KAPPIE Eerste „Hollandse nieuwe" in Katwijk afgeslagen Jc kiek PREDIKBEURTEN AKKERTJE „Het Parool" over Prof. G. Wisse In het centrum van Goes A. C, VAN OER REST STEMMING ONDER DE TROEPEN LAUW EN GEDEPRIMEERD KLANKEN UIT DE AETHER ZATERDAG 21 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De „Karei Doorman" viel het eerst IJmuiden binnen. Vrijdagmorgen om veertien minuten over acht meerde de Katwijker logger K W 227 „Karei Doorman" onder comman do van schipper-eigenaar Willem van Leeuwen in de vissershaven van Umui- den niet aan boord 36 kantjes nieuwe Hollandse haring en won daarmee de ra ce, die in de afgelopen vier en'twintig uur is begonnen tussen de haringvloten op de Noordzee. Zowel op de „Karei Doorman" als in de vissershaven was de Nederlandse driekleur in top. Nadat het schip in de haven gemeerd was. werd onder enorme belangstelling de uit 36 kantjes bestaande eigen vangst overgeladen op vrachtauto's en in een feestelijke colonne, waarin een aantal personenauto's meereden, die met vlag gen waren versierd, ging het in snelle vaart naar Katwijk, waar nog dezelfde morgen de haringen werden gekeurd en op de afslag kwamen. Schipper van Leeuwen vertelde, dat deze reis de kort ste is. die hij ooit heeft gemaakt. Woens: dagmorgen om kwart over tien was hij „aan schot" gegaan. In Katwijk bestempelde de heer van der Schee, de haringen als goed. Nog steeds in recordtempo ging het toen naar een vergaderzaaltje, dat tot afslaglokaal was omgetoverd. Tientallen handelaren waren daar bijeen, toen even voor elf KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Broek op Langendijk en te Gelselaar (toez.) A. H. Nijkamp. cand. en hulp preda te Markelo; te Hemelum F. W. Dekker te de Cocksdorp op Texel. Candidaat A. P. v. d. Made is voorne mens 12 Juni intrede te doen als predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te 's- Heerenhoek—Nieuwdorp. Hij zal worden bevestigd door ds. Oost te Wemeldinge. GEREF. KERKEN. Beroepen te Haren (Gr.) (vac. H. J. Pilon) L. G. Pleysant te Paessens; be dankt voor Suameer en voor Grays—Im- sum K. Mobach te Wormerveer; beroepen te Tholen G. N. Lammens, cand. te 's- Graven polder. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen te Doesburg H. Mackenzie, prop. te Amsterdam. Een onj'uist verwijt. Een bijzondere medewerker schrijft ons: Een Geref. predikant te Rotterdam Hillegersberg heeft in zijn kerkbode een aanval gedaan op Prof. G. Wisse te Doorn en diens ..zuiverheid" naar aan leiding van het feit, dat hij een onder scheiding kreeg van H.M. Koningin, in het geding gebracht. Hoewel bedoelde dominee de naam van Prof. Wisse niet noemde, schrijft het Amsterdams Parool, onder de kop „Schandaal", dat hier ge doeld wordt op Prof. G. Wissel thans rustend hoogleraar te Doorn en destijds predikant te Middelburg, die op 30 April jl. werd bevorderd tot Officier in de Or de van Oranje Nassau. In verband met zijn houding (aldus bedoeld blad ver der) in de bezettingstijd mocht hij na de bevrijding de dankdienst, welke in zijn gemeente werd gehouden, niet leiden. Het tribunaal, rekening houdend met zijn hoge leeftijd hij was toen 72 jaar strafte hem met een berisping. Verder citeert het blad met instemming de woor den van bedoelde predikant: het moet ons van het hart. dat ons dit een raadsel, een ergernis, ja ronduit een schandaal toeschijnt. In verband hiermede hebben we Prof. Wisse in zijn woning te Doorn opgezocht en hem de volgende vragen gesteld: „Is het waar. dat u na de bevrijding de dankdienst in uw gemeente u was toen immers nog dominee te Middelburg niet mocht leiden?" De hoogleraar antwoordde: „Op 6 November is Middelburg bevrijd om 4.30 uur 's middags, waarop op Woensdag 8 Nov. een dankstond in de Chr. Geref. kerk werd gehouden en waarbij ik na mens de hele kerkeraad zelf voorging". Voorts vroegen wij: Weet u uw tekst i.og? „Ja zeker. Ik heb gesproken over Psalm 106, vers 44. Op Zondag 12 November werd de hele dag gewijd aan de bevrij dingsherdenking. waarbij ik weer de dienst leidde, 's morgens Ps. 66, vers 10 14 en 's avonds Openbaringen 7, vers 9 —14". (Enkele dagen later werd op de grote Markt te Middelburg namens het Inter kerkelijk Comité, waarin de hoogleraar ook zitting had. voor de burgerij een openluchtsamenkomst gehouden, waarbij predikanten der verschillende kerken het woord voerden. Het genoemde Comité had Prof. Wisse aangewezen om speciaal over de verlossing te spreken.) Wij vroe gen hem voorts: „Bent u ooit voor een t-ibunaal verschenen en wegens uw hoge leeftijd er slechts met een berisping afge komen?" Prof. Wisse zei met een glimlach: „Ik ben nooit voor een tribunaal gedagvaard. Die berisping moet dan zeker nog ko men". XXX Wij tekenen bij de bovenstanade me dedelingen van onze bijzondere mede werker nog aan. dat voor het tribunaal te Middelburg geen zaak tegen prof. G. Wisse is behandeld en dat dit tribunaal hem dus ook geen berisping heeft opge legd. De theologische hogeschooldag der Ge reformeerde Kerken in Nederland troK vele belangstellenden uit alle delen van het land naar Kampen. Het openingswoord sprak prof. dr. G. Brillenburg Wurth, die de leiding van de dag had. Prof. dr. K. Dijk. de rector der. hoge school. hield een korte bespreking van het afgelopen schooljaar. GENERALE SYNODE. De Synode heeft vergaderd over het aangeboden stuk „fundamenten perspec tieven" Een commissie waarvan prof. dr. H. de Vos. voorzitter, en prof. dr. E. L. Smelik. dr. H. Berkhof, dr. G. P. van Itterzon, ds. A. A. Koolhaas, prof. K. H. Miskotte, prof dr. A. A. van Ruler en dr. J. M. van Veen leden waren, had de opdracht gekregen een leidraad te geven bij het gesprek der Hervormde Kerk over haar belijden. In de inleiding van dit stuk deelt de commissie mede. dat dit boekje over de leer. vrucht is van twee jaar veelvuldig samenspreken. Uitgangs punt was de prediking van Gods koninkrijk, waarbij telkens een bijzon der accent gelegd was op de roeping en de bestemming van de mens. In 19 artikelen wordt het belijden der kerk als „Droeve van beschrijving" op nieuw geformuleerd. Het gehele stuk werd met 2 stemmen tegen aangenomen. De Synode besioot het aanvaarde stuk met toelichting aan de Kerk aan te bieden. uur het eerste kantje voor f 310.aan de man werd gebracht. Er werd bekend gemaakt, dat het 17e kantje niet ver kocht zou worden, omdat daaruit ge schenkzendingen naar H. M. de Koningin en de ministers verzonden zouden wor den. Binnen tien minuten waren alle kantjes verkocht voor prijzen variërende van 300 tot 325 gulden. De totale besomming van de logger bedraagt ongeveer t 10.000.—. Om kwart over twaalf kon men reeds In Amsterdam hier en daar een haring kopen voor 50 cent per stuk. HARING VOOR H.M, DE KONINGIN. Vrijdag vertrokken per auto uit Katwijk aan Zee verscheidene offici ële personen om de eerste haring aan te bieden aan H. M. de Koningin. De Koninginneharing was verpakt in tonnetjes met rood-wit-blauwe linten en was gekeurd door de boofd- keurmeester uit Vlaardingen. De reis richtte zich eerst naar Den Haag, waar aan de ministers de eer ste Hollandse nieuwe werd aangebo den. Ook voor H. K. H. Prinses Wil- helmina werd haring meegevoerd. Enkele uren later boden de Kat- wijkse schipper Willem van Leeuwen en zijn vrouw de Koningin een vaatje Hollandse groene aan. Men heeft niet nagelaten ook aan H. M. de Koningin uiteen te zetten hoezeer Katwijk verlangt naar een zeehaven. Het gezelschap verbleef ge ruime tijd in het paleis. Amsterdamse Beurs 19 Mei 20 Mei Nederland 1948 (314) 100 dito 1947 (3%) 3 97% 97', dito 1936 3 97 97 Dollar-lening 1947 3 105 104% lnvesteringscert. 3 97% 97% Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 98% 98% Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Spaarc. f 100 2%% 101»% 101% Indië 1937 A 3 95% 95% Grootboek 1946 3 97% 97% Ned. Ind. Hand. B 108 109% Ned. HandelmU. 151 150 AKU 166 165% Bergh's Jurgens 276 276% Calvé-Delft 144 145 Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens 176 177% Unilever 244% 246% Ned. Kabelfabriek 266 265% Philips 218% 220% Wilton Feijenoord 158% 158 Biliton 444 Kon. Petrol. Mij. 284 2833/4 Amsterdam Rubb. 139% 139 H.A. Lijn 156 154 Kon. Paketvaart 152 153% Ned. Scheepv. Unie 156% 158% Rotterdamse Lloyd 147 146 Stv. Mü. Nederland 161 161% Handelsver. A'dam 157% 156% Deli Batavia Mij. 135»% Deli Mij. 150% 150% Anaconda 29 Bethlehem Steel 85»/® General Motors Kennecot Shell Union 36% 36% Baltimore Spw. 8% Miss K.T. Spw. New Vork Centr. Spw. Pennsylvania 14% Gedurende de gehele week is de stem ming op de Amsterdamse effectenbeurs apathisch geweest en deze Vrijdag kwam als een onbelangrijk sluitstuk. In de ta- bakshoek vermochten noch de fraaie prijzen, die in vele gevallen, het dubbe le van de taxatieprijs waren, noch de zeer vaste stemming en de grote belang stelling, zowel uit binnen- en buitenland voor de velling. iets uit te richten. De hoek lag verlaten en de prijzen waren nauwelijks veranderd. Deli's waren 151. Deli Batavia 135. Voor rubber en suikerwaarden was de interesse nog minder en de koersen wa ren aanvankelijk vrijwel gelijk aan die van Donderdag om tegen slot een klei* nlgheid daar beneden te geraken. VOETBAL TWENTE—ROTHERHAM 1—4. Een Twents voetbalelftal heeft In het G. J. van Heekpark te Enschede in de derde divisieclub Rotherham United er- ieder opzicht zijn meerdere moeten er kennen. De Engelschen waren hun tegen standers vooral in technisch opzicht de baas en speelden véél sneller. Het werd WIELRENNEN Ronde van Vlissingen voor nieuwelingen. De Vlissingse wielerclub „De Schel- demond" heeft op een Maandag ge houden vergadering besloten op 4 Juni a.s. de eerste Ronde vap Vlis singen voor nieuwelingen te organi seren. Er zal worden gereden over een af stand van 65 km., in totaal 25 ronden. Start en finish komen te liggen in de Badhuisstraat. De wedstrijd begint 's middags om half drie. De beste Nederlandse nieuwelingen zullen van de partij zijn. Wegwedstrijd te 's Heerenhoek. Te 's-Heerenhoek zal men op 26 Mei (Hemelvaartsdag) een weg wedstrijd voor amateurs en nieu welingen organiseren over afstan den van resp. 100 en 50 km. De nieuwelingen starten om 1» uur, de amateurs om 3 uur. (ingezonden mededeling). Lange Kerkstraat 42, vindt U de zaak A. C. VAN DER REST, waar U van alles voor de gezondheidszorg kunt bekomen. Naast geneesmiddelen óók verplegingsartikelen; de afdeling ban dages wordt met de dag uitgebreider, de beste breukbanden, buikbanden, buikcorsetten, bustehouders, elastie ken kousen, knie- en enkelstukken, rechthouders enz.; een hoeveelheid en sortering toiletartikelen en parfume rieën als U nergens elders vindt; che micaliën, wijnen of wat II ook maar nodig hebt voor in- en uitwendige lichaamszorg, ga naar Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42 Goes. Het beroemde haarmiddel van de kapper uit EEN kimt U daar ook bestellen. Deskundige bediening! Door doktoren aanbevolen adres. Telefoon 2468. 29. Kappie, Signor'Ri- valdi en de maat za gen wel dat ze door de hoofdman uitge lachen en bespot wer den. „Grijnslach niet!" schreeuwde Signor Rivaldi en hij duwde Kappie en de maat ruw achteruit. „Gü bevindt U tegencontra een Signor Rivaldi! Ik laat mij niet begrijns- lachen, facio del bul- bakkio! Zijn wij hier in een filmvertonings studio? Waarom draag jij een costuumpak van duizend jaartijden terug?" De hoofdman had eerst even geluisterd, toen was hij opge staan terwijl z'n ge zicht steeds roder werd en er een gevaarlijke uitdrukking in zijn ogen kwam. „Genoeg!" schreeuwde hij toen. „Gij zult met zijn allen met de leeuw Largo moeten vechten. Hij zal iedereen verslinden. Ik verheug mij op de voorstelling, die ik met al mijn onderdanen bij zal wonen. Ik heb gezegd". „Nee, nee!" gilde de maat. „Ik wil niet! Een leeuw! Verslinden! Nee! Help! Help!" Chr. Metaalbewerkersbond heeft 18.000 leden. NIEUWE C.A.O. IN VOORBEREIDING. Donderdag en Vrijdag werd de alge mene vergadering van de Chr. Metaalbe werkersbond in hotel „Boschlust" te Zeist gehouden. Afgevaardigden uit alle delen van Nederland werden welkom ge heten. door de voorzitter, de heer H. Peters uit Utrecht. In de laatste twee jaar konden 5500 nieuwe leden worden genoteerd hetgeen een aanwas van 44 betekent. Het totaal heeft thans de 18.000 bereikt. 12 van de bij het C.N.V. aan geslotenen is metaalbewerker. Uitbrei ding van het aantal hoofdbestuursleden van 7 tot 9 zal nodig zijn. Er zal bijzon dere aandacht worden geschonken aan de sociaal-economische scholing der le den nu de arbeiders zulk een betekenen de plaats in het productie proces gaan innemen. Met het oog hierop werd een documentatiebureau opgericht, dat zal worden geleid door de heer J. de Graaf. C.A.O. De heer Peters wijdde voorts aandacht aan de voorbereiding van de nieuwe C.A. O. De vakbond hoopt hierin enige loon- verbeteringen vast te leggen, een gezon de werk-classificatie en een indeling dei- gemeenten naar drie loonklassen met geringe verschillen. Voorts wordt ge streefd naar een gerechtvaardigde me dezeggenschap der arbeiders, omdat de arbeider niet moet worden gezien als economisch object doch als mens naar het beeld Gods. Verhoging der vakbekwaamheid zal worden bevorderd, maar daartegenover mag een betere waardering dier be kwaamheid verwacht worden, vooral in deze tijd. nu ons land zich gaat toeleg gen op de productie van kwaliteitsartike len. Voorts zal worden geijverd voor be- drijfspensioen. met verplichte deelne ming ook voor de kleine bedrijven. Spr. constateerde vooruitgang in de economische positie van ons land. In de metaalbedrijven werken 36 meer ar beiders dan in 1938. De individuele ar beidsprestatie kan nog verbeterd worden. Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling van een uitvoerige agenda, die men ln vier zittingen hoopt te verwerken. WALCHEREN ZONDAG 22 MEI 1949. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemul- den 10 en 6 de heer Matse, 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; Biggekerke 10 ds. Witteveen, 2 id. (H.D.); Domburg 9.30 en 7 ds. v. Willens- waard; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk; Kleverskerke 2.30 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Enker, 2.30 ds. v. Voorst Vader, 6 ds. Don; 't Zandt 10 ds. van Dijl; Me- liskerke 10 en 2.30 de heer Bar nard; Middelburg (Oostkerk) 10 ds. de Vries, 7 ds. Don; Bogard- zaal 10 ds. v. Woerden; Nieuw en St. Joosland 10 ds. Pijnacker Hordijk, 7 ds. v. Woerden; Oost en West Souburg 9.30 en 7 ds. Sickesz; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Rit them 10 ds. Spijker boer (H.D.), 2.30 ds. Hartjes; Se- rooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Keijzer; Veere 3 ds. Otte; Vlissin gen (St. Jacobskerk) 10 ds. Hart jes (H.D.), 5 ds. Spijkerboer; En- felse Kerk 9.30 jeugdkerk; Haven- orp 10 de heer van Sabben; West- kapelle 9.30 ds. Wagener, 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.3Ö ds. Oost hóek. 2.30 ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg (dans 1'Eglise Anglaise) 10.30 ds. Risseeuw. Geref. Kerlc. Amemuiden 10 en 2.30 de heer Fransen; Domburg 11 ds. Scheele, 3 ds. Veldhuijsen; Ga- pinge 9 ds. v. d. Berg, 2 ds. Els- hout; Grjjpskerke 10 en 230 ds. Dorst; Koudekerke 9.30 en 4.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Middelburg (Hofplein- kerk) 9.30 dr. Oussoren, 2.30 de Generaal Spoor over d i toestand na 7 Mei, Extremistische elementen met wraakplannen? Over het algemeen is de stemming onder de troepen na het bereiken van het accoord lauw en gedepri meerd. aldus heeft generaal Spoor te Soerabaja aan het dagblad „De vrije Pers" verklaard. Hü bezocht na zijn bezoek aan Djocjakarta en Semarang Donderdag Soerabaja voor besprekingen over de tactische ontwikkelingen in Oost-Ja- va. Generaal Spoor zeide, dat na 1 Mei uitbarstingen van verzet voor kwamen in gebieden, die tot dusver re geheel rustig waren. Het is echter uiterst moeilijk correlatie aan te to nen tussen het accoord en deze ex plosies. De gedeprimeerdheid van de troepen komt het meest tot uiting in Midden-Java. Disciplinair is de zaak echter vol komen in orde. De mannen zullen ge trouw hun plicht doen, de troepen zullen doen, wat hun bevolen is. Bij de mannen weegt vooral het feit zwaar, dat het soldatenkerkhof te Djocja in de steek moet worden gelaten. Hij zeide er op te zullen aandringen, dat dit kerkhof onder Nederlands beheer blijft onder toe zicht van de U.N.CJ. In veel later stadium zouden de stoffelijke over schotten wellicht kunnen worden overgebracht, bijv. naar het ereveld te Semarang. VREES VOOR REPRESAILLES. „Het Dagblad" schreef naar aan leiding van het officiële communiqué inzake de evacuatie o.m.: „Het is voor ons buiten alle twijfel, dat on danks alle garanties van de Sultan, aan wiens goede wil en oprechtheid wij geen ogenblik twijfelen, extre mistische elementen in het Djocjase rondlopen met wraakplannen. Het ne men van represailles is nu eenmaal inhaerent aan de republikeinse tac- Bosbrand op de Veluwe. 15 k 20 HA. VERLOREN GEGAAN Dat de brandtorens op de Velu we niet voor niets alle zyn bezet, bewees de bosbrand, welke Vrijdag tegen twee uur uitsprak ten Zui den van de spoorlijn Harderwijk- Nunspeet, nabij laatstgenoemde plaats, kort nadat de sneltrein was gepasseerd. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch de harde wind was oorzaak, dat het vuur zich snel verspreid de, zodat de brandweer bij Nun- speet spoedig haar collega In El- speet te hulp riep en tenslotte de centrale van de Veluwse bosbrand- tiek, zodat bezwaarlijk aangenomen kan worden, dat deze instincten nu plotseling gedoofd zullen worden bij hen, die reeds bijna vier jaar talloze moorden, plunderingen, brandstich tingen en ontvoeringen op hun ex tremistisch geweten hebben. De eni ge werkelijke garantie, die voor ons ten aanzien van de Veiligheidsraad in het Djocjase bestaat, is de aanwezig heid aldaar van Nederlandse troepen. Mr. Moh. Roem en mr. Pringgo- digdo zullen vandaag naar Bangka reizen voor besprekingen met de re publikeinse leiders. Zij worden ver gezeld door vier leden van het K.N. I.P. (voorlopig republikeins parle- mant). Hoewel men van beide zijden niet bereid is mededelingen te doen over hetgeen in de commissies behandeld is, bevestigde de republikeinse woord voerder aan Aneta een beschouwing in het Chinese dagblad „Keng Po", waarin gezegd wordt .dat het geld probleem zelfs ingewikkelder blijkt dan het probleem van de veiligheid bij de voorbereidingen van het her stel der republiek te Djocja. Hierbij vormt het bestaan van grote hoeveel heden vals republikeins geld een pro bleem op zich zelf. Plant een boom op Schouwen. Het comité, dat op Schouwen en Duiveland de campagne zal leiden voor de herbeplanting van de wegen dijken, buitenplaatsen enz. is tot de conclusie gekomen, dat tenminste 30.000 bomen daarvoor nodig zijn. Men realiseert zich nog te weinig, dat Schouwen en Duiveland door de inundatie niet minder ernstig werd getroffen dan Walcheren. Dat blijkt wel uit de grote aantal jonge bomen, waarover men moet beschikken „voor de herbeplanting. Om de nodige gelden in te zamelen zal door 't Comité'n fraaie oorkonde, die in de vorm van een folder is ge houden, uitgereikt worden aan ieder, die een boom plant op Schouwen en Duiveland, Het planten zal slechts 1.kosten. weer, Apeldoorn, om een tankwa gen verzocht. Na drie uren inge spannen blussingswerk konden de vlammen tot staan worden ge bracht. Inmiddels was een opper vlakte van 15 k 20 ha., in hoofd zaak dennenbos, deel uitmakend van het Hendriksbos, een proo' van het vuur geworden en aaar- door een kostelrjk deel natuur schoon verloren gegaan. Oude vrouw en scholier maakten lelijke val. Vrijdagmiddag was een aantal school jongens aan het voetballen op een ter rein achter de Overtoom te Amsterdam. De bal raakte daarbij op een ongeveer tien meter hoog in aanbouw zijnde fa briek. Een van de jongens wilde de bal terughalen. Hij is daarbij door het dak gezakt en naar beneden gestort. In ern stige toestand is hij opgenomen in het Wilhelmina-Gasthuis. Ongeveer tegelijkertijd was een 64-ja- rige vrouw in de Burmstraat bezig de bloemen voor het raam water te geven. Eén der potjes viel naar buiten op een platje vlak onder het raam. Bij haar po gingen het potje te pakken heeft de vrouw zich te ver naar buiten gebogen, waardoor zij uit het raam viel op een binnenplaats. Ook zij is in ernstige toe stand naar een ziekenhuis overgebracht. heer de Jonge, 5.30 dr. Oussoren^ Oost- en West-Souburg 10.45 en 3 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 10 en 230 ds. Deenik; Serooskerke 10 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 9.30 en 230 ds. Streef kerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Groot; Vrouwenpolder 10.30 ds. Veldhuyzen. 4.15 ds. Streefkerk: Westkapelle 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. Scheele. Geref. Kerlc (art. 31). Middelburg 2 en 7 ds. Verheij (Engelse kerk); Zoutelande 9.30 ds. verheij, 2.30 leesdienst. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30 2 en 6 leesd.; Amemuiden Zaterdag 7 ds. de Wit, Zondag 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30,2 en 6 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30,2 en 6 leesd.; West kapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 (H.A.) en 3 (dankz.) ds. v. d. Klis; Vlissingen 9.30 leesd., 5 ds. v. d. Klis. Ver. Vrnz. Herv. Middelburg 10 ds Metz; vlissingen geen dienst. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 as. Johannes; Vlissingen 9 ds. Johannes. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10.30 ds. de Boer, Jeugddienst. Herst. Apost. Gent. Vlissingen: Singel 930 en 3 dienst. Herafc. Apost. Zendingskerk. Vlis singen: Concordia 10 en 5 open bare Eredienst. Herst. Apost. Zendingsgcm. Vlis singen: Bakkersgang 10 en 2.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 7.30 Bidst., 10 Helligingsd., 4 Openl., 7.30 Verlossingssamenkomst. Kapt. La Roi: Vlissingen Kap. Ouwe- naar, Lte v. d. Heijde. Diamanten bruiloft. Het echtpaar P. Vermorken-van Eek te Kloosterzande herdenkt op 4 Juni a.s. zijn 60-jarig huwelijksfeest. In de buurt is een feestcomité gevormd om deze dag op passende wijze te vieren. De oudjes, die 81 jaar oud zijn. genie ten een uitstekende gezondheid. De heer Vermorken is een bekende fi guur op Groenendijk, waar hij ruim 12 jaar raadslid was en bovendien gedu rende meer dan 25 jaar secretaris der K. A. B. FILMS VAN DE WEEK Novelle van Hemingway. „Een affaire in Afrika" („The Macom- ber Affair") met Gregory Peck. Joan Bennett en Robert Preston; regie: Zoltan Korda. Exotisch liefdesdrama. Deze historie valt wat buiten het gewone doen en dat is niet zo te verwonderen, want de no velle „The short and happy life of Fran cis Macomber" van Ernst Hemingway diende als uitgangspunt voor het scena rio. Een boek van een groot literator verfilmen is echter steeds een waagstuk, omdat 'n regisseur vaak moeilijk do sfeer die de lezer in het verhaal vindt, in zijn film kan realiseren. Meneer Korda is daar ook niet helemaal in geslaagd, maar er zijn sc-nes, waarin men Hemingway vol ledig terugvindt, en het zijn juist die pas sages. die deze film over twee mannen en een vrouw op jacht in Afrika op een plan brengen, dat veel on veel hoger ligt dan dat van de gebruikelijke driehoeks verhaaltjes. (Schouwburg. Middelburg en Luxor, Vlissingen). „RIo Rita" met Bud Abbott en Lou Costello, Kathryn Grayson en John Car roll; regie: S. Sylvan Simon. Klucht. De films van het komieken duo Abott en Costello worden steeds tal rijker: het tweetal is ook in ons land zo populair geworden, dat de filmverhuur ders zich haasten rolprenten, die het tn de oorlog maakte, te importeren. „Rio Rita" is zo'n oorlogsfilms en dat in de dubbele betekenis van het woord, want er speelt zich hierin een bijzonder zon- derlijke spionnage-geschiedenis af. Ab bott en Costello weren zich als de beste, stichten veel kwaad en worden tenslotte toch de helden van de dag. (Alhambra. Vlissingen). „Dltte, een mensenkind" (Ditte Men- neskebarn) met Tove Maës. Karen Lyk- kehus, Rasmus Ottesen en Ebbe Rode; regie: A. en B. Henning-Jensen. Levensdrama. Deze bijzondere Deense speelfilm, in zijn genre behorende tot de beste sedert de oorlog, omdat hierin de hoogste menselijke gevoelens en de waar heid van elke dag worden benaderd door een perfect gehanteerde camera, blijft nog een week in Zeeland en is thans te zien in Electro, Middelburg. „Ditte" is een wegwijzer, "die aangeeft welke weg bewandeld moet worden om tot werke lijke filmkunst te komen; die weg is ge plaveid met oprechtheid en eenvoud. (Ingezonden mededeling). ZONDAG. Een van de mooiste cantaten van Johan Sebastian Bach is de Cantate no. 140 „Wachet auf ruft uns die Stimme'-, Dit werk wordt vandaag uit gevoerd door de Kon. Zangver. „Ex celsior" oJ.v. Dr. Anthon van der Horst. (H. II 18.40). Peter Pears en Benjamin Britten, die een tournee door Nederland hebben gemaakt, wor den aan boord van het s.s. Bonaven- tura geïnterviewd. (H. I 12). Hilversum I: 8 Nws: 9.15 Men vraagt... en wij draaien: 10.30 Kerkdienst uit de Doopsgezinde Kerk te Arnhem; 12 Peter Pears en Benjamin Britten; 12.30 De Zondagclub o.l.v. R. Feenstra: 13 Nieuws; 13.20 Les gars de Paris; 14 Alfred Cortot. piano. Trantella in As gr. t. op. 43. Cho pin; 14.30 Het Radiophilh. Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 15.45 Filmpraatje; 16.30 Wekelijkse sportrevue; 17.30 Gra- mofoonmuziek; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Radiolympus; 19.30 Paul Godwin en Be nedict Silberman: 20 Nieuws; 20.05 Z.E. Minister-President W. Drees spreekt over het Ned. Rode Kruis: 20.45 Radio raadt maar raak o.l.v. James Yoland; 21.10 Platencabaret; 23 Nieuws; 23.15 Frans opera-concert. Hilversum II: 8 Nieuws: 10 Hoogmis in de Parochiekerk van de H. Callixtus te Groenlo o.l.v. Cor van Dijk; 13 Nws.; 15 Gelders kwartet; 16.10 Sportreportage: 17 Kerkdienst van de Geref. Kerk te Schiedam; 18.40 Cantate no. 140: Wacliet auf ruft uns die Stimme. Bach; 19.30 Nieuws: 19.50 In 't Boeckhuys; 22 Con cert. door de Arnhemse Orkestvereniging; 23 Nieuws; 23.15 Op de vleugelen van de nacht. Brussel-Vlaams (322 m.): 8, 9. 15. 19, '2 en 23 23 Nieuws; 12 Vlaamse liederen; 14 Opera, en bel-cantoconcert; 17 Omroep Symphonie-orkcst; 20.15 Gevar. progr. Brussel-Frans (484 m.): 7, 8. 13. 19.45, 22. 22.55 en 23.55 Nieuws; li Casino- progr.; 13.10 Verzoekprogr.: 14.30 Popu laire gram. muziek; 20 Omroeporkest; 23 Syriiph. progr. Engeland-Home Service (343 m.): 8. 13, 18. 21 en 23 Nieuws: 13.30 Orkestmuziek; 18.30 BBC Theater orkest; 20.30 Hoorspel; 21.15 Causerie. Engeland-Light Program (1500 en 262 m.): 9, 19, 22 en 23.56 Nieuws: 12 BBC Revue Orkest; 1445 Gevar. progr.; 20.30 Community singing; 22.15 Sandy Mac- Pherson. MAANDAG. De Franse pianiste Germaine Devèze speelt vanavond om half elf carnaval no. 9 van Schumann (H. I 22.30). Kruis of Munt" van Jo Boer wordt besproken door M. G. J. Teerink om 19.15 H. II. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 Gramofoonmuziek: 11.15 Orgelconcert door Pierre Palla; 12.38 Pianoduo Beers en Van Lanschot; 13 Nws; 14.20 Harmonie Orkesten: 16 Solistencon cert: 18 Nieuws: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Radio Filmkrant; 19.30 Inleiding tot mu ziekbegrip door dr. Peter van Anrooy; 20 Nieuws: 20.05 Radioscoop; 22.30 Ger maine Devèze, piano; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9.35 Het Philh. Orkest van New York; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers: 1.40 Piano recital door Wis de Rook en Dolly van der Hoop; 13 Nieuws; 14 Schoolradio; 15.30 San Frincisco Symphonie Orkest o. l.v. Pierre Monteux: 19 Nieuws: 19.15 „Kruis of Munt" v. Jo Boer; 19.45 Gra mofoonmuziek: 20 Nieuws: 20.15 Kon. Militaire Kapel; 21.30 Promenade Orkest: 22.05 Cyclus Nederlands vioolmuziek; 23 Nieuws: 23.15 Sweelinck-kwartet; 23.45 Koor van de Kathedraal te Dyon. Brussel-Vlaams (322 m.): 7. 8, 9. 13. 17.05. 19. 22 en 22.55 Nieuws; 12 Gram. muziek. 15 Voor de vrouw; 19.50 Radio feuilleton; 23.15 Verzoekprogr. Brussel-Frans (484 m.): 7. 8. 13. 19.45, 22 en 22.55 Nieuws: 14 Werken van von Weber: 19.30 Lichte gram. muziek; 19.50 Radiofeuilleton; 23.15 Verzoekprogr. Engeland-Home Service (343 m.): 8. 13, 18. 21 en 23 Nieuws: 10.30 Militair Or kest; 15J0 Voor de vrouw; 18.45 Cause rie; 20.15 BBC Theater Orkest. Engeland-Light Program (1500 en 262 m.): 9. 19. 22 en 23.56 Nieuws: 11.30 Mili tair Orkest: 14 Voor de vrouw; 16.15 Sandy MacPherson. orgel; 22.15 Radio feuilleton. ZON EN MAAN 22 Mei: Zon: op 4.37 onder S Maan: op 2 52 onder 1 23 Mei: Zon: op 4.38 onder 2 Maan: op 3.02 onder 1 HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP u.-f NAP tl.— NAP u.—NAP Vlissingen 10.30 1.40 22.49 1.26 4.06 1.75 16.31 1.48 Temeuzen 10.55 1.62 23.18 1.48 4.35 1.95 17.00 1.67 Hansweert 11.19 1.78 23.34 1.60 5.07 2.10 17.35 1.82 Zierikzee' 11.35 1.18 23.56 0.92 4.51 1.55 17.32 1.27 23 Mei Vlissingen 12.40 1.22 6.00 1.59 18.29 1.35 Terneuzen 11.54 1.69 5.37 2.01 17.54 1.79 Hansweert 12-21 1.86 6.11 2.17 18.30 1.93 Zierikzee 12.40 1.22 6.00 1.59 18.29 1.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5