NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN DE RONDE VAN NEDERLAND „GOUDEN HANDEN". DONDERDAG 2 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Stand der gewassen is goed. Uit een met medewerking van de Rijkslandbouwconsulenten samenge steld overzicht van de stand der landbouwgewassen biykt, dat de uit zonderlijke zachte winter de winter- f^ewassen goed heeft doen ontwikke- en Ernstige ziekten en beschadigin- f;en kwamen niet voor. De winter- arwe heeft zich goed ontwikkeld en staat er in het gehele land ge zond bij. Voor Zeeland wordt melding gemaakt van aantasting door valse meeldauw. De rogge heeft zich goed ontwikkeld en ook de wintergerst, welke in Zeeland om het gevaar voor uitbreiding van de roest niet ver bouwd mag worden, staat er goed by De stand van het koolzaad is goed. Ook de stand van de zomergewas sen laat zich voorlopig niet slecht aanzien. Schade door nachtvorsten schijnt niet omvangrijk te zijn. Teraardebestelling H. L. de Jong. Na een plechtige renequiemdienst in de R. K. Kerk, te Th dien, werd Woensdagmiddag op de R.K. be graafplaats te Bergen op Zoom, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer A. L. de Jong, in leven Techn'sch Hoofdambtenaar van de Provinciale Waterstaat, in de derde dienstkring (Schouwen en Tholen) te Tholen. Aanwezig waren, de hoofdinge nieur-directeur van de Prov. Water staat, ir. H. D. J. Swaters, de Inge nieur Koning, te Zlerikzee, als mede vrijwel alle collega's technische hoofd-ambtenaren en technische ambtenaren in deze provincie. Er werden geen toespraken gehouden. Districtswedstrijd E.H.B.O. Dinsdagavond werd in de Bogard- zaal te Middelburg een E.H.B.O. wed strijd gehouden, uitgaande van het District Zeeland der Nederlandse Ver eniging voor E.H.B.O. De voorzitter van het District, de heer C. Vader, opende deze bijeenkomst. Er werd volgens een nieuwe metho de gewerkt. De ploegcommandant kreeg alleen een aanwijzing van het aantal slachtoffers en de aard en plaats van het ongeval. De letsels bij de patiënten werden gegrimeerd of nagebootst; daaruit moest diagnose en behandeling volgen. Drie afdelingen namen aan de wed strijd deel, n.l. Krabbendijke, Middel burg en Vlissingen. De laatste afde ling behaalde het hoogste aantal pun ten en zal het district vertegenwoordi gen in Alrr -lo op de nationale wed strijd op 11 Juni a.s. De jury bestond uit de artsen mevr. Konijnenburg-Vermaas, van Gelderen voorzitter der jury. Bom, Doeleman, Frumeau en van der Slikke. NATRALGÏN N.V. SCHORE. Opgericht is de Natralgin N.V. te Schorc, ten doel hebbend net winnen en verwerken van zeewieren en an dere voortbrengselen van de Zeeuwse wateren. Het kapitaal bedraagt 490.000.nl. 160 prioriteLtsaande- len op naam en 330 gewone aande len aan toonder, waarvan geplaatst en volgestort alle prioriteitsaande len. De uitgifte der overige aande len geschiedt naar gelang daartoe door de directie wordt besloten. Tot directeuren zyn benoemd C. Veld kamp en G. van Femde. Vlissingen HET KIND IN DE SCHOOLJAREN. De Vereniging voor Bijz. Lager On derwijs op Geref. Grondslag te Vlis singen hield gisteravond haar jaar vergadering. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer F. D. G. Prins, bracht de secretaris, de heer M. Va der, het jaarverslag uit, waariq o.m. gewezen werd op de tot standkoming van de Chr. Kleuterschool, waar 61 leerlingen thans halve dagen kleuter onderwijs ontvangen. De lagere school telde aan het eind van het verslag jaar 286 leerlingen. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursle den, de heren J. L. de Wit en J. de Bruyne herkozen. De heer A. Schout hield een refe raat over het onderwerp „Het kind in de schooljaren". Spr. begon met te wijzen op de kleuterjaren waarin het kind geleid wordt door spel-drang. Het kleuteronderwijs moet hieraan worden aangepast, langzamerhand overgaand in de psychologische rich ting van de lagere school. Op onge veer 7-jarige leeftijd gaat do periode van spel en fantasie over naar de drang van de werkelijkheid, zich uitend i^ de u\vgaroms" ep het vra gen sténen. "Dezê wörd't" wée'r gevolgd door de periode waarin alles wat be staat ondezocht en ontleed wordt. Juist In deze tijd moet het vertrou wen groeien tussen ouders en onder wijzend personeel. De „momentopna me", die het kind dan krijgt van de opvoeder is veelal een blijvende in druk. Met aardige voorvallen uit de practijk toonde spr. aan hoe het ver trouwen der kinderen te winnen. Aan het einde van de lagere school moet de beslissing komen welke rich ting het kind uitmoet en in het hui dige stelsel is deze totaal fout. want het houdt met de psychologie van het kind geen rekening. Uitvoerig behandelde spreker het rapport Goote waarmee men het kind kan brengen tot een periode, waarin men beter kan nagaan wat er in het kind zit, dan thans het geval is. Wanneer dit stelsel doorwerkt heeft men psychologisch een grote winst gemaakt. Als paedagogen en vak mensen hierin samenwerken, waar bij gevoegd worden de rapporten der Lagere school, dan ls er een grote mate van zekerheid, dat het kind in die richting gestuwd wordt, waar het de beste kans van slagen heeft. KON. ONDERSCHEIDING. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd de heer C. P. Louwerse, manager van de Shell Oil of Venezuela te Cardon (Venezuela), afkomstig uit Vlissingen. O.- en W.-Souburg CONCERT. De muziekvereniging .Vlijt en Volharding" te Souburg, geeft Zater dagavond van 8—10 uur een concert in de tent aan het Oranjeplein. Ge speeld wordt o.a. het nummer voor het a.s. concours Oostkapelle VEEKEURING Vrijdag werd op een terrein van de heer K. Coppoolse te Oostkapelle een veekeuring gehouden. De uitslag luidde: Oude stieren; le J. Maljaars 82.9 punten; 2e I. de Buck 81 p.; 3e P .Louwerse 80.8 p.; 4e K. Coppoolse 78 p. Jongere dito: le pr. P. Louwerse, le pr. Jan Maljaars; 2e pr. Abr. Mal jaars en J. Maljaars 3 maal een 2e prijs. le Kalfkocien: A. Geldof 80 p.; P. Louwerse 80 p.; I. de Buck 79 p.; A. in 't Anker 79 p.; A. Geldof 78 p.; A. de Visser 78 p.; A. Geldof 77 p.; A. de Kam 77 p.; W. Vrelte 76 p. 2e Kalfkoeien; I. de Buck 82 p.; A. Geldof 81 p.; P. Louwerse 79 p.; S. de Visser 78 p.; K. Coppoolse 77 p.; J. A Lous 77 p.; W. Vreke 76H p.; K. Poppe 76V» p.; W. Vreke 76 p.; K. Poppe 76 p.; K. Coppoolse 75 p. 2e Kalfkoeien: I. de Bugk 84 p.; S. de Visser 82 p.; I. de Buck 82 p.; S. de Visser 82 p.; S. de Visser 80 p.; K. Poppe 79 p. P. Louwerse 78 p.; K. de Buck 78 p.; P. Louwerse 78 p.; J. Francke 78 p.; K. Poppe 77 p.; A. de Kam 76 p. Se Kalf Koeien: S. de Visser 82 P-. W.Vreke 81 p, J. A. Louws 80 p., S. de Visser 79 p., K. Poppe 78 p., A. in 't Anker 78 p. W. Vreke 78 p.; 4e Kaff: F. Dekker 80 p.; C. Coppoolse 79 p., F. Dekker 79 p, K, Coppoolse 79 p„ W. Vreke 78 p, K. Poppe 77 p.. F. Dekker 77 p.; fie Kalf en oudere: A. Geldof 85 p., Louwerse 83 p., P. Louwerse 81 p., K. de Back 82 p., K. Coppoolse 81 A. in't Anker 80 p., K. Coppoolse !0 n, P. Louwerse 80 p., I. de^Back cer" Geldof 77 p. 79^ p., P. Louwerse ?9 p., F. Dek- 79 jl, A. in 't Anker 78, Kalf vaarzenle Coppoolse. F. Dekker, 2e K. Ni&uw- en St. Joosland VERGADERING GROENE KRUIS. Zaterdag werd te Nw. en St. Joos land in het Catechesatielokaal de Voorjaarsvergadering van het Groene Kruis gehouden. De leden der kas- commissie M. Kakebeke en J. de Vries brachten verslag uit over de re kening 1948 en het verplegingsmateri- aal. Een en ander werd in orde be vonden. Hierna gaf de penningmeester de heer A. Moens een toelichting op deze rekening, waaruit bleek, dat de rekening van het Groene Kruis een totaal van uitgaven vertoonde, van f 3206,38 en een totaal aan ontvangs ten van 3317.47, zodat het batig slot 111.09 bedroeg. De rekening inzake de t.b.c.-bestrijding bedroeg aan ont vangsten 2466.81 en aan uitgaven 2809.83, alzo een nadelig "slot van 343.02. Do exploitatierekening inzake de wijkverpleging over 1948 sloot met een tekort van 205.66. Tot afgevaardig den naar de Prov. Vergadering te 's Heer Arendskerke werden benoemd de heren P. de Kraker en R. Joosse en tot plv. leden de heren Joh. Joos se en J. de Nood. De vergoeding van reis- en verblijfkosten der afgevaar digden werd verhoogd tot 10.—. Uit het verslag 1948. dat door de secretaris werd uitgebracht, bleek dat de vereni ging thans 308 leden telt en dat in 1948 een consultatiebureau voor zui gelingen werd opgericht. Vrouwenpolder CANDIDATENLIJSTEN. De volgorde van dé eandidatenlijs- ten voor de a.s gemeenteraadsver kiezingen te Vrouwenpolder is als volgt samengesteld: 1. C.H. Vrou wenpolder— Gapinge; 2. A.R.. Vrou wenpolder. 3- A R. Gapinge 4 S.G. P. VrouwenpolderGapinge! St. Laurens HET OPHALEN VAN HUISVUIL. De laagste inschrijver voor het ophalen van huisvuil te St. Laurens was de heer J. Cast el, voor de gom van f 1210.— per jaar. De gunning werd aangehouden. Westkapelle CANDIDATENLIJSTEN. De volgorde van de candldatenlUsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Westkapelle is: 1 P.v.dA,; 2 Gemeen tebelang; 3 Gecombineerde lijst C.H.U.. A.R. en S.G.P. Grijpskerke NUMMERING CANDIDATEN LIJSTEN. De candidatenlijsten voor de ge meenteraadsverkiezingen zijn te Grijpskerke als volgt genummerd. No. 1 A. W. Cevaal. Gemeentebe lang; No, 2 J. C. Cevaal, een groep Herv. kiezers; No, 3 A. Geschiere J- Hz., A.R. partij. Domburg F 4200 VOOR DE BEWWAARSCHOOL Op 26 en 28 Mei j.l. werd zoals reeds gemeld, in het Badpalviljoen te Dom burg een bazar gehouden ten bate van de Lantsheer-bewaarschool aldaar, die dringend restauratie behoeft. Het damescomité en de talrijke Domburg8en en Domburgers, die voor af voor de bazar hadden gewerkt en op beide dagen hun krachten eraan hebben gegeven, hebben alle eer van hun werk. Zij hebben er een gezellig feest van gemaakt en hadden een groot financieel succes. Ditzelfde kan worden gezegd van de kabouteruit- voering door de kleintjes zelf en de gymnastiekdemonstraties der Dom- burgse meisjeB, op Maandag en Woens dagavond. Deze laatste avond werd bekroond door het overreiken van het batig saldo, groot 4200.—, een schit terende bijdrage voor onze kleuter school en een bewijs, hoezeer deze de sympathie heeft van de gehele Dom- burgse bevolking. De hartelijke woor den van dank. tot het damescomité en alle medewerkers gericht door het be stuur der Lantsheer-bewaarschool, bij monde van de voorzitster, jonkvrouwe E. van Reygersberg Versluys, waren meer dan verdiend. Ronde van Vlissingen. Voor de Ronde van Vlissingen voor nieuwelingen, welke a.s. Zaterdagmid dag verreden wordt, blijkt weer gro te belangstelling te bestaan. Er wor den 25 ronden gereden (65 km.) cn het parcours is, evenals vorig jaar, uitgezet over de Boulevards Bankert en Evertsen, de Kenau Hasselaar straat, de Badhuisstraat en de Oprit. Start en finish liggen in de Badhuis straat bij het voormalige politiebu reau. De organisatie berust wederom bij de wielerclub „De Scheldemond", welke by na 100 inschrijvingen heeft ontvangen. De medewerking, welke van de verschillende instanties wordt ontvangen is groot en men verwacht ook van de zijde van het publiek gro te belangstelling. Wanneer nu het weer wat wil meewerken enhet publiek kinderen en hondjes van dc rijweg wil houden. In hun eigen be lang! CONCOURSVLUCHT UIT VILVOORDE. De Zeeuwse Concours Combinatie van Zaterdagvliegers (Z.C.C.), hield met 329 duiven een concoursvlucht uit Vilvoorde. De uitslag hiervan was: 1, 2, 5. 11. 20 en 21 A. Wagcmaker, Tholen: 3 H. Tazelaar, Tholen; 4 en 8 L. van Driel. Oud-Vosse- 6 P. de Wilde, Oud-Vossemeer; 17 en 25 D. van Driel. Oud-Vosse meer; 18 Th. Bakker. St. PhiJipsland; 22 P. Reijngoudt, St. Philipsland; 24 C. J. Ampt, Oud-Vossemeer. Officiële publicaties. DISTRIBUTIEKRING WALCHEREN INLEVERING DETAILLISTEN WEEK 6—10 JUNI 1949. De Directeur van de distributiekring Walcheren maakt bekend, dat, in ver band met sluiting van de distributiekan toren op 6 en 7 Juni a.s., het inleveren door detaillisten en producenten als volgt zal plaats vinden: Vlissingen: 8 Juni: 's morgens: slagers, 's middags: tabaksdetaillisten en produ centen. Middelburg: 8 Juni: 's morgehs: slagers, 's middags: producenten: 9 Juni: alle detaillisten, die normaal op Woensdag en Donderdag inleveren. 10 Juni: alle detaillisten, die normaal op Dinsdag inleveren. SLUITING BUREAUX DER GEMEENTE OP DE DERDE PINKSTERDAG. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het ambt- tenarenreglement op de 3e Pinksterdag (7 Juni a.s.J de bureaux van alle openbnre instellingen der gemeente voor het pu bliek gesloten zullen zijn, uitgezonderd de Burgerlijke Stand, welk kantoor op die dag zal zijn geopend des v.m. van 9— 10 uur. De uitbetaling van de kostwinnersver goedingen zal in plaats van op 7 Juni. op 8 Juni a.s. plaats hebben. Vllslsngen, 1 Juni 1949. Ondanks liet heftig verzet in bepaalde Duitse kringen. wordt het ontmantelingswerk van de .Duitse zware industrie voortgezet, ook bh Krupp te Essen. Deze foto - vertoont het opladen van een onderdeel van een afgebroken demontage-kraan op een spoorwagen. Deze de montage-kraan wordt naar Nederland vervoerd als een kleine com pensatie voor de enorme schade, die de Nazi's tijdens de bezetting aan de Nederlandse industrie hebben berokkend. Diaconale conferentie te Zierikzee Te Zierikzee werd dezer dagen een vergadering gehouden, waarby byna alle Ned. Herv kerkeraden en diaconieën uit Schouwen-Duiveland en St. Philipsland waren vertegen woordigd In deze vergadering werd het woord gevoerd o.a. door ds. P. J. Roscam Abbing, directeur van het diaconessen-opleidingsinstituut ..Dc Rank" te Utrecht Ds. Abbing sprak Voor de Zeeuwse mosselzaadvissers Wie hot voorrecht heeft thans in een der Zeeuwse vissersplaatsen, Bruinisse, Zierikzee, Yersek'e, Tholen, Philippine of Clinge te vertoeven kan dag en nacht het monotone getuf horen, van de at en aan varende motorkotters, kan dag en nacht het geklots horen van haastig voorbij sloffende klompen en ziet iedere dag weer de vissers met ongeschoren gezichten, zwart van olie en stof In htm vuile overalls, haastig van boord komen, of naar boord vertrekken Want zoals nu in de Noordzee de strijd gaande is, om de Hollandse nieuwe te bemachtigen, zo is in de Zeeuwse visserswereld de strijd gaan de, om mosselzaad te bemachtigen, teneinde de leeggeviste percelen weer opnieuw te bevolken. Ook in 1951 moeten België en Frankrijk weer van mosselen kunn énworden voorzien. En als het maar even kan dan moeten dit Zeeuwse mosselen zijn. Mosselen, waarvan het zaad gehaald is op de Waddenzee, maar die gegroeid zijn op de Zeeuwse percelen en die juist omdat zij daar gegroeid zijn zich ii kwaliteit onderscheiden oeid zijn ziel van hun soortgenoten van elders. TEGENSTELLING De strijd die ieder jaar daarvoor gevoerd moet worden heeft de laatste twintig jaar al heel wat pennen in i Ingezonden mededeling). n.v. solvolith company - amsterdam m de goede naam van de fabrikan'i kwaliteit antiseptische werking AANBESTEDING. Woensdag- is in Middelburg- door de Prov. Waterstaat aanbesteed de aanleg van een nieuwe weg van Oud-vossemeer naar St. Annaland. De laagste inschrijver was de fa. G. Voort te Kruiningen voor 168.700, de hoogste Konlng's We genbouw uit Vugnt voor 234.700. KERKNIEUWS PART. SYNODE GEREF. KERK. De Particuliere Synode der Geref. Ker ken in Zeeland vergaderde Woensdag in de Hofpleinkerk te Middelburg. Het rao- deramen werd als volgt gekozen: Ds, H, Veldkamp, praeses; ds. D. J. Couvee as sessor. dr. C. Stam le en ds. H. Scholing. 2e scriba. Benoemd werden tot afgevaardigden naar de te houden Generale Synode in Den Haag, de predikanten: Ds. D. J. Cou vee en ds. H. Veldkamp, prlmi en ds. H. Scholing cn ds. C. Stam. secundi: de ou derlingen: B. H. Lavooy, Middelburg en mr. J, J. Versluys, Oua-Vossemeer, prl» mi en H. C. v. Donk, Goes en A. J. Koppe, Yerseke, secundi. Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. Veiling op 1 Juni 1949. Export garnalen 83 kg 0.08; Schar 1507 kg 0.10; Bot 2043 kg 0.10; grote Schol 84 kg 0.40: Wijting 35 kg 0.20: Middel tong 41 kg 2.04; Kleine tong 135 kg 0.58: Rog 15 kg 0.17; Middel schol 181 kg 0.28: Klei ne schol 250 kg 0-22, giies gemiddeld por In Ede wordt ook Westkappels kantkloswerk geëxposeerd. (Van onze speciale verslaggever). De heer A. Belonje, verkoper van de Algemene Kunstzijde-Unie te Ede. heeft de gigantische taak op zich genomen op het landgoed „Beehorst" in z(jn woon plaats een nationale tentoonstelling te organiseren gewijd aan voorbrengselen der vrije-tijdsbesteding. De bezoekers van de Veluwe zullen er van 28 Juli tot 6 Augustus kunnen genieten onder de zin volle leuze „Gouden Handon". Er komt, zo vertelde hij ons vandaag, kantkloswerk uit Westkapelle, houtsnij werk uit Zeist, beeldhouwerswerk uit Hoorn, boetseerwerk uit Den Haag, cal- ligrafie uit Utrecht, fineerwerk uit Waal wijk. een maquette uit Amsterdam, een molen uit Zaandam, een kruiser uit Lei den, handwerk uit Beekbergen, schaak stukken uit Dwingelo. Twee schepen zul len er in een bassin rondvaren, radio grafisch bestuurd. Er zal een compleet miniatuurlunapark in werking zijn. Tal van verenigingen komen er pro paganda maken voor hun bezigheid: die der postduivenhouders, der vetplanten- kwekers, der radio- en televisie-amateurs en vele op het gebied der sport. Kinde ren van zes jaar af zullen tekeningen kunnen inzenden en het Verzorgingshuls voor Ouden van Dagen te Amsterdam zal laten zien wat men tussen 75 en 100 jaar nog weet to presteren. Al met al zul len er 1300 inzendingen te zien zijn, O.w. groepsinzendingen van P.T.T., N.S. en fa brieken. De olou zal echter de inzending worden van een spoorwegman to Zutfen, die met 28 zeer uiteenlopende stukken komt, beweging gebracht. Want ieder jaar weer is er tegenstelling tussen de Waddenzee-visser uit het Noorden en de Zeeuwse visser. De eerste ziet met lede ogen aan, dat de laatste mosselzaad komt vissen op het Wad, want dat beschouwt hij ais zijn terrein. Ieder jaar opnieuw probeert men van die' zijde de open stellingstermijn te bekorten. En als de meeste Zeeuwse vissers thans va ren op motorschepen, die 400 of meer tonnen kunnen laden, dan is dat niet om hun mosselen te verkopen, want orders van meer dan 200 tonnen te gelijk, worden zelden of nooit gege ven. maar dan is dat omdat men in de tyd dat de Waddenzee is openge steld zoveel mogelijk mosselzaad moet kunnen aanvoeren. WEINIG ZAAD Er is dit jaar weinig zaad aanwe zig. Ziet men wanneer de natuur voor rijk bevoorrade banken heeft ge zorgd. dicht in de buurt van Wielin gen of Harlingen, kans om 3 reizen per week te doen, nu brengt men het hoogstens tot drie reizen in de veer tien dagen en komt dan dikwijls nog maar met een halve vracht per reis thuis. Want als de mösselkweker nu op het Wad is aangekomen moet hij gaan zoeken. Hier en daar op plaat sen waar hij vermoedt dat mossel zaad aanwezig kan zijn, onder de wa teroppervlakte de" een heeft hiervoor een fijnere neus. dan de ander Iaat hij zijn korren zakken en vol span ning wordt het moment afgewacht, tot zij weer boven komen, om te zien „of er wat in zit". Of wel hij ziet bij ebt, de mosselbanken bloot liggen, om dan bij vloed te moeten constateren, dat er juist geen water genoeg komt, om er te kunnen vissen. Hij is als de vos uit de fabel van La Fontaine. De druiven zijn te zuur, omdat hij ex- niet bij kan. VIER WEKEN En de openstellingstermijn bedraagt slechts vier weken, met weinig kans op verlenging, want de Waddenzee visser schijnt bij de autoriteiten in Den Haag en de Visserij inspectie in Amsterdam meer invloed te kunnen uitoefenen, dan zijn collega beneden de Moerdijk. Maar het is in het belang van ge heel Zeeland dat de Zeeuwse mossel cultuur in stand blijft. Want een jaaromzet van 600.000 tonnen Zeeuwse mosselen, zoals in 1947, en in 1948 bij na werden bereikt betekent een inko men van byna 3 millioen gulden voor de kwekers. Die dat weer uitgeven, aan lonen, pachten, bedrijfsuitrusting en belastingen. Zeeland, dat weinig of geen indus trie kent. moet het naast de land- en tuinbouw en naast zijn fruitteelt heb ben van de Visserij. Die aan devie zen nog wel enkele milloentjes meer opbrengt, dan wat de kwekers ont vangen. DE SPANNING Daarom is het goed, dat heel Zee land weet van de strijd, die de Zeeuwse kweker voert, om zijn mos selzaad weg te halen, waar het weg te halen is. Een strijd die thans weer in volle gang is, een wedstrijd met de tijd, voor insiders even spannend als een sterrlt voor liefhei bers van de motorsport of de autoraces. Op hun manier maken de Zeeuwse mosselkwekers, thans hun Ronde door Nederland. Van de „Braakman" tot „Borkum", meestal dwars over het IJselmeer, soms door het Groot Noord Hollands kanaal naar Den Helder. Soms dwars door het Friese kanalen- stelsel naar Dokkummer Neuwe Zij len, maar ook wel over het Wad. Maar altyd is het eindpunt de mossel- banken in de Ooster- of in de Wester- Schelde. En veel belangrijker dan welk we reldnieuws ook, is voor de oude Zeeuwse mosselkwekers, die men ziet zitten op de bankjes bij elk Zeeuws havenplateau of op de dijk ziet lo pen en die weten te verhalen van vroeger, toen men het hoog gele gen mosselzaad met manden aan boord droeg on men stoomboten huur de om de mosselscheepjes naar en van de Zuiderzee te slepen met 15 of 20 tegelijk, en toon men veel langer on derweg was dan thans veel be langrijker ls het telegram van Jan of Plet of Merien, dat zij met een volle vracht, de Oranjesluizen of Vrees wijk zijn gepasseerd, waarbij dan naarstig uitgerekend wordt „dat ze om zo laat" hier kunnen zijn en om zo laat weer kunnen vertrekken. Er wordt mosselzaad gevaren tijd. Bij de rondvraag: kwam hei- grote gebrek aan sociale werksters op Schouwen-Duiveland ter sprake. Naast twee sociale werksters, telt het eiland Schouwen Duiveland slechts één gezinsverzorgster Wil men de gemeente voor de nieuwe diakonale taken activeren, dan zul len er meer gezinsverzorgsters moe ten komen. Hef werk van deze is zichtbaar, het werk van de sociale werksters biyft meestal onzichtbaar. Ds Roscam Abbing erkende het grote gebrek aan gezinsverzorg sters Er bestaan in Nederland een kleine 100 vacatures. Maar naast de gezinsverzorgster zal ook de sociale werkster op het platteland een werkkring vinden. Critiek op dienstregeling ZVTM- De nieuwe dienstregeling van Z.V. T.M. blijkt in Zeeuwsch Vlaanderen niet aller instemming te hebben. Zelfs de chauffeurs van de bussen hebben er moeite mee. Zo zijn Biervliet en Hoofdplfcat in deze dienstregeling stiefmoederlijk bedeeld. Van Breskens uit heeft men dage lijks zes verbindingen met Hoofd plaat en Biervliet, nl. van 6.53, 8.53, 11.53, 15.53. 19.53. 21.33 uur. Men ziet hier dus tussenruimten van 2 uur, 3 uur en zelfs 2 maal 4 uur. Nu is er nog éénmaal de gelegen heid om via Schoondijke, IJzendijke, Driesprong en Biervliet, naar Hoofd plaat te komen, nl. met de bus die om 13.00 uur vertrekt uit Breskens. Men is dan om 13.48 uur in Bier vliet, mag daar wachten tot 14.17 uur en is dan om 14.29 in Hoofdplaat. Al zo een reis van anderhalf uur van Breskens naar Hoofdplaat. Wij heben deze moeilijkheden ook voorgelegd aan de heer J. F. Denic, directeur van de Z.V.T.M., die wees op de grote sommen, welke reeds met de exploitatie van het onderhavige deel van het autobusnet gemoeid zijn. Inderdaad is de verbinding niet zoals zij eigenlijk moest zijn, en de heer Denie zegde toe de kwestie nog eens te zullen bekijken. Kath. Amateurstoneel In Zeeland In het Kath. Militair Tehuis te Middelburg is Zondagmiddag een Kring Zeeland opgericht van Katho lieke toneelverenigingen. De kring zal zich aansluiten bij de landelijke organisatie. Afgevaardigden van elf Zeeuwse amateur-toneelclubs waren bijeengekomen voor een bespreking met enige leden van het hoofdbestuur Ver, Kath. Amateurstoneel. In een in teressant vraag en antwoorden spel zetten deze heren doel en werkwijze van de landelijke vereniging uiteen. Door het organiseren van landdagen en cursussen, door het geven van ad viezen, door een landelijke biblio theek en door het verstrekken van opdrachten aan schrijvers wil het V. KA. ieil van Jaartoe is het land verdeeld in dio- cezen en kringen. Zeeland wordt op genomen in de diocees Den Bosch Breda. Er werd een voorlopig bestuur sa mengesteld bestaande uit gedelegeer den van Middelburg, Vlissingen, Hulst, St. Jansteen en 's-Heerenhoek, met de heer Schets als voorzitter. ZEEUWSE VERENIGING TE 'S-HERTOGENBOSOH. Als afsluiting- van het winter seizoen, hield de Zeeuwse Vereni ging van Den Bosch en omgeving „Luctor et Emergo" in het, „Hof van Brabant" een geslaagde feest avond. Ook nu weer werd de avond verzorgd door de eigen toneelgroep „De Zeeuwse Komediespelers", on der de bekwame leiding van de heer Heijliger. Na afloop dankte de voorzitter, die zelf een belangryk aandeel had in het succes, de medewerkenden voor het gebodene. Een gezellig samenzijn volgde nog. waarbij de dans werd afge wisseld door enige zeer in dc smaak vallende attracties. Militaire kapel naar Goes. Naar wij vernemen zal op 17 Juni a.s. onder auspiciën van de Bond van Ned. Oud-strijders, de kapel van de Stoottroepen uit Den Bosch een con cert geven in de tuin van het Schut tershof te Goes. Verder zal de Leger- filmdienst enkele actuele leger- en marinefilms vertonen. De bevelhebber van het 3de militair gewest, Gen. maj. Sitsen, zal een openingswoord spre ken. bijdragen tot verhoging van het van het R.K. amateurtoneel. TUCHTRECHTER. TE HOGE PRIJZEN BEREKEND. Voor het berekenen van tc hoge uur- prijzen hod zich H. F. te Middelburg te verantwoorden. De Tuchtrechter legde een boete op ad f 100. Het niet specificeren van facturen was W. K. en P. K. te Goes ten laste gelegd. De Tuchtrechter legde leder een boete op ad i 10.—. J. B,. te Vlissingen, had kolenkitten te duur ingekocht en verkocht. Boete f 26. M. N„ te Bergen op Zoom. had een huis te duur verhuurd. Boete f 10.—. N. B.t tc Vlissingen, verscheen voor een soortgelijk geval voor de Tuchtrech ter. De opgeroepen getuigen gaven ter zitting een uiteenzetting, welk gedeelte van het huis gehuurd was. B. vond dat er verbeteringen aan haar huig geschied waren en dal zij dientengevolge een ho gere huurprijs mocht vragen. Het bleek echter, dat gewone herstelwerkzaamhe den hadden plaats gevonden, zodat de Tuchtrechter zich met deze zienswijze niet kon verenigen. Boete I 25.—. G. de V.. te Vlissingen. verkocht dadels en rozijnen per pak. zonder zlcli vooraf op de hoogte te stollen van dc prijsvoor- schriften. V. werd bij verstek veroor deeld tot f 20.—. Het verkopen van een motorrijwiel te gen te hoge prijs was W. W. te Waarde ten lasto gelegd. De Tuchtrechter hield er rekening mede. dat de motor het ei gendom was geweest van dc zoon van W.. die thans in de Oost is. Boete f 100.—. L. K.. te Goes, had volgens zijn zeggen een prima radio-toestel te koop. De ko per. die er als zovelen, geen verstand van had. kocht het toestel, manr kreeg %veidra berouw van deze koop. Het toe stel speelde ternauwernood op 2 golfleng ten en achteraf bleek het een slecht zelf gebouwd toestel te zijn, Boete t 75.—,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5