PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Beel droeg zijn ambt over aan dr. Lovink 0E BILT OVER BERLIJN IS IN PARIJS EEN COMPROMIS MOGELIJK ENORME PAKHUISBRAND IN AMSTERDAM Vandaag BRESKENS MOET BOUWEN Eliminatie van kampong was noodzakelijk. 192e Jaargang - No. 128 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 cl. per weck; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlisslngen Walstr. 58—60. iel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Dichter bij de oplossing dan ooit tevoren Donderdagmorgen te 08.15 uur Batavia-Ujd is de nieuwe II. V. K., de heer A. H. J. Loviuk, gelijk wij reeds in een deel van onze vorige editio meldden, op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Bij zyn aankomst werd de heer Lovink begroet door de adjudant van dr. Beel, luitenant ter zee Van Ravensteyn, vice-admiraal Pin- ke, generaal-majoor Buurman van Vreden, dr. van Royen, dr. Koets, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat en andere autori teiten. Na inspectie van de ere-wacht, die bestond uit compagnies van liet K.N.I.L., de K.L. en de Marine begaf de nieuwe H.V.K. zich per auto naar het paleis. De heer Lovink gaf een verkla ring uit, waarin, hij o.m. zeide, dat het ook voor hem vaststaat, dat geen andere oplossing succes zal hebben dan die, waarin de meer derheid der Indonesische .volken volledig vertrouwen stelt. Hiervoor is het nodig hun nationale aspira ties te bevredigen. Ieder is het daarover eens en wij zijn er op dit ogenblik dichter toe genaderd dan ooit tevoren. De aftredende H. V. K. heeft voor de bestuursoverdracht een dagorder aan de strijdkrachten van land-, zee- en luchtmacht in In donesië gericht, waarbij hij uit drukking gaf aan zijn grote waar dering en dankbaarheid voor het geen door allen in de maanden, die voorbij zijn, is verricht. REDE VAN DR. BEEL. De plechtige overdracht van het bestuur geschiedde om 11 uur in het Gedong Indonesia Serikat (het vroegere volksraadgebouw). Hier bij sprak de scheidende H. V. K„ dr. Beel, een rede uit, waarin hij 0.m. zeide het te betreuren, nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van hem verwacht werd en dat hij zichzelf had voor gesteld; de voltooiing van de over- gang naar de nieuwe rechtsorde, welke de bekroning gevonden zou hebben in de vorming van de sou- vereine en onafhankelijke Ver. Sta ten van Indonesia. Factoren buiten zijn wil hebben het onmogelijk ge maakt, daartoe de weg te bewan delen, zoals deze na de succesvol' le beëindiging van het overleg in Den Haag met de federalisten zo duidelijk voor ons scheen te liggen. Riet de aanvaarding van de ver klaringen van dr. van Royen en Mohammed Roem bepaalde de Ne derlandse regering een nieuwe be leidslijn, welke consequenties mee bracht, welke spr. gemeend heeft te moeten aanvaarden. Een nieuwe phase in de oplos sing van het Indonesische vraag stuk is thans ingeluid. Vele moei lijkheden zullen bij het begaan van de nieuwe neg naar voren treden en teleurstellingen zullen niet ach terwege blyven. Dr. Beel hoopte nochtans van ganser harte, dat zijn opvolger er in mag slagen op kor te termyn tot oplossing te geraken van het probleem, hetwelk thans reeds zo jarenlang de wederopbouw van dit land in de weg staat. Terugblikkend zag dr. Beel on danks alle tegenslagen een op gaande lijn. Dr. Beel herdacht tenslotte eer biedig allen, die bij het streven naar herstel van recht en orde hun leven offerden. DR. LOVINK AANVAARDT ZIJN AMBT. De nieuwe Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon sprak na de officiële overdracht een rede uit, waarin hij er aan herinnerde, dat hij thans voor de derde maal voet op Indonesische bodem zette: 40 jaar geleden als kind, 20 jaar ge leden als jong ambtenaar en thans als hoogste ambtenaar van de Kroon en wellicht de laatste, d;e belast zal zijn met landvoogdelijke functies. De naaste toekomst ligt beslo ten in de betekenis van net grofe ambt, dat juist werd overgedra gen. Het is tegelijkertijd het einde van het oude bestel en het begin van het nieuwe. Daarom moet men in spr. ook zien de bijzondere af gezant van Nederland, die in han den van H. M. de Koningin de eed heeft afgelegd naar vermogen te zullen medewerken aan de tot standkoming van de nieuwe rechts orde in Indonesië en van de V. S. 1. Daarna zal deze functie geheel van karakter veranderen. Dan is er voor Nederland geen taak meer van bestuurlijke aard in Indonesië. In die toekomst zullen hoge commissarissen' van Nederland De „Batavia" bracht Prins Bernhard weer thuis. Donderdagochtend 9.45 uur is de KL.M.-constellation „Batavia" van de eerste lijndienst Amsterdam—Curasao via Montreal en Havanna op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich Z.K.H. Prins Bernhard en de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman. De Canadese generaal Morton en de wethouder van Mon treal, de heer Asselin, maakten met afifihtgenoten op uitnodiging van uc K?E*M. de vlucht mee, evenals zéB vooraanstaande Cubanen. De heer Plesman zeide te verwach ten, dat indien alle regelingen ge troffen zijn, deze lijn naar Canada bij zonder veel nut voor Nederland zal hebben. De Prins is in de gelegenheid geweest in Canada ook generaal Cre- rar le ontmoeten. in Indonesië en van Indonesië in Nederland voor een belang rijk gedeelte het symbool en de belichaming zijn van de bij zondere vorm van samenwer king, welke beide landen in vrij overleg zullen hebben af gebakend. Reeds vele malen lag het ideaal van onze. gezamenlijke en gemeenschap pelijke samenwerking binnen ons be reik om dan weer te vervagen en te ontsnappen. Wij allen moeten al onze krachten geven om ditmaal te slagen. De heer Lovink besloot met een persoonlijk woord tot dr. Beel: ..Toen gij dit hoge ambt aanvaardde, had gij zeer zware jaren achter de rug. Ja ren van bezetting in Nederland en die van ministerschap. Niettegenstaande dit alles waart gij aanstonds bereid \iw hoge post in Indonesië te aan vaarden. Het plan-Beel gaf de weg aan, die wij thans volgen. Ik ben u dankbaar van uw arbeid vruchten te mogen plukken en uw werk te mo gen voortzetten". Deze redevoeringen werden uitge sproken in de Bijzondere zitting van de voorlopige federale regering. Deze zitting, die werd geopend door dr. Beel, werd gesloten door de heer Lo vink. Dr. BEEL VERTROKKEN. Dr. Beel is naar Nederland vertrokken per Constellation van de K.L.M. Hem weid uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellenden, dat het restau rant van het vliegveld Kemajoran ge heel vulde. Jonge vrouw vermoord. Donderdagavond is in het park Sonsbeek te Arnhem een moord ge-, pleegd. De 30-jarige G. B. heeft de 22 jarige mej. R. F. met een pistool schot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gear resteerd en daarna in het politiebu reau opgesloten. De recherche stelt een onderzoek in. De aanleiding tot de dood was een verbroken verkering. Het slachtoffer is een dochter van een landbouwer fe Didam. Zij was te Arnhem in dienstbetrek king en had omgang met de fabrieks arbeider G. B. Toen zij deze wilde verbreken was dit niet naar B's zin. Berlijnse stakers eensgezind afwijzend. De stakende spoorweglieden in Berlijn hebben bij grote meerderheid van stemmen besloten de staking voort te zetten. Van de 14.753 uitge brachte stemmen waren er slechts 398 tegen voortzetting der staking. Nog geen rapport over Prestwic,kramp. Lindgres, de Britse minister voor burgerluchtvaart, heeft volgens Reu ter in het Lagerhuis verklaard, dal hij nog geen rapport heeft ontvanger van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Nederlands. Constellation ..Nijmegen" die mc1 Pannentier bij Prestwick is veronge lukt. Het Labourlid Emrys Hughes vroeg waarom het uitbrengen van het rapport zo veel vertraging onder vond. De minister antwoordde daar op, dat de wet geen bijzonder snel werkend instrument is en dat zij in Schotland nog minder snel is Het totale bodrag. dat door de Unae, (United Nations Appeal for Children) bij een is gebracht hoofdzakelijk door vrij willigers in de meeste landen van c'le wereld stond in Amerikaans geld ge rekend gelijk aan 35.413.910 dollar. 1 Ministers waren in een schertsende hui „De vergadering van Donderdag eindigde in een ongewoon goede stem ming, waarbij dr ministers met elkaar schcrststen". Deze mensclyke bijzonderheid meldde Reuter 's avonds, blijkbaar om te suggereren, dat de besprekingen over Berlijn beter vlotten dan die over de Duitse eenheid. Inderdaad heeft minister Acheson de Sowjet-deiegatic een gematigd voorstel in overweging gegeven, dat de weg opent voor een compromis. Gp voorstel van de Westerse ministers zal vandaag waarschijnlijk een ge heime zitting worden gehouden om het compromis uit te werken. John McOloy, de nieuwe Ameri kaanse Hoge Commissaris voor Duitsland. Brandmeester werd door vallende gevel dodelijk gewond. Vrijdagnacht omstreeks 1.15 uur is in de de drie fraaie oude pakhuizen „De Drie Koorendragers" aan de Oude Schans te Amsterdam een enorme brand uitgebroken. De pakhuisruimten, die onderverhuurd zijn aan verschil lende bedrijven en waar o.a. meubels, huiden en lompen waren opgesla gen, stonden in een minimum van tijd in lichterlaaie. De vuurgloed was :n alle delen van de stad duidelijk zichtbaar en tot ver in de omgeving hing een verstikkende rook. De brandweer, voerde een verbeten en wanhopige strijd tegen de laaiende vlammenzee. De politie had de handen vol om dc honderden kijkers op een afstand te houden. Het was een van de ernstigste branden, welke de hoofdstad teisterde sedert de bevrijding. Geweldige hoeveelheden vodden, leer. meubelen en lompen werden een prooi van het vuur. Een van de punten van geschil over Berlijn is weer de aloude veto kwestie. Moet de besluitvorming in een nieuwe kommandatura in Berlijn eenstemmig of bij meerderheid van stemmen geschieden. Wisjinsky verzet zich tegen de eenstemmigheid, omdal daardoor het Westen steeds een 31 voorprong zou hebben. Acheson wil nu dc zaak oplossen in die zin. dat ten aanzien van een beperkt aantal onderwerpen het recht van veto van toepassing is. Zijn voorstel komt ver- j dei op het volgende neer: i 1. De vier geallieerde commandan ten van Berlijn zullen voorbereidin gen treffen voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Berlijn. 2. Het gemeentebestuur van Berlijn, dal op grond van de uitslagen van deze nieuwe verkiezingen zal worden samengesteld, zal een voorlopig ka rakter dragen. Om tien minuien voor half drie stortte met donderend geweld een stuk van de linker voorgevel van een der pakhuizen op straat'. Dit gebeur de zeer onverwachts. De brandmees ter W. de Boer, kon niét meer tij dig wegkomen. Hij werd geraakt door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Gelukkig werd aan de overzijde van de gracht het ongeluk gemerkt. Van alle kanten sprongen orandweerlieden en burgers in liet water en zij slaagden er in de zeer zwaar gewonde en bewuste loos geraakte brandmeester op de wal te brengen. Hij is onmiddellijk naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij later is overleden. Om kwart voor vier kon de com mandant van de Amsterdamse brandweer, de heer J. B. Schuitema ker meieden dat men dc brand mees ter was. In het grauwe ochtendlicht, dat door de nog steeds dikke rookwol ken heenbrak, was duidelijk te zien welk een verwoesting het laaiende vuur heeft aangericht. De drie pak huizen zijn van zolder tot kelder uit gebrand, van twee zijn zelfs de topgevels verdwenen. Een aangren zend pand, waarin een kampeerien- ten- et> dekkleden-verhuurdenj is ge- viert de weduwe Marie Purnode, de oudste inwoon ster van België, haar I06c verjaardag. Ook haar moe- ^^der werd 103 jaar. J vestigd, heeft zeer grote waterscha de gekregen, terwijl explosies van vaten terpentine de bovenverdieping vernield hebben. Het was nog niet mogelijk een overzicht te krijgen van wat in de andere drie panden was opgeslagen. Onder meer neeft zich hierin bevon den een grote hoeveelheid cartonnen dozen met kleine ronde plaatjes kurk welke gebruikt worden in doppen op flessen. Toen de eerste brandweii- lieden omstreeks kwart over cën het gebouw binnendrongen, werden zij ontvangen door hevige explosies, waarvan de oorzaak niet bekend is. De kurken plaatjes werden brandend in het rond geslingerd en waren ver moedelijk de oorzaak van het feit, dat het vuur zich zo bliksemsnel heeft kunnen verspreiden. De brandweer was toen hef alarm ..grote brand" was gegeven, in en kele ogenblikken met een overstel pende hoeveelheid materiaal op de plaats des onheils. Zes motorspuilen, drie ladderwagens, dc stafwagen, een personeelswagen. een gereedschaps- wagen en de drijvende motorspuit „Jan van der Heijden" bonden met drie waterkanons en 22 stralen de strijd aan. Niet minder dan 75 brandweermannen waren in touw. De overleden brandmeester W. t.e Boer was 47 jaar; hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Twee brandwachts, die onmidde- lijk in het water sprongen om hem te redden, zijn hierbij licht gewond geraakt. Het moedig optreden van een aan tal brandweerlieden, dat met rook- maskers gewapend de brandende pakhuizen is binnengedrongen, heeft er vee] toe bijgedragen, dat men spoedig de kern van de brand wist te localiseren. Omtrent de oorzaak tast men op dit ogenblik nog volko men in het duister. Er liggen honderd plannen klaar ,Er zijn natuurlijk nog vele wensen, maar toch mogen wij in Breskens niet ontevreden zijn. aldus zei ons burgemeester J. A. Eekhout. Wanneer men bedenkt, dat er 560 woningen verwoest zijn en dat het huisvestings probleem thans minder knellend is, dan stemt dat tot tevredenheid. Daar door kon de bevolking bijna weer op het oude aantal teruggebracht wor den en dat is voor onze gemeente van grote waarde". Er zijn 225 woningwetwoningen gereed, waarvan er 100 zijn overge dragen aan herbouwplichtigen. Ook door particulieren is er al heel wat gebouwd. Dat ziet men het best in de Dorpsstraat, waar het herstel nog regelmatig voortgang heeft. Breskens heeft 240 noodwoningen en hoe verheugend, dat ook is voor de oplossing van het woningprobleem, het blijft wenselijk, dat daarvoor wo ningen van langere levensduur in de plaats komen. Het is daarom niet juist, dat bij de toewijzing van bouw volume deze noodwoningen volwaar dig worden meegerekend. Billijk zou zijn wanneer elk jaar enig bouwvolu me werd toegewezen om deze nood woningen geleidelijk te kunnen af schrijven. Voor particuliere bouw is in Bres kens animo genoeg. Momenteel zijn er niet minder dan 100 plannen klaar, die alleen nog wachten op rijksgoed keuring en op bouwvolume. Met de bescheiden toewijzing, die Breskens heeft gekregen zou het ech ter nog jaren moeten duren voordat deze plannen werkelijkheid kunnen worden. SCHOOL EN KERK. Het scholenprobleem te Breskens zal nu opgelost worden. Zoals men weet was de openbare school erbar melijk gehuisvest en zat de bijzonde re school in enkele barakken. Er zal binnenkort een nieuw gebouwencom plex voor de beide scholen verrijzen. Het bestek is gereed en vermoede lijk volgt over een maand de aanbe steding. De beide scholen komen op één terrein, maar er zal een kleine afscheiding zijn én elke school krijgt een aparte speelplaats. Het complex zal tien leslokalen bevatten, terwijl met de mogelijkheid rekening is ge houden om later een school in het complex te vestigen. De bouw van de nieuwe kerk komt niet voor op het urgentieprogram 1949 en het zal nog wel enige jaren duren aleer Breskens zijn nieuw Ned. Herv. Kerk krijgt. HOTELBOUW. Gelukkig zal er binnen afzienbare tijd weer een hotel in Breskens zijn. De bouw van hotel Roest is inmid dels gegund. Dezer dagen wordt met dit werk begonnen. Te betreuren is het dat de herbouw van hotel „De Valk" nog steeds on mogelijk is. doordat de plannen van het waterschap ..Het Vrije van Sluis", betreffende de duiker in de Schelde- kade, nog steeds niet gereed zijn. EEN NIEUWE FABRIEK. Ook op de kop van de havendam heerst bedrijvigheid. Daar is men be zig met de bouw van een nieuwe ma chinefabriek. Deze machinefabriek is thans nog gevestigd in enkele bun kers. Helaas wordt het particulier initiatief van diverse bedrijven in Breskens geremd, door de toestand waarin de haven verkeert. Hoe mooi waren daarvoor de plannen en hoe weinig komt er van tex-echt. Spreek in Breskens maar liever niet over de haven, want dan betx'ekken de ge zichten! Het uitblijven van herstel is mede oorzaak, dat de nieuwe vismijn niet gebouwd kan worden. Er is nu aanbesteed het herstel van een klein stukje havenwand. nabij de betonnen steiger, doch dat is veel te weinig. VERENIGINGSGEBOUW. Een grote aanwinst voor Breskens is het nieuwe verenigingsgebouw. Dit voorziet in een grote behoefte. Daarin vinden ondei'dak de bewaarschool, de Vrije Evang. Gemeente (die ook bouwplannen heeft) en vele vereni gingen. Mede daardoor is er een op bloei te bespeuren in het plaatselijke verenigingsleven. RIOLERING. Zoals de meeste gemeenten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. krijgt ook Breskens een nieuwe riolering en bestrating. Dc aanbesteding heeft reeds plaats gehad en met de'uitvoe ring van dit werk zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Dan zal ook de sti-aatverlichting verbeterd worden. GEMEENTEHUIS. Wanneer wij al deze onderwerpen bespreken met burgemeester Eekhout, in diens kamer in het gemeentehuis, valt ons op. de haveloze toestand van de omgeving, waarin hij ver toeft. Het blijkt, dat er van de bouw van ccn nieuw gemeentehuis dc eer ste jaren niets kan komen en daar om is nu maar besloten het bestaan de wat op te knappen. DE SCHELDE. Tenslotte nog iets over de in Bres kens gevestigde afdeling van de Kon- Mij. „De Schelde". Op het ogenblik werken op deze fabriek 70 arbeiders, van wie een aantal van buiten Breskens: die in de gemeente nog geen woonruimte kunnen vinden. Het is jammer, dat er zo weinig ge schoolde arbeiders zijn te krijgen in deze streek. Ook op de Ambachts school in Oostburg ontvangen de jon gens geen opleiding in deze richting en het zou toch van grote waarde zijn. Wellicht dat het bestuur van deze Ambachtsschool aan dit pro bleem eens aandacht wil schenken? Van de winter toch West-Europese tijd? TER BEPERKING VAN HET EEECTRICTTEITS VERBRUIK. DaJr de uitbreiding onzer electrische centrales eerst over twee jaar zal zijn. voltooid, dreigen gedurende de komen de nvee winters moeilijkheden met de eleelriciteitsvoorzicning on de sjjits- uren te ontstaan. Het elcetriciteitsver- bruik voor allerlei doeleinden vertoont nl. een toeneming, zodat, met de in de vorige winter getroffen maatregelen niet zal kunnen worden volstaan. Een interdepartementale commissie overweegt, welke maatregelen moeten worden genomen om met nanvi een te hoge ochtend- en avondpick te voorko men. Daar vraagstukken van arbeidstijd bij deze aangelegenheid in het geding kómen, .is aanwijzing verzocht van ccn vertegenwoordiger van de Stichting van de Arbeid om aan de besprekingen deel te nemen. Het stichtingsbestuur heeft zich beraden over le nemen maatregelen. Hel was van mening, dat bekorting van de micldagschaft tot een half uur en ver vroeging van dc werktijd met een uur psychologische moeilijkheden zullen ver oorzaken. die de productie ongunstig. zul len beïnvloeden. Hoewel bezwaren van de zijde van landbouw en middenstand werden erkend, achtte het Liestuur van de Slichting van de Arbeid het denkbeeld om dc ochtendniek tc bestrijden door in voering van de West-Europese tijd gedu rende de periode van 20 November 1949 tol en met 4 Februari 1950. aanvaardbaar. Deze aangelegenheid woidt thans door de regering bestudeerd. Britse minister op weg naar Hongkong. BRITS AANBOD TOT ERKENNING? Alexander, is per vliegtuig naar Egypte vertrokken op weg naar Hong kong. waar hij studie zal maken van de verdedigingsmogelijkheden. Alexander verklaarde, een aantal plaatsen in het Nabije en Verre Oos ten te zullen bezoeken.. Volgens een artikel in het Ame rikaanse blad ..Evening Star" over weegt (le Brilse regering een aan bod om de Chinese communistische regering te erkennen in ruil voor de belofte, dat het offensief niet verder zal gaan dan Kanton en dat Hongkong niet /.al worden aangevallen. De Amei-ikaanse regering zou hiermee instemmen. Het blad be richt ook, dat Washington wil voor stellen om Italië tot de V.N. toe te laten, waar het in de Veiligheids raad de plaats van China zou moe ten innemen. Twee leeuwtjes in circus geboren. In het Nederlandse circus Muller zijn op reis van Coe- vorden naar Emmen gister nacht twee leeuwen geboren. De blijde gebeurtenis geschied de in de roofdicrengroep van de dompteur Michel van Beem Moeder en dóchters maken het goed. Clay voorspelt strijd zonder einde in Duitsland. Generaal Clay, de voormalige Ame rikaanse militaire gouvereneur in Duitsland, heeft verklaard le menen, dat Duitsland het schouwtoneel zal blijven van een „strijd zonder einde in de komende jaren". Hij zeide dit. toen aan hem en aan generaal Omar Bradley, de Ameri kaanse chef-staf. eredoctoraten wer den verleend door hun chef uit oor logstijd, generaal Eisenhower. .Wij moeten niet uit het oog verlie zen. aldus generaal Clay, dat, hoe wenselijk een overeenkomst tussen de ministers te Parijs ook is. de strijd tussen pleitbezorgers en vijanden van de democratie zal voortduren". Eén ei minder per kip voor de export. Naar wij vernemen moeten puimvee houders ten behoeve van de export voor de periode van 5 Juni tot en met 2 Juli a.s. zeven eieren per kip leve ren. In het voorafgaande tijdperk moesten acht eieren worden gele verd. De bevoegdheden van het bestuur zullen nog nader worden bekeken. 3. Er zal een nieuwe geallieerde Kommandantura worden ingesteld. Op de komende zittingen zal bespro ken worden welke bevoegdheden de ze herrezen kommandantura toe komen, 4. De bezettingskosten zullen tot een minimum worden teruggebracht. Wat de scherts betreft. Bevin stel de op een gegeven moment voor de volgende dag twee maal te vergade ren. Wisjinsky, die daar tegen was zei de in zijn antwoord: Het is een kwestie van voldoende nachtrust, Bevin repliceerde: „Naar al die verklaringen te oordelen, die u in de Raad hebt afgelegd, vraag ik mij al. of u eigenlijk wel ooit tijd vindt om te slapen". Gelach i. Wisjinsky: ..Ik verzeker u. dat ik tijdens de zittingen niet slaap". Later ging het in deze stijl nog even door. Ook de ministeriële boog is niet steeds even gespannen. Geen mensonterend bevel gegeven. De ministers Drees en van Maarse- veen hebben thans eon nader ant woord gegeven op de vragen van de Kamerleden van der Goes van Naters en Vorrink over de veroordeling van drie mariniers, die destijds weigerden gevolg te geven aan een bevel tot het platbranden van een kampong. Uit het antwoord van de ministers blijkt, dat het hier ging om een ge deelte van de kampong Soetodjajan op Java. van waaruit telkens opnieuw een militaire aanvoerroute door terro risten werd bestookt. Elke dag op nieuw werden mijnen gelegd en alle sporen leidden naar genoemde kam pong. welke zeer dun bevolkt bleek te zijn. Dit klopte trouwens met de ervaring, dat terroristen-benden do bevolking ontvoeren of dwingen lot evacuatie naar republikeins gebied. Om eigen verliezen te beperken heeft de compagniescommandant opdracht gegeven het Noordelijk deel van de kamping te elimineren, nadat het overblijvende deel van de bevolking was aangezegd onmiddellijk de kam pong te verlaten. GEEN REPRESAILLE De drie mariniers, die weigerden 't hun gegeven bevel uit te voeren, zijn door de zeekrijgsraad' en het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld. Zij zagen in de actie een represaille, wel ke zij onwettig achtten. Inderdaad 's achteraf niets van aanwezigheid van terroristen of wapens en munitie ge bleken. Hun verweer is échter niet aanvaard, aangezien hier van een mensonterende opdracht geen sprake was. Inmiddels is hun wel gratie ver leend. Sergeant doodgeschoten. Een sergeant-oorlogsvrijwilliger, du- bericht had gekregen, dal zijn vrouw en twee kinderen met de ..Willem Ruys" zouden aankomen, begaf zich. teneinde de laatste hand tc leggen aan zijn nieuwe huis in Malang. Zon dagochtend met een collega daarheen. In de buurt van de gevangenis te Lo- wokwaroe sprong een achterband. De sergeant bleef bij de auto de wacht houden terwijl dc vriend een nieuwe band ging halen. Toen de vriend te rugkwam. was de sergeant doodge schoten en bleek bovendien, dat twee brons uit de jeep waren ontvreemd. Prijs krentenbrood vrij. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft de prijzenbeschikking krentenbrood 18 ingetrokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepalingen is ge bonden. Dimitrof heeft suikerziekte. De Bulgaarse premier, Dimitrof. die sedert April in een Sowjetrussisch sanatorium is. lijdt aan suikerziekte en een leverkwaal, aldus een com muniqué van de Bulgaarse commu nistische partij. Een groep van het comité had een bezoek aan Dimitrof gebracht. Dimitrof. aldus het communiqué, lijdt aan een ..serie complicaties, die- typisch zijn" voor suikerziekte. VOORSPELT: BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Tegen de middag enige regen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Onge- l'vecr dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1