NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen r DE GROTE GRONDAFSCHUIVING BIJ KATTENDIJKE Belangrijk Benelux-cengres te Middelburg NED. WOLFEDERATIE WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 MEI 1949 Buitengewone vergadering van „De Breede Watering bewesten Yerseke" Het Waterschap „De Bree<lo Watering: bewesten Yerseke" kwam Vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes In vergadering byecn om maatrtgelen te bespreken in verband met de grondafschuiving bij dykpaal 15 onder Kattendyke. Voordat het bestuursvoorstel tot het treffen van maatregelen tegen deze afschuiving in behandeling kwam. deed de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker enige mededelingen. In een vorige vergadering werd het besluit genomen om voor de wer- leen ter verbetering van de glooiing tussen de dtykpalen 84-87 onder Yerseke. een geldlening van ƒ140.000 aan te gaan togen een rente van met een looptijd van '20 jaar. Het is niet mogelijk gebleken tegen een dergelijke rentevoet een lening af te sluiten. Het besluit werd daar om ingetrokken. terwyl besloten werd een zelfde lening aan te gaan tegen een rente van 3% over de eerste 10 jaren en van over de volgende 20 jaren. Wat betreft de vraag van de heer J. Straub uit Kloetinge in de vori ge vergadering, op grond van welke bepaling een aan de gemeente Kloe tinge gegeven verguning tot het leg gen van een brug ongedaan werd gemaakt, was een schriftelijk ant woord gegeven. Het Waterschap moest de ge meente opdracht geven tot het op ruimen van deze brug, om zo zijn recht te handhaven. GRENSWIJZIGING GOESE POLDER-BREEDE WATERING Van Ged. Staten was bericht ont vangen dat aan de Prov. Staten een voorstel is gedaan tot regeling van de grens tussen de Goese Polder c.a. en de Breede Watering. Beide polders hadden destijds deze kwestie onderling geregeld, waarbij werd be paald dat de grens loopt over het midden van de 's Heer Hendrikskin- derendijk en ten O. van de M. Smal- •legange buurt. G.S. zijn echter van mening, dat de 's H.H.K. dijk oor spronkelijk een zeewering van de Breede watering is geweest, zodat deze djjk in zijn geheel onder dit Waterschap valt.- terwiil de naastge legen bermsloot onder beheer van de Goese polder behoort. De Breede Watering heeft hiertegen geen be zwaar. Joch wel tegen de opvatting van G.S. inzake de grens bij de M. Smallegangebuurt. Het Waterschap wil de grens ten O. van de M. Smal legangebuurt handhaven, daar bij de uitvoering van het rioleringsplan van do gemeente Goes, het bebouwde deel ten O. van deze buurt op de Breede Watering zal afwateren. In afwachting van de beslissing der Prov. Staten, werd het in April '48 zelf genomen besluit inzake de grensregeling ingetrokken. Tegen de plannen voor samen voeging van de Cal. O. Bevelandpol- der en de Cal. Wilhelminapolder be staat geen bezwaar van de zijde van de Breede Watering. DE GRONDAFSCHUIVING Hierna werd besprolren het voor stel van het bestuur tot het uitvoe ren van vooroeververdedigingswerken ter plaatse van de grondafschuiving bij nijkpaal 15. Het duikeronderzoek heeft uitgewezen dat de verwarh- tingen van de techn. dienst juist wa ren. Het is de bedoeling 3 zinksuk- ken te leggen en over een grote op pervlakte nabestorting met stort- steen te doen geschieden. De waterbouwkundig ambtenaar, de heer G. Beenhakker gaf nog een nadere technische uiteenzetting. Van de drie zinkstukken is er een geheel verdwenen, terwyl de andere twee ten dele weggeslagen zyn. Over 6000 m2 is de bestorting verdwenen, doch daar de meest zeewaarts gele gen ondergrond zeer slap is. zal nu 8000 m2 worden gestort. Met de uit te voeren werkzaamheden zal de vooroever en tevens de zijwaarts ge_ legen verdediging voor verder af schuiven behoed worden. Op de aan sluitingen tussen de oude en nieuwe bestortmgen. zal nog een extra be storting plaats vinden, terwyl de zinkstukken die vroeger 200 m. uit do dijk lagen, nu 240 m. van de dijk komen te liggen Vorige weck zyn nogmaals pellin gen gedaan, waarby bleek' dat een zandaanzetting weer was verdwenen, en ook enige verdieping van de val moest worden geconstateerd. De vergadering ging hierop ac eoord met het voorstel om de wer ken deze zomer te doen uitvoeren. Voor de financiering wordt een le ning aangegaan met een looptijd van 30 jaar tegen een rente van 3% voor de eerste 10 jaren en van 3M voor de volgende jaren. Op do vraag van de heer Trimpe deelde de dijkgraaf nog mede dat de rente van deze lening dit jaar wel uit de gelden van de lopende begro ting kan worden gevonden, temeer daar de aankoop van grint en steen slag is meegevallen. Wanneer er echter volgend jaar ook andere grote werken uitgevoerd moeten worden, is het niet onmoge lijk dat het dijkgeschot verhoogd zal dienen te worden. Aan het slot bracht notaris Pilaar het bestuur hulde voor de voortvarendheid waar mee deze zaak is aangepakt. Interdepartementaal voetbal. Voor de derde maal is hét inter departementale voetbaltournooi om de kabinet Beel-beker gehouden. Zes en twintig elftallen van de verschillende miinsterles en boven dien ploegen van het. Centtaai Bu reau voor de Statistiek", de Staats drukkerij en de Rijksgebouwen dienst namen er aan deel. In de eerste afdeling werd ge streden om de kabinet Beel-wis- selbeker. die in 1947 door het mi nisterie van landbouw. visseVij en voedselvoorziening en in 1948 door het ministerie van sociale zaken werd gewonnen. In de tweede af deling ging de strijd om de wis selplaquette geschonken door hel college van secretarissen-generaal van de departementen. De eerste prijs in de eerste afde ling werd gewonnen door het mi nisterie van wederopbouw en volkshuisvesting. De tweede prijs werd gewonnen door justitie, de derde door oorlog en de vierde door sociale zaken. Minister Spit zen verrichtte de aftrap voor de finale in deze afdeling. In de tweede afdeling was win naar het tweede elftal van justitie, de tweede prijs was voor Staats drukkerij II en de derde prijs voor oorlog II. (Ingezonden mededeling). Afd. Amsterdam uit de ver. ex-politieke gevangenen. De afdeling Amsterdam van de Nederlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen in bezettingstijd heeft op haar Woensdagavond gehou den vergadering met overgrote meer derheid van stemmen besloten zich af te scheiden van de landelijke ver eniging en een nieuwe organisatie van ex-gevangenen en oud-verzéts- strijders op te richten. ..Door het voorstel om het lidmaat schap van de C.P.N. onverenigbaar te achten met dat van de vereniging van ex-politieke gevangenen (het geen op het landelijk congres te Utrecht Zaterdag jl. met 52 tegen 41 stemmen werd aangenomen) in te dienen cn de ondemocratische wijze waarop dit is gescheid, heeft het hoofdbestuur doelbewust de vereni ging getorpedeerd", aldus de voorzit ter van de Amsterdamse afdeling. „En dit is ons grootste bezwaar". Met ingang van 1 Juni 1949 zijn de prijzen in restaurants en broodjeswinkels grotendeels vrijgelaten. In de restaurants blijft van kracht dc verlichting tot het beschikbaar stel len van enkele menu's cn dagschotels tegen vastgestelde (lage) prijzen. Overheid stimuleert „lage" boerderij-bouw. IN 1950 MOGEN DE BOEREN WEEK ZELF AANBESTEDEN. De heer P. Tijm van het Bureau Wederopbouw Boerderijen (B.W.B.), dat 1 Juli a s. van Zwolle naar Den Haag zal verhuizen, deelde over de bouw van boer derijen mede. dat de overheid in de toe komst zal stimuleren, dat bij het bouwen van nieuwe boerderijen zo veel mogelijk het beginsel van de „laagbouw" wordt toegepast. Dit houdt in. dat de tasruim- te opslagpaats voor hoot geheel los van de stallen komt. waardoor ht brand gevaar sterk vermindert en waardoor tevens aanzienlijk op de bouwkosten be zuinigd kan worden. Op een boerderij, die „ouderwets" ge bouwd momenteel ongeveer f 90.000 kost, kan op deze manier zeker 20 pet. be spaard worden. Nog dit jaar zullen in elke provincie als proefneming een paar boerderijen van het consequent toege paste laagbouw-type neergezet worden. Betreffende dc wederopbouw van de door oorlogsgeweld vernielde boerderijen zei de heer Tijm, dat van 1 Januari 1950 af de boeren, die in aanmerking komen voor de wederopbouw van hun boerderij, zelf aan kunnen besteden (tot nu toe ge schiedt dat door het B.W.B.l. Dc betaling zal van dat tijdstip af via de boerenleen banken gaan lopen. Voorlopig betaalt het rijk 75 pet. en de boer 25-pet. Nederlandse kwekersarbeid. Woensdag werd door prof. dr. J. C. Dorst in het instituut voor veredeling van landbouwgewassen te Wagenin- gen een tentoonstelling geopend, een beeld gevend van de resultaten van Nederlandse kwekersarbeid. De dors vloer van genoemd instituut is inge richt voor deze expositie, die in de loop van Augustus plaats zal moeten maken voor het geoogste graan. Er was veel belangstelling. Eigenaars hebben niet altijd voorrang. De minister van binnenlandse za ken heeft er in een circulaire de aandacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat het blote feit van de eigendom niet zonder meer door slag mag geven bij het toewijzen van woningen, vooral niet wanneer deze met het oog hierop speciaal zijn aan gekocht. Het is zelfs gebleken, dat in dergelijke gevallen exorbitant ho ge prijzen worden betaald. V.O.M.O. is nog niet tevreden gesteld. Het hoofdbestuur van de landelij- ke-organisatle „Voor Onze Militaire Overzee" (VOMO) heeft naar aan leiding van de uiteenzetting van ko lonel Pruys aan de pers in zaken 't repatriëringsschema aan de minister president een telegram gezonden waarin het opnieuw ernstig stelling neemt tegen de beweerde onveran derlijkheid van genoemd schema. Jeugduitwisseling met Engeland. Ev is dit Jaar een toenemende uitwis seling van Jeugdige personen tussen En geland en Nederland. In de a.s. zomer maanden worden grote groepen Engelse scholleven van Engelse middelbare scho len en studenten uit Engeland in ons land verwacht. Van Nederlandse zijde is bijzondere belangstelling voor de „Inter national Youth-week". die van 2430 Juli in Engeland wordt gehouden De uitwisseling geschiedt door bemiddeling van dc Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer. welke organisatie zorgt, zowel voor het reizen van de jongelui als voor hot onderbrengen bij particu lieren in Engeland en Nederland. De guerilla op Java. De weerslag van de op 7 Mei tc Ba tavia bereikte politieke overeenkomst is uiteenlopend. In de nieuw opengelegde streken in Midden- en Oost-Java wordt de plaat selijk voelbare toeneming van activi teit van guerilla's en benden toege schreven aan het feit. dat de strijd groepen de overeenkomst aangrijpen als middel, om de bevolking te inti mideren en trachten haar te bewegen tot het aannemen van een non-coöpe ratieve houdig. aldus wordt van offi ciële zijde medegedeeld. Men spreekt in Middcn-Java over de overeenkomst als het begin van de „Nationale we deropleving". De bevolking neemt echter een afwachtende houding aan. Comité van zeemansvrouwen. Een aantal zeemansvrouwen heeft besloten een comité tc vormen, dat zich o.a. tot doel stelt sociale ver zorging voor zeevarenden, die tot nu toe nagenoeg geheel in handen is van liefdadige en religieuze in stellingen. zoveel mogelijk zelf ter hand te nemen. Het comité, waai- van het landelijk secretariaat geves tigd is tc Amsterdam, heeft reeds vèrtakkingen in verscheidene ha ven- cn visserplaatsen in Nederland. EXAMENS „VREDERT'ST". Op 23, 24 en 25 Mei werden op „Vrede rust" te Bergen op Zoom de examens voor het verpleegpersoneel gehouden. Aan het overgangsexamen van hét eer ste naar het- tweede leerjaar namen deel 8 broeders en 26 zusters. Van deze slaag den dc broeders: J. A. Geluk, M. Glas, M. de Jonge. J. Roos en J. G. F. Veen- huizen en.de zusters J. Bosseling. L. A. Bosseling. A. .Bisschop, J. P. den Boer. A. v. d. Bout. G. G. van Dadlen. J. P. van Eijk, J. Fraanje. J. Hanse. T. J. Har- tog. P. A. Hoek. A. M. de Jonge. D. de Jongh. L. Klompenhouwer. R. C. Kloos terman. M. C. Koets. W, Kroezen, A. J. Morbus, C. P. Meeuwsen, W. Ockhuiscn, M. Poortvliet, W. de Smith, G. E. v. d. Stel-, P. G. Tempelman, F. J. de Vries en I. v. d. Zee. Aan het overgangsexamen van het tweede naar het derde leerjaar hapten deel 5 broeders en 15 zusters. Van deze slaagdon de broeders: J. C. van Dijk, A, P. J. Hagenaars, G. Jansen, W. Koops en A. Verhage en de zusters A S. Bas ting, J. v. d. Bosse. J. C. EerJand. L. D. Elzinga. C. Hoekstra. L. van Keulen. L. v. d, Maas. T. Meulenberg, T. C v. cl. Most. J. de Munnik, M. A. Schreoders, B. Thierry. M. S. van Vark. J. W. IJzer man en M. N. van Zwieten. Aan het overgangsexamen van het eer ste naar het tweede leerjaar in de Theo logische vakken namen deel 8 broeders en' 28 zusters. Van deze slaagden de broeders J A. Geluk. M. Glas. M. de Jonge.t J. Roos. J. G. F. Veenhuijzen. J. Vos en J Glasbergen en de zusters M. M. J. Franken. J. Bosseling. L. A. Bosseling, A Bisschop. J. P. den Boer. A. v. d Bout, G. G. van -Daalen, J. F. van Eijk, J. Fraanje. J. Hanse, T. J. -Har- tog, P. A. Hoek. A. M. de Jonge. L. Klompenhouwer. U, C. Kloosterman. M. C. Koets, W Kroezen, A. J. Marbus. C. P. Meeuwsen, W. Oekhuisen, M. Poort vliet, A. E.. Solinger, C. E. v. d. Stel/ P. G. Tempelman. F. J. de Vries én I. v. d. Zee. Aan het overgangsexamen van het tweede naar het derdeleerjaar in. de Theologische vakken namen deel 5 broe ders en 12 zusters. Van deze slaagden de broeders: J. C. van Dijk. G. Jansen. Wj Koops en A Verhage en de zusters A. S. Basting. J. v. d. Bosse, L. D. Elzin ga. G Hoekstra. T. Meulenberg, T. C. v d. Most. J. de Munnik. M. A Schreu- öèrs. B. Thierry. M. S. van Vark en J. W. IJzerman. Aan het eind-examen ln de geloofsleer namen deel 4 broeders en 13 zusters. Van deze slaagden de broeders: C. J. den Hollander. P. Pieterse, L. de Wolf en B. F. Zweers en de zusters: W. Bie- rens. W. Boueherie, S. D. DroogerS. J. C. Eerland, M. A. van Goudswaard. E. P. de Jager, L. v. d. Maas. M. C. Rakers, S. de Regt. E. M. Stoutjesdijk. J. M. Suurmond, G. Vos en L. v, d. Zee. FILMS VAN DE WEEK „Een kind klaagt aan", met Ralph Ri chardson en Michele Morgan. Het scenario van deze film is een be werking van een short story van Graham Greene, die samen met Carol Reed dit verhaal voor de film bewerkte. Een ne genjarig jongetje ziet een tragedie af spelen. waardoor hij de volwassenen ge heel anders leert kennen. Op bijzondere wijze wordt hier een cri- le-story verfilmd. Carol Reed toont zich ook ditmaal een knap regisseur, dat vooral blijkt uit het spel van de negen jarige Bobby Henrey. „De Bruid had drie mannen", met Dcanna Durbin. Nog steeds is Deanna Durbin de lieve ling van het publiek. Was zij tot nu toe alleen maar in het wit-zwart te zien. thans kan men haar ook In Technicolor bewonderen. Het verhaal van de Bruid speelt in het midden van de vorige eeuw en Deanna slaagt er ook ditmaal in een vlotte creatie te geven. Rechtbank Middelburg T. C. J. W„ te Middelburg, thans gede tineerd. wegens het plegen van ontucht. 1 jaar gev. met aftrek voorarrest. C. de B., te Rijswijk, thans gedetineerd wegens rijwieldiefstal. 1 jaar en. 6 m. ge vangenisstraf met aftrek voorarrest. B. P„ te Kruisland, thans gedetineerd, wegens rijwieldiefstal, 2 Jaar gev. met aftrek voorarrest. G. P. E. T.. te Axel. thans gedetineerd, wegens rijwieldiefstal. 1 jaar en 6 m. gev. met aftrek voorarrest. H. D. 1. d. B.. te Middelburg, wegens overtreding Vestigingswet Kleinbedrijf, f 5 uf 2 dagen, met bevestiging vonnis Kantonrechter. J. G.. tc Kruisland, wegens overtreding Motor- en Rijwielreglement, f 10 of 5 d., met vernietiging vonnis Kantongerecht. W. M.. te Middelburg, wegens zonder vergunning van B. en W. een gebouw bouwen, f 100 of 40 dagen, met vernieti ging vonnis Kantongerecht. M. F. H., te Goes, wegens overtreding Keuringsverordèning voor de gemeente Goes. 1 50 of 20 dagen, met vernietiging •onnis Kantongerecht. Trein liep op trekbom. Donderdagochtend is een gecombi neerde personen- en goederentrein van Soerabaja naar Malang cn Djember even buiten Bangil op een trekbom gelopen, waarbij ar.ie passa- friers gedood, zeven zwaar en vier icht gewond werden. Mij. voor Nijverheid en Handel en de Zeeuws-VIgfamse industrie. Naar wij vernemen wordt cr voor de a.s. jaarvergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke te Middelburg wordt gehouden op Donderdag 30 Juni en Vrijdag en Zaterdag 1 cn 2 Juli, veel belangstelling verwacht uit alle delen van het land. Vorig jaar werd deze vergadering tc Leiden gehóuden: zij was toen gewijd aan de Marshall-hulp en verschillende ministers toonden door hun aanwezigheid hun belang stelling. Minister Lieftinck hield toen een rede. Ditmaal zal de vergadering aan de Benelux gewijd zijn en wederom ver wacht men ministeriële belangstelling Het wordt ook niet uitgesloten geacht dat Z.K.H. Prins Bernhard. die vorig jaar te Leiden de vergadering bij woonde, ook naar Middelburg zal ko men. Tjjdens deze driedaagse vergadering zullen de deelnemers o m. een excur sie maken naar het industrie-gebied van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, spe ciaal naar de Kanaal-zóne. Naar wij voorts vernemen zal het Economisch-Technologisch Instituut vpor Zeeland ter gelegenheid van de ze vergadering een Industrie-adres boek voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen samenstellen, dat aan de bezoekers zal worden aangeboden. Dit adresboek zal niet alleen een lijst van de indus- triën bevatten, maar ook een beschrij ving van de streek, speciaal met het oog op de wensen tot vestiging van industrie, en voorts zal het allerlei ge gevens bevatten, welke in verband hiermede nog van belang kunnen zijn De bunkerbouwer van Walcheren. Zeven jaar gevangenisstraf tegen E. J. van Dort geëist. Voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft terechtgestaan verdacht van collaboratie de 55-jarige aannemer E. J. van Dort uit Den Haag. Hij voerde op verschillende plaatsen tn Europa, in de .iatfen 1941 tot 1944 werken uit ten bate van de vijande lijke oorlogsvoering. Op Walcheren bouwde hij bunkers en pantsermuren. Naar ruwe schatting bedroeg het totaal der verdiensten van de ver dachte ongeveer drie millioen gul den, waarvan hij een luxueus leven lejdde. De honderden arbeiders, die voor de uit tc voeren werken werden ge ronseld en in kampen ondergebracht, werden vaak op ergerlijke* wijze door de handlangers van de vijand behandeld, soms zelfs mishandeld., De verdachte bekende de feiten in grote trekken. Dc .procureur-fiscaal.mr. Hollander noemde verdachts ecu collaborateur' van formaat die do kroon spant-van" allen, die wegens collaboratie hebben terehtgestaan. Hij verkreeg zijn rijkdom uit de ellende van dc ar beidersklasse. De eis luidde zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis en verlies der kiesrechten voor het leven. Geldlening ad f 710.000. aangegaan. In de onlangs gehouden gemeente raadsvergadering te Sas van Gent werd besloten een geldlening ad 710.000.aan te gaan, ten behoeve van de -woningbouw. Britse torpedojager zal Vlissingen bezoeken. Een aantal Britse oorlogsschepen zal een reeks zomerbczoekcn brengen aan havens op het Europese vasteland. Zo zal de torpedoboot jager Gabbard van 9 tot 14 Juli in Vlissingen ver toeven. Daarna brengt het schip nog een bezoek aan Amsterdam. Rotter dam zal ook bezoek van Engelse ior- pedobootjagers krijgen. DE HEER A. L. DE JONG OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is Don derdagmorgen in de leeftijd van 64 jaren overleden de heer A. L. de Jong te Tholen, technisch hoofdambtenaar der Provinciale "Waterstaat in Zeeland. COMMISSIE VOOR HET HOOFDAKTE-EXAMEN In de commissie, welke belast is met het in Rotterdam afnemen van hot hoofdakte-examen hebben o m. zitting de heren P. van Ooijen, le raar aan de bijz. kweekschool te Middelburg en de Zeevaartschool te Vlissingen, en L. G. J. Lockefecr, leeraar aan het bijz. lyceum te Hulst. Het kerkje van Nieuwvliet. Het door de oorlog beschadigde kerkje van Nieuwvliet is thans zo ver hersteld, dat het Dónderdag 2 Juni ingebruik genomen kan worden. Er zal daii een speciale wijdingsdienst worden gehouden, waarin zal voor gaan ds. J. J. Winckel van Hoofd plaat. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit van 21 Mei is aan de heer W. L. Sonke, kassier der Boerenleenbank te Krabbendijkc. de gouden medaille, verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau, toege kend. in verband met het feit. dat hij 40 jaar als kassier bij de boerenleen bank werkzaam is. Vrijdag wérd de ze onderscheiding door burgemeester J. Vader aan dc heer Sonke uitge reikt. POSTDUIVENCONCOURSVLUCIIT. De uitslag van de concoursvlucht uit Qulvraln door de Zeeuwse concours combinatie luidt: 1. 2. 3 en 4 I. Hage. Poortvliet: 5, 11 en 16 A. Wagenmaker, Tholen: 6 A. J. Steketee, Yerseke; 7 Qe- br. Nieuwenhuizc, Borssele: 8 M. Moer land. Yerseke: 9 en 10 Joh. van Es, Yerse ke: 12 L. M. dc Heer. Tholen; 13 W. Vi- dolcr. Tholen: 14 G. Soomers. Tholen; 15 C. Laven. Wemeldinge; 17 E.«G. H. Graaf- huis. Middelburg 18 A C. Boone. Yerse ke: 19 C. de Koeijer. Yerseke; 20 J. A. van de Plassc, Yerseke. Hieraan wérd delgenocn met 716 duiven. iSouburgse arts had auto-ongeval I Dokter J. Bloos, avt§ të Souburg, I heeft te Bergen op-Zoom bij de 1 spoorwegovergang te Wouw een auto-ongeval gehad,waarby hij' dus danig Jetspl opliep^ dat-Wj naar het ziekenhuis tc Bergen op Zoom moest worden overgebracht. De auto van'-dokter Bloos begon plotseling.: .waarschijnlijk tengevolge van de" lievige wind en gladheid over dé weg té schuiven, waardoor het achterdeel van de auto een boom raakte. Dc richting van de auto ver anderde hierdoor en de wagen botste nogmaals enkelë malen tegen een boom en -kwam tenslotte in een grep pel terecht. Dokter Bloos had enkele gebroken ribben en een gebroken sleutelbeen. Zynkinderen, die zich ook in de wagen bevonden kwamen •met deschrik vrij. Afdeling Zeeland vergaderde te Goes. De afdeling Zeeland van de Ned. Wolfederatie G.A. kwam Vrijdagmid dag in hotel Centraal te Goes in alge mene vergadering bijeen. In de mor genvergadering werd tot voorzitter ge kozen de heer J. Krijger uit N. en St. Joosland, terwijl in de plaats van de heer A. Cappon, die aftrad als secre taris-penningmeester als zodanig werd benoemd de heer W. Sinke te Goes. De vergadering werd ook bijgewoond door de heer ir, J. A. Haverhals, di recteur der Néd. Wolfederatie G.A. en de heer E. Goversl adviseur. Naar aanleiding van een opmerking van ir. Haverhals bij de notulen over de bruikbaarheid van het Texelse schapenras als kuddeschaap, werd van gedachten gewisseld over de oorzaken van dampigheid. Een deskundige zal een onderzoek naar deze ziekte instel len. die ook in Zeeland voorkomt en ir. Haverhals deed daarom een beroep op "de aanwezigen om hun medewer king hierbij tc verlenen. Vervolgens bracht de voorzitter aan de heer Cappon dank voor-het vele werk dat hij voor de N.W.F. in Zee land deed, Hij was van de oprichting af. in 1920, in functie. De heren Go- vers, M. A. Deïst namens de leden, en ir. Haverhals sloten zich in waarde rende bewoordingen hierbij aan. De heer Cappon zal voortaan als advise rend lid .optreden. Uit de verslagen bleek dat de afde ling thans 726 leden telt en dat in de 2 boekjaren Juli '1947—Apr 1949 37144 knotten breigaren en lOO'/è m. mantel- en costuumstof tot een bedrag van ƒ53768.69 aan leden en nict-leden. in Zeeland werd verstrekt. De finan ciële verslagen werden goedgekeurd. In dè ledenraad werden benoemd de heren L. Guiljam en C. J. J. Kooij- man, beiden te St. Annaland. Voorts gaf ir. Haverhals nog een overzicht over dc aspecten van de coöperatieve wolafzet. Federatie Kath. Amateurstoneel in Zeeland Op Zondag 29 Mei a.s. te twee uur hondt de federatie van Kath. ama teurstoneelverenigingen in Zeeland 'n vergadering te Middelburg in het R. K. Mil. Tehuis. Deze federatie werd enkele weken geleden opgericht. Zij stelt zich voor het werk van de ama teurstoneelverenigingen te vergemak kelijken en te stimuleren. Wederopbouwkamp te Westkapelle. Zal zwakke kinderen huisvesten. Rond Westkapelle wordt op het ogen blik weinig of geen arbeid verricht door de D.U.W. Vandaar dat het aan tal arbeiders, in het zg. Stenen Kamp een der wederopbouwkampen zeer gering is. Het kamp is nu voor de a.s. zomer beschikbaar gesteld, voor kinderen uit grote steden, die behoefte hebben aan zeelucht. Om streeks half Juli zullen 350 kinderen met hun leidsters en leiders arrive ren. Zij zullen dan tot eind Augus tus te Westkapelle vertoeven. 65'jarig huwelijksfeest. Zondag 29 Mei is het echtpaar J. M. de ConinckPolvliet. 's Heer Hendrikskinderendijk 83 te Goes 65 jaar getrouwd. De man die 87jaar is, geniet nog een goede gezondheid, doch de vrouw die vier jaar. jonger is, moet reeds jaren net bed houden. Niettemin is ook zij nog helder' van geest. Te Nisse herdenkt vandaag het echtpaar J. Slabbekoorn zijn 65-ja- rig huwelijksfeest. Beide echtelieden genieten een goede gezondheid en doen nog steeds hun dagelijkse werk! Prov. Rijwielpadencommissie. Op verzoek van de Algemene Ned. Toeristenbond A.N.W.B.. hebben Ge deputeerde Staten besloten tot in stelling van een Prov. rijwielpaden- commissie, waarin tot leden zijn be noemd. de heren E. Smit, te Veere voor de Prov. Ver. voor Vreemde lingenverkeer, Mr. T. Lebret te Mid delburg, voor „Het Zeeuwse Land schap", J. W. Schuurman, te Dom burg, voor de A.N.W.B. de lieer *1. Ph. Koene, gemeentesecretaris :van Middelburg, cn de heer J. Lou- werse te Vlissingen voor de Fe deratie van rijwielpadverenigingen in Nederland. Als voorzitter der commissie fun geert het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. PROMOTIE J. M. H. FERNHOUT. Vrijdag promoveerde aan de Rijks universiteit tc Groningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de heer J. M. H. Fernhout, leraar aan het Ste delijk Gymnasium te Middelburg, op een proefschrift getiteld: „Ad Apulei Madaurensis Metamorphoseon li brum quintum commentarius exegetiers". Veékeuring te Zouteiande. Woensdag is teZouteiande de premie- keuring gehouden van rundvee en stie ren. vanwege de Provinciale commissie ter bevordering van Rijkswege voor de veefokkerij. De jury bestond uit de heren M. Klei- nepier. Middelburg. M. Harmsen. Mid delburg, P. v Waes uit Zaamslag en C. Zwagerman. Middelburg. De aanvoer bestond uit 1 stier van goe de kwaliteit. 45 koeien cn 5 jonge vaar zen. De uilslag was: 1 stier, oud 1 jaar, cig. L, Vos, le prijsklasse. lc kalf koeien: 1. eig. P. Dingemanse, 79 pt.; 2 eig. P. Dingemanse, 78,5 pt.: 3 eig. KI. Verhage, 78 pt.; 4 eig. L. Vos, 78 pt.: 5 eig. L. de Buck, 78 pt.: 6 eig. P. de Visser, 77 pt.; 7 eig. P. de Visser, 77 pt.; 8 eig. L. Vós. 77 pt.: 9 eig. Job Wisse. 76.5 pt.: 10 eig. Jac. Wisse, 76.5 pt.: 11 cig. E. Janse. 76 pt.; 12 eig. Js. de Witte, 75 pt.: 13 eig. H. v. Sluijs, 75 pt.; 14 eig. L. Geschierë. 74 pt.: 15 eig. C. Kleine- pier. 74 pt., 16 eig. Wed. CU vat. 73 pt. Ze kalfkoeien: l eig. C. Kleinepier. 80 pt.; 2 eig. J. Clarisse. 80 pt.: 3 eig. L. Ge- schiere. 79 pt.; 4 eig. Jac. Kodde. 79 pt 5 eig. E. Janse, 78 pt.: 6 eig. KI. Verhage, 77 pt.; 7 eig. S. Torenaar, 77 pt.; 3e kalfkoeien: 1 eig. C. de Visser, 82 pt.: 2 eig. A. Roose, 81 pt.; 3 eig. H. v. Sluijs. 79 pt.; 4 eig. L. Gcschiere. 78.5 pt,; 5 eig. Bontje. 79 pt.: 6 eig. H, v. Sluijs, 78 pt.7 eig. J. v. Sluijs, 77.5 pt.; 8 eig. P. de Visser. 77 pt. 4e kalfskoeien: 1 eig. H. van Sluijs. 80 pt.: 2eig. J. Maljaars. 79 pt.; 3 eig. H. v. Sluijs. 78 pt.; <1 eig. Jac. Wisse, 79 pnt.; 5 eig. H v. Sluijs, 78 pt. 6 eig. C. de Vis ser, 78 pt.; 7 eig. E. Janse, 75 pt. Oudere koelen: 1 eig: S. Torenaar. 81 pt 2 éig. Jac. Kodde, 80.5 pt.; 3 eig. Job Wisse, 81 pt.; 4 eig. C. de Visser. 79 pt.; 5 eig. P. J. Kleinepier, 78 pt.: 6 eig. J. v. Sluijs. 78 pt 7 eig. Jac. Kodde. 77.5 pt. Voorts werden geregistreerd voor stam boek 18 koeien en 5 vaarzen, n.l.: 1 eig. J. v. Sluijs. 2 S. Torenaar, 3 Jac. Kodde, 4 L. Vos. 5 J. v.Sluijs. Premiekeuring te Sint Laurens. Dezer dagen werd te St. Laurens een premiekeuring gehouden, ter verbetering van het rundvee in Zeeland. De uitsla- jgen luiden als volgt Stieren: Barend. 79.7 p.. K. Wouterse, le pr.: Frans, 77.3. A Francke Mz.. le pr. Ie Kalfkoeien: Koosje XVII. 78 p.. Jac. Giciebnse; Liza, 77 li.Koole-Kwekkeboom; Janke XV, 77. K. Wouterse Liza, 77. 7. v. d. Bosse: Hiltje, 76. A. Francke Mz.; Berta. 76. A. Francke Mz.; Nelly, 74, A. Francke Mz. 2e kalfskoeien: Augusta II. 82 p., K. Wouterse: Roosje. 80, H. Lorier; Goetske, 78. A. Francke Mz. 3e Kalfskoeien: Nelly III. 81, K. Wou terse; Mina III. 80. K. Wouterse; Nelly, 80, Koole—Kwekkeboom; Bontje III, 79. K, Wouterse. tc Kalfskoeien: Elske XIII. 81. H. Lo rier; Reintje XXXIX. 80. K. Wouterse: Mina. 78. J. Lorier: Anna. 77\'}. M. Gilde. Oudere koeien: Lazina VIJI. 82 p.. K. Wouterse; Wesseline, 82.. H. Lorier; Bontje ÏT, 81. K. ^Vouterse: Dora, 31. Koe le—Kwekkeboom: v. Akker, 78. H. Lo rier; Oda, 78. K. Wouterse. 1 beste kalfvaars: J: v. d, Bosse. Middelburg JUNIOREN-TOURNOÓI. Zondag wórdt te Middelburg een juni oren voetbal-tournoói gehouden, georga niseerd door de Middelburgse voetbal- en atletiekvereniging „Middelburg". Er wordt gespeeld in 2. groepen n.l. voor spelers van 1214 jaar en van 15—17 jaar. In beide groepen ztjn 8 elftallen inge deeld. Er nemen o.a.- elftallen 'deel van Alliance. Dosko.- Vlissingen. 'De Zeeu wen. Goes. Hontenlsse, Oost burg en Middelburg. - .Zondagmiddag 4 30 uur wordt de finale gespeeld. Vandaag wordt begonnen met jeugdwedstrijden -op het hockeyveld. UITREIKING BONKAARTEN- De uitreiking van bonkaarten zal te Middelburg plaats hebben voor niet- zelfverzorgers op Maandag 30 Mei. .Aan de beurt is de letter F en G. GYMNASIASTEN OP EXCURSIE Men verzoekt ons mede te delen,- dat de excursie van leerlingen van het Middelburgse Gymnasium, waar aan door de derde, vierde en vijfde klasse werd deelgenomen, niet alleen naar Biervliet, maar ook naar Axel en Hulst leidde. Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN. In bet politiebureau te Vlissingen zijn als gevonden gedeponeerd: een paar dames handschoenen, lederen acteas, sjaar, ring met sleutels, zakmesje, cein tuur. diverse sleutels. Inlichtingen zijn aan het bureau te be komen betreffende de adressen van hen, die de navolgende voorwerpen hebben gevonden en aan huis in bewaring heb ben genomen: een kindersehoentje. vul. pen. lipsslcutel, parapluie. haarstrik, schoudertasje met inhoud, twee domme krachten. kinderwant. zilverbon. bril, windjack, geel hoofddoekje, lederen por- temonnaie. kindersokje, zwart kinder schoentje. DE GOUDEN KOETS. Evenals in Middelburg bestond er ook te Vlissingen grote belangstelling Y°°r de Gouden Koëts. Bijna 3000 mensen brachten gisteren een bezoek aan dc ex positie. O.- en W.-Souburg VERKOPING. Notaris J. L. Hertogs te Middelburg heeft Woensdagmiddag te Oost- en West- Souburg publiek verkocht het huis en erf te Oost- en West-Souburg. .Vrijburg straat 8. groot 1 a. 21 c.a. aan J. Hu- bregtse, aldaar, voor f 1.370. Het huis Vrijburgstraat 26 werd opge houden. Veere ENGELS JACHT IN MOEILIJKHEDEN. Dinsdagavond bevond het Engelse jacht de „Apple" zich op de Roompot in moei lijkheden. De reddingboot van Veere voer uit en bracht het jacht de haven van Veere binnen. Arnemuiden AFLOOP VERKOPING^ Notaris J. L. Hertogs te Mid delburg, heeft Zaterdagmiddag in café „Spoorzlcht" te Arnemuiden publiek verkocht het huis met tuin tc Arnemuiden, Noordstraat 27, aan D. Kousemaker, aldaar qq. voor 3.900. VOLGORDE CANDlDATENIyUSTEN De volgorde van de candidatenlijs- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen te Arnemuiden is als volgt! samengesteld: 1. C.H.U., J. Polderdijk; 2. S.G. P., J. L. Joosse: 3. Algemeen Belang, Joz. Siereveld en 4. A. R., B. J. Lasoe. Oostkapelle EENHEIDS DIPLOMA E.H.B.O. Bij het dezer dagen gehouden examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma voor E.H.B.O. slaagden de dames: C. W. Schoe. M. T. Kwekkeboom, J. Coppoolse, A. Kuperius. M. C. Corstanje. M. Mulder cn de heren C. Verhage en P. Maljaars. allen te Oostkapelle. Examinator was dr. van Gelderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2