Nederlandse regering wil niet toezien Zeeuwse Almanak WEER EEN F.D.R. IN HET AMERIKAANSE CONGRES „No" en „njet" DIEPVRIES-INDUSTRIE HEEFT TOCH AFZET-MOGELIJKHEDEN y jf WOENSDAG 1 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Wij moeten de slag om ons economisch bestaan winnen Rede van minister van den Brink tijdens Benelux-lunch te Brussel. Tndenfl een lunch, georganiseerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel te Brussel, heeft de Nederlandse minister van economi sche zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, een even interessante als openhartige rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de economische toestand van Nederland aan de vooravond van de „voor unie" en een jaar voor de grenzen voor het goederenverkeer tussen Nederland, België en Luxemburg geheel zullen worden open gezet. De minister wees er op, dat in dit jaar nog vele problemen moeten worden opgelost. Hiervoor is een wederzijds begrip evenzeer nodig als het overtuigd zijn van de waarde van het gemeenschappelijk ge- stelde doel. De minister wees op de deplo rabele toestand, waarin de oorlog Nederland heeft gebracht en her innerde er aan, dat een zo snel mogelijke herbouw van het indu striële, agrarische en verkeersap- paraat de enige uitweg bood. Waar staat Nederland thans, na vier jaren van wederopbouw? De industriële productie, die aan het einde van 194.5 upg nauwelijks de helft van hef vóór-oorlogsc peil had bereikt, bedroeg in 1948 gemiddeld 113 daarvan, terwyL het gemiddelde van het afgelopen halfjaar reeds op ongeveer 120 stond. De landbouwproductie is nog beneden de 100 gelegen, doch maakt goede vooruitgang. De uit voer is, naar de waarde gemeten, in 1948 gestegen tot 2 Vs maai het vóór-oorlogse bedrag. In 1948 was hij 55 hoger dan in 1947. Het dekkingspercentage van de invoer door uitvoer steeg van 43 in 1947 tot 54 in 1948. terwijl het gedurende dc eerste vier maanden van dit jaar 62 bedroeg. De koopvaardijvloot is welhaast op vóóroorlogse capaciteit. Voor 1949 wordt met een verdere opvoering van de producteic en de export ge rekend. De cijfers van het eerste kwartaal bevestigen deze verwach ting. De invoer in Nederland uit Bel gië steeg van 300 millioen gulden in 1946 tot 730 millioen in 1948. De export uit Nederland naar Bel gië steeg van 170 millioen gulden in 1946 tot 420 millioen in 1948. In totaal bedroeg van 19461948 de Belgische export naar Neder land ruim l'/i milliard gulden; de Nederlandse export naar België 880 millioen gulden. MONETAIRE TOESTAND. De stabilisatie is op monetair gebied nagenoeg tot stand gebracht, en wel op een niveau, waarbij van een niet ongunstig kosfenpeil m verhouding tot het buitenland mag worden gesproken. Dit resultaat is in de eerste plaats te danken aan de drastische geldsanering in 1945, die de geldcirculatie van ruim 400 to.v. vóór de oorlog tot onge veer 250 terug bracht. Daar- naast Is echter een belangrijke verbetering in budgetair opzicht ingetreden door vermeerdering van de inkomsten, o.m. als gevolg van het herstel van het economische leven, en door vermindering der uitgaven ondanks drukkende mili taire lasten en uitgaven wegens oorlogsschade. SFEER VAN VERTROUWEN. De politiek van handhaving van het evenwicht tussen lonen en «prij zen heeft er niet slechts toe bij gedragen, dat de productiekosten van het Nederlandse bedrijfsleven op een relatief gunstig niveau ge handhaafd konden blijven. Daar naast heeft zij de onschatbare betekenis gehad, dat de gehele na- oorlogs-penode zich door een op vallende sociale rust heeft geken merkt. Het aantal door. staking verlo ren arbeidsdagen was in 1947 am per 5 van dat in 1924, zes jaar na het eind van de eerste we reldoorlog. Het is deze geest van overleg en samenwerking, die het Nederlandse volk naar spr.'s vaste overtuiging de kracht zal doen vinden na de eerste slag om de hernieuwde ves tiging van zyn economisch bestaan, ook de tweede slag om de conso lidatie daarvan tc winnen. HOE DE SLAG TE WINNEN Hoe moet deze slag worden ge wonnen? Hoe stopt Nederland straks uit eigen kracht het gat, dat nu nog door de Marshall-hulp wordt gevuld? In de eerste plaats door zijn historische bronnen van bestaan tot zo groot mogelijke ont plooiing te brengen.' Nederland is van oudsher één der vooraanstaan de zeevarende naties geweest. Het zal er met alle kracht naar moe ten blijven streven in dit opzicht In de voorste rijen te staan. In dit verband dient ook de riviervaart stellig niet te worden vergeten. Door deze tak van bestaan worden anderen gevoed en gesteund, zo als bijv. de scheepsbouw. Naast een zeevarend land is Ne derland steeds bij uitstek een han- delsland geweest. Wordt het stre ven naar inniger Europese samen werking op economisch gebied met succes bekroond en her-stelt met name ook Duitsland zich in econo misch opzicht, dan krygt dc tran sitohandel in Nederland weer eni germate zijn kansen. De economi eën nieuwe economische eenheid, met een eigen karakter, die uitstijgt ho ven de som der samenstellende delen en dio een belangrijke rol in de re constructie der Westerse wereld, én als voorbeeld èn als bewegende kracht, zal kunnen spelen. De minister erkende, dat er be paalde verschillen van inzicht be staan. maar wees er tevens op, dat het economisch stelsel van Nederland aanvankelijk diepgaande verschillen met het Belgisch-Luxemburgse stelsel móést aanwijzen. Het phase-verschil is echter sterk verminderd, zodat de economische stelsels aanmerkelijk dichter bij elkander zijn gekomen. In het bijzonder gedurende het afge lopen jaar kon de economische de tailbemoeienis in tNederland, als ge volg van de wijkende schaarste, aan zienlijk worden verminderd. Het wil de minister voorkomen, dat, naarmate dc economische situatie in de drie landen meer overeenstemming gaat vertonen, ook de inzichten omtrent de hoofdlijnen van het te voeren be leid meer parallel zullen gaan lopen. Wij dienen echter in dc eerste plaats te streven naar een doelmatig economisch stelsel, waarvan vorm en inhoud slechts kunnen worden be paald aan dc hand van de feitelijke economische situatie. Over de leidende beginselen van de ze doelmatigheidspolitiek. bestaat tus sen dc drie landen reeds overeenstem ming, waar zij op 16 April 1948 te Parijs het verdrag hebben onderte kend nopens Europese Economische Samenwerking. Deze beginselen houden naar dc mening van de Nederlandse regering in, dat op even gepaste als krachtige wijze een actieve conjuncluurpolitiek, geleid in dc bedding der internationa le samenwerking, dient te worden ge voerd. Zy kan niet lydelyk toezien, dat dc schommelingen van het eco nomisch leven crisis en werkloosheid teweeg brengen als in dc dertiger ja ren liet geval was. Overigens is zü zich er van bewust dc economi sche geschiedenis heeft dit op over tuigende wyze bewezen dat in hot bijzonder kleine landen ook in dit opzicht, zonder een krachtige inter nationale samenwerking, voor een niet op bevredigende wyze oplosbaar probleem staan. de eerste rijpende _.jht van een dergelijke internatio nale samenwerking. Onze kleine lan den hebben ïn deze wereld, die roept om samenwerking in het belang van de vrede, een grote taak. Benelux vrifbh! Minister van den Brink. ZOMERMAAND Daar is dan de Zomermaand al weer begonnende zesde van het jaar. Nog dertig dagen, dan staan we al weer op de helft van het jaarmaar voor die tijd hebben we de lente een vaarwel toegeroepen en de velden vol bloemen en het zingen der vogels. De zon zal warmer gaan branden dan in de voorbije maanden, de Zeeuwse stranden zullen drommen mensen trekken, de pinksterblommen zullen bloeien en de ringrijders hun forse paarden bestijgen. Op Zuid Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen spannen de schutters hun bogen en de boeren, die in Mei op koelte en regen hoopten, zullen allemaal andere wensen koeste ren. Juni moet een droge, warme maand zijn. In Juni weinig regen De oogst een rijke zegen! zegt een oud rijmpje en een ander voegt er nog aan toe Juni nat en koud Een jaar van ellende brouwt. Het wordt nu ook de maand waar in de aardbeien op tafel komen en er zullen wel weinig Zeeuwen te vinden zijn, die dat feit niet met vreugde zullen begroeten. En nu maar hopen, dat dc Zomer maand ons inderdaad de zomer bren gen zal! sclie betrekkingen met Indonesië openen, na'de politieke stabilisatie waaraan Nederland met vast ver trouwen en niet aflatende ijver ondanks tegenslagen zaj blijven werken, voor beide heilzame pers pectieven. LANDBOUW. De Nederlandse landbouw neemt in Europa een vooraanstaande plaats in. Al zijn aan zijn omvang gren zen gesteld, met behulp van de mo dernisering. die de landbouwpolitiek in ons land in verschillende vormen nastreeft, moet liet mogelijk worden geacht dat hij zijn belangrijke expor terende functie in toenemende mate hervat. Toch zal, ondanks resultaten in de ze sectoren van het economisch leven, het hoofdaandeel in het tot even wicht brengen van het handcis- en betalingsverkeer, door Nederlands voornaamste bron van bestaan, de in dustrie, moeten worden geleverd. Al lereerst omdat zij de hoofdbron is, die ruim 40 van alle Nederlandse arbeidskrachten werk geeft, maar vooral omdat zy de enige tak van be drijf is, die in belangrijke mate de snelle bevolkingsaanwas zal kunnen opnemen. Deze bevolkingsaanwas brengt namelijk mede, dat telken ja- re plm. 40.000 jonge mensen een nieu we plaats in het Nederlandse be drijfsleven' zoeken. Wil Nederland zyn bevolking blijven voéden, dan zal het een nieuw industrialisatieproces moe ten doormaken, zowel door uitbrei ding der bestaande nijverheden als door aantrekking van nieuwe. Dat dit proces zich in Benclux-ver- band zal moeten voltrekken," achtte spr., waar pen gezonde wedijver de krachtigste waarborg is voor een ef ficiënte ontwikkeling, een heilzame omstandigheid.. WAARDE VOOR DE TOEKOMST. Overéén zaak mag geen misver stand bestaan, namelijk over dc waar de van de economische unie voor de toekomst van elk der drie landen. Zou de economische unie voor een van hen, als totaliteit beschouwd, een belemmering in plaats van een bevor dering van de welvaartsontwikkeling betekenen, dan is de Benelux-saraen- werking tot mislukking gedoemd. De drie regeringen hebben zich over deze meest wezenlijke vraag érnstig beraden en zij zijn tot de ge meenschappelijke conclusie gekomen, dat deze vraag zonder aarzeling be vestigend moet worden beantwoord. De minister zeide echter de indruk te hebben, dat in elk van de drie landen bij vertegenwoordigers van het bedrijfsleven dit inzicht somtijds nog niet voldoende als een vaste overtuiging leeft. Zou Benelux uiet méér en anders zyn dan een optelsom van de econo mieën van België, Luxembrug en Nc- Nederland, zelfstandig beschouwd, dan zou het nastreven van de Unie de on vermijdelijke offers stellig niet waard zjjn. Maar Benelux is meer. Het is Broedend vuurgoudhaantje. Een in 1928 voor het eerst in Ne derland waargenomen vogel die hoogst zelden broedend wordt aan troffen, namelijk het vuurgoud- .laantje, heeft in een spar nabij een villa te Delden een nestje gebouwd en tien bijzonder kleine eitjes uitge broed. De vogeldeskundige Jan P. Strijbos maakt een film van dit zeldzame gebeuren, Fruilleeltgewassen slaan er goed voor. De verwachtingen voor de komen de fruitoogst luiden zeer gunstig. Van appelen en peren wordt een zeer goede, van pruimen, kersen en kleïnfruit een goede oogst verwacht, aldus een communiqué, dat ln Den Haag verscheen. Het koele weer heeft de bloei van de gewassen over een langere perio de doen uitstrekken dan normaal. Over het algemeen is de vruchtzel- ting zeer goed geweest, Mede door dat vele rassen tegelijk in bloei kwa men. Bessen (vooral zwarte bessen) hebben plaatselijk nogal van nacht vorsten te lijden gehad. De ontwik keling van druiven, perziken en pruimen onder glas is gunstig. Bij verschillende gewassen komen thans reeds schurft, meeldauw, luis en spijt voor. terwijl de zaagwes- pen vrij veel worden waargenomen. Het communiqué verstrekt geen mededelingen over de stand der ge wassen in de diverse gebieden. Het Wereldgebeuren. Ofschoon het einde van de Parijse on f eren tie hog lang niet ln zicht is en de eerste discussies tot de spic- Hct door dc Verenigde Staten ingediende verzoek om do Duitse commu nist Gerhard Eisler uit te leveren, is door de politicrechtbank in Bow- strcet (Londen) afgewezen. Gerhard Eisler verlaat dc rechtbank, weer in volle vrijheid. De magische kracht van een naam (Van onze correspondent) New York. Mei Een nieuwe Roosevelt heeft zijn intrede gedaan in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en geheel Amerika specu leert op de mogelijkheid of Franklin D. Roosevelt Jr. eerlkng geroepen zal zijn de bezetting van het Witte Huls door de Róosevelts te vervol gen. Van meer onmiddellijk belang: zijn overwinning in de stembusstrijd aan New York's Westkant heeft een niet geringe terugslag op beide grote Amerikaanse politieke partijen. Democraten en Republikeinen. Het is een opwindende verkiezings- berale partij bestond uit een aantal strijd geweest, temeer omdat Roose- 1 velt Jr. wiens carrière tot dusver die van zijn beroemde vader op de voet is gevolgd met de volle in zet van zijn energie en de kasmid delen .van zijn aanhangers, de strijd gestreden beeft en voor het eerst in vele jaren de Democratische par tij onttroond heeft in een district, dat traditioneel altijd gereageerd heeft op wat Tammany Hall 't hoofdkwartier van New York stads bestuur en van de Democratische Partij placht voor te schrijven. Want in tegenstelling tot de, zeer -'gestelde, Oostkant van dc stad, .vWest" voornamelijk bevolkt dooi de „kleine man", de aaphanger van Truman, die het groot-industriële karakter der andere grote partij, die der Republikeinen verfoeit. Tammany Hall had het ook dit maal kunnen wiimen. Maar toen de aanhangers van Roosevelt enige maanden geleden het contact met Hugo Rogers, leider der New Yorkse Democraten, opnamen bleek al spoe dig, dat Tammany Hall van zins was andere schikkingen te treffen. Een bekend rechter en philanthroop, Shalleck, was -de candidaat der De mocratische Party. een man van uitnemende reputatie en onkreuk baarheid, maar zeker geen figuur, die op de verbeeldingskracht van de grote massa werkt. De aanhangers van Roosevelt na men toen de onvermijdelijke stap: zij pooiden het on een accoord met dc jetrekkelijk kleine Liberale Partij en richtten voorts een nieuwe groe pering op. die zij ietwat preten tieus „De Vier Vrijheden" noem den. Als candidaat van beide orga nisaties zou „young Roosevelt" óp- treden. Tammany Hail sloeg de schrik om het 'hart; niet alleen omdat de li- Ook Engeland kan dit jaar wel iets gebruiken. Een industrie, die zich voor de oor log in Nederland begon te ontwikke len, die in de oorlog door de Duitsers sterk werd uitgebreid met procentu eel slechts een bescheiden afzet in ons eigen land, en die na de oorlog van betekenis voor Nederland is geworden, is de diepvries-industrie. Naar aan leiding van het abandonneren dooi de Unilever van haar diepvriesbedrijf dc pessimistische klanken, welke in verband daarmede toen werden ver nomen, en de prijsverlagingen van bevroren groente en fruit, zijn ons van deskundige zijde nadere bijzon- derhedep verstrekt. Toen Duitsland na de oorlog voor deze groente- en fruitexport in be- roreri staat uitviel, was het zaak de vroegere afzetgebieden uit te breiden, waarbij men in de eerste plaats dacht aan Nederland en Engeland. In Ne derland zelf bedroeg de totale blik- conserven-productic in 1939 ongeveer 35.000.000, normaalblik (450-600 gram netto). Door verschillende oorzaken, o.a. de bevolkingsaanwas, zou men dit verbruik voor 1948 op 38.500.000 stuks kunnen schatten. Van gezouten groen te blijken het publiek en de instel lingen zich vrijwel teruggetrokken te hebben en voor fruit en groente in glasverpakking is door allerlei om- standighedén dc animo, met uitzon dering van een paar speciale merkar tikelen, niet groot. Afzetmogelijkheden waren er voor de diepvriesbedrijven dus wel. Het bezwaar was, dat de prijs voor het grote publiek tehoog was. Het uitval len van de Unilever als diepvriespro- ducente in Nederland is de laatste aanleiding geweest om in Februari 1949 de voor een belangrijk deel uit 1947 stammende grote voorraden te gen lijdelijk sterk verlaagde prijzen op tc ruimen, waardoor :ct grote pu bliek met dit artikel bereikt is. Af gewacht zal moeten worden in hoe verre de bedrijven in staat zullen zijn om voor 19491950 de afzet op liet thans bereikte uitzonderlijk hoge peil te handhaven. Wanneer de industrie er in slaagt de producten als massa-artikel en nieuw merkartikel blijvend ingang te doen vinden, (eventueel zelfs in klei nere omvang dan in dit seizoen), dan zal voor de bestaande capaciteit, in combinatie met een behoorlijke ex port naar Engeland, zo meent men, het afzetgebied voldoende zijn. De afzet naar Engeland was in 1948 teleurstel lend. Blijkens een marktoverzicht d.d. Maart 1949 bestaat daar voor erwten, aardbeien, frambozen en in zekere mate ook voor snij- resp. sperciebo- ncn, goede vraag, omdat al deze pro ducten ook daar een kort en dus be perkt productieseizoen hebben. Het gebruik van diepvriesproducten door grote consumenten is bevredigend. De verwachtingen voor Duitsland kunnen voorlopig niet al té hoog gesteld wor den. Voor de export van bevroren zacht fruit als halffabrikaat bestaan in sommige landen mogelijkheden. In België is één diepvriesbedrijf annex conservenfabriek. Nieuwe perspectie ven, ook bij een definitieve economi sche Unie, aldus gelooft men. openen zich voor de Nederlandse Industrie vooreerst nog niet. Wat de vooruitzichten betreft, ziet men het object voor Nederland en Engeland op langere termijn als een verbeterd distributiesysteem van ho ge kwaliteits snel-bederfelijke levens middelen. zeer welgestelde burgers, die de S racl ijk heeft dit bewezen bc- oorlijk in de beurs hebben getast om hun candidaat te zien winnen. Tegelijkertijd kwamen ook de Repu blikeinen met een candidaat opda gen. William Mcintyre die de gele genheid schoon meende te zien ln- troebel water tc vissen. Volgens de eerste 1 vluch tige analyses was dc mogelijkheid ze ker niet uitgesloten, dat" de Republi kein in deze constellatie dc derde hond zou zijn. die er met het been van door ging. Want dat de Democra tische stemmen aanzienlijk verdeeld zouden zijn tussen Shalleck en Roose velt, stond wel vast, MASSA-PSYCHOSE Als deze verkiezing in ..West" iets bewijs^ dan is het de massa-psycho se. die van een naam kan uitgaan. Zowel de Democratische als de Repu blikeinse candidaat waren mannen van kaliber en bewezen bekwaamheid. Maar neen: Jan Publiek is veel meer geïmponeerd door liet waas de ro mantiek. dat nog steeds de naam Roo sevelt omhult. De jonge Roosevelt moet al zijn sporen nog Verdienen. Hij is een partner in een groot advocaten kantoor. een grote sportieve figuur niet een diepe donkere stem, maar op enige practische politieke ervaring behalve dan 't feit dat hij een groot deel van zijn jeugd op het Witte Huis heeft doorgebracht kan hij niet bo gen. Misschien is het niet alleen dc zweem van romantiek, die om het ge zin Roosevelt is blijven hangen; mis schien hunkert het publiek naar een sterke, maar uiterlijk zo vaderlijke figuur van een krachtig staatsman, zoals Roosevelt Sr. dat tijdens de oor logsjaren is geweest "Harry S. Tru man moge inderdaad de vertegenwoor diger van „de kleine man" zijn, in 't huidig internationaal bestel doet het gemis aan een waarlijk krachtige fi guur zich wel degelijk gelden. Voor de New Yorkse Democraten is deze verkiezing, die door Roose velt met zo'n onbetwistbare meerder heid is gewonnen, een teken aan de wand. Onderlinge ruzies in Tammany Hall hebben de partij ernstig ver zwakt; de küddc aanhangers is onaf hankelijk geworden. Maar ook de 2 Republikeinen hebben redenen tot on gerustheid. De jonge Roosevelt heeft immers reeds doen weten dat hij de lijn der familie-carrière voortzet tend zich candidaat zal stellen voor het Gouverneurschap van de Staat New York in 1950, als de ambts termijn van Dewey is verlopen. Het zal voor de Republikeinen moeilijk zijn om. indien de Roosevelt-sagc blijft aanhouden, zich deze man van het lijf te houden. DE VERKIEZINGSSTRIJD. Wat de verkiezingsstrijd zelf betrof, F. D. R. Jr. is ook in dit opzicht in de voetsporen van zijn vader getreden. De campagne werd gekenmerkt door onorthodox optreden: naar betrouw bare schattingen zou er door Roose velt's aanhangers een kwart millioen dollar zijn besteed aan publiciteit. Een der ..stunts" ten koste van onge veer 25.000 was het zenden van telegrammen aan ruim 10.000 burgers van de „Westkant" op de dag voor de stembus opende. Geluidswagens re den de afgelopen week door de stra ten. die bezaaid waren met verkie zingspamfletten en onmisbaar fa cet van alle Amerikaanse verkiezin gen de beschuldigingen over en weer vormden een hoogtepunt van de campagne. F. D. R. Jr. werd uitgekreten voojr een buitenstaander, omdat zijn offi ciële woonplaats tot 1947 buiten New York was en hij slechts op een hotel kamer als zijn stads-residentie kon bogen. Zijn Republikeinse tegenstan ders hebben zelfs een rechterlijke uitspraak uitgelokt, teneinde de can- didatuur van Roosevelt ongeldig te gelgcvechtcn gerekend moeten wor den is reeds nu met enkele Illusies volkomen afgerekend. Er kan geen sprake meer zijn van I een algemeen acoord over Duitsland. een resultaat dat trouwens van be gin af aan tc mooi was om waar te zijn. Wisjinsky toont zich volgens de dagelijkse verslagen tijdens elke zitting goedgehumeurd, vriendelijk en collegiaal; dit in tegenstelling tot de norse afgebeten houding, die kenmerkend was voor zyn voorgan ger. Maar per slot van zake bleef i hij tot dusver onder al deze bemin- neliikheid even vasthoudend. Gezien Ute' hoopvolle verwachtingen, die men koesterde in verband mei de nieuwe Sowjel-koers heeft de diplomatieke berg een muis gebaard. De Russische delegatie kwam met een voorstel voor de dag. dat vry- wel ongewijzigd de toestand van twee jaar geleden wilde herstellen. Een terug is iu de geschiedenis niet mogelijk. Dat hebben de drie Wester se ministers hun Oostelijke collega duidelijk willen maken door een stemming het ,.no" te laten horen. Na dit magere Sowet-initiatief zyn zij zelf met een voorstel geko- dat eigenlijk van dc Russen niets minder vroeg dan het overdragen van de Sovjet-zóne. Dit keer liet Wisjinsky een weinig hoop biedend „njet" horen. Tussen dit „no" en dit „njet" ligt weinig speelruimte meer. Vooral omdat intussen twee ge beurtenissen de situatie in Duits land er niet beter op gemaakt heb ben. In Berlijn stapelen de moeilijk heden zich op als gevolg van ener zijds de Russische chicanes bij 't op heffen der blokkade en anderzijds de onverantwoordelijkheid van vakbond- bestuurders, die op een wel zeer on gelegen ogenblik een stal ring hebben geproclameerd. In Berlijn is verder begin déze week het communistish Volkscongres bijeengekomen, de Oostduitse tegenhanger van deWest- duitse parlementaire Raad te Bonn. De afgevaardigden daar lieten naar hartelust anti-Westerse fanfaren schetteren en namen een ontwerp- grondwet aan. een tweede grondwet voor Duitsland dus. De eerste werd in Bonn opgesteld. Een vergelijking tusseh deze twee conurrende grond wetten heeft weinig zin. daar dc geest. die. de letter heeft geïnspi reerd belangrijker is dan de tekst zelf en de geest in Bonn verschilde nogal van die in Berlijn. In zoverre klopte de regie volkomen, dat het Volkscongres met zijn grondwet klaar was, juist op 't moment dat Wisjinsky argumenten nodig had om de Westerse voorstellen te ver werpen. Typisch voor de betoogtrant van de Sowjet-minister was de bewering, dat in dc Oostelijke-zóne allen vol strekt vrij zijn met uitzondering van de fascisten. Mits de term „fascist" ruim ge noeg gedefinieerd wordt of zelfs ge lijkgesteld met „anti-communist" is zulk een bewering een koud kunstje. Het zou voorbarig zijn reeds nu met het versleten woord mislukking te komen aandragen. De conferentie herbergt nog altijd schikking iiintcn ten aanzien mogelijkheden voor een op bepaalde pi waarvan vooral de Franse waarne mers een blijmoedig enthousiasme aan de dag leggen. Wie het kleine niet eert is het gro te niet waard en dus zal een lichte mate van overeenstemming, die voor het overige de splitsing van Duits land onaangetast laat, een begin kunnen zijn voor later meer vrucht dragend overleg. Keulen en Aken zijn niet in een dag gebouwd. Geen Rijksgeld voor opsporing van vermiste personen. Het lid van dc Tweede Kamer, dc heer Andriessen (K.V.P.) heeft aan de ministér van sociale zaken gevraagd of het juist is. dat van Rijkswege geen gelden meer «beschikbaar worden ge steld voor het werk van de Neder landse missie, tot opsporing van ver miste personen uit bezettingstijd :n het buitenland. Het kamerlid vraagt welke beweegredenen hiertoe eventu eel hebben geleid en of dc minister het verantwoord acht bedoelde mis sie uitsluitend met steun van particu lieren voort te zetten. Pasen voorlaan op 8 April?^* Volgens berichten uit Zwitser land zijn de Verenigde Naties bezig, het kerkelijk jaar reeds met ingang van 1 Janurai 1950 vast te leggen' daar een kalenderhervorming anders eerst over zes jaar mo~ gelijk zal zijn. Men stelt voor om Pasen vast te stellen op 8 April wat overeen zal stem men met eert oude kerkelijke overlevering, dat Jezus is-ge storven op de 97e dag van het jaar. d.i. op 6 April, wel ke dag in «lit geval dus zal vast staan als Goede Vrijdag. Deze kalenderhervorming gaat er van uit. dat het jaar in vier kwartalen wordt verdeeld elk van 91 dagen, en dat iede re maand 30 dagen zal bevat ten behalve de eerste in ieder kwartaal, die 31 dagen lang zal zijn. Volgens dit voorstel zal Pinksteren altijd op 26 Mei en Hemelvaartsdag op 16 Mei vallen. doen verklaren. De averechtse uit spraak van do rechter was echter gratis publiciteit voor Roosevelt c.s. Een nieuwe carrière voor een be roemde naam is onderweg na een vleigende start. Duidelijk is in ieder geval, dat een nieuwe persoonlijkheid Amerika's politieke wereld is binnen getreden. De jonge Roosevelt zal veel van zich doen horen. Dat ligt al in zijn naam opgesloten. Doch waarom zou men nu al voorspellingen moeten doen omtrent zijn toekomst? Het le ven van een zoon van een beroemd vader is niet altijd zo gemakkelijk als dat op het eerste, gezicht wel lijkt. (Nadruk verboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3