Correctie-Duitsers zijn tevreden Zeeuwse Almanak TELEURSTELLING OP SUMATRA DE TOESTAND DER ZEEUWSE NATUURRESERVATEN EEN HONDERDJARIGE TE EEDE Ook zijn vriend wordt 100 jaar! Nieuws meen o T e d o p MAANDAG 23 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Meer levensmiddelen en hogere lonen Kaarten uit bevolkingsregister gelicht. (Van onze Haagse redacteur) Er waren kinderen van zeven jaar in de correctiegebieden, die nog nooit melk gedronken hadden! Melk kwam in sommige streken bijna niet voor. Nu hebben zij de smaak er van te pakken en al kunnen we nog niet zeg gen. dat Tuddern en Elten plaatsen van melk en boter geworden zijn. men heeft bet er al stukken beter dan men het onder het Duitse bewind had. Zo goed zelfs, dat verreweg de meeste „gecorrigeerde" Duitsers dankbaar zijn op Nederlands gebied te wonen. Twee maanden voor de grensverleg ging zijn de Nederlandse autoriteiten begonnen met het voorbereiden van een distributiesysteem voor de nieuwe „Nederlanders". Dat betekende wat! Allen moesten een nieuwe stamkaart krijgen op basis van het bevolkingsre gister. Doch dat klopte niet.... Er zijn nu voorlopige stamkaarten uitge reikt: 3087 voor mannen boven 18 jaar, 3620 voor vrouwen boven deze leeftijd, 1998 voor kinderen van 4 tot 18 jaar en 651 voor kinderen tot 4 jaar. tezamen 9356 exemplaren. De Engelse bezetting had verzocht tegelijkertijd de Duitse distributiebe scheiden in te nemen. In Duitsland distribueert men namelijk meer arti kelen dan in Nederland; men vreesde, dat de Duitse kaarten in het niet door Nederland bezette gebied verkocht zouden worden. Er konden ruim 8000 kaarten in beslag genomen worden. Tevens ontdekten de Nederlandse dis tributieambtenaren, dat op de gemeen tehuizen al de Duitse kaarten voor de nieuwe periode, ingaande 1 Mei, aan wezig waren. Ook deze zijn aan de Engelsen afgestaan. De uitreiking van de Nederlandse bescheiden is uitstekend en in snel tempo verlopen. Thans is men reeds zover, dat ook de kaarten voor zware arbeid, voor jonge moeders en voor- andere bijzondere doeleinden ver strekt zijn. Maar wat hadden de bewoners aan de levensmiddelenkaarten, als de win keliers niet voldoende bevoorraad zouden worden? Men liet de winke liers opgeven, hoeveel klanten zij on geveer hadden en verstrekte naar de ze gegevens coupures. Achteraf bleek, dat dit aardig klopte. Inmiddels had de Nederlandse handel al veel goe deren op crediet geleverd, zodat spoe dig in de winkels van alles te krijgen was. Brood en vlees zijn in Duitsland nog gedistribueerd. Nu kan men vrij brood kopen en ook vlees ontvangt men niet meer zo krap als weleer. Ta bak en sigaretten waren bonvrij. maar ....niet te krijgen. Thans geniet men er van zijn rokertjes. BELANGSTELLING. Elten blijkt toeristisch van belang te zijn. Op een Zondag, toen het rij verbod niet gold, kwamen er 3000 Ne derlandse auto's. Ook Tuddern trekt veel bezoek. Verscheidene café-hou ders en restaurateurs zün al bezig hun bedrijven aan de moderne eisen aan te passen. Zelfs legt men hier en daar.... sanitair aan. Het ziekenhuis in Elten wordt op Nederlands niveau gebracht. De werklozen zijn allen in Neder land te werk gesteld. Ook de 500 a 600 arbeiders, die nog in Duitsland werken, zullen spoedig in Nederland arbeid vinden. De mijnwerkers gaan naar de Limburgse mijnen. - Men trof in alle correctiegebieden tezamen 36 apotheken cn drogisten aan, 48 kruideniers, 11 slagers, 32 Ho- reca-bedrijven, 18 tabakszaken en 10 kolenhandelaren, benevens uiteraard nog een aantal andere zaken. Het zijn meest kleine winkels. Ook de landbouwbedrijven zijn klein (2 a 3 koeien en soms een paard). HOGERE LONEN. Dat de stemming onder de bevol king opperbest is, vindt zijn oorzaak niet alleen in het coulante optreden van de Nederlandse autoriteiten en in de veel ruimere levensmiddelenvoor ziening, maar ook in de verhoging der lonen. Arbeiders, die onder Duits Door een groep Nederlandse nota belen is het initiatief genomen tot op neming van een Kamer van Koophan del Nederland-Israël. TELEVISIE Zaterdagavond om elf uur rinkelde *te telefoon. Meneeer Kunst uit Mid- aelburg zat aan het andere einde van de l\jn. En hijgde. Hij had even te voren op zijn zelfgebouwd televisie- zoejtci Eindhoven opgevangen. Dui delijk. Zo duidelijk, dat hij, toen er een jump je gedraaid werd, duidelijk de Engelse aankondiging van het ein- 2,® op zVn projectiescherm kon lezen! Een voldaan mens zat daar. Met Pa- nvÜL be,go? hV zijn toestel te bouwen. eenmaal in elkaar zat, be gon hv te zoeken in de aether. Tien- rauien malen zonder resultaat. Offi- *15 4cSr de televisieuitzending slechts rot -ib km van Eindhoven goed op te !irt'^en- Middelburg ligt nu een maal 130 km van Eindhoven! Geen der dus, dat het resultaat slecht was Maar Zaterdag lukte het dan. En vrouw en kinderen werden er bij ge roepen om dit voor een amateur recht?6 SUCCSS te bewonderenTe- ket telefoontje uit was, dacht dezes dan de twintiger ja- nVhruZ de eerste radiotoestellen in f/fonwlï 5)erdeJl Oenomen. En h e t wonder dus, dat het resultaat slecht S3»J?ifJ°r"che iagen varen dat. Nu JE?ni Crom' dat we teen paf ston- en ntiiiï6 r?var Londen en Parijs t Ultde aether plukten. Nie- 1nand vermoedde welk een vlucht de radio m een kwarteeuw zou nemen. Maar kom eens over twintig jaar. Dan is een radio ouderwets. En een televisieapparaat de gewoonste zaak van de wereld. Op dit moment echter: het was kunst van Kunst! bestuur per week ƒ28 a ƒ29 ontvin gen, verdienen nu 40. In het begin gingen er nog allerlei praatjes, bijvoorbeeld, dat de jon gemannen van 20 tot 25 jaar naar Indonesië gestuurd zouden wordeu. Op het gemeentehuis van Tuddern had men als voorzorgsmaatregel al vast alle kaarten van deze jongelui verdonkeremaand. Nu valt het de heren best mee. Wie in Duitsland wil blijven wer ken. mag dat doen. Van Nederlandse kant wordt geen enkele dwang ge oefend. ook al niet. omdat de cor recties nog niet definitief zijn. De woningtoestanden zijn slecht in Elten en Tuddern; samenwoning komt er veelvuldig voor. Het is echter nog niet bekend, wat de Nederlandse re gering daaraan zal doen en of ze geld in de woningbouw zal investeren. Roosendaalse jongelui gaan zelf hun huis bouwen. Korte tUd geleden hebben enige voort varende jonge ambachtslieden te Roo sendaal een zelfbouw-actie ingezet en na besprekingen met het gemeentebestuur is men tot goede resultaten gekomen. De jongelui hebben toestemming gekregen om een aantal zwaar-beschadigde pan den geheel op te knappen en in ruil voor hun gratis arbeidskracht in de avonduren krijgsn zij dan ook zelf de gerestaureer de of een andere woning toegewezen. Men begrijpt, dat de zelf-bouwers voor het meerendeel uit trouwlustigen-zonder- huis bestaat. Voorts zijn de plannen ge reed voor het bouwen van tien montage woningen, maar het wachten is nog op de inateriaaltoewijzingen. Binnen af zienbare tijd begint men ook met het herstellen van dc boerderij op het his torische Vrouwenhof. Duitse politici uit Sowjet-zóne waren in Frankfort. Ondanks het verbod van het Britse militaire bestuur zijn politici uit de Sowjetzone van Duitsland in het sta tionsrestaurant te Hannover tezamen gekomen met sympathiserenden uit West Duitsland. Na een een half uur verschenen twee Britse ambtenaren, die de namen van de aanwezigen noteerden. Op verzoek van deze ambtenaren werd de verga dering afgebroken. Zij werd echter voortgezet in een ander restaurant. In Batavia werd beslist, dat de bouw van de eigen woning moest worden stopgezet. (Van onze correspondent). Wanneer deze brief onder uw ogen komt. zijn dc Indonesische re acties op het accoord van Batavia in Nederland zonder twijfel reeds voldoende bekend, althans dc „officiële" reacties van de pers en van allerlei representatieve organisaties, zoals bijvoorbeeld het B. F. O. Maar deze reacties betekenen eigenlijk helemaal niets, of althans heel weinig, bij de beoordeling van de vraag: wat de wérkelijke ge volgen van de overeenkomst zullen zijn. hoe de volksbeweging er te genover staat, hoe dit besluit zyn merk op het lot van een groot deel der Indonesische bevolking drukt. En tenslotte is dit het toch waar hét om gaat: de bestemming en het lot van het volk, van de massa. Het is heel goed mogelijk, dat de overeenkomst van Batavia er politiek gesproken heel gunstig uit ziet. maar dat de bevolking er heel anders over denkt, omdat zij met de practische consequenties te maken heeft, die zij in dit geval onmiddellijk en aan den lijve on dervindt. En dit is ln het bijzonder het geval met die grote bevolkingsgroep, voornamelijk op Sumatra, die sinas de tweede politionele actie omtrent zijn staatkundige positie nog ln 't onzekere verkeert. Immers, over 't lot van deze millioenen wordt ln de overeenkomst een speciale af spraak gemaakt en wel deze: dat de in gang zijnde vormingen van zelfstandige gebiedsdelen (negara's en daerah's) moet worden stopge zet, althans voorlopig, zulks onder het voorbehoud van handhaving van het „vrije zelfbeschikkings recht." De betekenis hiervan is, dat voor dc Republikeinen de mogelykheid wordt geopend in die. gebieden weer hun invloed te vestigen en uit te breiden, propaganda te voeren en op alle mogelijke andere wijzen een ro| te spelen. Dat dit ook werke lijk de bedoeling van de Republiek is, blijkt wel uit de reeds kort ge leden door de Republikeinse dele gatieleider geuite wens, dat alle gebieden die vóór het tekenen van uc Renville-overeenkomst onder Re publikeins gezag stonden, daaron der zouden moeten worden terug gebracht. Welnu, deze zelfde gebieden zijn door onze troepen nog slechts en kele maanden geleden van de over heersing der Republiek bevrijd, om dat die Republiek daar een politiek van terreur, moord, tyrannie, on derdrukking uitoefende, wat zij kon doen omdat zij, hoewel steunend op een minderheid, de hulp van wape nen en benden had. Toen de Repu bliek daar nu verjaagd was, ging er een zucht van vei-lichting over het volk van deze gebieden; men gevoelde zich werkelijk bevrijd. Hoe dankbaar men de Nederlan ders ook was voor hun hulp en zorg. deze bevrijding betekende al- M Jaarverslag der Stichting „Het Zeeuwse Landschap" verschenen. De vogelbroedplaatsen. tbeIS Zelden kan een jaarverslag wyck op N. Beveland, waarvoor Robert E. Sherwood, de bekende Amerikaanse schrijver, beeft voor zijn historisch boek ..Roosevelt en Hopkins" de nieuwe Amerikaanse Gutenberg prijs ontvangen. Belgische socialisten en Leopold III. Het bestuur van de Belgische socialisti sche partij heeft in een Vrijdagavond uit gegeven verklaring, koning Leopold het recht betwist een persactie stop te zet ten. die de vier socialistische bladen in België tegen hem voeren. De verklaring van het bestuur luidt als voltg: „De koning heeft aan de vooravond van nieuwe algemene verkiezingen niet het recht, om sancties te verzoeken tegen bladen, die critiek oefenen op zijn be sluiten cn handelingen op grond van authentieke en onweerlegbare bewijzen, die zij aan de Belgische openbare me ning voorleggen. De morele belangen van de Belgische monarchie moeten niet gelijk gesteld worden met het persoon lijke geval van dc koning, die welover wogen het verbond niet het land ver brak door zich in Mei 1940 aan de vijand over te geven", aldus deze verklaring. lerminst dat men weer het Neder landse gezag terug wenste. En dat was ook ónze bedoeling niet. Van Nederlandse zijde werd de bevol king integendeel aangemoedigd: gij zijt nu vrij van gebrek en vrees, kies nu de vorm die gij wenst. Al dus geschiedde cn in al die gebie den kwam tot uiting, dat men de federale vorm van een zelfstandige daerah of negara verkoos, dan wel zich bij een reeds bestaande ne gara wilde aansluiten, maar vrij wel geen enkele stem verhief zich Sior. de terugkeer van de Repu- iek. In steeds sterker mate, al naar gelang men zich veiliger voel de, kwam er scherpe en vernieti- jende critiek op de gewelddaden en de corruptie van de Republiek naar voren. Zo werd er dus hard jewerkt, onder de bescherming der Nederlanders, -aan het bouwen van eigen huis. BOUW MOKT WORDEN STOP GEZET...... Totdatnu plotseling liet be richt. komt. dat de bouw tijdelijk Aan een natuurbeschermingsver- eniging in majeur worden ge steld. aldus Jez.en wU in net jaarverslag «ver 1948 van de Stichting Het Zeeuwse Land' schap. Ook dit verslag is niet altijd hoopgevend. Over de toestand der terreinen, waarmede de Stichting permanente bemoeienis heeft, valt het volgende te vermelden: Over het Zwin wordt o.a. ge zegd: Ter beveiliging van de zee- werende duinen, die het gebied aan de Noordkant begrenzen, werd in het begin van 1948 door het Wa terschap „Het Vrye van Sluis" in de ontwikkeling van het terrein ingegrepen. De smalle geul, waar door dc schorren van het Zwin vloedwater ontvangen, werd afge damd; en op de fraaie strandvlak te werd een stuifdijk aangelegd. Voor een dergelyke waterstaats- kundig noodzakelijke maatregel, moeten de natuurbeschermingsbe- langen natuurlijk wijken. Hel is echter zeer te betreuren, dat de betrokken instanties de „meldings plicht", aan de uitvoering van een werk in een natuurreesrvaat ver bonden. hebben genegeerd. Overigens is ér met betrekking tot het Zwin ook een gunstig be richt: niet alleen heeft het Domein- bestuur het huurcontract wederom voor 10 jaar willen verlengen, ook heeft zij net gebied met enige per celen d'uinterrein willen uitbreiden, hetgeen stellig van belang is te achten, daar dit duinterrein in een evenwichtssituatie verkeert, en niet, zoals de schorren van het Zwin zelf, aan snelle successie onderhe vig ls. Ook voor 't Zwin heeft de Stichting thans een regeling ge troffen waarbij de jacht-vergunnmg onder beperkende bepalingen is verleend aan een „weidelijk" jager, die op geringe afstand van net terrein woont en daarop bovendien regelmatig toezicht houdt. Hel waterwildreservaat Noord SloeVeerse GatZandkreek ont wikkelt zich nog steeds in stagen de lijn. Dc samenwerking met de eigenaren der particuliere gronden in bovengenoemd gebied was, ge lijk in ac voorgaande jaren, zeer prettig. Het aantal broedende meeuwen en sterns in dil gebied is, verge leken b(j 1947, wederom /.eer be langrijk toegenomen (wellicht zelfs verdubbeld). Vele jonge meeuwen groeiden hier op. Helaas hebben de sterns weinig succes gehad. Zeer veel jongen kwamen door de abnormaal koude weken in Juni en begin Juli, om. Tot overmaat van ramp verdrom een anonymus reeds een gift van 1000 toezegde. De Stichting telt thans 163 le den. (Vorig jaar 154). Het verslag vermeldt voorts het heengaan van jhr. mr. Quarles vmi Ufford, die by zyn ontslagname als Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland heeft gemeend tevens zijn voorzittersfunctie der Stichting te moeten neerleggen- Op de vergadering van het Al gemeen Bestuur van 30 Januari 1948, werd tot voorzitter gekozen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. moet worden stopgezet, omdat de 1 ken de weinige overlevende jongen Nederlanders in Batavia beslotentijdens de stormvloed van begin hebben, dat de Republiek in die.U»di. Grote aantallen trekeenden gebieden toeli óók nog en weer "if een kans verdient. Kan dc lezer in Nederland zich misschien voorstellen welk een ont steltenis, vrees en teleurstelling dit heeft gewekt, en hoe men dit ge voelt als een vernietiging van het geen in enkele maanden tijds met zoveel moeite en offers was voor bereid en opgebouwd En zijn echtgenote ls thans 92 jaar! Is het reeds een zeldzaamheid dat iemand de honderdjarige leef tijd bereikt, nog zeldzamer is het zeker, wanneer die honderdjarige daarvan 68 jaar lief en leed deelt met zyn echtgenote en daarmede nog Iedere dag kan praten. Dit feit doet zich thans voor in het kleine grensplaatsje Eede, waar Petrus Minne op 8 Juni a.s. zijn eeuwfeest hoopt te vieren. Zyn vrouw, Melanie Carton, is weliswaar nog enkele jaren van de honderd verwijderd, zij is nl. 92 jaar, maar zy geniet nog een zeer goede ge zondheid en ls dan ook vast van plan, om voor haar man niet on der te doen. Wij hebben de oudjes dezer dagen eens opgezocht in hun huisje, dat staat aan het uiterste puntje van Eede, namelijk vlak aan de grens bij Sint Laureins. In de keuken, naast de platte- buiskachel, zat moeder Minne, in gezelschap van haar 64-jarige doch ter, haar schoonzoon en haar klein zoon. Het is deze dochter, die bij de oudjes inwoont en hen verzorgt, een verzorging waaraan niets ont breekt, dat bemerkt de bezoeker reeds bij de eerste oogopslag. En deze verzorging is zeker geen si necure, want zowel bij vader als moeder gaat het lopen moeilijk. Bij moeder nog niet in zo'n lievige mate, maar vader moet van bed naar zijn stoel worden gedragen. Moeder Minne bleek zwijgzaam, ze hoort en ziet alles, maar is te vreden als zij maar rustig kan zit ten. GEZELLIGE PRATER. By vader Minne is het anders. Toen wij hem opzochten in zyn slaapkamer en hy hoorde dat er bezoek voor hem was, zat hij on middellijk overeind. Zien kon Jirj ons niet. daar hij practisch blind Ls, maar zijn geest bleek helder te zyn. Zittend op de rand van zijn bed en terwyl hij onze hand stevig Sint Laureins, die in Juli a-s. ook honderd jaar wordt. Samen hebben zij geloot voor soldaat in het Bel gische leger en altijd zijn ze vrien den gebleven. Mogelijk dat deze vriend hem komt opzoeken als hij jarig is. Van de dokter uit dit Belgische grensplaatsje, die hem zo goed verzorgt. Want deze mensen zijn nog in hart en nieren ver knocht aan hun geboorteplaatsje. Een gemakkelijk leven hebben zij niet gehad, altijd hard moeten wer ken m het land voor weinig loon. Maar werken is gezond, beweert onze ouwe baas. BANGE DAGEN. Een kwade tijd heeft ook dit echtpaar meegemaakt in die bange dagen van 1944. Ook hun huisje werd zwaar beschadigd en de ouwe baas kreeg, terwijl hij in bed lag, de muur van de slaapkamer over zich heen. Een klein-dochter heeft hem toen onder het puin vandaan ge haald. Een lidteken aan zijn hoofd toont nog, dat hij toen een flinke verwonding heeft opgelopen. De oudjes hebben direct daarop ergens in de buurt een schuilplaats moe ten zoeken en zyn later nog geë vacueerd geweest in Eecloo. Geluk kig niet zo heel lang, daar men spoedig weer naar het eigen huis je terug ging, hoewel dat zwaar beschadigd was. Thans is dit huisie gelukkig weer helemaal hersteld. De niets ziende ogen staren ons aan, wan neer Petrus Minne vertelt van zijn 65-jarige bruiloft, die zo tragisch uit Noord Europa en ook de arcti sche Rotganzen pleisterden weer in het gehele gebied, terwijl slechts nu on dan in één uithoek ervan op. weidelijke wijze wordt gejaagd. Een terrein, waarmede de Stich ting in het afgelopen jaar bemoei enis kreeg, is de Kaloot, een zeld zaam schoon en tot heden nagenoeg ongerept gebleven gebied van duin- (Nadruk verboden.) )UC?,- stranden cn schorren aan de Z.W. punt van Zuid-Beveland naby Borssele. Het Is merkwaardig, dat dit unieke natuurgebiedje nog by zo weinig Zeeuwen bekend is. Helaas is de bekendheid, die 't strand en de duintjes de laat ste jaren hebben gekregen als badstrand een bedreiging voor liet natuurleven. Zonnebaders zitten er soms midden tussen de dicht bijeen liggende legsels van Dwergsterns en Strandple- viertjes. eel gaat hiervan door moedwil en ovërschililgheid te gronde. Bepaald betreurenswaar dig acht de Stichting het dan ook, dat door de Directeur van de- Rijksdienst voor het Natio nale Plan een verklaring van geen bezwaar is afgegeven met bef rekking tot liet plaatsen van badhokjes, zy het dan onder be perkende voorwaarden. Hpt al gemene aspect van het bijzon der gave gebied wordt hiermee stuk geslagen en het baden in het terrein, waarvan de waarde als pngerept natuurgebied wordt erkend, wordt door de voor waardelijk verleende vergunning (egeljjkertyd aangemoedigd. Stellig zullen, na de inpoldering van hel Zuidsloe, Vele der daar broedende vogels naar de Kaloot verhuizen, waardoor dit gebied als vogelbroedplaats nog aan belang rijkheid zal winnen. SORGWIJCK. In de loop van het jaar' werden begon, en daardoor geen feestdag is geworden. Het was nl. op die dag. dat vader Minne 's morgens kwam to vallen en niet meer kon opstaan. Onmiddellijk was de dok ter er bij, maar ook deze kon geen hulp bieden. Een algehele verlam ming van de benen was ingetre den en van die dag af is de heer Minne hulpeloos. HET FEEST. Even zwygt hij en knijpt wat steviger in onze hand, maar dat duurt slechts een ogenblik, dan praat hij weer opgewekt verder, over het feest dat gaat komen. Hij heeft er van gehoord, dat er muziek zal zijn cn muziek, daar Ls hij dol op. Muziek en zang, dat is fijn. Zelf zingt de ouwe baas nog van „Oranje boven." Graag zou hij nog eens naar de .kerk gaan, maar dat zal niet mo gelijk zijn, daar hij niet meer bui ten komt. Op onze vraag, of wij ook mo gen komen op net feest, knikt de heer Minne spontaan van ja. „Komt U gerust, want er zal leut zijn!" En zo is het. Er zal feest zijn in Eede en ook in Sint Laureins. niet op 8, doch op 12 Juni, dus op Zondag. De buurtbewoners zullen wel voor de versiering zorgen en aan muziek zal het niet ontbreken. Reeds is de medewerking verkre- fen van de muziekkorpsen uit Aar enburg, St. KruLs en Sint Lau reins. Op die dag zal de grens tusssen Nederland en België op dit plekje ongetwijfeld vervallen. De kinderen cn kleinkinderen zullen de jarige en zijn trouwe echtgenote in hun beste spullen steken en in de feeststoelen zetten. Moeder zal glunderend toekijken en vader zal net hoogste woord voeren. Want al zal hij het niet zien, hij zal zich toch een voorstelling maken van alles wat ter ere van hem gedaan zal worden. vast hield, begon hij te vertellen van vroeger, van de tyd dat hy tolbaas was en van zijn ervaringen als zodanig. De heer Minne woont reeds 65 jaar in Zeeuwsch Vlaan deren, maar ls altyd Belg gebleven. De toenmalige burgemeester van Sint Laureins doorkruiste steeds weer opnieuw de draad van zijn verhaal. H(j vertelde ons in zijn Het echtpaar MinneCarton te Eede b(j Aardenburg, Petrus Minne hoopt binnenkort 100 jaar te worden. Zyn vrouw ls 92 jaar. sappig Vlaams van zijn vriend uit De belangstelling voor het N.C.R.V.- jubileumfeest op Sonsbeek te Arnhem blijkt zeer groot te zijn. Men verwacht er op Tweede Pinksterdag minstens 100.000 bezoekers uit all edelen van het land. De Nederlander H. L. K„ die ver dacht werd van moord op de danseres Hendrika de K. in een Zwitserse hotel, is te Ascona in Zwitserland gearresteerd. In Birma is een afzonderlijke Karen- staat uitgeroepen. De Karens, die Birma's grootste minderheid vormen kwamen vo rig jaar in opstand. Op de Meghna-rivien in Oost-Ben galen. is een veerboot met 200 mensen aan boord omgeslagen. Ongeveer honderd personen zijn verdronken. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het Noord-Atlantisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. wederom oude graven blootgelegd. In een dertigtal graven zijn gedeelteliik vergane geraamten aangetroffen. Daar sieraden of andere voorwerpen ontbreken, kan men nog niet vaststellen, uit welk tijd perk deze begraafplaats dateert. Hei Wereldgebeuren. De allerlaatste kans De conferentie van de laatste kans. noemde Be vin anderhalf jaar geleden de conferentie van de Grote Vier over Duitsland, die toendertijd in het Lancaster House te Londen op het punt stond van beginnen. Die laatste kans werd volkomen verspeeld. Bin nen enkele dagen reeds bleek, dat een ontoegankelijke Molotov naar Londen was gekomen, star vastgekleefd aan eigen plannen en niet van zins een duimbreed toe te geven. Er vielen in geen enkel opzicht zaken le doen. de conferentie mislukte deerlijk en sinds dien zijn de Westelijke mogendheden wat Duitsland betreft hun eigen gang gegaan. Toch is er na de laatste nog een allerlaatste kans gekomen: de Parijse conferentie die vandaag in het Rose Paleis begint. Opnieuw zal gepoogd worden tot een redelijke mate van overeenstem ming te komen over een probleem dat hoe dan ook niet langer onafge daan kan blijven. Van de vier ministers, die eind 1947 in Londen vruchteloos deputeer den is alleen Bevin overgebleven. Bt- dault is inmiddels vervangen door Schuman. Marshall door Acheson en Molotov door Wisjinsky. Moge deze rolverwisseling in de eerste twee gevallen weinig verschil uitmaken, in het laatste ligt de zaak anders. Een commando-wisseling in de Sow- jet-hierarchie luidt in de regel een wijziging in de politiek in en de ge beurtenissen van de laatste maanden hebben bewezen, dat vervanging van Molotov daarop geen uitzondering maakt. Van Wisjinsky valt meer soe pelheid en minder harde onbuigzaam heid te verwachten. Het zijn de Sow- jets geweest, die het initiatief namen tot de Parijse conferentie door hel houden er van als voorwaarde vast te koppelen aan de opheffing der blokkade van Berlijn en dus zullen het de Sowjets moeten zijn, die met nieuwe en dan meer aanvaardbare voorstellen voor de dag komen. Wel ke deze voorstellen zullen zijn? Het geheim er van zit nog veilig besloten in de actetas van Wisjinsky. Een paar algemene opmerkingen vallen niettemin te maken. In princi pe zijn de Grote Vier het volkomen eens. dat een ongedeeld en centraal bestuurd Duitsland de voorkeur ver dient boven een kunstmatig gesplit ste staat. Daar houdt de eensgezind heid dan ook mee op. De vraag is maar hoe zulk een ongedeeld Duits land er uit moet zien en op die vraag kent het Westen onder de gegeven omstandigheden slechts één antwoord. Het zal een Duitsland moeten zijn met bestursinstellingen naar Westers patroon, met socialisten en christen democraten op de hoogste posten en met de communistische invloed terug gedrukt tot het percentage, dat bij vrije algemene verkiezingen uit de bus komt. De Sowjet-zóne kan eerst als vierde part in een centraal Duits land ingelast worden indien alle spo ren van volksdemocratie verdwenen zijn en aan de paTtij-dictatuur van de S.E.D. een einde is gemaakt. Alleen op basis van de nieuwe grondwet voor Westduitsland vallen zaken te doen. In dit licht zullen alle te verwach ten Sowjet-voorstellen over eenheid in en mogelijke ontruiming van Duits land bekeken worden. Het is een ho ge prijs, die gevraagd wordt en nie mand weet. hoever de Sowjet-delega- tie van het Kremlin mag gaan. Want nog meer moeilijkheden schept een aansluiting van de Sowjet-zóne in eco nomisch opzicht. Oost- en Westduits land zijn economisch de laatste jaren volkomen van elkaar gegroeid, afge zien nog van het feit. dat het ene deel is opgenomen in de Marshall-or ganisatie en het andere deel buiten de bloedtransfusie-dienst van de dollar ligt. Over de motieven, die schuilen ach ter de vurigheid waarmee de Sowjets als kampioenen van dc Duitse een heid optreden, is heel wat gespecu leerd. Er is geschreven over een han dige Sowjet-manouevre om de Wester se plannen te vertragen en over een poging de Duitsers propagandistisch te vangen. Meer voor de hand ligt de veronder steling. dat een blijvende splitsing van Duitsland de Sowjets weinig aanlok kelijk voorkomt. Deze splitsing laat het Westen in het bezit van het beste deel. het deel. dat zich economisch het snelst herstelt en waar de zware in dustrie geconcentreerd is. In de Sow jet-zóne bergt de toekomst heel wat minder beloften tot economisch her stel in zich. Een ongesplitst Duitsland daarentegen kan als „neutraal" ge maakte herrezen staat, een welkom buffergebied worden tussen Oost en West. Op lange termijn blijft de kans bestaan, dat een Duitse regering op voorbeeld van het verdrag van Ra- pallo in 1922 een accoord zal zoeken met Moskou. Eén ding staat vast: Duitsland stijgt in aanzien. Vroeg of laai zal dit land weer een machtspositie innemen in het Europese herstel. Het zijn Franse illussies te menen, dat Duitsland voor goed op het tweede rangs plan ge drongen kan worden. Te hopen is slechts, dat het Westen voor velp j^ ren herbewapening op grote sch^fl zal weten te verhinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3