Wat waren de vliegende schijven? DOKTERS-ASSISTENTE Was het verschijnsel mythe of werkelijkheid LEVENSMIDDELENBEDRIJVEN IN DE BENELUX-LANDEN ZEEUWS DAMKAMPIOENSCHAP Anderson en Blom eindigden gelijk 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 194f> De mening van de Amerikaanse luchtmacht. ii Het mysterie was nog steeds niet opgelost, integendeel, er was cr één bijgekomen. Wat had Man teil de dood Ingejaagd? Shalett meent uit zijn onderzoekingen te moeten opmaken dat de piloot misleid Is óf door de planeet Venus, óf door een geweldige plastic ballon, die losgeslagen was van een a vy-omlerzoe kings ter rein voor kosmische stralen by Minneapolis. In Mantells geval zou de Venus- theorie wel eens kunnen kloppen. Dr. Hynek, professor ln de astro nomie, mede belast met het on derzoek naar de vreemde luchtver schijnselen, meent beslist, dat 25 pet. van alle vlicgende-schyven-ge vallen te wyten zijn aan de gril len van planeten, kometen, vallen de sterren en dergelijke. Venus is wel de ergste bedriegster. Gedu- rnde de wereldoorlog zyn honder den kisten afweerprojectielen ver knoeid op Venus, ln de tyd dat deze byzonder dicht bij de aarde stond en zonnestralen opving. Op de dag van Mantells dood stond Venus weer ln zo'n positie. Toen later nog eens zo'n vliegende schyf werd gezien, raadpleegde men voor af een astronoom, voordat jagers de lucht in werden gestuurd: wéér stond Venus zo dicht bij de aarde! Maar op de dag van Mantells dood was er ook zo'n reuzen plastic bal lon in de buurt van het vliegveld. Wat is het nu geweest? MONSTERBALLONNEN. Goed, er kan dan 35 pet. der se rieuze waarnemingen geboekt wor den op het debet der planeten enz. wat met de overige gevallen? Een aanzienlijk deel komt voor re kening van ballonnen voor de weerkundige dienst en de zg. radar doelen. *Ien gebruikt in de V.S. reusachtige ballonnen, die onwaar schijnlijk hoog kunnen stijgen. Som migen hebben een vast licht, an deren flikkerend licht, weer ande ren slechts reflectors, en zij heb ben verschillende vormen. Zü zijn soms zó monsterachtig, dat men er zonder schaamte aoor beangst kan worden. Bv. door de zg. RA- WIN (radar-wind) ballonnen. Meest al" zijn zij witachtig; en op 12 18 km. hoogte, waar zij gebruikt worden, kan men ze van de grond af niet meer zien. Aan elke ballon hangt een zeshoekig aluminium voorwerp, het radardoel. Deze voorwerpen slingeren en dwarrelen in de wind. de zon schijnt er op en men houdt ze gewoonlijk voor de vliegende schoteltjes. Foto's hiervan tonen Inderdaad schijfvor mige voorwerpen aan. En net in de tijd, dat de vlie- ;ende schotels een rage werden, lad de luchtmacht duizenden van die ballonnen over heel het land in de lucht. Men had de ballonnen soms aan elkaar bevestigd: de reeks schoteltjes! Er werden verder nog voor an dere doeleinden óók in die tijd trossen reuzenballonnen ge bruikt. En de Navy hield juist nieuwe proefnemingen. zelfs van vliegdekschepen; plastic ballonnen van enorme hoogte, met een door schijnende staart, kon men tot op 30.000 meter hoogte laten stijgen. Soms nog hoger. Deze gevaarten zwollen in de stratosfeer op tot een 50 meter lengte en bijna 30 meter doorsnee. Zij dreven soms 3000 kilometer van hun basis af. Na enige tjjd barstten zij en de stukken dwarrelden, glinsterend en reflecterend, omlaag. Men'geen kreeg dan de schrik te pakken, als hij het zag: vliegende schoteltjes! En wat te zeggen van de proef nemingen met Vliegende bommen, supersonische toestellen en dergelij ke monsters: leken moésten wel aan geheimzinnige vliegende schij ven gaan denken. Het is zelfs zo sterk, dat een expert op raketge bied. in alle ernst beweert dat de schoteltjes afkomstig zijn van Mars. In de hogere kringen van de luchtmacht der V.S. gelooft men niet aan vliegende schoteltjes. Men weet er precies wat voor soort proeven er genomen worden met al of niet. bestuurbare projectielen en dergelijke. Men weet het van eigen bod«m. men weet het ook van bv. de Soviet-Unie. En zij weten ook dat zelfs ervaren vliegers gefont kunnen worden door grillen van de zon. sterren, planeten en de zin tuigen ln het onmetelijke blauw van de hemel. Generaal Hovt S. Vandenberg. stafchef bij de lucht macht. zag zelfs tijdens een vlucht zo'n vliegende discus. Twijfelaar als hd was. ging hii wat exnerlmen- ter«n, draaide zijn hoofd links, rechts, omhoog, omlaag en merkte al gauw. dat hij het vliegende scho teltje kon zien onder een benaal- de gezichtshoek. Tenslotte, bleek het de weerkaatsing te zijn van grondllcht op zijn vleugel! Het Is ook eigenaardig, dat er nog nóó't een vliegend schoteltle Is neergestort. Bij de luchtmacht weet men het maar al te goed: veel waarnemingen moeten „lurht- medlseh" verklaard worden. Men kent bn de vliegers de duizeling, een lichte graad van bewusteloos heid, veroorzaakt door vliegen on gro*e hoogte of met hoge snelheid. En men kent er zelf-hvnnose, zelfs bij de beste piloten. Dat komt o.a. Kinderpostzegels op Curasao. Voor de eerste keer in de historie van Curacao is een serie kinderpost zegels uitgegeven. Het is een serie van zes zegels, waarvan de kopjes gemaakt zijn naar foto's van de drie typen, die in de Nederlandse Antillen het meest vertegenwoordigd zijn: de neger, de blanke en de Indiaan. De gehele serie heeft inclusief een toe dag van 1.35 (cur. courant) een waarde van 2,23(cur. courant). Deze toeslag komt ten goede aan een nieuw tehuis voor lichamelijk ge brekkige kinderen van alle Neder landse Antillen. voor als de vliegtuigbestuurder lang op één punt blijft staren, zo dat hij een Don Quichotte-gevecht gaat voeren tegen de sterren of frondlichten voor passerende vlieg- uigen houdt, otvliegende schoteltjes ziet. Hallucinaties! Het is zo sterk, dat een piloot, die zo'n onbewuste duizeling mee maakt. zelfs precies kan vertellen hoeveel klinknagels er aan het (nooit) gepasseerde vliegtuig za ten. Zoiets heeft ook een heel nuch tere vlieger, Gorman uit North Da kota, blijkbaar meegemaakt. In zyn snelle P 51-jager ging hij op een avond naar een voetbalwedstrijd in een verlicht stadion kijken. Vijf minuten lang. Toen hy wilde te rugkeren ny was misschien 1500 meter hoog zag hij beneden hem een lichtbal over het voetbalveld scheren. Tot zijn eigen verbazing zag hy geen kans net voorwerp te overlappen. Het ging sneller, als hy vol gas gaf, het ging lang zamer, als hij zijn eigen snelheid verminderde. Toen steeg het met Gortman op zijn hielen tot 4000 meter hoogte. Zonder zuurstof durf de hy het echter niet verder dan ruim 5000 meter hoogte te volgen. Het voorwerp verdween toen. Men heeft eens een proef met een ballon genomen. Een vlieger moest wat rond het gevaarte ma noeuvreren. De ervaringen waren frappant: de stuurloze ballan „zwenk te' als de piloot een bocht nam en soms leelc zy sneller voort te bewegen dan de jager. ZWENDEL EN Zwendel ln vliegende schoteltjes kwam ook al voor. In Wisconsin was een slimmerd op de gdachte gekomen om een „vliegend schotel tje" te exposeren. Hy had al aar dig wat aan deze bezienswaardig heid verdiend, toen de politie hem in zyn kraag greep. Ergens in het Zuiden was zo'n vliegende discus op straat terecht gekomen. Het voorwerp was van aluminium, met wat radiolampen, condensatoren, schroeven en koperdraden. Het bleek al gauw dat een nijdige kantoor klerk het uit de dakgoot van een fabriek had geworpen om zijn baas de stuipen op hei. lijf te jagen. Men neeft verklaringen te over om de verschijnselen te herleiden tot alles behalve de mythe der vlie gende schoteltjes. Zo denkt de i Amerikaanse luchtmacht, nog steeds belast met het onderzoek, er over. Het is geen grapje, maar werkelyk waar: de officieren, die de vliegende schoteltjes-historie moeten ontraadselen, hebben al de werken doorgeworsteld van wijlen Charles Fort, een schrijver uit Bronx (New York), die zijn hele leven heeft besteed aan het ver zamelen van gegevens over won- derlyke verschynselen. En nu zeggen zij: er is niets I nieuws onder de zon. Want Fort J schreef ook al over hagelstenen zo groot als een olifant, sneeuwviok- ken als schotels, over „vliegende" voorwerpen als runderen, bloed, boter, kool, zout* zwart poeder, bijlen, klinkers, stenen, vuurballen, menselyke wezens, vissen, kikkers, padden, slangen, mieren, wormen en zelfs hooimijten. Met authen tieke verklaringen! Wat zou men zich dan druk ma ken over vliegende schoteltjes? Samenwerking van de groothandel (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Mei De regeringen van de drie Beneluxjanden mogen ln verschillende conferenties reeds opvallende resultaten voor de toekom stige samenwerking en voor het met elkaar ln overeenstemming bren gen van de economische maatregelen in België. Nederland en Luxemburg bereikt hebben, het is een verheugend verschijnsel, dat daarnaast het bedrijfsleven zelf alles in het werk stelt om het op zo kort mogelijke termijn eens te worden over regelingen, die gezamenlijke toepassing ver dienen. dat het stelsel, zoals dat in 1933 in Nederland werd Ingevoerd, de voor keur verdient boven welk ander stel sel dan ook. De eenmalige heffing bij de-bron met vrijstelling van de overige schakels is de beste oplos sing. omdat zij een volledige, doel treffende en eenvoudige contröle verzekert. Wat de wyze van inning aangaat, meende het congres de voorkeur te moeten geven aan het stelsel van de driemaandelijkse betaling, ge paard gaande met de verplichte aangifte. ORGANISATIE In de conclusie over de bedryfs- organisatte wordt de wenselijkheid uitgesproken, dat de overheid by de uitwerking van de wetten en rege lingen betreffende de publiekrechle- lyke bedrijfsorganisatie voortbouwt op vrije, uit het bedrijfsleven zelf voortkomende organisaties en dat deze vrije organisaties, mits zy re presentatief zijn, worden belast met de daarmede gepaard gaande, ad viserende en uitvoerende werkzaam heden. TOELATING In een volgende conclusie kwamen de delegaties overeen, dat het nood zakelijk is de toelating tot het be drijf niet open te stellen dan voor Zo is op het einde van de vorige week in Brussel een congres gehou den door de vakorganisaties op het gebied van de groothandel in levens middelen. Dit congres werd bezocht door ongeveer driehonderd deelne mers en werd ook in regeringskrin gen van het uiterste gewicht ge acht, hetgeen blijken moge uit de aanwezigheid van de Belgische mi nisters van Landbouw en van Econo mische Zaken. De vergadering hield zich bezig met vier hoofdonderwerpen, nl. de omzetbelasting de reglementering van het bedrijt, de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie en de vesti gingsregelingen. Nadat in sectie ver gaderingen over elk punt door een spreker van ieder der deelnemende landen een inleiding was gehouden, zijn in de plenaire zitting enige re soluties aangenomen, die aan ae re geringen zullen worden voorgelegd en die als leidraad kunnen dienen voor overheids-maatregelen. Het congres besloot om door mid del van de beroepsorganisaties con tact te biyven houden en een nauwe en onmisbare samenwerking tot stand te brengen. BELASTING Wat de belasting op de koopwaar betreft, concludeerde het congres hen, die kunnen aantonen de nodige handelskennis en vakbekwaamheid te bezitten. Zij waren van mening dat er aanleiding is zekere onmis bare voorwaarden te stellen aan de installatie en de technische inrich ting van het bedryf, daar waar dit nodig is en spraken de wens uit. dat net initiatief in deze materie moet worden overgelaten aan het georganiseerde bedrijfsleven. De taak van de overheid zal moeten worden beperkt tot het sanctlonneren van de voorgestelde regelingen en het hou den van toezicht op een rechtvaar- j dlge uitvoering door de erkende be- roepsorganisaties. GELIJK NIVEAU Wel was het congres van mening, dat in het kader van de Benelux, de betreffende regelingen niet noodza- kely dezelfde behoeven te zyn in de partnerslanden en dat het voldoende is te streven naar een gelyk weder zijds niveau door permanente sa menwerking. Teneinde aan de consument in de drie landen goede producten tegen zo laag mogelijke pry zen te waar borgen, zonder voor de handel on dragelijke verplichtingen of lasten te scheppen, achtte men het ge wenst om gemeenschappeiyke nor men vast te stellen, te zorgen voor een bevoegd contröle-apparaat en de daarmede verband houdende wetten en regelingen voor te bereiden door een gemengde commissie van ambte naren en bedrijfsgenoten. De prijzen moeten gebaseerd zyn, zo meende men, op de wet van vraag en aanbod. De gemeenschap pelijke economische politiek moet lelden tot 't gelyk maken in de drie landen van de regelingen ten op zichte van in- en uitvoer en de ver- voerstarieven van de Spoorwegen dienen met elkaar in overeenstem ming te worden gebracht. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de heer C. A. van Donselaar, voorzitter van de vak groep Groothandel in Kruiden5 erswa- ren. Vooral de vestigingsregeling werd door de Belgen zeer enthou siast ontvangen. Twents echtpaar erft van Amerikaanse oud-tante. De familie Riesewyk. bestaande uit man. vrouw en twaalf kinderen, kreeg dezer dagen van het gemeen tehuis te Losser bericht, dat zij eer lang een erfenis uit Amerika kon verwachten. Een oud-tante is in de leeftijd van 92 jaar te New-York overleden, een erfenis van ongeveer 3 millioen dollar nalatend. De erfenis was bestemd voor haar acht neven en nichten, van wie ech ter de mees ten reeds zijn overleden, zodat de nalatenschap aan hun kin deren komt. De overleden moeder van mevrouw Riesewyk had dus recht op een achtste deel dat nu onder haar zeven kinderen wordt verdeeld, van wie er één in België, één in Nederland en vijf in Duits land wonen. De familie Riesewyk, waarvan de man en zes kinderen op een textiel, fabriek in Enschede werken, ziet nu met belangstelling naar de verdere berichten uit Amerika uit. Tot nn toe was de vrouw van rijpere leeftijd het stiefkind van de mode. Het is echter 'n verheugend teken, dat onlangs tijdens een televisie-show in Engeland verscheidene modellen voor oudere dames door oudere dames werden getoond. De japon links boven is van ge bloemde zijden jersey. Het model is zeer eenvoudig; een strak lyfje met punthais en aangeknipte mouw, terwjil de nauwe rok onder de taille een weinig is gedrapeerd. Gecompliceerder is de creatie van Lanvln rechts boven. Over de nauwe rok vallen twee van links naar rechts oplopende schootjes. De knopen aan de rechter kant suggereren daar een sluiting. Het materiaal bestaat uit gryze zijde met ingewerk te nop. De ontwerper van de donkerrode wollen huispyama links onder, heeft zijn model „Volendam" genoemd, er. niet ten onrechte. De manchetten en brede ceintuur z(jn van angorawol. Met de klomp muiltjes vormt de pyama een exotisch geheel. Hollands, en tóch niet Hollands. Niet alleen het mannelijke Volendamse costuum inspireerde de mode-ontwerper, ook het costuum van de vrouwelijke inwoners van Volendam trok zijn aandacht. Bij de donkerblauwe wollen cock tail jurk, met het zo populair geworden schouder decolleté, behoort een kapje, van hetzelfde kant waarmee ook de japon is afgebet. SENSATIONEEL SLOT DER LAATSTE RONDE De van weerszijden scherp op winst ingestelde party tussen de Jonge en Blom, was reeds in re mise geëindigd. Anderson was nog doende zjjn na 514 uur spelen volkomen gewonnen stelling tegen Vink de finitief in winst om te zetten, waarmede hij de kampioenstitel weer voor een jaar de zijne zou mogen noemen. De belangstellenden gingen voor een gedeelte huiswaarts, omdat de beslissing practisch reeds gevallen was. Zo was de situatie, toen plotseling het meest onverwachte geburde... Anderson raakte by de laatste zet van zyn party en tevens van de gehele wedstrijd even uit zyn concentratie, speelde de verkeerde schyf en het werd remise! Eén voor de omstanders volko- 1 men onbegrijpelijke wending. die Anderson de meest teleurstellende ervaring uit zijn dammersloop baan bezorgde. Eén van die mysterieuze krach ten in de sport, welke zowel ten goede als ten kwade kunnen wer ken, deed op dat moment zyn in vloed gelden. De voor de bezetting van de 6e plaats van belang zynae party tus sen Rijkse en Strooband Jr. ein digde eveneens in remise, zodat de volledige eindstand luidt (allen 11 partijen gespeeld). 1. en 2. Anderson en Blom 16 p.; 3. de Jonge 15 p.; 4. en 5. Bran denburg en Heydra 12 p.; 6, 7 en 8. Lente, Rijkse en Sinke 10 p.; 9. Strooband Jr. 9 p.; 10. Vink 8 p.; 11. en 12. Boogaard en de Smet Üvenals vorig jaar zullen dus FEUILLETON „Nu zie je waarom ik zei, dat het niet lang kon wachten". Het gezicht van Mildred Hilary plooide zich in een glimlach. „Het wachten heeft zo al genoeg geduurd". Daarna sprak ze met zacht verwijt: „Wel, zeg je niets, Janice-lief?' Haar moeder had haar wel eens kun nen waarschuwen dat er bezoek was. Iemand, die haar vaag bekend voor kwam maar dat kon haast niet en toch was het.... „O, Bengy!" De oude bijnaam kwam vanzelf, terwijl Janice een stap naar voren deed en haar gezicht opklaarde. „Maar dat is onmogelijk! Wanneer bed je terug gekomen? We dachten allemaal, dat het veel langer zou du ren, je komt van zo geweldig ver en we hoorden in tijden niets van je. Maar je bent het toch heus, in het niet, Ben?" „In eigen persoon," antwoordde de jonge man, die zo lang en recht ach ter de kleine gestalte van Janice's moeder stond. Hij ging nu naast me vrouw Hilary staan en sloeg een arm om haar stevige middel. Hij bukte zich en gaf haar een klinkende zoen op haar zachte wang. Terwijl hij zich oprichtte, glinsterden zijn ogen van ondeugd. „Dat was de wyze waarop je moe der me begroette, een gepaste ont vangst voor de held, die terugkeert uit de oorlog. Ik veronderstel niet" zijn toon werd spottend verwijtend „dat ik zo'n hartelijke en toepasselij ke ontvangst van haar dochter kan verwachten." „Behalve wanneer je op je num- door ADELAIDE HUMPHRIES mer gezet wenst te worden", gaf Ja nice terug, maar haar snel uitgesto ken hand was in tegenspraak tot haar woorden. „Je bent nog precies dezelf de Benjamin Early Archer een gro te oude plaaggeest, zelfs al ben je dan in de oorlog geweest, gedurende drie jaar was het werkelijk zolang? Je bent geen sikkepit veranderd, ten minste niet zichtbaar". „Hoe vindt u dat nou?" De jonge man verwijderde zijn arm van me vrouw Hilary's middel en trok een treurig gezicht, voordat hij zich om wendde om de uitgestrekte hand van haar dochter te drukken. „Was het werkelijk zolang? terwyl ik dacht, dat ze zou zeggen dat het eeuwen ge weest waren. En niet zichtbaar veran derd, terwijl je als man toch genoeg hebt doorgemaakt om het stempel daarvan te dragen, of je zou als man niet veel waard zijn geweest. Geen begroeting zoals voor een verloren zoon past, geen krans om zyn nek, geen zachte liefkozing. Eigenlijk moest ik je geen hand geven, Janice, maar gezien het feit dat ik een heer ben en welopgevoed, en bovendien een terug gekeerd overwinnaar, zal ik het toch maar doen." Hij nam haar hand vast in de zijne en hield die lange tijd vast. Zijn vro lijke ogen verrieden niets van de din gen, die een zeeman moest hebben meegemaakt gedurende drie eindeloze oorlogsjaren en gleden langzaam over haar gezicht als hadden ze lang ge hongerd naar dit ogenblik. „Het spijt me, als 't zo klonk", zei Janice. Ze zou haar hand hebben te ruggetrokken als hij haar niet zo ste vig had vastgehouden.... „Ik ben ge weldig blij, dat je weer terug bent, Ben". Ze was biy, maar toch kwam deze verrassing te plotseling om haar de wat gedrukte stemming, waarin ze was thuisgekomen, he lemaal te doen vergeten. „Het klinkt overweldigend". Zyn aardige, edelmoedige mond trok weer een grimas. Hy was niet knap, maar hij zag er uit zoals de gemiddelde, gezonde normale jonge Amerikaan er behoort uit te zien: ruim één meter negentig lang, met brede schouders en smalle heupen; hij droeg zyn kleren nonchalant, haast slordig, maar toch met een zekere zwier; zijn blonde haar ver toonde een krul, die zich niet in een scheiding liet dwingen; zijn oren en mond waren Iets te groot, de neus lichtelijk krom door jeug dig contact met een base-ball tenviil zyn ogen blauw en open en eerlüK waren. „ik ben overweldigd. Dat is 't precies." Janice trok nu haar hand, naar zy hoopte, ongemerkt terug. O, hemeltje, hy was niets veran derd! En ze had zo gehoopt, dat dit wel het geval zou ziin. Drie lange jaren! Zo vele. vele mylen van elkaar. En ze had haar brie ven nog wei al tyd zo zorgvuldig vriendschappelyk gehouden. Niets meer dan dat en ze waren niet meer zo talryk geweest in de loop der tyden. totdat zy ze deze laat ste maanden totaal had laten op houden. En toch stond hij hier, in de keuken van haar moeder, nog altjjd precies dezelfde. „Natuurlyk is ze dat!" zei haar moeder nu, haar als steeds de hel pende hand toestekend. ,Jk was ook overweldigd. Je zou me met ie pink tegen de grond hebben kunnen slaan, toen ik de deur open deed en Ben daar stond. Hy is nog precies dezelfde, alleen mis schien wat langer en forser. Ik hoopte zo, dat fe dezelfde zou biy- ven. Ben, als je eens wist hoe ik dat gewenst heb!" Ze draaide zich om, om hem voor te gaan naar ae keuken, misschien om met te to nen hoeveel het voor haar beteken de dat hy nog dezelfde was. Want Ben Archer was haast een zoon voor de Hilary's. Hd had bij hen in de buurt gewoond van de tyd, dat hij een Kleine jongen was totdat zijn vader stierf en net bru-n stenen huis van de Archer's werd gesloopt. Mevrouw Hilary wist wel waarom Ben steeds door de jaren heen naar deze buurt en het huis van de Hilary's was teruggekeerd waarom hun huis het laatste was geweest, dat hij bezocht had voor dat hy onder dienst ging en net eerste, waarin hij terugkeerde na zyn tehuiskomst en ontslag. Janice wist dit natuurlyk ook wel. En die wetenschap was een groot verdriet in plaats van vreugde. Want nu zag ze Ben volkomen on veranderd terug, na een afwezig heid, die juist die verandering had moeten brengen, waarop ze had gehoopt. ..Misschien had ik myn baard moeten laten staan", zei Ben, ter wyl hy als een ruiter te paard op één van de rechte keukenstoe len ging zitten en zyn lange benen om de poten sloeg alsof hij die liever wilde steunen dan zyn ge wicht laten dragen. „Ik had een pracht van een baard." Hy streelde een denkbeeldig gewas met tedere aandacht. „Je zou me er nooit van hebben kunnen beschuldigen, dat lk er nog precies eender uitzag, als ik die voor jou had bewaard? „De hemel zy dank, dat je dat niet deed!" Janice ging tegenover hem zit ten, achter de eettafel Ze dacht wel niet, dat Ben er overheen zou springen ora de begroeting op te eisen, die ze hem had geweigerd, maar hy zag er naar uit, dat hy niet zou terugdeinzen voor een veel geduchter hindernis. (Wordt vervolgd). Blom en Anderson.^^^Jjeslissings- partijen moeten spelen. Het is ons intussen een raadsel, waarom het reglement niet 1, inplaats van 3 partijen voorschryft. Overigens be looft het een wel zeer spannende krachtmeting te worden tussen deze twee vrijwel gelykwaardige en ongetwijfeld beste Zeeuwse spelers. Bovendien is deze match in zoverre „billijk" te noemen, daar hy als revanche kan gelden voor dezelfde match van verleden jaar. die toen door Blom werd verloren. Door het gelijk eindigen van Sinke, Lente en Rijkse moeten ook deze spelers een beslissings- toumooi spelen voor de 6e plaats, wy zyn geneigd hiervoor Sinke de beste kansen toe te kennen. GOEDE PRESTATIE VAN DE JONGE. Aandacht verdient nog de pres tatie van de Jonge, d!e heeft be wezen slechts een nuance in kracht te verschillen van de leiders. Be halve deze was hij ook degene, die in dit toumooi ongeslagen bleef. Brandenburg en Heydra zyn ver naar boven opgerukt, al is dit zonder aan him keurige verrichtin gen ook maar iets te kort te wil len doen wellicht voor een ge deelte mede toe te schrijven aan het faden van Sinke en Strooband Jr. Deze toch speelden ver bene den hun normale kunnen en zijn beide voor een 5 punten onder hun gebruikelijke score gebleven. In iets mindere mate geldt dit ook voor Lente. Rijkse blijkt steeds weer uit het góede hout gesneden te zijn en zijn leeftijd ln aanmer king genomen, is hij een speler, waarvan men nog zeer goede din gen mag verwachten. Vink mist o.i. voldoende kennis van de zui vere theorie van het spel en dit brengt hem tegen gerout'neerde en theoretisch onderlegde spelers te dikwijls in het nadeel. Boogaard en de Smet blazen hun partijtje al jaren mee en doen dit telken jare met wisselend succes. Ditmaal dragen ze broederlijk de rode lan taarn. Belde zyn het echter spe lers, die wanneer ze er speciaal voor gaan „zitten" de meest verrassende resultaten tegen de sterkste spelers kunnen bereiken. En wat misschien nog meer zegt, spelers, die men om hun prettige houding in geen enkel Zeeuws kampioenschap zou willen missen. Gezamenlijke houding van het Westen in China. De Amerikaanse en Britse regering zijn overeengekomen hun politiek in China op elkaar af te stellen, aldus een Londense correspondent van de New York Times. Beide regeringen zullen trachten in deze zaak over eenkomst te bereiken 'met andere lan den van het Atlantisch Pact, die be langen hebben in het Verre Oosten, in het bijzonder Frankrijk en Neder land en met „enkele vrije anti-com munistische Aziatische landen". Volgens de correspondent ligt het niet in het voornemen de erkenning van de Chinese nationalistische rege ring in te trekken, doch de overtui ging, dat het eind van deze regering nog slechts een kwestie van tyd is, neemt hand over hand toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4