Walcherse boeren zagen hun grond in de N.O.-Polder Zeeuwse Almanak GEEN GERINGE PACHTPRIJS IN NOORD-OOST-POLDER En zijn er zeer tevreden over HERVERKAVELINGSCOMMISSIE BOOD EXCURSIE AAN Plaatsing schuren vordert goed Van Vrouw ioi Vrouw Balans van Lake Success ZATERDAG 21 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Gedecideerd zette de heer W. Besuyen, een boer uit Middelburg, Donderdagmorgen de schop in de grond van de hem toegewezen ka vel in de Noord-Oost-Polder. Hij wreef over z\jn hand wat klei uit, vermengde deze met vocht en bestudeerde enige minuten de structuur. Zijn prompte commentaar was: „Prima, prima! Beste grond, vrouw!" Zyn vrouw en hy keken elkaar een ogenblik aan en toen moet er in de ze Walcherse boerenmensen wel wat zyn omgegaan. Want op dat mo ment werd stilzwijgend het definitief besluit genomen om de grote stap te wagen en de verklaring, dat zij accoord gaan met de plaatsing in de Polder, te ondertekenen. Endit betekent niets meer of minder dan een keerpunt in hun leven. Zoals met de Besuyens ging het op deze stralend-mooie Meidag ook met de Sturm's en de Wisse s, de Sehoe's en de Langebceke's en a.1 die andere echtparen, die wanneer zij tot tekenen van de verklaring bereid zijn (en men behoeft daar nauwelijks aan te twijfelen) als eerste Walchenaren binnen afzien bare tyci hun plaats, in de N.O.P. kunnen krijgen. Bijna alle boeren- gegadigden en dat zijn er 46 zijn weliswaar al eens eerder in de Polder geweest en er is nadien op Walcheren veel gepraat over de bo- demstructeuur en de bouw ginds, maar de sensatie om nu de eigen kavel te kunnen bezichtigen cn keu ren, om na te gaan wat men kan verwachten, was volkomen nieuw. Van dit onderzoek immers zou ten dele afhangen of men in het vroe ger genomen besluit om Walcheren vaarwel te zeggen zou volharden en of dat men ter elfder ure de aan- vraag nog zou Intrekken. Van de boerinnen was nog vrij- j wel geen in de Polder geweest en natuurlijk waren ook zij uitermate nieuwsgierig naar haar woongebied. Het was een sympathieke geste van de Hcrverkavelingscommissie Wal cheren om man èn vrouw, om alle betrokkenen in de gelegenheid te stellen een excursie hierheen te maken en zij heeft er veel voldoe ning van gehad: samen zullen de Walchenaren straks de eerste moei lijke tijd beleven, waarbij wederzijdse hulp zeker nog wel eens nodig zal zijn. samen moesten zij ook kennis maken met het nieuwe land. Deze kennismaking was het hoogtepunt van een gezellige en goed-georgani- seerdc autobustrip, waaraan tevens werd deelgenomen door de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Walcheren, rar. A. J. van der Weel en andere commissieleden, benevens ambtenaren van het Bureau Ruilver kaveling en -van Landbouwherstel. De heer W. A. van der Werff, 41 e hoofd is van „Ruilverkaveling", had ook de leiding van deze colonne. POLDER OP ZIJN BEST Gedurende de gehele lange tocht van Middelburg naar Zwolle was de belangstelling van de inzittende der vier bussen voor wat buiten was te zien uiteraard niet zo groot als op het betrekkelijk korte traject Ramspol-Marknesse. De Noord-Oost- Polder toonde zich in het Meizonne tje op zijn best: een welvarend, mo dern landbouwgebied in opkomst, waar hard en met animo wordt ge werkt, niet het minst bij de bouw werkzaamheden. De boeren uit Wal cheren bleken vooral grote interesse te hebben voor de stand der gewas sen, waar over het algemeen naar hun idee weinig aan mankeerde: prachtige, uitgestrekte velden met tarwe, gerst, haver en de helgele koolzaad wisselden elkaar af en sommige percelen reikten bijna tot de horizon. Tussen het jonge, snel groeiende plantsoen lagen de rode daken van de reeds vroeger gebouw de kapitale boerderijen zichtbaar; de daarby behorende woningen maakten vele vrouwelijke inzittenden oen beetje jaloers. In de verte i als hadden jongens met een bouw- j doos gespeeld staken de skelet- 1 ten van de „pre-fabricated" schuren voor de grotere Walcherse bedrijven in de luent. Ens en Marknesse doen thans nog veel denken aan de pioniersstadjes, zoals die in films over goudzoekers wel werden uitgebeéld: provisorisch, maar gezellig en- niet eens zo pri mitief meer. Zolang de winkels nog niet klaar zyn is de cantine tevens toko, er zijn een paar aardige nooQ- kerkjes en in een éénverdiepings- huisje in Marknesse zagen wij naast elkaar een kleuterklasse en een lo- kaa] vol meisjes met vlechtjes, die even de les mochten onderbreken om te kijken naar de mooie Wal cherse dracht, die in de N.O.P. dooi de Walcherscn zeker niet zal worden afgelegd. De kleuters mochten ook j in 20 stukken verdeeld met 60 ka- kijken, maar kregen daarbij ^en fik- i dasternummers! se ruzie, zoals dat bij alle kleuters ter wereld gaat. Straks zullen hier ook de Zeeuwse kinderen hun Woord je meespreken. VERKLARING TEKENEN In Marknesse verzamelde zich t gehele gezelschap in de cantine van de Directie wierïngermeer (N.O. Polder), waar temidden van kaarten en tekeningen, die hij met een bil- lartqueu expliceerde, de heer A. G. Lindenbergh, hoofdopziener van de Domeinen, oen uiteenzetting gaf. Elders op deze pagina hierover meer. Na dc uiteenzetting werd aan iedere gegadigde een verklaring overhandigd, waarbij hy zich verplicht tot vestiging in de N. O. Polder met inachtneming van eventuele bijzondere cultuur- voorschriften. In deze verkla ring staat tevens de pachtsom ongeveer aangegeven. De be trokkenen moeten deze. docu menten vóór 27 Mei terugzen den naar Zwolle. Wanneer be kend is welke personen pach ten, kan de directie dc minis ter van Financiën een voorstel zenden om goedkeuring. De bussen reden vervolgens de polder door om de boeren en boer innen af te zetten bij hun toekom stige kavel, waar zij, geassisteerd door opzieners van dc Domeinen, de motormatadors van de N.O.P., de structuur van de grond, de groeizaamheid, de aanwezigheid van onkruid en meer voor hen belang-1 rijke zaken onderzqchten en natuur- lijk ook de grote „bouwdoos-schu- j ren" bezichtigden, voor zover het bedrijven gold van 24 ha en meer. Mevr. Besuyen, wier man een 36 j ha,, kavei zal pachten, vertelde ons overweldigd te zijn door de enor me grootte van dit perceel. In Middelburg hebben de Besuyens ook wel ong. 35 ha, maar dat Gestolen brief van Pieter Stuyvesant teruggevonden. Een brief van Pieter Stuyvesant, de laatste Nederlandse gouverneur van New York, welke brief in 1917 uit de archieven van Massachusetts werd ge stolen, is teruggevonden. De directeur van de bibliotheek van Harvard, Keycs D Medcalf, kreeg de brief in handen, toen een boekhandelaar in New York deze aan hem wilde verko pen voor 800 dollar. De in het Neder lands geschreven brief dateert uit 1659, toen New York nog Nieuw Amsterdam heette. Het schrijven is gericht, aan Gou verneur Winthrop van Massachusetts cn is een afwijzing van diens verzoek om vrije doorvaart op de rivier de Hudson. Nieuw Amsterdam werd in 1664 New York, toen dc Engelsen de stad verover den. K.N.A C. hield jaarvergadering- Onder voorzitterschap van jhr. rar. J. Th, M. Smits van Oycn werd in Den Haag de algemene vergadering der Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub gehouden. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich genoodzaakt gezien, de jaarlijkse contributie te verhogen. Tijdens de bestuursverkie zing werden de heren jhr. J. Th. M. Smits van Oycn (Eindhoven) en jhr. J. van Vredenburgh (Kapellcn-België), alsmede H. J. Jannink (Goor) herko zen als resp. voorzitter en commissa rissen. BROEDENDE MEREL. Wcstkapellc biedt aan vogels nog weinig brocdgelegenheid. Het is er kaal en de jonge bomen en strui ken hebben nog weinig loof. Een merel, die ondanks dat tekort, trouw gebleven is aan Westkapel- lc, heeft nu zijn nest gemaakt in de muur van een huis, dat in aan bouw is. Dagelijks lopen arbeiders in en uit, maar de vogel laat zich niet storen en bewaakt de vijf eieren, die rusten in een muurgat. dat bestemd is voor een balk. Hfeel voorzichtig werken daar nu de arbeiders. Zij willen het vertrouwen niét beschamen, dat dc merci in de mensen heelt ge steld. Als straks de jonge merels in de bomen van Wcstkapelle hun vrolijk gefluit laten horen, dan zullen dc Westknppelaars tot. elk aar kunnen zeggen: „Dat zijn de merels, die ons trouw gebleven zijn, zij kondigen de herleving aan van Westkapelle". Rijwieldief op helerdaad betrapt. Burgers hebben een 68-jarige rij wieldief op heterdaad betrapt, vast gegrepen en aan de politie overgele verd. Dit gebeulde in Amsterdam- Noord. De man bleek een goede be kende van de politie, die reeds talrij ke malen voor hetzelfde feit was ver oordeeld. 1949 is een goed jaar voor de modistes. Ten eerste is dank zij de reclame campagnes de vraag naar hoeden sterk gestegen, enten tweede kunnen zij, nu bloemen en voiles hoogtij vieren, hun fantasie de vrije loop laten. De bol van de hoed links bestaa.t .uit een sierlijk gedrapeerde lap satijn. Er omheen loopt een rand van zwart stro en een corsage van waterlelies hangt van de hoed af op de schouders. De collectie voorjaarsjaponnen van Lanvin vertoont verscheidene ongelijk hangende rokken. Het middag toiletje (midden) is uit dunne zwarte wollen slof vervaardigd, met een vest van wit piqué. Een ander toilet uit de Lanvin-collectie is de cock tail japon van marineblauwe zijde, mei een bovenstuk en mouwen van zeer stevige witte zijde. Hoewel uiterst apart, lijkt ons de hoog opstaande kraag een zeer onaangename dracht. De vrouw, die er prijs op stelt een jurkje te bezitten, waarin zij zich prettig kan bewegen, dient dit model angstvallig te mijden. Een avondcape van zilvervos met een rand van witvos afge zet, moet een heerlijk bezit zijn. Het model rechts werd in Engeland ont worpen, een Engelse mocht het ook op de show dragen, maaruitein delijk zal de cape wel het eigendom worden van een Amerikaanse, want er werd op de show uitdrukkelijk vermeld, dat hij bestemd was voor de export. Hoe zit het met de 12 h.a.-boerderijen? De pachtprijs, die de Walcherse boeren in de Noord-Oost-Polder verschuldigd zullen zijn, zal voor vrijwel alle bedrijven verschillend zijn, doch by de berekening zal van dezelfde normen worden uit- geggaan. Dit werd medegedeeld door de hoofdopziener van de Do meinen, de heer A. G. Linden bergh, tijdens een bijeenkomst van Walcherse boeren en boerinnen in Marknesse, waarover elders in dit blad meer wordt geschreven. Zoals bekend is de verdeling als volgt: 25 bedrijven van 12 ha., één van 18 ha., 17 van 24 ha. en drie van 36 ha., gelegen bij de dorpen Ens, Marknesse en Luttclgeest (dat nog moet verrijzen). Het pachtniveau be draagt voor bedrijven van 12 ha. 160 per ha., van 18 ha. 170, van 24 ha, 180, van 30 ha. 190 en van 36 ha. 200.—. Daar komt bij de prijs van de woning. Voor elke kavel is een productiewaarde-cijfer vastge steld; is b.v. de productiewaarde van een kavel van 12 ha. 50 dan betaalt men 50 van 160—'Voor de „Wal cherse bedrijven" lopen deze cijfers uiteen van 70 105 Bij de bepa ling van de pachtprijs worden ook in aanmerking genomen de factoren, die van invloed zijn op het beheer van de bedrijven, zoals de afstanden van een dorp en van een los- of laad plaats. Voor enkele bedrijven, die nog niet in normale staat verkeren, wordt een korting toegepast, voor kavels, die worden opgeleverd in meer dan normale toestand, een toe- slga berekend. De prijs van de arbeiderswoning is niet in de pachtprijs begrepen. De huur bedraagt ong. 300 per jaar. HELICOPTER Zo hebben we dan in Zeeland de helicopter aan hel werk gezien ten dienste van de ziektebestrijding in landbouwgewassen. Er was daar in de Wilhelminapolder grote belangstel ling en die was verdiend. Want. men staat, versteld over de vorderingen van de technici:. Waar is de tijd, dat de boer machteloos stond tegenover ziek ten in zijn gewas? Tegenwoordig laat hij de motoren ronken, de verstuivers brengen de bestrijdingsmiddelen doel treffend en intensief op de plaatsen, waar zij wezen moeten en er wordt eenschade voorkomen, die vroeger niet te schatten zou zijn geweest. De boeren gaan met hun tijd mee. Dat bleek nog weer eens duidelijk bij het bezoek der Nederlandse boerenzoons aan de Verenigde Staten. Zelfs Ame rikaanse bladen schrijven, dat Neder land de Amerikanen voor is en dat A merika zou kunnen juichen, als de Nederlanders in Amerika bleven en daar aan de Yankees leerden, hoe zij hun bodem intensief kunnen bewer ken. Zulke woorden doen een Neder lands hart sneller kloppen. En zij be lt' ijzen, dat het in Amerika ook niet alles goud is wat er blinkt. Intussen: het is alles mechanisatie wat de klok slaat. Ook in het boeren bedrijf, dat daardoor wel iets van zijn romantiek verliest. Maar van roman tiek kan de boer niet leven en nu zich overal een gebrek aan landarbeiders openbaart, is het gelukkig, dat de machine bij de hand is om in te sprin gen. Want nog steeds is de boer, die voor het voedsel zorgt, de basis waar op de menselijke samenleving drijft. Zonder boer geen mensenwereld'. Het ligt al een tijdje op een bespreking te wach ten, en nu ik al mijn moed bij elkaar grabbel om hel te gaan bespreken begrijp ik opeens, waar om het gezamenlijk man volk van de redactie het mij met zo'n uitgelezen hoffelijkheid heeft over handigd: „Net iets voor een secuur aan verraden en verkocht. „Een pintje maar vandaag, Neeltje", zegt de titelplaat, maar je laat het zelf allesbe halve bij een pintje. Het wordt minstens een em mer, want je leest en leest en laat de uren roe keloos verstrijken. Plicht- matig je moet die turf Vrouwenpraat," zeiden ze immers binnenkort gaan bespreken ligt er een papiertje onder het be reik van je hand, en daarop krabbel je nu en dan prevelend 'n notitie. Totdat je ook dat laatste restant degelijkheid ont glipt en je deze geschie denis van de bewustwor ding der Nederlandse vrouw, haar strijd en volharding en haar ge deeltelijke zegepraal ge spannen blijft volgen als een ongemeen boeiende roman. Het boek is in drie de len gesplitst: De ontplooi ing in de negentiende eeuw (17981898); Intree in de maatschappij (1898 1928); De laatste twin tig jaar (19281948). Hel eerste deel is uiter aard het kleurrijkste; 't tweede het bewogenste, en het derde hm, la ten we zeggen: het brok- lceligste. Hier bespeuren we duidelijk de haast, die achter het schrijven en doen verschijnen heeft gejaagd. De hoofdstuk ken over „Der vrouwen plaats" en „Vrouwenar beid, omvang en beper king" bijvoorbeeld, zijn wel wat érg droog uit gevallen, wat maar ten dele aan de stof ligt. En met een buiging toen maakten ze dat ze weg kwamen. De slimmelingen een kleine 600bladzijden, dicht bedrukt, en dat al les oveY vrouwen. Ver werk dat maar eens even in één kolom. Nee, eerlijk gezegd: dat is het ergste niet. Maar wilt u weten waarom Saskia de bespreking van dit boek een beetje zwaar op de maag lag? Omdat het zo verraderlijk interessant is. Verraderlijk ik meen het. Je bekijkt argeloos de titel-pagina: „Van moe der op dochter. Het aan deel van de vrouw in een veranderde ivereld, door Dra. J. BrokTen Broek, mr. dr. P. M. Fran kenVan Driel, Clara M. Meyers en E. A. Herin gaVan Rutli. Onder re dactie van dr. W. H. Posthumus-Van der Goot. Uitgegeven onder auspi ciën van het internatio naal archief voor de Vrouwenbeweging" en meteen ben je behoorlijk onder de indruk. Al die doctoren en een interna tionaal archief en dan maar even 600 bladzijden is dat degelijk of niet? schillende onjuistheden en ietwat te stellige be weringen. Dat de stoomtram van Den Haag naar Delft in 1890 in een electrische zou zijn omgezet, lijkt me toch wel een erg voorlijk verschijnsel. En de beweringt dat Aletta Jacobs, die in haar stu dententijd (in de zeventi ger jaren) in Amsterdam op de schaatsen stond, daarmee een verbazing wekkende nieuwigheid invoerde, is ook wel een vraagteken waard. Reden de aangebeden schonen van Breeroo al niet lus- lig op de Amsterdamse grachten? Van moeder op dochier En dan ga je aan het Saskia Bb lezen en je eigen dege- over „De vrouw in oor- lijkheid verstuift naar de vier windstreken. Want als je eenmaal de ietwat droge inleiding voorbij bent, en de eerste blad zijde van het eerste deel opslaat ben je er met- log, bezetting en bevrij ding" is het nu nog vol slagen onmogelijk een juist, objectief en alles omvallend hoofdstuk te schrijven. Ook is die haast merkbaar in ver- Maar dat zijn klenighe- den en de overijling, die het derde deel vooral heeft geschaad kan ver meden worden bij een bezonken en nauwkeu rig bewerkte herdruk. De totaal-indruk is, nu reeds: een buitengewoon interessant en kostbaar boek, dat elke Nederland se vrouw behoort gelezen te hebben. Het wemelt van bekoorlijke details en puntige gezegden. Er worden vrouwen in ge tekend, zo stoer, zo on verzettelijk en heldhaftig in haar volharding, dat wij ons bijna voor onze gemakkelijketijd scha men. De zedelijke moed van een Petronella Voüte, de eerste directrice der Heldring gestichten; de rustige waardigheid van het jonge studentje Alet ta Jacobs, die, toen zij voor het eerst de Am sterdamse Universiteit betrad, tussen een dub bele haag van studenten moest lopen alles om haar te intimideren en af te schrikken zijn te groot geweest om door het huidige vrouwenge slacht te worden verge ten. En wist u wel, spreekster voor een of andere vrouwenvergade ring, dat, tqen Anna StormVan der Chijs in 1865 als eerste vrouw achter een lezenaar ging staan, dit een sensatie van de eerste orde was: „Het was een zonderling gezigt, eene Dame keu rig getoiletteerd met eene heldere stem van <nhter de gewone lessenaar staande te hooren ver handelen". Hel is verleidelijk om met citaten nóg een ko lom te vullen, maar het eind zou er van weg zijn. U moet het zelf lezen: over de strijd voor ver betering van het zieken huiswezen, van het on derwijs voor meisjes, van de vrouwengevange nissen. Het is waar, niet iedereen kan zich zo'n boekdeel aanschaffen, maar is dit nu niet juist iets voor onze vrouwen verenigingen? Hoe vaak wordt op vergaderingen en gezelige onderonsjes niet, ter afwisseling een „aardig boek" voorgele zen. Zonder een woord kwaad van die aardige boeken te willen zeggen: is hier misschien niet de gelijker kost aan bod? En hebben we na elk hoofd stuk niet kans op uitvoe rige en geanimeerde na besprekingen? Secretaressen, knoopt het in uw waakzaam oor. De titel heb ik u al vermeld, en E. J. Brill te Leiden is de uitgever. SASKIA. Zolang de boer in ecu dergelijke wo ning zit, krijgt hij korting wegens het ontbreken van een huis 10 per bunder). Ook bij de bepaling van de pachtprijs wordt de boerderij-woning natuurlijk niet in rekening gebracht. Pachter cn verpachter moeten een acte tekenen, waarna de Grondkamer de juiste prijs moet bepalen. Dit kan echter, zeer lang duren, aldus de heer Lindenbergh. die nog mededeelde, dat voor ieder bedrijf een zaaiplan moet worden ingediend. DE BOERDERIJ. Spreker deed vervolgens enige be langrijke mededelingen over de bouwwerkzaamheden in de Polder. Voor de bedrijven van 24 ha. en groter worden de schuren, waarvan de onderdelen in een fabriek worden gemaakt, in enkele dagen in elkaar gezet, waarna zij verder kunnen wor den afgewerkt. De schuren voor 36 ha.-bedrijven hebben een paardenstal voor 4 dieren, een stal voor één koe, een wagenberging en bergplaats, die voor bedrijven van 24 ha. hetzelfde, doch met een stal voor drie paarden. Over 't algemeen voelden de betrok kenen het wel als een bezwaar, dat zij geen vee zouden kunnen houden, door gebrek aan stalling. Voorlopig totdat de woning bij de schuur klaar is komt de boer met zijn gezin te wonen in de arbei derswoning, die in de onmiddellijke omgeving wordt gebouwd. De aparte woningen bij de ..prc-fabs" moeten nog worden aanbesteed, maar het be stek is vergevorderd. Er komen o.m. twee flinke woonkamers en vier slaapkamers in. alsmede een douche cel. Op de 12 ha-bedrijven worden boer derij. woning en bijgebouw aan elk aar gebouwd. Er komen twee typen, die niet veel verschillen. De bewo ners zullen de beschikking hebben over twee woonkamers, een slaapka mer beneden en nog .twee boven, evenals een badkamer. De veestal kan 6 koeien en 2 stuks jongvee, de paar- ook een kippen- en varkenshok bijge- denstal 2 paarden bevatten. Er wordt bouwd. In de 12 ha-boerderijen bij Ens komt de schuur tegen het huis aan met de veestalling middenin. OPLEVERINGSTIJDEN. De „prc-fab"-schuren moeten wor den opgeleverd In September, de ar beiderswoningen vóór Nieuwjaar a.s. Gehoopt wordt, dat dit inderdaad het geval zal zyn. maar in ieder geval zullen de bedrijven van 24 ha. en groter zeker betrokken kunnen wor den op 1 Mei 1950. De gronden moe ten worden aanvaard bij het roven van dc oogst, dus deze herfst. Al het heri'stwerk komt voor reke ning van de pachter, die zelf of met anderen kan ploegen of laten loon- ploegen. Een moeilijkheid is, dat "de pachter niet weet of de woning in deN.O.P. op 1 October beschikbaar is. De mensen, die nog vóór de win ter in aanmerking komen, zullen echter tijdig bericht ontvangen. Met de bouw op de 12 ha-kavels moet nog worden begonnen. De in schrijvingen van de aannemers ko men thans binnen en de inschrijf- sommen moeten nu vergeleken wor den met de som, die de regering be oogt. Zijn ze hoger, dan zal de mi nister van financiën een nieuwe be slissing moeten nemen. Voorlopig is de opleveringsdatum bepaald op 1 Maart 1950, doch er valt natuurlijk ten opzichte hiervan niets te garan deren. Tenslotte verklaarde de heer Linden bergh als antwoord op enkele vra gen, dat er vier groen voederdroge rijen zijn in de Polder en dat er zelfs een drijvende komt, voorts twee coöperatieve aankoopverenigingen en wat zeer belangrijk is, een goede, ac tieve voorlichtingsdienst. De scholen in de dorpen zijn voor openbaar on derwijs. In elk dorp zijn drie kerken (Ned. Hervormd, Gereformeerd en R.K.) mét pedikanten en geestelij ken. Dokters ontbreken al evenmin en ook aansluiting op electrisch net en waterleiding. EEN ZWARE STAP. Toen wij 's middags te Marknesse de pachters-in-spé spraken, bleek, dat zij alle buitengewoon tevreden waren over de geaardheid van de grond, die zij zullen moeten verbouwen. Daar stond tegenover, dat vele boeren de pachtprijzen te hoog achten en in dat opzicht nog wat huiverig zijn voor de toekomst. Maarook op Walcheren blijft de pachtprijs niet wat hij is- En in de N.O.-Polder zal Het Wereldgebeuren. Nu in het hoofdkwartier van de Ver. Naties te Lake Success de stilte is weergekeerd en het resultaat der de batten in paragrafen en resoluties neergelegd, kan de balans worden op gemaakt van het tweede deel der al gemene vergadering. Een onverdeeld gunstig beeld biedt deze niet. vooral omdat de wereld over verscheidene belangrijke kwesties niet veel wijzer geworden is. Een beslissing over het lot der voor malige Italiaanse koloniën werd naar de volgende zitting in September ver schoven. het debat over de Indonesi sche kwestie uitgesteld. Ook India's klacht over dc behandeling der Indi sche minderheid in Zuid-Afrika werd op de lange baan geschoven. Er is nog geen algemene vergadering voorbijge gaan of Zuid-Afrika heeft in de be klaagdenbank moeten plaats nemen als gevolg van de bekrompen rassen politiek in dat land. De briljanste ver dediging van dr. Malans gedelegeerde Eric Louw kan daarbij vrijwel een stemmige veroordeling niet verhinde ren. Verder echter willen de meeste delegaties niet gaan Het voorstel om door een speciale V.N. commissie een onderzoek te doen instellen kreeg geen voldoende steun en inplaats daarvan werd een beroep gedaan op Pakistan. India en Zuid-Afrika over het geschil een ronde tafel-conferentie te houden. Trygvc Lie's suggestie om een spe ciale garde op te richten ter bescher ming van het personeel der V.N. zal nader worden bekeken. Een commissie van 14 landen zal in September hier over rapport uitbrengen. Wat betreft Fx-anco-Spanje zal de diplomatieke ban voorlopig gehand haafd blijven, sl scheelde het een dub beltje op zijn kant.. De tegenstem van het nieuwe lid Israel gaf uiteindelijk de doorslag, hetgeen in Madrid tot 'n anti-semietische demonstratie leidde. Israël verkoopt zich voor veertig zil verlingen. was een van de leuzen van Franco's phalangisten. waarmee te vens bewezen werd, dat Franco niet ten onrechte buiten de Westerse ge meenschap blijft gesloten. Twee positieve resultaten blijven over. Dc eerste is dc toelating van Is raël tot lid van de U.N.O. Voor de jonge energieke staat, die zich geheel op eigen kracht heeft staande weten te houden, voor de bekwame minister Mosje Sjertok, is dc dag van de be slissing een hoogtijdag geweest. Dat de Arabische gedelegeerden uit ran cune cn protest de vergaderzaal ver lieten was een aftocht, die hun neder laag onderstreepte. Het tweede positieve resultaat lijkt minder belangrijk, doch is als eerste poging in de geschiedenis de nieuws voorziening van censuur en valse be richtgeving te bevrijden de moeite waard. Een conventie is tot stand ge komen. die de aangesloten landen verpjicht buitenlandse corresponden ten alle mogelijke faciliteiten te ver lenen en de censuur te beperken tot hetgeen „de nationale verdediging" vereist. Tegenover deze plicht staat het recht om bij een verkeerde berichtgeving een tegenspraak te doen publiceren. De Sowjet-groep heeft zich bij deze conventie niet aangesloten. In Oost- Europa is de pers nu eenmaal een instrument van de communistische partijen en de opvattingen daar over persvrijheid vallen door geen enkel compromis in overeenstemming te brengen met die in het Westen. Opmerkelijk is overigens, dat de tegenstelling Oost-West dit keer in Lake Success een geringere rol heeft gespeeld dan anders. Natuurlijk ont brak het weer niet aan heftige we derzijdse beschuldigingen. De verhou dingen waren echter minder sterk af getekend. De herhaalt geuite Sow- jet-klacht. dat de Angelsaksen steeds automatisch een meerderheid in het veld kunnen brengen vóór de eigen en tegen de Sow jet-voorstellen bleek on gegrond. Duidelijk viel dit keer een geografische groepsvorming binnen de V.N. waar te nemen, een Westerse groep, een Zuidamerikaonse. een Azia tische een Arabische en een Sowjet- groep en enige onafhankelijker) als Noorwegen en Israël. Dc oppositie te gen bepaalde voorstellen werd daar door gemengd cn minder eenzijdig. Met deze ontwikkeling is dc V.N.O. op de goede weg. Trygve Lie heeft er in zijn slotwoord geen twijfel over la ten bestaan, dat voor de U.N.O. de ko mende maanden moeilijk zullen zijn en nog vele problemen op een oplos sing wachten. Veel zal afhangen van de wijze, waarop de „koude oorlog'' verder verloopt. zeker economischer gewerkt kunnen worden. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat die pachtprijs gegadig den zal doen besluiten om in Zeeland te blijven. En ja. dan is er aan een verhuizing naar de polder nog een bezwaar en dat voelen de vrouwen zo zeer: het vertrek van Walcheren, de geboorte grond. het feit. dat het eiland zo ver weg komt te liggenMaar bij deze evenals vele kleinere bezwaren overwinnen de nuchterheid en de re de het gevoelselement, dat zeker het afscheid van Walcheren tot een ern- tige zaak maakt. Mr. A. J. v. d. Weel bracht deze kwestie ook naar voren in een ant woord, dat hij op een hartelijk dank woord namens allen van de heer C. Langebeeke, tijdens een gezamelijke maaltijd in Arnhem, tot de Walcher se boeren en boerinnen ï-ichtte. „De Herverkavelingscommissie, al dus mr. Van der Weel, wil geen pres sie uitoefenen op uw besluit, dat zwaar Is. In ons leven komen moei lijke momenten voor, waarin w|j ge neigd zijn ons bij het oude, vertrouw de te houden cn waarin wij tóch af scheid moeten nemen van veel wat ons zo lief is, omdat het in ons eigen belang geschiedt. Wanneer het be sluit gerechtvaardigd is, dan moet dit worden genomen ondanks kleine engrote bezwaren. De Herver kavelingscommissie wenst TT sterkte toe by het nemen van uw besluit. •Deze ernstige woorden maakten een diepe indruk en zullen d© komende dagen zeker nog wel eens door deze of gene In gedachten teruggeroepen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3