REPUBLIEK ZAL OVEREENKOMST WAARSCHIJNLIJK AANVAARDEN STEMMEN UIT DE PERS SPORT EN WEDSTRIJDEN De nieuwe bedrijfsorganisatie AMERIKAANSE BALIE-MEISJES KOMEN NAAR NEDERLAND VRIJDAG 20 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Onderhandelingen over de ontruiming van Djocja verlopen gunstig. FLUISTERCAMPAGNES. Politieke kringen te Djocja, die nauw contact houden met republi keinse ministers en leden van het werkcomité van het K.NJ.P. (voor lopig republikeins parlement), voorspellen volgens het republi keinse dagblad „Merdeka", dat de bereikte overeenkomst waarschijn lijk aanvaard zal worden. Ofschoon enkele ministers niet tevreden zijn met deze overeenkomst, zal het re publikeinse kabinet, naar verwacht wordt, de overeenkomst goedkeu ren. In de zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. zal de overeenkomst ze ker een punt voor hevige debatten vormen. Genoemde kringen voorspel len, dat het werkcomité om verschil lende redenen de overeenkomst niet ongeldig kan verklaren. Verklaard werd, aldus Merdeka. dat. ofschoon de overeenkomst niet met voldoening aanvaard wordt, men haar toch kan beschouwen als uitgangspunt naar het plan-Cochran, dat gebaseerd is op de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville, die beiden door het werk comité van het K.N.I.P. geratificeerd werden. WERKGELEGENHEID IN DJOCJA. Te Batavia is de inschrijving open gesteld voor hen, die zich beschikbaar stellen in Djocja te gaan werken, al dus heeft Aneta van republikeinse zij de vernomen. De eerste dag hebben zich ongeveer 100 personen aange meld. De dienst voor Legercontacten heeft gemeld dat, terwijl de onderhandelin gen in Djocja betreffende de ontrui ming van de stad door de Nederland se troepen in gunstige sfeer verlopen, door bepaalde kringen pogingen ge daan worden om de sfeer te versto ren. Deze hebben fluistercampagnes georganiseerd met het doel het ver zinsel ingang te doen vinden, dat de Belgen bestuderen aanleg van Moerdijkkanaal. In een te Brussel gehouden vergade ring van de commissie voor Beneiux- toenadering is een rapport van het se cretariaat besproken. In het rapport wordt o.m. betoogd, dat de Nederlandse markt verzadigd en de positie van de gulden verstevigd moet worden om de wisselbaarheid van de va luta mogelijk te maken. Verder dient alles in het werk te worden gesteld om de vriendschapsbanden te versterken en elkaar niet te kwetsen. Tijdens de hierna volgende dicsussie onderstreepte professor Francois, oud hoogleraar der Brusselse universiteit en bekend waterbouwkundige, de noodzake lijkheid van een grondige studie der Bel gische eisen op het gebied van havens en rivieren, voordat deze officieel geformu leerd-worden.- ..De aanleg van het Moerdijkkanaal' aldus prof. Francois, zou ernstige gevol gen kunnen hebben in het bijzonder door een verplaatsing van de zware industrie naar de oevers van dit kanaal dat voor het grootste gedeelte op Nederlands ge bied zou liggen". Minister van den Brink naar Noord-Brabant. De miinster van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zal op uitnodiging van de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant op Vrijdag 30 Mei een bezoek aan die provincie bren gen. Des ochtends 10 uur heeft de minis ter een bespreking in 's-Hertogenbosch met het College van Gedeputeerde Sta ten en de Provinciale Raad voor de Wel vaart. Des middags wordt onder leiding van de burgemeester van Den Bosch te half 3 een bezoek gebracht aan uitbrei- dings- en industrialisatiewerken.j Daar na gaat minister van den Brink naar Oosterhout. Brabantse Volkshogeschool. De Brabantse volkshogeschool, die nog maar veertien dagen geleden is gestart, zal op 27 en 28 Mei a s. een congres houden op kasteel Bouvigne te Breda, in nauwe samenwerking met de Provinciale Demobilisatieraad voor Noord-Brabant. Het onderwerp van de bijeenkomst zal zijn de demobili satie van de Brabantse soldaten, die in Indië verblijven. DB KERKEN EN DE GRIEKSE BURGEROORLOG. Hoewel er slechts zeer schaarse berich ten komen over het lot van de kerk in Griekenland, is toch uit mededelingen, die hi$r en daar verkregen werden wel komen vast te staan, dat de kerk ten ge volge van de burgeroorlog zwaar heeït geléden. Zo meldt de „Church Times", dat er in Griekenland nog voortdurend gehele dor pen worden platgebrand door de com munisten en dat de verbinding vaak ver- oroken is door de burgeroorlog. Gebrek aan middelen en het feit, dat alle man- Qen voortdurend gemobiliseerd zijn, maakt dat de kerk geen mensen kan vinden, die voor een kerkelijk ambt kun nen worden opgeleid. De kerk doet wat zij lean om mede te werken aan de geestelijke wederopbouw door geestelij- Ken en leken meer kennis bij te brengen. &ort geleden ls in Athene een seminarie geopend voor priesters en gemeenteleden, waar zij een speciale opleiding ontvan- ®fn. v°?.r bet werk in de gemeente. De oil verwoesting is zeer groot. Van ,teH komen berichten over ver- 5}®*™ kerken, waarbij alles verloren 5ii i Priesters zijn vaak gedood of ZU leven in zeer kommervolle omstandig- de eerste Zondag in Maart ?£P L,aar een herdenking plaats van S350 priesters, die hun leven hebben ge- even in de strijd tegen de anti-christe- liJL rafchten- Het Seld dat door de We- -fiï?a van Kerken beschikbaar was ge- werd door de bisschoD van Ca- nrfo j?* geheim verdeeld aan tien EoJhI V%' e hieraan het meest gebrek weduwe van een prister. die onge hinderen is achtergeble- moest rondkomen van een pensioen j?"* dollar per week. In enkele bis sen rijn weeshuizen ingericht voor tya'ifiH1 r OU£Jers zijn omgekomen, kimiH Ya,n de mensen voor hun kerk «i.il w hieruit, dat in een klein dorp. TO«üü\men in kelders en stallen 2 Jh®" geld bijeen heeft gebracht om de kerk te herbouwen. zich in de omtrek van Djocja bevin dende communistische strijdgroepen door de Nederlanders van wapenen zouden zijn voorzien. Voorts zouden de communistische gevangenen door de Nederlanders in vrijheid worden gesteld. TAN MALLAKKA GEDOOD? Een redacteur van „Trompet Masjarakat" heeft te Soerabaja van personen uit Madioen vernomen, dat Tan Malakka zou znn neergeschoten door kolonel Soengkono en majoor Sabaroeddin van ae T.N.I. DE SAMENWERKING MET T.N.I. Generaal Engles. territoriaal. tevens troepencommandant van West-Java heeft er in een verklaring, naar aanleiding van een mededeling van de Wali Negara van Pasoendan op gewezen, dat het de rege ring van Pasoendan bekend moet zijn, dat tot nu toe de T.N.I.-onderdelen nauwelijks bij machte waren zich zelf tegen verzetsbenden staande te houden. Gebleken Is. dat aan de voor samenwer king opgestelde voorwaarden niet kon worden voldaan, omdat men zich niet voldoende kon instellen op de Negara gedachte en zich niet wilde schikken on der de Nederlandse bevelvoering. „Uit de ervaring, die met vele reeds overge komen T.N.I.ers is opgedaan, is voldoen de gebleken, dat zij zowel wat organisa tie en scholing betreft niet als volwaar dige krijgsgroepen kunnen worden aan gemerkt. zodat nog heel wat valt bij te schaven, voordat zij aan de handhaving van orde en rust kunnen medewerken. Hieraan zullen Nederlandse troepen van ganser harte meehelpen, doch als voor waarde moet worden gesteld, dat de re gering van Pasoendan dan ook loyaal en zonder enige terughoudendheid haar me dewerking verleent. Levenslang geëist tegen spion voor de Duitsers. SPIONNEERDE OOK IN VLISSINGEN. Donderdag begon het Haagse Bijz. Hof met de berechting van de Nederlanders, die als V-man nen en spionnen voor de Duitse „Aussenstelle" hebben gewerkt. Eén der verdachten, J. B. Boeg- heim, spionneerde reeds voor de oorlog voor de Duitsers. Zo moest hij begin 1940 in Vlissingen onder zoeken of daar Engelsen ons land binnenkwamen. Tijdens de bezetting drong hij in tal van illegale orga nisaties binnen. B. verklaarde, dat hn aanvanke lijk niet had geweten, dat de Duit sers aan de hand van zijn inlich tingen vele Nederlanders hadden gearresteerd. Zodra hh dat had vastgesteld zou hij protest hebben aangetekend. De procureur-fiscaai zag in Boeg- heim een zeer zwaar geval en eiste levenslange gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Büna een doelpunt, doch van Stoffelen, op de doellijn staande, stuurt de bal weer terug het veld in. V.l.n.r.: Van Stoffelen, Everse en De Munck. Voetbalprogramma. Prom. comp. 3e kl.: OdloAxel; Bres- kensMiddelburg. De voorlaatste wedstrijd-Zondag staat hier voor de deur en de restanten wor den opgeruimd. Axel heeft een kansje de tweede plaats te behouden, maar dan zal er nu van Odio gewonnen moeten wor den. In de thuiswedstrijd wisten ze het destijds niet zover te brengen. De beide slachtoffers van deze degradatie-compe titie treden voor de vierde maal dit sei- soen tegen elkaar in het krijt. Erg pret tig ging het destijds in de Zeeuwse hoofd stad niet Wanneer in dit opzicht een herhaling kan worden voorkomen, is er in elk géval nog iets goeds gebracht bij het scheiden van het oude seizoen. Prom. afd. Zeeland: Kruiningen— Schoondljke. De vierde klassers zijn Zondag van een koucia kermis thuis gekomen uit Schoon- dijkj. De papieren staan weliswaar nog beter dan die van de West-Z.-Vlamingen, maar een nederlaag zou toch de strijd nog in het nadeel van Kruiningen beslis sen. Een beslissing valt er in ieder geval, wani. bij een puntenverdeling prolongeert de thuisclub het vierde klassesehap. Prom. res. 2e kl.: Vlissingen II—Sarto Prom. res. 3e kl.: RAC II—Zierikzee II. Reeds één puntje is voldoende voor R AC II om het plaatsje in de res. tweede klass te behouden. Het lijkt, ons niet te veel ezegd hieraan de conclusie te ver binden. dat ook hier de beslissing Zon dag zal vallen. KAMPIOENSCHAP. Heerenveen—VSV.; NOAD—SVV; BW AGOW. PROMOTIE. WALCHERSE ZOMERAVONDCOMPETITIE. Denuitslagen van vorige week waren: Groep A: Lieftinck BoysZ.C.F. 5—3; VitriteSupporters I 11; Loodswe- De Regering antwoordt de Kamer. M. v. A. verschenen. haar memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag der Kamer over het wetsontwerp publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Wij ontlenen hieraan het volgende: ALGEMENE ASPECTEN. De regering merkt op. dat somrpige Kamerleden de taak van de nieuwe licha men te veel zien in de overneming van een deel der werkzaamheden, welke thans door de centrale overheid worden verricht. De nieuwe organisatie moet ook worden gezien als verdere ontwik keling van hetgeen reeds op verschillen de gebieden van het bedrijfsleven in pri vaatrechtelijk verband is tot stand ge bracht. OPBOUW DER BEDRIJFS ORGANISATIE. Inderdaad heeft de voorgestelde instel lingsprocedure belangrijke bezwaren. De bepaling, dat instelling van bedrijfsor ganisaties slechts bij de wet kan ge schieden. leidt gemakkelijk tot grote ver traging. Het vasthouden aan de in het wetsontwerp neergelegde instellingspro- cedure zal wellicht hiertoe lelden, dat de bedrijfsorganisaties volgens deze wet slechts moeizaam tot stand komen. De regering zou willen bevorderen, dat de instelling van hoofdbedrijf- en be drijfschappen wordt mogelijk gemaakt bij algemene maatregel van bestuur, in dien aan bepaalde vereisten voldaan is. Vooreerst dient naar hun mening de in stelling bij algemene maatregel van be stuur te worden beperkt tot die geval len, waarbij over de instelling overeen stemming bestaat tussen de regering, de de sociaal-economische raad en een vol doende representatieve vertegenwoordi ging van de betrokken ondernemers en van de betrokken werknemers. De spoedige instelling van een aantal nieuwe lichamen, als in het wetsontwerp bedoeld, wil de regering bevorderen door de sociaal-economische raad zo spoedig mogelijk te doen functlonneren, alsmede door de sociaal-economische raad ter stond te verzoeken in overleg te treden met die bedrijfstakken of gebieden van het bedrijfsleven, waar spoedige Instel ling van een bedrijf-, hoofdbedrijf- of productieschap naar zijn aanvankelijk oordeel wellicht in aanmerking zou kun nen komen. Ook de regering zou aan een spoedige totstandkoming van een aantal bedrijfs organisaties grote betekenis hechten. Al thans in de overgangstijd zal het. even wel onvermijdelijk zijn, dat zowel rijks- bureaux, bedrijf- en productieschappen, als bedrijfs- en vakgroepen bestaan. Wat betreft de opheffing van de ver schillende onderdelen van de *4;. orga- nisatie-Woltersom merkt de regering op, dat het geenszins in haar bedoeling ligt hiermede steeds te wachten, totdat een bedrijfschap of hoofdbedrijfschap op het betrokken gebied tot stand is gekomen. Integendeel ligt het In haar voornemen opheffing van vak- of bedrijfsgroepen steeds te bevorderen, wanneer de be trokkenen een redelijke termijn hebben gehad om een bedrijfschap voor te be reiden. zonder van deze mogelijkheid ge bruik te maken. De regering is bereid een fatale datum in 't onderhavige wetsontwerp op te ne men. Zij zou deze willen stellen op een termijn van drie jaren. OVERHEIDSINVLOED. De regering is bereid, aan de wens van vele andere leden om de ministe riële goedkeuring van de benoeming van een voorzitter van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap door het bestuur te doen vervallen, tegemoet te komen. Ook de regering hecht ten aanzien van openbare lichamen veel waarde aan een zo groot mogelijke openbaarheid. SAMENSTELLING. De regering zou het onjuist achten aan de aandrang van vele leden, het pariteits beginsel voor de samenstelling van de besturen over de gehele linie door te voeren, gevolg te geven. Bij de samenstelling van de besturen van productschappen is het vooral be langrijk alle bij de voortbrenging en ver deling van bepaalde producten betrok ken belangen zo goed mogelijk te doen vertegenwoordigen. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD. Blijkens de opmerkingen van vele leden ls de voorgestelde constructie van een lichaam „de algemene bedrijfsorganisa tie" met als bestuur de sociaal-economi sche raad niet geheel duidelijk. Onder deze omstandigheden geeft de regering de voorkeur aan een eenvoudiger con structie. In de nota van wijzigingen stelt lij mitsdien voor de desbetreffende arti kelen te wijzigen in dier voege, dat vol staan wordt met instelling van de so ciaal-economische raad. waaraan rechts persoonlijkheid wordt gegeven. Gezien de noodzaak de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zo spoedig mo gelijk volledig te doen functionneren en het feit. dat met de oplossing van het tuchtrechtprobleem, geruime tijd moet heengaan, heeft de regering gemeend enige voorlopige bepalingen betreffende tuchtrecht in het ontwerp te moeten op nemen. Wat het vraagstuk van de administra tieve rechtspraak betreft, zal de totstand koming van een definitieve regeling ge ruime tijd vergen. De ontwikkeling van de ondernemings raden in de practijk heeft steeds los ge staan van de ontwikkeling der bedrijfs organisatie. Reeds jaren lang bestaan er in verschillende grotere en kleinere on dernemingen vormen van samenwerking tussen werkgevers en arbeiders, die als voorlopers kunnen worden beschouwd van de ondernemingsraden, welke wet telijke regeling thans wordt voorgesteld. Deze vormen van samenwerking in de onderneming hebben geen direct verband met de vormen van samenwerking tus sen ondernemingen. zenAlberts 20. Groep B: Focus—E.M.V.V. 2—5: P.G. ZBakkers 32; P.Z.C.Pingelaars 04; FocusBoele en van Eesteren 13; OlympiaSupporters II 1—0. KORFBAL SERIEWEDSTRIJDEN. Over de korfbalseries, die te Mid delburg op Hemelvaartsdag a.s. ge houden zullen worden, kan gemeld worden, dat hiervoor 57 twaalftallen hebben ingeschreven. Gespeeld wordt op 10 velden op de sportterreinen aan de Nadorstweg. De internationale wedstrijd Het Zuiden uit Rotterdam tegen Voorwaarts uit Anwerpen wordt in de namiddag gespeeld. MADJOE—SWIFT 3—11. Door veranderingen in het pro gramma voor de eerste klasse is Swift I tegen Madjoe 1 te Vlissingen in het veld getreden, welke in een grote verwinning voor de Middelbur gers is geëindigd. Nadat Swift het eerste half uur een voorsprong had behaald door doelpunten van Voogd, Eiff en de Ru, kwam Madjoe even flink opzetten en wisten Kleiboer en van Es de korf te vinden. Hoewel Madjoe probeerde gelijk te maken, was de Swift-verdediging zeer goed. Nadat Bruggeman 2—4 had gemaakt, was het wel duidelijk, wie ging win nen. Regelmatig voerde Swift de stand op tot 2—11, tot dat vlak voor het einde Inderwich de stand tot 3—11 wist te verkleinen. ATHLETIEK Nieuwe Zeeuwse records. De tyd, die W. Rootsaert van „De Gazelle" Zondag maakte, n.l. 2.6.6 min. over 800 meter, be tekent een verbetering van het thans bestaande record met 0.1 sec. Dit is reeds het derde Zeeuwse re cord van het nteuwe seizoen. Hoogstwaarschijnlijk zal aan dit lijstje a.s. Zondag een nieuw re cord toegevoegd kunnen worden, daar Ballegeer van „De Gazelle" Dobbelaere van „Marathon", beiden a.s. Zondag 'zullen starten in één door de Amsterdamse At letiekvereniging „A.A.C." georgani seerde 25 km. wedstrijd. Hiervan bestaat nog geen Zeeuws record. Deze afstand is nl. nog niet door Zeeuwen gelopen. Toeristenseizoen 1949belooft voor Nederland goed te.worden. BIJZONDERE POLITIERECHTER. De Bijzondere Politierechter te Middel burg behandelde de volgende zaken: W. M., wagen- en carroseriebouwer te Middelburg, had ln 1948 van de firma Goedbloed 5','a M3 iepenhout gekocht, zonder vergunning: f 10.of 5 dagen. H. S.. directeur veilingsvereniging, wo nende te Rilland-Bath. had als werkge ver opdracht gegeven aan een 3-tal jeug dige vrouwelijke werknemers weeklonen uit te keren, welke uit gingen boven de wettelijke vastgestelde lonen; f 15.— of 5 dagen. A. D. S.. directeur veiling te Kapelle, werd eveneens veroordeeld tot f 15.of 5 dagen, wegens het betalen van te hoge lonen aan een 3-tal jeugdige werkneem sters. T. H.. constructeur, te Wemeldinge. had frauduleus uit België ingevoerd 4 bontmantels, deze zijn inbeslag genomen en verdachte werd thans veroordeeld tot f 300.of 2 maanden, met verbeurdver klaring der bontmantels. P. B., echtg. van A. T.. te 's Graven polder. had op 30 Oct. 1948 frauduleus in gevoerd 2 kg. suiker, 4 pakjes tabak, 2 ons wol en 1 pr. kousen. Een gedeelte dier goederen had verdachte verborgen onder haar kleding; f 10.of 5 dagen, met verbeurdverklaring der goederen. L. M., machinist te Hansweert. had op 15 Dec. 1948 frauduleus 7 kg. koffiebonen ingevoerd; f 10— of 5 dagen, met ver beurdverklaring der koffiebonen. Politierechter MISHANDELINGEN. De Politierechter te Middelburg be handelde de volgende zaken. W. K.. colporteur te Middelburg, had op 7 Februari 1949 in de woning bewoond door D. P. Klaassen een 13-tal ruiten stukgeslagen. Hiervoor werd hij door de Politierechter veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Z. B„ bankwerker, en J. K.. handlanger, beiden Polen, wonende te Vbssingen. had den op 26 Maart 1949 Adriaan Simpelaar mishandeld. Ieder f 25.— of 10 dagen, terwijl bovendien f 10.— moet worden betaald voor beschadigde kleding van het slachtoffer. P. V.. werkman te Oostburg, tijdelijk te Vlissingen, had zich op 16 Maart te Vlissingen verzet tegen de politie; f 30.— of 15 dagen. I. L., grondwerker te Grijpskerke. zag op 2 April 1949 dat enige eenden van D. Ridderhof op het land van zijn vader liepen. Daar dit reeds meermalen was voorgekomen en waarschuwingen aan R. zonder resultaat bleven, heeft verdachte de eenden op wat hardhandige wijze ver wijderd, waardoor er een werd gewond en moest worden afgemaakt. Wegens dierenmishandeling werd verdachte ver oordeeld tot f 20.— of 10 dagen. L. A. R„ aardappelkoopman te West- kapelle, had op 14 April 1949 te Zoute- lande A. J. Dominicus mishandeld; f 30.— of 15 dagen. I. K. F. en K. I. F., beiden belunvleeh- ters te Wolfaartsdijk. hadden op 13 Maart 1949 te Goes K. Burgs mishandeld; straf voor ieder f 30.— of 15 dagen. F. N„ transportarbeider te Roosen daal. verblijvende in een werkkamp te Vlissingen, neeft van een kamergenoot een bedrag van f 17.— weggenomen. Straf: 1 maand gevangenisstraf. J. J. v. H., grondwerker te Goes, werd wegens mishandeling van M. de Koster veroordeeld tot f 30.of 15 dagen. P. J. J. K.. opperman te Vlissingen, had in het tijdvak van 1 Januari tot 3 April 1949 34 balen cement weggenomen ten nadele van de N.V. van Leeuwen's stucadoorsbedrijf te Rotterdam, f 40.— of 20 dagen en 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar. C. v. S.. stucadoor te Rotterdam, werk zaam te Vlissingen. had vorenbedoelde cement gekocht; f 50,of 20 dagen. M. Th. v. R.. dienstbode, destijds te Kruiningen, had in October 1948 te Hans- weert 2 gouden ringen weggenomen, toe behorende aan P. J. M. A. v. d. B.. 6 weken gevangenisstraf voorw.. proeftijd 3 Jaar. P H., grondwerker te 's Gravenhage, verblijvende in een werkkamp te Mid delburg". had op 8 Januari 1949 een deken, welke hij van de Staat in bruikleen had, uit het kamp weggenomen: f 40.of 20 dagen. Chr. M. d. L., schipper te Amsterdam, had op 28 Maart 1949 te Hansweert. in zijn sleepschip een persoon verborgen, terwijl hij wist dat deze als dienstplich tig soldaat was gedeserteerd: f 25.— of 10 dagen en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 2 jaar. ,,IK BEN ER ZELF GEWEEST". (Van onze reizende redacteur) Een merkwaardig Nederlands initia tie! in het internationale vreemdelin genverkeer begint rijpe vruchten af te werpen. Ik bedoel dat van de Hol landAmerika lijn en van de K.L.M.. om niet alleen directeuren maar ook en vooral de leden van 't balie-perso neel der grote reisbureaux uit te no digen voor een kort bezoek aan Ne derland. Vóór de oorlog werd er Amster dam een sentimenteel cabaretliedje gezongen over een aardig blond meis je, dat ettelijke malen per dag achter de balie van een reisbureau met een bewonderenswaardige verbeeldings kracht de klanten de prachtigste rei zen naar verre landen wist voor te schilderen, maar dat nauwelijks ge noeg verdiende, om zelf eens af en toe des Zondags met de blauwe tram naar Zandvoort te gaan. Op het ogen blik kan men in menig reisbureau te New York. Londen of Parijs zulk een meisje aantreffen, dat zonder te jok ken tegen de klanten kan zeggen: „Gaat u eens naar Nederland, ik ben er toevallig pas zelf geweest en ik kan het u aanbevelen!" Of de heer H. W. de Jong. Neder lands directeur van de American Ex press Company, zich door dat liedje heeft laten inspireren zou ik niet dur ven zeggen, maar wel meen ik te we ten, dat het initiatief van hem is uit- OLY's STRAF TOT VIJFTIEN JAAR VERMINDERD. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de bokser S. P. Oly, die politie agent is geweest te Amsterdam, ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek. De doodstraf, waar toe het Bijzondere Hof hem had ver oordeeld. wilde de Raad niet opleg gen wegens de primitieve persoon lijkheid van requirant, die alleen door zijn. sport-successen de maatschappe lijke ladder is opgeklommen. gegaan. De genoemde scheep- en luchtvaartmaatschappijen betrekken echter uiteraard ook andere reisbu reaux in hun initiatief, dat het vo rig jaar op grote schaal is aangevat. Ook nu zijn de „balie-trips" weer in volle gang. De H.A.L. laat deze men sen meestal groepen van 30 met de ..Nieuw Amsterdam" reizen en zij blijven hier dus zolang het schip voor lossen en laden nodig heeft. Dc K.L. M., die met groepen van 12 werkt, brengt hen telkens na drie dagen te rug. Én wat krijgen ze hier nu te zien? Wel. dc trip begint doorgaans te Vo- lendam. waarover ik u wél niet na der behoef in te lichten. De namid dag van de eerste dag wordt besteed aan een rondvaart door de grachten van Amsterdam, die op elkeen, hoe blasé ook, altijd weer diepe indruk maakt. De tweede dag begint met de bloemenveiling te Aalsmeer, iets héél bijzonders voor alle buitenlanders. Dan volgt er een rondwandeling over Schiphol: de revisieloodsen, de link trainers. de proefbanken en de ci viele dienst; een kijkje achter de schermen derhalve. De namiddag is er een tocht langs de Vecht, via Doorn, Rhenen (Grebbeberg), Wageningen (hotel De Wereld) naar het slagveld van Arnhem. Terugreis via de Hoge Veluwe. het Nederlandse Chech- quers. Na deze vermoeiende dag volgt nog een rit door de bollenstreek, een bezoek aan Scheveningen en een rit door Den Haag. ALLES OVERVOL Het resultaat is zo overweldigend, dat de toeristenhotels in het Westen al sedert Pasen stampvol zitten. Al enige honderden malen is het in dit prille seizoen voorgekomen, dat toe risten in hun auto moesten overnach ten; sommige hebben (o.m. te Haar lem) onderdak gevonden bij politie agenten thuis. Het seizoen belooft be ter te worden dan het ooit geweest is, vooral nu de Canadezen en de Denen voor het eerst deviezen voor Neder land kunnen krijgen. (Nadruk verboden) De vereniging ter behartiging van be langen van de Nederlandse aardappel- handel (VBNA) bestond op 16 Maart jl. tien jaar. Dit feit werd Woensdag her dacht tijdens een landelijk congres van groothandelaren in aardappelen, dat in het Kurhaus te Scheveningen werd ge houden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Schoonebeek toez. A. Barendrecht te Klundert; Sidde- buren G. L. Stockmaan te Garst- huizen; Poortvliet R. W, Steur te Ouddorp* Antwerpen (Belg-. Chr. Zendingskerk) H. F. Kat, vloot- premlrant, Valkenburg (Z.H.); Hoogwoud-Aartswoud K. Luersen, cand. te Hoogrwoud; te Ommen (toez.) (vac. L. Emmerzaal) dr. A. J. Rasker, v.h. rector Hogere The ologische schooi te Batavia, thans met verlof te Groningen; te Lex- mond J. Timmer te Harderwijk. Aangenomen naar Hoqgwoud- Aartswoud K. Luersen, cand. te Hoogwoud; naar Sleeuwnk (toez.) J. G. R. Langhout te Westerem- dcn. Bedankt voor Amsterdam (bijz. opdracht v/h werk onder buiten kerkelijken) S. H. Spanjaard te GroningenLoon op Zand C. Treu- te Wilsum; IJsselstein Jac. Ver maas te Amersfoort. Bedankt voor Hoek ds. A. P. Plomp te Maurik (Gld.) GEREF. KERKEN. Beroepen te Tholen G. N. Lamens cand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Dokkum J. v. Wijn gaarden te Grotegast; te Oostvoor- ne (inzonderheid voor de Evang. arbeid) G. N. Lammens, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Barneveld Joh. Blauw, seer. Ned. Zendingsraad te Hilversum; voor Tilburg T. B. van Houten te Britsum (nadere besl.) GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Hooghalen Th. C. F. v. Kamp te Alblasserdam Nieuwlekkeriand. Nieuwe bonnen voor werkkleding liet centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 14 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorlumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men kopen: 'n werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer. Manches ter of pilow. een korte witte Jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. 12 en L 10 tm. 12 zijn geldig t.m. 9 Juli a.s. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rant soenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Het parlement van de staat Noord- Wtirttemberg-Baden heeft als eerste de grondwet van Bonn geratificeerd, met de stemmen der communisten tegen. Kort daarop keurden ook de parlementen van Zuid-Baden en de Rijnpalts de grond wet goed. Konrad Adenauer, de president van de parlementaire Raad te Bonn. die de nieuwe Duitse grondwet heeft ontworpen. SYNODE NED. HERVORMDE KERK. De Generale Synode der Ned. Hedv. Kerk. die op de Ernst Slllemhoeve de Lage Vuursche bijeen is. behandelde or dinantie 11. Voorts verschenen ter vergadering vijf predikanten, die twee jaar in de Prot. Kerk in Indonesië hebben gediend en vijf leger- en vlootpredikanten. Ds. H. A. Lieve en ds. A. Schouten, spraken over hun bevindingen bij de Prot. Kerk. De eerste wees op de grote mogelijkheden van het evangelie. de tweede, die de zelfstandige Minahassische kerk heeft gediend, op de spanning in dc gemeenten tussen het christen-zijn en het Indonesiër-zijn. Iiü wekte op Juist als kerk de verantwoordelijkheid voor het geestelijk welzijn voor Indonesië te blij ven voelen, ook indien de staatkundige verantwoordelijkheid afneemt.. Ds. Chr. ten Kate en ds. A. M. Brouwer spraken als vloot- en legerpredikant. De laatste wees op het uitnemend belang van geestelijke verzorging voor het moreel van dc troep, dat hij voor een zeer be langrijk deel goed achtte. ASSOCIATIE VAN EVAN GELISCHEN. Onder leiding van de Middelburgse predikant Dr. A. H. Oussoren, heeft de Nationale Associatie van Evange- lischen 'Nederlandse afdeling) in de Westerkerk te Utrecht, een vergade ring gehouden. De bedoeling van de Associatie is om Chr. Kerken, verenigingen en per sonen. op bijbelse basis tot samenwer king te brengen. In Augustus van dit jaar zal. tege lijk met de Geref. Oecumenische Sy node, te Amsterdam een landelijke vergadering worden gehouden, welke de mogelijkheid zal bieden tot het leggen van internationale contacten. BEVESTIGING EN INTREDE. Zondag 29 Mei a.s. zal cand. H. J. Ponsteen, des middags zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Kerk te Wol faartsdijk. na des ochtends bevestigd te zijn door de consulent, ds. S. P. de Roos van 's Heer Hendrikskinde ren. RAAD VAN KERKEN VOOR GEHEEL INDONESIË. De drang lot eenheid tussen de kerken in Indonesië is tot uiting gekomen door oprichting van Oecumenische lichamen. Reeds in 1945 is in Djocja een Raad van Kerken ontstaan, die de kerken op Javi dienend, deze trachtte samen te bun delen. De werkzaamheden van deze Raad zijn door de omstandigheden op Java zeer gehandicapt. Op de conferentie te Makassar in Maart 1947 werd ccn Raad van Kerken voor Oostelijk Indonesië op gericht die zijn zetel heeft in Makassar. Aan het einde van het Jaar 1947 werd een dergelijke Raad eveneens voor Su matra te Medan in het leven geroepen; ook deze heeft evenals die te Djocja door de omstandigheden zijn vleugels nog niet ten volle kunnen uitslaan. Deze drie Raden worden gedacht als regionale raden die hun werkzaamheden over een bepaald gebied uitstrekken en overkoepeld zullen worden door een Raad van Kerken voor geheel Indonesië. De oprichtingsvergadering van deze Raad is vastgesteld in October a-s.. waarbij afgevaardigden van alle kerken en wor dende kerken (en van ln Indonesië ge vestigde christelijke lichamen, wier werkzaamheid zich over geheel Indo nesië uitstrekt) zullen samenkomen om deze grote Raad van Kerken te institu- NED. HERV. KERKVOOGDIJEN ERGEREN ZICH. Op de te Leeuwarden gehouden jaar lijkse vergadering van de vereniging van kerkvoogdijen, die ongeveer 280 Ned. Herv. voogdijen omvat, is scherpe critiek geuit tegen de aanslagen, die de lande lijke commissie van de predikantssalarls- sen de plattelandskerkvoogdijen oplegt. Deze commissie doet de kerkvoogdijen het ene onrecht na het andere aan, zo werd er gezegd. De toestand is thans zo. dat verschillende kerkvoogdijen moeten overgaan tot verkoop van kerkelijke eigendommen teneinde uit de schulden en de ergernis te geraken. CONFERENTIE OVER INDONESISCHE KWESTIE. Op 21 Mei a.s. zal er in „De Keizers kroon" te Ruurlo een conferentie gehou den worden voor Ned. Hervormde predi kanten. kerkeraadsleden en anderen, die op enigerlei wijze in het kerkelijk leven werkzaam zijn. In hoofdzaak zal dc In donesische kwestie behandeld worden. Sprekers op deze samenkomst zijn ds. Brink, ds. Brouwer, dr. Gunning en de heer van dc Wetering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5