DE VIJF DIONNE-MEISJES Zij zijn thans bakvisjes Zeeuwse Almanak Sjanghai gevallen MEI LANGS HET SPOORDIJKJE ORGANISATIE VAR TUINBOUW LEVERT MOEILIJKHEDEN OP DOKTERS-ASSISTENTE ZATERDAG 28 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NOG ALTIJD LEVEN ZIJ ACHTER EEN OMHEINING. Keytb Munro, een Amerikaanse journalist, is een der weinigen, die de beroemde Frans-Canadese Dionne-vgfUng in Callander jarenlang heeft mo gen helpen. Hü heeft mej de vy'f zusjes gespeeld, hü heeft zelfs de eerste luiere voor haar aangedragen. Hij zag elk van haar opgroeien van baby tot kind, en van kind tot jong meisje. Hg werd later haar zaakwaarnemer. Tot de vijfling 10 jaar werd. 28 Mei worden de meisjes 15 jaar. Voor de lezers van Collier's schreef Munro zijn indrukken nu hü haar na 5 jaar weer heeft ontmoet. Als men het plaatsje Callander ver- Iaat om de Dionhe-vijfling op te zoe ken, gaat men de weg naar het plat teland in. Daar buiten ziet men dan de oude boerenhoeve van Oliva Di- onne en aan de andere, zijde van de weg het grote ruime Dionne-home, van gele steen, een beetje uit de toon op die grauwe, rotsachtige heuvel met een achtergrond van pijnbomen en sparren. Er omheen een omheining van iizerdraad, zoals al sinds haar geboor te 15 jaar geleden. Om nieuwsgieri gen buiten te houden. Er staan drie gebouwen op deze gronden binnen de draadversperring. Het woonhuis van Dionne voor zijn gezin van dertien kinderen. Verder een kapelletje met huisvesting voor de drie onderwijzeressen van de vijf ling, nonnetjes, cn dan nog een klein gebouwtje, dat wereldberoemd werd als de Defoe-kinderkamer thans de school „Villa Notre-Dame". Dit schooltje heeft slechts 15 leerlingen: de vijfling en tien andere meisjes, die de zusters met zorg hebben uitgeko zen. Deze „import" moet de meisjes er aan wennen met anderen om te gaan dan eigen familieleden. GERESERVEERD. Zij zijn oud voor liaar leeftijd, ver telt zuster Aimee. de moedervoverste. Straks worden zij 15, maar men zou haar al zeker 17 geven. De meisjes zijn ook meer in zich zelf gekeerd, dan anderen op die leeftijd. Zuster Aimee gelooft dat zij echte „psycho logen" zijn. Want zij willen ieder,'die haar ontmoet, „wikken en - we gen". Dat is geen boosaardigheid van ze! Die karaktertrek schijnt haar door de omstandigheden aangegroeid te zijn. Niet zo erg vreemd, als men weet hoe dc meisjes van haar gehoor- te af tot de jaren daarna een soort strijdpunt waren tussen ouders en de staatsopvocdcrs. Toen zij dat besef ten, voelden zij tegenover iedere par tij een zekere reserve. DE TRAGIEK VAN DR. DEFOE. Eigenlijk was deze situatie een tra gische domheid van vader Dionne zelf zonder dat hij het door had. Hij had een contract gesloten voor de vijfling met de wereldtentoonstelling in Chicago. Zoiets werd de publieke opinie te bar. En de staat greep in. Dr. Defoe, een korte dikke dorps dokter, die het bestaan had dc vijf ling in het leven te - houden het geen de medici nog hooit te voren was gelukt kreeg toen de zorg voor de kinderen. Langzaam aan verloor dr. Defoe terrein en in 1941 kregen de ouders hun kinderen terug. Dr. Defoe stierf in Juni 1943, levensmoe na zijn ver loren geïdealiseerd gevecht. Hij had zijn leven gewijd aan de vijfling; hij meende het beste voor te hebben. VERLEGEN. De vijf meisjes maken een verlegen indruk. Misschien wel schuchter. Dat brengt haar afzondering mee. Yvonne is zo'n beetje woordvoerster bij een bezoek. Maar toch een tikkeltje koel- beleefd. De meisjes zeggen niet veel op de gewone nieuwsgierige vragen: vind je het huiswerk niet vervelend, kokerellen jullie graag? Zij knikken maar eèns. Alleen Yvonne en ook Emelie zeggen „ja". Maar Marie rea geert niet eens. Zij is de stilste van Paus proclameert 1950 tot heilig jaar. Paus Pius XII heeft Donderdag 1950 tot heilig jaar uitgeroepen. De pro clamatie werd voorgelezen in dc troonzaal van de Paus in bijzijn van de verzamelde Vaticaanse dignitaris sen. Voor hij met het lezen van de pau selijke bul begon, bracht de Paus de goddelijke voorzienigheid dank voor „enige verbetering" in de algemene toestand na de oorlog en de moeilijke tijd. die erop volgde. Door deze verbetering was het thans mogelijk geworden het heilig jaar te vieren. Het heilig jaar zal op 24 December 1949 ingaan en op 24 December 1950 eindigen. BIJEN De vruchtbomen zijn nu cc np'.eet uitgebloeid en de bijen hebben hun werk gedaan. Zij werken dóór na tuurlijk, zij gaan voort met hun ho- ningproducüe, maar ge zult er ver moedelijk niet bij stil hebben gestaan cïs ge tenminste geen fruitkweker zijt, dat de besluiving van boomgaar den het voornaamste nut is van de bijen in Nederland. Rond honderd zeventig duizend bij envolken worden er in Nederland ge houden. Gezamenlijk produceren zij maar eventjes 1.500.000 kilo zuivere bijenhoning. Dat is natuurlijk van be tekenis, maar niet daaraan ontlenen die 170.000 bijenvolken hun betekenis. Hun bestuiving verhoogt de fruil- productie in aanzienlijke mate ien het is zelfs zo, dat de fruitteelt er met ge noegen nog een 100.000 bijenvolken bij zou kunnen gebruiken. De fruit- opbrengst zou er aanzienlijk door stij gen. Want de wind en het toeval, och, die bestuiven ook wel. Zonder bijen zou er ook fruit zijn. Maar de fruit kwekers zouden raar staan te kijken, als er eens een jaar kwamwaarin er geen bijen waren! de vijf. Met haar had men het meest getobd. Een zwak hartje bij de ge boorte (het enige couveuse-kindje). Telkens gaf Dr. Defoe enkele drup pels rum. Dan flikkerde het leven weer wat op, maar men was altijd bang voor de volgende dag. Zij woog amper 1% pond. Marie moest, 3 maanden oud, een beenbehandeling met radiumbestraling ondergaan. Het been bleef altijd zwakker dan het andere. Zij helpt moeder graag in het huishouden. Cecile herkent men direct: zij gaat graag met meer dan gewone vrouwe lijke zorg gekleed. Zij zingt heel goed, al zijn al de zusjes erg muzikaal. Emilie is de grapjas en schijnt talent voor schrijven te hebben. En Annette is heel rustig, wel wat op zich zelf; maar maakt ook al zorgen om de toekomst. Zij wil zich aan de muziek wijden. Toen zij pas 5 was speelde zij eens op een orgel, een verjaarsge schenk, voor de radio. ONZEKERE TOEKOMST ONDANKS MILLIOENEN. Vraagt men de zusjes overigens wat zij willen worden, dan schudden zij haar hoofd. Zij weten het niet. Zelfs haar vader heeft er nog geen idee van. Hij oppert: muziek. Maar dan toch niet als amusement, dat hebben de meisjes al laten doorsche meren. Zij hebben de mensen al jong genoeg moeten „amuseren" in de eer ste 9 jaar van haar leven: 't publiek mocht toen achter glas zien hoe de vijfling zich in de kinderkamer ver maakte. Soms 10.000 bezoekers per J dag. Er zijn zeker 5 millioen van die toeristen op Dionne's hoeve geweest! Gelukkige omstandigheid is. dat zij zich niet bezorgd hoeven te maken over geld. Er is 1.500.000 in de vïjf- ling-fondsen. Zij zijndus „welge steld". Maar zij malen niet om geld. Zij kennen ook niqt de genoeglijke „uitjes" en hebben geen „vriendjes". Zij leven daar afgesloten, omgeven door een draadversperring. Maar eens moeten zij toch leven in die bui tenwereld van nu. En wat dan? Zul len zij dat dan kunnen? Noodlottige ziekenhuisbrand Voor de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden werd Dinsdag behandeld het noodlottig ongeval in het algemeen zie kenhuis te Harlingen. waarbij de hoofd verpleegster. zuster Klokman, door ver branding om het leven kwam. Als verdacht van dood door schuld was ter verantwoording geroepen de 48-jarige huisknecht, M. de J., die er zich op be riep. dat steeds, wanneer hij medicijnen moest halen, er een zuster meeging, Die morgen was dat niet gebeurd. Zuster Kolkman was bezig op een gas stel gedistilleerd water te koken. Aan verdachte vroeg zij een fles gedistilleerd water te halen. De man haalde echter geen water, doch vier liter aether pe- trolci. Toen de zuster van deze vloei stof in de waterketel had geschonken, ontstond er een plotselinge sterke ont wikkeling van aetherdamp, welke door de gasvlam tot ontbranding kwam. De zuster schrok, liep met de fles weg, maar viel. waardoor de fles brak en de inhoud in brand vloog. Aan haar brandwonden is de zuster bezweken. De officier was van oordeel, dat er ze ker van morele schuld bij het bestuur van het ziekenhuis sprake is, maar niet temin vorderde hij f 150.boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voor waardelijk gevangenisstraf. De verdediger, mr. Beekhuis, bepleitte vrijspraak, subsidair een lichte boete. Het Wereldgebeuren. I De val van Sjanghai, de economi sche slagader van China, is voor ;<ie nationalisten de grootste neder laag tot nu toe. Wat enkele van hun generaals be- j weerden over strijd tot het bittere einde bleek de gebruikelijke bluf. Er 1 is feitelijk alleen gevochten in Woe- soeng, vóór de stad Sjanghai zelf is in bijna volmaakte orde in han den van de communistische troepen gevallen. Opmerkelijk is, dat deze troepen zich uiterst ordelijk en gedis ciplineerd gedragen en ook hun lei ders in de veroverde gebieden zeer gematigd optreden. Hot lijkt erop, alsof dc communistische troepen al leen gekomen z\jn om de nationalis ten èh hun vurigste aanhangers te verjagen, waarbij dan verder het normale burgerlijke leven onaangetast verjagen. De wilde eend bij haar nest TUSSEN RIET EN PINKSTERBLOEMEN. We weten in Zeeland een oud spoordiikje, waarvan de rails sinds lang zijn verdwenen. Daar gaan we graag naar toe, want het is een van de invalspoorten, waardoor zaadplanten binnendrongen naar onze vruchtbare Zeeuwse landouwen. Het spoordijkje ligt verlaten, want met de grond, waaruit het bestaat: zand vermengd met grof grint is niet veel te beginnen. Des te meer wordt het gewaardeerd door de dieren, die er (buiten de jachttijd althans) een vrij, ongestoord leventje leiden en door.... Zwerfmans, die er altijd wat van zijn gading vindt. DE RIETSLOOT. Naast het oude spoordijkje ligt een oude rietsloot, die langzaam aan dicht groeit, zodat in natte tijden het wa ter over de omgeving vloeit. In die vochtige, mossige omgeving gedijen graag de gevlekte orchideetjes en die gaan wc vandaag eens bekijken. Ze moeten nu langzamerhand hun spitse knoppen gaan vertonen. Als dc Meimaand vordert, zullen ze snel op schieten uit de met reservevoedsel gevulde, gevorkte knolletjes en de slootrand met hun lila-rose tinten verlevendigen. Daar staan al een paar viooltjes. Maartse viooltjes «kunnen het niet zijn, die hebben de bloeiperiode ach ter de rug; de blauwige kleur en de lange bleke spoor wijzen op Honds viooltjes, die het ook blijken te zijn. De wilde aardbeien hebben ook kans gezien hun bloemknoppen te openen, ze zijn al van verre zichtbaar in het hoge gras. Op het erf van een boer derijtje dichtbij bloeien de eerste se ringen, terwijl liet zachte briesje zo nu en dan een warreling van witte bloemblaadjes uit de appelbomen doet vliegen. Jammer, dat de bloei tijd onzer vruchtbomen zo snel voor bij ging, maarop het schone volgt het goede en daar gaat het maar om. Op de randen der kuilen, waar men grint heeft weggehaald bloeien bor- dertjes van akkerhoornbloemen. Hon- Het herstellingsoord „Huis ter Duin" meen Ziekenfonds „Ziekenzorg" te kinderen hebben gedurende deze jar in dit prachtige herstellingsoord her voor de kleinen wordt veel aandacht worden gespeeld, vinden Egmond aan Zee van het Alge- Amsterdam bestaat 25 jaar. Talloze en hun gezondheid en levensvreugde wonnen. Ook aan het amusement besteed. De liedjes, die op de piano een aandachtig gehoor. de binnenzijde niet glad, maar gerib beld en zo vindt ik hem thuis ver meld als Peziza Venosa, dat is de ge aderde bekerzwam, een soort, die ik op mijn Zeeuwse tochtjes nog niet eerder zag. VLIEGEN. Daar vliegt weer een vogel uit het gras op. Hij vlucht over de sloot in een knot-populier, waaraan zich al zettende vruchtjes hangen te benge len. 't Lijkt mij een boomleeuwerik, maar de boom draagt al te veel blad om hem duidelijk tc kunnen waar nemen. Door de kijker zie ik, hoe langpotige zwarte vliegen rondom de hangende trossen zwermen, de grote zwarte roof vlieg die Asilus heet en zich berucht maakt door minder strijdlustige vliegensoorten in de vlucht te vangen en uit te zuigen. Op de bloeiende brem hoger op, sterk afstekend tegen het azuur van de lucht, zwermen wilde bijtjes en een grote gele moshommel. Een va ren ontrolt daar vlak bij zijn prach tige veren. Van het hete zand stijgen kleurige vlekjes op. vuurvlindertjes, ook alweer ontwaakt cn bezig met stoeien of honing zuigen. De bleekgele knodsen van het heermoes laten het zonlicht door zich heenschijnen. maar ook de onvrucht bare bladstengels buigen zich al tus- derden witte kelkjes, waarop de in secten zich graag neerzetten. WILDE EEND. j sen dc anders" planten Plotseling schrikken we op, als - j AKKERVIOOLTJES, roetsj een wilde eend van de dijk- helling fladdert en onmachtig bij de I Akkerviooltjes, bleekgeel met een sloot .neerstort, vleugellam schijnbaar, i Paar$ tintje staan gezellig bijeen, een Jammer voor haar, dat we dat kunst- dikke grauwe pad kruipt schichtig in zijn hol. Als voor onze voeten een fasantemvijfje opvliegt, waar we het nest niet van kunnen vinden, staan daar reeds margrieten in knop, bloeit de smalbladige weegbree en zie ik een spinnendoder (Anoplius viaticus) een echt zand-insect schoksgewijs over de grond rennen om spinnen t.c zoeken, waarmee hij zijn kroost zal grootbrengen. We keren langs dezelfde weg terug, een beetje moe van het geslenter on der de warm-stralende lentezon. We willen graag de eend op haar nest verrassen. Zal het ons gelukken om haar op de eieren te zien zitten, al vorens ze opvliegt? We lopen nu bo- venlangs cn krijgen het plekje ten laatste in 't oog. Met een ruiker brem beladen, sluipen we onverschillig rechtuitziend langs de helling. In spanning passeren we. ongeveer een meter boven het nest de broedende vogel, die rustig, hoewel met opge richte kop blijft zitten. Een sensatie zo'n wilde, broedende vogel vlak voor je, zonder dat hij op de 'wieken gaat. 't Is zo ook beter en nu hopen we maar, dat hij daar rustig kan blijven broeden tot de kleintjes uitkomen en ze straks in het slootje zullen zwem men, de vlugge kleintjes, tussen riet cn pinksterbloemen, vlak bij dc wei de vol madelieven en het moerasje met de lila orchideetjes1; Dat fraaie schilderijtje hoop ik toch eens in werkelijkheid te zien. ZWERFMANS. je kennen. Er ligt hier natuurlijk een nest en wel dichtbij. Daar is het al, de nestkuil, rond en diep tussen de hoge russen, en daarin een tiental groenige eieren. We behoeven niet te proberen of de eieren geschikt zijn voor de consumptie, begin Mei kun nen we overal de jonge eendjes ach ter de oude zien zwemmen en daar op verheugen we ons al. Nu vliegt de eend kwakend rond in wijde bogen, zij heeft het al gemerkt, dat haar afleidingskunstje ons niet kon bedotten. We lopen maar wat vlugger door, dan kan de vogel haar plaatsje weer innemen: misschien, dat wij haar op onze beurt kunnen beetnemen. ORCHIDEETJES. Een paar honderd meter verder staan we plotseling tussen de orchi deetjes. Die mooie glanzende bladeren met de donkere vlekken kunnen ons niet ontgaan en jawel ze hebben goed op hun tijd gepast. Vele hebben al de speervormige knoppenbundel in de hoogte gestoken. Van enkele kun nen we de vele steunblaadjcs al tus sen de bloemknoppen zien uitsteken. Nog een goede week. dan zullen ze in volle glorie tussen 't gras prijken en ga ik er vast nog eens neuzen. Wat hebben we daar langs een af gestoken kantje? Een bruine beker- zwan in deze tijd? Het kan hier niet gaan om een enkel ontijdig opgeko men exemplaar, want er staat een heel rijtje. Dichterbij bezien, blijkt Marine-manoeuvres van de Westerse Unie. Er zijn .gedetailleerde plannen op gesteld voor driedaagse gecombineer de oefeningen door marine-eenheden van de landen der Westerse Unie, die tussen 30 Juni cn 8 Juli a.s. zullen worden gehouden. De thans voltooide schema's zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen worden gèpuijliceerd. Aan de gecombineerde oefeningen zullen minstens 50 Britse, Franse, Ne derlandse cn Belgische oorlogsbodems van allerlei afmetingen variërend van vliegdekschepen tot lichte oor logsschepen, bestemd om in de nabij heid van de kust te opereren deel nemen. Klaus Mann overleden. Te Cannes is op 43-jarige leeftijd overleden Klaus Mann, de zoon van de beroemde auteur Thomas Mann. Blijkens een medisch rapport is Klaus Mann overleden aan vergiftiging met barbitunezuur, dat in slaapmiddelen wordt gebruikt. Klaus Mann kwam in 1933 naar Amsterdam, waar hij o.a. bekend werd door het cabaret „Die Pfeffermühle". waarvan zijn zuster Erika Mann de leidster was. Met zijn familie ging hij later naar Amerika, nam in de tweede oorlog dienst als soldaat en vocht als sèrgeant in Italië en Afrika. De laatste tijd was hij als journalist in Europa werkzaam. Hij schreef o.a. een deel van het draai boek voor de film ..Rome open stad". In verband met de dood van zijn zoon heelt Thomas Mann. die op het ogenblik in Europa vertoeft, zijn voor genomen tournee door Duitsland voor lopig uitgesteld. De lezingen, welke hij aan de universiteit van Upsala zal houden hij verblijft thans in Zwe den vinden voortgang. Na zijn ver blijf in Zweden gaat Thomas Mann voor korte tijd naar Zwitserland, waarna hij naar zijn woonplaats in Californië vertrekt. Thomas Mann heeft verklaard aan een kleine roman te zullen beginnen, waarin het milieu van de dertiende eeuw in Vlaanderen wordt geschikt. blijft. Dit is een eenvoudig te klaren voorlopige tactiek. De communisten missen de erva ring en de geschikte krachten om het burgerlijke bestuur van steden met een millloenenbevolking als Sjanhai voetstoots over te nemen. Wat is eenvoudiger dan het bestaan de ambtenaren apparaat in functie te houden tot de Kunst is afgekeken en langzame hervorming mogelijk. De communisten missen de technici, de administrateurs en de andere in tellectuelen, nodig om de nieuwe gebieden geheel in de greep van de partij te brengen. Daarom geen ont slagen, geen zuiveringen, geen grootscheepse hervormingen. Alle intellectuelen, die bereid z\jn met 't nieuwe regime samen te werken worden ongeacht hun verleden met open armen ontvangen. Er zijn ve len bereid mee te werken. Om hun bestaan en om hun nieuw verworven inzicht, dat het communisme van Mao Tse Toeng meer kans biedt Chi na tot een sterke vernieuwde staat op te bouwen, dan het vermolmde oude regime. De beknotting van de burgerlijke vrijheden wordt als on vermijdelijk op dc koop toe genomen. Brieven van Chinese professoren in Amerikaanse bladen geven van deze gesteldheid een aardig overzicht. Intussen verhuist de nationalisti sche regering van de ene plaats naar de andere. met vermoedelijk Formosa als eindpunt. Op dit eiland wil Tsjang Kai Sjek blijkbaar een laatste steunpunt bouwen, specule rend op de wens van de Amerikanen in elk geval dit strategisch belang rijke eiland voor de .kust van China buiten communistische invloed te houden. Niettemin bereiden de Ver. Staten er zich op voor binnen afzienbare tijd het communistisch regiem te moeten erkennen. Zjj hebben zich fericht tot een aantal gelijkgezin- e landen om tot een gemeenschap pelijke houding te komen. Het wordt langzamerhand absurd dat in heel de wereld een regering wordt er kend, die practisch is ineengestort, terwijl het nieuwe regime buiten elk diplomatiek contact Dlijft. Zelfs de Sowjet-Unie blijft "merkwaardig trouw de nationalistische regering als de enige erkennen. De aanpassing aan de feitelijke omstandigheden is soms een proces, dat stroef verloopt. Het heeft jaren geduurd, voor 't bolsjewistische regiem da.t in 1918 aan de macht kwam algemeen werd erkend. Ons land weigerde zelfs 24 jaar lang op enigerlei wijze officiële letrekkingen aan te knopen met de Sowjets. Dè Amerikanen, die Tsjang Kai Tsjek allang hebben afgeschreven zijn onder zekere voorwaarden be reid zaken te doen met zijn opvol ger Mao Tse Toeng. Zij hebben in 3 918 met de Sowjet-Unie ondervon den, dat een andere houding alleen maar schade oplevert. BEZWAREN TEGEN TOETREDING TOT DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW. Overleg wordt voortgezet. (Van onze Haagse redacteur). Er zijn moeilijkheden gerezen bij de organisatie van dc luinbouw^iier te lan de cn bij dc vorming van een hoofdafde ling Tuinbouw bij de Stichting voor de Landbouw. Niettemin hoopt men binnen afzienbare tijd tot een oplossing te ko men. FEUILLETON door ADELAIDE HUMPHRIES 12 ..Prachtig", zei hij weer. „Laat eens kijken, waar zal het zijn?" Hij keèk nadenkend en zijn ene hand ging naar zijn kin in een van de vele karakte ristieke poses, die Janice van hem kende. Maar ze had nooit eerder op gemerkt, hoe het prettige vooruitzicht hem zijn doktersmanieren deed ver liezen en hem zoveel jeugdiger, haast jongensachtig deed schijnen. Alsof iets van haar gedachten hem had bereikt, keek hij haar recht aan met weer dat lachje in zijn donkere ogen. „Ik herinner me juist", zei hij,, „dat het vandaag mijn verjaardag is. Dan moeten we er dus een gala-feest van maken, tenminste, wanneer je verjaardagen nog moet vieren, wan neer ze zo oplopen als de mijne". „U moet vast wel honderd jaar zijn!" gaf Janice terug. „Natuurlijk moeten we er een ga la-feest van maken". Nu had ze er geen spijt meer van de uitnodiging te hebben aangeno men. Ze dacht weer aan mevrouw Holbrook. Men zou zo denken, dat ze toch wei één dag had kunnen wach ten, teneinde op haar mans verjaar dag aanwezig te kunnen zijn. ..Nog niet helemaal!" Hij lachte. „En ik geloof ook niet dat ik graag zo lang zou willen leven. Eerlijk ge zegd, ben ik net zowat halverwege, zeven en veertig, maar werkelijk, ik voel me er niet naar". „Dat kan ik niet geloven!" riep Ja nice uit. Zijn uiterlijk, zijn manier van doen en de wijze waarop ze da gelijks samenwerkten maakten dat moeilijk te geloven. Er waren slechts enkele grijze haren in zijn dik, don ker haar, en deze, juist aan de sla pen, gaven hem iets gedistingeerds. Zijn gezicht had geen rimpels en een gezonde kleur, hoewel hij veel bin nenshuis vertoefde. Zijn stap was even veerkrachtig als die van een man half zo jong als hij; en zijn lichaam was even slank en gespierd. Eric Holbrook keek zeer verheugd bij Janice's spontane uitroep. „Ik kan het zelf niet geloven", ver zekerde hij haar. „Maar iemand die de honderd haalt, zal er ook wel zo over denken. Wel, zullen We Long- champ afspreken? Of neen, er is een klein kroegje in de benedenstad, daar is het eten werkelijk buitenge woon. Michelle is een kunstenaar en hij is altijd zo verrukt wanneer ik iemand meebreng, die nog nooit bij hem heeft gegeten. Wacht maar, tot je zijn kip proeft, gestoofd in een sausje dat hij zelf heeft gebrouwen en de roomgebakjes. Maar je moet zelf maar oordelen en me vertellen of ik overdrijf. Hoe laat zullen we afspreken?" Hij geleek zo op een schooljongen, die een zeldzame tractatie verwacht, dat Janice weer blij was hem niet te hebben teleurgesteld. Het was veel beter en gemakkelijker om Bengy teleur te stellen. Met hem had ze namelijk voor die avond een af spraak gehad. „Ik denk. dat ik over een half uur klaar kan zijn", zei ze. „Maar u moet me het adres nog geven", voegde ze er glimlachend bij. Ze voelde zich ge vleid, dat hij zo enthousiast deed. Na tuurlijk wist Janice wel, dat dat niet om haar was, maar omdat hij zo blij was aan een eenzame avond en een leeg huis te zijn ontsnapt. In de taxi naar huis kwam Janice met een schok tot zich zelf. Wat moest ze in vredesnaam tegen Ben zeggen? Want Ben zou teleurgesteld zijn. Waarschijnlijk zou hij zelfs meer zijn dan dat. Hij zou boos zijn. Ja zelfs woedend. Hij had enige dagen geleden het plan geopperd om een paar kaartjes te nemen voor een revue-voorstelling en hij had gevraagd welke Janice nog niet had gezien en welke het meest in zijn burgerlijke smaak zou vallen. „Niet klassiek, meisjelief", had hij gewaarschuwd. „Niet artistiek en ook niet taai". „Met andere woorden" had Janice gezegd, „iets met een hele troep girls; niet iets waarbij je moet den ken of voelen, maar iets wat ontspan ning is voor oog.en oor". Zij en Ben waren tot dc oude, vriendschappelijke voet teruggekeerd; gèen van beiden ooit ernstig, maar direct voor een pretje te vinden. Ben had de gewoonte aangenomen om bij de Hilary's aan te lopen tel kens wanneer hij er zin in had. Het deed er niet toe of Janice thuis was of niet. Hij maakte deel uit van de familie zoals dat vroeger ook het ge val was geweest. Mevrouw Hilary verwende hem bijna 'net zo erg si.-, ze het Allen had gedaan. Vader vond het prettig met Ben van gedachten te wisselen over politiek en sport en Albic, wel, Albie, was eenvoudig dol op Ben. Albie-had hem behoorlijk begroet. Ze had hem slechts een ogenblik aan gestaard, toen had ze een strijdkreet aangeheven en zich op hem gewor pen. Bij zichzelve had Janice gedacht, dat haar zusje, dat met haar negen tien jaar zo volwassen deed, haar ge voelens wel eens een beetje had kun nen beheersen. Sind'sdien had ze ze ook niet be heerst. Waar of wanneer Ben zich ver toonde, ze maakte er beslist geen ge heim van dat haar leven nieuwe bete kenis kreeg op liet ogenblik, dat hij binnen haar gezichtsveld verscheen. En Ben behandelde haar op een wijze, die Janice amuseerde, maar soms ook irriteerde. Ilij gedroeg zich alsof hij de enige was. verstandig genoeg om in te zien, dat Albie nu volwassen was cn natuurlijk vond Albie dat prachtig. Ik ben blij. dacht Janice.dat alles tussen mij en Ben weer in orde is. Weer net zo als vóór dat afscheids- toneel. waarbij hij haav niet alleen h^d willen overtuigen van zijij liefde voor hem, maar ook van haar liefde voor hem. Dat was het ogenblik ge weest. waarop ze hem gezegd had, dat ze wel van hem hield, maar-niet ver liefd was. Ze had hem het verschil niet kunnen doen inzien. Ze veron derstelde niet. dat ze meer succes zou hebben als ze het hem nu nog eens zou trachten uit te leggen. (Wordt vervolgd). Dezer dagen nam de Organisatie-Com missie Groenten van de Stichting na uit- oerigc discussie een motie aan, waarin geconstateerd wordt, dat vier van de zes aktechnischc tuinbouworganisaties be sloten Rebben niet deel te nemen aan de vorming van een hoofdafdeling Tuin bouw van de Stichting voor de Land bouw. De twee overige vaktechnische tuinbouworganisaties hebben zich slechts aarzelend bereid verklaard aan de vor ming van genoemde hoofdafdeling mede Ie werken en -Jaarbij uitdrukkelijk be paalde voorwaarden gesteld. Over het algemeen kan dc gang van za ken ten aanzien van de organisatie van de Tuinbouw sedert de instelling van de verschillende Organisatie-Commissies van de Stichting voor de Landbouw weinig bevredigend worden genoemd. Daarom acht men het gewenst en noodzakelijk alvorens wordt overgegaan tot de instel ling van een hoofdafdeling Tuinbouw het. probleem van de organisatie van de Tuinbouw in het. algemeen in studie te nemen. De tuinbouwvertegenwoordlger* uit de centrale landbouworganisaties en de centrale landarbeidersbonden, alsme de de vertegenwoordigers van de vak technische tuinbouworganisaties dienen daartoe op korte termijn overleg te ple gen omtrent de toekomstige organisatie van de Tuinbouw, waarbij in het bijzon der moet worden overwogen, op welke wijze de Tuinbouw tot een zelfstandige organisatie kan komen. In de motie wordt voorts aan de desbetreffende organisaties verzocht aan dit overleg deel te nemen, teneinde het gesprek over dit onderwerp mogelijk te maken en tenslotte adviseert zij aan het hoofdbestuur van de Stichting met het oog op dit overleg de instelling van een hoofdafdeling Tuinbouw en het nemen van andere maatregelen op orga nisatorisch gebied voorlopig op te schor ten. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft nu besloten dc hoofd afdeling niet. te doen installeren vóór 1 Augustus a.s. Hiermede is aan de tuin- bouwvertegenwoordigers uit de land bouw- en landarbeidersorganisaties cn de vertegenwoordigers van dé vaktechnische tuinbouworganisaties de gelegenheid ge geven met elkander overleg te plegen over deze aangelegenheid. Een bijkomende omstandigheid is. dat de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en de voorzitter van de Orga nisatie-Commissie Groenten beiden in het buitenland vertoeven ter bijwoning van het I.F.A.P.-congres. Het hoofdbestuur is. mede om deze laatstgenoemde reden, tot rijn besluit gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3