PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Punt 1 van de agenda in Parijs thans uitgeput DE BILT Westerse ministers willen de discussies erover staken Duitsers wisten één dag tevoren van de invasie. Duizend gulden boete voor E.V.C.-voorzitter. Vandaag ZEELAND MAG IN 1949 300 WONINGEN MEER BOUWEN TSJECHISCHE KATHOLIEKEN ONDERHANDELEN NIET MEER DERTIG JAAR BIJ HET MACHINISTENONDERWIJS Dekknechts hielden drie goudstaven achter Doodstraf geëist tegen verraders van Stijkel-groep. 192e Jaargang-No. 126 Dieblad. uitgave van de iirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PLverv.: w Leertouwer en H. A. Bosshardt. a roNNEMENTSPRUS 32 ct. per wceK: f300 l™"' oer KW- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 Juni 1940 ADVERTENTIEPRIJS: IB ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg; Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardslr, C 160, iel. 26 De drie Westerse ministers in Parys hebben tydens de zitting van Dinsdag Wisjinsky doen weten, dat zy verder praten over de eenheid van Duitsland als nutteloos beschouwen. Zij lieten tegen het einde dei- zitting blijken niet van zins te zijn nog verder commentaar te leveren op de ingediende voorstellen, maar liever te willen overgaan tot punt twee van de agenda: de Berlijnse kwestie. De eerste week van de confe rentie heeft dus geen resultaten opgeleverd. Van de drie en een half uur zit- tingstijd werd twee-derde deel in beslag genomen door een rede van Wijinsky waarin hij opnieuw en met deargumenten die dag in dag uit in de communistische pers te vinden zijn het door de Westerse ministers ingediende plan verwierp. Een nieuw element in zijn rede was het verzoek om een delegatie van het Oostduitse „Volkscongres" te ontvangen. De Westelijke ministers •verwierpen later dit verzoek eenpa rig, omdat volgens hen de delegatie het Duitse volk niet vertegenwoor digd. Wisjinsky deed tijdens zijn rede verder een aanval op het Westelijke bezettingsstatuut, dat volgens hem geen tijdsduur aangaf en voorzag in een onbepaalde en blijkbaar lang durige bezetting van Duitsland. Wisjinsky beriep zich hierbij op ver klaringen van Montgomery, Eisen hower, Clay en König, volgens wel ke de bezetting van Duitsland 10 tot 60 jaar zou moeten duren. Het bezettingsstatuut was Dank zij code. welke zij bij het England-Spiel kregen- Ken Nederlands Generaal heeft ont huld, dat de Duitsers 24 uur van te voren op de hoogte waren van de in vasie der Geallieerden in Normandic dank zij een code van de Britse In telligence Service, welke bij het Eng- land-Spiel in hun handen gevallen was. Het is de generaal-majoor D. A. van Hilten, die ook i-eeds enige ma len door de Parlementaire Enquête commissie is gehoord en die deze onthullingen doet in een boek. dat hij schreef onder de titel „Van capi tulatie tot capitulatie" en waarin hij de. resultaten verwerkte van een breed opgezet onderzoek. In Duitse gevangenissen en kampen heeft de generaal-majoor met tal van Duitse generaals gesproken. Het Parool kreeg van generaal-majoor van Hil ten enige gegevens uit dit boek, dat binnenkort zal verschijnen. Volgens generaal-majoor van Hilten zou niet Schreieder, maar de luitenant-kolonel Giskes van de Duitse militaire inlich tingendienst met het England-Spiel zijn begonnen. Berend Blokzijl stuurde 400.000 frs. naar Frankrijk. De Amsterdamse economische po litierechter heeft de voorzitter van de Eenheids Vakentrale. Berend Blokzijl, veroordeeld tot een geldboe te van duizend gulden, subsidiair een hechtenis van twee maanden. De heer Blokzijl had als voorzit ter van de E.V.Ó. in October 1948 in strijd met het deviezenbesluit be schikt over een bedrag van 400.000 Franse francs, dat volgens een over eenkomst door de Confederation Ge neral du Travail Ier beschikking is gesteld aan Franse stakende mijn werkers ten behoeve van aankoop van kleding en voedsel voor kinde ren. Eisler in Praag aangekomen. Gerhard Eisler, wiens uitlevering aan de Ver. Staten door de Londense magistraat geweigerd is, is Dinsdag per Tsjechisch vliegtuig te Praag aan gekomen. Hij werd op het Praagse vliegveld aoor Tsjechische functionarissen ver welkomd. zal k?rte tijd te Praag blij ven alvorens zich naar Leipzig te be geven, om zijn professoraat in sociale wetenschappen te aanvaarden. Justftie Wflka!lnse ministerie van w noQ, pogingen om Eis ler naar de V.S, je doen terugkeren SffiKSft was in staat van beschuldiging gesteld wegens pas- Keid Shït"¥ongr?s.0neeh00rZaam" In Bolivia staat van beleg, afgekondigd. .In, Bolivië Is de staat van beleg stand kwamen, leden van het mhS- werkers in andere ^trók°ï w&m het werk neer en namen direS ren gevangen ais gijzelaars. Enkl e g?nS°n ^„eeÏÏ niet in het belang van het Duitse volk, aldus Wisjinsky. Het stond de totstandkoming van een vredes verdrag het werkelijke belang van het Duitse volk in de weg. Het trachtte de scheuring van Duits land, die was bereikt als gevolg van de actie van de drie Westelijke mo gendheden in de laatste 18 maanden, te bestendigen. Amerikaans-Britse nota aan Oost.Europese staten. Engeland en de Vei'. Staten hebben de regeringen van Hongarije, Bulga rije en Roemenië in nota's meegedeeld, dat zij hun toevlucht zullen nemen tot de dwangmaatregelen, waarin de vredesverdragen met deze voormalige Duitse satellieten voorzien. Tevens zijn nota's overhandigd aan de Russische ambassadeurs te Boeda pest, Sofia en Boekarest, waarin deze worden verzocht deel te nemen aan maatregelen om de vredesverdragen af te dwingen. De beide landen hebben vorige maand reeds geprotesteerd tegen schending van de vredesverdragen, waarvan de bepalingen tot politieke verdraag zaamheid verplichten. Deze protesten werden echter door Hongarije, Bulgarije en Roemenië als ongegrond verworpen. Senaat maakt geen haast met het Pact. De Amerikaanse Senaat zal het de bat over het Atlantisch verdrag in de Senaat geen voorrang verlenen aan andere hangende wetsvoorstellen. Dit betekent, dat het verdrag niet eerde_r dan over ongeveer een maand ter sprake zal komen. .viert Johanna van Loon van den Berge, eertijds bekend door haar voordrachten over Vlaams en Zeeuws dialect, te Rotterdam haar 80e verjaardag. Secretaris van oud'burgemeester Visser ontslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat de hoofdambtenaar in tijdelijke gemeen tedienst drs. W. Bos, secretaris van de burgemeester van Den Haag, na aanvankelijk geschorst te zijn, met ingang van 1 Juli 1949 ontslag uit de gemeentedienst is verleend. Stakers in Brlijn blijven hardnekkig. De spoorweg-autoriteiten uit de Sowjet-sector van Berlijn hebben een rechtstreeks beroep op de stakers ge daan om het werk te hervatten. De directie der spoorwegen, die op dracht heeft gegeven dat alle aan sta tions in West Berlijn genomen trein kaartjes in Westmarken zullen moeten worden voldaan, is bereid meer dan 60% van de lonen der spoorwegarbei ders in Westmarken te doen uitbeta len. indien dit door de ontvangsten wordt gerechtvaardigd. Een woord voerder der stakers verklaarde, dat de stakers het werk niet zullen her vatten, voordat hun eisen de betaling van hun gehele loon in Westmarken zijn ingewilligd. Eerste raadsverkiezingen. In de provincie Groningen zijn reeds enige raadsverkiezingen gehou- I den, nl. in de gemeenten Beerta. Fin- sterwolde en Midwolde. In Beerta verloren de communisten een zetel aan de P. v. d. A. en daarmede hun meerderheid in de raad. In Finster- wolde behielden de communisten hier hun zes zetels (van de elf), maar in Midwolde verspeelden zij hun enige raadszetel. Dr. Soekiman naar Sjaffroeddin. CONTACT MET DE NOODREGERING Naar „Merdeka" verneemt, is op initiatief van vice-president Moh. Hatta, aan dr. Soekiman. voorzitter der Masjoemi en minister van bin nenlandse zaken van de republiek, opgedragen, zich in verbinding te stellen met vnr. Sjaroeddin Prawi- ranegara. hoofd van de republikein se noodregering. Minister In 't Veld kan zijn bouwprogramma uitbreiden. De laatste dag van de Meimaand bracht een verheugende medede ling van de minister van wederopbouw, mr, dr. J. in 't Veld, welke ook in Zeeland met grote vreugde zal worden ontvangen: het wo- niiigbouwprogramma kan met 6400 woningen worden uitgebreid en Zeeland krijgt er daarvan 300 toegewezen. de wederopbouw en de bouwnijver heid. belast met de verdelingvan het woningcontingent, zullen deze 6400 woningen als volgt over de provinciën en de drie grootste sle den worden verdeeld: Groningen •125, Friesland 350. Drenthe oOO. Overijssel 550. Gelderland 600, Utrecht 300, Noord-Holland 1Ü00, Zuid-Holland 825, Zeeland 300, Noord-Brabant 900, Limburg 500, Amsterdam 100. Men zal opmerken, dat het totaal van deze gedetailleerde cijfêrs 6330 is. Het ministerie van wederopbouw verklaarde dit verschil, door op te merken, dat deze gedetailleerde cijfers, afgeronde cijfers zijn en dat er hier en daar enige speling mogelijk is. Volgens het woningbouwprogram ma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uitvoering worden genomen. In 't reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen gereed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op .1 October '48 waren nog 47000 woningen in uit voering, thans is dit aantal ver minderd tot 37000. De materiaai en arbeiderspositie laten echter toe, dat een groter aantal woningen in uitvoering worden genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller toe. dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting het verantwoord het woningbouwprogramma 1949 te verhogen met 6400 woningen, nl. 3000 montagewoningen en 3400 tra ditionele woningen. Bij de verdeling van deze wonin gen over cle provinciën en de grote gemeenten is er rekening mede gehouden, dat deze aanvul lende woningtoewijzing in de eerste plaats zal moeten worden gebruikt voor de bevordering van de in dustriële ontwikkeling van ons land. Onjuistheden. welke bij de verdeling van het oorspronkelijke contingent voor 1949 waren inge slopen en moeilijkheden, wélke na de verdeling gebleken zijn moeten bij de nieuwe verdeling worden op geheven. Bovendien moet natuurlijk reke ning worden gehouden met de mo gelijkheid dat met do bouw van deze aanvullende 6400 woningen nog in de loop van dit jaar be gonnen wordt. De toewijzing is dan ook op zulk een wijze geschied, dat in het algemeen die provincies, welke het verst gevorderd zijn met de uitvoering van het woningbouw programma 1949 voor de grootste toewijzing in aanmerking komen. DE VERDELING. Op voorstel van de sub-commis- sie van het centraal orgaan voor Onder grote belangstelling is Zaterdag op liet ere-graf Menleng I'oeloe te Batavia ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zo plotseling overleden Generaal S. II. Spoor, opperbevelhebber van <le Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Boven: De lykkist wordt het ere-veld opgedragen. Onder: Me.vr. Spoor aan het graf van haar echtgenoot. (Badiogralisch overgebrach te foto's). Brief van mgr. Beran gepubliceerd Mgr. Josef Beran. aartsbisschop van Praag en primaat van Tsjecho-Slo- wakije. heeft in een brief aan de geestelijkheid, die Dinsdag te Praag be kend is gemaakt, verklaard, dat verdere pogingen om met de communisten te onderhandelen „hopeloos en tevergeefs" zijn. I Mgr. Beran breidde zijn onlangs ge uite bedreiging van excommunicatie uit tot alle katholieken, die anti-ker kelijke maatregelen aanmoedigen. De aartsbisschop ontzegde de katho lieke volkspartij het recht zich katho liek te noemen en verbood de ver koop van onder communistisch toe zicht uitgegeven bladen in of voor de kerken. De brief, die bp Zondag jongstleden gedateerd was. was gedeeltelijk een antwoord op de Zaterdag ondernomen aanval van de minister van voorlich- De heer E. Visscher te Middelburg jubileert Schenking van Vitrite Works aan Machinistencursus. Het kan raar lopen in een mensenleven, zegt de heer E. Visscher, di recteur van de Ambachtsschool te Middelburg, die vandaag zijn dertig jarig jubileum als leerkracht bij het machinisten onderwijs viert. Mijn vader wilde, dat ik onderwijzer zou worden. Ik verfoeide dat beroep, ik wilde machinist worden en ik werd het inderdaad. Alleen echter om ten slotte toch bij het onderwijs te belanden,' al is het dan ook onder wijs, dat volkomen past bij en betrekking heeft op wat van jongsafaan mijn ideaal was! Het gesprek, waaruit het boven staande citaat is genomen, werd aan de vooravond van het jubileum ge voerd in de ruime, door leerlingen van betimmering en fraaie meube len voorziene directeurskamer van de Ambachtsschool en het spreekt vanzelf, dat de loopbaan van de heer Visscher even de revue passeerde. Nuchtere feiten: geboren in 1888 te Hogezand, pi-actische opleiding bij de Noord Nederlandse Machine fabriek te Winschoten en de Brons motoren fabriek te Appingedam. Theoretische opleiding aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rot terdam. Varen als machinist en ten slotte promotie tot hoofd werktuig kundige bij van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. (Nederland- Zuid Amerika-Lijn). Vijf jaar varen in deze rang en dan in 1919 uit meer dan honderd sollicitanten een benoeming tot leraar bij de practi- sche opleidingscursus van de Java- China- J apanlijn NAAR MIDDELBURG Weer drie jaar later werd te Mid delburg de Machinistenschool ge opend en het les geven in de prac- tyk en do theorie der technische vakken werd aan de heer Visscher. opgedragen. Bij de aanvang had dé Machinistenschool 8 leerlingen, te genwoordig zijn er vijf en tachtig. De heer Visscher is vervuld van zijn school, die na de bevrijding on der zijn leiding kwam en het leer lingental sindsdien zag verdubbelen van 200 tot 400. Het is een moderne school, be toogt hij, waar allen een grondige opleiding krijgen zowel jongens met H.B.S. of MULO, als jongelui met Ambachtsschooloplelding zich tot machinist kunnen bekwamen. Er zijn twee eerste klassen, voor boven staande groepen, het tweede jaar zijn de lessen voor beide categorieën hetzelfde. Gelukkig begint men meer en meer in te zien, welke mogelijk heden deze opleiding biedt. Ook voor jongelui met goede hersens is een opleiding op de Ambachsschool of de Machinistenschool waardevol en zij opent ruime perspectieven. Machinisten en monteurs, werktuig kundigen kan men overal uitstekend gebruiken evenals goede vaklieden. BELANGRIJKE SCHENKING Met grote voldoening maakte dc heer Visscher melding Van een gift welke de school juist dezer dagen van de N.V. Vitrite Works hoeft ontvangen. De Vitrite moderniseert en daardoor is een stoommachine met stoompompen en 4 kostbare in- dicateurs overcompleet geworden. Deze installatie is nu aan de school geschonken en een mooier jubileum geschenk had men de directeur niet kunnen geven. Het is een vorstelijke schenking, merkte de heer Visscher op, want als straks de machine hier geïnstal leerd is, kunnen de leerlingen hier in practijk leren, wat hen tot dus ver slechts theoretisch kon worden bijgebracht. Met grote voldoening maakte de heer Visscher tevens melding van de oplcidingsmogelijkheid voor auto monteur. Middelburg is de enige school in Zeeland, waar deze oplei ding driejarig is, zoals zy ook be hoort te zijn en reeds nu is geble ken, dat de garagebedrijven zonder uitzondering de voorkeur geven aan ionge krachten, die deze opleiding nebben gevolgd. DE LIEFSTE WENS Vanzelfsprekend vroegen wy de heer Visscher, wat ten aanzien van de school eigenlijk zijn liefste wens is. Het antwoord kwam prompt: Dat we hier spoedig een begin zullen kunnen maken met de voor bereidende cursus, zoals die bedoeld werd in het bekende rapport-Gote. We hebben alles gereed om in Sep tember te beginnen en als we dat kunnen, zijn we een heel stuk in de goede richting, omdat dan op deze cursus, die in plaats komt van het normale zevende leerjaar, prachtig Iran worden vastgesteld, welk vak onderwijs voor iedere leerling het beste is. Het zal de heer Visscher, die een levendLg aandeel neemt in het open bare leven en o.m. technisch inspe- teur van de Middelburgse Brand weer, rijksdeskundige voor Zeeland voor de Rijbewijsexamens en advi seur van het Centr. Bureau Afgifte van bewijsstukken van Rijvaardig heid, voorzitter van de Ver. voor Veilig Verkeer en secretaris van de Groningse Vereniging is, bij zyn jubileum zeker niet aan belangstel, ling ontbreken! ting, Kopcckcy op de katholieke hier- achie. Zoals bekend, ontzegde Ko- peekey het Vaticaan jurisdictie, zelfs in kerkelijke zaken, in Tsjecho-Slo- wakije, en dreigde hij. dat ..verraders" zouden worden gestraft, zelfs indien zij priesterkleren droegen. Mgr. Beran achtte iedere poging tot onderhandeling met de commu nisten hopeloos omdat de Katholieke Kerk geen afstand kan doen van het recht om haar jeugd op te voeden. De onderhandelingen tussen Kern en Staat in Tsjecho-Slowakije begon nen in Januari, doch zij werden in Februari reeds „onderbroken". Het onder staatscontrole uitgegeven blad voor de katholieke geestelijkheid gaf de schuld voor deze „onderbreking" aan de hoge kerkelijke autoriteiten. Radio Vaticaan meldde, dat mgr. Beran Gottwald een memorandum heeft doen toekomen, waarin hij ver klaart onomstotelijke bewijzen te heb ben, dat dc: regering met alle beschik bare middelen de strijd tegen de R,K. Kerk heeft aangebonden. Inval in Republikeins gebouw te Djocja. PROTEST VAN DE SULTAN. Zaterdag hebben Nederlandse mi litairen het gebouwencomplex Te- patihan te Djocja (dat gebruikt wordt voor de voorbereiding van de terugkeer der Republikeinse mi nisteries) onderzocht zonder voor afgaande kennisgeving aan de Sul tan, aldus een officiële bekendma king van de Sultan. Er werden daai'bij enkele personen gearres teerd en lijsten in beslag genomen. Van Nederlandse zijde ie Djocja vernam Aneta's correspondent, dat de Nederlandse autoriteiten het ten zeerste betreurden, dat zij tot dit optreden hadden moeten overgaan. Het is gebleken, dat zij zich bij de afdeling defensie in Tepatlhan personen bevonden, die zich schul dig maakten aan tegenwerkende activiteit en dat leden van gueril- lastrijdkrachten zich kwamen aan melden, wier de aanwezigheid in de stad gevaarlijk geacht werd voor de handhaving van orde en veiligheid. De Republikeinse delegatie te Batavia bevestigde, dat her ge beurde was doorgegeven, aan de U. N. C. I. Britse „vliegende vleugel" verongelukt. De Britse bladen melden, dat een van Engelands twee „vliegende vleu gels" met straalaandrijving, de AW52, Maandagavond bij een proefvlucht is verongelukt. De piloot wist zich per parachute le redden. De kosten van de verongelukte machine waren naar schatting 200.000 pond sterling. De zaak voor de Rotterdamse Rechtbank. Dinsdag stonden voor de Rotter damse Rechtbank een schipper uit Dordrecht en drie dekknechts terecht, beschuldigd van diefstal van drie gouden staven. Zij behoorden tot het personeel van de baggermolen, die in Juli 1947 uit de Nieuwe Waterweg een aantal goudstaven ophaalde, af komstig van de lading goud. die in Mei 1940 naar Engeland zou worden gebracht en die toebehoorde aan de Nederlandse Bank. Bij het ophalen van de gezonken goudstaven werden er drie achter gehouden. De beschuldigden bekenden volle dig de drie staven te hebben verbor gen. Een was verkocht, een had de politie in beslag genomen en waar de derde was wisten ze niet. De officier mr. B. van der Meulen eiste de volgende straffen: Tegen de eerste twee verdachten ieder 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, tegen de derde verdachte 10 maan den met aftrek waarvan 5 voorwaar delijk. tegen de vierde verdachte 12 maanden met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. met ver beurdverklaring van het in beslagge nomen geld. Tegen de 39-jarige machinist H. de B. uit Sliedrecht. die een baar goud van 12kg. heeft bewaard en ver voerd eiste de officier 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Deze man Jia'd ook 3600 ontvangen, maar het geld in zijn huishouden gebruikt. De advocaat-fiscaal bij het bijzon dere Gerechtshof te Den Haag eiste Dinsdag zowel tegen de koopman W. S. van Dam als tegen de koopman J. van Wcezel, de doodstraf. Hij achtte bewezen, dat deze lie den. die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse politie in ons land. zich in 1941 in de verzetsgroep 'van drs. J. Stijkel te Scheveningen hebben gedrongen en deze met 32 van zijn medewerkers de dood in hebben gejaagd. De advocaat-fiscaal zeidc, dat er waarschijnlijk geen Nederlandse V- lieden zijn geweest, die in zulk een korte tijd zo veel slachtoffers hebben gemaakt als deze verraders. VOORSPELT: WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind meest uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering van lemperaèaur»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1