Lawaaierige demonstraties in Wenen Pantsercolonne werd in de pan gehakt De kosien van levensonderhoud in Oostenrijk worden aanzienlijk hoger Zeeuwse Almanak CADZAND EN RETRANCHEMENT GEREED VOOR ZOMERGASTEN Maar zij trekt toch rustig verder Restauratienog geen opbouw DINSDAG 24 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze correspondent) WENEN, Mei Wat men thans in de straten van Wenen te zien krijgt, herinnert levendig aan taferelen uit de jaren na de eerste wereldoorlog, toen de innflatie in volle gang was. Arbeiders met bloedrode vlaggen en lin ten met opschriften komen op een weekdag in lange optochten van de bui tenwijken, waar de fabrieken staan, naar de meer mondaine binnenstad getogen om hier lawaaierige „demonstraties" op touw te zeten. Het werk in hun bedrijven ligt intussen stik Politie tracht de Ring, de brede boulevard, die in een bocht om de binnenstad heen loopt, af te zetten, maar de arbeiders trekken er zich niets van aan en dringen met geweld door het cordon heen. Zij trekken verder en begeven zich naar een openbaar gebouw, waarvoor ge schreeuwd, gejoeld en met de gebal de vuisten gedreigd wordt. De winke liers laten in allerijl de ijzeren rollui ken voor hun étalagevensters naar be neden en dotn veelal ook hun deu ren maar op. slot. Botsingen hebben met de politie plaats, die ditmaal op zettelijk niet hardhandig tegen de be togenden opgetreden is; agenten wor den bespuwd en insignes worden hen van de uniformjassen gerukt, zij wor den gestompt en geschopt en gesla gen, enkele worden tegen de grond gesmeten en men ranselt" zelfs met leren riemen op hen los. Vijfendertig Weense politie-agenten liepen binnen verloop van korte tijd lichamelijk let sel op Wie waren het, die deze relletjes in de Oostenrijkse hoofdstad geënsce neerd hadden? De communisten! Van de circa tweeduizend herriemakers, kwamen bijna allen uit de z.g. Usica- bedrijven, dat zijn de ondernemingen, die onder direct beheer van de Rus sen staan en die ook uitsluitend voor de Russen werken. Er waren ook veel vrouwen bij, die haast nog harder schreeuwden dan de mannen, die voor het grootste deel slechts opgeschoten jongens waren. VERHOOGD LEVENSPEIL. Men verwachtte reeds sedert enige tijd, dat de communisten wat meer van zich zouden laten horen en dat dit niet alleen maar bij geschetter in de dagbladen zou blijven. De dezer dagen door de regering aangekondig de verhoging der algemene levenskos- ten was nu voor hen een welkome aanleiding tot het veroorzaken van wanordelij kheden. De voor de deur staande verhogin gen men neemt aan, dat ze al op 1 Juni, dus over enkele weken, van kracht zullen worden zijn dan ook niet voor de poes. Een ieder zal er danig onder te lijden hebben. Brood en meel worden eventjes 70 procent duurder; varkensvlees gaat met 60 a 30 procent de lucht in en de omzet belasting wordt anderhalf maal zo hoog als thans. Het gevolg zal zyn, dat de prijzen van alle artikelen in de winkels zullen stijgen. Gas, electrici- teit en kolen zullen meer gaan kosten, de spoorwegen en de posterijen zul len him tarieven aanmerkelijk ver hogen en tevens gaan de tramtarie-. ven omhoog. Een enkele rit op 'de Weense tram zal binnenkort 80 gro- Grote campagne van de Church of England. The Church of England, die jaren lang haar zendingsarbeid concentreer de op de donkerste plaatsen in de wereld, heeft Maandag in Londen de Zaterdag begonnen campagne voortge zet. Een 150 geestelijken en leken on dernemen daarbij door de millioenen- stad een kruistocht tegen de godsdien stige onverschilligheid. Met het doel van een godsdienstige herleving voor ogen, zullen zij 14 da gen lang hun boodschap aan het volk brengen en wel op zendingsbijcen- komsten, in kerken, op de hoeken der straten, in café's en waar zij maar gehoor vinden. Zondagavond kon men geestelijken in volle hotelbars aantreffen, waarbij zij, staande op een stoel, de bierdrin kende Londenaren hymnen lieten zin gen. Deze „mission to London" wordt zeer modern opgezet, waarbij radio en film worden ingeschakeld en waarbij men plannen heeft om slagzinnen in de lucht te laten schrijven. De bisschop van Londen, dr. J. W. C. Wand, leidt de campagne. De liberale News Chronicle noemt deze veldtocht „de ijverigste poging, op dit gebied, die the Church of Eng land ooit ondernam." ZEEUWSE KNAPEN Zaterdagmiddag treedt het Zeeuw se Zaterdagmiddag-elftal xoeer in het veld; ditmaal in de demi-finale om het kampioenschap van Nederland, te gen Amsterdam. Nxi zullen er onge twijfeld mensen zijn, die zeggen, dat het „vlhar Zaterdagmiddag-voetbal" is en dat er dus niets bizonders aan is. Zij moeten dan eens bedenken, dat de ze Zeeuwse knapen Rotterdam keurig hebben uitgeschakeld! Na die wedstrijd schijnt er een blad in het Westen te zijn geweest, dat zó als vanzelfsprekend aannam, dat Zee land door Rotterdam geklopt was, dat het maar vast een demifinale Rotter dam-Amsterdam aankondigde! Niets bewijst duidelijker, dat dat Za terdagmiddagelftal kranig uit de bus kwam. En daarom dienen Zaterdag de bes te wensen van vele Zeeuwen het elf tal, dat nu Amsterdam gaat bestrij den, te vergezellen. Het verdient het! Want het Zeeuwse voetbal zit in de put. Het aantal tweede klassers is hoogst bedenkelijk gedaald, om van de eerste klassers maar niet te spre ken. Laat ons daarom blij zijn, dat de Zaterdagmiddag-voetballers goed van zich afbijten! schen kosten, dat is volgens de offi ciële koers ongeveer 21 cent. Wanneer iemand dus op één dag vier keer van een tram gebruik maakt, zal dat „grapje" hem op 84 cent komen tc staan. Thans kost een tramrit nog 55 groschen, en de Weners vinden dat óók al duur. Want men moet niet ver geten, dat de lonen en salarissen, die in Oostenrijk betaald worden, veel en veel lager zijn dan die bij ons in Ne derland. Zij zullen nu in Oostenrijk echter ook verhoogd worden, doch slechts met 9 en 10 procent. Hetgeen geenszins evenredig is aan de grotere uitgaven, die ieder uit zijn beurs zal moeten doen. DE ZONDEBOK. De communisten maken de voorzit ter van het vakverenigingenverbond, Johann Böhni, een socialist, die als eenvoudig metselaar begonnen is en die thans, op 63-jarige leeftijd, het hoge ambt van vice-president van de Nationale Raad in het parlement be kleedt, voor het enorm duurder wor den der levenskosten aansprakelijk. En daarom trokken zij naar het prach tige barokgebouw in de WippMnger- strasse, waar hij juist met het oog op de in te voeren hogere prijzen, een vergadering leidde. Een dichte mensenmenigte verdrong zich in die nauwe straat, waar geen enkele auto meer kon rijden en men riep cn schreeuwde onafgebroken: „Der Böhm soil heraus!" „Böhm moet naar buiten!" Maar „der Böhm" bleef heel wijselijk binnen en vertoonde zich niet ec is op een bal kon of voor een raam. Tijdens baggenverkzaamheden in het Emdhovi'Us Kanaal werden in enkele dagen ruim 30 granaten van ver- schillende soorten kaliber opgevist, liet levensgevaar aan dit bagger- werk voor het betrokken personeel verbonden en de kans op zeer be langrijke materiële schade, gaven aanleiding tot het besluit een deel van het Eindhoven» Kanaal ter leng te van 4 km., nl. van de haven tot en met de Hulsterbrug onder Gel drop droog te leggen om dc moge lijkheid te verkrygen de munitie systematisch op te ruimen. De Amerikaanse sportpers is vol lof over de prestaties van Fanny lilan- kers-Itoon. Tijdens de athletiekwedstryden in het Colliseum te Los Angeles, legde zy beslag op de eerste plaats in het nummer 100 meter hardlopen en wou het hordennummer met een voorsprong van niet min der dan 27 meter. Tenslotte kwam onze landgenote nog uit in dc esta fette 4x110 yards, waarin zy startte voor de Glendale Lions. Fanny Blankers-Koen (links) passeert de eindstreep in de 440 yards estafette, waarin zy Bernice Mc KeUa uit Montreal verslaat. De ploeg, waar voor zij uitkwam, won de wedstrijd in 52.8 sec. Rust te midden van de natuur Do jongste stormen hebben niet alleen veel schade aangericht aan de duinen van Cadzand en Retranchement, doch tevens veel onge rechtigheden - overblijfselen uit de bezettingstijd blootgelegd, zo als prikkeldraad, betonnen paaltjes e.c. De straudbezoekers kunnen echter gerust zyn, want sedert enkele wekten zijn een aantal arbei ders bezig, om al deze onaangename dingen op tc ruimen. Het gehe le strand wordt nu gezuiverd, hetgeen van groot belang is. Want het ziet er naar uit, dat het deze zomer weer druk zal wor den, gelet op de vele aanvragen voor pension, zowel in Cadzand als in Retranchement. Uit alle de len van ons land komen die aan vragen binnen, wel een bewijs dat zeer velen prijs stellen op mooie en rustige omgeving. Want mooi cn rustig is dit hoek- gvan West Zeeuwsen Vlaanderen. eeds nu, in het vroege voorjaar komt men onder de indruk van al hetnatuurschoon. Dc onafzien bare velden met bloeiend koolzaad de ruimo vlakke polders, met de vele kleurscha.keunngen, beko ren nu het oog. Zeldzaam gunstig ontwikkelt zich de tarwe en ook de andere gewassen beloven veel goeds. Wanneer men thans een fiets tocht maakt door deze streek, komt men ogen te kort. Dit land schap wordt nu en dan afgewis seld door bloeiende boomgaarden, want het blijkt dat ook in West- Zeeuwsch Vlaanderen de fruitteelt toeneemt. Zo naderen wij dan Cadzand. reeds van verre kenbaar aan het pittoreske torentje en de fraaie molen. Welk een rust ademt dit landelijke dorpje. De nieuwe wo ningwetwoningen zijn heel beschei den iets buiten de dorpskom ge bouwd en storen daardoor niet. Enkele obstakels, die liet uitzicht op de mooie kerk belemmerden, zyn inmiddels verdwenen cn daardoor is midden in het dorp ruimte ge komen voor een plantsoen. In de Mariastraat is men druk bezig met de bouw van een nieuw postkan toor, zeker geen overtollige luxe. ;elet op het kleine huisje, waarin it tot op heden is gevestigd. Naar wij vernamen, krijgt Cad zand binnenkort ook een nieuw jeugdgebouw van de Herv. Kerk. De ryksgoedkeurlng is reeds ver kregen. SLECHTE WEGEN. Helaas ls het geen onverdeeld genoegen om van het dorp naai de kust te fietsen. De Mariaweg, die de verbinding vormt tussen dorp en kust, dus van secundaire betekenis is, behoeft dringend ver betering. Daarnaast is er nog de weg langs de Ringdijk, buiten om het dorp en deze tertiaire weg staat op net programma om in 1950 ver nieuwd te worden. De weg van 't badhuis naar de haven zal nog dit jaar gereed gemaakt worden. HET STRAND. Behalve, dat het strand wordt schoon gemaakt, is men ook druk bezig aan het herstel van de zee wering. De gebouwtjes van het zeebad worden thans fleurig ge schilderd. Het Zeeuws Oorlogsmuseum vormde de vorige zomer een bij zondere attractie en het bestuur heeft thans besloten tot uit breiding van de bestaande depen dance. Aan Cadzand-Haven is de beton nen trap voor het hotel Noordzee, die bij dc laatste storm geheel was weggeslagen, vervangen door een nieuwe trap naar het strand. Er bestaan plannen om een brug te leggen over de Zwin-arm. waar door een wandeling over het strand Joods meisje wordt verborgen gehouden. De commissaris van politie te Hilversum heeft opsporing verzocht van het Joodse meisje Anna Hen- riëtte Beekman, geboren te Amster dam 22 October 1940, welk meisje was opgenomen in het gezin van de gezusters van Moorst te Hilver sum en door de gezusters daar werd verzorgd. Op 26 Februari 1949 is door de Hoge Raad beslist, dat het wettig gezag over dit kind berust bij de Commissie voor oorlogspleeg kinderen en uit krachte van deze beslissing mocht het kind niet lan- Ëer bij de genoemde gezusters ver lijven. Zeer vermoedelijk omdat zij vreesden, dat een beslissing als ge noemd zou worden genomen, is het meisje op 25 Februari 1949, dus daags tevoren, weggevoerd. Het wordt sinds dien schuil gehouden. Haar ouders kwamen in ae oorlog om het leven. in de 507de staatsloterij, 1ste klasse, lste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van f 20.000 gevallen. naar Knocke. weer mogelijk zal zijn. RETRANCHEMENT. Wanneer wy over 't Zwin pra len, het bekende natuurreservaat, denken wij vanzelf aan Retranche ment, het rustige grensdorpje met de beroemde wallen. Want ook Re tranchement begint zich meer en meer als badplaats te ontwikke len. Nu de weg van Sluisseveer naar het dorp over enkele weken gereed zal zijn, zal ook de entrée tot deze gemeente heel wat zijn verbeterd. Dit is zeker van groot belang, ook voor de jeugdherberg die er binnenkort zal komen. Retranchement heeft heel weinig hotelruimte en daar er steeds meer aanvragen komen voor de zomermaanden, hebben reeds ver scheidene inwoners besloten gasten in huis te nemen. Zeker een wijs besluit. DOUANEPOST. Nog steeds is de douanepost van Retranchement voor het verkeer gesloten. Door het gemeentebestuur is inmiddels een verzoek gericht om deze post weer te heropenen, aan de directeur van invoerrechten cn accijnzen en de Commandant van de Kon. Marechaussee in Den Haag, doch een beslissing is nog niet genomen. Men heeft echter vertrouwen dat deze grenspost, juist in verband met het drukke verkeer naar Knocke, spoedig weer heropend zal worden. Ket staat ook vast. dat het dou- douanekantoortje aan Cadzand-ha- ven ook deze zomer weer geopend zal worden, om de strandbezoekers in de gelegenheid te stellen, langs het strand naar België te wande len. Uit dit alles blijkt wel, dat men zowel in Cadzand als ln Re tranchement gereed ls. de gasten te ontvangen. Het is echter jam mer, dat er nog zo weinig perspec tieven zijn voor algeheel herstel. Het herbouwplan voor dc kust strook van Cadzand is thans in 'n zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. Dringend is het ge wenst dat er spoedig eens een fi nanciële regeling en wat meer bouwvolume komt voor de herbouw van hotels en zomerhuizen. (Van onze speciale verslaggever) Het is heel ongezellig in een pantsercolonne te zitten, die in een hin derlaag valt en in de pan gehakt 'wordt. Wij hebben het ervaren op do weg, die langs de hoge spoorlijn van Nijmegen en Grocbcek loopt, ergens tussen eerst genoemde plaats en Mook. Het liep alles zonder ongelukken af, want het gold een oefening van het op het ogenblik door ons land trekkende volledige verkennings peloton van het Depót Pantserwagens alt Amersfoort tegen het Instruc tie Bataljon Indonesië uit Nijmegen. Oefentocht van hei Depót Pantserwagens De commandant van het Depót Pantserwagens, luitenant-kolonel H. J. Ceuvel, had ons in zijn jeep mee genomen. Even nadat de pantserco lonne, bestaande uit een aantal gro tere cn kleinere pantserwagens, uit gerust met radio en .alles wat con moderne oorlog verreist, van Mook vertrokken was, klonken al schoten van sluipschutters, die zich in de bossen verscholen hadden. De bedoe ling was, dat de pantsercolonne van Mook uit de weg zou vrij maken voor een leger, dat de volgende mor gen naar Nymegen moest oprukken. Doch men verbeeldde zich in Indone sië te. zyn, omdat de manschappen van het Depót Pantserwagens daar eerlang moeten dienstdoen. Een eind verder trof de colonne een wegversperring aan. Die moest worden opgeruimd, doch niet zodra had men halt gehouden of de stoet kwam onder zwaar mitrailleur-vuur te liggen. Toen was het een weder zijds geschiet van je welste met om trekkende bewegingen en vaak een vuren in het wilde weg, omdat men niet precies wist, waar de vijanden lagen. LANGS DE SPOORLIJN Doch de grootste tegenstand werd geboden langs de spoorlijn. Ook daar moest de colonne stoppen voor een versperring. Men stona nog niet stil, of over de spoorlijn vlogen de rookgranaten, die voor en achter de colonne en ook wei er langs te recht kwamen. Door dikke rookwol ken hebben we nog even onze weg gezocht, doch toen voelden we ons griezelig verlaten in de alles aan 't oog onttrekkende dikke walm, te midden van het helse kabaal van uit de bossen schietende soldaten en terugschietende pantserwagens. Wij zijn de spoorbaan opgeklommen, waar by vlagen niets te zien was, maar de lichtkogels van de colonne, verschillende soorten „vuur" voor stellende, neerkletterden. Het was maar een oefening, doch ook zo was het al erg genoeg. Hoe veel jongens zouden hier, wanneer het bittere ernst geweest was, het leven hebben gelaten? Dergelijke oefeningen schijnen nodig te zijn, doch als men er midden in zit, als buitenstaander, voelt men de vurige wens opkomen, dat het geweld, dat de brute macht, dat de oorlog uit gebannen zullen worden als midde len om geschillen te beslechten. Muziekfeuilleton txn nieuw boek over het Nederlandse volkslied. Wanneer in dc toekomst de muziekhistorici de geschiedenis der toonkunst uit onze dagen zullen optekenen, kunnen zij deze periode ongetwijfeld het „restauratie-tijdperk" noemen. De laatste tientallen jaren immers heeft men tal van oude zaken van de muziekzolder gehaald en is men ijverig gaan restaureren. Het kan gebeuren, dat b.v. bij ccn of andere schoonmaak din gen te voorschijn worden gehaald, waarvan jc eigenlijk hel bestaan al ver geten was cn die soms nog heel goed te gebruiken blijken. Het lijkt, alsof ccn muzikale schoonmaak ccn dergelijk verschijnsel heeft opgeleverd. Men speelt tenminste in onze dagen wegr op de blokfluit, volksdansgroepen wor den opgericht, oude kamermuziek wordt uitgevoerd en het canonzingen op nieuw beoefend. Nu is deze neiging tot herstel niet alléén voortgekomen uit de drang om het oude weer eens op te stoffen en het opnieuw te gebruiken. Natuurlijk speelt deze „museum-gedachte" wel een rol, vooral wanneer het muziek betreft, die technisch eisen stelt, waaraan alleen door beroepsmusici kan worden voldaan. Zoals men dus in de schilderijenmusea de doeken der oude meesters kan bewonderen, zo kan men de in Concertzaal van de klankschoonheid hunner collega's in de muziek genieten. Er is echter een andere reden, waarom zoveel uit vroe ger eeuwen te voorschijn wordt ge haald, men wil n.l. de muziek weer gemeenschapskunst doen worden, zo als het vroeger ook geweest moet zijn. Te zeer is de toonkunst geworden tot een versierend element en dan al leen nog maar bij hen, die het kunnen betalen. Verkeerd, zeggen de vernieu wers van onze tijd. verkeerd, want muziek is geen versiering, maar de vervulling van een levensbehoefte voor iedereen. De laatste jaren heeft deze gedach te veel opgang gemaakt en de resul taten zijn niet uitgebleven. Diverse jeugdbewegingen begonnen zich cr voor te interesseren, men begon oude volksliederen te zingen. In onderwijs kringen daagde het eveneens, hier en daar was er een onderwijzer, die „Kun je nog zingen, zing dan mee" dicht klapte, om een andere zangbundel te nemen, die meer in „volkstoon" was geschreven. Componisten, die tot dus verre altijd hadden gedaan, alsof ze alleen op de wereld leefden, daalden van hun ivoren troon af en begonnen de oude volksliederen te bewerken, de Protestantse Kerken beseften plotse ling, dat zij hun liederenschat wel zeer hadden verwaarloosd, er kwa men uitgevers, die deze „herstel- en vernieuwingspoging" uit commercieel oogpunt nog niet zo 'gek vonden en oude muziek uitgaven, dc radio inte resseerde zich cr voor, kortom „dc restauratieperiode" is de laatste jaren in volle gang. VERNIEUWING. Het is echter wel zo, dat tot nu toe veel aan het herstel is gedaan, maar dat van vernieuwing nog niet veel valt te merken. Moet men dit zien als een bewijs voor de geestelijke armoe de onzer eeuw? Er zijn blijkbaar geen kunstenaars in ons land te vinden, die liederen (muziek cn tekst) kunnen I door velen met verlangen uitgezien. schrijven in die onbevangen toon van weleer, krachtige liederen, die een .eigen-tijds' karakter dragen waardige componenten van b.v. "„De winter is vergangen", „Tc stont op hoghe ber- ghen", en de Valeriusliederen. Daar om schijnt het, alsof men op het ver leden blijft aangewezen en daarom wordt er op de muzikale zolder ge zocht en hersteld. BESCHRIJVING. Dezer dagen verscheen bij de uit geversmaatschappij „De Toorts" een bock „liet bloeitijdperk van het Ne derlandse volkslied" door Max Prick van Wcly en dit werk is een beschrij ving 'geworden van wat men tot nu toe san oude volksliederen heeft ge vonden. De auteur citeert in zijn in leiding het voorwoord van het Volks liederenboek der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, dat een halve eeuw geleden verscheen, en waarin wordt gezegd: „Er zijn tijden, waar in de drang der stoffelijke belangen de gemoedsuiting beheerst en het volksleven zich niet in nieuwe volks liederen afspiegelt. Zulk een tijd be leven wij in menig opzicht". Deze woorden, zo verzucht Prick van Wely, gelden nu nog. Hij is echter optimist, want, schrijft hij verder, door het volkslied (d.w.z. het oude volkslied) te beoefenen, eren wij niet alleen het verleden, maar bouwen wij ook aan de toekomst. Het boek van Prick van Wely biedt geen nieuwe perspectieven en ver telt geen bijzonderheden, die nog niet bekend waren. Voor hen, die zich ech ter voor deze materie interesseren, is het een lezenswaardig geschift, waar in zij dc historische ontwikkeling van het volkslied kunnen terug vinden. De verschijning past in het kader van dc ..restauratie" cn het is daarom te hopen dat de auteur nog eens een werk kan schrijven over opbouw, dus geen herbouw, maar van een frisse geest getuigende opbouw van het he- n^nsgso Nederlandse volkslied. Naar deze nieuwe constructie wordt Met een beklemmend" enthousias me kweten de soldaten zich van hun taak; het was aygstlg, doch ook wel meer begrypelyk nu aan dit „spel" voor* hen geen werkelijke gevaren verbonden waren. TOCHT DOOR NEDERLAND De rest van de tocht maakt de colonne, die onder commando staat ,van kapitein R. O. van Ranen. op 'n vreedzamer wijze. Op 17 Mei ls men vertrokken, ongeveer 1 Juni is men weer thuis. Wel houdt men in alle delen van het land détail-oefeningen, doch tevens wordt de tocht dienst baar gemaakt aan het kennismaken van de andere wapenen met de pantserwagens, aan het bezoeken van het oorlogsmuseum in Overloon en aan tal van mooie plekjes in ons land, teneinde de jongens, die over enige tijd naar Indonesië vertrekken, ons Nederland nog eens goed te le ren kennen. Er zyn jonge soldaten by, die weinig buiten hun eigen provincie geweest zijn en vooral zij zullen goede herinneringen aan het eigen, goede land kunnen meenemen. Het Wereldgebeuren. Gevaarlijk eresaluut. Opnieuw is Berlijn voorpagina nieuws geworden. Niet de Sowjets, doch de Duitsers zelf hebben dit keel de goede gang van liet verkeer in de war gestuurd. De U.G.O., het anti communistische vakverbond, heeft een staking van de spoorweglieden gepro clameerd, die het aanzien heeft ge kregen van 'n tegen 't Sowjet-bestuur gerichte demonstratie. Kloppartijen met de door de Sowjets-beschermde politie zijn aan de orde van de dag. Wellicht zal hier en daar in het Westen de neiging bestaan de roerige Berlijnse spoorwegarbeiders met sym pathie te overladen. Het heeft #sinds de wijze, waarop dc Berlijnse bevol king moedig de blokkhde heeft door staan. niet ontbroken aan eresaluten voor hun aandeel in het verzet tegen communistisch opdringen. Het feit, dat vier millioen Duitsers in de Sow- jet-zone bij de laatste verkiezingen de moed hadden „neen" le stemmen, was zelfs aanleiding voor een extra eresaluut. Het is dwaasheid tc beweren, dat hier aanhankelijkheid aan de demo cratische instellingen in het spel is en afkeer van een totalitair regime. Jarenlang hebben de Duitsers ge leefd onder een totalitair stelsel bij uitstek zonder een spoor van verzet. Er was toen geen sprake van stakin gen cn demonstraties cn ook zonder druk cn vervalsing zou Hitier een grote meerderheid uit de stembus ge beurd hebben. Het verzat tegen dc Sowjets is in de eerste plaats een uiting van nationalis me, van hetzelfde oververhitte natio nalisme, dat vele Duitse politici zulke onbekookte uitlatingen in de mond gaf naar aanleiding van de grenscor recties. Het is niet meer dan natuur lijk, dat in een bezet land dc stem ming zich richt tegen dc bezettende mogendheid, zeker indien deze mo gendheid zo meedogenloos optreedt als de Sowjet-Unie. Niemand minder dan de bekende commentator Walter Lippmann heeft herhaaldelijk gewaar schuwd tegen een overschatting van pro-Westerse gezindheid onder de Duitsers. Indien Duitsland eenmaal is herrezen als zelfstandige staat, voor spelt hij, en de druk der bezetting is weggevallen, dan zal een groot aan tal Duitse politici allerminst afkerig blijken van een vriendschappelijk ac- coord met Moskou. Het Westen heeft weinig te bieden behalve economische steun. Een accocrd met de Russen kan ten koste van Polen een belangrijk deel van de geannexeerde Oostduitse gebieden weer ins Heimat brengen en de Duitse handel Oosteuropa als na tuurlijk afzetgebied opleveren. De huidige felle tegenstellingen tus sen Duitse communisten en anti-com munisten zijn geen betrouwbaar fun dament voor het bouwen van lucht kastelen. Deze tegenstellingen zullen tijdelijk verdwijnen indien het erom gaat een gemeen®chappelijk doel tc bereiken: de herrijzenis van Duits land als Europese macht. Het zou fout zij$ acties als die op 't ogenblik van dë Berlijnse spoor weglieden vanuit de verte toe te jui chen, omdat deze tegen de Sowjets ge richt zijn. Vandaag do dag zijn se te gen dc Sowjets gericht, maar morgen misschien tegen het Westen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3