PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie van de vier ministers leggen de kaarten ter tafel MAX RE1MANN GEARRESTEERD ENORME BELANGSTELLING VOOR BEGRAFENIS GENERAAL SPOOR ZEEUWSE ONDERWIJZERS F.N DE SALAR1SM0EILIJKHEDEN BUT r PRINSESJES DANSTEN WEER VOOR PRO JUVENTUTE" Vandaag 192e Jaargang - No. 124 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 r_g jq oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlisslngen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55'tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzce: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Westelijk voorstel aan Wisjinsky Zaterdag zijn de Westerse Ministers in het Rose Paleis ertoe overge gaan Wisjinsky concrete voorstellen te doen over de wijze, waarop naar hun mening de eenheid van Duitsland tot stand moet komen. Zoals te 'verwachten was de kern van deze voorstellen de eis om de Oostelijke zóne te hervormen van een politiestaat in een gebied, bestuurd volgens Westerse beginselen. Daarna zou aansluiting bij de andere drie zones mo gelijk zijn op bases van de onlangs te Bonn ontworpen grondwet Wisjinsky vroeg tegen het einde der zitting tijd om de voorstellen te bestuderen. Daarvoor had hij ze reeds aanstonds „eenzijdig en daarom weinig schikt voor bespreking genoemd. De voorstellen van Bevin, Acheson en Schuman waren zorgvuldig door de Westerse delegaties voorbereid, zodat bij de indiening één lijn kon worden getrokken. Dit eenheidsfront ontlokte Wisjins ky de zure opmerking, dat drie van de vier ministers blijkbaar de vierde voor een voldongen feit wilden stel len. Niettemin bleef de Sowjef-minis - ter zijn opvallend goed humeur be houden. Zo ging hij na afloop van de zitting met zijn drie collega'? mee naar de bar en dronk met nen een fles champagne. Hij zag. toen hij later naar de Sowjet-ambassade tel rugging, er opwekt uit. De leidende gedachte van de Wes terse voorstellen is, dat de grondwet van Bonn de basis moet zijn voor een ongedeeld, zelfstandig Duitsland. In de Oostelijk zóne moet daartoe de persoonlijke vrijheid, de vrijheid van de politieke partijen, van de verlriezlngen en van de rechterlijke macht moeten worden hersteld. Kortom: het moet uit zijn daar met volksdemocratische methoden. Verder wordt van de Sowjet-Ume geëist, dat een eind wordt gemaakt aan het economish leegzuigen van Oost-Duitsland op grond van be weerde rechten op herstelbetalingen. Stop zetten dus van het vervoer van goederen uit de lopende produc tie naar Rusland en het weer in Duits bezit brengen van in Sowjet- trust ondergebrachte fabrieken. Is aan deze voorwaarden voldaan clan kan een bezettingsstatuut op vierledige basis worden opgesteld, waarin het beëindigen van het mi litair bestuur geregeld wordt en de Engeland opgeschrikt door kindermishandelingen. MAATREGELEN GEËIST. Opgeschrikt door do in de laatste tijd voor de rechter gebrachte gevallen van kindermishandeling eist het Britse pu bliek thans maatregelen tegen deze erger lijke misstanden, waarover de beschaafde burgers zich schamen. Een heftige ver ontwaardiging is gewekt door de gepu bliceerde verhalen over jongens en meisjes, die jarenlang in kamers werden opgesloten gehouden, die mishandeld werden, uitgehongerd of totaal door hun ouders verwaarloosd. De kranten hebben onlangs een serie van dergelijke geval len aan het licht gebracht. In het laatst gemelde geval had een 28-jarige moeder haar zesjarige zoon door andere kinderen met een gloeiende pook laten bewerken. Aan de minister van binnenlandse za ken. Chuter Ede. is verzocht de maxi mumstraf voor dergelijke „Belsen-misda- den" te verhogen. Ede antwoordde, dat de bestaande bepalingen wel toereikend waren doch dat de magistraten van de strafmogelijkheden te weinig gebruik maakten. Het nationaal verbond van vrouwen instituten heeft voorgesteld de mogelijk heid te onderzoeken van opvoedingsin stituten voor ouders, die wegens mishan deling van kinderen veroordeeld zijn, naar welke instituten zij dan zouden moe ten worden gezonden inplaats van naar de gevangenis. Steeds meer stakingen in Italië. Het onder communistische leiding staande algemeen Italiaans vakverbond heeft een staking uitgeroepen voor het gehele land van de bouwvakarbeiders. De textielarbeiders te Turijn hebben een algemene staking aangekondigd op 1 Juni aanstaande en het oersoneel van het departement van financiën heeft zijn steun gegeven aan de beslissing van de vakbond tot een staking van 24 uur op dezelfde dag. eveneens uit nrotest tegen langzame vordering van onderhandelingen voor loonsverhoging. De Romeinse restaurant- en barkellners hebben gedreigd Dinsdag aanstaande in staking te gaan wanneer hun lonen niet worden verhoogd. Drieduizend man ho telpersoneel is reeds sedert Woensdag in staking. De slaking van twee millioen boeren arbeiders. welke reeds elf dagen duurt, dreigt zich uit te brenden tot de rijst- kwekers. TRIBUNE INGESTORT. Tijdens de opvoering van een Ach terhoeks openluchtspel „Het gluuiend peerd" (Het gloeiende paard) in Ter- borg, is een gedeelte van de tribune ingestort. Zeven personen werden ge lukkig niet ernstig gewond en de ruim 2000 toeschouwers, die het spel bijwoonden, konden na een korte on derbreking het verdere verloop van het spel weer volgen. Minister Lieftinck naar Brussel, Minister Stikker naar Parijs. Volgens het Belgische blad „Der- nière Heure" zullen Donderdag 2 Ju ni de ministers van financiën van de Beneluxlanden in Brussel bijeenko men. Waarschijnlijk zal het vraag stuk van de wisselkoersen nesproken worden. Het ligt in het voornemen van de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U.Stikker, zich deze week naar Pa rijs te begeven om daar besprekingen van de O.E.E.C. (organisatie voor Eu- i ropese Economische samenwerking) bij te wonen. 1 vorming van een centrale Duitse re gering. Blijvende controle van <le Grote Vier op Duitsland zal moge lijk zijn door de instelling van een Hoge Commissie die bij meerderheid besluiten zal nemen op enkele inj- zondere gevallen na. Van een veto recht willen de Westerse ministers niets weten. De Commissie krijgt de bevoegd heid bepaalde industrieën te beper ken of te verbieden en er op toe te zien. dat Duitsland zijn militaire kracht niet te hoog opvoert. Hot centrale Duitsland zal economisch en politiek met andere landen mogen samenwerken, doch niet militair. Dit laatste is een belangrijke be paling. Ze houdt immers in, dat de Westerse ministers de mogelijk heid vrij willen laten, dat Duitsland later toe zal treden tot organisaties als het Marshall-plan en de Raad van Europa. Daarentegen zien ze af van een mogelijke opneming la ter van Duitsland in het Atlantisch Pact. Dat Wisjinsky bovenstaand in gro te omlijnen omschreven voorstel on gewijzigd zal accepteren is een illu sie, die niemand m Parijs koestert. Het gaat er slechts om tot hoeveel concessies hij bereid zal zijn. Vandaag zal de Sowjet-minlster dit laten weten. Klinkt uit de toon van zijn antwoord het: totaal onaan vaardbaar, dan valt er verder in Parijs niet veel te* bereiken. Zweedse „wereldburger" wil geen pas. De 37-jarige Zweedse „wereldbur ger"' Anders Clarin heeft de Belgische minister van Justitie. Moreau de Me- lun, doen dagvaarden onder 'de be schuldiging. dat deze hem onwettig gevangen houdt. Clarin bevindt zien sedert 17 Mei toen hij zonder pas poort uit Engeland arriveerde, in ar rest. Zaterdag zond hij een brief aan minister-president Spaak met het ver zoek hem terstond te doen terugkeren naar Northolt in Engeland. Clarin is een aanhanger van de we reldburgerschapsbeweging vpn Garry Brussel, waar hij aangehouden werd sel naar Londen, eerder deze maand, verscheurde hij zijn paspoort als de monstratie tegen het bestaan van landsgrenzen. De Britse autoriteiten zonden hem per vliegtuig terug naai Brusel. waar hij aangehouden werd om ondergebracht te worden in de ge vangenis voor statenloze ontheemden totdat zijn geval zou zijn opgehelderd of tot uitzetting zou zijn besloten. Italiaanse bladen melden opstand in Abessynië. Door radio-Ronia zijn berichten Italiaanse dagbladen omgeroepen, vu gens welke cr op grote scliaal revolutie in Ethiopië zou zijn uitgebroken als ge volg waarvan reeds 300 doden zouden zijn gevallen. Het grootste gedeelte van de slacht offers zou gevallen zijn in hevige gevech ten ln de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba. Volgens radio-Ronia zijn de regerings troepen teruggetrokken, teneinde een verdere verbreiding van de opstand te vermijden. Voorts wordt nog gemeld, dal de op standelingen een sterke afdeling rege ringstroepen die als escorte voor de kroonprins fungeerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de kroonprins bleef ge spaard, doordat hij zich niet in de auto bevond, waarin hij gewoonlijk rijdt. In de Italiaanse dagbladberichten wordt verder gemeld, dal de nog in Ethiopië verblijf houdende Italianen medehielpen de Keizerlijke troepen naar het toneel van de strijd te voeren. In Berlijn begon het „Volkscongres". Max Reimann, de leider van de Westduitse communisten is Zondag- in Paderborn in Noordryhlahd-Westfalen gearresteerd. Dagenlang reeds zocht de politie in de drie Westelijke zones hem, omdat hy een straf van drie maanden, die de Engelsen hem indertijd hebben opgelegd, nog niet heeft uitgezeten. Hij had even vryaf gekregen om deel te nemen aan de besprekingen te Bonn over een Westduitse grondwet en daarvan had hy gebruik gemaakt om onder te duiken. Reimann is tot drie maanden vangenisstraf veroordeeld wegens een verklaring, welke volgens de of ficiële formulering „Het Britse mi litaire bestuur in een kwaad dag licht stelde." Reimann had namelijk met represailles gedreigd jegens Duitsers die met het Britse bestuur samenwerkten. De arrestatie kwam net op tijd om Reimann beletten naar het Duit se Volkscongres in Berlijn te gaan, dat Zondagmorgen in de Staatsopera is geopend. Dit Volkscongres is een tegenhan. ger van de parlementaire raad te Bonn en vrijwel geheel een commu. De verliezen in Griekenland. Volgens een door de Griekse generaals staf gepubliceerde cijfers zijn in de pe riode van Juni 1946 tot Maart 1949 826 officieren en 10.101 manschappen van de regeringstroepen gesneuveld in de strijd tegen de guerillastrijdkrachten. In dezelfde periode verloren de parti- sanen 28.992 doden. Volgens radio Athene zal de Griekse regering een amnestie afkondigen voor „alle door bandieten in de Poleponnesus gepleegde misdaden", onder voorwaarde, dat de betrokken personen verder geen vijandige actie meer voeren tegen de regeringstroepen en de bevolking. Jeep reed legen transformatorenhuisje Op de verkeersweg Nijme genGroesbeek heeft zich een bijzonder ongeval voorgedaan. Een jeep nam met te grote snelheid en aan de linker zij de van de weg rijdend de bocht bij het kruispunt Molen weg en Nieuweweg te Groes beek en reed door een haag en electrische transformator van de P.G.E.M. Er schoot een vuur straal uit de transformator en een harde klap volgde. De transformator werd zwaar beschadigd, maar de jeep kwam er goed af. De rubberbanden van de auto boden de nodige beveiliging tegen de stroom. De bestuurder van de jeep verkeerde onder invloed van sterke drank. Groesbeek was n tiental minuten van electrische stroom verstoken. 14 doden bij vliegongeluk in Tsjecho-Slowakije. Zaterdag is in Praag bekend ge maakt, dat twee Tsjechoslowaakse mi litaire vliegtuigen Woensdagnacht tij dens een onweersbui nabij de Mora vische grens tegen elkaar gevlogen zijn. De bemanningen van beide toe stellen 14 man in totaal kwamen om het leven. nistisch onder-onsje. De Oostduitse afgevaardigden ervoor zijn 14 dagen geleden gekozen via de befaamde eenheidslnst, die met „ja" of „neen" gemerkt kon worden. Zoals bekend lieten vier millioen Duitsers het „neen" horen. Van de 1500 gedelegeerden zijn er 200 af komstig uit Westduitsland. Wilhelm Pieck, de Oostduitse communistenleider, noemde het Volkscongres „de enige wettige ver tegenwoordiging van het Duitse volk" er deed vervolgens een felle aanval op de Westerse voorstellen, die in Parijs ter tafel gebracht zijn. Nuschke, de leider van de spoor- liedenvakbond-delegatie brandmerkte de staking van de Berlijnse spoor wegmannen, waarvoor hij' de Ameri kaanse commandant Howley verant woordelijk stelde als „speler met oorlog". Hij vond, dat het volkscon gres zich moest stellen achter de „terug naar Potsdam" voorstellen van Winsjinsky op de Parijse con ferentie. I'rins Uamier van Monaco. 25 jaar oud, is zijn grootvader opgevolgd als vorst van Monaco. De prins vocht tijdens de oorlog meé in het leger van De Gaulle. Hij is •i groot liefhebber van de zeil- en auto- mobielsport. „Als soldaat èn als mens primus inter pares". Voor de begrafenis van Generaal S. H. Spoor bestond Zaterdag te Ba tavia enorme belangstelling. Duizen den hebben de stoet gadegeslagen, die met een gewapend geleide van vier compagnieën en het muziekkorps van het K.N.I.L. van de Oude Buiten- zorgseweg naar het Ereveld Menteng Poelo trok. Achter de affuit, waar op de kist met het stoffelijk over schot stond, volgden mevrouw Beel. de Hoge Commissaris voor de Kroon, dr. J. J. M. Beel. Sultan Hamid II van Djocja. de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en deputaties van de Ridders van de Militaire Willemsor de. Op de begraafplaats hield ds. F. M. Kooyman een rede. waarin hij het werk van de generaal en diens echt genote memoreerde. Na ds. Kooyman. sprak de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als Prinses Margriet moest thuisblijven. De Koningin genoot mee. uitdrukte een daad van onbe- 33 zorgde, bevoorrechte kinderen voor De schouwburgzaal van Grandjje minder bevoorrechte jeugd, die Théatre Gooiland in Hilversum, had verzorging dringd nodig heeft, Zaterdagmiddag wel enige malen gro- Werd een voorstellino- met Zaterdagmiddag wel enige ma'en gro. ter kunnen zijn om aan het aantal aanvragen te voldoen, van hen, die de kindermiddag wensten bij te wo nen, waarin de leerlingen van de danseres Gabriëlle Dcstrée een uit voering gaven ten bate van de ver eniging .,Pro Juventute Gooiland". De redenen van de grote belangstel ling waren niet moeilijk te vinden. Onder de leerlingen bevonden zich de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet. terwijl H.M. Koningin Juliana als een der belangstellende ouders de voorstelling bijwoonde. Op verzoek van de koninklijke familie werd aan deze hoge aanwezigheid geen bijzon dere aandacht besteed en het ope ningswoord van de voorzitter van „Pro Juventute" getuigde daar nog eens van: „Als ge heel bekende ge zichten in de zaal of op het toneel ziet, toon dan geen reacties", luidde ,het verzoek. Het was een charmant en ook ar tistiek welverzorgd program, dat werd uitgevoerd. Allereerst toonden de kleinsten hun kunnen, waarbij helaas prinses Margriet niet meedeed, omdat zij we gens lichte ongesteldheid moest thuis blijven. Daarna dansten de grotere leerlin gen in verschillende sprookjes: een tweetal fantasieën van Gabriëlle Des tree „Wolkine" en ,,De Vrek" en voorts twee sprookjes van Andersen, nl. „De Kleine Zeemeeuw", op mu ziek van Grieg en „Het meisje met de zwavelstokjes" op muziek van Schumann. In de twee laatstgenoem de 'werkjes beeldde de lerares zelf de hoofdpersonen uit. maar niet alleen haar artistieke prestaties, ook het charmante en dikwijls begaafde dan sen van haar jeugdige leerlingen, bracht de toeschouwers tot luid en enthousiast applaus en menigmaal zelfs tot open doekjes. Die vielen ook ten deel aan t\vee der jonge danseresjes, n.l. Marietta van de Berg en Roswitha van de Bos. achter welke namen de prin sesjes Beatrix en Irene schuil gin gen. Beatrix boekte vooral succes in enkele komische creaties. Jrene meer als hef verlegen, lieftallige meisje. De uitvoering was zoals de voorzitter van „Pro Juventute" het Het groot werd een voorstelling met succes, ook financieel. H.M. de Koningin onderhield zich na afloop der uitvoering nog gerui- n\e tijd met Gabriëlle Dcstrée en de andere leden van het gezelschap. Daarna keerde zij met de prinsesjes naar het paleis Soestdijk terug. vieren de Ver. Staten Me morial Day; is het 7 jaar geleden, dat de ketelslag bij Charkov eindigde, waarbij 20 Sowjetdivisies ver nietigd werden en 24.000 krijgs gevangenen gemaakt werden. V. Nog meer bezwaren tegen oorlogsschaderegeling. VAN OORLOGSGETROFFENEN LM DE KUSTSTREEK. Een aantal afgevaardigden van de Stichtingen van Oorlogsgetroffenen uit Zandvoovt, Castricum, lJmuiden. Velscn, Katwijk. Haarlem. Den Hel der. Texel en Wieringermeer, verga derde te Haarlem. Onderwerp van de besprekingen was de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschade en de toepassing der richtlijnen, die aan dit wetsontwerp ten grondslag liggen, De vergadering kwam tot de conclu sie, dat het wetsontwerp, zelfs als men uitgaat van het herstel der ge troffenen in hun sociaal en econo misch milieu, ontoereikend is. Men constateerde een duidelijke mogelijk heid voor willekeur. Een telegram werd gezonden aan de minister van financiën, waarin wordt gewezen op de willekeur bij de waarde vaststel lingen van onroerend goed en ontei gening van gronden, vooral in de kust- kuststreek. en waarin de minister voorts wordt verzocht te bevorderen, dat het wetsontwerp wordt gewijzigd als aangegeven in de resolutie van hel congres van de landelijke federatie van stichtingen van oorlogsgetroffe nen. Drukbezochte onderwijzersdag te Goes Uit alle streken van Zeeland waren Zaterdag leerkrachten van het open baar onderwijs naar het Schuttershof te Goes gekomen voor de eerste Zeeuwse onderwijzersdag. Deze dag was georganiseerd door de Zeeuwse propagandacommissie van de Ned. Ond. Vereniging en leider was de heer W. Spinnaay uit Middelburg. In zyn openingswoord uitte hij zijn vreugde over de bereikte eenheid van organisatie voor de openbare on derwijzers. 5 boven de salarissen van 3000 niet zou krijgen. Bovendien was van regeringszijde juist voor het congres van het ANOV in December toege zegd. dat alles in orde zou komen indien men genoegen nam met een maximum van 400 voor de onder wijzer met hoofdakte. Dit werd afge wezen omdat is toegezegd dat de sa larissen van de onderwijzers gelijke lijk op en neer zouden gaan met die van de ambtenaren. Deze plaats tus sen de andere overheidsambtenaren moet behouden blijven. Nadat een strijkje van Walcherse onderwijzers onder leiding van de heer A. van Iren zich had doen ho ren, sprak de heer A. C. Zevenber gen uit Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur over ..Salarisvaria". Spr. kon geen prettig geluid laten ho ren daar nog steeds niets bekend is over de oplossing van de bekende sa lariskwestie. Het zal wel Juli worden alvorens het betreffende wetsbesluit zal verschijnen. Intussen kan gezegd worden, dat in twijfel moet wor den getrokken of de onderwijzer zal krijgen, waarop hij recht heeft. Spr. ging hierop uitvoerig de gevoerde onderhandelingen na. De motie-Roos- jen waarin de eisen van de onderwij zers waren neergelegd, werd destijds ingetrokken omdat de minister toe zegde dat er een reëel overleg zou komen in de Commissie-Wesselings. Dit overleg heeft plaats gehad, doch het kan volgens spr. niet reëel ge noemd worden. Het overleg begon al onder moeilijke omstandigheden, om dat de regering reeds had u'tg^maa'.-i dat de Ned. onderwijzer de tweed. AFGEDWONGEN OVERLEG. Een derde moeilijkheid was. dat het overleg moest worden afgedwongen. De vergaderingen met de commissic- Wesselings droegen hiervan het ken merk. Er heerste daar de stemming dat de onderwijzer reeds te veel ver dient. De eisen van de onderwijzers: toekenning van de tweede -5 jaar- noemd en waren voor de regering aanleiding hel overleg niet voort te zetten. Zij zal thans zelf de onderwij zerssalarissen vast stellen. Deze week zal nu in de Kamer een interpellatie door de heer Roosjen over het afbre ken van dit overleg worden gehou den. Spr. besprak hierna nog enkele argumenten welke naar voren wor den gebracht voor de opvatting, dat onderwijzers niet hetzelfde mogen verdienen als ambtenaren. De in de toekomst aan de ambtena ren te stellen eisen zouden hoger zijn dan voor onderwijzers worden ge steld. Spr. merkte op. dat het hoofd van een Uloschool minstens 9 be voegdheden moet bezitten om het zelfde salaris te ontvangen als een referendaris met 5 j. H.B.S. en met eèn in te voeren middelbaar diploma bestuursambtenaar, dat ongeveer ge lijk zal staan als het diploma Gem. Administratie I. EENHEID. De onderwijzers zullen zich tot het uiterste hebben te verzetten en zij zullen gezamenlijk moeten overleg gen welke middelen zo nodig moeten worden aangewend om hun wensen kracht bij te zetten. In dit verband is het ook noodzakelijk dat de onder wijzers een krachtige eenheid vor men. Spr. hoopte dat op aller mede werking kon worden gerekend, wan neer het tot daden moet komen. Uit het langdurig aplaus bleek wel, dat de woorden van de spreker de volle instemming van de vergadering hadden. Na dit zakelijke gedeelte werden enkele uren van ontspanning gebo den. Vlïssingse collega's voerden het blijspel „De nieuwe typiste" op. dat bijzonder vlot en goed gespeeld werd. vertegenwoordiger van Nederland en van de voorlopige federale regering. Hij herinnerde aan de bezieling en het vertrouwen, welke uitging van de ontslapen generaal, die veel kon eisen omdat hij van zichzelf alles eis te. Dr. Beel besloot met te zeggen: „In de voorbije maanden kwamen wij elkander zeer nader en ontstond er een vriendschap, waarvoor ik u steeds dankbaar blijf. Vooral in de kritieke ogenblikken kwam onze vriendschap tot zijn volle recht, be grepen wij elkander en streefden wij samen naar een oplossing van de ge rezen moeilijkheden". Vervolgens sprak vice-admiraal Pinke. die er op wees. dat de samen werking tussen de marine en het le ger nimmer zo nodig en zo goed is geweest als onder deze commandant. De gouverneur van Batavia, dr. Hilman Djagdiningratt, zeide: „In generaal. Spoor hebben wij te zien niet een oorlogsheer. die voor het ene land het andere bestrijdt, maar wel de brenger van orde en vrede en de uitdrager van ons aller ideaal van rede". Gcneraal-majoor Buurman van Vre- den wenste, dat het leger, generaal Spoor zich blijvend zal herinneren als commandant van historische be tekenis voor Nederland en Indonesië, die als militair en als mens was de primus inter pares. Tenslotte voerde generaal-majoor Engles als vriend het woord. De troepen stonden in carré opge steld en presenteerden het geweer bij de nadering van de kist. Nadat de Nederlandse vlag van de kist was verwijderd zakte de kist langzaam onder tromgeroffel in het graf. Daar na trad het vuurpeloton naar voren en loste een salvo op het graf. Onder het spelen van het Wilhelmus werd de Nederlandse vlag gehesen. De krans van H. M. de Koningin werd achter het kruis geplaatst, waarna mevr. Spoor een bloemstuk legde op de rand van het graf en an jers op de kist liet vallen. Onderwijl vlogen negen bommenwerpers en vijf jagers over het ereveld. Een piper- cub strooide in duikvlucht bloemen. De delegaties legden vervolgens bloemkransen en een défilé van de aanwezigen besloot de plechtigheid. TELEGRAMMEN. De waarnemend legercommandant, generaal Buurman van Vreden, ont ving naar aanleiding van het overlij den van Generaal Spoor telegram men Van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Het Koninklijk paar heeft ook telegrafisch zijn deelneming betuigd aan mevrouw Spoor. Prins Bernhard vloog naar Canada. „Ik ga ook mee", zeide Koningin Juliana schertsend bij het vertrek van de K.L.M.-constellation „Batavia" die Zondagmiddag startte voor de openingsvlucht van de nieuwe lijn AmsterdamCurasao via Montreal en Havanna. En inderdaad stapte z;j en kele minuten voor het vertrek met de prinsesjes Beatrix en Irene naast de Prins, die deze vlucht meemaakt, het vliegtuig in. Toen de piloot. Ph. A. van Rees. de motoren echter aan sloeg stonden de Koningin en haar beide dochters reeds weer op de be gane grond. De Prins zal niet naar Curneao doorvliegen, doch korte tijd in Mon treal vertoeven. Op 2 Juni a.s. wordt de „Batavia"' reeds met Plins Bern hard op Schiphol terug verwacht. Interpellatie-Roosjen Woensdag aan de orde. OVER 1IET OVERLEG MET DE ONDERWIJZERSORGANISATIES. Naar wij vernemen zal de voorzit ter der Tweede Kamer a.s. Dinsdag bij de regeling van werkzaamheden voorstellen in de vergadering van Woensdag 1 Juni aan de orde te stel len de interpellatie van mr. Roosjen (A.R.) in verband met het verbreken van het overleg met. de onderwijzers- organisaties met betrekking tot de herziening der onderwijzerssalarissen. Angstig avontuur van twee dames in Zwitserland. Reddingspatrouilles. bestaande uit po litiemensen en aipengidserr. in totaal der tig man sterk, hebben met speurhonden 48 uur achtereen gezocht naar twee Ne derlandse dames, de ongeveer vijftigja rige gezusters M. S. en A. C. Boonacker. Zij hadden Donderdag hun op 1400 meter hoogte gelegen hotel in .het Alpendistrict Champex ln Zuid-Zwitserland verlaten om. zoals ze zeiden, voor de lunch nog een wandelingetje te maken. Zaterdag avond werden ze teruggevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny-glct- scher. Op deze plaats, die zc. na een s'e- vige klimpartij van zes kilometer hadden bereikt, hebben ze drie dagen en twee nachten doorgebracht, zonder drinken en met geen onder voedsel dan wat sui kerklontjes. Toen de reddingsploeg hen bereikt waren ze dan ook volkomen uit geput. hj1*1 DE VOORSPELT: ENKELE BUIEN. Geldig tot Maandagavond. isclend bewolkt met hier en daar toekenning van de tweede 5 jaar- bijzonder vlot en goed gespeeld werd. i lijkse verhogingen evenals alle ande- Na afloop was er gelegenheid voor j -"kc'c buien, zwakke tot matige re ambtenaren en dezelfde verhogin- een gezellig samenzijn met een rl-nr I hoofdzakelijk uit richtingen tussen dezelfde verhogin- een gezellig samenzijn met een i - voor nmbtcnTcii op gelijk 'o. De N.O V. k^n zeker op werden echter niet reëel ge i slaagde middag terugzien. tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere ternpp- ituren dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1