PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Versnelde demobilisatie onmogelijk Stations in West-Berlijn onder Britse controle Wisjinsky stelt terugkeer naar oude toestand voor DE BILT Een prettige gemeente Gen. S. H. Spoor overleden SJANGHAI GEVALLEN NIEUWE DUITSE GRONDWET PLECHTIG AFGEKONDIGD Het Deutschland uber alles" niet door Vandaag 192e JaargangNo. 121 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintJJn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per weck; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 aer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag' 25 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel larief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzcn: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Schema is vastgesteld en zal niet meer worden veranderd „Wat er ook moge gebeuren, het onlangs gepubliceerde demobilisatie schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer worden veranderd" aldus verklaarde kolonel G. Pruijs, directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in .Nederland, tijdens een persconferentie op het ministerie van oorlog. Do regering en de legerleiding zyn er vast van overtuigd, dat dc troe pen, die nu reeds meer dan twee jaar in de tropen dienen, naar huis moeten. Technisch staat er niets in de weg om binnen de komende 8 maanden 30.000 man naar Nederland over te brengen. Scheepsruimte is voldoende aanwezig" en ook de capaciteit van het demobilisatie-centrum is groot genoeg om de stroom van demobili- santcn van Juli tot December 2000 per maand en later meer te verwerken. Binnenkort zal nabij Amersfoort een nieuw demobilisatie centrum worden gebouwd, een ba rakkenkamp, waardoor de demobili satie nog vlotter en soepeler zal ver lopen. De demobilisatie van de troepen in Indonesië staat weliswaar in nauw verband met de politiek der regering, maar wordt uiteindelijk toch gere geld. aldus kol. Pruijs. door de leger commandant in Indonesië, die de ver antwoordelijkheid draagt voor de le vens van alle militairen en burgers in de Archipel. Het gepubliceerde de mobilisatie-schema is dan ook opge steld na langdurig overleg met de legercommandant in Indonesië Daarbij werd bepaald, dat eerst de laatste groep oorlogsvrijwilligers, on geveer 9000 man, naar Nederland zou terugkeren en dan de 7 Deceni- ber.divisie, die in het tijdvak van October '49 tot Januari '50 zal de mobiliseren. Een snellere demobilisa tie is niet mogelijk, verklaarde kol. Pruijs. Het plotseling vertrek van legeronderdelen, die, niet vervangen worden, zou de veiligheid der ach terblijvers in gevaar brengen. Er wordt dus op gerekend, dat de vertrekkende troepen vervangen zul len worden. In dit verband memo reerde kol. Pruijs o.m. het plan om een federaal leger van 18.000 man in Indonesië op te richten. Inlichtin gen. die hem uit Indonesië hadden bereikt, wezen uit. dat dit plan ver wezenlijkt zal worden. Maar mocht het echter door bepaalde omstandig heden. b.v. doordat de Siliwangi-di. visie haar afspraken niet zou nako men, toch niet doorgaan, clan zal dat geen invloed uitoefenen op het demo bilisatie-schema. Er zal dan een an dere oplossing gevonden moeten worden. WERKGELEGENHEID VOOR DEMOBILISANTEN. „Ik ben persoonlijk nogal optimis tisch gestemd ten aanzien van de ar- bcids-mogelijkheden voor demobili serende militairen", verklaarde kol, Generaal S. H. Spnpr, per van de Nederlands-Indonesi sche troepen in Indonesië, is overleden te 12.15 uur jilaatse- lyke tijd te Batavia. Maandagmorgen had hij een hartaan val en nadien was zijn toestand ern stig. Generaal Spoor, die de leeftijd van 4i jaar bereikte, vertrok in 1923 als luitenant van het Kon. Ned. Ind. Le ger naar Java. Hij deed dienst op Java en Borneo. Nadat het volgen d? Hogere Krijgsschool werd hij ?!L§eP tst bij de Generale Staf. Van 1934 tot 1939 vertoefde hij in Ne derland, waar hij les gaf aan de Kon- Academie te Breda. In het laatst genoemde jaar keerde hij naar Indo nesië terug als kapitein bij de Gen Staf. Voor de capitulatie van Java vertrok hij, met een regeringsopdracht naar Australië. Hij was daar verbon den aan de inlichtingendienst van Gen. Mac. Arthur. Op 19 Jan 1946 werd hij benoemd tot Generaal-Majoor, tijdelijk luite nant-generaal en commandant van het K.N.I.L. en tegelijk hoofd van het de partement van Oorlog. Op 23 Mei 1949 tekende H.M. Ko- Cnrd.ri^ tothet bosluit tot ziJ" be" voidcrmg tot generaal. Generaal Spoor is o.a. commandeur in de orde van Oranje Nassau en drager van de Medal of Freedom met deernen Simon Hendijk Spoor werd in 1902 f-eb°.l'en- ZOOn Van Andre Spoor, die jarenlang concert meester was van het Residentieorkest te s-Gravenhage en vioolleraar aan het Haags Conservatorium Pruijs. Er zullen echter tal van moeilijkheden zijn. Het verloop van de demobilisatie is tot nu toe bevredigend. Van de 23.350 soldaten, die tot Maart 1949 zijn gedemobiliseerd hadden 733 (3 procent) in April nog geen werk ge vonden. In totaal werd ongeveer 1.5 millioen besteed voor militaire over bruggingsuitkeringen. Uitkeringen langer dan drie maanden kwamen sporadisch voor. Het is echter niet te zeggen of van de komende groep demo bilisan ten ooit slechts 3 procent niet dadelyk werk zal kunnen vinden. Ondertussen is er immers wel iets veranderd in ons land. Daarom moet dc militair het aanbod van een goe de betrekking in Indonesië niet zon der meer afwijzen Zal hem in het moederland een gelijke werkkring worden aangeboden? EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Binnenkort zullen de soldaten in de gelegenheid worden gesteld om recht streeks van Indonesië uit naar Australië te emigreren. Te Batavia zijn hierover besprekingen gevoerd, waarbij kwam vast te staan, dat de Australische regering maximaal 5000 Nederlandse emigranten uit Indone sië wil opnemen Niet alleen voor de landbouw doch ook losse arbeiders. Een ambtenaar van het ministerie van sociale zaken zal naar Australië gaan om zich ter plaatse op de hoog te te stellen van de arbeidsverhou dingen. Het is echter niet waar schijnlijk, aldus kolonel Pruijs. dat vele militairen van deze mogelijkheid gebruik zullen maken. Voorlopig krijgen alleen ongehuwden toestem ming naar Australië te emigreren en ook van deze groep zal het grootste deel na al die jaren van scheiding hun familie in het vaderland eerst weer willen zien. De communistische troepen zijn in de ochtend van 25 Mei Sjanghai binnengetrokken. De bezetting van de stad ge schiedde ordelijk en systema tisch en zonder ernstige gevech ten. De meeste poliliebureaux werden zonder tegenstand over gegeven. De communistische troepen toonden een perfecte discipline. De nationalisten waren verdedi gingsstellingen aan het opwerpen bij de bruggen over de Soetsjou in het Noorden van de stad. welke wijk nog niet geheel door hun achterhoede was geëvacueerd. Vele hooggeplaatste functionarissen van regering en Kwomintang zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad vertrokken. In de Wangpoerivier staken alleen de bovengedeelten van een dozijn tot zinken gebrachte schepen bover. het water uit. Duizenden nationalistische verdedi gers van Sjanghai trokken Dinsdag onder bescherming van vliegtuigen Noordwaarts uit Sjanghai naar het bastion van Woesoeng. dat de mond van de Whangpoerivier beheerst. KORTE PRED1CAT1E „Die ons cle overwinning geeft". 1 Kor. 15 vers. 57. Wij hebben het vorig jaar Kronings feest gevierd in Amsterdam. Duizen den waren er op de been om een glimp te zien van het begin van de regering van onze Koningin. Op de Hemelvaartsdag bedenkt de gemeente de troonsbestijging van Christus Jezus, haar Heer. Dan zijn de kerken uitzonderlijk leeg. De ge meente heeft nu een erkend Christe lijke feestdag, waarop allerlei dingen worden georganiseerd, die men op de Zondag ongepast acht, en zij viert de ze dag niet allereest zoals hij gege ven is. Nochtans wil het Evangelie ons ge tuigen dat, van het ogenblik af, dat hij ten Hemel gevaren is, de macht van Christus begint en met zijn troonsbestijging is ook onze obenvin- ning zeker. Dit is gezegd in geloof. Hemel en aarde zijn ver van elkaar, zover, dat wij mensen op geen enke le wijze in de Hemel kunnen door dringen. Deze ruimte, die wij niet kunnen overbruggen, is de ruimte waarin het geloof leeft. Deze ruimte is Christus Jezus overgestoken. Hij heeft dat gedaan bij zijn komst naar de aarde en wederom bij zijn gaan naar de Hemel. Hij, die regeert wil voordurend de band zijn, die hemel en aarde verbindt. Zo wordt de Hemelvaartsdag een feest van Hogere Heerlijkheid. Het is geen dag, waarom wij ver legen behoeven te zijn en die ons weinig zegt. We mogen het overwin ningslied gaan zingen. Het Konink rijk is er en staat geheel onafhan kelijk van hetgeen er hier op aarde gebeurt. Het Evangelie van deze dag spreekt ons van een werkelijkheid, waarbij alle aardse bestaan verbleekt, als hel schijnsel van de sterren bij het licht der zon. H. ging Op hetzelfde ogenblik dat de ministers der Grote Vier in Parijs hun con ferentie openden werd in een plechtige zitting van de constituerende ver gadering te Bonn de nieuwe grondwet voor de West-Duitse federale Repu bliek afgekondigd. Alle 11 Westduitse minister-presi denten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen, alsmede de bur gemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter. De zitting begon en eindigde met orgelmuziek. De afkondigingsrede werd gehouden door Conrad Ade nauer. president van de constitueren- .viert Argentinië zijn onafhan kelijkheidsdag (1810); .is het 375 jaar geleden, dat het befaamde Spaanse beleg van Leiden een aanvang nam. dat tot 3 October 1574 duurde. Pantserauto op trekbom gelopen. NEGEN DODEN. Zondagmorgen is even ten Noorden van Djoeja een pantserauto op een trekbom van 250 kg. gelopen. Van de negen inzittenden werden acht ge dood en één gewond. Een achter de pantserauto rijdende brenncanier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. Onder de 9 doden is een kapitein, een sergeant-majoor, twee korporaals en vijf soldaten. Hevige wolkbreuk boven Oostenrijk. Dc hevigste wolkbreuk in Oosten rijk sinds 30 jaar heeft de dood va,n twee personen ten gevolge gehad. Er bestaat ernstig gevaar, dat de Donau buiten zijn oevers zal treden. De rivier is de laatste 24 uiir 3 meter gestegen. Te Braunau. Hitlers geboorteplaats, vormen boten op het ogenblik het enige vervoermiddel. Veel dorpen in Oostenrijk zijn ont ruimd. Op 19 belangrijke punten is het verkeer op de hoofdwegen ge stremd. Londen maaki zich ongerust Gewapende Wcst-Berlijnsc politie is Dinsdagmiddag begonnen met het overnemen van alle bovengrondse (S-bahn) stations, die geheel of gedeel telijk in handen zijn van de Oost-Duitse spoorwegpolitie. De Amerikaan se commandant van Berlijn, generaal Howley, heeft tezamen met zijn Britse collega, generaal-majoor Bourne, brieven gezonden aan de Sow- jet-generaal Petr'of en hem verzocht onmiddellijk alle Russische troepen- eenheden, die naar de Amerikaanse en Britse sectoren zijn gezonden en daar eigendommen van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. de vergadering. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe Westduitse repu bliek woei van de gevels van vele huizen in deze rustige universiteits stad, de geboorteplaats van Beetho ven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de ge schiedenis van het Duitse volk aan brak. Hij was evenwel van mening, dat opbouw van een nieuwe Duitse democratie door de ontmantelingspo- litiek gevaar zal lopen. De tekst van de grondwet zal worden gepubliceerd in het eerste nummer van het officiële orgaan van de nieu we staat. Alle leden van de constituerende vergadering, behalve de twee com munistische. ondertekenden het docu ment. Onder applaus van de publieke tribune tekende vervolgens de West- berlijnse burgemeester, prof. Reuter. Ook de minister-presidenten en ka mervoorzitters van de elf Westduitse „Lander", met inbegrip van Beieren, zetten hun handtekening. Voor de vergadering werd geopend, zou aanvankelijk de organist Haydn's Kaiser quartett spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een me lodie, welke later het Duitse volks- lied „Deutschland über alles" zou I worden. Het kwartet werd van het I programma geschrapt, nadat prof. Schmid, de socialistische leider, had ingegrepen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinsky, bracht een j bezoek, dat slechts vijf minuten duurde, aan de Franse minister van i Buitenlandse Zaken. Robert Schuman. Wisjinsky, vooraan, verlaat met de Russische ambassadeur in Parjjs. A. Bogomolov, het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Beide Westelijke generaals achten het duidelijk dat de gewapende spoorwegpolitiek onder verantwoor delijkheid van de Sowjet-autoriteiten een soort stakingsbreking is. die tot onnodig bloedvergieten heeft geleid en nog meer geweld in het vooruit zicht stelt, indien zij niet onmiddel lijk wordt stopgezet. Oost-Duitse spoorwegpolitie verliét de stations zonder weerstand te bieden. Franse militaire politie en Duitse politie hebben 60 pro-communistische spoormannen in hechtenis genomen, die het station van Schulzendorf in de Franse sector hadden bezet. Van andere stations in de Westelijke sec toren van de stad worden geen inci denten gemeld. BRITS COMMENTAAR. Volgens Reuters diplomatieke me dewerker wordt de ontwikkeling in Berlijn ernstig opgenomen in het mi nisterie van buitenlandse zaken. Dui delijk blijkt, dat er een smeulend ge vaar voor burgeroorlog in Duitsland aanwezig is. In zulk een geval zou Westduitsland in een slechtere posi tie verkeren dan het Oostelijke ge deelte van het land. Er bestaat geen geallieerde overeenkomst, die de Duitse politie het dragen van lichte vuurwapens verbiedt. Er kan dus niet gezegd worden dat de Sowjets onwet tig handelen door de Oostduitse poli tie van zulke wapens te voorzien. In de Westelijke zönes is slechts de grenspolitie bewapend; aan het ove rige deel der politiemacht worden geen wapens verstrekt op grond van de gevolgde demilitarisatiepolitiek. Het schouwspel, waarbij communis ten optreden als stakingsbrekers is onderwerp voor veel ironisch com mentaar. Het stakingswapen, dat de Komin- form zo veelvuldig hanteert in de Westerse landen, wordt dit keer eens toegepast tegen de Sowjets zelf. Ontaarde moeder veroordeeld. De Rotterdamse rechtbank heeft dé 25-jarige vrouw C. H. U. den H. veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, met aftrek van voorar rest en met een proeftijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van de reclassering en van een ze nuwarts. Zij was verdacht van het dusdanig verwaarlozen van haar zes maanden oude baby, dat het kind overleed. Viering 12'/2-jarig jubileum Koninklijk Echtpaar. GEEN GROOTSE FEESTELIJKHEDEN* De minister van Binnenlandse Za ken heeft per circulaire aa* de ge meentebesturen medegedeeld, dat 't naar zijn mening geen aanbeveling verdient alom in den lande feeste lijkheden te organiseren op de <lag van de 12li-jarige echtvereniging van het Koninklijk Echtpaar, aange zien hunne Koninklijke Hoogheden blijk hebben gegeven de viering als ccn huiselijk feest te beschouwen. Borssele: Een rioleeringsplan is gereed In de kerk van Sint Maartensdijk ligt ergens achteraf een half vergane grafsteen, die geen oudheidkundige waarde meer heeft. Eens dekte deze steen het graf van (le roemruchte Frans van Borssele. Hij leefde in de jaren toen ook het dorp Borssele, waar de heren van Borssele op de Berg van Troye hun woonstee hadden, een rol In het nationale en het Zeeuwse leven speelde. Op het ogenblik herinnert in het dorp Borssele weinig meer aan die oude glorie. Er zijn slechts enkele bezienswaardigheden en wat voor de bezoeker het meest attractief is, dat is de rustige dorpse sfeer, die hangt over het mooie dorpsplein met zijn nederige wo ninkjes en over het keurig verbeterde plantsoen rond de kerk. Dat plantsoen is de trots van burgemeester Bax. Het is er ook goed wonen. De rond 1600 inwoners vinden er over het algemeen hun bestaan in de landbouw, terwijl in de laatste ja ren ook de fruitteelt meer wordt beoefend, daar de grond zich hier voor uitstekend leent. ..Het is 'n prettige gemeente". zegt burge meester Bax, die hoewei uit Den Haag afkomstig, van Borssele is gaan houden. Excentrisch gelegen, heeft zijn gemeente lang gesukkeld met een goede verbinding naar Goes, door het slechte weggedeel te tussen 's-Heerenhoek en Borsse le. Vorig jaar is hierin echter ge lukkig verbetering gekomen. De weg ter plaatse, eigendom van de gemeente Ovezande, is geheel her steld. waartoe Borssele als belang hebbende een subsidie van j 12000 verstrekte. Nu kan gezegd worden dat de gemeente uit haar isolement verlost is en een verbinding met Goes bezit, waarop verschillende nog dichterbij gelegen gemeenten jaloers kunnen zijn. WONINGKWESTIE. In ons gesprek met de burge meester kwamen wij op het-pro- bleem-van-de-dag: de woonruimte. Tijdens de oorlog gingen acht hui zen verloren. Vier werden herbouwd, terwijl van gemeentewege zes nieu we woningen werden gebouwd. Mo menteel telt de woninglijst nog 23 gegadigden. Het gemeentebestuur voert echter een voorzichtige bouwpolitiek. Het stelt zich op het gezonde standpunt, dat de particuliere bouw voorkeur verdient. Daarom is de woningtoewijzing voor 1949: 2 wo ningen, dan ook aan particulieren verstrekt. Wanneer meer bouwvolu me verkregen kan worden, wil dë gemeente zelf nog zes woningen bouwen. De gebouwen van cle openbare en de Bijz. School die tijdens cle bezet ting veel hebben geleden, zijn thans geheel hersteld. De toren, deels door oorlogsschadeen deels door ouderdom bouwvallig, wordt opge knapt, terwijl het oude vishok, dat eveneens door oorlogsgeweld werd vernield, met steun van Monumen tenzorg wordt herbouwd. Op net dorpsplein is voorts een mooie muziektent gebouwd in de plaats van de oude die ook bij de bevrijding werd verwoest. De wegen zijn goed in orde ge bracht, zodat men ook hierover geen zorgen meer heeft. RIOLERIN G SPLAN Wei vraagt thans een ander zeer belangrijk object de aandacht en...... financiële offers, nl. een nieuw rio leringsplan. Deze week zal dit plan in de raad komen. Het voorziet in een riolering met afvoer naar één punt en het is zo gemaakt, dat in de toekomst hieraan een zuive ringsinstallatie kan worden verbon den. Voorlopig is dit laatste voor 'n gemeente als Borssele nog te kost baar, temeer daar het rioleringsplan reeds een bedrag van 80.000 vergt. Tegelijk met dit rioleringsplan zal dan de bestrating op het Dorpsplein onderhanden worden genomen. Als wens voor Borssele is er dan nog; een Verenigingsgebouw. Met de hulp van de verenigingen zal gestreefd moeten worden naar de stichting van een dergelijk gebouw, daar de huidige toestand veel te wensen overlaat. Voorbereidende be sprekingen zyn reeds begonnen. Andere ministers voelen daar niets voor De tweede bijeenkomst van de vier ministers in Farijs Dinsdag is weliswaar in een rustige en vriendelijke sfeer verlopen, maar bracht toch een eerste teleurstelling. De voorstellen, die ministers Wisjins ky op uitnodiging van Bevin ten aanzen van de eenheid van Duits land ter tafel bracht, bleken heel wat minder om het lijf te hebben dan algemeen werd verwacht. In feite behelsde z.'y weinig anders dan terugkeer tot de toestand van twee jaar geleden. Verder eisle Wisjinsky voor de Sovjet-Unie een aandeel in het internationale bestuur voor het Ruhrgebied op. Wisjinsky stelde voor om ie ko men iot éénwording van Duitsland onder de volgende voorwaarden: a. De contrcleraad der vier mo gendheden moet wederom in wer king treden en aan dit lichaam zal het. hoogste gezag over Duitsland worden toegekend. b. De intergeallieerde „Komman- datura" van Berlijn moet even eens weer in werking treden. Dit lichaam moet worden belast met het coördineren van alle maatre gelen, welke voor het bestuur van Berlijn dienen te worden genomen en waardoor het normale leven van cle stad moet worden verzekerd. Hieraan vastgekoppeld stelde Wis jinsky voor: c. Het stichten van een Raad van State voor geheel Duitsland, op basis van de reeds in de Oos telijke en Westelijke zones van Duitsland bestaande Duitse econo mische organen. De Raad van Sta te zou te Berlijn moeten resideren. d. Het wederom instellen van 'n centraal stadsbestuur voor geheel Berlijn e. Het voorleggen van het vraag stuk van het uitschrijven van ver kiezingen voor een gemeentebe stuur voor geheel Berlijn aan de intergeallieérae „Kommandatura" van de stad. Minister Wisjinsky beschuldigde in zijn uitgebreide 'verklaring de Westerse mogendheden ervan, de overeenkomst van Potsdam niet te zijn nagekomen. Hij bevestigde op nieuw, dat de Sovjet-Russische regering grote belangstelling heeft voor het Ruhrgebied. GEEN TERUGKEEK OUDE TOESTAND. Minister Acheson achtte de vooratellen van Wisjinsky een ..te rug naar Potsdam." De regeringen der Westerse landen zouden het op prijs stellen, indien ook de Sov jet-Russische zone met de andere gebieden zou kunnen worden ver enigd. Hij zette uiteen, dat de Wester se mogendheden vast besloten wa ren cle door hen gedane stappen, om de Duitsers meer verantwoor delijkheid te geven, niet ongedaan te maken. Minister Schuman verklaarde dat, indien de eenheid in het bestuur van Duitsland zou worden hersccld, dit niet kon geschieden door te rug te keren tot het uitgangspunt en alle oude fouten opnieuw te begaan. Hierdoor zou alles, dat in de afgelopen 18 maanden was be reikt, voor niets zijn geweekt. Minister Bevin zeide dat zijn collega Wisjinsky de Westerse ir.o gendheden verzocht alle vorderin gen. die op politiek cn economisch gebied in cle richting van een een wording van Duitsland waren ge maakt, ongedaan te maken. Men verwacht dat tijdons de Woensdagmiddag te houden bijeen komst cle besprekingen over de eenwording van Duitsland zullen worden voortgezet. Antwerpse liberalen wensen Leopolds terugkeer. De Belgische Liberale partij, cüe met betrekking tot de Koningskwes tie een sleutelpositie inneemt, blqkt zeer verdeeld over dit probleem. De afdeling Antwerpen heeft in een ver kiezingsmanifest de belofte afgelegd de terugkeer van Koning Leopold te steunen. Indien dit standpunt ln de. afdeling Antwerpen een meerderheid za.l vin den in de Liberale partij, is afschaf fing van de wot van 1945. waarin cle mogelijkheid voor terugkeer van de Koning werd uitgeschakeld, vrij wel verzekerd. Overeenkomstig artikel 4 van de wel afwikkeling geldzuivering wordt op 1 Juni 1949 wederom een vijfde van de belcggingsrekeningen met een minimum van t 300.vrijgegeven. VOORSPELT: VRIJ KOUD. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met nog enkele verspreide buien. Matige lot vrij krachtige Westelijke wind. Tamelijk koud voor de tyd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1