PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f De vier ministers begonnen goed gehumeurd de Parijse conferentie Walcheren kostte zwaarder offer dan Sicilië! Zonder veel debat werd de agenda vastgesteld Tai iioX rsfir* ia? hjsst%ssss. NIEUWE DUITSE GRONDWET PLECHTIG AFGEKONDIGD Het Deutschland uber alles niet door 99 ging Spinazie en sla gaan weer naar de mestvaalt BILT VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 120 Dagblad, uitgave «n de J}m* Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. w. de Pagter. Hoofdred.. a. Bal)m«n. Pl.verv W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.3» P- R oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 10 ct. pér mm. Minimum p. advertentie 12.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven o£ adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vllssingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2175 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 2fi Om vier uur Maandagmiddag zijn voor de eerste maal sinds de mislukte conferentie te Londen in December 1947, de ministers van buiten!, zaken der Grote Vier in 't zwaar bewaakte Palais Rose te Parijs bijeenkomen. De bijeenkomst duurde twee en een half uur. Slechts een paar honderd Paryzenaars hadden zich verzameld om de ministers te zien aankomen. De auto's van de ministers werden geflankeerd door motorpolitie. Na koortsachtige activiteit van de persfotografen en film-operateurs werden de journalisten de conferentie-zaal uitgeleid. De vergulde deuren werden gesloten en de eerste vergadering van de Parijse conferentie begon. Bevin nam tegenover Acheson aan de tafel plaats. De Sovjet-de legatie zit naast de Amerikaanse afgevaardigden. De Sovjet-delegatie telde veel nieuwe gezichten onder de adViseurs. Een eavallerie-sectie van de Re publikeinse Garde in rode en blau we uniformen was aan beide zij den van de hoofdingang en de trap va.a het paleis opgesteld, toen de ministers binnentraden. Het voorzitterschap van de Raad zal waarschijnlijk elke dag wisse len. Minister Schuman was Maan dag voorzitter. Een Franse gedelegeerde ver klaarde na afloop van de vergade ring, dat de vier ministers het „zonder te veel moeite" eens ge worden waren over de door Scftu- man voorgestelde agenda. De agenda omvat de volgende vier punten: 1. De politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland be treffen. 2. Berlijn en het muntprobleem. 3. Het vredesverdrag met Duits land en 4. Het vredesverdrag met Oos tenrijk. Wysjinsky had weliswaar een an dere agenda voorgesteld, doch er werd hierover weinig geschermut seld. JAPAN TER SPRAKE. Een kleine schermutseling, zij het ook een goed gehumeurde, deed zich voor, toen wysjinsky het van zelfsprekend zeide te achten dat ieder van de partijen ernaar streef de de overeenkomst op elk punt van de agenda met inbegrip van de Duitse kwestie te bereiken. Waarop Bevin zeide: „Dat hangt voor een groot deel van U af", en Wysjinsky: „In een bijeenkomst van vier mogendheden hangt drie maal zo veel af van drie partijen als van één." Tot verrassing van de overigen bracht Wysjinsky ook de Japanse kwestie op het tapijt door te in formeren, wanneer de Grote Vier met China als vijfde een ontwerp- vredesverdrag voor Japan wilden bespreken. Acheson verklaarde zich bereid Wysjinsky's vraag op een later tijdstip te bespreken èn Bevin brak een lans voor deelneming van de Dominions aan de besprekingen. Wysjinsky antwoordde hierop, dat hij niet had bedoeld de kwes tie voor plaatsing op de agenda voor te stellen, doch dat het zijn nut had te weten welke problemen voor toekomstige vergaderingen van de ministers in het verschiet lagen. Hij was van mening, dat de Do minions natuurlijk aan de voorbe reiding van het vredesverdrag moes ten deelnemen, ofschoon de Raad van de Ministers er de eerste hand aan diende te leggen. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat de atmosfeer „zeer gunstig" was en alle gedelegeerden in goede stemming. Toen Bevin het Palais Rose ver liet, vroeg een verslaggever hem: „Ging net goed", waarop Bevin re pliceerde: „Ik maak het erg goed." Er is besloten, dat na elke ple- rfaire zitting mededelingen aan de pers zullen worden verstrekt. Naar A.F.P. meldt, is Spaak, de Belgische minister van buitenland se zaken, te Parijs aangekomen. Zijn aanwezigheid aldaar kan in verband worden gebracht met de wens van de Beneluxlanden om op de hoogte te blijven van het ver loop der besprekingen. Weer kans op verlaging der Marshall-hulp. De commissie voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maandag voorgesteld de gelden voor de Marshall-hulp voor het jaar. dat op 1 Juli a.s. begint, met 15 f/c te verminderen. De 50 millioen dollar, die wer den aangevraagd voor hulpverle ning aan Griekenland en Turkije, weiden in zijn geheel door de com- .goedgekeurd, evenals de 1.074 nnlliocn dollars die werden aangevraagd voor de uitvoering van het plan-Marshall in het kwar taal Apnl-Juni 1949. Veertig jaar geleden schrokken de koeien De plannen, om het feit te herdenken dat op 27 Juni a.s. 40 jaar geleden nabij Etten- Leur het eerste vliegtuig op steeg van Nederlandse bodem beginnen thans vaste vorm aan te nemen. Bij het monument aan de Rijs- bergseweg. dat het historisch feit vereeuwigt, zal een krans worden gelegd. Een vertegen woordiger van de vereniging zal per helicoptére naar Etten vliegen, waar het toestel boven het monument zal blijven „han gen de vertegenwoordiger za) via een touwladder het toestel verlaten en na het leggen van de krans weer naar de helicop- tere terugklïmmen, die daarna een landig maakt in de nabij heid. De boer van het land waarop 40 jaar geleden hel vliegtuig startte, verzocht bij de betrokken bespreking dezer' da gen of men met die helicoptére „een beetje kalm aan" wilde doen, want de vorige keer f40 jaar geleden) waren de koeien er ook zo van geschrokken Weer een blijde gebeurtenis aan het Britse Hof? Volgens een bericht uit Londen aan de „Daily Telegraph" van Sydney in Australië zou er wederom een blijde gebeurtenis aan het Britse hof te ver wachten zijn. Dit blad deelt mede vernomen te heb ben, dat Prinses Elizabeth tegen het einde van dit jaar het leven schenken zou aan een tweede kind. Op Buckingham Palace werd geen enkele verklaring afgelegd,. De hofkringen hechten geen belang aan dit bericht, dat niet officieel be vestigd noch ontkend is. Spoorweggevechten in Berlijn. Volgens mededeling van dr. Frie- densburg, de plaatsvervangende West-Berlijnse burgemeester, zijn 2 personen om het leven gekomen in de eerste phase van. naar men aan neemt, een georganiseerde poging om de voornaamste spoorwegstations in de Westelijke sector van Berlijn van de onder Sowjet-contröle staande spoorwegpolitie te zuiveren. Er had den vrij omvangrijke gevechten met Duitse stakers plaats. Officieren kunnen gezin naar Indonesië doen overkomen. Bij ministeriële beschikking kunnen thans in Indonesië verblijvende offi cieren en onderofficieren der Konink lijke landmacht aanspraak maken op overkomst van hun gezin voor reke ning van het Rijk. indien zij voor twee jaar bijtekenen. Handhaving van doodstraf voor Kotalla gevraagd. De procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van cassatie deelde Maan dagmorgen aan de Raad zijn conclu sie mede in de zaak tegen de bewakei van het kamp Amersfoort, Kotalla. Het Gerechtshof te Amsterdam hau tegen hem de doodstraf uitgesproken. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Uit 't verweerschrift, dat door requirant was opgesteld, had de procureur-fiscaal slechts kunnen lezen, dat Kotalla aan gaande de afschuwelijke mishandelin gen die hem ten laste waren gelegd, slechts het overbekende „es ist nicht wahr" wist te antwoorden. 99' Op hetzelfde ogenblik dat de ministers der Grote Vier in Parijs hun con- ferentie openden werd in een plechtige zitting van de constituerende ver gadering te Bonn de nieuwe grondwet voor de West-Duitse federale Repu bliek afgekondigd. Matthews, de nieuwe Ame rikaanse minister van marine. Alle 11 Westduitse minister-presi denten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen, alsmede de bur gemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter. De zitting begon en eindigde met orgelmuziek. De afkondigingsrede werd gehouden door Conrad Ade- naufer, president van de constitueren de vergadering. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe Westduitse repu bliek woei van de gevels van vele huizen in deze rustige universiteits stad. de geboorteplaats van Beetho ven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de ge schiedenis van het Duitse volk aan brak. Hij was evenwel-van mening, Nieuwe export-besprekingen Gedurende de laatste veilingstlagen zijn in Venio ruim zestig duizend ki lo spinazie, voldoende om een stad als Eindhoven een dag van groente te voorzien, naar de mestvaalt ge bracht, aldus meldt ..De Volkskrant". Enkele kleine partijen sla van min dere kwaliteit gingen dezelfde weg. Ook op andere veilingen in Neder land zijn al groenten doorgedraaid. Bij warm Weer is te verwachten, dat binnen drie weken de grote vloed sla op de veiling komt. Des kundigen verwachten bij plotseling massale aanvoer doordraaien op grote schaal. De behoefte van de Duitse markt wordt steeds meer door eigen groen teteelt gedekt. Ook de zware Duitse invoerrechten bedreigen de uitvoer. Op een krop sla word ongeveer drie centen invoerrecht geheven, op een kilo spinazie 18 cent. Zondagmorgen is een Nederlandse delegatie, waaronder ook de voorzit ter van het bedrijfschap voor groen te en fruit, de heer W. Driessen en de heer Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen, naar Frankfort vertrok ken, Maandagmorgen beginnen be sprekingen met geallieerde en Duitse instanties over nieuwe exportmoge lijkheden ten behoeve van de Duitse bevolking. Reeds in Juli zal het continent van drie millioen dollar zijn uitge put, Een aanvullend contract van een millioen dollar voor export van vroege aardappelen is voor de Ne derlandse tuinbouwers van groot be lang. Het teeltplan is namelijk op de ze uitvoer ingesteld. Ook de Duitse invoerrechten zullen in Frankfort waarschijnlijk te sprake komen. OOK DE SLA? De sla-prijzen zijn binnen een week van 13 cer.t tot 4 cent pet- krop teruggelopen. Enkele partijen werden al voor twee centen per krop dat is de zogenaamde ophoudpnjs, teveild. Het zijn de voortekenen van e moeilijkheden, welke komen gaan. De tuinders van de kassla hebben daarentegen beste prijzen gemaakt. Ook de pootsla is tot nu toe duur verkocht. Engeland, dat met de import van groente, speciaal sla, ook import van coloradokevers vreest, is echter niet meer aan de markt, Alleen kassla mocht naar Engeland worden ge ëxporteerd. Ook België, dat momen teel de vroege Mecnelse bloemkool naar Nederland exporteerd, is een slechte klant. Deze maatregel be schermt de Belgische markt en de tuinders, die de concurrentie van hun Nederlandse collega's vrezen. Waar schijnlijk is met ingang van de vol gende week weer uitvoer van asper ges naar Duitsland mogelijk. De prijzen daarvoor liggen op de Duitse markt zeker 50 percent boven de Nederlandse prijzen. Een gevolg zal zijn. dat na 1 Juni de aspergeprijzen in Nederland aanmerkelijk ziillen stijgen. Republikeinen op Sumatra Maken zich los van Djocja. Volgens he{ Dagblad te Bata via is er een tegenstelling ont staan tussen de Republikeinse nood regering op Sumatra en de. regering, van Soekarno c.s. l)e noodrege'ring wenst namelijk het gezag over Sumatra te be houden ook als de Republikein se regering naar Djocja terug keert. Er heeft als eenverdeling van ministersfuncties plaats gehad te Lintau op Midden Sumatra, waar de noodregering vertoeft. DJOCJA. In een verklaring van de voor aanstaande republikein ir. Djuando. aan het dagbjad Keng Po werd gezegd, dat thans met de Neder landers overeenstemming bereikt is over de financiële, economische en monetaire gevolgen van de te rugkeer der republikeinen in Djoc ja. Uit dc regeling, die is getrof fen voor de massa-evacuatie uit Djocja blijkt, dat "thans gerekend wordt op het wegtrekken van 30.000 zielen, onder wie 10.000 Chi nezen. Het is de bedoeling deze evacué's zoveel mogelijk te ver spreiden over de andere gebieden van Indonesië. Te Tasikmalaja zijn de eerste pelotons van de herschoolde troe pen der Siliwangi-divisie toegespro ken door Generaal Engles die tot hen zeide: „Ik Zal ïn uw midden even veilig zijn als temidden van mijn eigen troepen." Duizenden slaan veldslag om Sjanghai gade. Boven Sjanghai is de lucht thans rood gekleurd van het kanonvuur en de brandende huizen aan beide /.yden van de Whangpoe. Vluchte lingen zwerven bij duizenden doelloos door de straten, terw \jl aan de andere oevers rook- en vuurzuilen omhoog spuiten. Op de daken staan de mensen opeengepakt om de veldslag gade te slaan. De nationalistische troepen heb ben de kostbare haveninstallaties te Sjanghai op de Oostelijke oever van de Whangrpoe opgeblazen, al dus melden vluchtelingen, die te Hongkong aankwamen. Ook heb ben de regeringstroepen alle ri viervaartuigen, die zij niet meer nodig hadden, vernield. De Britse en Amerikaanse com mandanten van de vlooteenheden, die in de Jangtse voor anker lig gen. zijn Maandagavond in confe rentie bijeengekomen. Volgens de communistische ra dio is de stad Nantsjang, de ge boorteplaats van het Chinese com munistische leger en de hoofdstad van de provincie Kiangsi, door dc communisten ingenomen. Te Nantsjang werd in 1927 het eerste gevecht tussen nationalisti sche en communistische strijdkrach ten geleverd. Het is de vierde pro vinciale hoofdstad, die dc commu- nisten ten Zuiden van de Jangtse hebben veroverd. Generaal S. H. Spoor ernstig ongesteld. Uit Batavia wordt gemeld, dat luitenant-generaal S. H. Spoor een hartaanval heeft gehad. Zyn func tie wordt tijdelijk waargenomen door de chef-staf generaal Buur man van Vrede. De toestand van generaal Spoor is zorgwekkend. Mr. Schokking wordt ook minister van marine. BPJkens de Staatscourant van Maandag is bij K.B. mr. W. F. ^chokking, minister van .Marine a. i. benoemd tot minister van Marine. Eisenhowers „Kruistocht door Europa" versehijnt Zijn relaas over de operaties in Zeeland De door de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa geschreven geschiedenis van de Duit se nederlaag verschijnt binnenkort in Nederlandse vertaling. En het spreekt welhaast vanzelf, dat de belangstel ling der Zeeuwen in de allereerste plaats uitgaat naar hetgeen dc leider van de geweldige veldtocht in West- Europa over de gebeurtenissen in Zee land en overig Nederland verhaalt. Duidelijk blijkt uit het verhaal van Eisenhower, dat reeds tijdens de zo- merveldtocht in Noord Frankrijk in 1944 aan de geallieerde legerleiding de noodzaak bekend was om de haven van Antwerpen vrij te maken. De verbindingslijnen waren zó lang, dat de bevoorrading van de troepen een schier onoplosbaar probleem was ge worden. Antwerpen was in Septem ber in geallieerde handen, doch de haven kon niet worden gebruikt, om dat de Duitsers op Walcheren en Zuid Beveland de waterwegen naar de ha ven volkomen beheersten en omdat de Scheldomond bezaaid was met mij nen. De bedoeling was geweest om reeds in September Walcheren en Be veland te bezetten, maar de poging daartoe faalde. In October werd er echter ernst mee gemaakt. DE AANVAL. Voor het uitschakelen van deze versterkingen was een gecombineerde zee-, lucht- en landaanval nodig. Montgomery belastte generaal Crerar van het Canadese Eerste Leger met de verantwoordelijkheid voor het uit werken en uitvoeren van de plannen. Het voorbereidend werk begon kort na 4 September, de dag waarop de stad in onze handen viel. De enige toegangsweg over land leidde over een smalle dijk, waarmee Zuid-Beveland met het vasteland was verbonden, en de plannen voorzagen in een opmars naar het Westen over deze doorgang, gecoördineerd met een amfibieaanval vanuit zee. De voor de aanval beno digde troepen konden eerst tegen het eind van October worden bijeenge bracht. Wanneer ik niet eerst de aan val op Arnhem had geprobeerd, had den we de operaties tegen Walcheren misschien twee of drie weken eerder kunnen beginnen. De Canadese Tweede Divisie kreeg de taak toegewezen over de smalle dijk op te rukken en van daaruit naar het Westen door de stoten en de Duit sers op Zuid-Beveland aan te vallen. De troepen moesten in vele gevallen oprukken, terwijl zij tot hun middel in het water liepen, tegen een sterke Duitse verdediging en het duurde drie dagen voor zij het westelijke einde van de dijk hadden bereikt. De Britse Twee en Vijftigste divisie was in de nacht van 25 op 26 October op de Zuidkust van Zuid Beveland geland. De twee colonnes voerden een con centrische aanval uit met het doel contact met elkaar te maken en op de 30c was geheel Zuid-Bevelandin ons bezit. DE TEGENSTAND. Het vijandelijke garnizoen op Wal cheren bestond uit de troepen die zich uit Zuid-Beveland hadden terugge trokken en uit detachementen van het Duitse Vijftiende Leger, dat oorspron kelijk in het gebied van Calais was gestationneerd geweest. De plaatselijke tegenstand die we op 1 November bij onze amfibieaanval op Walcheren ondervonden, behoorde tot de zwaarste, die wij bij onze lan dingen op de Europese kusten hadden ontmoet. Wij konden voor de beschie ting slechts kleine oorlogsschepen ge bruiken, maai- deze waagden zich zon der bedenken dicht onder de kust in een onophoudelijk duel met de zware kustbatterijen, teneinde de landings troepen te dekken. De Verliezen die de Marine daarbij leed, waren abnormaal hoog, maar aan de moed en de vast houdendheid van de bemanning was het te danken dat de landing slaagde met betrekkelijk weinig verliezen on der de landingstroepen. OPBLAZEN VAN DE DIJKEN. Deze moeilijke operatie kenmerkte zich door de nieuwe rol die de zware bommenwerpers daarbij vervulden, namelijk het opblazen van de dijken, die dc lager gelegen delen van het eiland tegen de zee beschermden. De ze bressen, 'waardoor de zee belangrij ke delen van de verdedigingswerken onder water zette, waren een grote steun bij deze operaties, die van het begin tot het eind ons voor ongewone moeilijkheden stelden. Op 9 Novem ber was de laatste Duitse tegenstand op het eiland gebroken, en er werden ongeveer 10.000 krijgsgevangenen ge maakt. waaronder een divisiecomman dant. Onze verliezen waren hoog. Bij de gehele reeks operaties in dit ge bied bedroegen onze verliezen, die bij na geheel betrekking hadden op Ca nadezen en Britten, 27.633 man. Ter vergelijking zij vermeld, dat wij bij de verovering van Sicilië 25.000 man verloren, terwijl we daar een vijande lijke strijdmacht van 350.000 man ver sloegen. Nadat deze taak was vol bracht. begonnen wij de Scheldemond van mijnen te zuiveren. Zoals gebrui kelijk, waren de Duitsers zeer kwistig met hun mijnen geweest en dit werk nam ondanks onafgebroken arbeid door de Marine, twee weken in beslag. DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De eerste schepen kwamen op 26 November in de haven van Antwer pen aan. De Duitsers waren midden October begonnen met het lanceren van V-l en V-2 wapens tegen de stad. Ofschoon de bommen, evenals in Lon den. veelvuldig hun doel misten, richt ten de V-2's in de omgeving aanzien lijke schade aan. Er vielen slachtof fers onder de burgerbevolking en bij de troepen en de verbindingen en de aanvoer werden dikwijls onderbro ken, zij het meestal slechts voor korte tijd. De bevolking van Antwerpen ver droeg deze aanvallen op onverschrok ken wijze. Eén V-2 viel in een volle schouwburg, waarbij honderden bur gers en bijna evenveel soldaten om het leven kwamen. De vijand bracht ook een groot aantal E-b.oten (oen klein snel type motortorpedoboot) en eenmansduikboten in de strijd tegen onze scheepsverbindingen met Ant werpen. Deze wapens werden door ons bestreden met energieke aanvallen van marine en luchtmacht. Ondanks alle moeilijkheden werd Antwerpen al spoedig het Noordelijk bolwerk van ons bevoorradingssysteem. Uit Eisenhowers relaas blijkt zonne klaar. van welk een grote betekenis de haven van Antwerpen door beide partijen werd geacht. Niet alleen schroomden de geallieerden niet om zeer zware offers te brengen, maar omgekeerd lieten de Duitsers niets on gedaan om te beletten, dat Antwerpen door de geallieerden gebruikt zou wor den. Het offer van Walcheren werd dus niet vergeefs gebracht. Bekend is trou wens. dat zowel door Amerikanen als Engelsen is toegegeven, dat als Ant werpen niet vrij was geweest, het Ar dennen-offensief der Duitsers in 1944 dc gealieerden voor een ernstig pro bleem zou hebben gesteld. dat opbouw van een nieuwe Duitse democratie door de ontmantelingspo- litiek gevaar zal lopen. De tekst van de grondwet zal worden gepubliceerd in het eerste nummer van het officiële orgaan-van de nieu we staat. Alle leden van de constituerende vergadering, behalve de twee com munistische, ondertekenden het docu ment. Onder applaus van de publieke tribune tekende vervolgens de West- berlijnse burgemeester, prof. Reuter. Ook de minister-presidenten en ka mervoorzitters van de elf Westduitse ..Lander", met inbegrip van Beieren, zetten hun handtekening. Voor de vergadering werd geopend, zou aanvankelijk de organist Haydn's Kaiser quartott spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een me lodie. welke later het Duitse volks lied „Deutschland über alles" zou worden. Het kwartet werd van het programma geschrapt, nadat prof. Schmid. de socialistische leider, had ingegrepen. Vier Zondagen autorijden. Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken, die hem hebben bereikt, zal de mi nister van verkeer en waterstaat ge durende enige Zondagen van het nu komende jaargetijde ontheffingen verlenen van het Zondagsrijverbod, ën wel op de volgende Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Au gustus 1949. Op de overige Zondagen zal een afdoende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te wor- den gehandhaafd. Mr. Visser vraagt onslag als burgemeester van Den Haag. Persoonlijke moeilijkheden de oorzaak. Mr. \V. A. J. Visser heeft ont heffing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's Giavenhage. Naar wij vernemen vindt: deze ontslagaanvrage zyn oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Vis ser persoonlijk is komen te verke ren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oorzaak van bedoelde moeilijk heden schijnt te moeten worden ge zien het beschikken over meer de viezen dan op normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen worden verkregen. Wegens een acute storing in hot zenuwgestel is mr. Visser In een zenuwinrichting opgenomen. Naar verluidt is de. secretaris van burgemeester Visser van Den Haag. drs W. Bos, door de justitie gear resteerd. Drs. Bos ls referendaris ter gcmeentecretarie en was daar uit sluitend werkzaam voor de burge meester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig bericht en zon der dat zijn verblijfplaats bekend was. Militair deed revolveraanslag op 18-jarig meisje. De 22-jarige Dordtenaar J. A. B. heeft in de Hooftstraat te Dordrecht met een revolver een aanslag gepleegd op een 13-jarige meisje. Het schot, dat hij loste, trof het meisje gelukkig niet. Haar ouders stelden direct de. politie in kennis van het voorgeval lene. Deze gaf de zaak over aan de marechaussee, aangezien B. militair is. De dader, werd binnen enkele uren gearresteerd. Afscheidsgeschenk voor admiraal Helfrich. De commandant zeemacht Neder land. schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, zal Woensdag 25 Mei op het hoofdkwartier der Koninklijke Mari ne te Amsterdam namens alle offi cieren der Kon. Marine in Nederland Indonesië en de West als afscheids geschenk aan luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich een schilderij aan bieden van de bekende schilder W. Heyting. voorstellende de vlootrevue van September 1948. Nieuwe H.V.K. vertrekt 30 Mei naar Batavia. Naar wij vernemen zal de nieuwbe noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de lieer A. H. J. Lovink. op 30 Mei a s. naar Indonesië vertrekken. Hij zal op zijn leis worden verge zeld door jhr. H. A. Feixeira de Mat- tos, tweede gezantschapsecretaris. DE VEEL BEWOLKING. Weersverwachting geldig tot Dinsdag avond. Veel bewolking met in de middag en kele verspreide buien. Zwakke tol ma tige wind tussen Zuid en West, Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1