PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Midden-Juni overdracht van Djocja aan de Republiek De „Zimito II" te Zierikzee DE BILT WISJINSKY KREEG IN PARIJS DE WIND VAN VOREN SJANGHAI VLOT DOOR DE COmUNISTEN OVERGENOMN Over tien jaar vliegen we met atoom energie. De zaak-Schre:eder ia cassatie. Devaluatie van de Europese valuta's? 192e Jaargang - No. 122 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntijn.Pl.verv: \V. Leertouwer en. H. A. Bossnardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. P. 4.1a oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels i 1—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 V.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N, Bogardstr. C 160, tel. 26 Overeenstemming op verschillende punten reecis bereikt Wat zal het Republikeins parlement doen Gisteren heeft de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië de tekst van drie rapporten vrijgegeven, welke zijn goedgekeurd dooi de eerste subcommissie (commissie voor de terugkeer van de Republi- Volgens het rapport over de politieke veiligheid hangt de datum van overdracht van het gezag aan de Republikeinse regering af van do tijdsduur nodig voor de evacuatie der burgers en die der Neder landse troepen, daarna. De leden van de sub-commissie hopen, dat de terugkeer van de Republikeinse regering zal kunnen plaats vinden omstreeks midden-Juni. Overeenstemming is voorts be reikt over de volgende punten: le. Beide partijen zullen aan alle gewapende strijdkrachten in de re sidentie Djocja (politie- en strijd groepen) de order uitvaardigen om alle wapencontacten te vermijden en elke vorm van sabotage, ver nieling en subversieve activiteit te staken. 2e. Op een later te bepalen da tum en na uitvaardiging van de hierbovengenoemde order zal de wapenstilstand formeel worden af gekondigd. 3e. Wanneer de datum en het tijdstip waarop de evacuatie van de plaatsen en posten in de resi dentie door de Nederlandse troepen zal plaats hebben. Is vastgesteld, zal de Nederlandse delegatie de Republikeinse autoriteiten hiervan in kennis stellen 48 uur voordat die evacuatie zaj worden uitge voerd, teneinde de Republikeinen in staat te stellen de residentie snel te bezetten. De militaire waarne mers van de Unci zullen hun me dewerking verlenen teneinde inci denten te voorkomen. ■le. Aan alle Nederlandse en Re publikeinse commandanten wordt strikt verboden op enigerleiwijze in direct contact met elkaar te tre den. Indien enig contact noodzake lijk is kan dit uitsluitend geschie den door één der commissies en/of cloor de militaire waarnemers van de Unci. 5e.. Beide partijen stemmen er mede in, dat het nakomen van de orders en de bepalingen van de punten één, twee en vier zal wor den geobserveerd door de militaire waarnemers van de Uuci PUBLIEKE DIENSTEN. Met het oog op overneming van de publieke diensten in de residen tie zijn partijen overeengekomen dat zij hun personeel zullen Instru eren om met elkander in contact te treden teneinde een lijst aan te leggen van onmiddellijk benodigde goederen. Wederzijds contact is reeds opgenomen op gebied van de spoorwegen en de P.T.T. Schik kingen zijn reeds getroffen voor functionneringvan telefoon, telegraaf en radio-verbindingen, zowel inter- insulair als internationaal. Tussen Djocja en Semarang is reeds te lefoonverbinding tot stand gebracht evenals tussen Batavia en Djocja. K. L. M. NAAR DJOCJA. De 1^. L. M. zal het vliegveld van Djocja opnemen in haar dien sten indien ae veiligheid van de passagiers zal zijn gewaarborgd. De voorlopige federale regering zal beslissen wanneer dit het geval is. Het gebruik van Republikeinse civiele vliegtuigen is nog in dis cussie en men verwacht, dat een oplossing zal worden gevonden, die het mogelijk maakt voor Republi keinse vliegtuigen de routes Djocja- Semarang, Djocja-Medan-Atjeh of Djocja-Sabang te vliegen. Nog geen overeenkomst is bereikt over Re publikeinse luchtverbindingen tus sen de Republikeinse gebieden en buitenlandse mogendheden. Over verschillende technische as pecten van het geld-probleem is overeenstemming bereikt. Afreke- v°or de goederen en de dien- door de voorlopige federale ïegenng geleverd, zal geschieden vorming van de Ver. Staten van Indonesië. POLITIEKE TOESTAND TE DJOCJA. IlifCuKe£aïihan aan de Malioboro o hoofdstraat van Djocja dc sultan dagelijks kan- kfrinJJz,'Jn thans alle republi- Vnn L 5rics aan de arbeid. £t lv^Sters uit het Matste ka- nfnister-vzich de Katholieke ïïï»5hH Kas'mo en Soesanto (PNI) ïofr S,ueri»a's De minister het Wilier, SoePeno, heeft in Dn min C? de dood gevonden. DÏoeand! T ?ekiman (Majoemit), tufsen ^H en Koesnan, zijn in- in contact geweest met hot liawie™ vcrt°=v="1= 1=1=" van Dr. de Kat Angelino, adviseur van dr. Lovink? ANdelKatetAANi'-P' verneemt- is dr. teur van nnd no' voormalig direc- S van l ?ljs te Batavia en thans het Verre A ?Grde commissie voor als adviïennOosten- uitgenodigd om ais aciviseur van de nieuwe Ho«e Vertegenwoordiger van de Kroon. dr. treden K^V"\k- in Batavia op te meldtr JAnata uit New York daeen n'f at Angelino dezer met do vfr Nederland vertrekken om ren in Jngun",g besPrekingen te voe- ren in verband met deze uitnodiging. Kat A n?g niet bekend Of dr. de widen de uitnodiSinS zal aan- Uiteraard worden in republikeinse politieke kringen te Djocja progno ses gemaakt over de houding van het republikeinse parlement. dat zo spoedig mogelijk na de terugkeer van de republikeinse regering zal bij eenkomen. In het licht van recente uitspraken van politieke voormannen, bestaat zeer algemeen de verwach ting, dat de Masjoemi de PNI de Parkindo (Christ, partij), de Partai Socialis van Sjahrir en de Partai Katholik de voorlopige overeen komst van 7 Mei zullen aanvaarden. Van de 'bij het links gerichte Front Demokrasi aangesloten partijen, wordt algemeen verwacht, dat zij de oppositie zullen vormen. Intussen is te Djocja een nieuwe politieke partij gevormd, de Persatoean Indonesia Rakjat, die is opgericht op natio nale democratische grondslag en de reële nationalisten wil bereiken, die zich nog niet politiek hebben geor ganiseerd. In republikeinse kringen te Djocja neemt men aan, dat de sultan kan rekenen op de steun van een groot aantal strijdgroepen die zich in de omgeving van de Sultansstad bevin den. TAN MALAKA GEËXECUTEERD Het bericht, dat Tan Malaka zou •/,Ün terechtgesteld, weril in republi keinse leringen te Djocja onder voor behoud bevestigd, Men zeide. dat Tan Malaka is geëxecuteerd op last van kolonel Soengkono, de republi keinse milittaire gouverneur van Oost-Java en wel in het midden van de vorige maand. DE EVACUAT-E UIT DJOC.A) He; sc.aaibeeiü >e Djocja wordt volkomen beheerst door de evacuatie. Elke morgen wachten rijen mensen voor de kantoren van sociale zaken en van het Rode Kruis en elke och tend sedert Zaterdag vertrekt langs de weg naar Magelang een convooi van 1000 man onder militaire be scherming. Het aantal aanmeldingen voor evacuatie vertoont een afne mende tendenz. De masten te hoog. De havenautoriteiten te New York hebben verklaard, dat de brug, die van Brooklyn naar Stateneiland zal worden ge bouwd, enkele millioenen dol lars meer zal moeten kosten om het de Britse oceaanstomer Queen Mary, die een masthoog- te van 65% meter heeft, moge lijk te maken onder de brug door te varen. Dat wordt gedaan, aldus de autoriteiten, ondanks het feit. dat het „slechts een paar dui zend dollar" zou kosten als de masthoogte van enkele schepen gewijzigd werd. J Hemelvaartsdag geen feestdag meer in Hongarije. De Hongaarse regering heeft be kend gemaakt, dat Hemelvaartsdag niet meer als officiële feestdag zal worden beschouwd. Beschuldigingen over en weer over toestanden in de zönes. In de afgelopen twee dagen zijn de vier ministers In Parjjs met bun besprekingen over de eenheid van Duitsland weinig opgeschoten, au weerszijden werd met cijfers en feiten betoogd, dat het in de zóne van <1(> tegenpartij toch eigenlijk treurig gesteld Is in tegenstelling dan tot de toestand in de eigen zóne. Resultaten leverden deze beschuldigingen over en weer niet op. Na afloop van de zitting van Don derdag gaf de adviseur, van de Ame rikaanse delegatie, John Foster Dul les. 't volgende puntige commentaar „Ons werd een beeld gegeven van het paradijs in het Oosten en de hel, die de situatie in het Westen is. Er is in dit verband op gewezen, dat een groot aantal Duitsers aan de hel de voorkeur schijnt te geven, boven het paradijs". Dit sloeg op een lang betoog van Wisjinsky. waarin deze aanvoerde. Het Westen wil één lijn trekken In China. Volgens de laatste berichten uit Sjanghai, is Woesseng. ten Noorden van de stad, in handen van de communistische troepen gevallen Daar mee is de laatste ontsnappingsroute van ongeveer 150 000 man rege ringstroepen afgesneden. In Sjanghai zelf herstelt zich snel het normale leven. Het overnemen van de stad. het voornaamste handelscentrum van China, is vlot te werk gegaan Het bestuur is toevertrouwd aan een commissie van burgerlijke lei ders, waarbij de burgemeester en de commissaris van politie in functie kunnen blijven De liberale staats man én vredésonderhandelaar. dr. Yen. heeft de leiding van de commis sie. Het optreden van de communis tische troepen is zeer gediscipli neerd Na de capitulatie hielden studenten overwinnings-optochten. winkels hin gen rode vlaggen uit en meisjes spel den passerende communistische sol daten rode rosettes op. In naam van generaal Tsjoe Teh, opperbevelhebber van het ..volks bevrijdingsleger", is een proclamatie uitgevaardigd. „Belhamels" zullen worden vervolgd, doch hun gedwon gen medewerkers vrijgelaten. Belo ningen zullen worden uitgekeerd voor ..verdienstelijke daden". Officieren en civiele leiders van de Kwomïnfang zullen worden vervolgd indien zij schuldig worden bevonden aan oorlogsmisdaden. In Kanton wordt voorspeld dat de Chinese regering haar huidige hoofd stad zal ontruimen, wanneer de vol gende grote veldslag begint. De V.S. hebben voorgesteld, dat „gelijkgezinde" landen zieli vereni gen in het opstellen van een ge meenschappelijke politiek ten aanzien van de communisten in China. Naar verluidt, zullen de V.S. bin nenkort een conferentie van belang hebbende landen bijeen roepen. Het voorstel der V.S is dat geen dezer landen een communistisch regiem in China zal erkennen zonder vooraf gaand overleg met de anderen. Tot de landen, aan welke dit ver zoek is gericht, behoren Engeland, Frankrijk, Nederland. België, Austra lië, India Pakistan, Nieuw Zeeland, Ceylon en Zuid-Afrika. De grote mogendheden zullen de communisten om bepaalde geran- •ties vragen, voordat zij hun regiem erkennen. handhaving van een „open deur"-politiek en duidelijke omschrijving van de grens tussen Indo-China en China. Marshall.hulp wordt niet verlaagd. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het voorstel ver worpen dat beoogde de door de Ver stalen ten bate van het Europese herstel beschikbaar gestelde bedrag met 15 te verminderen. De conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken is .Maandagmiddag in het Palais Rose te Parijs in een eerste zitting, die bijna twee en een half uur duurde, bijeen geweest. Persfoto grafen en film-operateurs beheersten de eerste ogenblikken de bij eenkomst. dat de kosten van levensonderhoud in West-Duitsland gestegen zijn en de werkloosheid toeneemt. Hij maakte verder melding van leverin gen van grondstoffen en producten, die de Sowjet-Unie aan Oost Duits land gedaan zou hebben Minister Bevin sprak de hoop uit, dat Wisjinsky eens kennis zou kun nen maken met enige van de vluch telingen in de Oostelijke zóne. die nog steeds West-Duitsland binnen, stromen. Wisjinsky meende echter, dat geen geloof moést worden gehecht aan van dergelijke personen afkomstige verhalen. Die werden ook vertéld j door Duitsers, die uit West-Duitsland naar de Oostelijke zóne waren ver- I trokken. Woensdag heeft minister Acheson een uitvoerig overzicht gegeven van de wijze, waarop West-Duitsland „ten koste van vele millioenen dol lars" op de been is gebracht, terwijl de Westerse mogendheden zonder volledige gegevens zijn gelaten om trent de economische toestand in de Sowjet-zöne. Wat men ervan wist. wees uit. dat een-derde van de totale productie-capaciteit der zóne in han. den is van Sowjet-maatschappijen, die in sommige basis-industrieën zelfs 90 tot 100 van de capaciteit opslokten. Wisjinsky zeide. dat de uiteenzet tingen van zijn Westerse collega's bij hem de vrees hadden doen opko men, dat de Westelijke mogendhe den Duitsland wensten te controleren zonder de Sowjet-Unie „Als dit waar is", zo zeide Wysjinsky. „waar voor zijn wij dan hier want het is dan vergeefs om over Duitslands eenheid te spreken". Franse ikabinet van dreigende crisis gered. De Franse assemblee heeft Donder dagmorgen vroeg na vier uren van stormachtig debat met 329 tegen 264 stemmen het voornaamste artikel aanvaard van de regeringsvoorstellen ter bestrijding van het begrotingste kort van 83 milliard francs. Dit arti kel behelst de invoering van een dubbele benzineprijs, namelijk van 63.20 fr. voor vrije en van 43.20 fr. voor gedistribueerde benzine voor voorrangsverbruikers. Henri Queuille. had aan het einde van het debat ver klaard. het besluit van de assemblee te zullen beschouwen als een „onof ficieel vertrouwensvotum". Voor stemden socialisten, M.R.P.. Radicalen en een meerderheid van rechtse ge matigden. Tegen stemden de com munisten. de Gaullisten en een aan tal rechtse onafhankelijken. De uit slag van de stemming houdt in, dat een dreigende regeringscrisis voorlo pig vermeden is. Werd officieel geopend door de Commissaris der Koningin De stad Zierikzee, die aan de vooravond staat van de grootse viering van haar elfhonderd jarig bestaan, weet wel van aanpakken! Elf jaar was het geleden dat deze hoofdstad van het eiland Schou wen- en DuivcLand haar,, eerste grote middenstandstentoonstelling op liet Havenplein had en nu in liet jubileumjaar hebben zes onderne mende Zierikzeese zakenlieden het aangedurfd de Zimito II te organi seren. En al is de tentoonstelling nog slechts twee dagen aan de gang, toch kan thans reeds gezegd worden, dat zij een succes ls. De vele standhouders, voor het merendeel Zierikzeese middenstan ders, zijn met keurig verzorgde stands voor de dag gekomen en leveren met deze expositie het overduidelijke bewijs, aat het za kenleven ook op net in de oorlog- zwaar geteisterde Schouwen kern gezond is en volkomen voor zijn taak berekend. DE OFFICIËLE OPENING. Woensdagmiddag werd deze ten toonstelling geopend, die is onder gebracht in een grote tent op het Havenplein. Onder de vele genodigden merk ten wij op de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, het college van B. en W. van Zierikzee, vele burgemees ters van de gemeenten op Schou wen- en Duiveland, de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland en de directeur van de Centrale Dienst voor N. Zeeland, de heer A. J. Argelo. De voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, de heer G. C. An ker sprak een welkomstwoord Lot de genodigden en memoreerde dat m 1938 de eerste Zimito werd ge houden, Door de oorlogsomstandig heden is het eerst thans mogelijk gcwor<ïen een tweede tentoonstel ling je organiseren. ZIMITO II VOORZIET IN- BEHOEFTE. De Commissaris der Koningin, die daarop de officiële opening verrichtte, zei dit met genoegen te doen omdat hij in zijn nog korte ambtsperiode steeds gevoeld heeft dat het contact tussen Middelburg en Schouwen nog niet voldoende is, hoewel de wil en het verlangen daartoe wel in hoge mate aanwezig- zijn. De Commissaris was gaarne in Zierikzee, om te hoven van de problemen en zorgen van Zierikzee en Schouwen-Duiveland in het al gemeen. De grote belangstelling voof deze tentoonstelling van de zijde der za kenmensen bewijst dat zij in een behoefte voorziet. Zij toont dat het geenszins nodig is. om buiten het fewest te gaan winkelen. Op zjjn ekende geestige wijze vertelde de Commissaris hoe hij enkele maan den geleden juist in Zierikzee erin slaagde een nog schaars artikel een jacquet-overhemd te kopen. Spr. hoopte dat deze tentoonstel ling voor net publiek een prikkel zou zijn om te beseffen dat ook in Zierikzee alles te krijgen is wat men wenst. Het verheugde de Commissaris tevens dat Schouwen en Duiveland thans een boomplant-actie heeft on dernomen, waarvoor ook een stand op. de tentoonstelling aanwezig is. Gaarne voldeed hij aan het verzoek om dc rij van kopers te openen, door enkele boomplantbewijzen te nemen. Met nadruk wees spr. er verder op hoe ook Schouwen-Duiveland in deze oorlog zwaar geleden heeft. Het organiseren van deze tentoon stelling bewijst d3t men vertrouwen in de toekomst bezit. Met de op rechte wens dat Schouwen en Dui veland moge groeien en bloeien verklaarde de Commissaris daarop de Zimito II voor geopend. INSTEMMING VAN DE KA MER VAN KOOPHANDEL. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer F. P. O. M. Koch uit St. Jansteen, gaf daarop uiteing aan de gevoelens die hem bezielen bij dit bezoek aan Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Vele monumenten in deze stad herinneren aan cle tijd dat Zeeland nog machtig en rijk was. Helaas is Zeeland niet meer naast Hol land het machtigste gewest. Dit heeft consequenties gehad, ook op zaken-gebied. Het is som$ ontstel lend te zien hoe men vaak bij re- geringsinsfunties en het bedrijfs leven zo weinig begrip voor Zee land heeft. Onze provincie speelt echter economisch nog een belang rijke rol en dit moet naar voren worden gebracht. Daarom noemde spr. het een gelukkige gedachte dat door tentoonstellingen e.d. ge demonstreerd wordt tot welke pres taties Zeeland in staat is. Spr. hoopte dat deze tentoonstelling er toe zal bijdragen dat men ook bui ten Zeeland meer kennis krijgt van hetgeen hier leeft en werkt. De voorzitter van het tentoon» stellingscomité sprak een dank woord en hiermee was de openings plechtigheid afgelopen. De stand houders maakten zich gereed om de stroom van bezoekers te ont vangen. Niettegenstaande het ongunstige weer was de publieke belangstel ling goed te noemen. Dr. Plesman kondigt lagere tarieven aan. In een voor de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel in Ben Haag gehou den toespraak heeft de heer A. Plesman. directeur van de verklaard, dat z.i. over 5 of fi jaar met verkeersvliegtui gen met slraalaandrijving zal worden ge vlogen met snelheden van 800 km. per uur. Binnen 8 of 10 jaar zou zelfs gevlogen kunnen worden met toestellen. welke door atoomenergie worden aangedreven. Volgens dr. Plesman betekent dit te vens. dat we naar een periode gaan. waarin de vernietiging zal overheersen. Daarom is nodig, dat we door overleg lot een oplossing komen. We moeten bereid zijn offers te brengen in vredestijd en die vredestijd zo interessant te maken, dat we de oorlog als „vervelend" buiten de deur houden. Dr. Plesman verleide vervolgens wat er al zo aan het moderne vliegbedrijf vast zit. speciaal ook wat betreft de enorme kosten. Daardoor zijn de tarieven voor passagiersvervoer hoog. maar in de naaste toekomst zal er gelegenheid komen om op minder luxueuze wijze en voor een belangrijk lager bedrag van het luchtver keer te profiteren. Dit wordt dan een soort landverhuizerstarief. dan ■■PQBBI van het passagiersvervoer. Maar moeten de reizigers ook enige tijd in Ne derland kunnen blijven en daarvoor is de hotcl-occommodatie op het ogenblik nog onvoldoende. Conclusie tot verwerping van het beroep. Woensdagmorgen is voor de Bijz. Raad van Cassatie het beroep be handeld van de procureur-fiscaal bij het Leeuwarder Bijz. Hof, tegen de vrijspraak van Schreieder. Tegen de vrijspraak inzake de represaille- moord te Dronri.jp staat geen cassatie open. Het beroep gaat echter tegen de beslissing, dat Schreieder niet veroordeeld kan worden op grond van het behoren tot een misdadige organisatie, de S.D. Hiervan is Schrei eder reeds bij uitspraak van het Hof te Den Haag buiten vervolging ge steld. Prof. Langemeyer concludeerde na een uitvoerig juridisch betoog tot verwerping van het betoog. De uitspraak volgt over 4 weken. ATOOMBOM-ONDERZOEK. Volgens de „Nouvelle Gazette" zal binnenkort in een afgelegen gebied van de Ardennen, een centrum voor aloom-onderzoejc worden ingericht. De meest vooraanstaande Belgische hoogleraren zullen zich hier bezig houden met het zuiver wetenschappe lijk onderzoek van de structuur van het atoom. Met het bouwen van het atoom centrum zal waarschijnlijk in 1950 'n begin worden gemaakt en er zal een bedrag van 100 mihoen francs mee gemoeid zijn. In het centrum zal o.a. een zgn. cynclotron van 500 ton wor den opgericht, waarmede radio-actie ve isotopen vervaardigd kunnen wor den. Het overlijden van generaal S. H. Spoor. Het vrij plotseling overlijden van generaal S, H. Spoor, die de dag voor zijn sterven nog tot de rang van generaal werd bevorderd, heeft in brede kringen ontroering gewekt. Mevrouw Spoor, die Woensdagmor gen per K.L.M.-post vliegtuig naar In donesië zou vertekken, kreeg de droe ve tijding terwi.il zij op Schiphol op het vertrek van hei toestel wachite. In de vergadering van de Eerste Kamer hebben de minister van over zeese gebiedsdelen a.i„ mr. van Maar- seveen en de voorzitter, prof. Kra nenburg. enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van de overleden legercommandant. Dr. Beel heeft als opperbevelhebber van land- en zee macht in Indonesië een dagorder tot de troepen gericht en de chef Gene rale Staf. luitenant-generaal Kruis, hield via het Strijdkrachtenprogram- ma een toespraak tot de troepen in Indonesië. Zij allen wezen op het be langrijke werk. dat door generaal Spoor werd verricht. De begrafenis is bepaald op Zater dagochtend op het crcveld Menteng Poelo bij Batavia. Mevrouw Spoor zal dan in Indonesië zijn gearriveerd. Volgens bevoegde Britse financiële doch niet officiële kringen, gaat sir Stafford Cripps. naar het Franse Nieuwsbureau Agence France Presse meldt, accoord met een gelijktijdige uitgevoerde devaluatie van 15 procent voor alle Europese valuta's met be trekking tot de dollar, op voorwaarde, dat de dollar met 3 procent gedeva lueerd zou worden ten opzichte van het goud. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat de Amerikanen deze compromis formule zullen goedkeuren. Men meent in bovengenoemde kringen in tegendeel. dat Amerika veeleer ge neigd zou zijn een vermindering van de officiële prijs van het goud in te voeren. Dr. Bimche wil geen onderminister worden. Dr. Ralph Bunche, waarnemend be middelaar der V.N. voor Palestina, heeft een aanbod van president Tru man voor de post van onderminister van Buitenlandse Zaken van de hand gewezen. Dr. Bunche vertelde ver slaggevers, nadat hij het Witte Huis had verlaten, dat hij zijn werk bij de V.N. wenste voort te zetten, Hij had ook rekening gehouden met de hoge kosten van het levensonderhoud in Washington en de salarisverminde ring, die het aanvaarden van de hem aangeboden functie met zich mee zou brengen. VOORSPELT: TIJDELIJK DROOG. Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen. Later weer toenemende be wolking en. beginnende in het Westen van het land. tegen de avond enige re gen. Meest matige Westelijke wind. gc- leidellijk krimpend naar Zuid-West. Tij delijk een iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1