PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een Britse zet in Noord-Afrika M BILT ONAFHANKELIJKHEID VAN DE CYRENA1CA GEPROCLAMEERD Dr. LOVINK IN BATAVIA AANGEKOMEN. Bond van Woninglozen opgericht HET VLOT NIET IN PARIJS HERSTEL TE ELLEWOUTSDIJK Misstanden bij de Stichting „Onderwijsfilms" 192e Jaargang - No. 127 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hool'dred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W, Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Juni 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux VUsslngen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsslr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Woensdag heeft de Britse regering onverwacht de Ver. Naties voor een voldongen feit gesteld door de voormalige Italiaanse kolonie in Noord- Afrika Cyrenaica tot een onafhankelijke staat te doen proclameren. De groot-Scnoessie, emir Edriss, zal hoofd worden van de nieuwe staat. Hij is uitgenodigd naar Londen te komen voor besprekingen over zijn nieuwe regering. Cyrenaica, het Oostelijke deel van Libye, dat aan Egypte grenst, wordt bewoond door een kwart millioen Senoessi's, die een eeuw geleden dooi de grootvader van emir Edriss vere nigd werden lot een machtige Mo hammedaanse gemeenschap, die be kend werd om haar ijver in de ver dediging van de Islam. Van 1923 af stonden deze Senoessi's onder Italiaans-fascistisch bestuur. Hun emir werd naar Egypte verban nen. Anthony Eden, de toenmalige minister van buitenlandse zaken, ver klaarde in Januari 1942 in het Lager huis: „Als de oorlog ten einde is, zul- Bevoegdheden van dr. Beel overgenomen. Dr. J. M. Beel heeft hedenmorgen y.U'n bevoegdheden als Hoge Verte genwoordiger van de Kroon overge dragen aan zijn opvolger, de heer A. H. J. Lovink, die enkele uren te voren uit Nederland was aangeko men. Dr. Beel verklaarde in een korte toespraak, dat hij zijn ambt had neergelegd omdat hij de voorwaarden van de kortelings tot stand geko men Nederlands-Republikeinse over eenkomst over het herstel van de Republikeinse regering te Djocja als „onaanvaardbaar" beschouwde. Hij wees op de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden en wenste zijn opvolger goed succes. Dr. A. H. J. Lovink verklaarde bij zijn aankomst dat een oplossing van de Indonesische kwestie bereikt kan worden. Hij deed een beroep op beide partijen om tot overeenstem ming te komen, misverstanden uit de weg te ruimen en een duurzame oplossing tc verwezenlijken en zeióe het als zijn taak te beschouwen beide volken tot elkaar te brengen tot we derzijds voordeel. Dr. Lovink deed een beroep op alle Indonesiërs hem in deze taak bij te staan. Sjahrir is het niet eens met Soekarno en Hatta. Volgens A.F.P. heeft Sjahrir ver klaard, dat zijn partij, de Indonesische Socialistische Partij, zich waarschijn lijk van stemming zal onthouden, wanneer Soekarno en Hatta naar Djocja zullen zijn teruggekeerd en (lan een votum van vertrouwen van het K.N.I.P. vragen t.a.v. de over eenkomst met de Nederlanders. Sjah. rir zeide zich niet te kunnen vereni gen met de politiek van Hatta en Soekarno, welke hij tweeslachtig noemde. Als de P.SJ. zich van stem ming onthoudt, betekent dit echter niet, dat zij in de oppositie gaat. Sjahrir is voorstander van het zen den van een gecombineerde delegatie van Republikeinen en niet-Republi- keinen naar Den Haag, maar dit hangt at' van de mate van overeen stemming, welke bereikt zal kunnen worden tussen de Republiek en de federalisten. Uitslag Surinaamse Statenverkiezing. officiële uitslag dér Surinaam- de Statenverkiezing is thans bekend gemaakt. De nationale partij Suri name heeft 13 zetels verworven, de Verenigde Hindostaanse Partij zes en de Surinaamse Landbouworgani satie twee. De Nationale Partij Suri name heeft dus de volstrekte meer derheid behaald. Siamese onderscheiding voor „Willem Ruys"*bemanning. Koningin Ramhai Bami van Siam, die. gelijk bekend, mtft de as van haar over leden echtgenoot, koning Prajadhipok. met net vlaggeschip van de Kon. Rott. Lloyd. de „Willem Ruys" van Southamp ton naar Singapore reisde, heeft in een speciaal voor haar ingericht statievertrek persoonlijk aan de gezagvoerder van het schjp. kapitein C. H. Vellenga. de eerste officier G. M. de Bruyn. de admiinstrateur Ï'-P jlng en de restaurateur F. van Harten de versierselen van de orde van ..Ratanaphorn" uitgereikt. De onderschei dingen werden verleend uit erkenteliik- eerbied' die d0 bemanning van de „Willem Ruys" had bewezen aan as van de overleden koning en tevens voor de goede zorgen, waarmee de konin gin zelve aan boord gedurende de reis was omringd. Van Singapore wordt de as met een Siamees schip naar Bangkok ge- oracm. waar de urn in het koninklijk paleis wordt opgesteld. Amsterdam verlaagt vermakelijkheidsbelasting. De Amsterdamse raad besloot tot wij- L-!fiinfi,»?invd? verordening op de verma kelijkheidsbelasting. O.a. werd besloten aa" PIOSC<>opondernemers. die naast va- ntete muziek in hun programma (uit te u0r ,n>nstens 5 orkestleden) zolang de bioscoopbelasting 35% bedraagt, per Kwartaal een restitutie te verle- mïïxr»V&n urie wende der belasting, welke is geheven over 30% van de onzui vere opbrengst. len de Senoessi's in Cyrenaica onder geen beding meer onder Italiaanse heerschappij komen". Tijdens de algemene vergadering van de V. N. in Lake Success werd aanvankelijk met een meerderheid van twee-derde der stemmen beslo ten aan Engeland het Voorlopig be stuur over de Cyrenaica op te dragen en dit gebied over 10 jaar onafhan kelijkheid te geven. Later werd dit besluit ongedaan gemaakt. In plaats daarvan werd een resolutie goedgekeurd om voorlopig geen beslissing over het lot der Itali aanse koloniën te nemen, doch de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering. In strijd met deze resolutie beslist thans de Britse regering eigenmach tig over de status van de Cyrenaica. In interviews heeft de emir doen verstaan dat Cyrenaica een staat diende te worden gelijk Transjorda- nië en dat deze staat nauwe betrek kingen met Engeland diende te on derhouden, Hevige strijd om de Boliviaanse tinmijnen. Bolivia stond Woensdag aan de rand van een burgeroorlog. In het hoog in het Andes-gebergte gelegen Cavita-mijngebied werd zwaar ge vochten tussen de stakende mijnwer kers uit de tinmijnen, die bewapend waren met machinegeweren en sta ven dynamiet. Men verwacht, dat de Boliviaanse regering, die de algemene mobilisatie en de staat van beleg heeft afgekon digd. zeer spoedig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de krijgswet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in-het gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven gekomen. De bewegingen der troepen, die tot op dracht hadden de opstandige bewe ging in Cativa de kop in te drukken, werden door het uitbreken van een algemene (sympathie)-staking onder de spoorwegarbeiders belemmerd. Gedeeltelijke opheffing Berlijnse staking. Het stakingscomité van de Berlijn se spoorwegarbeiders heeft besloten het goederenverkeer tussen de zones weer te hervatten met het oog op de Icvensmiddelenvoorziening. De stakers blijven hun eisen echter handhaven. Baron van der Feltz sprak over woningproblemen. In den Haag is opgericht de N.B.W., de Ned. Bond van Woningzoekenden (wo ninglozen). Deze bond stelt zich ten doel de behartiging van de belangen van alle Nederlandse woningzoekenden en wo ninglozen. Het einddoel is: de gehele Ne derlandse bevolking aan een eigen wo ning te helpen. Onder „eigen woning" wordt verstaan een woning, die in haar geheel afsluitbaar is, die door één gezin bewoond wordt en die. indien geen eigen dom van een gezinslid, dan „leeg" dus niet gemeubileerd of gestoffeerd, van de huis-eigenaar tegen ten hoogste de offi cieel toegestane maxlmüm huurprijs is gehuurd. De oprichtingsvergadering stond onder Buitenlandse kaas zonder bon. De mogelijkheid van een ruimere voorziening van de Nederlandse markt met buitenlandse kaassoorten heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening doen besluiten met ingang van 3 Juni a.s. voor alle geïmporteerde kaas de dis tributiebepalingen in te trekken. Van deze datum af mag buitenland se kaas derhalve bonvrij verkocht worden. In tegenstelling met Nederlandse kaas, die als volksvoedsel algemeen geconsumeerd wordt, draagt buiten landse kaas een min of meer uitzon derlijk karakter, waarbij het aanbod groter is dan de vraag. Van de tota le .kaasvoorziening van ons land ma ken de buitenlandse kaassoorten 'n zeer bescheiden deel uit. Voor bin nenlandse kaas blijft de rantsoene ring volledig gehandhaafd. Britse journalisten uit de internationale organisatie. Met 3375 tegen 769 stemmen heb ben de leden van de Britse Unie van journalisten besloten uit de interna tionale organisatie te treden. Zij me nen, dat samenwerking met hun col lega's uit de Oosteuropese landen niet langer mogelijk is. Moederhond voor tijger welpen gevraagd. De berichten, waarbij hulp wordt ingeroepen voor een moederloos veulen, dringen bijna dagelijks door de luid spreker van ons radiotoestel in onze huiskamers door en al hebben we hond noch merrie, we hebben altijd met dat arme diertje te doen. Woensdag bracht onze ra dio echter een heel wat zeld zamer noodkreet, die van een dierentuin in W^senaar, die met een paar Hulpeloze tij gerwelpen in' de maag zat. Figuurlijk gesproken dan al tijd. De arme diertjes zijn niet moederloos, maar moe der-tijger trekt zich van haar kroost niets aan. Als er nu maar 'n stoere moederhand gevonden is. die bereid bleek de jonge tijgertjes groot te brengen 20 jaar geëist tegen plunderaar in Arnhem. De procureur-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft tegen de SS'er Lulay uit Berlijn 20 jaar gevangenisstraf geëist wegens dief stal van antiek zilver uit Arnhem, toen deze stad geëvacueerd werd. Verder had hij drie Arnhemmers, die hij na de ontruiming op straat had aangetroffen in een kelder op gesloten en Nederlanders in een Duit se gevangenis mishandeld. De procureur-fiscaal vond de ver dachte leiding van de heer Göbel uit Haarlem, die een bijzonder woord van welkom sprak tot de leden van de Tweede Kamer, mr. W. F G. baron van der Feltz uit Mid delburg en mr. C. Ten Hagen uit Nijme gen, die waren uitgenodigd op deze ver gadering een kort woord te spreken. Mr. ten Hagen gaf als zijn mening, dat de bond in de behoefte voorziet de wo ningzoekenden te helpen. Maar hij zal al leen met gefundeerde en opbouwende cri- tiek moeten komen. Het werk zag hij op twee terreinen: het bouwen van wonin gen en de huisvesting. Er kan ten aanzien van het bouwen van woningen wel stimu lerend werk door de bond worden ver richt. maar nog veel meer op het gebied der huisvesting. Op dit laatste terrein kan de bond vooral plaatselijk zeer veel doen. De woningruimtewet zal binnen een jaar worden herzien. Zij is niet altijd goed toegepast: er is niet uitgehaald wat eruit gehaaid zou kunnen worden. Baron van der Feltz haalde in een korte toespraak het door hem in de Tweede Kamer over het woningprobleem gespro kene aan. Hij stelde zich de vraag of er wel met de nodige voortvarendheid wordt gewerkt. Het tempo van behandeling zou naar zijn opvatting wel versneld kunnen worden. De bond kan hier stimulerend werk verrichten. Hij kan de ervaring ge bruiken, die de leden op dit gebied heb ben en tal van kwesties in studie nemen teneinde het woningvraagstuk te helpen oplossen. Spr. haalde enige problemen aan. die de aandacht verdienen, zoals het vraagstuk der samenwoning, dat van de woningvoorraad en van de huurprijzen. Wat is van meer belang, een lage huur en minder huizen of een hogere huur en meer woningen? Het ligt in de bedoeling in meerdere plaatsen afdelingen van de bond op te richten. Britse Hoge Commissaris voor Duitsland benoemd. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur en opper bevelhebber in Duitsland, zal de eerste Britse Hoge Commissaris zijn voor Duitsland wanneer de Hoge Commis sie in het leven is geroepen. A Viking-invasie. Over enkele weken krijgen de Engelsen een vreemd schouwspel te zien: een inva sie van Vikings. Blonde Noormannen zullen ergens aan de Scandinavische mist scheep gaan op een echt Vi kingschip. Ze zijn gekleed en uitgerust als hun roemruch te voorvaderen en zijn vastbe sloten ondenveg ook niets anders te eten en drinken dan ook in het grijze verle den door dezen genuttigd moet zijn. En aan de Engelse kust zullen ze aan land gaan op precies dezelfde plaats, waar destijds ook de Vikings voet aan wal hebben gezet voor zij de Keltische volken tot onderwerping brachten. De Staatscourant van 31 Mei bevat een bekendmaking van de directeur van het Rijksbureau voor hout. krachtens welke de distributie is opgeheven van alle loofhoutsoorten, met uitzondering van iepen-, essen-, populieren- on wil genhout. pokhout, palmhout, hickory, persimon. cornel. Amerikaans mahonie, peroba de campos en moulmainteak. Volgen» Reuter» diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat da drio Westelijke ministers binnenkort zullen verzoeken om een vergade ring, zonder publiciteit en zonder propaganda. Zij zouden op deze manier willen onderzoeken of Wisjinsky werkelijk van mening is, dat de ministers een oplossing kunnen vinden. Enige vordering schijnt onmogelijk, tenzij de vier ministers op een ge heime vergadering een realistische beperkte regeling bespreken, aldus menen waarnemers. Spoedig een geheime zitting der Grote Vier? Qa ministers in'Parijs zijn Woens dag oegonnen met de bespreking van punt 2 van de agenda, de Berlijnse kwestie. Wisjinsky drong aan op toepassing van de censtemmigheidsprocedure. Dit was het enige beginsel waardoor chaos kon worden vermeden. Ache- son zeide te betreuren, dat Wisjinsky een standpunt innam waardoor slechts overeenstemming kon worden bereikt indien de drie andere minis ters zich bij Wisjinsky aansloten. Schuman zeide geen morele of ju ridische gronden voor de Sowjet- houding te kunnen zien. Bevin verklaarde, dat hij had ge hoopt, dat er bij de vier ministers in Parijs het verlangen zou heersen om tot een oplossing te geraken, zoals dit bii de drie Westelijke mi nisters te Washington had geheerst. OOSTENRIJK De plaatsvervangers voor het Oostenrijkse vredesverdrag zijn er niet in geslaagd een gemeenschappe lijk rapport uit te brengen over de feschillen met betrekking tot Duits ezit in Oostenrijk. Voor zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M. Constellation richtte de nieuwe II. V. K., dc heer A. M. J. Lovink het woord tot dc verzamel de journalisten, radio-reporters en fotografen. Rechts de secretaris van de heer Lovink, links mevrouw Lovink. Nederland helpt buurlanden. Zoals bekend heeft Frankrijk ten gevolge van het achterblijven der binnenlandse leveringen tê kampen met moeilijkheden bij zijn brood- ~raanvoorziening in afwachting van e nieuwe tarweoogst. Ook in Bel gië verloopt de aansluiting op de nieuwe oogst niet zonder strubbe lingen. Nederland heeft nu op ver zoet? van deze landen een kwantum tarwe als lening ter beschikking ge steld, waardoor het zowel voor Bel- ;ië als voor Frankrijk mede hierdoor ieter mogelijk wordt de bestaande bezwaren te overwinnen. V/2 uur staking in Belgische hotels Op 14 Juni a.s. zullen de eafé's, restaurants en hotels in België van 10 tot 11.30 uur gesloten zijn. Tot deze staking is besloten uit protest tegen de alcoholwet, die het onmogelijk maakt in cafés, restaurants en hotels streke dr|mk te schenken. Verder wordt een aan zienlijke vermindering van de be lastingen geëist. „Advies" van ambtenaar aan rijkstypiste. VRAGEN AAN DE MINISTER Vorig jaar werd door het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen een typiste naar Indonesië gezonden op een salaris van ƒ225.welk salaris niet genoeg bleek om van te leven. Een ambtenaar van de huisvestings- organisatie te Batavia, bij wie ze zich beklaagde gaf haar de raad „zich een vriendje met duiten aan te schaffen Het Tweede Kamerlid, mej. Tende- loo. stelde over deze zaak de minister vragen en kreeg ten antwoord, dat eerst de resultaten van 'n onderzoek dienden te worden afgewacht. Inmid dels is tijdens een rechtszitting geble ken. dat de ambtenaar de gewraakte uitlating inderdaad heeft gedaan. Mej. Tendeloo heeft thans de minister gevraagd, of 'de bedoelde ambtenaar op zijn post kan blijven en welke maatregelen tegen hem zullen worden genomen. Kleine gemeente pakte de zaken flink aan Het dorp Ellewoutsdijk aan Zuid Bevelands Zuidkust bood na de be vrijding in October 1944 een troosteloze aanblik. Terwijl de bevolking naar Driewegen was geëvacueerd, voltrok zicli het noodlot. De gealli eerde artillerie in Zeeuvvsoh Vlaanderen had de toren, die als uitkijk post voor de Duitsers dienst deed, onder vuur genomen, met als gevolg dat ook in de omgeving zware schade werd aangericht. Behalve de to ren werden nog 39 gebouwen verwoest, o.a. de buitenplaats Zorgvliet, de openbare school, de pastorie, de kerk en het postkantoor. Vele van de overige woningen werden zwaar gehavend, terwijl voor de rest plun derende militairen op schandalige wijze huishielden. De 500 zielen tellende bevolking stond voor een schier hopeloze taak, doch hoewel klein in getal, heeft men de zaak energiek aangepakt. Verschillende hulpverleningsinstan ties hebben Ellewoutsdijk Hink ge steund met textielzendingen e.d., doch het huisvestingsprobleem moest zelf worden opgelost Nu. dit is dan ook gebeurd. Na ruim vier jaren is de grootste nood gelenigd, alhoewel de gemeente nog best een nieuwe woningtoewijzing kan gebruiken. De gemeente liet 10 Woningwetwonin gen bouwen, terwjji 4 particulie re huizen werden herbouwd, w.o. het postkantoor en de pastorie. Voorts werden 3 noodwoningen gebouwd, terwijl nog 4'nieuwe huizen in aan bouw zijn. Ellewoutsdijk was ook de eerste f emeente die van de onderwijsinspec- ie een nieuwe school kreej: en straks bezit zij ook een Groene Kruisgebouw waarop menige grote re gemeente jaloers kan zijn. Zoals bekend is de stichting van dit ge bouw mogelijk gemaakt door een een schurk, die hard most schenking van Volksherstel te worden geslagen, wil hij het begrij- j Schoonhoven, Met de bouw is men 'reeds een flink eind gevorderd. PLAN VOOR KERKBOUW De Ned. Herv. gemeente waartoe het overgrote deel der bevolking be hoort. lcerkt momenteel in een nood gebouw, doch vanzelfsprekend zal zo spoedig mogelijk de kerk worden herbouwd. Het Architectenbureau ir. Rothuizen en 't Hooft maakte reeds een plan voor een nieuwe kerk. welke ongeveer het aanzien zal kragen van de oude zoals zij er omstreeks 1743 uitzag. Wanneer boüwvolume wordt toegewezen, zal getracht worden nog dit jaar met de bouw te beginnen. Het nieuwe kerkgebouw zal op de oude plaats komen. Gehoopt wordt dat ook met de bouw van de toren begonnen zal kunnen worden, daar deze van groot nut is als baken voor de scheepvaart terwijl de gemeente dan tevens weel een klok zal krijgen. Op het ogenblik moet men zich voor de officiële tijd aanwijzing op wel zeer onvoldoende manier behelpen met een electrLsche klok. gehangen voor het raam van de burgemeesterskamer in het ge meentehuis. DE HAVEN Een probleem vormt nog de Ha ven. Bij hun aftocht hebben de Duit sers de kademuren laten springen. Met de grootste moeite en bij stormweer niet zonder gevaar, kunnen thans slechts 2 schepen te gelijk laden en lossen. Voor ae aan- en afvoer van landbouwproducten e.d. is deze haven nodig. In 1948 kwamen er nog 27 sche pen binnen met een' totale tonnen- maat van 3482 ton. doch wanneer de haven hersteld zou zijn. zou dit aantal ongetwijfeld hoger zijn. Sinds de bevrijding zijn reeds vele pogin- fen ondernomen om tot herstel te omen doch deze zijn steeds op de hoge kosten afgestuit. Ir. Drok uit Terneuzen heeft thans echter een nieuw plan opgemaakt, dat het gemeentebestuur zo mogelijk dit jaar wil doen uitvoeren. De ge meente zal vermoedelijk de kleinste helft van de kosten voor haar reke ning moeten nemen. OVERIGE PLANNEN Voorts verkeren de plannen voor een kleuterschool in een vergevor derd stadium, terwijl verder de rio lering, die door de oorlogshandelin- fen hier en daar beschadigd is, ringend vernieuwing behoeft. Een plan hiervoor is reeds ont worpen, doch een onderzoek is nog gaande, daar zich in verband met het. verschil in hoogte van enkele straten, zich bijzondere moeilijkheden voordoen. De wegen zijn over het algemeen goed, ae sportvereniging beschikt over een aantrekkelijk veld, terwijl en dit kan ook niet over al gezegd worden de plaatselijke verenigingen over een uitstekend verenigingsgebouw, het Van Hattem- huis, beschikken. Dit gebouw dat destijds geschonken is door de fami lie Van Hattem, waaraan Ellewouts dijk veel te danken heeft, liep ook enige oorlogsschade op, Het wordt thans met steun van de tegenwoor dige ambachtsheer, ir. van Hattem hersteld. Zo leeft de eensgezinde bevolking van dit landbouwdorp. Zij bewijst door dc manier, waarop hier het oorlogsherstel is aangepakt, dat ook van éen kleine gemeenschap een krachtig Initiatief kan uitgaan. Amphibie-auto vloog uit de bocht. Dinsdagavond is een amphibie- auto. zoals tijdens de laatste oor log door de geallieerde legers wer den gebruikt, op de Witte Singel te Leiden door het rijden met te hoge snelheid uit een bocht van de weg gevlogen en verschillende malen over de kop geslagen. Van de zes inzittende studenten werd de 30-jarige Leidse student G. J. D. Goudriaan zo ernstig ge- wond. dat hij Woensdagmorgen in het Academisch ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Eén van de andere inzittende studenten werd ernstig gewond. Er is met geld gesmeten. In onderwijskringen blijkt reeds ge ruime tijd ontstemming te heersen ten aanzien van de gang van zaken bij de Stichting Nederlandse Onder- wijsfilm. een instelling, welke in de oorlogsjaren, met steun van de Duit sers. is opgezet en na de bevrijding in stand is gehouden, omdat zij haar be staansrecht bewezen had. Zij beschikt over een volledig filmproductiebedrijf, maar de geproduceerde films voldoen allerminst aan de normen, welke daaraan redelijkerwijs gesteld mogen worden, waarbij nog komt, dat hier met geld gesmeten is. Over de drie na oorlogse jaren werd van Rijkswege aan de Stichting ongeveer één mil lioen gulden aan subsidie verstrekt, waarvoor slechts een zestiental korte films werd vervaardigd. Er zijn be dragen uitgegeven, waarmede men met betrekking tot de toepassing van de film bij het onderwijs, zeker beter werk had kunnen doen! Aldus een artikel in de Haagse courant. Hel eerste bezwaar is de ondeskun digheid van de topfiguren bij de Stichting. De films maken vaak een amateuristische indruk en tonen soms veel overeenstemming met aan elkaar geplakte plaatjes. Een ander bezwaar is de dure en ondoelmatige organisa tie, De Stichting beschikt over enige panden in Den Haag. die als hoofd studio dienen en verder over zeven districtskantoren, belast met de her- distributie van de films. Er zijn dure installaties aangeschaft kostbare auto's en slechte materialen. Boven dien zijn de salarissen in verhouding tot de geleverde prestaties zeer hoog. In vakkringen vraagt men zich nog steeds met stomme verbazing af hoe het mogelijk is. dat de Stichting uit sluitend stomme films uitbrengt. Pantser-smokkelaar gearresteerd. Onderzoekingen van de Nederlandse justitie naar aanleiding van de tapij- tcnsmokkel met een pantserwagen, welke kort geleden werd ontdekt, hebben geleid tot dc arrestatie van de befaamde smokkelaar ..de Mop", ze kere A. M. uit Chaam. „De Mop"' kon gegrepen worden door de Belgische rijkswacht in de omgeving van Ant werpen. Met De Mop heeft de justitie een goede vangst gedaan. In België had hij nog enige maanden gevangenis straf en een fikse geldboete tegoed en stond hij als verdacht van diefstal te boek. In Nederland kan men hem pantsersmokkel ten laste leggen. Vier jaar voor de zoon van generaal Seyffardt. Het Bijz. Gerechtshof heeft H. A. Seyffardt, zoon van generaal S. de door de illegaliteit geëxecuteerde commandant van het Vrijwilligers legioen Nederland, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest en ontzet ting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 12 jaar. Zijn onmiddel lijke invrijheidstelling werd bevolen. S. was ten laste gelegd, dat hij als adjudant van zijn vader werkzaam is geweest en meewerkte aan het beruchte blad „De Gil". De eis was 8 jaar. VOORSPELT: IETS KOELER. Geldig tot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige buien en kans op hier en daar onweer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets lagere temperatu- Iren dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1