergen. Woensdag is te Zevenbergen gehul digd de heer M. J. Smit, die 25 jaar geleden de functie van directeur der Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Ze venbergen aanvaardde. De heer Smit, die werd geboren te 's Heer Arends- kerke, bezocht de H.B.S. te Goes en studeerde te Utrecht. Nadat hij de doctorandus-titel in de scheikunde had behaald, werd hij chef-chemiker bij de Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. In 1924 volgde zijn benoeming tot directeur van de fabriek te Zevenbergen. Zoals bekend is de fabriek te Ze venbergen thans verenigd met de fa briek te Dinteloord en is aan de direc- teursloopbaan van de heer Smit een einde gekomen. In een andere funstie blijft hij echter verbonden aan dc Ver. Coöp. Suikerfabrieken. Woensdagmorgen was er een bijeen komst in de fabriek te Zevenbergen, waar behalve de heer Smit nog een aantal andere jubilarissen op beschei den wijze werd gehuldigd. Des mid dags te half drie was er een druk be zochte receptie in Hotel Tholenaar en des avonds werd een variété-voor stelling aangeboden in het Parochie huis, waarna de feestvreugde nog ge- ruimen tijd werd voortgezet. Als aandenken werden aan de heer Smit een zilveren sigarettenkoker en sigarendoos aangeboden. Motorrijder had dodelijk ongeluk. De motorrijder P.V., die Woensdag avond laat naar zijn woonplaats Brou wershaven terugkeerde, is bij het af rijden van de Stenen Dijk en het pas seren van de tramrails aldaar het slachtoffer geworden van een onge luk. Vermoedelijk is hij geslipt, waar bij hij tegen de grond sloeg en de motor op het lichaam kreeg. Hij werd althans door de vrachtrij der C.V. bewusteloos langs de weg ge vonden, terwijl een been nog onder de motor geklemd lag. Dr. Eldik werd ogenblikkelijk ge waarschuwd, die het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis Noord- gouwe het vervoeren. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn is de jongeman daar overleden. Hij was nog ongehuwd, maar zou over enkele dagen in het huwelijk treden. Examens Vrederust. Op 30 en 31 Mei 11. werd té „Vre derust" Bergen op Zoom het examen gehouden ter verkrijging van het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. Aan dit examen namen deel 2 broeders en 14 zu3ter3. Van deze slaagden broeder W. F. Deii en de zusters: C. Aamoutse, W. Blerens, W. Boucherie, S. D. Droogers, M. A. v. Goudswaard, R. P. de Jager, J. T. Schot, J. M. Suurmond, D. F. Uyl, C. Vos. J. J I. van Will en L. v. d. Zee. Buitenlandse onderscheiding. Aan de heer A. H. L. de Bel, direc teur van de Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardiging van Spiegelgals, glazen voorwerpen en Chemische producten te Sas van Gent, is verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Bond van gepensionneerden. De afdeling Zeeland van de Alge mene Bond van gepensionneerden hield Woensdag een grote propa- gandavergadering te Axel in het bioscoop-gebouw .Het Centrum". Het doel van 'deze bijeenkbmst was leden te winnen en te zijner tijd een afd. Oost Zceüwsclï-Vlaanderen te stichten. Wanneer het ledental 100 be draagt kan een nieuwe afdeling worden gevormd. De voorzitter, de heer F. C. Wijs- veld van Vlissingen, deelde o.m. me de. dat er van de 1700 gepension neerden in Zeeland, momenteel ruim 600 lid zijn van de Bond. De heer G. de Noo, hoofdbestuurs lid. zette doel en werkwijze van de Bond uiteen, de heer Butler, secre taris afd Zeeland, besprak de te voeren propaganda. Een aantal pro pagandisten gaven zich op om ver schillende gemeenten in het 5e dis trict te bewerken. Bovendien gaven zich 25 nieuwe leden op. Gerestaureerde N.H. kerk van Nieuwvliet ingebruik genomen.. Het geheel gerestaureerde Ned. Herv. kerkje te Nieuwvliet was Donderdag avond tot in alle hoeken bezet, toen ds. J. J. Winckel de preekstoel betrad om voor te gaan in deze inwijdingsdienst. De predikant had voor deze bijzondere dienst tot tekst gekozen Lucas 24 53: „En zij waren te allen tijde in de.tempel, lovende en dankende God". Na de predikatie sprak, dé president kerkvoogd, de heer A. J. Hoste, woorden van dank aan allen, die de bouw hebben mogelijk gemaakt. Verder voerden het woord burgemeester Everaars, namens het gemeentebestuur, ds. Wiebosch, na mens de ring IJzendijke. ds. Schopen hauer. namens het provinciaal kerkbe stuur en de regionale commissie voor het Zuiden. Dat het gehele dorp Nieuwvliet mee leefde met deze gebeurtenis werd wel bewezen, door de vele vlaggen. Sluiting poppententoonstellïng. De poppen- en speelgoedtentoon stelling te Goes heeft honderden be zoekers getrokken. Woensdagavond heeft de voorzitster van de U.V.V., mevrouw H. J. van der Geest-Dijk stra, die tentoonstelling gesloten. Spreekster bracht dank aan allen die de U.V.V. hebben geholpen tot het slagen van deze tentoonstelling. Dok dankte de voorzitster haar medeleden voor alle uren die ze hieraan gegeven hebben. De dames konden naar huls gaan met een vol daan gevoel want de tentoonstelling ten bate van de Unac wasgeslaagd! Op verzoek van een der oudste le den van de U.V.V. werd. daarop een driewerf hoera voor de voorzitster", uitgebracht. Mosselseizoen begint 24 Juni. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het Aan- eii Verkoop bureau voor mosselen om het mossel- seizoen 1949—1950 te beginnen op 24 Juni a.s. Insiders verzekeren dat de kwaliteit der mosselen dit jaar goed zal zijn. t Vragen over financierings regeling herbouw boerderijen. Het Tweede Kamerlid Engelpertink heeft aan de minister van wederopbouw en volskhuisvesting gevraagd of het juist is dat door het departement van weder opbouw en volkshuisvesting ln een circu laire aan de besturen, der gemeenten is meegedeeld, dat het woongedeelte van een nieuw te bouwen boerderij met een totale inhoud van meer dan 500 m3 niet kan vallen onder artikel 5 van de financieringsregeling woningbouw 1948, en voorts of het eveneens Juist is, dat volgens deze circulaire wel bij dragen. voorschotten en garanties mogen worden verleend, wanneer naast de be drijfsgebouwen een afzonderlijke woning zal worden gebouwd? Het Kamerlid vraagt of de minister wil mededelen waarom hij ten aanzien van de financieringsregeling de boerderijen waar woon- en bedrijfsruimte als een geheel worden gebouwd niet langer gelijk blijft stellen met andere panden, waarin woon- cn bedrijfsruimte naast elkaar voorkomen? Kinderen speelden met oorlogstuig. Nog dagelijks hoort men dat on voorzichtig omgegaan wordt met oor logstuig en dat daardoor de ergste ongelukken gebeuren. Vooral kinde ren spelen graag met dergelijk tuig. De ouders kunnen niet te dikwijls gewaarschuwd worden hun kinderen te verbieden met oorlogstuig te spe- len, Dinsdagmiddag waren een 6-tal Vlissingse kinderen van 810 jaar bij de Buitenhaven aan het spelen. Zij vonden daar een aantal Duitse geweerpatronen en slaagden er in de kogels van de hulzen te halen en het kruit te verzamelen. Toen ze een flink hoopje kruit verzameld hadden, stak de achtjarige V. er de brand in, met. het gevolg dat de knaap door de hevige steekvlam ernstige brand wonden aan het gelaat opliep. Geen verlenging van openstelling Waddenzee. verzoek vissersvbrenigng „YERSEKE" AFGEWEZEN. Door de visseVsverenïging "Yerse- ke" is er bij de Inspecteur der vis serijen op aangedrongen de openstel ling van de Waddenzee voor het ha len van mosselzaad te. verlengen. De inspecteur heeft dit verzoek op biologische gronden afgewezen. Het ligt in de bedoeling de Waddenzee in het najaar enige tijd voor het halen van mosselzaad open te stellen. Teraardebestelling A. L. de Jong. Na een plechtige renequiemdienst in de R. K. Kerk, te Tholen, werd Woensdagmiddag op de R.K. be graafplaats te Bergen op Zoom, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer A. L. de Jong, in leven Technisch Hoofdambtenaar van de Provinciale Waterstaat, in de derde dienstkring (Schouwen en Tholen) te Tholen. Aanwezig waren. de hoofdinge nieur-directeur van de Prov. Water staat, ir. H. D. J. Swaters, de inge nieur Koning, te Zierikzee, als mede vrijwel alle collega's technische hoofd-ambtenaren en technische ambtenaren in deze provincie. Er werden geen toespraken gehouden. Belasting-inspecteur te Goes benoemd. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot inspecteur van 's Rijksbelastingen te Goes de heer G. van Dijk, ontvan ger der registratie en successie ten kantore van het Zegel te Amsterdam. VER. VAN NED. GEMEENTEN. Tijdens de te R'dam gehouden ver gadering van de vereniging van Ne derlandse gemeenten werd als lid van het bestuur herkozen de heer A. H. S. Stemerding. burgemeester van O.- i en West-Souburg. Vlissingen VOOR HET RODE KRUIS. Op 4 Juni wordt te Vlissingen de grote straatcollecte gehouden voor het Ned. Rode Kruis. Wat het Rode Kruis gedaan heeft en nog doet is overbekend. Het helpt waar gehol pen moet worden. Niemand kan zeg gen. dat hij het Rode Kruis niet no dig heeft, is het niet voor hemzelf, dan toch om mee te werken aan de hulp vooranderen, die in nood verkeren. Vergeet daarom op 4 Juni de straatcollecte niet! TONEELVERENIGING OPGERICHT. Woensdagavond is te Vlissingen opge richt een dilettantentoneelvereniging, die de naam draagt „Het Vlissings Schouw spel". Het initiatief tot deze oprichting is genomen door de toneelclub van de buurtvereniging Badhuisstraat en om geving. Het voorlopig bestuur bestaat ujt de heren J. Wijnen, voorz., G. F. H. Bran denburg. seer, en II. A Schot, penning- j meester 1 Het ligt in de bedoeling twee toneel voorstellingen per Jaar te geven. Als re gisseur zal voorlopig optreden de heer Wijnen. Middelburg UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Middelburg plaats hebben voor niet- zelfverzorgers op Zaterdag 4 Juni. Aan de beurt zijn de letters -P én Q. O.- en W.-Souburg wethouder de priester sprak. Donderdagavond hield de P.v.d.A. te Souburg een openbare vergade ring met het oog op de a.s. gemeen, teraadsverkiezingen. Wethouder J. de Priester sprak over het onderwerp: „Waar het om gaat". Na een korte inleiding over het ontstaan van de P. v. d. A., behan delde spr. het programma van de P.v.d.A. ten aanzien van de gemeen, tepolitiek. Achtereenvolgens noemde de' heer de Priester woningbouw, sport- en speelterreinen voor de jeugd. Plannen hiertoe zijn inge- diénd en hoewel nog geen toestem- ming is ontvangen, wordt gehoopt, dat nog dit jaar hiermee begonnen zal worden. Verder besprak de wethouder de gevoerde grondpolitiek. Er wordt veel gebouwd, o.a. een nieuwe zuive ringsinstallatie met nieuwe riolering. Een gevolg hiervan is de rioolbelas ting. Volgens spr. was déze niet nodig geweest, indiendé reeds in 1927 door zijn fractie aanhangig ge maakte voorstellen waren aanvaard. Toen was er geen geld hoewel de kosten toen slechts 1Ï53.000 bedroe gen, thans 700.000. Voor de be langen van de middenstand heeft de P.v.d.A. een open oog. Over de Souburgse kermis, die in de Sou burgse gemeentepolitiek steeds weer een twistpunt is. zeide spreker dal het niet in orde is dat 47 van de kiezers 46 aan banden legt. Ook wat dé Zondagsrust betreft moet men andersdenkenden vrijlaten in hun doen en.; laten. - TH- P.v.d.A neemt -hier géén siaiuipunL.rn. -ieder een moet zelf weten hoe de Zondag te besteden. Spr vergeleek voorts de program ma's van de 3 partijen. Het verheug de spreker dat de K.V.P. thans met een uitgesproken R.K. lyst uitkomt en niet meer als Gemeentebelang. Na enkele vragen beantwoord te hebben sloot, de voorzitter met dank aan de spreker de Vergadering. GOUDEN BRUILOFT Woensdag was het 50 jaar gele den dat het echtpaar Houtekamer- Zoeteweg uit de Nieuwstraat te Souburg, in het huwelijk trad. Ter gelegenheid hiervan hadden vele buurtbewoners de vlag uitgestoken. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te St. Pancras, J. C. J. Bronsgeest te Maasbracht; Nijmegen W. G. Overbosch te Doetinchem. Bedankt voor: Stadskanaal, II. Veen- stra te Middelbert; Zetten-Andelst, G. Treure te Wilsum: Zaamslag. M. C. Groenewoud te Heemse. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht C. Batenburg te Alblasserdam; te Loon op Zand J. J. Timmer te Harderwijk, die be dankte voor Lexmond: te Rotterdam (vac. A. C. C. den Hertog) P. W. Spruyt te Lei den; te Zutphen (vac. N. Padt- P. v. Wij nen te Dronrijp. Beroepbaarstelling. In de Ned. Herv. Kerk is beroepbaar gesteld P. M. Mentzel voorg. Vrijz. Herv. te Amsterdam, Helm- holtzstraat Uhs. Amsterdam (C.). GEREF. KERKEN. ibui„ Vierin gen G. N. Lammens, cand. te 's Graven- hage. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Doesburg J. Th. Mackenzie, prop. en wn. pred. te Hoorn. (Ingezonden mededeling). Café Restaurant Zeeland" tegenover station Vlissingen op Zaterdag 4 Juni 1949 te 3 uur, EjgepaarH. SMITS en Zn. VLISSINGEN. VrUdag, Alhambra: „Het Virllir' vergeten bruidje". 7 en 9 uur; Luxor: „Spion nen aan de Theems", 8 uur. Zaterdag. Alhambra: „Het vergeten bruidje", 7 en 9 uur; Luxor: „Spion nen aan de Theems". 7 en 9 uur; Wie lerwedstrijd, 2.30 uur. Zondag. Ie Pinksterdag, Alhambra: „Het vergeten bruidje". 3. 7 en 9 uur; Luxor:' „Spionnen aan de Theems" 3, - 7 en 9 uur. Maandag. 'H Pinksterdag, Votn bioscopen zie Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2