PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Vervoer naar Berlijn vlot niet BILT Luchtbrug weer op het eerste plan Deze week GERHARD EISLER KOMT VRIJ Britse rechtbank weigert uitlevering Vandaag ER BESTAAN „FABRIEKEN" VOOR VALSE VAN G0GHS EEN NIEUW GEMEENTEHUIS VOOR KAPELLE. Het derde binnen 75 jaar DE VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 123 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BaltaHm PIl.vjrv W. Leertouwer H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week- f 3.90 p. kw.; fr. P. P. t 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Mei 1949 Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Vlisslngen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzcn; Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstn^CjeOMcKJO Het treinverkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones is vrijwel geheel tot stilstand gekomen. De staking van de Berlijnse spoorwegarbeiders en nieuwe beperkende maatregelen van de Sowjet-autoriteiten hebben een si tuatie geschapen, die veel weg heeft van een nieuwe blokkade. In elk ge- va! is de bevoorrading van de voormalige Duitse hoofdstad thans weer ge heel van de luchtbrug afhankelijk, voor zover althans valt op te maken uit de weinig duidelijke berichtgeving van het Britse persbureau Reuter. Het verkeer per auto is nog normaal, doch per auto kunnen dagelijks niet meer dan enkele honderden tonnen goederen vervoerd worden. De directie van de Berlijnse Spoor wegen heeft inmiddels een poging ge daan het geschil met de stakende spoorwegarbeiders bij te leggen. Via de Westelijke vakbond is de stakers het aanbod gedaan vanaf 1 Juni 60% van het loon in Westmarken uit te be talen. Het is niet waarschijnlijk, dat dit aanbod zal worden geaccepteerd. Sommige waarnemers in Parijs me nen. dat de nieuwe moeilijkheden met Voor de meeste mensen zal deze week wel in de allereerste plaats wor den gekarakteriseerd door de aller ellendigste Hemelvaartsdag, maar er gebeurden meer belangrijke dingen. Het belangrijkste in werkelijkheid was natuurlijk het begin in Parijs van de Conferentie van Vier, ter regeling van het Duitse probleem. De minis ters van buitenlandse zaken van Rus land, Amerika. Engeland en Frankrijk zijn goedgehumeurd en vol goede moed begonnen, maarhet Duitsfc probleem is nu eenmaal een lastig probleem en dat is al zeer spoedig gebleken. Nog geen week zijn de he ren bijeen, maar reeds vliegen de ver wijten over en weer en de prettige stemming begint al lelijk in het ge drang te komen. Jammer, want de mensheid wenst vurig, dat er nu ein delijk eens een einde komt aan het Berlijnse gekrakeel. Van betekenis is ook. dat er in Berlijn zelf strubbe lingen plaats hebben door de staking van de spoorwegarbeiders. Er blijken onder de Duitsers zelf scherpe tegen stellingen te bestaan en het gevaar voor een burgeroorlog schijnt niet denkbeeldig. Het is goed en wel, dat de nieuwe Duitse grondwet nu plechtig is afge kondigd. Maar de weg naar de defi nitieve vrede wordt daardoor niet ver gemakkelijkt. Voor het moment is de ze grondwet slechts van ondergeschik te betekenis. Zij zal pas belangrijk worden, als er vrede met Duitsland is gesloten en Duitsland zijn eigen rol weer gaat spelen. In het buitenland was voor het ove- •rige slechts de val van Sjanghai van betekenis, die overigens geen nieuwe ontwikkeling betekent. In Nederland zelf heeft het overlij den van generaal Spoor diepe indruk gemaakt, omdat men nauwelijks met deze mogelijkheid rekening had ge houden. Spoor is temidden van zijn werk gestorven en hij heeft zijn moei lijke taak met zoveel zelfbeheersching. zoveel tact en zoveel menselijkheid vervuld, dat hij zich de achting van het gehele volk had verworven. Hij heeft zich een uiterst bekwaam mili tair getoond en zijn dood, juist in het moeilijke overgangsstadium, betekent een ernstig verlies. Intussen is thans vrijwel vast ko men te staan, dat de regering van de republiek half Juni haar intrek weer in Djocja zal nemen. Verder is vast gesteld, dat aan het demobilisatiesche ma niets veranderd kan worden en dat de lichting 1949 niet geheel meer naar Indonesië zal gaan. En ten slotte is de evacuatie van Djocjakarta be gonnen. De bevolkingsgroepen, die de terugkeer van de republikeinen vre zen, geven de voorkeur aan vestiging elders boven een vertrouwensvol af wachten. of de republikeinen woord zullen houden en geen nieuwe ter reur zullen gaan uitoefenen. Verheugend nieuws kwam er voor de automobilisten, die nu deze zomer vier Zondagen zullen mogen rijden. Bizonder gul is de regering niet ge weest en de seizoenbedrijvcn zullen over deze geste al evenmin tevreden zijn, als de autobezitters. De heer Plesman, onze grote lucht vaartpionier, heeft aangekondigd dat we over tien jaar vermoedelijk met atoomenergie zullen vliegen en omdat hij zich reeds vaker een goed profeet heeft getoond, zullen we met zijn voorspelling ernstig rekening moeten houden, al duizelt het ons nog een beetje bij de gedachte alleen al. Ook de Haagse burgemeester zorg de voor sensatie. Het gebeurt niet vaak, dat een hooggeplaatst gezags drager zich aan onregelmatigheden schuldig maakt, die ingrijpen nood zakelijk maken. Gebeurt het toch, dan is het schandaal zoveel te groter. In hoeverre de burgemeester het slachtoffer is geworden van de hande lingen van zijn secretaris, zal het on derzoek moeten uitwijzen. De spinazie en de sla, kostelijk volks- voedsel, worden op de veilingen al Weer in grote hoeveelheden doorge draaid. Mestvaaltproducten Maar tegelijkertijd rollen dagelijks eindeloze stoeten vrachtauto's vol Belgische groenten ons land binnen. Dat heeft met Benelux nog niets te maken, alleen maar met de handels verdragen. die wij met onze Zuider buren sloten. De gewone man krabt zich bij zoiets het hoofd en mompelt, dat ook bij een geleide economie nog rare dingen mogelijk zijn. Tot besluit: een loflied aan de Hol landse Nieuwe! Zij is er, de eerste ha ring. En zij smaakt als ham. Altijd toch weer een feit dat een mens ple zier doet. het verkeer naar Berlijn in verband staan met de trage gang van de be sprekingen over monetaire problemen, die zijn gerezen als gevolg -van het hervatten van de handel tussen Oost en West-Duitsland. Het feit. dat in Berlijn met verschillende soorter. marken gerekend wordt, waarbij de Westmark veel hoger genoteerd staat dan de Oostmark, schept niet te ont warren financiële verwikkelingen. De Westelijke delegaties in Parijs ont vangen dagelijks telefonische rappor ten over de situatie in Berlijn. Een ongunstige ontwikkeling zal ongetwij feld haar weerslag vinden op het verloop der Parijse conferentie. Wysjinsky was Vrijdag de eerste spreker. Hij zei, dat de andere mi nisters. in tegenstelling tot hemzelf, geen concrete voorstellen voor de eenheid van Duitsland naar voren hadden gebracht. Zij hadden, zo zei hij, alleen een serie vragen gesteld en hij zou enige constructieve sug gesties willen horen. Nadat Wysjinsky zijn voorstellen voor herstel van de geallieerde con- tröjeraad en de instelling van een staatsraad voor geheel Duitsland onder controle van de geallieerde raad had herhaald, waarmee meer dan de helft van de bijeenkomst gemoeid was. zeide Acheson. dat hij geen ma nier zag om een levensvatbaar Duitsland tot stand te brengen, ten zij de Sowjets een eind maakten aan hun herstelbetalingspolitiek. Robert Schuman zei, dat de vier ministers nog steeds even verdeeld waren wat betreft hun opvatting ten aanzien van de eenheid van Duitsland en de middelen om die eenheid tot stand te brengen. Waarnemers zeiden, dat Vrijdag voor de eerste maal de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse za ken tekenen van ongeduld begonnen te vertonen. 19 studenten overvallen door vulkaan-uitbarsting Negentien studenten uit de Zuid- Amerikaanse staat Columbië, die een tocht maakten in de buurt van de vulkaan Puraci om de gevolgen te onderzoeken van drie lichte uitbar stingen, werden door een nieuwe uit barsting overrompeld. Het was de erg ste sinds 16 jaar. Zeventien studenten, tussen de 15 en 20 jaar oud. kwamen om het leven. Onder de bevolking ontstond een paniek. Paardenwet 1949. Bij de Tweede Kamer in ingediend een wetsontwerp Paardenwet 1949. Het voorstel betoogt een uitbreiding van het toezicht op de paardenfok kerij. Het is de bedoeling in elke provin cie een lichte merriekeuring te la ten houden, opdat alle merries, die voor de fokkerij worden gebruikt, gekeurd worden. Vrij van keuring zijn merries, die ingeschreven zijn in een stamboek, en daarvoor zijn ge keurd. Het paardenbesluit 1941 heng- stenhouderij wordt in de nieuwe wet opgenomen. Gerhard Eisler, de Duitse communist, die op zulk 'n opzienbarende ma nier uit de Ver. Staten vluchtte, zal bij uitspraak van de Londense recht bank op vrije voeten worden gesteld. De rechter wees het Amerikaanse verzoek tot uitlevering, van de hand. Het vergrijp, waarvan Eisler in Amerika wordt verschuldigd is vol gens de Engelse rechter in Engeland niet strafbaar. Hij heeft alleen een onjuiste verklaring afgelegd tegen over Amerikaanse autoriteiten, name lijk dat hij geen lid zou zijn van enige partij, doch dit valt in geen geval onder het begrip meineed. Ver der is niet bewezen, dat Eisler schul dig is aan een misdaad, die uitleve ring zou rechtvaardigen. Na de uitspraak werd Eisler met behulp van politiegeleide door een menigte sympathiserenden geloodst. Aan de verslaggevers zei hij, dat nu Prinses Margaret in Zwitserland Omgeven door bewakers. De Zwitserse regering wilde geen risico nemen, toen Prinses Margaret van Engeland Vrijdag in een zwaar gepantserde sloep van het Zwitser se leger een tocht over het meer van Genève maakte. Behalve gewa pende militaire-bewaking en vier de ft etives in burger aan boord van de sloep, werd de prinses gevolgd door een andere sloep, die geüniformeerde politiemannen en 3 zwemkampiocnen aan boord had. Toen zij aan de oever van het meer kwam, werd de prinses luid toegejuicht en boven alles uit klonk de stem van een Zwitsers meisje, dat in haar dialect riep: „comme elle est choux" (wat een snoesje is ze). Zwitserse kranten oefenen critiek uit op de veiligheidsmaatregelen, waarmee de „betoverende sprookjes- prinses Margaret van Engeland" werd omgeven. Verschillende bladen merkten op. dat de prinses droevig keek, en de Tribune de Lausanne schreef: „Als ge bedenkt, dat zij van Zwitserland practisch niets zag dan het profiel van monsieur Boissier (chef de protocol) en de brede rug gen van onze motorpolitie, dan moet ge wel toegeven, dat zij geen enke le reden had om erg opgetogen te zijn." Défilé langs de baar van Generaal Spoor. Langs de katafalk waarop de overleden legercommandant, gene raal Spoor, in een gesloten kist in het sterfhuis op het Koningsplein lag opgebaard, passeerden Vrijdag morgen lange rijen van mensen, die een laatste groet kwamen brengen. Onder hen waren vele autoriteiten, leden van de voorlopige federale re gering, leiders der deelstaten, mili taire en civiele autoriteiten en par ticulieren van alle standen en land aarden. De chapelle-ardente was sober met bloemen versierd, afkomstig van de regering, de Hoge vertegenwoor diger van de Kroon, familieleden en vrienden. De kist was afgedekt met de Ne derlandse driekleur, waarop de helm van de overledene en een kussen met zijn onderscheidingstekenen lagen. De erewacht werd gevormd door of ficieren van alle onderdelen van het leger. Gedurende April 1949 maakten amb tenaren van de C.C.D. 2966 processen- verbaal op. Hierbij waren 4136 verdach ten betrokken, van wie er 94 in verzeker de bewaring werden gesteld. wel gebleken was, dat de Poolse au toriteiten gelijk hadden met hun pro test tegen schending van de Poolse vlag. Hij had in de gevangenis honderden sigaretten en boeken ontvangen van mensen waarvan hij nimmer ge hoord had. Eisler sprak de hoop uit. dat ..fatsoenlijke Amerikanen" zijn vrouw in staat zouden stellen zich in Leipzig bij hem te voegen. Eisler zal zo spoedig mogelijk naar Duitsland vertrekken, waar hein een leerstoel in de sociale geschiedenis aan de universiteit te Leipzig is aan geboden. De Amerikaanse procureur-gene raal. Tom Clark, heeft verklaard, dat de V.S. nadere pogingen in het werk zullen stellen om Eisler uit Groot- Brittannië terug te halen. De uit spraak van het Londense Hof berust volgens Clark op een „allersmalste basis van technische argumenten". Het departement van justitie is niet van plan mevrouw Eisler op eigen gelegenheid uit de V.S. te laten ver trekken. Op 1 Juni zal te New York het onderzoek beginnen in verband me haar eventule deportatie. .viert Portugal de dag van het nationaal herstel (1936»; ..viert Afghanistan zijn onaf hankelijkheidsdag (1919). Treinontsporing bij Lisse. Vrijdagmorgen is bij het station Lisse op het baanvak Den Haag Haarlem de achterste wagen van de D-trein uit Parijs, die naar Amster- dag reed, uit de rails gelopen. Het treinverkeer ondervond daar door de gehele dag stagnatie, daar het baanvak geruime tijd versperd bleef. Het ongeluk is te wijten aan on juiste wisselbediening. De wissel was namelijk reeds omgezet, toen de trein nog niet geheel gepasseerd was. het geen ook verklaart waarom alleen de laatste wagen van de trein is ont spoord. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Rita Hayworth en Ali Khan getrouwd. Prins Ali Khan. de 3o-jarige zoon van de fabelachtig rijke Aga Khan en de filmster Rita Hayworth zijn Vrijdag door de (communistische» burgemeester van het Riveira-stadje Vallauris in de echt verbonden. Directeur stedelijk museum begint de strijd. De directeur van het stedelijk mu seum te Amsterdam, jhr. W. J. H. B. Sandberg, heeft bij de Officier van Justitie te Amsterdam een aan klacht ingediend over een viertal vervalste van Goghs. Naar aanleiding hiervan wordt aan 't A.N.P. verklaard dat 't een poging is om de justitie gelegenheid te ge ven met kracht te gaan optreden tegen de vervaardigers van schilde rijen. wellre valselijlc als van Goghs worden aangeboden. „Dit euvel is veel belangrijker dan men zou vermoeden", aldus de heer Sandberg. Overal komt men deze vervalsingen tegen. Ik ontmoette ze in Parijs. New York. Londen, Miin- chen en vooral niet te vergeten in Amsterdam. Dat hierdoor onverdiend een blaam zou kunnen worden ge worpen op de belangrijkste moderne Nederlandse schilder en op de Ne derlandse kunsthistorici in 't alge meen en dat. het Nederlandse „cre- diet" in het buitenland hierdoor ernstig wordt geschaad, zal een ieder duidelijk zijn". Volgens de heer Sandberg bestaan er een of meer „fabrieken" van val se van Goghs, waarin dus bij wijze van spreken aan de lopende band schilderijen worden gemaakt. die valselijk voorzien worden van de sig natuur Vineent of Vincent van Gogh en zo te koop worden aangeboden. Een viertal frappante voorbeelden daarvan, te weten een zelfportret dat aangeboden werd door de Ne derlandse schilder Eekman te Parijs, een landschap, dat in handen was van een kunsthandel te Parijs, een tweede zelfportret dat van Parns uit naar Amerika is verkocht en de fantastische som van 100.000 heeft opgebracht en tenslotte een schilde rij voorstellende de slaapkamer van van Gogh in zijn huls te Aries, dat in het bezit was van een Italiaanse particulier, waren voor de heer Sandberg aanleiding de justitie te hulp tc roepen. Deze aanklacht ls op 29 Januari jl. ingediend. Een uitgebreid onder zoek is sedertdien ingesteld. Over de resultaten hiervan kon door de justitie echter nog niets worden mee gedeeld. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdag een studietocht gemaakt door een groot deel van de provincie Utrecht. Tijdens zijn bezoek aan Veenendaal bezichtigde Z.K.H. een wolspinnerij. Bekendmaking van de Sultan van Djocja. De Sultan van Djocja heeft een bekendmaking uitgegeven als minis ter van staat van de Republiek en tevens als coördinator van de bin nenlandse veiligheid, aldus bericht een correspondent van Aneta. De bekendmaking luidt: „Na de terug trekking van de Nederlandse strijd krachten zal aan ieder, ook aan de genen. die reeds in dienst zijn bij de voorlopige federale regering, zon der onderscheid van ras en gods dienst. veiligheid van lijf en goed bij voorduring worden gegarandeerd. In hetbijzonder zal er voor worden gezorgd, dat geen represaillemaai- regelen tegen wie ool-r genomen worden. Na het herstel van de re publikeinse regering te Djocja blijft voor iedereen gelegenheid openstaan ongehinderd Djocja te verlaten. De bekendmaking was opgesteld In het Indonesisch en het Javaans. Vlees komt nog niet vrij. (Van onze Haagse redacteur) Het gerucht doet de laatste tijd weer dc ronde, dal de rantsoenering van vlees op 1 Juli a.s. opgeheven zal worden. Bij informatie ter bevoegder plaat se deelde men ons mede. dat de op heffing van de vleesdistributie niet op 1 Juli te verwachten is. In de Me morie van Toelichting op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds is medegedeeld, dat het plan bestaat om vlees en vetten op het einde van het jaar vrij te geven. De regering streeft er naar dit plan te verwezenlijken. Nieuwe Nederlandse gezanten Bij K.B. is de heer G. P. Ludcn benoemd tot Hare Majesteits bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de republiek Polen en dr. R. Flaes bij het Noorse hof. De gemeenteraad van Kapelle heeft in zyn vergadering van Vrijdag avond besloten tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Het is zeker de vurige wens van iedere inwoner van Kapelle dat men met dit gemeen tehuis meer geluk mag hebben, want het zal in driekwart eeuw liet derde zijn dat deze gemeente krijgt. In 1875 werd het gemeentehuis door brand vernield. Men kreeg toen een nieuw. Op 16 Mei 1940 werd dit nieuwe gemeentehuis door Duitse ar tillerie in brand geschoten en het ging met de secretariswoning en twee andere huizen geheel verloren. Negen jaar heeft men zich nu moe ten behelpen met een noodgebouw, doch thans is men zover dat het eind in zicht is, hoewel er nog een kleine twee jaar zal verlopen alvorens het nieuwe gemeentehuis in gebruik kan worden genomen. DE INRICHTING. De plannen zijn ontworpen door een van de meest prominente figuren pit de hedendaagse architectenw breedte van ca. 22 M.. zal het repre sentatieve gedeelte vormen Via een bordes, waarop twee beelden worden aangebracht, nl van een wever- Kapelle dankte destijds haar opkomst aan e textielnijverheid en van een fruitkweker, komt men in de hal die toegang geeft tot de burgemees terskamer het bureau van Soc. Za ken, het districtsbureau voor Bouw en Woningtoezicht voor Kapelle, Kat- tendyke en Kloetinge en een bureau voor de politie. Voorts is er op deze verdieping o.a. een conciergeloge en een theekeuken geprojecteerd. Via het trappenhuis komt men op de bo venverdieping. waar de trouwzaal en de raadszaal worden ondergebracht. De scheiding tussen deze twee zalen reld. nl. prof. J. S. Berghoef u al bestaan uit deuren, die weggeno- Aalsmeer. men kunnen worden zodat één zaal Het gemeentehuis dat een totaal-(kan worden gemaakt die aan plm. i.,1 ooi ITO 1-n-r v.„ 'oen -- inhoud van 3842 M3 krijgt, zal be staan uit twee vleugels die door een hal met trappenhuis, waarboven een toren komt, met elkaar zijn verbon den. 250 personen plaats kanbieden. Het doel hiervan is deze zaal zo nodig dienstbaar te maken aan culturele doeleinden, als bijv. het organiseren van kunsttentoonstellingen e.d Im- Het zal gebouwd worden op de mers het gemeentebestuur heeft ook plaats van het vorige gemeentehuis ot taak de culturele verheffing van nl. op de hoek van de Weststraat e ijn bevolking te bevorderen. In het Kerkplein. Zwitserland en andere landen is dit Mettertijd zal in de onmiddellijke nabijheid de Van der Biltlaan op het Kerkplein uitmonden, zodat een rechtstreekse verbinding van hef sfa- reeds lang in practijk gebracht. De secretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger zijn in het tweede gebouw ondergebracht, dat tion naar- het Kerkplein wordt ver- eveneens via de hal en het tranpen- kregen Ihuis bereikbaar is. Onder dit gebouw Het hoofdgebouw met een front-1wordt een kelder gemaakt, die be stemd wordt voor archiefruimte, waarvan t.z.t ook polders en kerke lijke instanties gebruik kunnen ma ken voor het opbergen van hun be scheiden. Naast het ontvangerskantoor ko men garages, nl. voor de brandweer auto. de lijkwagen en de vuilnisauto en een werkplaats voor het gemeen- tepersoneel en voorts een fietsen bergplaats. Los van het gehele com plex wordt verder nog een conciërge woning gebouwd. DE FINANCIËLE KANT. De kosten van deze nieuwbouw worden geraamd op 225.000.Op een rijksvoorschot van 100.000 kan worden gerekend. Vermoedelijk zal eind Juni/begin Juli de aanbeste ding kunnen plaats vinden. Gehoopt wordt dat dan eind Juli met de bouw jZal kunnen worden begonnen en dat 'over een kleine twee jaar het gebou wencomplex gereed zal zijn. Alleen voor het bouwen van de spits van de toren heeft Wederopbouw nog geen toestemming gegeven. OOK EEN NIEUW WIÜKGEBOUW. Bovendien zal Kapelle dit jaar ook oen nieuw wijkgebouw van de Ver. Wijkverpleging krijgen. Behalve een wachtkamer, twee spreekkamers voor de doktoren.' een kleedruimte en een woning voor de wijkzuster, zullen in dit 982 M3 grote gebouw tevens 10 douchecellen worden ondergebracht. Het gebouw zal geplaatst worden aan de Stationssingel, waarbij de ge meente ook financiële steun zal ver lenen SPORTTERREIN. De raad van Kapelle hechtte Vrij dagavond ook zijn goedkeuring aan het pachten van een terrein langs de Dijkwelse weg en toebehorend aan mevr. de wed. Mol. Dit stuk grond zal bestemd worden voor sportter rein. De burgemeester wees er in dit verband nog op, dat het uitermate moeilijk was geweest een stuk grond beschikbaar te krijgen, omdat mende, grond te Kapelle zo hard nodig heel t j voor de boomgaarden 1 KORTE PREDICATIE VERWACHTING EN VERVULLING Hand. 1: 21a. 22b; Het is dan nodig, dat één derzelven met ons getuige worde van Zijne Opstanding". Het is lussen Hemelvaart en Pink steren, dat de geschiedenis, waaraan bovenstaand woord is ontleend, plaats grijpt. Dat ivil zeggen: in die moeilij ke tijd tussen verwachting en reruul- ling. En daar voelen wij ons aanstonds thuis. Immers er is bijna geen mens, of hij verwacht nog tets. Wie zijn dromen en idealen prijsgeeft, is als een dode. Maarde vervulling! Komt die ook? Ach, hoevelen zijn er die gebroken zijn aan de. onvervulde verwachting. Doch deze mensen staan voor de vervulling. En wel op onverwacht grootse wijze. En midden in die span ning gaan zij een plaatsvervanger voor Judas kiezen Is dat inderdaad nodig? Ja, zegt de Bijbel. En wel daarom, omdat het twaalftal dat zo onvolledig was, moet worden gecompleteerd. Hun onvolledigheid is een pijnlijke herin nering aan de macht van de Satan. En het twaalftal is een zinrijke be lofte van Gods trouw, omdat het her innert aan die vreemde geschiedenis van God met. het volk Israël. Zie, dit twaalftal moet compleet zijn, als ge tuigen van de Opstanding van de Gekruisigde van Golgotha. Dit twaalftal moe' compleet zijn, om ook in de tijd tussen verwachting en vervulling te getuigen van het ge loof in de Opgestane. Dit geloof, dat aan een werelddie bijna geheel zon der hoop is, toe te roepen, dat haar stoutste verwachting is vervuld. Deze Jezus, die wij gekruisigd hebben, is door God opgewekt! Dat is het on gelooflijke getuigenis, dat waar wij de hoop op vervulling opgeven, God desondanks kom 1. En dat is nodig, omdat deze wereld er om schreeuwt! In haar nood van dood en hopeloosheid is Hij het leren.' 's-Heer Abtskerke H. ~M. Strating Motorrenner kwam tussen het publiek terecht. Tijdens de Donderdagmiddag in t' Sportpark te Geleen gehouden „speedway-races" tussen het Lim_ burgia-team en de Hollandse Leeu wen is de renner Roestenburg uit de baan tegen het talud opgereden en tussen het publiek terecht geko men, waardoor verscheidene perso nen ernstig werden gewond. Dc ser geant P. Franssen uit Reuver liep een dubbele beenbreuk op en de ser geant P. Kievits uit Susteren oen hersenschudding. Beiden werden naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht. 'De heer Koevoet uit Mun ster-Geleen liep een ernstige verwon ding op aan een been en werd later naar huis vervoerd. De renner Roes tenburg kwam er af met eeii flinke vleeswond aan zijn knie. Een dure commissie in Indonesië. De minister van Overzeese gebieds delen heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de nodige stappen gedaan zullen worden om de kosten, welke Nederland en Indonesië zich moeten getroosten voor de Commissie an Goede Diensten in Indonesië ge deeltelijk terug te vorderen van de Verenigde Naties en wel tot een be drag van 20 dollar per dag voor elk der drie leden. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer waS over de kosten van deze commissie gezegd: Naar de aanvankelijke mening van vele leden zouden de onkosten van de Commissie voor goede Diensten, om welker overkomst en bemiddeling noch de Nederlandse, noch de Indo nesische regering heeft gevraagd, ten laste van het budget van het uitzen dend orgaan, dus de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, behoren tc komen. OPNIEUW ENIGE REGEN. Geldig tot Zaterdagavond. Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, bier en daar krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend vrij koud weer voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1