NIEUWS UIT ZEELAND ONDERWUZERSSALARISSEN NOG NIET IN KANNEN EN KRUIKEN t/ ^ktdm>ge£ DRIE BERUCHTE FIGUREN UIT SCHOUWEN BERECHT Eeuwfeestprogramma voor Zierikzee Jubileum E. Visscher. WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1949 TWEEDE KAMER Regering legt motia-Roosjen naast zich neer. (Van onze parlementaire redacteur) Het verbreken van het overleg door de regering met de onderwijs organisaties over de herziening der onderwijssalarissen heeft veel stof doen opwaaien. De onderijzers voelen zich gekrenkt en teleurgesteld, zij voelen zich in hun rechtspositie aangetast en hun vertrouwen in de regering is geslonken. Tot dusver was er geen sprake van, dat in nieu we besprekingen naar een oplossing gezocht zou worden: de zaak dreig de slepende te worden. Hef anti-revolutlonnaire Tweede Kamerlid mr. A. B. Roosten was dit een doom in het oog en in een Interpellatie heeft hij Woensdagmiddag de regering om opheldering gevraagd. Na ongeveer twee en een half uur debatteren nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie aan van de heer Roosjen c.s.. waarin de Kamer, gehoord de verklaring van de regering, dat zij bereid is het overleg met de onderwijsorganisaties te hervatten, indien deze daartoe dc wens te kennen geven, aan de rege ring verzoekt ernaar te streven, dat de maatregelen, die wijziging ln de financiële positie van de ambtenaren brengen, gelijktijdig en evenredig voor de onderwijzers worden toege past. Dat ïykt een bevredigend resultaat van het debat. doch dat is het geenszins. In feite is men even ver als te voren, want minister Rutten hooft verklaard, dat de regering al leen tot nieuw overleg bereid is indien haar de wens tot een „rede lik" overleg wordt kenbaar ge maakt. En voorts, dat hy geen ver wachtingen wil wekken en dat geen samenspraak mogelijk is met hen, die op net standpunt staan van een onvoorwaardelijke gelijkstelling met de ambtenarensalarissen. Nog erger: ,,Als de motie wordt aangenomen", zo rien hij kort voor de stemming uit, „dan behoudt de rege ring zich de vrijheid van handelen voor om de salarissen in hun onder linge verhouding te bekijken". Er is dus geen enkele toezegging van de minister gekomen. De rege ring legt de raone als het ware EERSTE KAMER De begroting van buitenlandse zaken. Prof. mr. A. Anema (AR) trad in de Eerste Kamer als eerste spreker op bij dc debatten over de begroting van buitenlandse zaken. In een breed opgezet betoog zeide hij voorstander te zijn van een prin cipiële politiek. Hij raadde de minis ter ernstig aan de opportunistische „real"-politiek geen voet te geven cn rekening te blijven houden met recht en moraal. Over het streven naar wereld-fede- ralisme was prof. Anema minder te spreken. Hij waarschuwde voet te geven aan een onrijp streven. Vervolgens sprak mr. E. Brongers- ma (P.v.d.A.). Deze spreker wijdde een uitvoerige beschouwing aan de situatie in Eu ropa en toonde zich ongerust over de ook in democratische zin. zwakke plekken, Duitsland en Spanje. Hij noopte, dat de regering haar taak zal verstaan indien het doordringen van oud-nationaal-socialisten in Duitse openbare functies of bedreiging van de godsdienstvrijheid in Spanje enige actie nodig zou maken. Dc heer Reyers (C.H.) herinnerde aan de vervolging van geestelijken in Honga rije on Bulgarije en betoogde, dat deze landen niet in de Ver. Naties thuis horen. Indien dit ..gelegitimeerd barbarendom" In de organisatie der Ver. Volken zou worden toegelaten, wordt het raadzaam het zwaartepunt van onze internationale betrekkingen te verleggen naar combina ties van gelijkgezinde staten. Voorts maakte deze spreker bezwaren tegen het optreden van de heren Goedhart en Vor- rink. die resp. in Parijs (door een samen- spreking met Palar) en Noorwegen op ei gen houtje ..diplomaatje" zouden hebben willen spelen. De heer Wendelaar (V.V.D.) toonde zich een warm voorstander van Europese samenwerking, maar waarschuwde tegen het gevaar, dat Nederland in een groter verband in de verdrukking zou kunnen komen. Spr. was geen voorstander van het wereld-federalisme. maar wèl vat» een West-Europcsc federatie zonder Rusland. Spr. noemde het „het toppunt", dat de V.N. ons de U.N.C.I. hebben opgedrongen, ons er mee hebben dwarsgezeten en er ons nu ook nog voor laten betalen. Prof. dc Beaufort (K.V.P.) wees er op, dat in dc Ver. Naties, ondanks alle te kortkomingen. toch reeds zeer veel be reikt is. De heer Schalkcr (C.P.N.) noemde de begroting van buitenlandse zaken een duister document, waarin het volk de juiste weergave van de gang van zaken wordt onthouden. Tenslotte richtte deze spreker zich in fellé bewoordingen tegen het Atlantisch Pact. VRIEND OF VIJAND? Dc heer van Heuven Goedhart (P.v.d. A.i, reageerde op een uitlating van de heer Rcycrs cn noemde Palar geen vijand, maar een vriend van Nederland, die nog steeds op een goede samenwerking hoopt. Spr. erkende, dat de buitenlandse dienst overbelast is cn drong aan om bij uitbrei ding te streven naar een duidelijke weer spiegeling van onze maatschappij. Wan neer door de grote mobiliteit van de mi nister het contact met de volksvertegen woordiging dreigt tc verflauwen, kan wel licht de aanstelling van een staatssecreta ris worden overwogen. Spr. drong aan op verbetering van dc „schandelijke lage sa larissen" van de topfiguren van het de partement. Nadat minister Stikker verzocht had zijn antwoord te mogen opschorten in verband met een reis naar Brussel en Parijs, ging de Kamer uiteen tot 8 Juni. (Ingezonden mededeling). GELUKKIG! dat wjj nog vóór de Pink steren een zending wolhoeden ln een mooie kwaliteit onf- vingen PRIJS 12.50. OOK UW MAAT IS ER BIJ HERENMODES st. Jncobsstraat 25, Vlissingen. naast zich neer en Innt het aan de onderwijzers organisaties over of zij weer b|j haar zullen aankloppen. En dan nog moeten z\j zo plooibaar en zo heseheiden z.\jn. dat de regering het heft geheel in handen houdt. Geen wonder, dat de Kamer uit een ging met een gevoel van een gat In de lucht geslagen te hebben en met het voornemen te eniger t(jd op de zaak terug te komen en liet dc regering dan minder gemakkelijk te maken. Het conflict tussen de regering en de onderwijzers is ontstaan, doordat de vertegenwoordigers van de onder wijzersverenigingen na op 19 en 23 Januari en 3 Februari j.l met de re geringscommissie overlégd te hebben op 18 Maart met een voorstel kwa men, waarin de richtlijnen voor de ambtenarensalarissen gevolgd waren. De heer Roosjen heeft dit uitvoerig uiteengezet. De regering beschouwde het voor stel niet als reëel en achtte verdere discussies toen nutteloos. Over de vraag, of inderdaad van irreële voor- stollen sprake was, is Woensdagmid dag behalve door mr. Roosjen, door mevrouw A. Fortanier-De Wit (V.V. D.) en de heren J. M. Peters (K.V.P.) H. Gortzak (C.PN.). H. van Sleen, (P. v. d. A.), J. Hoogearspel (C.P.N.) en H. W. Tilanus (C.H.) een hartig woordje gesproken. De regering kreeg de wind van voren en het regende verwijten, dat zij de onderwijzers in strijd met vroegere toezeggingen on billijk behandelt en hen niet in de fi nanciële positie plaatst, waarop zij aanspraak mogen maken. Minister Rutten was het daarmede NIEUWE BONNEN Geldig van 5 tot en met 1.8 .Juni. Vlees: 161 Vlees (A, B en D) en 163 Vlees (D): 100 gram; 162 Vlees (A en B) 300 gram. Boter enz.: 172 alg. (B) 500 gram, 165 alg. (A, B en D) en 166 alg. (A en B) 250 gram, 174 alg. (D) 125 gram. Kaas: 167 alg. (A en B) 200 gr. of 250 gram korstloos. 175 alg. (D) 100 gram of 125 gram korstloos. RÜst: 164 alg. (A. B en D) 250 gr. Tabaksartlkelen: 85 tabak en 86 tabak (QA) en 87 tabak (QC): twee rantsoenen. Bonkaarten ZA t m ZE, MD, MF en MH 907 (bijz. arbeid, a»s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. De niet aangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. uiteraard niet eens. Hij heeft de Ka mer evenwel niet van zijn gelijk kun nen overtuigen. Ongetwijfeld zal de Kamer, als "zich niet spoedig 'n gun stige wending in deze kwestie voordoet nog wel eens op haar wensen terug komen. INTERPELLATIE AANGEVRAAGD Bij de aanvang van de zitting heeft de heer Goedhart (P.v.d.A.) toestemming gevraagd de regering te mogen Interpelleren over de de mobilisatie en de aflossing van de troepen en de klachten over het mi litair optreden in Indonesië. Over dit verzoek zal in de volgende vergade ring beslist worden. Bijzonder Gerechtshof N.S.B.-ers werden in het donker gezet DE BUNKERKONING. Terwijl het carillon van de Zlerikzeese Stadhuistoren vrolijke wijsjes over de ,.Zi- mito-stad" tinkelde, stonden In dc trouw zaal van het stadhuis, waarin het Bijzon der Gerechtshof Woensdagmorgen zitting hield, drie beruchte figuren uit de be zettingstijd op Schouwen-Doiveland te recht: Johannes Moerland uit Nieuwer- kerk, Rcïnicr de Waal uit Zierikzee en A. K. Glljam uit Schcrpenisse. Zij hoor den zware straffen tegen zich uitspreken. Moerland werd veroordeeld tot zeven en een half jaar met aftrek en ontzetting rechten, de Waal kreeg twaalf jaar met ontzetting rechten en Glljam zes jaar met aftrek en ontzetting rechten. Moerland was de eerste, die voor de groene tafel verscheen, een in elkaar ge doken en een bedeesd mannetje. Het bleek echter, dat hij zich in de bezetting allerminst bedeesd had gedragen. De pro- cureur-fiscaal. mr. Verspijck. las een in drukwekkende lijst van wandaden voor. De voornaamste hiervan was wel, dat Moerland in 1944 tijdens de evacuatie naar Zierikzee zich in de zaken van de bak ker W. P. A. Brouwer cn de kruidenier Papeveld had gedrongen en deze midden standers had gedwongen tot betaling van wekelijkse bedragen en van gedeelten dei winst. Brouwer en Papeveld waren des tijds aangewezen om voor dc achterge bleven inwoners van Zierikzee de voed selvoorziening te waarborgen. Moerland ging met zijn personeel bij bakker Brou wer werken en stuurde, zijn vrouw en dochter naar kruidenier Papeveld. Beide dwong voorts de caféhouder van Felius uit Nleuwerkerk een zaal af te staan voor N.S.B. vergadering. Deze draaide echter om tien uur sluitingstijd de hoofd schakelaar van het licht om. zodat de N.S.B.-ers in donker naar huis moesten gaan. „Mijn compliment", zeide mr. Bloe- mers. dc president, „daarvoor was destijds moed nodig". De procureur-fiscaal achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen en eiste negen jaar met aftrek en ontzetting. De ver dediger. mr. Klaassen uit den Haag. leg de een verklaring over van Dekker, de gemachtigde van Mussert, waaruit moest blijken, dat M. in dc beweging maar een klein mannetje was. Mr. Klaassen drong tenslotte aan op objectiviteit bij het be palen van de strafmaat en op clementie. DE WAAL. R. de Waal. de man die volgens ruwe schatting, ongeveer 400 500 Nederlanders van Schouwen-Duiveland naar Duitsland stuurde, bleek, evenals zovele politieke delinquenten, aan geheugenstoornis te lijden. ..Het kan zijn. edelachtbare", zo luidde zijn stereotype antwoord, „maar ik kan het me niet meer herinneren". De president moest hef1 geheugen van ver dachte diverse malen opfrissen. Hem was ook de organisaiie van een razzia te Val- kenswaard ten laste gelegd. Hij had voorts een herkeuring van P. uit Zierik zee. die volgens verklaring van zijn huis arts. ongeschikt was voor Duitsland, ver hinderd. P. was in Duitsland overleden. Dc proc. fiscaal noemde dc vergrij pen van verdachte zeer ernstig en eiste tenslotte 13 jaar met aftrek en ontzetting. De verdediger mr. J. See- pers uit Goes ging dc punten van de tenlastelegging na en wees er op, dat de razzia te Valkenswaard eigenlijk een tragi-comische vertoning was ge weest. Hij las enkele verklaringen voor waaruit bleek, dat de Waal ook wel mensen heeft geholpen. DE BUNKERKONING. Dc laatste beklaagde. A. K. Giljam te Scherpenisse en thans gedetineerd tc Vught had op Westelijk Schouwen 50 grote en 200 kleine bunkers ge bouwd en voorts ook in Den Helder en Deventer werken voor de Duitse weermacht uitgevoerd. In 1939 had hij een inkomen van 506. In 1942 betaaldehij uit de winst 40.000 'uit plus nog 25.000 aan zijn gescheiden vrouw. De ont vangsten voor de werken beliepen totaal IVi millioen. Op 1 Jan. J94.6 was er aan vermogen 832.651, waar van de belasting 827.741 vorderde. Op 25 Mei 1949 was er een tekort van 1392. Beklaagde gaf toe, dat hij de Zon dagschoolonderwijzer Linders en de predikant as. Griethuizen, had aange bracht bij Heken. Hij had dat echter niet met opzet gedaan, maar ge vraagd of het kwaad kon. dat Lin ders door de kinderen het Wilhelmus liet zingen en dat ds, Griethuizen bad voor het Koninklijk Huis. De proc. fiscaal wees op de moei lijke jeugd van beklaagde, die zich door harde studie opwerkte tot op zichter van het Waterschap Schouwen. Hij had een goede positie en van dwang om voor de Duitsers te wer ken was geen sprake geweest. Niet ten onrechte werd hij op Schouwen en Duiveland de bunkerkoning ge noemd.. In zijn voordeel pleit, dat hij een humaan werkgever is geweest. De proc fisc. vroeg ten slotte 7 jaar en 6 maanden met aftrek, enz. Verdediger mr. Kuijpers uit Bergen op Zoom vroeg aandacht voor de in vloed van Ilcken. PI. wijst op enkele gevallen, waarin beklaagde mensen uit de handen van de Duitsers redde en bepleitte uiterste clementie voor zijn cliënt, die een maaglijder is. In een laatste woord, erkende be klaagde schuld. Vragen over het ontslag van mr. Visser. De heer W. A. Rensen, fractievoor zitter van de P.v.d.A. in de Haagse gemeenteraad, heeft schriftelijke vra gen gesteld aan B. en W. in verband met de ontslag-aanvrage van burge meester mr. W. A. J. Visser. De vra gensteller betreurt het, dat hierover communiqué's zijn gepubliceerd, waar in vage aanduidingen werden gegeven van het gebruik van namen van per sonen uit het politieke leven door de secretaris van mr. Visser. Dit zóu wrevel hebben gewekt bij een be langrijk deel van de burgerij. De heer Rensen vraagt of B. en W. be- bereid zijn te bevorderen, dat voor Zover het justitioneel onderzoek dit toelaat openbaarheid wordt gege ven aan deze zaak en dat in afwach ting daarvan dergelijke betreurens waardige communiqué's, die een on dermijnende werking zouden hebben op het overheidsgezag, achterwege blijven. B. cn W. hebben deze vragen reeds beantwoord en zich bereid verklaard zoveel mogelijk in de geest van de heer Rensen geformuleerde vragen te handelen. Moeder verried haar zoon. Een huiselijke twist was in 1943 aanleiding voor de moeder van de gedeserteerde SS-man van E. om een Boodschap te zenden naar de SD, dat haar zoon by haar was ondergedo ken. SDers kwamen de deserteur ha len. deze dreigde met een pistool en het gevolg was, dat van E. werd doodgeschoten. De moeder C. H. moest zich voor dit verraad verant woorden voor het B|jz. Hof te Arn hem. De procureur fiscaal mr. Huber eiste 8 maanden gevangenisstraf. Politieagent was onbeheerst GING ONVERANTWOORDELIJK MET VUURWAPEN OM. Het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge heeft in hoger beroep behan deld de zaak tegen de agent van politie G. de G. te 's-Gravenhage, die op 24 Juni de student v. V.. afkomstig uit Middelburg, neer schoot. De agent had de student des nachts by het Rosarium aangetrof fen en wilde hem meenemen naar het bureau omdat hij zich niet kon legimiteren. volgens verklaring van de poli tieagent zou v. V. zich onderweg plotseling hebben omgedraaid en op de agent zijn toegelopen, waarop 'de agent had- geschoten. Twee getuigen, een controleur en een nachtwaker van de Nacht- veiligingsdienst verklaarden, dat de agent, toen de student reeds neer gestort was, maar weer opstond, opnieuw een schot loste. De politie-inspecteur W. ver klaarde als getuige a decharge, dat de G. een goed politieman was. Beklaagde verklaarde zich niets van het laatste schot te herlnne- ren. De proc.-generaal noemde deze gebeurtenis eer. droeve zaak. waar- Bij een jong leven is te betreuren. Hij was van mening, dat beklaag de op onbeheerste wijze en onver- antwoordeiyk met z|jn vuurwapen omging. In aanmerking nemend, dat verdachte als goed politieman bekend staat, maar hem ten zeer ste kwalijk nemend dat hij voor geeft niets van het laatste schot te weten, eiste de proc. bevestiging van het rechtbankvonn'.s namelijk 6 maanden hechtenis. Verdediger mr. v. d. Veen pleit te vrijspraak subs, clementie. Het volgende programma is opgemaakt voor de eeuwfeesten te Zierikzee. Zaterdag 30 Juli 1949: Herauten te paart of te voet. kondigen het blijde feest aan. Oplaten van een 1000-tal postduiven. Herdenkingsrede van de burgemeester in de Grote Kerk. Tentoonstelling van eigen bezit. Gelui van klokken. Receptie op het Stadhuis. Muziek door de harmoniegezel schappen van Schouwen en Duiveland. Philips Harmonie uit Eindhoven geeft een concert en een mars door de stad. M. C. D. Revue „Hoe is 't mogelijk". Zondae 31 Juli: Herdenking van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in de kerken. Maandag 1 Augustus: Lezing. Kinder optochten. Kon. Mil. Kapel uit Den Haag. Volksdansen. M. C. D. Revue „Een avond op de Olympus". Dinsdag 2 Augustus: Kindervolksdan- sen. Politie-harmonie ..Hermandad". Rot terdam. Zierikzeese Oratorium Ver. met medewerking van de Kralingse Orkest Ver. uit Rotterdam. M. C. D. Revue. Woensdag 3 Augustus: Lezing. Zang. Politiemuziek, Amsterdam. Historische optocht. Een groep van 40 Zwitsers uit St; Moritz. M. C. D. Revue. Donderdag 4 Augustus: Volksdansen. Mannenkoor uit Leiden. Antwerps mu ziekgezelschap. Zeilwedstrijden. Hist. Openluchtspel. Vrijdag 5 Augustus: Volksdansen. Dordrechts Harmoniekorps, Sprookiesop- tocht. „Een avond op de Olympus op gevoerd door de Gym. Ver. „Rust Roest M. C. D. Revue. Zaterdag 6 Augustus: Amsterdamse Postharmonie geeft een concert en maakt een mars door de stad. Motorsterrit uit het gehele land met als eindpunt Zierik zee- Voetbalwedstrijd van le klassers uit Nederland. Turndemonstratics. Hist. Openluchtspel. Internationale sportwedstrijden te Goes. Op eerste Pinksterdag zullen de Zeeuwse sportliefhebbers weer een mooie sportdag te Goes kunnen mee maken. De actieve G.A. H.V. „Hel las" aldaar heeft voor deze dag een aantal interessante athletiek- en handbalwedstrijden georganiseerd. Zaterdag a.s. arriveert te Goes een gezelschap Franse sportleraren die de gasten van „Hellas" zullen zijn. Des morgens worden de Franse gasten of ficieel op het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Des middags wordt oen rondrit door Zuid-Beveland en Walcheren gemaakt, waarbij o.in. het Franse kerkhof te Kapelle wordt bezocht, waar bloemen zullen wor den gelegd. Op eerste Pinksterdag, aanvang half twee vindt op het Goese sportterrein een athletiek- en handbalontmoeting plaats tussen een Franse, een Holland se en een Zeeuwse ploeg. In de Hollandse athietiekploeg komt o.m. uit de drievoudige Nederlandse jeugdrecordhouder, J. Fikkert, terwijl in de Zeeuwse athietiekploeg H. Har- ting is opgesteld, die zoals bekend, op 6 Juni in de Ned. ploeg te Londen uitkomt. Harting zal ook te Goes trachten zijn Zeeuws record op de 3000 m.' te verbeteren. Op athletiek- gebied worden de volgende nummers verwerkt: Olympische estafette, 3000 m„ speerwerpen, hoogspringen en dis cuswerpen. Om half twee wordt begonnen met een handbalwedstrijd tussen de dames van Marathon (Vlissingen) en Hellas (Goes), terwijl om 4 uur de handbal ontmoeting Franse sportleraren (kam pioen le Parijse divisie) tegen Hellas, Goes (Zuidelijke le kl.) wordt ge speeld. Daartussen wordt het athle- tiekprogramma afgewerkt. Een Niwin-jeugdorganisatie. Een Vlissingse H.B.S.-er heeft een alleraardigst initiatief genomen. Hy is be.gonnen met het vormen van een Niwin-jeugdorganisatie. Deze actieve jongeman is W. Lems, Scheldestraat 60. Het plaatseiyke Niwin-conutè was enthousiast over zy'n plan en zegde volle medewerking toe. Bin nenkort zal een circulaire uitgaan, waarin de mannelijke en vrouwe- ïyke jeugd van 16 tot 23 jaar wordt opgewekt groepen te vormen, die het Niwin-werk zullen steunen. De hoofden van inrichtingen voor voortgezet en middelbaar onderwas hebben reeds hun medewerking toe gezegd. Het ligt in dc bedoeling binnen kort een bijeenkomst te beleggen waar de plannen o.m. voor sportwedstryden en een bazar nader uitgewerkt zullen worden. Rijkspolitie Hulst kampioen Yan Zeeland en Zuid-Holland. Het politie-olftal van de afdeling Hulst, dat zijn laaste wedstrijd met 32 van Middelburg won en daardoor ongeslagen kampioen van Zeeland werd, nam te 's-Gravenhage. deel aan de kampioenschappen voor Zeeland en Z. Holland. Ofschoon de politicmannen een zwa re reis achter de rug hadden en ze reeds om 4 uur 's morgens uit Z. Vlaanderen vertrokken waren, bonden ze vol moed de strijd tegen 's-Gra- venhagc aan, welke wedstrijd met 'n 2—2 gelijk spel eindigde. Bij verlen ging wisten ze de winnende goal te scoren. Vervolgens werd gespeeld te gen Dordrecht. Met de rust stond de ze ploeg met 10 voor. Even voor het einde wisten de Z.-Vlamingen gelijk te maken. Bij verlenging scoorden ze maar liefst 3 goals, zodat ze met 4—1 wonnen en dus kampioen van Zee land en Z. Holland werden. Majoor v. Helden reikte met een toepasselijk woord de kampioensbeker uit. Rijkskweekschool Middelburg. Geslaagd zyn voor het eindexa men van de Rükskweekschooi (e Middelburg, de dames A. J. Paau- we te Kruiningen en A. C. Tiel- rooy te Vlissingen en de heren S. C. Dronlrers te Nisse, W. v. "t Hof te Kattendyke en W. M. S. Tourné te Waterlandkerkje. Verpleegsters gediplomeerd. Te Goes slaagden voor het diplo ma ziekenverpleging A. de zusters: L. de Dreu, G. J. Brasser. M. Driesprong K. P. Geleynse, C. Ha»- melink, W. F. H. Menheere. C. Meeuwse, J. de Nooyer en M. P. Provoost. Al deze zusters zyn werkzaam in het ziekenhuis Oost- wal. Derde Scheldewandeltocht op Tholen. De wandelvereniging „Op Stap" te Scherpenisse organiseert op Maandag a.s. - tweede Pinksterdag - haar derde Scheldewandeltocht. Voor juniores strekt deze tocht zich uit over 15 km. en voor seniores over 30 km. Er kan zowel in groepsverband als individueel worden gelopen. De tocht voert ditmaal langs andere punten van de Schelde dan de vroegere wan deltochten. De algemene leiding be rust weder bij dr. I. Helleman en hulpleider is de heer van Popering. Het secretariaat van „Op Stap" is Hoge Markt 250, Scherpenisse. Marshall-hulp voor hotel- bouw te Middelburg Naar het Alg. Handelsblad ver neemt zyn tussen verschillende rege ringsinstanties en de- Nederlandse missie van de E.C.A. sedert geruime tijd besprekingen gaande over pen urgentie-programma voor de her bouw, resp. restauratie- van -enige hotels' in de voornaamste toeristen centra van ons land. Er is een plan opgesteld, waarbij rekening is ge houden met het beschikbare bouw volume. Dc bedoeling is het pro gramma te financieren uit de Local Currency, de bijzondere rekening bij De Nederlandse Bank, waarop in guldens de tegenwaarde van de Mar shall-hulp is gestort. Do hedoeling is tot dc herbouw van hotels te geraken in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Middelburg. Levenslang voor Kriminaldirektor. De kamer Middelburg van het Bij zonder Gerechtshof te 's Gravenhagc deed Woensdag te Zierikzee uit spraak in de zaak tegen de Kriminal direktor Karl Hoffmann, die in Ter- neuzen en Assen opereerde. Hoff mann werd veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf met recht van cas satie. Zijn collega F. H. Haasz, ver kreeg gedeeltelijk vrijspraak en voor het overige 414 jaar met aftrek. Drukke receplie en geslaagde feestavond. Ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van de heer E. Visscher als leraar aan de Ambachtsschool en Ma- chinistenschool te Middelburg werd Woensdagmiddag in de Caljouwzaal der Ambachtsschool een druk bezoch te receptie gehouden. De jubilaris werd daarbij allereerst toegesproken door de heer G. van Nc- derveen, voorzitter van het bestuur der school, die wees op de uitbreiding van de machinistencursus cn de groei van de school onder het directoraat van de heer Visscher. Als blijk van waardering overhandigde spr. de heer Visscher namens het bestuur een fraaie ring en 'aan mevr. Visscher bloemen. Namens het gemeentebestuur dat vertegenwoordigd was door wethou der J. W. Kögeler cn gemeentesecre taris J. Ph. Koene, voerde de heer Kögeler het woord, grote waardering uitsprekend voor hetgeen de heer Vis scher in allerlei opzicht voor de ge meente doet. De heer J. v. d. Hulst sprak namens het lerarencorps en het overig perso neel, en dankte onder het aanbieden van bloemen voor de prettige samen werking en de goede leiding. De heer E. Visscher dankte de spre kers voor hUn waarderende woorden. Velen maakten gebruik van de hier na geboden gelegenheid om dc jubi laris geluk tè wensen. Daarbij werden nog verscheidene geschenken aange boden. DE FEESTAVOND. Des avonds werd in het Schutters hof .een druk bezochte feestavond ge geven. wBarop"d<rtoerenoW. -J.- Braam, M. J. Lpus en Rarendse (den. Haag), nog eens uitermate hartelijke cn dank bare woorden hebben gericht tot de heer E. Visscher. Er werd daarna een programma af gewerkt, bestaande uit muziek van de band der Vlissingse machinistenschool, enkele aardige een-acters, het optre den van een imitator cn een slotta- bleau. Een gezellig bal hield de aanwezigen daarna nog lange tijd bijeen. (Ingezonden mededeling). Herbouw Slijkstraat en Breewaterstraat te Vlissingen. Dc mededeling, dat Zeeland een extra bouwvolume voor 300 woningen kreeg toegewezen heeft ook voor Vlissingen be tekenis. Naai; wij- vernemen verwacht het femeentebestuur, dat een betekenis- ol deel van dit extra volume aan de gemeente Vlissingen zal worden toegewezen, ook al omdat de woning bouw voor de industrie ditmaal de voorkeur heeft. Daarnaast echter hoopt het gemeen tebestuur op enige extra toewijzing, die het mogelijk zal maken de her bouw van enkele verwoeste straten in de oude stad ter hand te nemen. Het is namelijk zo, dat het gemeen tebestuur met zijn coördinerend op treden by de "herbouw van de Gra- vestraat succes heeft gehad. De ge meente hielp bij de financiering van deze herbouw cn nu is men zover, dat elk huis aan een herbouwplich- tige is toegewezen. Op dezelfde weg zou het gemeente bestuur nu willen voortgaan door de herbouw van. de Slijkstraat en de Breewaterstraat ter hand te nemen. Daarvoor is bouwvolume nodig en dat kan wellicht komen uit" het ex tra-bouwvolume 1949. Middelburg FEESTAVOND. De buurtvereniging Dampoort en Om geving hield Dinsdag een feestavond in de Bogardzaal te Middelburg. De voor zitter. de heer I. A. Goedbloed.sprak een openingswoord. De avond werd genoege- Jijk doorgebracht met zang, volksdansen en cabaret. Het was èen zeer geslaagde avond. „TOT WEDERDIENST BEREID". Hedenavond geeft de toneelgroep van de Personeelsverenigihg der ge meente Middelburg in de Schouwburg een nieuwe opvoering van het blij spel „Tot wederdienst bereid".. Het batig saldo van deze avond komt ten goede aan het Molehcpmité Middelburg: Tot gemeentesecretaris benoemd. De heer A. P. Dockhecr. thans Hoofdcommies ter gemeente-secre tarie te Rijssen, een oud-Middelbur ger, is in de Maandag gehouden vergadering van dc gemeente Lan- gedijk (ca. 8600 iwoners en ontstaan uit de samenvoeging in 1941 van ei gemeenten Broek op Langedyk, Noord, en Zuid-Scharwoude en Oud karspel) met ingang van 1 Augus tus a.s. tot secretaris dier gemeente benoemd. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Middelburg plaats hebben voor niet-zelfverzorgers op Vrijdag 3 Juni. Aan de beurt zijn de letters N cn O. Vlissingen HANDELSAVONDSCHOOL. Het schriftelijk eindexamen van de Gemeentelijke Middelbare Handels- avondschool te Vlissingen zal dit jqar worden afgenomen op 9, 10, 13. 14, 16, 17 en 20 Juni a.s., terwijl het monde ling examen afgenomen zal worden 21, 23 en 24 Juni a.s. De examens voor stenografie en ty pen worden gehouden op 29 Juni, 6 en 13 Juli a.s. Als gecommitteerden bij de examens zijn benoemd de heren: P. Kas. J. A. Prins, R. Sorgedrager. W. Theune. Voor het diploma scheepswerktuig- kundige B H slaagde C. Bakker, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. In de jury van de reciteerwedstrijd voor de middelbare scholen in Zeeland had inplants van mevr. A. C. Kuijpers- van der Meij, die verhinderd was. zitting mevr. E. J. v. d. Broeeke-de Man. Bij Koninklijk Besluit is. te rekenen van 1 September 1948. benoemd tot leraar- invaste dienst in een volledige betrek king aan de afdeling R.Il.B.S. van het openbaar lyceum te Goes en aan de R.H. B.S. te Middelburg te zamen H. Straks, thans tijdelijk, leraar aan deze scholen. De in Grijpskerke gehouden collecte v V" de Stichting 1940—1945, heelt opge- brwcht de som van 372,25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2