N OF SLA HOORT SA1ATA NIEUWS UIT ZEELAND MIDDELBURG MOET ZIJN STADSKERN HERBOUWEN N.V.V.-BESTUURDERSBONDEN TE GOES BIJEEN WALCHEREN Jl-genda V.V.V. dringt bij minister aan op toestaan van extra bouwvolume .SNIPPERS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 MEI 1949 Hot Bestuur van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer op Walcheren heeft zich tot de minister van volkshuisvesting en wederopbouw gewend om ztjn diepe teleurstelling en zorg te uiten over het antwoord, dat deze minister heef* gegeven op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. F. W. Baron van der Feltz betreffende net bouwvolume voor de gemeente Mid delburg. Het bestuur bracht het volgende onder de aandacht van de minister: Middelburg is steeds een brand- puht van vreemdelingenverkeer ge weest en iedere toerist, die de hoofd stad van Zeeland bezocht, kwam on der de indruk van de schoonheid .van deze oude stad. Abdij en stadhuis waren naast talrtyke andere gebou wen töonbeelden van bouwkunst uit vroegere eeuwen en de beide met na me genoemde bouwwerken golden als uniek in Nederland Daarnaast echter was Middelburg een aantrek kelijke winkelstad, waar in het cen trum het ene zakenpand aan het an dere geschaard stond. De oorlog heeft Middelburg zeer zware schade toegebracht. Met de hcrstelwerken van de historische mo- Offensief in Frankrijk tegen de Coloradokever. In Jan. van dit jaar is opgericht een Internationaal comité tér bestrijding van de coloradokever. Dit comité wil in Westeuropa de bestrijding van de kever zoveel mogelijk coördineren. Na de oorlog immers bleek de si- tuatie met betrekking tot het colora dokever-gevaar zeer te zijn verslech terd. in Frankrijk en België hadden zich in de jaren 1944 en 1945. toen oorlogshandelingen dé coloradokever vrij baan gaven, enorme reservaten van kevers ontwikkeld. Via warme en sterke Zuidelijke winden werden r.ij in gre'e getale, vooral in het voorjaar van 1945 o.a. naar ons land getrans porteerd. terwijl ook vele aanspoe lingen langs de kust plaats hadden. Het is gebleken, dat vooral in Bel gië en Nederland de bestrijding offi- ciënt geschiedt, zodat het internatio nale comité in het bijzonder in Frank rijk zijn activiteit zal gaan ontplooien. De besmetting heeft zich in West- Europa het eerst in Frankrijk vast gezet en in Frankrijk heeft zich ook een van de voornaamste besmettings haarden ontwikkelt. Daarom heetf het internationale comité dit jaar een grote bestfijdingsactie van demon stratief karakter op touw gezet in Noord-Frankrijk van Strassbourg in het Oosten tot Cherbourg in het Wes ten. Van 25 Mei tot en met 5 Juni a.s. zullen in dit belangrijke centrum van de aardappelteelt aardappelakkers tot een totale oppervlakte van circa 3000 ha worden bespoten en bestoven met geconcentreerde oplossingen van D.D. T. door middel van helicoptères en pip^fcubs. Nieuwe brancard. Na jaren is men er dan eindelijk in geslaagd om een belangrijke verbetering in het moderne vervoer van zieken en gewonden te bewerkstelligen, zo deelde het hoofd van de medische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. dr. J. F. J. Baesjou mede. Hij duidde met deze woorden op de vinding van de heer W. F. Riomvis. die. gerepatrieerd uit Indonesië, m November 1947 het Nederlandse Rode Kruis in kennis bracht met het speel goedmodel van een brancard-drager, die. voorzien van speciale veren cn van vleu gelmoeren. geschikt geacht kon worden brancards van verschillende breedte op te nemen. De technische afdeling van het Rode Kruis perfectionneerde nog waar nodig deze vinding en het bleek, dat nog meer belangrijke voordelen aan deze verende Riemvis-brancarddrager verbonden wa ren: hÖ kan op elke willekeurige auto of kar geplaatst worden. Men kan de ve ring desgewenst verminderen. Hij is op vouwbaar. Het gewicht ervan is zeer ge ring. - Minister-president over het Rode Kruis. Minister-president dr. W. Drees sprak Zondag een rede uit. waarin hij o.a. zeide dat. eenmaal per jaar het „Ne- derlandsche Roode Kruis" eetf beroep op het Nederlandse volk doet en het een bijdrage vraagt, opdat het zal kunnen helpen als hulp wordt ge vraagd. Daar staat tegenover, dat er iedere dag en ieder uur een beroep kan wor den gedaan op het „Nederlandse Roo de Kruis", omdat er iedere dag en ieder uur een ramp zou kunnen ge beuren. waarbij die hulp nodig is. De minister-president noemde de taken van het Roode Kruis en be sloot rijn rede: „Als ge in deze da gen bIJ-irangt aan de inzameling van het Roode Kruis dan steunt ge de in standhouding van zijn organisatie en maakt ge tevens mogelijk het verle nen van hulp ook nu aan menigeen, voor wie die hulp een lichtstraal, misschien redding, betekent". Brandstof-rantsoenbonnen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat van 20 Mei af de rantsoen bonnen (brandstoffen een eenheid 19481949) wederom in omloop wor den gebracht voor het gebruik in het stookseizoen 19491950. Schippers zullen de bon 06 (nul zes> der brand- stoffenkaart kunnen ruilen tegen oo- vengenoemde ranstoenbonnen. Als gevolg van een serie tornado's in het Midden cn Westen van de V. S. zijn ten minste 29 personen om het leven gekomen. Er zijn ruim 250 gewonden. Tegen 8 Juni'is te Genèvc btjeen geroepen de 32ste internationale arbeids- coirferentie. In het Duitse Reichswald is Zondag middag brand uitgebroken. Het vuui woedt over een oppervlakte van 5 ki lometer. numenten zullen nog vele "jaren ge moeid zijn. voor zover zij althans op gebouwd zullen worden. Haar aan trekkelijkheid als winkelstad zal Mid delburg echter zeer zeker niet her winnen, zolang de wederopbouw van de binnenstad belemmerd wordt door een veel te gering bouwvolume. De ze binnenstad vertoont vele open Klekken, die het aanzien der stad in oge mate schaden. Niet getroffen gebieden behielden hun schoonheid en zagen bovendien in de naoorlogsjaren hun zakenleven weer tot bloei komen. Zij herstelden zich snel van de oorlogstegenslagen In Middelburg is het tegenoverge stelde het geval. Nog altijd is de binnenstad voornamelijk een attrac tie voor toeristen, die de gevolgen van de oorlog en ruïnes willen zien. De middenstand echter raakt ach terop, omdat nog altijd talrijke mid denstandspanden niet herbouwd zijn en de zakenmensen de vleugels niet uit kunnen slaan. Een' stadscentrum met talrijke lege plekken oefent wei nig attractie uit Het bestuur V.V.V, in Walcheren, gevestigd te Middelburg richt zich daarom tot Uwe Excellentie, met het dringende verzoek alsnog aan Mid delburg voor herbouw der binnen stad een extra bouwvolume toe te willen kennen, waarvoor ook door het gemeentebestuur geijverd wordt Juist deze dagen, meldden kranten berichten. dat de burgemeester van Nijmegen in een raadsvergadering had verklaard dat Nijmegen binnen kort een groter contingent bouwvo lume zal ontvangen voor de weder opbouw van zijn zakenpanden. Mochten deze berichten juist zijn. dan hoopt het bestuur der V.V.V. dat ook Middelburg niet vergeten zal worden. Het belang van het gehele eiland Walcheren eist een sneller wedcropbouwtempo voor de Zeeuwse hoofdstad. Zij roerde de grote trom. ieraiido" te St. Annaland heeft 'n Het muziekgezelschap .Accel- serenade gebracht aan zijn secre taris, de heer A. D. Goedegebuu- re. die in het huwelijk trad. Er zou geen reden zijn van deze ge beurtenis in de krant melding te maken, wanneer het niet geweest was. dat zijn echtgenote, mej. C. Lannoij. jaren lang bjj het mu ziekcorps de grote trom had gesla gen. Dit is dus wel een muzikaal huwelijk. Jammer is het. dat zij nu de trom aan de wilgen heeft gehangen en de muziek vaarwel zegt! Geslaagd voor het aanvullingsexa men K.H.V.. M, Tammeling. en voor Ra dio-telegrafist 2e klasse A. van Donge, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Benoemd is tot ambtenaar ter secre tarie te Groede de heer A. Dorsman te Vlissingen. In het ziekenhuis ..Maasoord" te Rot terdam slaagde zr. Coppoolse, vroeger te Middelburg, voor het diploma B. krank zinnigenverzorging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie o.m. van de heer G. J. Fonteijne. geboren te Vlissingen op 20 Mei 1920. De heer Fon teijne is Belg en sedert zijn geboorte in Nederland woonachtig. Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige dipl. A. met lof A. C. den Hollander, leerling van de De Ruy terschool te Vlissingen. Voor Radio-Telegrafist 2e klasse slaag de J. G. v. d. Akker. Geslaagd voor h'et voorbereidend exa men (schriftelijk gedeelte) gemeente-ad ministratie de heer Joh. Leune te Stave- nisse. De heer I. W. Wierstra, ambtenaar ter secretarie van Zoutelande is benoemd tot adjunct-commies 1ste klasse op de gemeente-secretarie van Vlissingen. Met het troepentransportschip „Vo- lendam" zal o.a. terugkeren de korporaal L. Jobse te Souburg. Geslaagd zijn voor "t examen A scheepswerktuigkundige C. N. de Keij- zer (met lofen de heer W. H. van Ha- negem. leerlingen van de „De Ruyter school" te Vlissingen. De slationsambtenaar F. Tolhuijzen uit Middelburg is overgeplaatst naar Al phen aan de Rijn. Tli. v. d. Spiegel trad af als secretaris. De Federatie van Bestuurdersbonden in Zeeland, aangesloten .bij-bet N.V. V.. kwam Zaterdag ia ..De Prins van Oranje" te Goes in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer A. Weststrate uit Kruiningen. Aanwezig waren o.m. de nieuwe N.V V.-bestuurder, de heer Berger en dis- trictsbestuurder van de bouwarbeiders metaalbewerke. en transportarbei ders. Na een welkomstwoord van de voor zitter. o.a. tot de vrouwelijke afge vaardigde uit Z.-Vlaanderen van de N.V.V.-Vrouwenbond. gaf de secreta» ris. de heer Th- v. d. Spiegel uit Sas van Gent. een korte toelichting op 't jaarverslag, dat hierna besproken werd en goedgekeurd. Aan de pen ningmeester, de heer J. Goossens uit Middelburg, werd décharge verleend. Onderzocht zal worden de mogelijk heid tot het uitgeven van een orgaan, waarin het werk van de Bestuurders bonden bekend gemaakt kan worden. In verband met verandering van func tie. trad de heer v. d. Spiegel af als secretaris. Tot zijn opvolger werd be noemd de heer j. Goossens. In diens plaats werd tot penningmeester ge kozen de heer A. R. König uit Vlis singen Het Federatiebestuur zal nog worden aangevuld met een bestuur der van de bestuurdersbond te Tho- len. Aangenomen werd een voorstel van de Goese Bestuurdersbond om het N.V.V. te verzoeken het secretariaat een telefoonaansluiting te geven. De G.B.B. verzocht verder zijn voorstel voor het N.V.V.-congres inzake het Instituut van propagandisten te steu nen. Grieks schip kan misschien behouden blijven. Het Griekse stoomschip „Katingo- hadji Pateras" dat ergistemacht bij Schiermonnikoog aan de grond ge varen is. vermoedelijk doordat het op een mijn liep, maakt zeer veel water. Een bergingsvaartuig uit Hamburg van de sleepdienst Burgsier is bezig het water uit het schip te pompen. Als het weer goed blijft, hoopt men het schip los te krijgen en het met pompen boven water te houden. Zou het weer omslaan, dan moet de boot als verloren worden beschouwd. Er zijn geen gewonden aan boord. Kermisreiziger ging zijn vrouw met een mes te lijf. Op de N.Z. Voorburgwol te Amster dam heeft gisternacht de 38-jarige kermisreiziger A.S. zijn 26-jarige vrouw A.S.-V. na een woordenwisse ling beiden verkeerden onder in vloed van sterken drank op straat met een knipmes onder haar rechter borst gestoken. De vrouw is in het Binnengasthuis verbonden en vandaar naar een hotel op de N.Z. Voorburg wal vervoerd, waar zij met haar man. die in het hotel gearresteerd is, lo geerde. Na de rondvraag bracht de voorzit ter de aftredende secretaris dank voor het vele werk dat deze voor de fede- raite als propagandist en secretaris heeft verricht. Hem werd een blijk van waardering toegezegd. De heer v. d. Spiegel beantwoordde deze toespraak en dankte voor de ondervonden me dewerking. Hierna hield dc verbondsbestuur- der, de heer Berger, een inleiding over dc sociale wetgeving, met name over de nieuwe in voorbereiding zijn de wetten. In verband hiermede is scholing van het kader der vakbewe ging zeer noddzakelijk. De Ongeval lenwet dient te worden verbeterd, een volksverzekering waaronder ook de zelfstandigen vallen, zal er moeten komen. Voorts een bedrijfspensioen, terwijl de noodwet Drees in een de finitieve ouderdomsvoorziening dient te worden omgezet. Na enkele vragen over dit onder werp. sloot de voorzitter deze verga dering. Franse fiscus mild jegens exporteurs. De Franse minister van Financiën, Maurice Petsche. heeft de Nationale Vergadering verstrekkende belasting- verlichtings-maatregelen voorgelegd, die ten doel hebben de Franse export te bevorderen. Deze maatregelen zijn een onderdeel van een plan. waarmee de Franse minister hoopt het tekort te kunnen dekken op de Franse be groting, dat voor het eerste kwartaal 83,1 milliard francs bedraagt. Volgens het plan-Petsche zal voor alle exportgoederen vrijstelling van productiebelasting worden gegeven. Het volgend jaar zal aan zakenlieden en firma's progressief verlichting van inkomstenbelasting en vennootschaps belasting worden verleend, naar ge lang hun export dit jaar groter is ge weest dan die van het vorige jaar. IEUWS m een O T E D O P De leiding der Amerikaanse lucht macht heeft bekend gemaakt, dat de be manningen van 15 met straalmotoren uit geruste gevechtsvliegtuigen Is aangezegd zich gereed te houden om op korte ter mijn naar Duitsland te vliegen. Erich Maria Remarque, de schrijver van „In het Westen niets nieuws" en .Are de Triomphe" is van Amerika op weg naar Europa. De auteur, die nu 50 jaar is en bjj het begin van het Naziregiem naar Amerika emigreerde, wil zich in Zwitserland gaan vestigen. In Noord-Italië zijn 700.000 landar beiders in staking gegaan. Rondom Mi laan wordt met pantserauto's gepatrouil leerd om relletjes te voorkomen. Polen en Nederland hebben een handelsovereenkomst getekend. welke voorziet in goederenleveranties ter waarde van'Ongeveer 50 millioen gulden door elk der beide partijen. Nederland zal grondstoffen, vetten, haring, precisie- werktuigen. wol. vlas en katoen leveren in ruil voor kolen, glas. keramische pro ducten, papier en textielgoederen. (Ingezonden mededeling). Alleen Duyvis maakt Salata! Eerste televisie-ontvangst te Middelburg. Zaterdagavond is de heer A. J. Kunst, de bekende radioamateur te Middel burg. er als eerste in geslaagd het te levisieprogramma van de Philipszen- der te Eindhoven op te vangen. De ontvangst was niet geheel zuiver. Met name passerende auto's brachten nog al een onaangenaamheden teweeg. Er waren echter ook grote fragmenten, die uitstekend doorkwamen. De heer Kunst waagde zich nog niet aan het opvangen van geluid en beeld, maar bepaalde zich tot de beeldontvangst, die duidelijk was. Daar Middelburg 130 km van Eind hoven ligt en Eindhoven een redelijke ontvangst slechts tot 45 km afstand garandeert, was deze ontvangst in Middelburg een uitstekende prestatie Chr. Geheelonthouders van Zeeland bijeen- Naar we vernemen zal door het district Zeeland van de Nationale Christen Geheelonthoudersvereni ging op Hemelvaartsdag een grote openbare samenkomst gehouden worden te Yerseke. Jubileum Ned. Landarbeidersbond. Het Zeeuwse Federale bestuur van de Nederlandse Bond van Arbeiders in het Landbouw-. Tuinbouw- en Zui velbedrijf kwam Zaterdag bijeen voor een bespreking inzake het 50-jarig be staan van de bond. Besloten werd in Juni 1950 een feest dag te organiseren te Kloetinge. Het gehele bestuur zal in de feestcommis sie zitting nemen. De heer J. Leijs van Kloetinge werd tot voorzitter van deze commisie gekozen, de heer Abr Schipper te 's Heer Arendskerke tot secretaris en de heer G. Korteknie uit Kats tot penningmeester. Goede vangst van Ziertkzese politie. VEERMAN OPGEEICHT. Woensdag werd een veerman te Zierikzee opgebeld' door een de R. te Wissekerke. Deze deelde mee, dat de veer man een Dakje met ritssluitingen zou ontvangen en hij verzocht hem dit met de veerboot mee te bren gen naar Colnnsplaat, waar. het zou worden afgenaaid. Het moest vooruit betaald wórden, doch bij ontvangst zou worden afgerekend. Dezelfde dag verscheen inderdaad bij de veerman een man, die zeide schipper te zijn en een pakje te moeten afgeven. Daarvoor wilde hjj ontvangen aan deviezen 68 Mark of 54,40. Na enig heenen weer gepraat wérd betaald. Later kreeg, één der huisgenoten argwaan, het pakje werd openge maakt en er kwam een straat steen uit.De gemeentepolitie werd in het geval betrokken en deze hield nog dezelfde avond een stom dronken man aan. dié bij fouillering in het bezit van een valse schip- perspas bleek te zijn. Het was een goede vangst, want de aangehou dene werd door niet minder dan negen politieautoriteiten in het ge hele land gezocht wegens diefstal en oplichting. Het geld zou volgens- zijn bewe ring zyn overhandigd aan een me dedader. Deze zou nog meer pak jes ter bezorging bij zich hebben. Mocht blijken, dat ook nóg ande ren van bovengenoemde truc de dupe zijn geworden, dan verzoekt de politie onmiddellijke aangifte. Uit het verdere onderzoek is na melijk gebleken, dat ook getracht is telefonisch de dochter van een caféhouder te Nleuwerkerk op te lichten, hetgeen overigens niet ge lukt is. De arrestant ls naar Middelburg overgebracht. PREMIEKEURING TE MIDDELBURG. Vrijdag is te Middelburg een premie- keuring gehouden van vrouwelijk rund vee en stieren. De keuring ging uit van dc Prov. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij en de jury bestond uit de heren: M. Kleinepier uit Middelburg. M. Harmsen uit Middelburg en R. v. d. Waes uit Zaamslag. De aanvoer bestond uit 2 stieren van goede kwaliteit. 37 koeien cn 3 jonge vaarzen. 27 koeien kregen tussen de 84 en 78 punten. De uitslag was: Stieren: Tom, oud 4 jaar, eig. J. Marinissc. 74.1 pnt.. Ie prijs; Wina. oud 1 jaar, eig. Joh. Poppe. Ie prijsklasse. lste Kalfskoeien. Beste klasse: 1, Hui- da. eig. A. Poppe. 82 p.: 2. Sitskc. eig. dezelfde. 81 p 3. Bles. eig. J. Marinissc. 79 p.; 4. Martha van Elsdijk. eig. P. Ton. 78.5 p.; 5. Pietje, eig. A. Wattel, 78-5 p.; 6 Julia, eig. II. A Vos. 78 p.; 7. Bouk.ic. cig A. Reijnierse. 78 p 8. Lientje. eig. A. Poppe. 77 p.; 9. Rika. eig. J. J. Geerse en Zn.. 76.5 p.: 10.- Gecrlje 32. eig. J. Ton. 76 p.; 11 Emma, eig. J. J. Geerse en Zn.. 76 p.: 12. Mina, eig. idem, 75 p.; 13. Nelly, eig. idem 75 p. 2e Kalfskoeien: Mietje, eig. P. Boste laar. 80 p.; Fokma, eig. H. A. Vos. 78 p.: Sietske. eig. J. J. Geerse, 78 p.; Bou- ma, eig. H. A. Vos, 78 p,; Juffrouw, eig, Geerse, 77 p.; Bontje, eig. II. Dekker, 78 p. 3e Kalfskoeien: Ester, eig. P. Bostc- laar. 78 p.; Laura, eig. J. Marinisse, 77 p.: Mietje, eig. J. J. Geerse en Zn.. 77 p. 4e Kalfskoeien: Lena II. eig. A. Poppe. p.; Nelly, eig. H. A. Vos, 80 p.: Mina. eig. A. Wattel. 79 p.; Pietje 4. eig. A. Poppe. 78 p.; Martha, cig. C. Ton, 77 p Bles, eig. P. Ton. 77 p.; Starre, eig. J. Marinisse. 79 p.: Juffrouw, eig. id. 79 p.; Mietje 258. eig. A. Poppe. 78 p.: Juliana, eig. J. Marinisse. 78 p. 3 Vaarzen Beste klasse: 1. en 2. eig. A. Poppe, en 3. eig. H. A. Vos. Vlissingen DE SOCIALE VERZEKERING. De Chr. Besturenbond tc Vlissingen hield Donderdagavond een ledenvergade ring waarin als spreker optrad de heer D. C. Benscn. districtbestuurder van het C.N.V., die het „Rapport betreffende de herziening der sociale verzekering" be handelde. Spr. begon zijn rede met te wijzen op de rechtsgrond, welke aan de sociale ver zekering ten grondslag ligt. Deze is in de Chr. sociale beginselen verankerd. In de loop der jaren is de sociale verzekerings wetgeving belangrijk uitgebreid, en al meer kwam de wenselijkheid naar vo ren deze wetgeving in het algemeen te herzien. Oorspronkelijk werd de sociale wetgeving volkomen los gedacht van de overheid, en gelegd in handen van het bedrijfsleven. Over dit Christelijk princi pe is grote strijd geweest en ook thans is dit principe nog van grote betekenis. Uitvoerig besprak de heer Bensen ver volgens het standpunt van het Chr. Nat. Vakverbond ten aanzien van het rapport inzake de herziening der sociale verze kering. Het C.N.V. is voor uitbreiding der Soc. veerzieningen. o.a. door liet onderbren gen der kleine zelfstandigen en verho ging van de loongrens van f 3700 tot f 6000. De ziektewet-uitkering dient ver hoogd te worden tot 2 jaar inplaats van 1 jaar. met een uitkering van max. f 20 per dag. De ongevallen- en de kinder bijslagwet dient echter buiten deze unifi catie gehouden te worden. Belangrijk is verder om de uitkeringen uit de Onge vallenwet gelijk te stellen met die uit de Ziektewet gedurende de eerste 2 jaar. De Invaliditeitswet dient rechtstreeks ge koppeld te worden aan de Ziektewet, het welk de uitkeringen belangrijk zal ver hogen. Zeer noodzakelijk is voorts een wijzi ging van het ouderdoms-pensioen. Voor gestaan wordt de instelling van een ..bo dempensioen", zonder aftrek van andere inkomsten, wat van groot belang is voor de bedrijfsoensioenfondsen. Het C.N.V. staat op het principiële standpunt, dat de uitvoering der sociale verzekeringswetgeving gelegd moet wor den in handen der bedrijfsorganen. Tegenover de instelling van een Cen traal Administratiekantoor staat het C.N. V. afwijzend, hoewel zij de overkoepe lend Centrale Vcrzékcrlngsraad waarin werkgevers. werknemers en Overheid zitting hebben, accepteert. Op dit referaat volgde nog een drukke bespreking. AFSCHEID. Vrijdagavond had na het beëindigen 1 van de werktijd voor de derde maal in 1949 een afscheid plaats in de Tim- j merfabriek der Kon. Maatschappij „De Schelde". De heer J. Beenhouwer ging met pensioen. Hij werd hierbij toegespro ken door Baas Sohier. die in het kort de 36-jarige loopbaan van de heer Beenhouwer beschreef. De eerste helft is voor hem wel het prettigst geweest. Hij bracht hem dank voor hetgeen hij voor de Maatschappij i heeft gedaan. Verder bood hij namens een groot gedeelte van. het personeel een mooie pendule aan. Beenhouwer dankte ook namens zijn vrouw. Vele namen hierna met een hand druk afscheid. VERKEERSONGEVALLEN Een vijfjarig knaapje, dat in de Paul Krugerstraat te Vlissingen speelde werd Zaterdagmiddag door een per sonenauto aangereden en brak daarbij het linkerbeentje. Per auto werd het kind naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. De politie onderzoekt de locdracht van dit verkeersongeval. Een autobus van de Stoomtram Wal cheren reed om het spoorwegstation in dc richting van het Havendorp toen een vrachtauto van de oprit naar de veerpont kwam. De vrachtauto reed achteruit en vermoedelijk daaraan is het toe te schrijven, dat de autobus vrij stevig werd aangereden, Persoonlijke ongelukken dedèn zich niet voor., maar er was nogal wat ma teriële schade. Middelburg Ook verkeersonderwijs op dorpsscholen. Op een bestuursvergadering van de Ver. vooj- Veilig Verkeer „Middelburg en omstreken" is besloten het prac- tisch gedeelte van het Jeugdverkeers- examen te doen houden op Woensdag 15 Juni a s. Verder zal eerstdaags een gecombi neerde vergadering worden gehouden met door de verschillende burge meesters aangezochte schoolhoofden en personen, die zich voor „Veilig Verkeer" interesseren om te komen tot het oprichten van onderafdelin gen van de Middelburgse vereniging. Daardoor zal het mogelijk worden, dat ook de leerlingen der dorpsscho len verkeersonderwijs zullen ontvan gen en aan de Verkeersexamens zul len kunnen deelnemen. Een en ander kreeg de instemming van de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in dit gewest. LIJSTNUMMERS VOOR DE RAADSVERKIEZING. Vrijdag zün dc lijsten voor de ge meenteraadsverkiezingen te Middel burg op. 22 Juni a.s. genummerd. Lijst 1 no. 1 A. J. Berenpas (P. v. d. A); lijst 2 no. 1 J. W. Kögeler (A.R.); lijst 3 no. 1 P. van Empel (C. H.U.); lijst 4 no. 1 B. A. Hesselink (V.V.D.)lijst 5 no 1 L. J. van 't Westende (K.V.P.); lijst 6 no. 1 J. D. J. Meyeren (Middenstandspartij); lijst 7 no. 1 A. J. Schot (S. Ger.); lijst 8 no. 1 W. den Engelsman (Vrije lijst). UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Middelburg plaats hebben voor n iet-zelfverzorgers op Dinsdag 24 Mei. Aan de beurt is de letter A. Oostburg kreeg er een nieuwe wijk bij. Nu de nieuwe "wijk, die de gemeente Oostburg er bij gekregen heeft, prac- tisch gereed is. hebben onder leiding van burgemeester K. Hoekzema, de buurtbewoners vergaderd. De nieuwe wijk. die Kroonwijk heet, bestaat uit 152 Finse woningen. Beslo ten werd óp 9 Juli a.s. een officiële opening met feestelijkheden te orga niseren. De Finse gezant en de Commissaris der Koningin in Zeeland hebben reeds toegezegd bij deze opening aanwezig te zullen zijn. Dodelijke aanrijding te Stavenlsse. Donderdagmiddag werd te Stavc- nisse de 84-jarige heer R.. die slecht ter been is. door een achteruit rij dende auto van de firma B. uit Tho- len aangereden. De auto van de firma B. stond aan de linkerkant van de weg geparkeerd. De bestuurder reed ongeveer 26 me ter achteruit naar de volgende stop plaats. Tijdens dit achteruit rijden werd de heer B. aangereden, waarbij hij kwam te vallen. Ogenschijnlijk had hij slechts weinig letsel opgelo pen, maar de volgende middag over leed hij. Bij het geneeskundig onder zoek bleek dat de man door hersen bloeding, tengevolge van de aanrij ding, is overleden. Het Parket stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. DE MOBSELZAADVISSERIJ De mosselzaadvisserij op de Wad denzee had deze week een tamelijk voorspoedig verloop, daar oponthoud tengevolge van de harde wind, niet voor kwam. Te Bruinisse werden aangevoerd cn uitgezaaid 12000 tonnen mosselzaad. Zwitsers naar Zierikzee. Het comité Eeuwfeest te Zierik zee bericht,, dat tijdens de feeste lijkheden gedurende twee uren een openlucht-program zal worden af gewerkt aoor een groep Zwitsers uit St. Morltz. Zij zullen dansen, jodelen, koor zingen, op de Alpenhoorns blazen en daarbij gekleed zijn in nationaal costuum. Nieuw veilinggebouw te Temeuzen. Donderdag werd te Terneuzen de' jaarvergadering der Coöp. Veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" gehouden. Het meest belangrijke punt van be spreking was de wijze, waarop de reeds eerder vastgestelde nieuwbouw zou kunnen worden gefinancierd. In de vergadering van Februari 11. was wel tot de bouw van een nieuw veilinggebouw besloten, maar Uiter aard kan dit slechts tot stand."ftonjeh.. als de leden dit financieren én vol gens mededeling van .de voorzitter ontbrak aan deze medewerking wel' iets. Na langdurige discussies stelde een der leden voor, ieder lid ƒ1000. te laten inbrengen, welk voorstel door het bestuur werd overgenomen. Op verzoek van de kleinere telers werd dit voorstel in zoverre gewijzigd, dat de 1000.in- termijnen kan worden betaald. Dit voorstel werd met 41 te gen 8 stemmen aangenomen. MIDDELBURG. Maandag Gemeentehuis: Raadsverga dering. 2 uur; Prov. Griffie: Openba re zitting Ged. Staten. 9 uur; Verge noeging: Feestavond Buurtvereniging Langeviele—Pottenmarkt, 8 uur; Electro: Ditte. een mensenkind (18 j.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Affaire in Afrika (18 j.). 8 uur. Dinsdag Zaal Groenewegen: Districts- vergadering Pensionhouders. 2 uur; Electro: Ditte. een mensenkind (18 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Rio Rita. 7 en .9 u.; Luxor: Een affaire in Afrika. 8 uur. Dinsdag: Alhambra: Het dal der beslis singen. 7 en 9 uur; Luxor: Kleine Chinese Duivel 8 uur. Marktberichten VEILINGS VERENIGING WALCHEREN. 20 Mei 1949. Aardbeien 1—4 cent per stuk; idem 1.44 4.30 per kg. Groenten Bloemkool IA 42 —45; Idem I 27—56; idem II 15—36; idem III 9—20; Komkommers I 3945; idem II 3443; idem Hl 29—30; Sla I 2—4; idem II 3; Nieuwe aardappelen: grote 1.14 1.20; drieling 87—98; kriel 60—66; Stoof- sla 10—12; Postelein 3660; Bospeen 24 48: Ramenas 1—5: Radijs 5—9; Spinazie 25—50; Rabarber 12—15; Prei 6—17; Dub bele Princessen 2.44 p. kg. De eerste dubbele princessen werden aangevoerd door de heer H. Sinke te Serooskerke. Devoof/Utèr vaiv de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walcheren", tie heer 15. KooUy legl Je eerste steen voor het niet bouw te Middelburg, itcuue veiiingsgë-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2