NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen SCHOOLRAAD TE GOES BIJEEN LAATSTE NIEUWS POMPSTATION BIGGEKERKE WORDT OMVANGRIJK VERBOUWD Duits? verstekel'ng aai boord van vliegtuig voor Schiphol De Gouden Koels aan boord van de „Mawa" gebracht Ook Italië krijgt een Kravchenkoproces. BLAUWE WEEK. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 MEf 1949 Inleidingen over beheer beginselen van GROTE BELANGSTELLING. Zeer vele leerkrachten, besturen van Chr. scholen en verdere be langstellenden kwamen Vrydag in zaal Ki\jger te Goes bijeen voor de jaarltfkse Schooldag van het 9c District van de Schoolraad. Na opening door de voorzitter, de heer P. Dekker en nadat dc se cretaris-penningmeester, de heer H. C. van Donk de notulen van de vorige vergadering had gelezen en het financieel verslag Had uitge bracht, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De heer A I. Catsman werd herkozen, tenvyi i.i de vacature ontstaan door 't ver trek van de heer J. W. van Swig- ehem werd gekozen de 'neer J. IJsselstein. hoofd van de Geref. Uloschool te Middelburg. Het af tredende bestuurslid werd dank ge bracht voor het vele verriente werk. „HET ECON. BEHEER ONZER SCHOLEN." Na dit huishoudelijke gedeelte werd de morgenvergadering verder gevuld met een Inleiding van de heer J. IJsselstein over „Het eco nomisch beheer onzer scholen." Spr. ging na hoe de schoolver enigingen nun geld verkrijgen en hoe dit \vordt besteed en wees hlrby op de vele moeilijkheden en mogelijkheden die de wet biedt. In het kort schetste hij de schoolge schiedenis sinds de vorige eeuw en de offers die door de voorstanders van bijzonder onderwijs moesten worden gebracht. De wet van 1920 bracht algehele gelijkstelling. Spr. gat de besturen verschillen de practische wenken en waar schuwingen. o.m. ten aanzien .van de verpachtingen van de ondet wij zers. Wat betreft de vergoeding voor de na-akte, merkte spr. op, dat oén verhoging zeker wenselijk zou zijn. De animo voor het verkrijgen van de na-akte is op het ogenblik zeer gering, mede ooi? in verband met de vergoeding, die bij de stijging van dc salarissen ongewijzigd bleef. Voorts besprak hij het vakonder wijs en de* verschillende uitgaven volgens art. 72 en art. 101 en de mogelijkheden die deze wetsartike len bieden. De boekhouding van de school vereniging dient in verband met dc ingewikkeldheid der administratie wel door een boekhoudkundige te geschieden. Ook is een jaarlijkse contröle van de gebouwen door 'n deskundige gewenst. Verder pleit te spr. nog voor verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid en wees op de voordelen van een cen trale inkoop van leermiddelen, hoe wel spr. hierover geen uitspraak wenste te doen. Op de inleiding werden verschil lende practische vragen gesteld, die door spreker werden beant woord, waarna aan het eind van de. vergadering, de voorzitter van de Chr. Kweekschool te Middel burg. de heer R. Batten wees op de moeilijkheden waarmee deze on derwijsinstelling te kampen heeft en de schoolbesturen opwekte lid te worden en de onderwijzers ver- aer bijzondere scholen en het Christendom. zocht hun daarvoor in aanmerking komende leerlingen naar deze kweekschool te zenden. „BEGINSELEN IN HET CHRISTENDOM." In de middagvergadering, welke nog drukker bezocht was dan de ochtendvergadering, sprak prof. dr. S. U. Zuidema uit De Bilt over ..Beginselen In het Christendom." Wij leven thans in een tijd dat de idee: beginselen van het Christen dom, van alle zijden wordt aange vallen. Mochten er beginselen zijn dan zouden deze uit de tijd zijn en dienen te verdwijnen met de tijd. Deze oppositie komt uit irrati- onalistische bron en Kierkegaard is er de geestelijke vader van. Het irrationalisme leeft uit het subjec tieve begrip dat er geen struc- tuurbeginselen zijn in de werkelijk heid. De ordonnantiën Gods geven echter aldus spr. de structuur aan, van de door God geschapen wer kelijkheid. Het subjectief beginsel bepaalt de visie en actie, de le venshouding van de mens. Het irra tionalisme zegt dat de structuur van de werkelijkheid beginselloos ls. Uitvoerig bestreed spr. dit mo derne denken. Niet to miskennen is dat veel in ons doen en den ken, aldus spr.. zweemt naar irra tionalisme. doch dit moet er uit in het belang van onze Chr. leer. Als bezwaar tegen de irrationalisten heeft spr.. dat zij zichzelf niet kennen en het kind met het bad water wegwerpen. Zij kennen geen enkele richtlijn meer. Deze bewe ging miskent de bybel als het woord Gods. Vervolgens besprak prof. Zuidema de beginselen. Deze mogen feilbaar zijn. aoch daar valt Gods woord niet mee. De samenbindende macht van 't Evangelie voert ook tot cencentra- tie in de strijd tegen de duivel. Het beginsel moet cle Christen lei den en hij zal zijn roep niet ver staan, wanneer hij geen oog meer heeft voor het afgodische van de vermeende waarheden van valse beginselen. Wie de waarheden van het beginsel miskent dat ieder leeft uit Gods woord, brengt een geestelijke ramp over het gehele Christendom. Op de met grote aandacht be luisterde rede volgde een breed voerige gedachtenwisscUng, waarna prof. Zuidema de vergadering met dankgebed sloot. Navigator zag plukje zwart haar Tien minuten voor het toestel van de American Ovefsaos Airlines dat om acht uur Vrijdagochtend met be stemming New York van Frankfurt uit opsteeg, op Schiphol landde, ont waarde de navigator van het toestel een plukje zwart haar. dat boven een zetel in de bemanningafdeling achter de cockpit uitstak. Onmiddel lijk ging hij een kijkje nemen, aan wie dit haar wel mocht toebehoren en tot zijn grote verwondering vond hij oen kleine man. weggedoken in de stoei. Twee uur lang heeft deze van Frankfurt af in het toestel kun nen zitten zonder dat iemand hem heeft opgemerkt. De navigator waar schuwde onmiddellijk de overige le den van de bemanning, die deze vreemdsoortige passagier kwamen be kijken. Hij vertelde in gebroken Duits een Pool te zijn. die voor de Russen gevlucht was. De gezagvoer der van het toestel liet onmiddellijk telegrafisch de politie-autoriteiten op Schiphol waarschuwen, die cm tien uur op het vliegveld gereed stonden om de Pool in ontvangst te nemen. Tüdens de visitatie bleek, dat de man Matthcus Rinner genaamd. Duit ser is. Hij hing een verhaal op. dat erop neerkwam, dat hij 's ochtends op het vliegveld bij Frankfort rond liep. erg moe was en in het vlieg tuig gestapt om uit te rusten. Plotse ling zou hij bemerkt hebben, dat het vliegtuig zich in de lucht bevond. Hij gaf op van beroep stucadoor te zijn. Waarschijnlijk is de Duitse verste keling geen politiek geval en zal hij Zondagavond wederom met een A.O. A.-vliegtuig naar Frankfort worden terug gevlogen. Ballonvarend echtpaar Boesman onvindbaar. De heer t. mevrouw J. Boesman- Visser, de bekende ballonvaardcrs, zijn sinds Zondag j.l. spoorloos ver dwenen. Men vermoedt, dat zij er gens in Duitsland zijn. Onder auspiciën van dc Keulse bal lonclub zou op Zaterdag 14 Mei te Vaals, op Nederlands gebied zijn op gestegen. Deze ballontocht zou het echtpaar dan waarschijnlijk boven Duitsland hebben gebracht. Op het laatste ogen blik echter schijnt deze opstijging af gelast te zijn. althans blijkens een te legram van de heer Boesman. Hij en zijn vrouw zijn Zaterdag nog te Kal- denkirchen gezien, vanwaar zij per auto verder Duitsland ingingen. Zon dag werd het laatste bericht ontvan gen. Zowel in de familie als bij de K.L.M.. waar de heer Boesman werk zaam is. verkeert men volmaakt in 't ongewisse. Al te ongerust maakt men zich echter niet. Vermoed wordt dat de papieren van het echtpaar om de een of andere reden niet in orde zijn bevonden. Commissaris der Koningin opent de tentoonstelling. Vrijdagmorgen zfln de Gouden Koets en de Creme Caliche aan boord gebracht van de „Mawa", het 610 ton metende binnenvaartschip, dat met de kostbare lading een rondvaart zal maken. Onder toezicht van de eerste stalmeester van de Koningin, ka pitein W. F. K. Bischoff van Heemskerck, z\jn de prachtige rij tuigen in de vroege ochtenduren naar de Haagse Laakhaven gere den en met grote omzichtigheid in de ruimen van het schip geborgen. Van de Gouden Koets was voor zichtigheidshalve de topkroon af genomen. Om het rijtuig aan boord te brengen was een speciale kooi van balken gemaakt, waarin een ryspoor was aangebracht. Deze kooi was zo geconstrueerd, dat de koets erin kon worden vastgezet. Het gewicht van de lroets is on- feveer 2000 kilo, de kooi weegt 500 kg. Met een zeven-tons drij vende kraan werd het rijtuig voor- ziofitlg opgehesen, waarbij de ve ring van de koets een ogenblik bedenkelijk zwiepte. De vaardige kraanmachinist en zijn maats een ter brachten hun uiterst kostbare last behouden in het ruim, welke arbeid door tal van cameras werd vastgelegd. Ook de Creme Caleche kwam zonder ongelukken op haar wielen in 't ruim terecht. Nadien werden andere onderdelen van de tentoon stelling als vitrines, poppen met de uniformen van de garaeregimen- ten. hgrnachementen en gala'tuigon, schabrakken van de koninklijke stallen enz. aan boord gebracht. Zodra de tentoonstelling gereed is, vertrekt de „Mawa" met zijn gulden vracht naar Middelburg. Zoals bekend zal daar Woensdag 25 Mei te 10.30 v.m. de tentoonstelling worden geopend. De opening zal worden verricht door de Commissaris der Koningin in Zee land, jlir. mr. A. F- C. de Casem- broot. Dc ligplaats voor het schip is aan de Loskade bij dc brug. De tentoonstelling zal voor 't pu bliek worden opengesteld op Woens dag van 14—18 en van 19.3022 uur, op Donderdag op dezelfde uren- en van 1013 uur. (Ingezonden mededeling). (Van "onze correspondent) De communist Edoardo D'Onofrio heeft tegen enige Italiaanse krijgsge vangenen. die uit Rusland zijn terug gekeerd. een aanklacht ingediend we gens aantasting van zijn goede naam. De zaak komt deze maand voor bij de tiende strafsectic in het Paleis van Justitie in Rome. D'Onofro. die oorspronkelijk socia list was cn in 1921 communist werd. vocht in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde van dc communisten. De fas cisten veroordeelden hem echter tot 12 jaar kerkerstraf. Het verbond van uit Rusland teruggekeerde krijgsge vangenen beschuldigt hem in een brochure ..Russia" ervan, dat hl) in de kampen Ornnki en Skit ten tijde van de veldtochten in Rusland politieke verhoren van Italiaanse krijgsgevan genen heeft afgenomen en hen wan neer zij niet zijn communistische me ning waren toegedaan, naar strafkam pen stuurde, waar nog op het ogen blik. zoals in Kiew, Italiaanse krijgs gevangenen op hun terugkeer naar huis wachten. Zeer vele getuigen, allen voormali ge krijgsgevangenen in Rusland, zul len in dit proces voorkomen. Men spreekt in Italië reeds over een ..Ita liaans Kravchenko-proccs". Vooral zal de als zeer slecht bekend staande be handeling van de krijgsgevangenen ter sprake komen. De aanklacht van D'Onofrio. die met deze stap het gehele verbond van uit Rusland teruggekeerde krijgsge vangenen dat op het ogenblik 60.000 leden heeft, aangevallen heeft, heeft veel stof doen opwaaien. (Nadruk verboden) Poncet Frans Hoge Commissaris voor Duitsland Frankrijk heeft André Francois Pon cet.. een 61-jarige diplomaat, tot Fran se Hoge Commissaris in Duitsland be noemd. Poncet was van 1931 tot 1938ambas sadeur in Duitsland, waarna hjj in de zelfde functie bij het Vaticaan werd benoemd. De laatste tijd is hij advi seur geweest van generaal Köntg. de Franse militaire gouverneur in Duits land. Acheson acht kans op ovéreenstemmlng groot. Minister Acheson heeft voor zijn vertrek naar Parijs een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt. tfat naar zijn mening de aanstaande vier ministers, conferentie over Duitsland een betere kans heeft ..dan ooit tevoren" om „een uitvoerbare cn doeltreffende overeen komst" te bereiken. Acheson zcide verder: ,.WU verke ren thans zeer zeker in een betere po sitie om de gevolgen van een misluk king het hoofd te bieden. Wij zullen behaalde successen niet verkwanselen voor beloften, die eens te meer illu soir zouden kiinncn blijken zoals in het verleden al te vaak het geval was". Acheson waarschuwde voor onge rechtvaardigd optimisme en zcide. dat de wereld de lessen van dc jongste geschiedenis niet moest vergeten. Volgens het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. hebben de Westelijke mogend- hoden 8 Duitse gedelegeerden uitge nodigd tot bijwoning van de aan staande conferentie te Parijs. Van de delegatie zullen vier" minister-presi denten deel uitmaken. Dc Duitse delegatie zal geraadpleegd worden en zal desnoods tijdens de conferentie uit naam van West-Dults- land kunnen spreken. Vrijdagavond is Bevin in Parijs aan gekomen. In antwoord op vragen van journa listen zei hij: „Ik heb thans niets te zeggen. U kunt beter komen, wanneer ik wegga". H.M. de Koningin ontvangt fam. Dewey. In paleis Soestdyk hebben H M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, Vrijdag de heer en mevrouw Dewey ont vangen. Het bezoek duurde onge veer een uur. De Koningin, de Prins en haar Amerikaanse gasten dronken de thee op het terras ach ter het paleis. Lt.-generaal H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst lid Raad van State. Naar wjj vernemen is het lid der Eerste Kamer, Luitenant-Generaal II. F. M. baron Van Voorst tot Voorst niet ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot lid van de Raad van State. Luitenant-Generaal H. F. M. ba ron Van Voorst tot Voorst Is 2 Augustus 1886 te 's-Gravenhagc ge boren. Hij nam in 1906 dienst als tweede luitenant by de cavalerie. In 1940 werd hy als Generaal-Ma- loor chef van de staf der Kon. landmacht. Sedert 1946 is hy lid der Eerste Kamer. In 1948 ver kreeg hij de titel* van luitenant- generaal. Arrestant sprong uit de trein Donderdagmiddag is een arrestant, die van Assen, waar hfj voor de rech ter van instructie was verschenen, naar Leeuwarden werd overgebracht. bU Hardergarijp uit de trein gespron gen. De man, een berucht inbreker, die o.a. te Zuidlaren enkele inbraken heeft gepleegd en door de politie van verscheidene Nederlandse ge meenten werd gezocht, sprong in een sloot. Zijn begeleider, een wachtmeester der rijkspolitie uit Assen sprong hem onmiddellijk na en schoot na te heb ben gewaarschuwd, op de -vluchteling. De man werd in de buik getroffen cn naar het ziekenhuis overgebracht. DE VERLIESLIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen 15 leden van het K.N.I.L. zyn gesneuveld. In de week van 9 tot 14 Mei werden ln België gemiddeld,158.453 werklozen gecontroleerd, een vermindering van 452(3- door stijging der bedrijvigheid in de bouw- cn landbouwnijverheid. Fout bij candidaatstelling te Zufddorpe. BEWILLIGINGS VERKLARIN GEN WAREN ONVOLLEDIG. Bij de candidaatsstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen in Zuid- dorpe is een kleine fout begaan door één van de Katholieke groe pen lijst van Waes die on verwachts nog een nasleep krijgt. Op elke zg. bewilligingsverkla- ring van de 12 candldaten kwam n.l. slechts de naam voor van de ondertekenaar. De Kieswet schrijft voor, dat hierop ook de namen moeten staan van cle andere can dldaten. De betreffende lijst werd ingeleverd en op de secretarie van Zuiddorpe werd de fout hersteld. Het Hoofdstembureau verklaarde deze lijst geldig, doch één van de leden heeft zich hiermede niet kun nen verenigen en is in beroep ge gaan. In verband hiermede zal het Col lege van Ged. Staten Maandag a.s. om 9 uur 's morgens op de griffie te Middelburg in openbare vergade ring bijeenkomen. Oriënteringsrit op Schouwen-Duiveland. De Motor-club „Sparta" te Zierikzee organiseert op 26 Mei (Hemelvaarts dag) een oriënteringsrit op Schouwen en Duiveland. over een afstand van circa 10 km. Men start om 1 uur op het Havenplein te Zierikzee. De rit duurt circa 4 uur. Er is rekening gehouden met dc Provinciale boot van 6.30 n.m.. zodat de deelnemers uit 'Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen weer op tijd naar huis terug kunnen keren. Provinciale bijdrage in reiskosten cursisten. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft aan de Staten der Provincie voorgesteld voor één maal en wel voor het jaar 1949 een bijdrage van 500.— te verlenen in de reiskosten van dc cursisten, die de door dc Prov. Commissie in Zeeland inzake opleiding voor Nijvcrheidsac- len gestichte cursus volgen, echter on der beding. dat dit bedrag geheel of tot een evenredig deel zal worden te rugbetaald wanneer over hetzelfde tijdvak alsnog een bijdrage uit 's Rijks kaS mocht worden ontvangen. NATIONALE COLLECTE. Ook dit jaar zal in Zeeland de Blauwe wéekeollecte worden gehouden. Het al coholgebruik neemt nog steeds toe en de gevolgen hiervan blijven niet uit. Niet alleen bij het snelverkeer, waar alcohol misbruik dikwijls de oorzaak is van ern stige verkeersongevallen, maar ook in de gezinnen. Regelmatig wordt de hulp van de Drankbestrijding ingeroepen om men sen op de been te helpen, wier leven we Cd verknoèld door overmatig 'drankge bruik. BUREAUX. Reeds sinds 1900 zijn cr overal in het land adviesbureaux cn consult atiebureaux voor alcoholisme, waaraan arisen en so ciale werkeis zijn verbonden, die alles ln het werk stellen om de drankzuchtigen te genezen. Dit jaar besloten de drankbe- strijdeisorganisnlies, die verenigd zijn in de z.g. Nptlonale Commissie tegen het alcoholisme een Nationale collecte te houden voor het werk der bestrijding. Het doel is o.a. om meer consultatie- en adviesbureaus te stichten en zodoende meer slachtoffers te kunnen helpen. In Vllssingen wordt deze collecte Vrij dagavond cn Zaterdag gehouden, in Goes eveneens op Zaterdag. VLISSINGEN. Het Vllssingsc drankwcercomitê is reeds werkzaam sinds 16 April 1918. Het comité heeft in de afgelopen jaren veel goeds tot stand weten te brengen. Zo werd er een actie gevoerd om Tuindorp en omgeving droog te leggen, die een gunstig resultaat had, voorts werd een drankweertentoonstelllng georganiseerd, gewerkt werd verder voor opname van een artikel.in de gemeentelijke politie verordening inzake jeugdbescherming tegen alcohol Dan was er elk jaar de Blauwe weekactie, lectuurverspreiding o.a. -onder de schooljeugd enz. Sinds 1923 ontvangt het comité een geméente-subsi- die. die sinds 1936 f 150 bedraagt. De he ren J. W. Daamen en A. C. de Baare hebben sinds de oprichting af zitting in het comité. Reeds meer dan 30 jaren werken zij voor de alcoholbestrij- ding in Vlislsngen. Oostburg wil weer een veemarkt- in het wederopbouwplan van de ge meente Oostburg is ook de aanleg van een nieuwe veemarkt opgenomen. Sedert bet jaar 1200 heeft Oostburg een vee markt bezeten en B. en W. zouden het betreuren indien in de toekomst de vee markt niet zou terugkeren. De raad van Oostburg deelde het gevoelen van B. en W. en gaf opdracht tot het maken van een plan Een commissie van deskundi gen zal benoemd worden om tot uitwer king van het plan te geraken. WEDVLUCHT. De* Zeeuwse concourscombinatie van Zaterdagvliegers (Z.C.C.) hield een con- coursvlucht van Vilvoorde, waaraan met 564 duiven werd deelgenomen. De 25 eerstgeplaatsten waren: 1 Iz. P. Ver- heijke, Borssele; 2 E. G. H. Graaïhuis, Middelburg: 3. 12 M. Minnaard, Yerseke; 4 M. Tazelaar. Tholen; 5 P, Klippel, Oud- Vossemeer; 6 L. Vermey, St. Philipsland; 7 A. v. d. Est. St. Philipsland; 8 A. J. Koeyers, St. Laurens; 9 A. Wagemaker, Tholen: 10 P. Tolhoek. Wemeldinge; 11 W. M. Walraven. Middelburg; 13. 19. 20 Job. van Es, Yerseke; 14 C. Lavip, We meldinge; 15 Gebr. Ridderhof. Yerseke; 16 D. Jansen, Tholen; 17 R. Dlrven, Mid delburg; 18 J. J. Oele. Yerseke; 21 S. Kodde. Veere; 22 A. Zoeteweij. Yerseke; 23 C. Pouwer. Veere; 24 M. Moelikcr, Tholen; 25 J. Lindenberg. Yerseke. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Vlissingen ds. Aan- geenbrug te Dordrecht. Druk verkeer in haven van Hoedekenskerke. Het is meermalen voorgekomen, dat van de haven te Hoedekenskerke door particuliere schippers een zodanig ge bruik wordt gemaakt dat de uitoefe ning van de Prov. bootdienst Terneu- zenHoedekenskerke hierdoor aan merkelijke vertraging ondervindt. Waar onder het begrip „aanlegplaat sen" de haven te Hoedekenskerke niet gerangschikt kan worden zonder wij ziging van het reglement op het ge bruik van dc Prov.- aanlegplaatsen in Zeeland, hebben G.S. aan de Prov. Staten voorgesteld, dat de titel van het reglement gewijzigd wordt en wel in dier vofege. dat tevens geregeld wordt het gebruik van de Prov. haven te Hoedekenskerke. Vergoeding reiskosten zwakzinnige scholieren. Sedert 1 Juli 1948 zijn dè gemeen ten verplicht aan ouders van behoefti ge zwakzinnigen, die een school voor B.L.O. bezoeken, wanneer dit gewenst wordt en de financiële toestand daar aanleiding toe geeft, een tegemoetko ming te verstrekken in de vervoers kosten, die zo nodig ten volle vergoed dienen te worden. In verband hier mede is door G.S. aan de Staten van Zeeland voorgesteld niet langer een provinciale bijdrage voor dit doel te verstrekken, omdat, wanneer dit on der de huidige omstandigheden nog gebeurt de gemeenten hierdoor be voordeeld zouden worden. Als datum van inwerkingtreding is genoemd 1 Januari 1949. 750 ton kruisbessen naar Engeland. In het Zeeuwsch Landbouwblad wordt, medegedeeld, dat cle export van kruisbessen naar Engeland dit jaar op 23 Mei zal beginnen. Volgens net handelsverdrag met Engeland zal voor 15 Juni 750.000 kg. kruis bessen naar dat land uitgevoerd moeten worden. Hiermede begint ook voor Zeeland het nieuwefruuseizoen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal ln Vlissingen te bereiken zijn; de heer G- J. M. de Greef. arts. Koudekerkseweg West 13. tel. 2121: te Veere, Serooskerke en Oostkapelle: de heer P. J. Bom, arts te Oostkapelle. tel. K 1188—276. Middelburg: Dr. J. C. Peeck, arts, Lan- geviele 49. tel. 2637. Koudekcrke, Westkapelle en Zoutelan- de: de heer L Sloos. arts, Middelburgse straat A 61, Koudckerke. tela K 1185— 231. APOTHEKEN. Middelburg' 21 t.:v. 27 Mei: Apotheek 'an Ficnbroek, Markt, tel. 2131. Auto op de Vlissingse Leeuwenlrap. Te Vlisingen is Vrijdag een auto dc z.g. „Leeuwentrap" van de Boulevard afgereden. Waarschijnlijk was de rem van de wagen, die bij het Strandho- tel stond geparkeerd, niet goed vast gezet. waardoor de auto de enigszins hellende boulevard afreed en vervol gens de trap ..nam". Halverwege deze trap bleef de auto met hpt spatbord aan het hek haken, cn kon niet meer verder. Een kraanwagep heeft het voertuig uit zijn benarde positie verlost. Dc auto was afkomstig uit Gouda. Ds. W. A. Versteeg nam afscheid van de Partij van de Arbeid. De oprichter van de Partij van de Arbeid te Kortgene en Colijnsplaat, ds W. A. Versteeg, die dezer dagen naar Winschoten vertrekt. heeft Vrij dag afscheid genomen van zijn poli tieke geestverwan» en. Hierbij waren o.a. aanwezig de he ren L. P. van Oorschot en A. J. Be renpas, resp. voorzitter en secretaris van het gewest Zeeland van de P. v. d. A, Er werd door tal van personen hot woord gevoerd en ook werden enige geschenken aangeboden. Voor al uit de toespraken bleek duidelijk welk een grote plaats ds. Versteeg op Noord-Beveland heeft ingenomen. Burgemeesterszoontje raakte onder vrachtauto. Vrijdagmiddag is het zesjarig zoontje van burgemeester Bouwense van St. Maartensdijk, dat op straat speelde met zijn autoped, onder het achter wiel van de vrachtauto van de heer S. van Stavenisse geraakt. Nadat dok ter Tazelaar eerste hulp verleend had. werd het knaapje naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht voor een nader onderzoek. Voor het rijksdiploma hoefsmid te Utrecht slaagden; C. Boone, Oostkapelle; J. Kurz. Serooskerke: J. Kleinepier. Zou- telande: A. H. Boer. Middelburg. A. Beek- Middelburg: J. Weijermans, Vlis singen. GEMEENTERAAD VLISSINGEN Aanvullend herstel van Boul. de Ruyter Waterleidingfusie in principe aanvaard. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich Vrijdag geruime tijd be zig gehouden met de vraag of cr een half miliioen gulden uitgetrokken irtoet wordc-n vóór dé verbetering van het -pompstation te Biggekerke. dat voor een derde deel voorziet in dc 'waterbehoefte van Vlissingen 3en of do gemeente Vlissingen in principe accoord moest gaan met het voorbe reiden van ene fusie tussen het Vlissingse waterleidingbedrijf cn de wa terleiding Mij. Midden-Zeeland. Beide besluiten werden na breed voerige beraadslaging aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De offi ciële raadzitting werd enige tijd ge schorst om aan de heer P. Kas, direc teur van het waterleidingsbedrijf-, ge legenheid te geven voor een uitvoe rige toelichting. De heer Kas zette uiteen, dat het vernieuwde pompsta tion Biggekerke het water zou kun nen leveren tegen een kostprijs, die nog beneden dc prijs ligt, welke het Waterleidingbedrijf Midden-Zeeland moet vragen. KWETSBARE AANVOER Bij de opheffing van het pompsta tion Biggekerke, zou dit aanwijsbare voordeel verloren gaan en zou men 240.000 M3 water per jaar meer moe ten betrekken van de Mij. Zeeland. Spr. herinnerde aan de moeilijkhe den, die er in het verleden waren op dagen van groot waterverbruik. Ook dit jaar zullen er van die dagen ko- mön en dan kan Biggekerke door tij delijke opvoering van capaciteit bij springen. Overigens wees spr. op het voordeel van een waterwinplaats dfcht bij de stad. De aanvoerleiding via Zuid-Be veland is 73 K.M. lang en daardoor kwetsbaar. BEPERKTE CAPACITEIT De gemeente Middelburg heeft haar waterleiding kort voor de oorlog ge heel op peil gebracht en dat bedrijf is thans rendabel. Vlissingen heeft dat niet gedaan en het staat voor het feit dat de capaciteit van Biggekerke niet verder opgevoerd kan worden. Wat de vernieuwing van het pomp station betreft, merkte de heer Kas op, dat het gemakkelijker zou zijn als men kon wachten tot de fusie een feit was. maar dat risico kan niet genomen worden, omdat die fusie nog veel tijd kan vergen. Nadat de officiële raadszitting her opend was werd het voorstel tot fu sie met de waterleiding Mij Midden- Zeeland besproken. De heer M. A. L. Beun informeerde naar de aandeel houders in de W.M.Z. De heer J. P Ventevogel wilde de beslissing laten aan de nieuwe raad. De heer H. B. J. Knoop achtte de huidige toestand een doolhof en was uit een oogpunt van gemeentelijk als uit provinciaal belang voor een fu sie. OVERHEIDSBEDRIJF. Nadat nog een zestal raadsleden korte opmerkingen hadden gemaakt, lichtte de burgemeester uitvoerig het fusie-voorstel toe. De Waterleiding Mij. Midden-Zeeland is de waterlei dingmaatschappij voor geheel Walche ren met uitzondering van Middelburg. De aandelen zijn geplaatst bij de pro vincie. de gemeentebesturen en de wa terleidingmij. Z.-Beveland, in welke laatste maatschappij ook weer de ge meenten aandeelhoudsters zijn. Wat de waterleidingtarieven betreft wees spr. erop., dat Vlissingen een van de hoogste tarieven heeft van het ge hele land en dat het waterverbruik hier het kleinst is. Het is wellicht wenselijk het tarief te herzien in die zin. dat het waterverbruik kan toene men. - Nu Vlissingen kan profiteren van de bijzondere rijksregeling die ten behoe ve van de watervoorziening is vastge steld voor de getroffen gebieden» moet die kans aangegrepen worden. De vraag of het pompstation Bigge kerke geheel buiten gebruik gesteld zou kunnen worden, is ook in de Snel- commissie Walcheren besproken, maar men beantwoordde haar ontkennend. De zetel van de Waterleiding Mij. Midden-Zeeland blijft te Vlissingen gevestigd. De rechtspositie van cle ambtenaren blijft als die van ambte naren bij de publiekrechtelijke licha men. Na korte discussie werden de beide voorstellen aangenomen. Enkele gevelrooilijnen werden vast gesteld en in verband met een op merking van de heer M .J. Corveleijn zal de verkeersregeling op de hoek WalstraatJacobsstraat nader worden bekeken. Een wijziging van de poli tieverordening in verband met de in voering van uniforme vuilnisemmers ontmoette geen bezwaar. Op voorstel van de heer J. Marijs zal echter het tarief voor het vuilophalen opnieuw aan de orde komen. Twee nissënhut- ten werden aangekocht als bergplaats voor Gemeentewerken. BOUL. DE RUYTER. De raad stond credieten toe voor verlegging van gas- cn waterleidin gen in de Boulevard de Ruyter en aanvullende verbetering van de Bou levard de Ruyter. Dit geschiedde echter niet dan na een zeer levendige discussie, waarbij verscheidene raadsleden het bezwaar opperden, dat B. en W. met deze voorstellen te laat bij de raad waren gekomen. Weth.- M. A. van Popering beant woordde de vragenstellers, maar hij moest aan de heer J Marijs zeggen, dat het werk aan de Boulevard waar schijnlijk niet gereed zou zijn binnen de gestelde tijd. Een voorstel van de heer M. A. L. Beun om de verlichting langs de Boul. De Ruyter aan cle zeezijde te plaatsen lokte een brede bespreking uit. De stemming (8 tegen 10) be sliste tenslotte in het voordeel van de landzijde. De raad besloot ruim 8000 M2 grond te verkopen aan de bouwvereniging 'Goed Wonen. Een crediet van 1295 werd verstrekt voor het inrichten van een bunker tot een waterreser voir voor de brandweer. Benoemd wérden tot onderwijzeres bij de gem. lagere scholen de dames J. F. van der Ende te- Borssele en M. Verheul te Heinkenszand; de heer J. Schoen te Hypolitushoef werd be noemd bij school C. Bij de rondvraag besprak o,m. de heer J. L. de Wit de verbetering van de Vrijdomsweg- en de bescherming van de plantsoenen, de heer Ventevo gel de verbetering van de toegangs weg naar de tennisbanen en de toe wijzing van woningen door de Wo- ningdienst en de heer Corveleijn de overlast van de bussen in de Bad huisstraat en het gereedkomen van het badpaviljoen en de springtoren. Wat de Vrijdomsweg betreft zegden B. en W. snelle uitvoering toe; aan de springtoren wordt gewerkt. Dc overige onderwerpen zouden dc aan dacht hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2