NIEUWS UIT ZEELAND Coöperatieve Veehandel WALCHEREN TOORENVJJEDT AANGEKOCHT Geen uitzonderingspositie voor Nijmegen De candidaatstelling te Zuiddorpe. Zeeuwse organisatie opgericht 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 ME11949 Gemeenteraad Middelburg 'T ZAND KRIJGT NOG GEEN KLEUTERSCHOOL. Slechts over twee onderwerpen heeft de gemeenteraad van Middel burg Maandagmiddag langdurig gesproken, nl. over de vraag, of de ge meente medewerking moet vcrlenenaan de stichting van een openbare kleuterschool op 't Zand of deze zelf ter liand moet nemen en later over <le aankoop van Toorenvliedt door de gemeente en de bestemming van deze buitenplaats tot landbouwwlnterschool van de C.B.T B. Het eind van de debatten wis, dat Toorenvliedt Inderdaad volgens voorstel van B. en \V. zal worden aangekocht en dat 't Zand het voorlopig nog zonder kleuterschool zal moeten stellen. Verbetering van de Singels in zicht? De heer M. dg Vink opende het debat over de kleuterschool en vond. dat het toch eigenlyk wel op de weg lag van de gemeente om. daar Volks onderwijs niet in staat is de kosten voor haar rekening te nemen, min stens bij te springen. Wethouder J. W. Kögeler antwoordde, dat de be hoefte aan een kleuterschool inder daad bestaat, maar dat als 't Zand geholpen wordt, andere wyken geen hulp geweigerd zal kunnen worden en dat ten slotte anderen zichzelf wel redden met het kleuteronderwijs. Wensen de ouders op 't Zand, in af wachting van de wetteiyke regeling van het kl.# teronderwijs. die op komst is. nu reeds voorzieningen te treffen, dan moeten zij die zelf be- kostigen. Het zou onverantwoord zijn, deze kosten op de gemeente af te wentelen. Wethouder A. J. Berenpas viel do heer de Vink bij en bestreed de op vatting van.de heer Kögeler, maar de heren B. A. Hesselink en G. H. LuyentPk schaarden zich achter de wethouder en deze kreeg daarbij ge legenheid om eens aan te tonen, dat als deze agenda afgehandeld was. (Ingezonden mededeling). Begin «le «lag met 1YOBOJL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Zeventienjarige pleegde twee moorden. De moordenaar van de Hollandse huishoudster van dc pastoor Van Cou- bron. M. v. T., is door dc politie te Pa rijs gearresteerd. Het is dc 17-jarige Bernard B., een jongen van goede fa milie uit de Franse provincie, die van kwaad tot erger verviel, aldus een be richt van de Pavijso correspondent van ,Het Vrije volk". Na uit de gevangenis van Marseille te zijn gevlucht, waar hij voor meer dere misdrijven was opgesloten, heeft hij in de lijcl van veertien dagen twee moorden door worging begaan. De eerste pleegde hij in Zuid-Frank rijk, waar hij een alleenwonende boe rin van zestig jaar worgde. De buit be droeg maar 4000 francs, een horloge en twee keukenmessen. Daarna begal' hij zich naar Parijs. En toen hij weev zonder geld was. naar het dorpje Cou- liron. waar hij M. v. T. met een touw worgde. Hij nam de spaarcenten van de pas toor mee. 8000 franse, diens pijp en ceii pooderdoosje van zijn slachtoffer. Bij zijn arrestatie bekende hij onder een vloed van tranen, zijn beide mis daden. Twee mensenlevens voor 12.500 francs! 125. Amerikaanse journalisten naar Indonesië. Een groep vertegenwoordigers van vooraanstaande Amerikaanse dag bladen. weekbladen, radio-omroepen en persbureaux zal volgende maand op uitnodiging van de Nederlandse regering Indonesië bezoeken. Men zal ln dc tweede week van Juni pi. vliegtuig uit New York vertrekken en een kort oponthoud in Nederalnd hebben om zich in verbinding te stellen met regeringsfunctionarissen in Den Haag. Daarna wordt de reis naar Indonesië voortgezet, waar al le faciliteiten voor transport en verbindingen zullen worden verleend, zodat men alle. die bij de politieke situatie betrokken znn. tegemoet kan treden. Men zal volledig vrij zijn om dc situatie in zijn geheel in ogenschouw te nomen en daarover te berichten. Britse regering dient protest in bij Noorwegen. De Britse regering heeft bij Noorwe gen geprotesteerd tegen het opbren gen van een Brits scheepje, dat bin nen vier mijl van de Noorse kust voer. Engeland heeft altijd geweigerd een decreet van het Noorse parlement van 1935 te erkennen, volgens hetwelk de grens van de Noorse territoriale wateren loopt op een afstand van vier mijl van de kust. in plaats van drie mijl. zoals normaal. Het drama te Ascona. Als verdacht van moord op de Ne derlandse danseres H. K. te Ascona in Zwitserland, werd de Nederlander H. J. K. door dc Zwitserse politie gearresteerd. Later werd hij naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Daar is hij tengevolge van totale uit putting gestorven. Gedurende dc week die verlopen was tussen de moord en zijn arrestatie had hij geen voedsel tot zich genomen. Sneller fietsen? Dc wielrijders zullen hun snelheid met 8 km per uur kunnen opvoeren met oen nieuw soort versnellingc- naaf, die alleen op rijwielen, die voor uitvoer uit Engeland zijn bestemd zullen worden aangebracht. De ver snellingsnaaf wordt in werking ge bracht door een ..synchromanette" die op het stuur is aangebracht. In Noord-ltolië zijn 700.000 landar beiders in staking goga.m. Rondom Mi laan wordt mei pantserauto's gcpatrouil- w»d om relleties te voorkomen'. Middelburg nog maar 13.000 zicht bare guldens in kas heeft. Bovendien /.\jn we er met deze ene kleuterschool niet. Het kindertal in .Middelburg stijgt zeer snel, alle kleuterscholen zitten overvol en zelfs de lagere scholen zullen over enkele jaren tjokvol zitten. Dat is een probleem, dat nog hoofdbreken genoeg z.al kosten Ten slotte werd er gestemd en het voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen steun te verlenen, werd aangenomen niet 97 stem men. TOORENVLIEDT. Ook over Toorenvliedt liepen de meningen zeer sterk uiteen. De heer M. Wat tel ging met de bestemming- tot landbouwschool wel accoord, maar wilde de grond liever voor tuinbouwdoeleinöen aanwenden in- plaats van er, zoals B. en W. voor stelden. een park van te maken. Spr. meende tevens, dat een park aan on derhoud de gemeente aardig duur zou kosten De heer P. Meliefste meende, dat de aankoop, die hy toejuichte en de parkaanleg kostbaar zouden blijken en vroeg of de school alle 20 ver trekken van Toorenvliedt nodig heeft. Tevens meende hij. dat als de vereiste werkzaamheden door de D. U.W. werden uitgevoerd, de kosten gedrukt zouden kunnen worden. De heer de Vink meende, dat de raad wederom niet tijdig en onvoldoende was ingelicht De aankoop juichte hy toe, maar het park achtte hij te klein en als men er een theehuis, tennisbanen of iets dergelijks maak te, zou dit z.i, voor de stad een aan trekkelijkheid zijn. De heer P. van Empel viel B. en W. volledig bij en meende, dat men blij moest zijn, dit pand al$ land bouwschool te kunnen gebruiken Ook de heer Hesselink ging met de aankoop accoord en de heer van Loo eveneens maar deze verklaarde te gen een theetuin te zijn. omdat het publiek zoiets niet meer wil. De heer L. J. Breel wilde de be stemming tot schoolgebouw minder positief maken, zodat men nog eens iets anders zou kunnen doen en de heer Luyendjjk achtte het het beste het voorstel van B. en W. maar te aanvaarden, omdat men anders niet zou weten, waar -men de school moest bergen. De voorzitter concludeerde hiema. dat de .raadsleden het. voorstel prac- tiscli verwierpen, dc een omdat hij de grond, 'de ander omdat hij aan het gebouw een andere bestemming wilde geven Het voorstel van B. en W. is echter de enige methode om de buitenplaats inderdaad als buiten plaats voor Middelburg te behouden. Spr. deelde nog mede. dat het dag. best van de Stichting Nieuw Wal cheren zich bereid had verklaard om aan het bestuur voor te stellen een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor de herbeplanting van de grond. Ook wethouder Kögeler verdedig de het voorstel breedvoerig en toen liet daarna in stemming werd ge bracht, werd het met algemene stem men en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij de heer Wattel slechts aantekening vroeg, dat hij liever een andere bestemming aan de grond had gegeven. De andere agendapunten leverden geen stof tot debat op. De geloofs brieven van de heer A Minderhoud als opvolger van de heer Goedbloed werden goedgekeurd, evenals de re kening over 19-17 van de Godshuizen.» de wijziging der gastarieven. de ver beteringen aan het politiebureau, het crediet voor aankoop van een nieu we motorbrandspuit, de bouw van een transformatorhuis aan de Kou stcense dijk, de vaststelling van een wijziging van een artikel van de Drankwetverordening. BELANGWEKKENDE RONDVRAAG. Bij de rondvraag klaagde de heer de Vink over de vele fietsen die op verscheidene plaatsen de trottoirs blokkeren. Tevens achtte hy het on juist dat men het parkeren voor de Schouwburg onmogelijk heeft ge maakt door het ophogen van de trot toirranden De voorzitter antwoord de dat de fietsenkwestie bekeken zal worden en dat dc auto's van Schouw burgbezoekers voortaan op het Mo lenwater of voor de gasfabriek moe ten parkeren. De heer Wattel maande tot uit roeien der distels en de voorzitter antwoordde dat de provincie deze kwestie in handen heeft. De heer Hesselink juichte de trot toirbanden langs de Noordsingel toe, maar vroeg, wanneer nu de trottoirs z-omlen komen en de wethouder van 't Westendc antwoordde dat de trot toirs onmiddellijk volgen en dat er zelfs een kans Is. dat de singel zelf snel aan de beurt komt. Ten slotte klaagde dc heir Hesse link over de positieve koppen, die de kranten boven raadsvoorstellen zet ten. zodat het lijkt alsof de zaken al beslist zijn voor zij in de raadsver gadering worden behandeld. De vo°r- zltter meende dat aan dit laatste weinig te doen valt De heer Meliefste verzocht bij de raadsverkiezingen te zorgen voor schone tafels en stoelen. Vorige keer waren ze dik met kolengruis bedekt. De voorzitter vroeg, of de lieer Meliefste kon zorgen voor een crediet voor stofdoekenTen slotte klaagde deheer Schot nog over dp vele loslopende en vernielingen aanrichtende honden en over de ge- vaariyke toestand in Klein Vlaande ren. waar trottoirs nog altijd ontbre ken. Wedloop naar zee. ..wedloop naar zee" die sedert enige jaren in "t luxe-bad gehou den wordt, en waarmede de Maat schappij Zeebad haar badseizoen pleegt te openen, even angstig ge ïnformeerd naar de temperatuur van net zeewater en de lucht. Het antwoord was: ..water 14 graden, lucht 17 graden en een lichte Noorderbries". Maar de stralende zon en de on bewolkte lucht gaven de enthou siastelingen moed. Zij stonden te trappelen (van ongeduld). Om acht uur precies klonk het startschot en renden circa 80 meisjes van onder de twintig over het strand de zee in. om te trachten als eer ste de finish, te weten een roei bootje waarin de juryleden wa ren gezeten, te bereiken. Ook de twee andere groepen, dames bo- vn de twintig en heren onder de 40 stortten zich in het zilte nat. De grootste groep was echter die der ..krasse oudjes", de heren van boven de veertig, die zich niet door de jongeren de loef af lieten steken en die, een zelfs nog in pyamabroek. elkaar in deze wed loop naar zee met vuur bekamp- Voor wederopbouw binnenstad Bij de rondvraag in de Maandag middag gehouden zitting van de ge meenteraad van Middelburg infor meerde de lieer G. H. Luycndyk, of aan het gemeentebestuur iets bekend was over de juistheid der persberich ten. dat aan Nijmegen een extra bouwvolume en extra gelden zouden worden toegekend voor de wederop bouw der verwdesle binnenstad. Als deze berichten juist waren, zou spr. willen vragen, waarom Middelburg niet in aanmerking komt voor extra steun. De burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, antwoordde, dat hy in Den Haag geïnformeerd had naar de juistheid van deze be richten. eerst telefonisch, later per soonlijk. Met de meest mogelijke stelligheid was hem echter verzekerd, dat voor Nijmegen geen uitzonderingspositie zal worden gemaakt. Het probleem der verwoeste stads kernen is nog volledig in studie. CORRECTIE OP DE GRENSCORRECTIE Na 'n langdurige conferentie met landdrost Dassen heeft de demar catie-commissie besloten te Parijs een voorstel in te dienen tot uitbrei ding van het grcnscorrectiegebied bij Sittard, aldus „De Volkskrant". D'eze uitbreiding betreft ongeveer 4 hectaren in de uiterste Noordoost hoek van het grenscorrectiegebied, waarin onder andere de landgoede ren Bruck en Dicke zijn gelegen: De nieuwe Nederlands-Duitse grens zal dan samenvallen met de Saef- felbeek. De demarcatie-commissie is van mening, dat de huidige afbake ning van het grensgebied onoverko melijke moeilykheden schept, door dat de gronden van de zelfde eige naren voor een deel op Nederlands en voor een ander deel op Duits ge bied liggen. In Schiedam werd Zaterdagmiddag ten huize van de voorzitter van de bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, de heer D. van de Heuvel, aan deze een personenauto aangeboden, een geschenk van de afdeling den Haag van deze bond. Sergeant van de Heuvel uit Schiedam ge raakte in de gevechten van de Meidagen in 1940 zodanig aan zijn benen gewond, datdat hij voor zijn leven invalide zal blijven. Overeenkomstig artikel 4 van de wet afwikkeling geldzuivering wordt op 1 Juni 1949 wederom een vijfde van de beleggingsrekeningen met een minimum van f 300.vrijgegeven. Ged. Staten in openbare zitting bijeen. Maandagmorgen is het College van Gedeputeerde Staten te Middelburg in openbare vergadering bijeen ge weest om te beraadslagen over de be zwaren. die door de heer R. A. d'Heit als lid van het hoofdstembureau zijn ingebracht tegen de bewilligingsver- klaringen der lijst van Waes te Zuid dorpe. De voorzitter jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. noemde een dergelijke zitting een unicum en gaf vervolgens aan burgemeester M. A. B. Puylaert en de heer R. A. d" Hert gelegenheid hun standpunt kenbaar te maken. Het bleek, dat de candidatenlijst bij de indiening volkomen in orde was. De bewilligingsverklaringen, die door alle candidaten moeten worden ver strekt en waarop zij mededelen, ac coord te gaan met de hun aangewezen plaats op de lijst, waren echter niet in orde. Zij behoren namelijk de comple te lijst der candidaten te bevatten en bevatten in dit geval slechts de naam van de ondertekenaar, die dan tel kens op de plaats van no. 1 stond. Daar de bedoeling echter duidelijk was, heeft men op de Gemeentesecre tarie de helpende hand geboden en de ontbrekende namen aan de bewilli- gingsverklaring toegevoegd. Het hcofdstembureau keurde de lijst daar na goed. De heer d' Hert nu, wethouder van Zuiddorpe en zelf lijstaanvoerder van een andere R.K. groep, beschouwt de bewiligingsveïklaringen als vervalst, en meemt dat op grond van deze ver valsing de lijst van de K.V.P. niet ge accepteerd kan worden. In de openbare zitting van Ged. Sta ten bleek wel duidelijk, dat de ge meentesecretarie in soortgelijke geval len vaak de helpende hand biedt om fouten te voorkomen en kon niet wor den aangetoond, dat dc candidaten niet wisten, dat zij niet als no. 1 op de lijst stonden. De heer d' Hert hield niettemin staande, dat de bewilligingsverklarin gen vervalst waren. Ged. Staten deelden mede zo spoe dig mogelijk hun beslissing mede te zullen delen. Geen raadsverkiezingen in enkele Zeeuwse gemeenten. Er zijn een aantal gemeenten in Zeeland, waar geen gemeenteraads verkiezing in de komende maand no dig zal zijn, Dat zijn dc gemeenten waar slechts één candidatenlijst werd ingediend. Artikel elf tweede lid van de ge meentewet schrijft namelijk voor. dat in zo'n geval benoemd worden ver klaard de personen, op deze lijst van de nummers een af. Te Ritlhem deed zich reeds in 194G dit geval voor. Ook nu hebben daar de A.R. en de C.H. een gemeenschap pelijke lijst ingediend. Benoemd ver klaard zijn de heren: W. Boogaard (C.H.); H. K. Allaart (A.R.'); Joh. Ce- vaal Wz. (C.H.): W. Cevaal Az. (C.H.); P. J. de Pagter (C.H,); Jac. Osté (C.H.) en D. Tavenier (A.R.i. In de gemeente 's Heerenhock werd ook slechts één candidatenlijst inge diend namelijk van de K.V.P. Ook daar zal dus geen verkiezing gehou den worden en zal men kunnen vol staan met het benoemd verklaren van de hoogstgeplaatsen op de lijst. Te 's Heerenhoek zijn gekozen ver klaard de heren P. Raas Jzn.; P. Th. de Baar; E. J. M. Spelier; A. Janse; L. Traas: P. de Jonge en B. Romijnse Hzn. Op 1 Juli a.s. in werking Maandag is te Goes de opriclitings- acte gepasseerd van de Zeeuwse Coö peratieve Vee aan- en verkoopvereni ging G.A., genaamd „Zecova". Met de oprichting van deze vereniging, die is opgezet door het Schapenstamboek in samenwerking met vertegenwoor digers van de Z.L.M., de C.B.T.B. en de L.T.B.. zijn thans in alle provin ciën coöperatieve aan- en verkoop verenigingen van vee gevestigd. Het doel van deze vereniging is het vetvee van de leden centraal te verko pen op die markt, waar het 't beste thuishoort. Voorts zullen gezamenlijk mager vee. pinken en graskalveren wor den ingekocht en kalfvaarzen worden verkocht. De laatste negen jaar hebben de boe ren hun vee afgeleverd aan de taxatie- markt. doch wanneer straks de vleesdis- tributie wordt opgeheven, waarbij dan tevens de taxatiemarkt wel zal verdwij nen. zal het voor de boeren van bete kenis zijn. dat zij over eigen deskundi gen beschikken, die bij de afzet hun be langen behartigen. Ook zal de vereni ging trachten bij de export van kalfvaar zen in samenwerking met de Coüp. Vleescentrale een woord te gaan mee spreken. Er zal bijvoorbeeld op dit ter rein worden samengewerkt met de Ita liaanse veecoöperatie. START OP 1 JULI. De Zecova zal in Juli met haar arbeid beginnen en wel met de aankoop van mager vee en de verkoop van kalfvaar zen. De eerste opzet is, dat de boer bij aan koop van vee ook inderdaad waar voor zijn geld krijgt. Voor de aanschaf van mager vee. bestemd voor de mesterij. welke vrijwel uitsluitend in Zeeland wordt uitgeoefend, zal bijvoorbeeld wor den samengewerkt met de andere coöpe ratieve verenigingen. De tussenpersonen worden uitgeschakeld, waardoor de groot ste zekerheid wordt verkregen, dat als t.b.c. vrij aangekochte dieren, inderdaad als zodanig op de bedrijven van de ko per arriveren. Met de coöperatieve verkoop van vet vee zal eerst begonnen worden, na op heffing van de taxatiemarkt. Wanneer er belangstelling voor blijkt te bestaan, zal ook de handel ln paarden ter hand worden genomen. Voorlopig nog alleen in de provincie, dus van lid tot lid. DE KOSTEN. De vereniging, die te Goes gevestigd is, telt al circa 200 leden verdeeld over 9 afdelingen. De leden, die vrijblijven om hun vee via de vereniging af te zet ten. moeten bij gebruikmaking van de diensten der coöperatie provisie beta len. Bij toetreding moet inleggeld worden gestort, terwijl de leden voorts kunnen intekenen in een ledenfonds voor aan delen von i 100.—. welk bedrag direct wordt gestort. Over deze bedragen, die eigendom blijven van de inschrijvers wordt rente betaald. De gedeeltelijke aan sprakelijkheid van de leden geldt tot een maximumbedrag van f 100.per lid plus 4r.'o van de gemiddelde omzet van dc laatste- drie jaren. Als directeur is benoemd de heer M. de BruijnePoissonnier te Cadzand, ter wijl het in de bedoeling ligt in ieder dis triet een afdelingsagent aan te stellen. Belgische verzetsstrijders naar Middelburg. De Zeeuwse Bond van Oud-Oorlogsvrij willigers hoÓDt op 26 Mei a.s., Hemel vaartsdag. een groep van het „Gemeim Belgische Leger" -uil- Brugge en omstre ken te ontvangen. De Belgische bezoekers willen hun go- vallen verzetsvrienden in Zeeland eren cn wel door het leggen van een bronzen, blijvende, lauriertak bij het Monument voor de gevallenen op de Algemene Be graafplaats te Middelburg. De burgemeester van Middelburg zal de gasten officieel begroeten. De korte plechtigheid zal te 11 uur plaats hebben. Verschillende autoriteiten zijn uitge nodigd hierbij aanwezig te zijn. van wie de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland toegezegd heeft tegen woordig te zullen zijn. Prot. Chr. Werkgemeenschap P. v. d. A. Uit'alle delen der provincie warén Zaterdagmiddag afgevaardigden van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, naar Goes geko men. om onder leiding van Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, van Middelburg te luisteren naar het Tweede Kamer lid, de heer J. H. Scheps, tevens sec retaris van de P.C.W.G. en hoofdre dacteur van ..Doorbraak". In beginsel werd besloten enige nieuwe afdelingen te stichten, waartoe de heer Scheps enige spreekbeurten zal vervullen. Hierna zal dan een Gewestelijk be stuur worden, samengesteld, waardoor Zeeland, ook zelfstandig in het hoofd bestuur vertegenwoordigd zal zijn. Een uitvoerige bespreking had plaats over de verkiezingsactie met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, alsmede over de taak en de werk zaamheden der afdelingen. EERSTE KRUISBESSEN VEILING. Voor de eerste kruisbessenveiling die Maandagmiddag te Kapelle werd gehouden, bestond zowel van de zij de der telers als kopers veel belang stelling. Er was een aanvoer van plm. 30.000 kg. De prijzen varieerden van 1,49 tot 1,67 per kg. Hij nam deel aan razzia's. De Zeeuwse Kamer van he Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage had J. K. te Axel tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld wegens het deelnemen aan raz zia's, huiszoekingen en arrestaties van onderduikers. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie heeft de procu reur-fiscaal geconcludeerd tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De Bijzondere Raad heeft Maan. dag uitspraak gedaan cn requirant veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek. Brandstoffenhandelaren vergaderden De kring Zeeland van de federatie van Ned. Brandstoffenhandelaren kwam te Goes in jaarvergadering bij een onder leiding van de heer G. M, Poppe uit Veere. Nadat het jaarverslag van de secr.-penn. de heer A. Vos uit Vlissingen was behandeld, besprak de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Hij koop het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij drong er op aan ongezonde con currentie te vermijden. Het publiek zal er ook rekening mee moeten hou den. dat in de nieuwe distributie pe riode meer-eierkolen cn nootjes dan anthraciet beschikbaar zal zijn. Het bestuur werd herkozen. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip ,.Jo- han van Oldenbarnevelt", dat 14 Mei van Tandjong Priok vertrokken is en vermoedelijk 9 Juni in Amsterdam aan zal komen, repatriëren dè vol gende Zeeuwen: W. v. Griethuysen. St. Annaland; J. P, B..Hoebc. Axel; M, J. Beye en J. J. Dorst te Oosterland; A, M. Douw, Kruiningen; A. M. Kaboord, Wol- faartsdijk: W. Sprong en J. H. van Noppen te Vlissingen; W. de Haan, St. Maartensdijk; A. Adriaansc, Me- liskerke; C. J. Bil. Zierikzee; .S. Ste- ketee, Yerseke; J. M. Peters en C. Pe- ters-Hofma te Tcrneuzen; J. Zembsch, Zembsch-Kaeynon en H. Zembsch te Goes. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux te Goes, Vlissingen, Zierikzee en Oost- burg. Provinciale Adviesraad voor Wederopbouw wordt uitgebreid. •Nu de Provinciale Adviesraad, vol gens de regeling van de Minister van Wederopbouw advies zal moeten uit brengen aan het College van Gedepu teerde Staten over dc in Zeeland uit te voeren openbare werken (weg- en waterbouwkundige werken e.d.) zulks met het oog op het beschikbaar ge stelde bouw-volume voor deze wer ken, hebben Gedeputeerde Staten tot leden van dit Provinciale Contact-or gaan benoemd. Mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen, voor de ge meenten, en de heer P. J. J. Dekker, voorzitter van 't waterschap De-bree- de-watering-bewesten-Yerseke te We- meldinge voor de waterschappen. GEORGANISEERD OVERLEG PROVINCIAAL PERSONEEL In de plaats van de heer J. M. Hcr- togh. hoofdcommies ter prof. griffie te Middelburg, is door Gedeputeerde Sta ten tot lid van de Commissie voor Ge organiseerd overleg benoemd, de heer J. B. A. Biondina. adj. commies lc klasse ter prov. griffie, eveneens wo nende te Middelburg. Oefenbatterij luchtdoel geschut naar Vlissingen, Tijdens een bijeenkomst van het Instituut „Steun Wettig Gezag" tc Vlissingen deelde overste. W. de Feijter, districtscommandant Zeeland der Nationale Reserve mede, dat in Vlissingen een oefenbatterij lucht doelgeschut 5ial worden gevestigd. De batterij zal worden versterkt door de luchtdoelbatterij uit Gorkum. Voor deze oefenbatterij zal ongeveer 250 man der Nationale Reserve no dig zijn. Zweeds eskader passeerde Vlissingen opnieuw. Het Zweedse, -eskacfer.". be"staande uit een lichte kruiser en vier mijnen vegers, dat vorige week over de Schelde naar Antwerpen ging pas seerde Maandagavond Vlissingen op nieuw, thans op weg naar Ierland. Boerderijenbouw in de N. Oostpolder. Naar wij vernemen is thans de bouw van de 25 voor Walcherse boeren be stemde boerderijen op bedrijven van 12 ha. in de N. Oostpolder, aanbesteed. Hieruit blijkt dus. dat het ministerie van Financiën de bijdragen, waarvoor werd ingeschreven niet te hoog acht te. Inmiddels is de bouw ook reeds gegund, zodat verwacht mag worden, dat hiermede spoedig een begin zal worden gemaakt. Vlissingens voorhaven voor aanleggen geschikt. BELGISCHE TOERISTEN KUNNEN DAAR AAN WAL GAAN. Maandagmiddag is het m.s. „De Zeeuw" van de Nederlandse Stoom bootrederij uit Rotterdam in de voor haven van Vlissingen geweest, om te onderzoeken of !t mogelijk is hier reeds aan te leggen zolang de vissers haven nog niet is uitgebaggerd. De ze mogelijkheid bleek inderdapd aan wezig en aangezien ook marechaus see en douane hun medewerking toe zegden zal „De Zeeuw reeds met Pinksteren met Belgische passagiers in Vlissingen kunnen aanleggen. Het ligt in de bedoeling voorlopig twee maal per week te varen, maar naarmate het seizoen vordert zal het aantal vaarten waarschijnlijk wor den uitgebreid tot vijf keer per week. De passagiers van Gent zullen met een speciaal bootje naar Terneuzen worden gebracht en daar onder dou ane-geleide aan boord van „De Zeeuw" komen. In Vlissingen vindt dan de visitatie plaats. Voor Vlissingen is het natuurlijk van groot belang, dat de Belgische toeristen direct bij het hart van de stad aan de wal zullen zullen komen. Middelburg FEESTAVOND C.J.M.V. Dinsdagavond hield deze vereniging in een goed bezette Bogardzaal te Middelburg, onder leiding van de heer Th. Wijtman, haar feestavond. Opgevoerd werden de toneelstukjes „Dorus Rijkers" en „Een dag huis knecht". terwijl de avond verder ge vuld werd met voordrachten, samen zang en medewerking van het Tam boers- en Pijperskorps ..Juliana". Ten slotte werd de dagsluiting verzorgd door de heer G. Joziasge. RIJKS H.B.S. Tot leraar in een volledige betrek king zijn aan de Rijks H.B.S. te Mid delburg benoemd de heren P. A. ter. Weer en dr. A. M. van der Giezen beiden thans reeds leraar in vaste dienst. Het diploma Scheepswerktuïgkundige (A) werd behaald door de heren J. Grool. M. Clement en J. Dingemanse (met lo'i. allen te Middelburg, en J. de Jang? (met lorj en C. Jobse te Domburg; v het examen B I slaagde de heer H. Hide, brandsc te St. Laurens (mei lof). AL: zijn leerlingen van de Machinistencn. te Middelburg. Vlissingen FEESTAVOND. Dé toneelgroep van de buurtvereniging Badhuisstraat e.o. te Vlissingen heeft zich in de afgelopen maanden een repu tatie verworven met de vertolking van Johan Fabricius „Onder één dak". Deze reputatie werd Zaterdagavond opnieuw bevestigd, toen de toneelgroep optrad voor de Nederlandse Handelsreizigers Vereniging, dié in hel Concertgebouw 'n feestavond hield. Ook ditmaal heeft het spel van de dames en heren uit de Bad huisstraat e.o. de aanwezigen enige aan gename ogenblikken bezorgd. De voorzitter van de afdeling Middel burg der N.H.R., de heer J. Vos sprak een welkomstwoord, speciaal tot. de Goe- se leden, die onder leiding van hun voor zitter. de heer C. van Poon, naar Vlis- singén waren gekomen om de avond bij -te-wonen. Na-"afloop was-er een gezéllig7 aamen zijn onder leiding van de heer p. A, van Druten. NUMMERING DER CANDIDATEN LIJSTEN. De nummering van de 'candidaten- lïjsten voor de a.s. raadsverkiezingen is te Vlissingen als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid; 2. Chr. Hist. Unie met A.R. Partij; 3. Kath. Volkspartij; 4. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 5. Comm, Partij Nederland. St. Laurens GEREF. KERK BESTAAT 60 JAAR. Zondag in de morgengodsdienstoe fening te St. Laurens herdacht de plaatselijke predikant ds. C. Boon het feit. dat op 19 Mei 1880. dus vóór 60 jaar de Geref. Kerk tot zelfstan digheid kwam, nadat zij een twee tal jaren inwoonde bij de Kerk van Middelburg. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Beroepen te Vlissingen A. Ver schoor te Santpoort. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Wolfaartsdijk - (twee de maal) J. W. Kersten cand. te Rotterdam. VOETBAL NEDERLAAGWEDSTRIJD HANSWEERTSE BOYS—ZEELANDIA 2—2. De tweede elftallen van Hansweertse Boys en Zeelandia speelden een vriend- schapplijke wedstrijd, welke de Hans weertse Boys wonnen met 30. Daarna kwamen de eerste elftallen uit voor het nederlaagtournooi. De Eoys na men spoedig een 20 voorsprong, doch Zeelandia liet het daar niet bij zitten. Vijf minuten voor de rust wisten do be zoekers er 21 van te maken. Na de rust was Zeelandia geregeld in de aanval en scoorde de gelijkmaker. MOTORSPORT DE ORIBNTERINGSRIT OP SCHOUWEN-DU1VELAND. In ons nummer van Zaterdag vermeld den wij. dat er een oriënteringsrit op Schouwen—Duiveland. op Hemelvaarts dag veneden zal worden. De afstand gaat echter niet over 10, maar over 100 km. SCHAKEN ZIERIKZEE PROMOVEERT. Zaterdag J.l. had een ontmoeting plaats tussen de schaakclub Zierikzee en Max Euwe te Hansweert. Zieiikr.ee won met en promoveert daardoor naar do eerste klasse, terwijl Max Euwe in het niéuwe seizoen naar de tweede klasse verhuist. Officiële publicaties. TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden v::r de raad dor gemeente Middelburg 'aakt beleend, dot delij si en van candi- en voor een iéder op de secretarie der nneente ter inzage zijn nedergelegd, vermeldingvan de nummers der MiddcJ: 20 Mei 1940.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2