KAPPIE Het Rode Kruis-werk DOKTERS-ASSISTENTE Ie urecm Je 1*1 elt NIEUWS UIT ZEELAND SPORT EN WEDSTRIJDEN KLANKEN uit de AETHER DINSDAG 24 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Een Zeeuws initiatief Het bestuur van het Ned. Rode Kruis schrijft ons: Van buiten gezien, was het niet meer dan een loods, een barak van hout met een papieren" dak. Het komt niet alleen door ervaringen tussen '40 en '45, dat we bij het zien van zo'n loods een onplezierig gevoel krijgen: al ls die dan nog zo eurig opgeschilderd. Maar van binnen was het anders. Daar heerste de Rode Kruissfeer op haar best. Het is te veel gezegd als we zouden beweren dat het er bij zonder gezellig was; want er lagen zieke mannen. Maar het was er zo gezellig als het onder de omstandig heden kon zijn. Die mannen waren arbeiders van dc D.U.W. en van de Wederopbouw en ze hadden griep. EEN GRIEPJE Een griepje jawel, maar je voelt je ellendig. En als je dan nog ergens ver van huis ziek bent. Och, men hoeft niet veel fanta sie te hebben, om te begrijpen dat de arme kerels zich toen dubbel ellendig voelden. De barakken voor de D.U.W.-arbeiders, zijn nu eenmaal alleen op gezonde mensen ingericht. Voor één zieke man willen de kame raden met plezier zorgen of ze het kunnen is natuurlijk een andere vraag. Maar als er één man griep heeft, volgen er meer; en de toestand van van die zieken werd hoe langer hoe moeilijker. Toen nam de Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland het initiatief om een noodziekenhuis in te richten, waar al deze zieke mannen een behoorlijke Koninklijke keert 9 pCt. dividend uit. Directie en commissarissen van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij. hebben beslo ten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1948 een dividend van 9% in contanten uit te keren op dividendbewijs no. 90 van de aandelen en onderaande len, zomede op dividendbewijs no, 3 der recepissen. Naar aanleiding hiervan wordt mede gedeeld, dat de winst over 1948 van de Koninklijke Shell-groep, na afschrijving cn reserveringen, op het equivalent van f 476 mïllioen gesteld kan worden. De in totaal beschikbare winst bedraagt, reke ning houdend met belastingen en het niet uitgekeerde winstsaldo over 1947, het equivalent van f 466 millioen, waarvan het equivalent van f 117.601.000 aan de moedermaatschappij de N.V. Kon Ned. Petroleum My. en the Shell Transport and Trading Company Ltd. werd uit gekeerd en het equivalent van rond f 348 millioen op nieuwe rekening overge bracht. De dividenduitkeringen aan de moeder maatschappijen stellen de Koninklijke, tezamen met de door haar uit anderen hoofde genoten inkomsten en statutaire vergoedingen, in staat een dividend van 9% over het vergrote kapitaal uit te keren. KERKNIEUWS De Hervormde Kerk en Indonesië. De classis Zutphen der Ned. Herv. Kerk heeft Zaterdagmiddag een con ferentie belegd te Ruurlo over het In donesische vraagstuk. Het C.H. kamer lid, de heer van de Wetering, die als eerste spreker optrad, was er zich van bewust dat het gemakkelijk was om de regering te critiseren. Hij erkende echter tevens dat dc regering met de overeenkomst van 7 Mei een daad van vertrouwen had gesteld. Hij zag daar in een stuk geloof verdisconteerd in de lijn van het evangelie en hier paste slechts de bede „moge God deze rege ringsdaad zegenen". Ds. A. W. Brink, oud-Indisch predi kant sprak over „gemiste kansen". Hij was van mening, dat het Nederlandse volk moest ophouden met bevoogden en bemeesteren. Het ging er volgens hem om, om thans ten opzichte van 70 milioen Indonesiërs gerechtigheid te bedrijven. De res. veldprediker ds. A. M. Brou wer sprak na de pauze over „de hou ding van het leger". Hij noemde de Nederlandse soldaten de beste ambas sadeurs van het Nederlandse volk en roemde de omgang van de Nederland se militairen met de Indonesische be volking. Dat er excessen waren voor gekomen bij de politionele actie ont kende hij niet, maar de lezingen naar aanleiding daarvan in dag- en week bladen waren volgens hem absoluut overdreven. Dr. Gunning rector van het Amster dams Lyceum stelde tenslotte in het licht dat er in Indonesië nog gouden kansen waren voor het Nederlandse volk. 25 jaren geleden was er door ie mand gezegd, dat de Nederlanders tot taak hadden het Indonesische volk tot zelfstandigheid op te voeden. Wij heb- ben dat tot onze schande verzuimd, al dusspr. Er bestaat thans nog een klei ne kans om dit verzuim te herstellen. Daarom was dr. Gunning verheugd dat er nu een nieuwe overeenkomst tot stand was gekomen. Daarmee had de regering althans getoond een der kansen te willen aangrijpen. Op deze inleidingen volgden zeer uitvoerige en diepgaande discussies. Aan de synode zal een uitvoerig verslag van deze conferentie worden uitgebracht, terwijl de suggestie zal worden gedaan om te trachten in het gehele land dergelijke bijeenkomsten te beleggen. GENERALE SYNODE. Tijdens een zitting; van de Genera le Synode der Ned. Hervormde Kerk in de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche werd eervol ontslag ver leend aan ds. P. Fagel als predikant in algemene dienst en daarmede als secretaris van de Hervormde Jeugd raad, wegens zyn vertrek naar Brussel. Tot zjjn opvolger wordt benoemd ds. N. O. Steenbeek te Amersfoort: Benoemd werden tot leden van 't I.K.O.R. dr. Ph. J. Idenburg te Was senaar en H. J. Timmer te Naarden. De synode besprak vervolgens het rapport van de reacties, die uit de kerk gekomen zijn naar aanleiding van de verklaring over het commu nisme in Maart 1948. De Synode zal opnieuw bijeenko men van 11 tot 16 Juil a.s. Francis P. Matthews, de nieuwe Amerikaanse minister van marine. verpleging tonden kragen. Helpsters van het Rode Kruis Korps stelden zich als verpleegster beschikbaar. Zy waren het, die niet alleen de mannen verzorgden maar die tevens daardoor een gerustelllng gaven in de gezinnen van die patiënten. DE PRAKTIJK Vijf en vijftig patiënten hebben in Februari 433 verpleegdagen in dat noodziekenhuis in Biggekerke door gebracht. Toen de griepepidemie voorbij was. kon het ziekenhuis ge sloten worden. Blijvend was de dankbaarheid van de patiënten maar vooral de voldoening voor de Rode Kruiphelpsters. Zij die reeds jaren lang vrijwillig haar tijd gaven, om zich voor te bereiden op hulpverle ning aan zieken of gewonden, had den haar kennis en haar kunde In de praktijk kunnen brengen. Dank zij Uw hulp zal het Neder- se Roode Kruis in staat zijn derge lijke diensten te bewijzen wanneer het dezer dagen om Uw jaarlijkse bjjdrage bij U aanklopt. Amsterdamse Beurs 20 Mei 23 Mei Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 9797'-'. Dollar-lening 1947 3% 104% 105 Investeringscert. 3 97K 97% Nederland 1902—64 08% Nederland 196264 98% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Spaarc. f 100 2Vz% 101% 101 Indië 1937 A3 95% 95 Grootboek 1946 3 97% 97% Ned. Ind. Hand. B 109% 108% Ned. Handelmij. 150 149% AKU 165% 165 Bergh's Jurgens 276% 276 Calvé-Delft 145 143% Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens 177% 176 Unilever 246 248% Ned. Kabelfabriek 265 268 Philips 220 220% Wilton Feyenoord 158 158 Biliton Kon. Petrol. My. 283.% 285% Amsterdam Rubber 139 139% H.A. Lijn 154 Kon. Paketvaart 153% 153% Ned. Scheepv. Unie 156% 156% Rotterdamse Lloyd 146 146 Stv. Mij. Nederland 161% 152% Handelsver. A'dam 156% 156% Deli Batavia Mij. 135% 135% Deli Mij. 150% 151% Anaconda 28% Bethlehem SI eel General Motor 58 Kennecot 45% Shell Union 36% 36 Baltimore Spw. 8% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 10% Pennsylvania 14% 14% Het verloop van de effectenmarkt was Maandag zeer rustig. Meerendeels viel echter waar te nemen, dat de toon van de markt betrekkelijk goed blijft, zodat ook thans de koersen over het algemeen iets hoger lagen dan jl. Vrijdag. Kon. Olie werd in de eerste tape gedaan van 284 op 286. waarna een afbrokkeling volgde, in afwachting van het dividend over 1948. Tijdens de beurs werd bekend, dat Koninklijke 9% dividend in contan ten zal uitkeren. 31. „Het kan niet!" zei Kappie. „We kunnen niet tegen dat beest vechten! Waar zijn we hier terecht geko men?" ..We worden verslon den!" huilde de maat. „Laten wij die lach- hoofd daar een kaak- stootslag geven en dan verdwijnlopen!" fluis terde Signor Rivaldi, terwijl hij naar de op zichter keek, die spot tend naast, de leeu- wenkooi stond toe te kijken. „Dat heeft geen zin!" zei Kappie, want hij zag de Romeinse hoofdman met zijn gevolg reeds in de lo ge treden. Verder vulden zich de banken om de arena heen zich langzaam met meer mensen. Van ontvluchten zou niets meer kunnen ko- Toen iedereen had plaats genomen stond de hoofdman op en strekte zijn arm uit naar de opzichter. „Het spél gaat beginnen!" riep hij toen. ,.De leeuw Largo wordt losgelaten!" WALCHEREN Middelburg LUCTOR BESTOND 30 JAAR De Middelburgse reddingsbrigade en zwem- en polo vereniging „Luctor et Emergo" heeft het 30-jarig bestaan wat grootser gevierd dan vorige jubi lea. Zaterdag werd in de grote Schut tershofzaal een feestavond gegeven, waaraan de bekende cabaret-vereni ging „Overschotje" haar medewer king verleende. Aan het begin van de avond had het voltallige bestuur zich neerge zet op het toneel, waar de voorzit ter, de heer J. A. van Dixhoom een openingspeech hield. De heer v. Dixhoom dankte zijn medebestuurs leden voor hun vele werk, in het bijzonder dr. C. F. Frumau, die het medisch toezicht op zich heeft. Hij vond echter over het jubileum een schaduw liggen, die zo snel moge lijk moet worden weggewerkt. Mid delburg heeft helaas nog steeds geen behoorlijke zwemgelegenheid, want als zodanig Ls de inrichting aan de Havendijk moeilijk te qualificeren. De voorzitter hoopte, dat aan deze toestand spoedig een einde zou ko men. Hem persoonlijk zweefde als ideaal voor ogen: zwemonderwijs als verplicht vak op de scholen. Namens de leden van de vereni ging bood de heer Corsfanje ver volgens het bestuur een verenigings vaandel aan. Verscheidene afgevaardigden van zusterverenigingen maakten van de gelegenheid gebruik in enkele wel gekozen woorden het bestuur te complimenten. Wethouder L. J. van 't Westende zeide namens het ge meentebestuur alle mogelijke steun toe, indien de zwemsporthefhebbers VOETBAL ZATERDAGMIDDAGVOETBAL TE DORDRECHT. In ons nummer van gisteren deelden wij mee, dat de voetbalwedstrijd Zeeu wen—Amsterdams Zatcrdagmiddagelftal op Hemelvaartsdag gespeeld zou worden. Deze wedstrijd wordt echter Zaterdag 28 Mei gespeeld. VOETBAL-TOURNOOI. Door de Vlissingse Politie-Sportvere- niging is een zomeravond voetbaltour- nooi georganiseerd, waaraan ook elftal len van het spoorwegpersoneel, glashan- del Prins, gemeenlepersoneel, loodswezen en de De Ruyterschool zullen deelnemen. De wedstrijden zullen op de terreinen bU de Keersluis te Vlissingen worden gehouden en wel op 28 Mei. 4. 11 en 18 Juni. des avonds. Door deze deelnemende verenigingen, welke verdeeld zijn in groep A en B. wordt een halve competitie gespeeld. De finale wordt 18 Juni gespeeld. WIELRENNEN Het tweede Scheldecriterium. Het tweede Scheldecriterium, dat Zaterdag a.s. te Temeuzen verre den zal worden, belooft weer een be langrijke gebeurtenis op wielersport- gebied te worden. Ingeschreven heb ben o.a. de Nederlandse renners Bernard Francken, de winnaar van vorig jaar, Stuytes, Pauwels, Buron, Vethaak, Scheflingerhout, Braspen- ninx van de Zande, Joossen, enz. en man. Loos, van Gelderen, enz., en de Belgen van Eenaeme, Meyvaart, de Cock, Cleemput. De Backer, enz. een veld renners dus, dat elkaar de 1 flinke geldprijzen zeker danig zal betwisten. Om het verloop van de koers verder zo levendig mogelijk te doen zijn zijn reeds 'n flink aantal premies aangekondigd, o.a. één van 15.voor die renner, die het eerst een ronde weet uit te lo pen. De afstand welke gereden moet worden bedraagt 136 km. terwijl het parcours 1700 meter lang ls. Ver trek en aankomst zijn op de Markt. Een radioverslag is hoorbaar langs het gehele parcours. 120 renners starten ie 's Heerenhoek. Niet minder dan 60 amateurs en 60 nieuwelingen schreven in voor de Ronde van 's Heerenhoek op Hemel vaartsdag. By de amateurs starten o.a.: van den Elshout, van der Stap pen, Suijkerbuyk, Roks, van Nijnat- ten e.a. en bij de Nieuwelingen: Braspenninx, Verhoeven, van Beers e.a. Voor Zeeland starten bij de ama teurs Jansen, Aad Kloosterman en M. van 't Westeinde. Bij de nieu welingen Oosthoek, van Wel, Hui zen, Borghstein e.a. WEDSTRIJD TE TERNEUZEN Naar we van het bestuur der Wielerclub Temeuzen vernemen heb ben 70 renners ingeschreven voor de wedstrijd op 28 Mei waaronder Braspenninx. de Korver, Lakeman, Pauwels, v. d. Zande, Blomme, Rijc- kaert. Liebrechts, v. As, v. Eenaeme, Bijl, Bakker e.a. onderling de handen in elkaar slaan en met een voorstel voor de dag komen. Het program, dat het „Overschot je" op net toneel bracht en waarover wij reeds éérder schreven, viel ook dit keer zeer in de smaak. DE HEER C. J. MAZURE ONTVANGT MEESTERDIPLOMA De heer Chr. Mazure te Middelburg ontving van de Stichting „Nederland se vakopleiding voor opticiëns" een uitnodiging om Dinsdag 24 Mei in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden zijn meesterdiploma in ont vangst te komen nemen. Dit zal wor den uitgereikt door de adj.directeur van de Stichting, dr. J. van den Han del. Deze uitreiking is een primeur voor de Stichting en daarom wenst men haar in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te doen geschieden. De heer Mazure was dc enige Zeeuw, die het getuigschrift verwierf en van allen de oudste in jaren. Vlissingen COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NODEN Wy ontvingen het jaarverslag '48 van de Commissie voor Bijzondere Noden te Vlissingen. Er werden slechts zeer weinig aanvragen om steun ingediend en doordat de kas middelen toenamen is de financiële toestand bevredigend. De samenwerking tussen de leden der commissie, die onder voorzitter schap staat van wethouder L. P. Oorschot, was uitstekend. In het jaar 1948 werd door mensen, die tevoeren geholpen waren ruim 1700.terugbetaald. In 1948 wer den slechts 4 aanvragen om hulp ingediend waarvan twee werden in getrokken, een ingewilligd en een afgewezen. De commissie had op 1 Januari 1949 een bedrag van 3498.86 in VLISSINGSE P.T.T. VERLOOR VAN EINDHOVEN Zaterdagavond speelden de P.T.T. elftallen van Vlissingen en Eindho ven een voetbalwedstrijd bij de Keersluis. Bij de rust hadden de Eindhovenaren, dank zij technisch beter spel, een 2-0 voorsprong. Na de rust gaf Eindhoven de toon weer aan en 23 minuten voor het einde maakte de midvoor er 3-0 van. Zo werd de stand geleide lijk opgevoerd, en kwam het einde met een 6-0 overwinning voor de Eindhovenaren. Zaterdag a.s. speelt Vlissingen te gen Den Bosch. Domburg WIELRIJDERS GEWAARSCHUWD. De Rijkspolitie te Domburg ver zoekt ons nder de aandacht van de wielrijders te brengen, dat het ver boden is in de Manteling en op de Boulevard te fietsen. Zij hinderen daar de voetgangers en degenen, die op de banken een rustig zitje heb ben gekozen. Wordt deze vriendelij ke waarschuwing in de wind gesla gen, dan zal de overtreder zeker een bekeuring krijgen. VARA-AFDELING OPGERICHT Te Domburg is Vrydag na voor bereid werk aoor het district Zee land van de Vara een afdeling van deze omroep opgericht. Er zijn 60 leden. Het bestuur werd alsvolgt samengesteld: P. Brand voorz., J. v. d. Hagc secretaris, P. Provoost penningmeester, P. Passenier en A. Provoost. Westkapelle GEMEENTERAADSVERKIEZING. Op de lijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezing te Westkapelle welke op 22 Juni zal worden gehouden^ komen de van 1320 personen voor. STEUN WETTIG GEZAG Dinsdagavond werd in de cantine van het Zwitsers Kamp te Westka pelle een propaganda-avond gehou den. van 't Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Door de waarn. burge meester dc heer W. Gabrlëlse werd 'n welkomstwoord gesproken. Hij uitte de wens, dat ook te Westkapelle spoer dig meer vrijwilligers zich voor deze nationale zaak zouden opgeven. Ma joor P. dc Kam. vertegenwoordiger van het Prov. Comité, hield hierna 'n lezing, waarin hij wees op de plicht van allen, om het Instituut te steu nen. Hierna werd de film „De be vrijding van Nederland" vertoond. Met een woord van dank aan de heer de Kam, werd deze avond gesloten. Veere SERIEWEDSTRIJDEN Dinsdagavond werd te Veerc in de Camp vee rse-Toren. een bespre king gehouden met de leden van de Veerse Voetbalvereniging voor het organiseren van serie wedstrijden en een feestavond op Hemelvaartsdag. Er zullen 6 wedstrijden van 2x% uur gespeeld worden door de vol gende clubs: Koudekerke, Seroos- kerke, Nieuwland en Veere. De le prijs zal bestaan uit een beker en de 2e prys een medaille. Des morgerjs om 9 uur zal begonnen worden met deze competitie. Op het veld zal een consumptietent ge plaatst worden. Des avonds om 8 uur zal de prijsuitreiking geschieden in het Vliegkamp, waarna een feest avond gehouden zal worden. DE VERLICHTING VAN DE SCHOOL Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Veere in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. I. F. den Beer-Poortugael. In dé vacature ontstaan door het ver trek van de heer G. Vonk, werd de neer J. L. v. d. Zwan'benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Op het voorstel tot verkoop van een perceeltje bouwgrond met de zich daarop bevindende schuur aan de Z. H.R.M. werd door de voorzitter een toelichting gegeven. De heer van Be- veren vroeg of de waarde van het schuurtje wel getaxeerd was. De heer Kodde lichtte deze zaak uitvoerig toe, waarna het voorstel werd aangeno men. Aangenomen werd voorts een voor stel tot het beschikbaar stellen van 'n bedrag van 0.01 per inwoner voor 't aanbieden van een geschenk aan de gemeente Middelburg ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het herstelde stadhuis. Voorts werd besloten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de heer A. F. Minneboo. en het beschik baar stellen van gelden ex artikel 72 der lageronderwijswet 1920. Bij het voorstel tot verhoging crediet voor de aanleg van electrisch licht in de O.L. school, deelde de voorzitter mede, dat advies was gevraagd aan de inspec teur L.O. Deze had geadviseerd over te gaan tot het plaatsen van een 4 tal ballonlampen, daar de z.g. emaille kaplampen niet voldoen. Na enige dis cussie werd ertoe besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer van Nieuwenhuizen of B. en W. zich nog eens willen beraden over het afheinen van het wandelpad langs de zeedijk. De heer Kasse zeide dat het draad hiervoor er al is, doch de palen moe ten nog worden gegoten.De heer van Bevercn bracht het luiden der klok ken ter sprake waarop de voorzitter hem vroeg, of hij een volgende verga dering hierop nog eens wilde terug komen, daar de heer Elderhorst juist was begonnen met het afwerken der klokken. De heer Bakker vroeg of cr al stappen waren ondernomen voor het ophogen van het onlangs over stroomde dijkje. De voorzitter zegde toe er met de Rijkswaterstaat over te spreken. FEUILLETON door ADELAIDE HUMPHRIES bewaren en was meer aan haar be zittingen gehecht dan de meeste men sen. Haar kamers waren gevuld met een groot aantal dingen die zij ge durende vele jaren had verzameld: er waren herinneringen aan alle belang rijke en onbelangrijke belevenissen. De laden van haar commode waren er vol van, de muren er mee behan gen. Tafels en boeken en doosjes droe gen er elk hun deel van. En er was nog veel tegen haar zin weggestopt in allerlei duzeu, valiezen en een enorme ouderwetse koffer in het vochtige sousterrain van het flatge bouw. Vanavond genoot juffrouw Willows wel heel bijzonder. Ze bekeek enige van haar schatten. Ze genoot zo' in tens al slechts weinig verzamelaars van zeldzame stukken dat doen. Van avond bekeek ze enige souvenirs uit de jaren, die ze in dokter Holbrooks dienst had doorgebracht. Er waren kaartjes en strikjes die ze had bewaard van elk cadeautje dat hij haar gegeven had. En bij iedere gele genheid waren er cadeautjes geweest: bloemen of bonbons totdat Janice Hi lary was begonnen alle cadeautjes te kopen Uie dokter Holbroek geven moest, zelfs degene, die voor zijn vrouw waren bestemd. Janice koos niet alleen steeds iets geschikts, maar Betty-Jane had zich vergist toen zij dacht, dat juffrouw Willows bleef overwerken, omdat ze het sombere vooruitzicht van haar eenzame kamer vreesde. Juffrouw Willows bleef uit een sterk plichtsgevoel. Acht of zelfs twintig uur werken per dag waren volgens haar nog niet genoeg om iemands heer en meester te dienen. Misschien dat ze niet in die nederige bewoordingen aan dokter Holbrook dacht, ze zou haar werkzaamheden ook niet „dienen" hebben genoemd. Haar werk was meer dan alleen een boterham: ze zou zich zonder dat werk even wanhopig hebben gevoeld als zonder rechterarm. Het was een vreugde en geen zware opgave om voor dokter Holbrook te werken. Betty-Jane had zich ook vergist in de voorstelling, die zij zich van juf frouw Willows flat had gemaakt. Het was méér dan slechts een kamer: het had een klein keukentje van de groot te van een klerenkast, een slaapka mertje, dat niet veel groter was, een zitkamer en een vestibule. Dit plekje was juffrouw Willows slechts iets minder dierbaar, dan de omgeving, waarin zij werkte. De flat was meer dan een tehuis voor Agatha Willows, het was haar heiligdom, de enige plek op de hele wereld, die helemaal alleen van haar was. Zij hield van op wonderbaarlijke wijze ook juist datgene wat men gewenst had. „Ik vraag me toch af", dacht juf frouw Willows, terwijl ze een doosje veel te mooie zakdoeken die Janice had uitgezocht weer inpakte (stel je voor dat je zo een zakdoek zou ver liezen), of de vrouw van de dokter het prettig vindt, dat zijn assistente alle cadeautjes koopt, die hij haar geeft. Verjaars- en Kerstcadeautjes en nu pas weer al die vliegtuig-bagage, toen mevrouw Holbrook ineens naar Frankrijk wilde vliegen. „Dus dit keer is het Frankrijk", had juffrouw Willows gezegd, terwijl zij haar mond afkeurend tot een strakke streep samentrok toen Janice haar 't doel van het laatste reisje van de vrouw van hun werkgever had ver teld. „Dat zwerft maar over de hele aardbol. Je zou zo denken dat een vrouw tenminste een gedeelte van de tijd bij haar man zou blijven, maar ieder seizoen schijnt een speciale plaats te eisen: Florida, Bar Harbor, Bermuda, Sanatoga. Lake-Placid en nu dus Frankryk". .Mevrouw Holbrook heeft bezittin gen in Frankrijk", had Janice haar helpen herinneren. „Het spreekt van zelf dat ze daar eens naar wil gaan kijken nu dc oorlog voorbij is". „Ik zou zo zeggen, dat ze daarvoor wel een betaalde kracht zou kunnen vinden". Juffrouw Willows had zich niet laten overtuigen, „met al dat geld wat zij heeft. Al die mooie hui zen die ze overal bezit. Ze behoorde- de dokter niet zo dikwijls en zo lang alleen te laten. De arme man kent ook niet veel huiselijk leven. En een man die het zo druk heeft als hij heeft dat toch zeker nodig. Maar mevrouw Holbrook „Weet je. ik heb mevrouw Holbrook nog nooit gezien", had Janice haar on derbroken, „is zij werkelijk zo mooi als op die foto?" „Mooi is ze wel". Het had evenwel geklonken alsof juffrouw Willows niet meer waardering voor de schoonheid had dan voor haar gewoonten. „Die zal nooit in de kamers van de dokter ko men, vast niet! Haar dagen zijn te veel gevuld met allerlei sociale ver plichtingen. liefdadigheids-voorstellin gen. vergaderingen, theetjes en zo. premières, de opera en al dat soort dingen waar de dokter niet van houdt" „De meeste mannen niet", had Jani ce gezegd. „En waarom zouden ze? Een man is aan het eind van de dag te moe voor dergelijke onzin. Hij vindt het prettig om kalm thuis te zitten in een rustige sfeer met „Het is zonde dat ze geen kinde ren hebben", was Janice haar weer in de rede gevallen. „Zij wil geen kinderen", zei juf frouw Willows met een minachtend gesnuif. „Zoveel tijd zou ze nooit van haar reizen en andere genoegens wil len opofferen. Bovendien zou het haar mooie figuur kunnen bederven. Als ze van plan was om een gezin te stichten, dan heeft ze dat nu al veel te lang uitgesteld". (Wordt vervolgd). Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen 22 Mei: Hast IV v. Gothenburg. Vlissingen vertrokken, Mei: Hast IV n. Parbs. Gepasseerd n. Antwerpen 21 Mei: Im port v. Oporto n. Antw.; Heron v. Zee: 22 Mei: Alhena v. R'dam; Leopoldskerk v. Londen: Loenerkcrk v. R'dam: Som- melsdijk v. Londen; Depa v. Huil; Aldo v. Immingham. Gepasseerd v. Antwerpen: Saturnus n. Denemarken: Viking n. Oslo; Quo Vadis n. Zee: Rapid n. Zee; Edam n. New York: Amsteldijk n. R'dam: 22 Mei; Germaan n. Kopenhagen; Prins Willem IV n. Hamburg. SCHEEPVAART I)OOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 21 Mei 1949. Barsac, Gerritsen; Nuits, van Driel; Volkerak, Diepeveen: Telegraaf 20. de Ruyter; Arminius. Keiler: Jacominc, Schreuders, allen naar Rotterdam: Gerdi, de Bot: Jacoba. Klop; Cassino. Hooglan ders: Hendrika.v. d. Adel, allen naar Dordrecht; Voor den tijd. Kornet; Alba tros, de Wala: Onderneming, dc Waal, al len naar Werkendam; Amstcl 8. Reyboer; Stad Amsterdam 10. Sponselee. beiden naar Amsterdam; Koophandel. Verburg. naar Middelburg: 2 Gebroeders. Wicland. naar Breda; Henja, Goudriaan, naar Al- blasscrdam; Porfigr 29, Bondewcl, naar Wageningen; Macntensteen 19. de Reus. naar Alphen aan de Rijn; Linquenda, Bakker, naar Oldeberkoop; Dankbaarheid Hoeve. Loenen aan de Vecht; Olicvos 2. Slagter, Beverwyk: Fiat, Kikkert, naar Heemstede; Quo Vadis. Fortuin, naar Vlaardingen: Migna, Ligtenberg; Alljirore. van Gils: Jenh.v, van Oost: Victor, Brug man; Maria. Willems; Facama. Elsewljk. allen naar Duitsland: Navanaphta 2, de Vuyst; Artemisia, Schwarz; Albula, van Sliedrecht; Soldanella, Verschure; Arni ca. Riekenbach, allen naar Basel; Alpina 5. Christen: Heidi Haller, Scholten; Fra ternity 1, de Vos; Cambogge, Stevens; Willem Adri, Jiskooi: Vigiiia, Vissers; Wanderer, Kikkert; Tribo. Pasman; Vero nica. Bauwens; Lucia, Stoop: Otto Hal- Ier. Melnderts; Helvetia. Pruyn; Syra. Bonnes; Express 37. Beekmans; Tunisia, Hoogstraten: Goya, Post; Run Schelde 4, Jonck: Ryn Schelde 18, Boer; Rijn Schel de 1, van Drimmelcn; Minister Bely, Zon» dervan; .Toco, van Parijs: Thilla 3. Kor» stanje; Niets Bestendig, de Jong; Jeart Baptiste, Haems: Louis. Haems; Johan, Hartmans: Zaanbrug, V. Eenenaam: Genf. Goud; Abcyr, Hellebosch, allen naar Bel gië. WOENSDAG. Het ook in Zeeland met veel succes opgevoerde toneelspel „De Linde boom" van Priestley gaat vanavond om 9 uur over Hilv. I als hoorspcL Hilv. II brengt 's morgens al iets voof toneelliefhebbers: ..Mr. Henrdik Jo hannes Bruis" of „Buikje" in de twee de reeks Hildcbrand-mlniaturen. (11.15). Hilversum I: 7, 8, 13, 18, 20 cn 23 Nws.: 7.33 Het Squire Celeste Octet; 9 Saksisch Staatsorkest o.l.v. Karl Böhm; 10.20 Onze keuken; II Populair nonstop progr. 12.38 Orgelspel; 14 Gesproken portretten: 14.15 Jeugdconcert; 15 De regenboog; 16 Het orkest van dc wcclt; 17.15 Louis Levy speelt Filmselecties; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Sllvestri-kwartet o.l.v. Aat weedn: 20.20 Opera-concert; 21 „De Lindeboom", hoorspel; 22.30 Orgelspel door Cor Steijn; !,45 Van boek tot boek. Hilversum II: 7. 8. 13, 19. 20 en 23 Nws.: 8.15 Marinierskapel: 9.45 Boston Symph. orkest; 11.15 Illldehrand-Miniaturen; 12 Gram muziek: 12.33 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole -orkest;. 14 Kamerorkest o. l.v. Andné Rieu; 15.30 Vijf uitzendingen door Alma Muslca; 16.15 Voor onze meis jes en jongens; 18 Onze -Nederlandse ko ren cn korpsen; 19.45 Gramofoonmuziek: "1.15 Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Alexander Brott; 21.20 Sans Soucl o.l.v. Mas Bakker; 21.45 Pianoduo's; 23.15 Ka mermuziek. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9. 13. 17.05, 19. 22 en 22.50 Nieuws; 14 Gevr. gram, muziek; 19.50 Radiofcuilleton; 20 Die Fledermaus, operette v. Joh. Strauss. Brussel-Frans (484 ito.): 7, 8, 13. 19.45 22 en 22.55 Nieuws: 12.05 Gevar. gram. muziek; 14 Voor dc vrouw; 20 Groot Symphonic orkest. Engeland-Home Service (343 M.): 8. 13. 18. 21 cn 23 Nieuws: 13.20 Sandy Mac- Pherson, orgel; 15.10 BBC Schots Orkest; 20 BBC Symph. orkest. Engeland-Light Program (1500 en 262 M.): 9, 19. 22 en 23.56 Nieuws; 14 Voor de vrouw; 16.15 BBC Northern orkest; 19.30 Gevar. progr. 21.30 Verzoekprogr. ZON EN MAAN 35 Mei: Zon: op 4.33 onder Maan: op 3.22 onder 1 25 Mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP 1.42 1.13 0.52 1.77 1.15 1.90 1.42 1.13 u.+NAP 14.14 1.37 13.17 1.98 13.50 2.12 14.14 1.37 u.—NAP 7.31 1.67 7.10 2.19 7.49 2.35 7.31 1.67 U.—NAP 19.46 1.48 19.20 2.03 20.00 2.19 19.46 1.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5