NIEUWS UIT ZEELAND EERSTE STEEN VOOR NIEUW VEILINGSGEBOUW Vrij op Nationale Feestdag? Handelsbelang en de winkeliers te Middelburg Eeuwfeesten te Zierikzee. WALCHEREN jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 1949 De toenemende betekenis van de tuinbouw. Plechtigheid te Middelburg. Donderdagmorgen werd in tegen- Nvoordigheid van het college van B. en W. van Middelburg, en het bestuur der Coöp. Veilingver. Walcheren en enige genodigden de eerste steen ge legd van de nieuwe gebouwen dezer vereniging aan de Nieuwe Vlissing- seweg te Middelburg. Zoals bekend hoopt men een deel van de nieuwe gebouwen reeds in Juni in gebruik te nemen. Nadat de voorzitter der vereniging, de heer B. Koole, een woord van wel kom had toegeroepen aan B. en W. van Middelburg en aan de heer Ma- thysen, dir. van Gemeentewerken; bracht hij in herinnering, dat het reeds de tweede maal is. onder zijn voorzitterschap, en in een tijdsverloop van twintig jaar, dat voor een gebouw van de Coöp. Veilingver. de eerste steen wordt gelegd. Spreker dankte voor de grote belangstelling bij deze eenvoudige plechtigheid en zag daar in een bewijs voor de toenemende be tekenis van de tuinbouw op Walche ren. Deze belangstelling wordt z.i. te recht betoond, want de tuinbouw wordt steeds belangrijker. De heer Koole dankte bestuur en Raad van Toezicht voor de uitnodi ging om de eerste steen te leggen, en gaf uiting aan de hoop dat de Coop. Veilingvereniging gespaard zal blij ven voor nieuwe oorlogsrampen en dat de gebouwen, die thans worden opgetrokken tot in verre toekomst zullen stand houden. Nadat spr. B. en W. van Middelburg en de directeur van gemeentewerken dank had ge bracht voor hun medewerking bij de voorbereiding van de bouw. legde hij vervolgens de eerste steen. Jhr. mr. W. C. Snndberg tot Essen- burg, burgemeester van Middelburg, wenste de Coöp. Veilingvereniging Walcheren van harte geluk met deze eerste steenlegging. Opbouwen, zo zeide spr. is prettig werk en dat de ze tweede steenlegging noodzakelijK i6. bewijst dat de Coöp. Veilingver. Toenemende activiteit in sommige delen van Java. OFFICIEEL OVERZICHT MILITAIRE SITUATIE. Van officiële, niet nader genoem de zjjde wordt gemeld: De op 7 Met gesloten overeen komst neeft in sommigo delen van Java reacties onder de bevolking gewekt. Ook een zekere toeneming van terreursaetiviteit wordt ln ver band gebracht met de onderhande- Ijngen." Een aanval op Modjokerto is blijkens aangetroffen gegevens waarschijnlijk een onderdeel van 'n plan van Verzetsgroepen om de thans gezonde ontwikkeling te ver storen. De overeenkomst heeft vanzelfsprekend een duidelijke te rugslag te Djocja, waar een ge spannen sfeer heerst. Het aantal infiltraties in de stad neemt toe met als gevolg nachtelijke schiet partijen en terreur, waarvan in 't bijzonder de Chinese gemeenschap het slachtoffer wordt. Nochtans is de toestand in de stad niet ver ontrustend. In de gunstige ontwikkeling van de toestand gedurende de laatste weken traden gedurende de verslag- Seriodc remmende factoren op in pst-Java. Botsingen tussen com munistische en andere strijdgroe pen houden aan. Een gunstig teken is inmiddels, dat het aantal aan meldingen bij de Nederlandse auto riteiten bljjft stijgen. Uitspraak in een 12 jaar oude moordzaak. In Maart van dit jaar arresteerde de Beverwijk se politic een echtpaar wegens een 12 jaar oude moordzaak. De echtelieden, die destijds nog niet getrouwd waren, hadden in 1937 de eerste man van de vrouw, in de echte lijke woning te Heemskerk door wor ging om het leven gebracht en daarna een zelfmoord geënsceneerd. De po litie is daar indertijd ingelopen en stelde vast. dat de man zichzelf had opgehangen. Doordat het echtpaar in Maart van dit jaar ruzie ltreeg kwamen in een café bijzonderheden aan het licht, die tot een nieuw onderzoek leidden, Uitspraak doende heeft de Haar lemse rechtbank beide verdachten tot 12 jaar veroordeeld. Hoge militaire onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft volgen de onderscheidingen toegekend: benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde, de land storm soldaat der infanterie van 't Kon. Indonesisch Leger J. van Oort, wegens ..het zich ln de strijd onderscheiden hebben door uitste kende daden van moed, beleid en trouw door op één der eerste da gen van Maart 1942 te Kediri (Oost-Java), met grote onver schrokkenheid een onafgebroken vuurgevecht aan te gaan met de hem omringende overmachtige vij and en van dezen door zijn juist gericht en met ware doodsverach ting afgegeven vuur enige tienlal len neer te leggen, aan welke voor beeldige koelbloedigheid en schiet vaardigheid vélen zijner kameraden het leven te danken hebben. Toegekend werd a. de ..bronzen leeuw posthuum aan wijlen de sol daat der genie van het Kon. Ned. Indbnesisch Leger F. J. Carli: b. de ..bronzen leeuw" aan de kapi tein der infanterievan het Kon. Ned. Indonesisch Leger E. Th. Poppe. Vml. directeur C.D.K. uit woning gezet. Dinsdag zijn de bewoners van huize Sparrenk te Hattcm door de overheid uit hun huis gezet. Het huls werd be woond door de heer De Hoo. voorma lig directeur, vab het centraal distri butiekantoor. terwhl bij hem inwoon de de heer Rodrigueé—Lopes met zijn uit acht personen bestaand gezin. Het betrokken huis behoort toe aan een psychiatrische inrichting, die het huis nodig heeft voor uitbreiding van haar zickcnhuisruimte. reden van bestaan heeft. Daarom is het gelukkig, dat het bestuur de han den in elkaar heeft geslagen, de plan nen flink heeft opgezet en met voort varendheid de uitvoering is begonnen. Het Gemeentebestuur waardeert dit en heeft den ook gaarne alle mede werking verleend, zelfs toen de bouw op een gegeven moment moest wor den stilgelegd. De burgemeester besloot met het uit spreken van de hoop, dat Veilingver eniging en tuinbouw Walcheren wel vaart zullen brengen en de nieuwe gebouwen nog lang zullen getuigen van Walcherens doorzettingsvermogen. Sowjet_piloot vlucht niet vliegtuig naar Zweden. Een door een 27-jarige vlieger be stuurd vliegtuig van de Russische luchtmacht heeft Woensdagmiddag een noodlanding gemaakt op een mi. litair vliegveld in de nabijheid van Stockholm. De piloot, wiens naam geheim wordt gehouden, heeft de Zweedse regering om asyl verzocht. Na zijn landing verklaarde hij. dat hij ge noeg had van het Sowjet-systcem. Hij zeide geen angst te hebben voor re- pressailles. daar zijn vrouw naar Si berië gedeporteerd was. Gouverneur Dewey op rudiëntie bij de Koningin. Thomas Dewey, de gouverneur van New York en gewezen candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt, zalvandaag door Koningin Juliana op het paleis Socst- dijk worden ontvangen. Des avonds biedt de ambassadeur der Ver. Staten, dr. Herman B. Ba- rucb, in Den Haag een diner aan gouverneur Dewey aan, waaraan ook de minister-president, dr. W. Drees, zal aanzitten. Gouverneur Dewey. die tijdens zijn kort verblijf in ons land. in Hotel .des Indes vertoeft, maakt op het ogenblik ech vacanticreis door enige Europese landen. Belgische Kamer ontbonden VIER KRETEN KLONKEN Minister Vcrmeylen heeft Donder dagmiddag in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers het be sluit voorgelezen op grond waarvan de wetgevende kamers en dc pro vinciale raden worden ontbonden. Na een korte toespraak van de voorzitter der Kamer gingen de af gevaardigden uiteen. Dc Katholieke volksvertegenwoordigers riepen „le ve.de Koning", waarop de socialisten antwoorden met „leve de prinsre- gent". Dc liberalen hieven de kreet aan: „leve de grondwet", en de com munisten riepen „leve de natie". De nieuwe wetgevende kamers en provinciale raden, waarvoor de ver kiezingen op 26 Juni a.s. worden gehouden, zullen op 12 Juli in verga dering bijeen moeten komen. Sjanghai kan elk ogenblik vallen. Volgens per vliegtuig te Hong kong aangekomen Amerikaanse rei zigers trekken dc communistische strijdkrachten uit het Oosten en 't Westen naar Sjanghai op. Van vele gebouwen af kón men talrijke bran den zien in het gebied van Poo- toeng, even over de rivier. Het handelsverkeer te Sjanghai ligt bijna geheel stil. maar de win kels en bioscopen z\jn geopend. Volgens radio Peking is Kioeki- ang aan de Jangtse door de onder communistische leiding staande le gers bezet. Van de 61 grote steden in de provincie Kiang zijn er thans 59 in handen van de communisti sche legers. Meer dan 20.000 man nationalisti sche troepen zijn aan de grenzen van de provincies Kiangsi. Foekien en Kwnntoeng in opstand gekomen en hebben de zijde van dc communisten gekozen. De opstand slaat onder leiding van generaal Li Tsjien. vroeger hoofd van de politie te Kanton. Waarnemers te Kanton geloven, dat deze opstand een ernstige bedrei ging voor Kanton zal vormen, wan neer generaal Li's strijdkrachten de communisten in hun Zuidwaartse op mars zullen steunen. Beieren doet niet mee. Het Beierse parlement heeft de constitutie van Bonn voor een West- Duitse federale republiek verworpen. De desbetreffende resolutie werd met 101 tegen 64 stemmen en 9 ont houdingen dangenomen. Volgens dr. Ehard. de christelijk-dcmocratische minister-president. is separatisme niet hel doel van de verwerping, doch „versterking van dc federalisti sche beginselen in de nieuwe staat om zodoende Duitsland en ons Beie ren te versterken tegen de stormen, die ons wachten". MEVROUW SPOOR SPRAK OVER HAAR WERK, Mevrouw Spoor, die voor een korte periode in Nederland vertoeft, heeft onder grote belangstelling van de Ne derlandse pers een en ander verteld over haar werk voor de gewonde en zieke Nederlandse militairen in Indo nesië. Mevr. Spoor gaf als haar wens te kennen, dat de familieleden in Ne derland in brieven aan de jongens in Indonesië niet al te veel de moeilijk heden en zorgen, die zijzelf hebben moeten mededelen aangezien dit de jongens vaak veel angst over hun verwanten bezorgd en zij er toch niets aan kunnen verhelpen. san Sajcd Kamel, heeft de afstand Parljs- Cairo. meer dan 2800 km. aan boord van een door een klein toeristenvliegtuig op sleeptouw genomen zweeftoestel, aJge- legd. Zeeleeuw voor de televisie-camera. Voor de eerste maal is Dins dag de circussfeer in de Philips televisie-studio doorgedrongen. De aanwezigheid van het Gir- cus Strassburger in Eindhoven is gebruikt om de heer J. van Doveren, perschef van dit cir cus, gelegenheid te .geven voor de televisiecamera iets uit de roemrijke historie van het in ternationale circusleven te ver- tellen. Het gesprek werd beslo ten met een optreden van Maximiliaan's zeeleeuw, die ondanks de schelle verlichting en de beperkte studioruimte zijn jongleurskunsten perfect demonstreerde. Tijdens de uitzending werd uit De Bilt bericht ontvangen, dat het K.N.M.I. daar een bal lon met een daaraan bevestig de antenne 200 meter hoog had opgelaten, waardoor, men in De Bilt in staat was (op 85 kilometer afstand van Eindho ven) het programma uitstekend te ontvangen. Kamparts krijgt 20 jaar. Conform de eis veroordeelde de Utrechtse kamer van het Amsterdam se Bijzonder Gerechtshof de voorma lige kamparts uit het kamp Amers foort. dr. M. Nieuwenhuijzen, tot 20 jaar met aftrek, ontzetting uit de bur gerrechten en hem werd het recht ontnomen in een medisch beroep in de meest uitgebreide, zin, werkzaam te zijn. Kamerlid acht tijdig overleg in elk geval gewenst. Het Tweede Kamerlid de heer van Thiel (K.V.P.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken schriftelijk o.m. gevraagd of deze het juist achten, dat de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars van 2 Mei jl. in zake vergunning aan het par ticuliere bedrijfsleven om op de Na tionale Feestdag aan het personeel gedurende de middag vrijaf te ge ven, zonder dat deze vrije uren in mindering 'behoefden te worden ge bracht op de jaarlijkse vacantia- en snipperdager, eerst twee dagen vóór bedoelde 1 eestdag ter kennis van het bedrijfsleven is gebracht? Hét Kamerlid vroeg voorts of dc ministers 't niet gewenst achten om herhaling van het gewekte misnoe gen te voorkomen.' dat in het ver volg tjjdig overleg tussen do in aan merking komende instanties Wordt gepleegd. Goede vangst van Vllssingse politie. Dinsdagavond had een motorrij der op de hoek van de .Paul Kru- gerstraat-Badhuisstraat te Vlissin- gen bandenpech en trachtte dit euvel te verhelpen. Een agent, die een kijkje ging nemen constateerde, dai de motorrijder een grote hoe veelheid Belgische sigaretten ver voerde. Toen hfl informeerde, van waar dit rookmateriaal kwam, kreeg hij geen afdoende antwoord, maar inplaats daarvan vroeg de motorrij der of hij soms geen „zaken" met de agent kon doen. Deze ging hier op met in en sommeerde de slgarct- tenkoopman mee naar het politic bureau te gaan. Deze had er blijk baar weinig zin in en trachtte dc agent op de grond te werpen. De agent trok hierop zijn revolver en wist hem naar het bureau over te brengen. By nader onderzoek bleek, dat men een bekende figuur uit Zeeuwsch- Vlaamse smokkelaarskringen had gearresteerd. In zyn woning in het grensgebied werd een groot aantal wapens en munitie; waaronder gra naten e.d. aangetroffen. Het onder zoek duurt nog steeds voort. Smokkelaar bleek ook dief. Aan de LimburgsDuitse grens on der de gemeente Velden hebben commiezen de 23-jarige tekenaar S. aangehouden toen hij probeerde een partij levensmiddelen naar Duitsland te smokkelen. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zich o.m. aan diefstal len in Limburg schuldig had gemaakt. Toen hij 2 jaar geleden in Goes in pension was. heeft hij te Vlissingen een bedrag van 25,gestolen en te Tholen een fiets. Vijf jaar tegen S.D.-er geëist. Vijf jaar met aftrek eiste dc proc. fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Middelburg tegen de S.D.-er Friedrieh Herman Haasz. Hem was ten laste ge legd een tweetal personen tc hebben gegijzeld en anderen te hebben mis handeld. tijdens zijn verblijf als Kri minul Sekrctar te Terneuzen. Verd. ontkende de gijzeling, doch gaf toe in sommige gevallen personen, die tij dens een verhoor niet snel genoeg wilden bekennen te hebben geslagen. De procureur-fiscaal achtte ondanks het breedvoerige verweer van verd. dc mishandeling en de gijzeling be wezen en eiste vijf jaar met aftrek. De uitspraak werd bepdald op Woens dag 1 Juni. Eerste vergadering der winkelierssectie. In het Schuttershof werd Donder dagavond de eerste vergadering van de sectie Winkeliers van de Ver. Han delsbelang gehouden. De heer van Houte heeft op deze vergadering hét doel der sectie, bizondere belangstel ling te wijden aan de belaogen der winkeliers, nog eens uitdrukkelijk uit een gezet. Er gingen uit de vergadering stem men op voor de vorming van een af zonderlijke winkeliersvereniging, maar de heer van Houte bestreed dit voorstel met klem. omdat het ver snippering der middcnstandskrachten zou betekenen. Voorts werd bezwaar geopperd tegen de samenstelling van het bestuur van Handelsbelang, dat uit negen personen bestaat, waarvan slechts vier winkeliers, terwijl de meerderheid van de leden van. Han delsbelang uit winkeliers bestaat. De ze aangelegenheid zal met het be stuur van Handelsbelang besproken worden. Voorts werd de vraag naar voren gebracht, of als Handelsbelang een ac tie onderneemt, onverschillig van wel ke aard. ook het grootwinkelbedrijf daarin betrokken dient te worden. De ze vraag werd met algemene stemmen bevestigend beantwoord. Besloten werd na te gaan. in hoe verre het mogelijk zal zijn. bij acties samenwerking tot stand te brengen tiissen Handelsbelang en de afzonder- lijkemiddenstands-organisaties. Tenslotte werd uit de vergadering een voorstel gedaan om te trachten te bewerkstelligen, dat de winkeliers aan Handelsbelang een verlaagde contri butie zullen betalen, maar dat zij on der auspiciën van Handelsbelang een extra contributie van nader vast te stellen grootte zullen betalen aan de soctie winkeliers. Het voordeel hier van zal zijn. dat de sectie winkeliers niet bij alles wat ondernomen wordt genoodzaakt zal zijn een beroep op de Burgemeester S. van Hoeve treedt af. Burgemeester S. van Hoeve van Zaamslag zal zoals wij reeds ge meld hebben op 1 Juni a.s. zijn functie neerleggen in verband met het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd. De heer van Hoeve, die uit Axel afkomstig is, vestigde zich reeds in zijn jonge jaren als landbouwer te Zaamslag. In 1918 werd hij gekozen tot gemeenteraadslid op de lijst der A.R.-partij. In September 1923 volgde zijn verkiezing tot wethouder. Toen in 1935 het burgemeestersambt van Zaamslag vacant kwam werd de heer van Hoeve tot burgemeester benoemd. Het belangrijkste werk, dat in zijn ambtsperiode tot stand kwam is wel de aanleg van de waterleiding ge weest. HU behoorde in Augustus 1943 tot de eerste groep Zeeuwse burgemees ters, die door de bezettende macht uit hun ambt werden gestoten, omdat zij niet bereid waren de bevelen van de bezetters klakkeloos uit te voeren. Na de bevrijding keerde hij. in Sept. 1944 als burgemeester terug. penningmeester tc doen. maar over eigen gelden zal beschikken. De win keliers zouden dan in klassen worden ingedeeld, die verschillende contribu ties zouden betalen. Over dit voorstel liepen de menin gen uiteen, omdat verscheidene leden van oordeel waren, dat Handelsbelang moet bijspringen en de deelnemende winkeliers voor iedere actie afzonder lijk kunnen bijbetalen. Het voorstel werd tenslotte echter met algemene stemmen aanvaard en ook deze kwes tie zal dus nader met het bestuur van Handelsbelang besproken worden. Worden een groots muziekfestival Het Euwfeest-comité te Zierikzee dat in de eerste weck van Augustus de herdenkingsfeesten voor net 1100-jarig bestaan van de stad or ganiseert, kreeg zulk een ruime medewerking van vooraanstaande muziekcorpsen in Nederland. dat de feesten op een muziekfestival gaan gelijken. De Philips Harmonie komt een conert geven in Zierikzee met cir ca 100 man; de Koninklijke Mili taire Kapel komt met 80 man, het Rotterdamse politiemuziekcorps „Hermandad" verschijnt met circa 90 man, de Amsterdamse Polit:e- kapel zal concerteren met 60 man, onaer wie 40 beroepsmusici, 't Har moniecorps uit Dordrecht zal mu siceren met 55 man en dé Amster damse Postharmonie zal met haar 85 man Uissen deze corpsen geen slecht figuur slaan. Tenslotte ko men er nog muziekcorpsen uit Bcl- §ië. die mee zullen reizen op de elglsche toeristenboten, welke Zie rikzee zullen aandoen tijdens de feestweek. Dit Is een muziekmanifestatie, welke voor Zeeland uniek is en on getwijfeld zullen velen voor hun Augustusbezoek aan Zierikzee een dag kiezen, waarop één van deze corpsen klankrijke luister bijzet aan de eeuwfeesten. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdag gehouden jaarver gadering van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen werd dr. W. S. Unger, tot dusver waarnemend secretaris tot secretaris gekozen. Tot bestuurslid werd gekozen ir. H. de Lussanet de la Sabloniere- te Middel burg. De financiële verslagen en het jaar verslag werden goedgekeurd. Het laatste maakt o.m. melding van de schenking van een aantal Karolingi sche oudheden door jhr. van Adri- chem Boogaert te Domburg. Eerst daags hopen wij hierover "verdere bi- zonderheden te publiceren. Omtrent het museum kan nog wor den medegedeeld, dat de Egyptische mummie weer in het museum is te ruggekeerd en dat de Plantenkamer weer voor bezoekers is opengesteld. CENTRALE RAIFFEISENBANK. In de jaarvergadering van de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank, die te Utrecht werd gehouden, werd tot plv. lid van.het bestuur benoemd de heer D..W, Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke. Druk vreemdellngenbezoek. Het vreemdelingenseizoen belooft voor Zeeland druk te worden. Reeds nu kan men dagelijks groepen Belgi sche schoolkinderen ontmoeten, waar van elk kind naar wij ons hebben laten vertellen 5.— kan meebren gen, die natuurlijk hier worden ver teerd. Onze Zuiderburen blijken een grote belangstelling voor Zeeland aan de dag te leggen, en het is verheugend te constateren dat deze interesse niet uitsluitend voortvloeit uit het feit, dat men door de huidige valutaver houdingen hier op goedkope wijze een dagje uit kan gaan. De studie kring van het personeel van de elec- triciteits- en gasdienst van de stad Gent is bijv. voornemens op de be vrijdingsdag van België met een groot gezelschap naar Zeeland te komen. Ter voorbereiding hiervan deed men de heer G. Houtekamer, secretaris van de Prov. Ver. v. Vreemdelingen verkeer, het verzoek een lezing over Zeeland te komen houden. Voor een aandachtig gehoor heeft de heer Hou tekamer nu dezer dagen onder te ti tel: „Zeeland, als touristenland" iets over Zeeland kunnen vertellen. Dit viel blijkbaar zo in de smaak, dat de voorzitter, de heer Friant, in zijn dankwoord tegelijk het verzoek deed om in het winterseizoen nog eens te rug te komen voor het houden van een causerie over een ander Zeeuws onderwerp. Bij dit bezoek aan Gent ontving de heer Houtekamer ook de uitnodiging eens te komen praten voor de middel bare scholen te Oudenaerde en Bas- sevelde. Zeeuwse Agrarische Raad organiseert fotowedstrijd De Zeeuwse Agrarische Raad die vorig jaar de interessante huisvlijt- tentoonstelling organiseerde, heeft thans het initiatief genomen om in het a.s. seizoen een fotowedstrijd uit te schrijven. De inzendingen moeten betrekking hebben op het boerenle ven. De foto's worden in diverse ru brieken ingedeeld, nl. foto's van kin deren, dieren, dorps- en stadsgezich ten. en het werk op en om de boer derij. De beste foto's in elke rubriek worden bekroond. Aan deze wed strijd kunnen ook zij deelnemen die geen lid zijn van de Z.L.M., de Bond van Plattelandsvrouwen en de Land bouw Jongerengemeenschap. De mï- nimummaat van de foto's moet 6 x 6 cm. zijn, doch liefst groter. De inzendingen worden geëxpo seerd op de in begin October te hou den ontwikkelingsdag van de Z.A.R. De Ned. amateurs-fotografen^vere- niging en verschillende handelaren hebben reeds toegezegd deze ten toonstelling met foto's, lectuur en ma teriaal te zullen opluisteren. Wie er meer van wil weten, kan inlichtingen verkrijgen bij mej. G. G. Sikkens, Landbouwhuis, Goes. Spintbestrijding in de fruitteelt. De Ned. Fruittelers Organisatie, kring Zeeland, heeft haar leden ge adviseerd, dat Ier bestrijding van de spint vóór of op 21 Mei een bespui ting" met Cal. pap moet worden uitgevoerd,, daar dan het beste resultaat verwacht kan wor den. Zangconcours te Wissekerke. Der traditie getrouw houdt de Ring Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen op He melvaartsdag. 26 Mei a.s. weer een zang concours. Ter gelegenheid van liet 40- jarig bestaan van de Chr, Zangvereni ging „Hosanna" te Wissekerke, zal het ditmaal gehouden worden in liet bos ge legen bij het Landgoed „Sorgwijck" al daar. Aan het concours zullen 25 verenigin gen met pl.m. .800 zangers-(eressen) deel nemen. Ds. J. H .Meijer, Ned. Herv. predikant te Wissekerke zal het concours openen, terwijl ook de burgemeester dezer ge meente. de heer J. J. van der Maas, een toespraak zal houden. Als jury treden op de heren A. de Braai. Arnhem en Adr. Schuurman, Amersfoort. Gouverneur van Vlaanderen bezocht Souburg. Dc Gouverneur van Oost-Vlaanderen (België-) bracht Woenslag in gezelschap van Gedeputeerden en een groep technici uit Oost-Vlaanderen een bezoek aan de nieuwe rioolwalerleiding. te Souburg. Hel gezelschap werd ten gemeentehuize ont vangen door B. cn W. van Souburg, waarna onder leiding van de hoofdinge nieur directeur van de Provinciale Wa terstaat. ir. H. D. J. Swaters, de nieuwe installatie werd bezichtigd. De Gouverneur betuigde de burge meester zijn dank voor de vriendelijke ontvangst. Middelburg Gemeente-ambtenaren op de pJaoken, GESLAAGDE TONEELAVOND IN DE SCHOUWBURG. De Personeelsvereniging der Ge meente Middelburg gaf Donderdag in de Schouwburg aldaar een opvoering van het blijspel ..Tot wederdienst be reid" van P. Mossinkhof. Het was de eerste uitvoering van de toneelgroep en wij waren dus al bij voorbaat voor nemens om eventuele fouten en te kortkomingen met de mantel dei* lief de te bedekken. Het was niet nodig. De toneelgroep kwam kranig voor den dag cn blijkt over krachten te be schikken. waarmede mén voor den dag kan komen! Het stuk zelf had niet veel om het lijf. Een genoeglijk gevalletje in het genre van „De tante van Charly". Hier is de tante een echte Charly, een meisje van een eenvoudige schipper, dal in een deftig gezin terecht- komt en daar de nodige blij eindigende con sternatie veroorzaakt. Maar al had ..Tot wederdienst be reid" dan niet veel om het lijf, het kreeg een vlotte, goed door mevr. A. A. Seheltens-Koöps geregisseerde op voering. De heren W. H. M. Bleijen- berg en J. M. Geljon hadden met de heer J. van der Linde de hoofdrollen en zij brachten het er uitstekend af, terwijl zeker ook genoemd mag wor den de heer H. de Heer. die een klei ne, maar goed getypeerde rol over het voetlicht bracht. Bij de dames was mevr. M. S. C. van der Linde de bes te. eveneens door haar typering, ter wijl na haar onmiddellijk mevr. E. A. Kloos als Charly, mevr. G. Gel- jon als tante en mej. J. Boone ge noemd mogen worden. Er waren na tuurlijk graduele verschillen, er wer den bovendien foutjes gemaakt en soms zag het er met de rolvastheid wel eer.s heel angstig uit. Maar het geheel maakte een prettige indruk en getuigde van degelijke voorbereiding en een volgende keer zal het zeker niet aan nieuwe belangstelling ontbre ken. Verstandig was. dat men een regis seuse had gekozen, die ook het detail niet verwaarloosde, dat men voor goe de grime en goede decors zorg had ge dragen.. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. ONTSPANNINGSMIDDAG OUDEN VAN DAGEN. Op 25 Mei a.s. des middags om half 3 organiseert de U.V.V. een ont spanningsmiddag voor ouden van da gen in de nieuwe cantine van de Vi- tritc (ingang Oude Werfstraat). Er zal onder meer gegoocheld werden. De directie van de Vitrite fungeert als ggstvvouwe. ,Op deze bijeenkomst, die gratig toe gankelijk is voor personen boven 65 jaar, zal het programma voor de ko mende maanden worden vastgesteld. JUBILEUMVOORSTELLING WAJKIKI HAWAIIAN'S. In het Schuttershof te Middelburg gaf het cabaretgezelschap der Waiki- ki Hawaiians een jubileumvoorsteliing die matig bezocht, maar van prima kwaliteit was. Het was een zeer ge varieerd programma, dat buitenge woon goed in de smaak viel en waarin de Wakiki Hawaiians zelf natuurlijk een belangrijk aandeel hadden. Ook Sylvain Poons oogstte zoals steeds weer veel succes. Het gezelschap is bij een volgend "optreden in Middelburg zeker een bezoek waard. Vlissingen IN BUNKER GEVALLEN Bij het Havendorp te Vlissingen is Donderdagavond net pl.m. 12-ja- rige meisje H. in een van de bunkers bij de haven gevallen toen zij achter haar hondje aanliep, dat was wegge lopen. Met een lichte hersenschud ding werd zij naar het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht. Koudekerke Gemeentelijk verenigingsgebouw geopend. Woensdagmiddag werd te Koude kerke het nieuwe gemeentelijk ver enigingsgebouw geopend. Dit gebouw heeft- een'dnievoudig'doel.iiö.L gymna stiekzaal, vergaderzaal en brandweer garage. Burgemeester J. L. Dregmans sprak namens het gemeentebestuur 'n openingswoord en schetste de vele moeilijkheden, die er bij de bouw van dit gebouw waren geweest. Hij her innerde er aan hoe men van wijlen ir. Gerber medewerking had verkregen bij het aanvragen van het bouwvolu me. De burgemeester sprak tenslotte de wens uit, dat het gebouw nog lan ge jaren in het belang der gemeente mag worden gebruikt. Namens de inspecteur van het La ger onderwijs sprak de heer S. Klom- pe. consulent voor de lichamelijke op voeding. namens het personeel van de drie scholen, dc heer Mosselman. De leerlingen van de drie scholen deden hierna enige gymnastische oe feningen. Daarna werd onder leiding van de heer Klompc door de aanwe zige heren gymnastiek beoefend. 's Avonds werden de diverse ver- nigingen, die van het gebouw ge bruik maken door het gemeentebe stuur ontvangen. Burgemeester Dreg mans vroeg de medewerking der ver enigingen voor een goed en ordelijk gebruik van het gebouw. Voorts werd het woord gevoerd door de heren W. P. Roose. namens de zangvereniging, Volksbibliotheek en Oranjevereniging de heer J. W. Christiaanse, namens de muziekvereniging, de heer Flipse, na mens de voetbalvereniging en de heer Touw namens het Rode Kruis. De heer A. Slagboom, voorzitter van de culturele vereniging ..Lammeren- burg" sprak de wens uit dat eerlang ook aan de Vlissingse weg een derge lijk gebouw mocht verrijzen. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 18 Mei 1949. Aardbeien 1.00—2.36 per kg, id. 14 cent per stuk. Groenten: Bloemkool IA 39—33, id. I 19—42, id. II 12—26. id. Ill 5—19; Kom kommers I 47, id. -II 42—44, id. Ill 34; Rabarber 314: Bospeen 2248; Prei 6 13: Sla I 2—7; Sla II 2—3: Stoofsla 6—18; Bosradijs 3—9: Bosramenas 2—7; Spinazie 852; Postelein 5166, alles per 100 kg, bos of stuks. Nieuwe aardappelen grote 1.141.23, id. drielingen 78, id. kriel 62, alles per kg. MIDDELBURG. Vrijdag: Schuttershof. 8 uur: Feestavond Buurtver. ,.'t Z^nd"; Electro, 7 en 9.15 „Ditte. een mensenkind"; Schouwburg, 8 uur. „Een affaire in Afrika". Zaterdag: Schuttershof. 8 uur: Feestavond Reddingsbrigade: Bioscopen: zie Vrij dag. Zondag: Bioscopen: zie Vrijdag: Schut tershof, 8 uur: dansen. VLISSINGEN. Vrijdag: 2 uur gemeenteraadsvergade ring: Alhambra. 7 en 9 „Rio Rita"; Luxor 8 „Een affaire in Afrika". Zaterdag: Concordia, 8 uur: Feestavond Buurtver. Grote Markt; Concertge bouw, 8 uur: Feestavond Ned. Han delsreizigersvereniging; Alhambra 7 en 9 „Rio Rita"; Luxor 7 en 9 „Een affaire in Afrika". Zondag: Alhambra: 3, 7 en 9 „Rio Rita"; Luxor. 3. 7 cn 9 „Een affaire in Af rika".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2