PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie wil einde van de Griekse burgeroorlog K BILT Voorstellen aan Engeland en Amerika om de kwestie te bespreken Deze week BERLIJNSE SP00RWEGLIEDEN UIT HET WESTEN IN STAKING Lichting 1949 niet geheel naar Indonesië HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR Sowjet-piloot bracht geheimen mee naar Zweden. DUIZENDEN BOEREN IN DE WILHELMINAPOLDER VOORSPELT, 192e Jaargang - No. 118 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F, B. den Boer. Adj. W. de Pagter, I-Ioofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 cl. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 aer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p, advertentie f 2.59. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer# Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 ljjnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vörststr. 55 teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzec: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Naar het Russische Nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt heeft de Sowjet-Unie aan Engeland en de Ver. Staten voorgesteld driemogenheden- bcsprekingen te houden over de Griekse kwestie. Moskou meent, dat een einde aan de burgeroorlog kan worden gemaakt, indien de drie landen een oproep tot vrede uitvaardigen en aandringen op de afkondiging van een algemene amnestie en het houden van algemene verkiezingen. De buiten landse hulp aan een der partijen in de vorm van mensen en materiaal zou moeten worden stopgezet. Bij eventuele verkiezingen wil de Sowjet-Unie waarnemers aanstellen als waarborg, dat ze volkomen vrij zullen zijn. Verder wordt de instelling van een controle-lichaam ter supervi sie van de Noordelijke grenzen wen selijk geacht. De eerste gedachtenwisseling over de toestand.in Griekenland, zo ont hult Tass, vond plaats op 26 April tij dens een diner ten huize van Trygve Lie. Hieraan namen deel MacNeil, de Britse minister van Staat, .John Rusk, Amerikaans onderstaatssecretaris en Gromyko, leider van de Sowjet-dele- gatie bij de V.N. Gromyko nam het initiatief tot de gedachtenwisseling en zijn collega's beloofden zijn verklarin gen akn hun regering te zullen over brengen. WASHINGTON VOORZICHTIG. Functionarisen van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken zijn geneigd het Russische aan bod met grote voorzichtigheid te be zien. Zij wijzen er op, dat de Ver. Sta ten. als altijd, bereid zijn de oprecht heid van elk Russisch voorstel, dat tot de oplossing van een wereldpro bleem zou kunnen leiden, te onderzoe ken. Zij vragen zich af, waarom de Griek se opstandelingen niet in eerste in stantie met de Griekse regering zou den onderhandelen. Verder wordt er op gewezen, dat de Ver. Staten steeds Het belangrijke feit van deze week is ongetwijfeld, dat de Tweede Ka mer zich accoord heeft verklaard met de door de regering inzake Indonesië gevolgde politiek. Welsprekend heeft minister van Maarseveen het Indone sisch beleid verdedigd en hij heeft er de meerderheid van de Kamer van weten te overtuigen, dat er geen an dere gedragslijn mogelijk is. Er was oppositie natuurlijk en duidelijk is ge bleken, dat de gang van zaken voor vele Nederlanders een bittere pil is. Maar inderdaad: er schijnt geen an dere weg meer te zijn. Intussen heeft dr. Beel zijn opvolger gevonden in de persoon van dr. A. H. J. Lovinlc, een man, die zijn sporen in Indië ver diend heeft, de toestanden en verhou dingen kent en dus nuttig werk kan verrichten. Rotterdam heeft zijn eerste officiële beweerd hebben, dat de betrekkin gen tussen Griekenland en zijn Noor delijke buurstaten een zaak voor de V.N. zijn. Desondanks zullen Ameri kaanse deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek niet nalaten de voorstellen van Gromyko nauw keurig te bestuderen. Het wordt zeer waarschijnlijk ge- aqht, dat de kwestie-Griekenland zal worden toegevoegd aan de lijst van onderwerpen, die Dean Acheson. dit weekeinde met zijn Britse collega Bevin zal bespreken. Naar vernomen wordt, heeft er reeds een voorlopige gedachtenwisseling plaats gehad tus sen het State Department en Enge land. Mogelijk zal worden besloten Grie kenland ook op de agenda van de Raad van ministers ban Buitenlandse Zaken te plaatsen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat McNeil Gromyko heeft meege deeld, dat geen onderhandelingen j kunnen plaats vinden over een zaak j van vitaal Grieks binnenlands be- j lang achter de rug van de Griek- se regering om. Waarnemers te Londen constate- ren een „treffende gelijkénis" van de Sovjet-Russische publicatie over de besprekingen inzaké Grieken- 1 land en die over de onderhandelin- 1 gen tusssen Jessup en Malik over opheffing van Berlijnse blokkade. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag in j een officiële verklaring gezegd: ,.Zc lang de huidige, toestand voortduurt, zulen de V.S. niet verslappen in hun vastbeslotenheid de. Grieken bij te staan zich tegen agressie te bescher men. De Griekse'kwestie hoort besproken te worden in de Ver. Naties, dan kan de Griekse regering zelf ook aan de discussies deelnemen. Daarom kunnen de Ver. Staten niet accoord gaan met een bespreking van dit vraagstuk op de a.s conferentie te Parijs. Mij. „Nederland" schenkt Prinses Wilhelmina een reddingsboot. De N.V Stoomvaart Mij. „Nederland" heelt aan H. K. H. Prinses Wilhelmina een motorreddingboot ten geschenke aan geboden. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft dit geschenk met genoegen aan vaard en benaald, dat deze motorredding boot ter beschikking zal worden gesteld van dc Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmij.. ter stationnering op een der posten aan de Nederlandse kust. De Prin ses 'leeft tevens te kennen gegeven, dat zij fer prijs op stelt, dat aan deze nieuwe motorreddingboot de naam wordt gege ven van haar overleden gemaal „Prins Hendrik", die steeds een bijzondere be langstelling voor hel reddingswerk heeft getoond. Zij eisen uitbetaling lonen in Westmarken Opnieuw zijn in Berlijn moeilijkheden met het verkeer gerezen, dit keer veroorzaakt door dc Duitsers zelf. Om middernacht zijn naar schat ting 12.000 Westberlijnse spoorwegmannen .in staking gegaan om betaling van hun lonen in Westerse Marken te verkrijgen. De oproep tot staking is uitgegaan van de Westerse vakbond, dc U.G.O. De spoorwegen in Ber lijn staan onder controle van de Sowjets. Kort na middernacht heerste er volkomen verwarring bij de lucht- spoorweg. Op de meeste stations irt de Westelijke sector waren de plaats- kaartenloketten gesloten en de passa giers konden er zonder kaartje het perron op gaan. Een aantal treinen reed nog ofschoon er op verschillende stations geen personeel aanwezig was om de installaties te bedienen. Buiten de stations waren politieposten opge steld. De spoorwegdirectie heeft gedreigd alle stakers te zullen ontslaan. In le maatregelen zijn genomen om de normale werking te verzekeren van de electrische stadsspoorweg en van de lijnen tussen Berlijn en de Ooste lijke zóne. De Westelijke vakbond heeft zij nerzijds aangekondigd, dat men zich met geweld zal verzetten tegen elke poging van spoormannen uit de Sow- jetsector om de controle over de sta tionsweg in West-Berlijn in handen te nemen. In een officiële Britse verklaring wordt de schuld gegeven aan de Rus sische autoriteiten. Gezegd wordt, dat veel narigheid is veroorzaakt door het in gebreke blijven van de onder Sow- jetcontröle staande spoorwegdirectie om de lonen van de employé's uit de Westelijke sector uit te betalen in de wettige munt van de Westelijke sec toren. INCIDENTEN. Na middernacht kwam het op di verse stations tot incidenten. Op het station Neukölln (Amerikaanse sec- bezoek gekregen van het Koninklijk een communiqué is verklaard dat al- Paar en het heeft Koningin Juliana een enthousiaste ontvangst bereid. Er was koninklijke belangstelling voor het Bouwcentrum. Trouwens ook in Nijmegen staat de wederopbouw weer in het brandpunt der algemene aan dacht. Nijmegen schijnt gedaan te krijgen, wat anderen niet gedaan kre gen. Over drie jaar zal het winkel centrum zich dank zij extra materia len en extra bouwvolume weer her steld kunnen zijn.En wat doet men nu voor Middelburg? In het buitenland mankeerde het al lerminst aan sensatie. In de eerste plaats maken de Russen, hoe welwil lend zij ook mogen zijn in andere op zichten, toch weer moeilijkheden, zij het dan ditmaal ook van administra tieve aard. Er is weer een „kleine blokkade" en wij zijn dus van het Berlijnse rumoer nog niet af. Nu is er voor de Russen wel aan leiding om een beetje geprikkeld te zijn. Want de verkiezingen in Oost- Duitsland zijn op een teleurstelling voor hen uitgelopen. Ondanks het jjzeren gordijn en ondanks de felle propaganda heeft de bevolking de moed gehad om zich tegen het com munisme te verklaren. Een opmerke lijk verschijnsel, dat bewijst, hoe diep, op grond van onverschillig wel ke motieven, de Duitse afkeer van het communisme is. Labour leed in Engeland nieuwe ne derlagen bij de gemeenteraadsverkie zingen, Engeland zorgde voor een ver dere sensatie door van een Pools schip in de haven van Southampton een verstekeling te halen, wiens uit levering door de Amerikanen is ge vraagd: de communist Eisler, die in Amerika het nodige kabaal heeft ge maakt. De Polen protesteren tegen' de arrestatie, de Britten doen of hun neus bloedt. En een uitlevering aan Amerika wordt inderdaad overwo gen.... Ten slotte heeft Italië ditmaal reden om te wenen. Geen koloniale gebieden terug.... En het scheen allemaal zo goed te gaan! De laatste kansen zyn weliswaar nog niet verkeken, maar de algemene vooruitzichten zijn voor de Italianen toch niet gunstig. Voor de merkwaardigste sensatie zorgde Oom Jozef, de heerser uit Mos kou, die het voornemen te kennen gaf om honderd jaar te worden. Toch een raar idee, dat wie op het ogenblik veertig is. zich als hij vijf en zeven tig wordt nog altijd zorg zal moeten maken over StalinGeen prettig vooruitzicht. Maar de mens heeft gelukkig niet in eigen hand om te bepalen hoe oud hij zal worden Zeer waarschijnlijk is. dat te be ginnen met de tweede helft van ae lichting 1949 (dat zijn dus de soldaten die in September a.s. on der de wapens moeten komen) niet meer alle dienstplichtigen naar In donesië zullen worden gezonden. Het ligt nl. volgens „De Tijd" ln de bedoeling van de legerleiding, dan een belangrijk deel in Neder land te houden teneinde ook in feite te kunnen voldoen aan de mi litaire verplichtingen, die voort vloeien uit het Atlantisch Pact. Uiteraard houdt de uitvoering van dit plan ten nauwste verband met dé ontwikkeling van de situa tie in Indonesië. Wanneer echter daar geen storende elementen op treden, dan kan men er vrijwel van verzekerd zijn, dat nog dit jaar de uitzending naar Indonesië sterk zal worden verminderd. Zulks geldt echter niet voor die soldaten, die tot het eerste deel van de lichting 1949 behoren. Zij zullen nog practisch allen naar In donesië worden uitgezonden. Dit is nl. noodzakelijk om het aangekon digde demobilisatieschema geheel te kunnen volvoeren. Daardoor zullen nl. naar wij vernemen, nog voor het einde van dit jaar 30.000 sol daten uit Indonesië naar Neder land kunnen terugkeren. tor) ranselden pro-Westerse spoor wegbeambten leden van de door de communisten gesteunde jeugdorgani satie af en verhinderden hen het sta tion over te nemen. Op het station Wannsee (Ameri kaanse sector) werd een propagan dist van de socialistische eenheids partij door een spoorwegbeambte af geranseld. Sowjctrussische soldaten en politie mannen van Oost- en West-Berlijn keken te® zonder in te grijpen. Stakers en pro-Sowjetrussische spoorwegbeambten raakten slaags op het station Schöneberg (Amerikaanse sector). De laatsten slaagden er in een trein te bezetten, die de stakers tot stilstand hadden gebracht. Politie mannen uit de Westelijke sectoren weigerden in te grijpen, daar naar hun mening dit stationsterrein onder beheer dei; Sow jetautoriteiten staat. Iedere Nederlander, moet en kan zijn steentje bijdragen. Geschenken worden op 8 en 9 Juli aangeboden. Thomas Mann. de beroemde Duitse schrijver zal voor het eerst na 16 jaar naar Duitsland terugkeren om aan de 200ste geboortedag van Goethe deel te nemen. Gelande jager zal onmiddellijk worden teruggegeven. Het Russische vliegtuig, dat be stuurd door een Sovjet-piloot Woensdagavond op liet militaire vliegveld in Stockholm landde, blijkt belangrijker te zijn dan uit de eerste berichten viel op te ma ken. Uit het onderzoek door des kundigen van de Zweedse lucht macht is namelijk komen vast te staan, dat het een nieuw type be treft, waarvan de constructie door de Russen angstvallig geheim werd gehouden. Het toestel z.ou ook een aantal geheime instrumenten aan boord gehad hebben. De Sovjet-regering heeft Don derdag Zweden om onmiddellijke teruggave van de Russische jager verzocht. Vrijdagavond meldde Reu ter uit Stockholm, dat de Zweed se regering dit verzoek heeft in gewilligd. Zoals reeds gemeld, verklaarde de piloot, dat hij genoeg had van het Sovjet-systeem en zich daar om graag in Zweden wilde vesti gen. Radio Moskou deelde mede, da de piloot wegens een foute oriën tering per abuis in Finland was geland. De Zweedse regering zal waar schijnlijk een verzoek om uitleve ring van de gedeserteerde luitenant pertinent weigeren Strijd om Sjanghai nadert zijn hoogtepunt. In een toestand van toenemende spanning en onbeschrijvelijke verwar ring nadert de strijd om Sjanghai thans zijn hoogtepunt. Volgens het laatste officiële communiqué bevon den de twee spitsen van de commu nistische legers, die op Woesoeng. de toegangspoort naar de haven van Sjanghai gericht zijn. zich op niet meer dan acht kilometer van elkander. De wetgevende Joean, welke thans te Kanton gevestigd is. heeft het ka binet verzocht bemiddeling van de Ver. Naties in te roepen. De Joean heeft verder de Sowjet- Unie beschuldigd van schending van het Chinees-Sowjetrussisch vriend schapsverdrag door hulpverlening aan de Chinese communisten. Bij demonstraties mechanische ziektebestrijding. Langzaam verhief zich de helicopter, die Vrijdag in de Wilhclminapol- der de mechanische ziektebestrijding van landbouwgewassen demon streerde, van de bodem. Bijna loodrecht steeg het vliegtuig omhoog. Even een kleine bocht, het kanaal over, toen bevond het toestel zich boven de wjjde vlakten van de polder en even later zag men uit een verncvel-installatie aan de voorzijde een nevel van disinfecterende, insec ten dodende vloeistof over de velden stuiven. Helicopter en vliegtuig in actie. Het was de sensatie van de dag en de duizenden Zeeuwse boeren, die uit alle windstreken der provincie naar Wilhelminadorp getogen waren, blakend van terecht gekoesterde be langstelling voor de nieuwste, ziekte- bestrijdingsmethoden, keken hun ogen uit. Ook de Belgische en Franse boe ren, die er ook waren, deden dat trouwens, evenals bij de demonstra ties, die door een gewoon vliegtuig werden gegeven. Zelfs de hazen en konijnen toonden belangstelling en holden dapper achter het vliegtuig aan! Te duur voor normale Zeeuwse be drijven. meenden sommige boeren en zij keken een tikje zuinig. Maar in combinatie is het best te doen, meenden anderen. En daarmede waren de gesprekken losgebrand en men werd het er wel over eens dat die atomizers (verne- velaars) heel wat economischer wer ken, dan de sproeoi-inrichting en ver stuivers. die men tot nu toe veelal gebruikte. Er kan immers met een veel geringere hoeveelheid vederstof worden volstaan. De zware tanks met vloeistof worden overbodig. Of het nu een helicopter is. die de vloeistof over het land nevelt, of dat het door een gewoon vliegtuig geschiedt, of dat er apparaten met paarden- of mo- tortractie voor worden gebruikt, dat blijft wellicht hetzelfde, het waren de vernevelaars. die hier hun nut op wel overtuigende wijze demonstreer den. Spuit en stuifWerktuigen waren er te kust en te keur, van allerlei fir ma's in Nederland en van allerlei ty pen. En ook de verschillende stuif- middelen werden gedemonstreerd op allerlei gewassen, als vlas, erwten, granen en zo voort. Het zou ons te ver voeren om hier een verslag te geven van de uiteen zettingen van de deskundigen, ir. P. W. Bakker-Arkema en dr. A. F. H. Besemer. die des middags een toe lichting gaven op het gedemonstreer de en de juiste toepassing van de gedemonstreerde bestrijdingsmiddelen. Dit hoort in een vakblad thuis. Wij kunnen volstaan met de mede deling, dat de toelichtingen een aan dachtig gehoor vonden en dat uit al les wel bleek, dat de Stichting voor de Landbouw met deze demonostra- ties een door de Zeeuwse boeren zeer gewaardeerde greep heeft ge daan. Voor de Stichting was het prettig, dat zulk een boven verwachting groot aantal landbouwers belangstelling toonde en nnar Wilhelminadorp geko men was. Dit zal ongetwijfeld een aanmoediging zijn om als dit wense lijk is nieuwe demonstraties te orga niseren. Het uitvoerend comité ter voorberei ding van de koperen bruiloftsviering van de Koningin en de Prins der Nederland deelt het navolgende mede, ..Op 7 Juli a.s. zal het 12'/? jaar gele den zijn. dat Neerlands Koninginne met haar gemaal in de echt werd verbonden. In die betrekkelijk rustige tijd, kon het Nederlands volk gelukkig niet vermoe den welke zware bezoekingen, welk een zee van lijden en van vernedering de naaste toekomst verborgen hield. De weg die volk en vorstenhuis zouden hebben te gaan. ging door de diepte. Het vaOer- land aan de rand van de ondergang, de leden van het vorstenhuis verdreven van de Nederlands bodem. Maar ook. al werden vorst en volk ge scheiden. behouden bleef door leed en lijden de band welke door de eeuwen heen. Oranje met het vaderland heelt verbonden. Dat alles is thans voorbij. Opnieuw werden Nederland en Oranje herenigd. Weer leeft het Koninklijk gezin rustig te midden van zijn volk. Is het wonder dat. nu over enige weken het Koninklijk Paar zijn koperen huwelijksfeest hoopt te vieren, bij velen van het grote Neder landse gezin de vraag rees op welke wijze dat heugelijke feit door Oranje en volk gezamenlijk zou kunnen worden herdacht? Herdacht naar goed Neder landse aard. zodat iedere Nederlander van hoog tot laag. arm of rijk. in staat zoude worden gesteld daarin, zonder be zwaar. aandeel te hebben. Voor ae uitvoering dezer gedachte werd een plan ontworpen omvattende zowel de feestviering op de herinneringsdag. als de aanbieding van een passend geschenk van alle Nederlanders. Het gevormde uitvoerend comité besloot ten aanzien van dit laatste punt aansluiting te zoe ken aan een door de regering gekoesterd voornemen om het totaal verouderde Huis ten Bosch, geliefde verblijfplaats van de Koninklijke Familie, te restau reren en zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen. Ook de omgeving waarin het gebouw ligt. verkeert echter in zodanige deplorabele "slaat, dat een nieuwe parkaanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg nu zou een waardig ge schenk van het Nederlandse volk aan zijn vorstin kunnen vormen, passend in de nationale gedachte. Teneinde tegemoet te komen aan de wens van velen het tevens mogelijk te maken ook in de meer huiselijke kring van het vorstenpaar een bescheiden aan denken van de natie te brengen, werd besloten tot aankoop van een gebruiks- servies. Zoals gezegd dient als voorwaar de voor de uitvoering van dit plan uit drukkelijk te worden gesteld, dat iedere Nederlander in staat moet zijn deel aan het geheel te hebben. Het comité is er zich immers volkomen van bewust, dat deze tijden voor brede lagen van ons volk uitermate drukkend zijn. Daarom wordt er bepaaldelijk prijs op gesteld, dat enerzijds geen olfers wor den gevraagd of gebracht, doch slechts een geringe bijdrage worde geschonken, welke niemand zal kunnen bezwaren, terwijl anderzijds iedere Nederlander bij de uilvoering van het geheel zal zijn be trokken. VELE KLEINTJES.... Hier worden dus metterdaad slechts de „vele kleintjes" gevraagd en die vraag vormt de grote aantrekkelijkheid van hel plan. Op deze lijn nog verdere aanwij zing te geven schijnt wel uiterst bezwaar lijk: een gulden b.v. zal in het algemeen voor vele particulieren, niet. voor ande ren nog wel bezwarend kunnen zijn. Wil het goed zijn. dan toch zullen vele der smallere beurzen met vrijmoedigheid en voldoening een geringer bedrag, b.v. een paar dubbeltjes of zelfs enkele centen moeten kunnen schenken. In deze geest handelend zal daarom worden getracht meerdere wegen te vin den welke naar het beoogde doel kunnen leiden: le. Er kan gestort worden op giro nummer 80 ten name van het comité koperen bruiloftsviering Koninklijk echt paar te "s-Gravenhage. 2e. Aan alle dagbladen in Nederland zal verzocht worden een formulier in de krant af te drukken, dat uitgeknipt kan worden en. voorzien van enkele postze gels daarna op de gewone wijze, zonder omslag, per post verzonden kan worden. De waarde van het aantal extra opge plakte postzegels, met een minimum van vijf cent. zal worden uitgekeerd aan het comité. De te vormen provinciale comité's zul len verder, naar de aard van iedere pro vincie, het plan mede tot uitvoering hel pen brengen. Thans bestaat er derhalve reeds de mogelijkheid om per giro van zijn mede leven te getuigen. PROVINCIAAL COMITÉ.. Onder auspiciën van het uitvoerend comité zijn provinciale comité's ter voor bereiding van de koperen bruiloftsvie ring gevormd. Voorzitter van dit comité in Zeeland is jhr. rar. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Middel burg, tel. 2145, Tijdens een bespreking met journalis ten vertelde burgemeester Visser van Den Haag, dat de parkaanleg met advie zen van Prinses Wilhelmina onder super visie von prof. Bijlhouwer uit Wage- ningen zal worden ontworpen. Het plan r dit park zal op 8 Juli door mr. Vis- op Huis ten Bosch in Den Haag in de vorm van tekeningen of een maquette in aanwezigheid van de leden van het erecoinité. de provinciale voorzitters »n hun secretarissen, worden aangeboden. Tegen 9 Juli organiseert de burgemees ter van Baarn, jhr. van Beeck Calkoon te Soestdijk een ochtend-defilé van „ge organiseerd Nederland", dat uit ongeveer 1500 personen zal bestaan. In de namid dag zuflen 1500 vertegenwoordigers on vertegenwoordigers van de Nederlandse jeugd defileren Deelnemers aan beide défilés zullen na afloop daarvan de gas ten van de Koningin en Prins zijn in de tuinen van paleis Soestdijk. Op 9 Juli zal een tweede deel van het nationale geschenk, de aanvulling van een antiek tafelservies, dat bij de Koninklijke familie in gebruik is. door het uitvoe rend comité worden aangeboden. Op het ogenblik wordt onderhandeld met vertegenwoordigers van de garde- regimenten grenadiers en jagers om in die kringen beslaande plannen voor de aanbieding van een cadeau met hierbo ven beschrevene te coördineren. De Koninklijke Marine zal het glaswerk voor het koninklijk jacht „Piet Hein" aanbieden. Dit schip is bij de marine in beheer. Hoewel de bijdragen voor de koperen bruiloftsgeschenken in één pot zullen vloeien, zal steeds een deel van de park aanleg door één provincie worden aan geboden. Tot dit park zal een tennisbaan behoren en voorts wordt overwogen of een zwembad kan worden toegevoegd. KORTE PREDICATIE Vrede laat ik U, Mijn vrede yeef Ik U: niet gelijkerwijt de wereld hem geeft Joh. 14:27a. Je moet er so maar ineens opkomen, om te bedenken, dat toe qnze nationa le feestdag achter de rug hebben en Hemelvaartsdag in het verschiet. U vindt dit zvaarlijk geen wereld schokkende ontdekking, omdat vw maandkalander beide data met grote, rode cijfers aangeeft. Maar ik durf er bij te blijven, dat het wél een ontdekking is! Goed, de wereld.wordt er misschien niet cloor geschokt, maar ik ben door die twee rode cijfers onzaglijk aange sproken. Eerst begon de 5 te spreken. Hij had het over de betekenis van de dag, die hij op het kalenderblad utm de maand Mei moest aangeven. Een heel verhaal over: bevrijding, geallieerden, voedsel voor uitgehon- gerden, nederlaag van Germaans on recht, terugkeer van gevangenen en dwangarbeiders, einde van de twee de wereldoorlog, hoop voor een itieu- we, betere toekomst. Maar het slot van zijn betoog klonk heel somber: „Dit alles wordt de 5de Mei herdacht. Helaas, de echte vrede heb ik niet gebracht". Maar toen begon de 26 te spreken. Helemaal niet over zangconcoursen en Christelijke sportfeesten, over sab- batheiligende mensen, die op Zijn dag hun Christelijke kans schoon za gen. Er volgde zelfs geen wetenschappe lijke verklaring over het doorbroken zijn. van de wet van de zwaartekracht, ivaardoor Jezus kon „opvaren" ten hemel. Het was maar heel iveinig wat hij zei. 't Ging over de ivaarachtige vrede, die geen afwezigheid van oorlog, maar alleen de aanwezigheid van God kon geven. Die vrede gaat bouen de vrede, die de wereld al of niet geeft, uit. Die vrede is er, hier op onze aarde, omdat Jezus Christus de wezenlijke oorzaak van onze on-vrede heeft weg genomen: onze schuld voor God. En omdat wij geregeerd worden door Hem, die alle macht heeft in hemel en op aarde. De Vredevorst En ik vond de boodschap van die geweldig belangrijk, xvant het was de boodschap van het Woord van God. En trie daarnaar luistert, gaat heer lijke dingen ontdekkentvereld- schokkendwereldbevrijdend. Zoutelande J. F. Wagener Jr. Ontploffing te Ulft eist één dode en gewonden. Vrijdagmorgen om ongeveer kwart over tien is te Ulft- een la ding dynamiet ontploft, waarbij één dode te betreuren viel, terwijl één persoon zwaar en twee licht werden gewond. Aan hulzen in de omgeving \yerd grote schade toe gebracht. Allen waren arbeiders van de fa. P. van Hees te Utrecht en in deze stad woonachtig. Ds fa. van Hees te Ulft, waar een nieuwe brug over de Oude IJs- sel zal worden gebouwd, is bezig de nog in het riviertje staande resten van de indertijd door de Duitsers opgeblazen oude brug te verwijderen. Hiertoe is een spring lading aangebracht, die clectrisch wordt ontstoken. Geduld van Oostenrijk, thans ten einde. AGRESSIEVE REDE VAN DR. GRUBER. De Oostenrijkse minister van bui- j tenlandse zaken, dr. Karl Gruber, j heeft in een toespraak tot het Con- I gres van de Volkspartij agressieve i taal laten horen. Hij waarschuwde j de vier grote mogendheden, dat Oostenrijk het opgestelde ontwerp- vredesverdrag over boord zou gooi en, indien er op de bijeenkomst te Parijs niet spoedig een oplossing voor ae Oostenrijkse kwestie ge vonden zou worden. Dr. Gruber verklaarde letterlijk: „De grote mogendheden moet worden duidelijk gemaakt, dat deze bezetting, die als bevrijding wordt gecamoufleerd, ten einde moet ko men, VVy moeten liet: deze mogend heden duidelijk maken, dat het ge duld van liet Oostenrijkse volk op is. Van nu af zal het Oostenrijkse volk een politiek van grotere ac tiviteit- volgen en de Oostenrijkse belangen boven de eisen en bevelen van de geallieerde, besturen stellen." WISSELENDE BEWOLKING. Geldig tot Zaterdagavond. Af en toe matige, overigens zwakke wind tussen Noord en West. Wisselende bewolking met kans op enkele versprei de buien. Ongeveer dezelfde tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1