PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. A. H. J. Lovink volgt dr. Beel op 0E BILT Nieuwe Hoge Vertegenwoordiger was vele jaren in Indië werkzaam ER ZIJN WEER MOEILIJKHEDEN IN BERLIJN WREEDHEDEN IN INDONESIË WERDEN ONDERZOCHT Vandaag SNEL INDUSTRIALISEREN OM VRIJ TE ZIJN VAN EMIGREREN VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 117 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adies Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. CJftLJcL^ IL M. de Koningin heeft, op voordracht van de Raad van Ministers, aan dr. L. J. M. Bccl, op zyn verzoek, op de meest eervolle wyze ont slag verleend als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van dr. Bcel is als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur A. H. J. Lovink, secretaris-generaal van het ministerie van buitenland se zaken. Het eervol ontslag aan dr. Beel zal gerekend worden in te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het bestuur zal hebben overgedragen. De nieuwbenoemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertrekken. Antonius Hermanus Johannes Lo vink is de zoon van wijlen het oud- Tweede-Kamerlid, dr. H. J. Lovink, die directeur-generaal van de land bouw en latei- directeur van de land bouw in Nederlands Indië en na zijn repatriëring burgemeester van Al phen was. Hij werd op 12 Juli 1902 te 's-Graverihage geboren en koos na zijn voorbereidende studie te Leiden de Indische loopbaan. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welk functie hij enige tijd later definitief werd aangesteld. Op 16 No vember 1933 werd de heer Lovink aangewezen als ass. adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken Kolen niet van de bon, maar 'cokes komen vrij Nieuwe bonnen aangewezen- De minister van economische zaken maakt bekend, dat de nog steeds be staande schaarste aan anthraciet, als mede het feit dat dc invoer van ko len een zware belasting op onze de- viezenbalans betekent, het noodzake lijk maken dc distributie van huis brandkolen gedurende het komende stookseizoen te handhaven. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening maken het even wel mogelijk behalve de bruinkool briketten. de turf en het kolenslik nu ook de cokes bönvrij beschikbaar te stellen. In verband met het bovenstaande is het huisbrandrantsoen 1949-1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aange zien in het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 1948-1949 onge- veer 2 eenheden (4 mud) cokes wa ren begrepen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bonvrije cokes, een zekere ver ruiming van de consumptiemogelijk heid. Voor het betrekken van bovenge noemde 11 eenheden is aangewezen bon 06 van de brandstoffenkaart TA 806. Deze bon dient zo spoedig moge lijk, doch uiterlük op 10 Juni a.s. bij de hrandstoffenleverancier te worden inareleverd. Deze inleveringstermijn zal niet worden verlengd. Ten behoeve van nieuw gevestigde gezinnen, van ka merbewoners. alsmede van gezinnen die voor 25 Maart jl. aangifte heb ben gedaan van vermissing van bo vengenoemde brandstoffenkaart. zal nog een regeling worden gepubli ceerd. Evenals in de afgelopen jaren .zal de bevoorrading van de brandstof- fenhandel gelijkmatig verdeeld over de maanden Mei t.m. April plaats vinden en bestaan uit anthraciet. zgn. esskolen en eierkolen. Slechts bij voldoende medewerking van het pu bliek en de handel zullen moeilijkhe den bij de voorziening kunnen wor den vermeden. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier gerechtigd is ge deeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, die vóór 1 Mei jl. zijn geldig verklaard of uitgereikt. Wisjlnsky in de kinderkamer. Een leger van arbeiders is op 'liet ogenblik bezig met het in or de brengen van het Palais de Marbre Rose in Parijs, waar de ministers der Grote Vier op 23 Mei hun besprekingen over Duit land zullen beginnen. De grote salon, die een oppervlakte beslaat van 144 vierkante meter wordt in gericht als conferentiezaal. De vier ministers en hun sta ven beschikken over een ver bijsterend aantal slaapkamers, woonvertrekken, bureaux, kleed kamers en badkamers. Er is ook nog een reusachtige receptiezaal en een zwembad van 14 meter lengte. Voor minister Bevin. die niet goed trappen kan lopen wordt de lift gerepareerd. Bevin zal zijn bureau krijgen in de slaap kamer van de vroegere eigenaars van het paleis. Minister Acheson krijgt de beschikking over een lo geerkamer. De Russische minister Wisjinsky zal zich kunnen afzon deren in de kinderkamer. Van Franse officiële zijde is met na druk verzekerd, dat. aan deze ver deling geen enkele politieke be tekenis moet worden gehecht. In het opleidingskamp van het Bra ziliaanse leger te Gericino. nabij Rio, zijn Woensdag 8 personen om het leven gekomen en ten minste 82 ernstig ge wond geraakt doordat een mortier gra naat in de buurt van een groep officieren, die artillerie-onderricht gaven, explo deerde. en op 5 April 1934 werd hij adjunct- adviseur bij die dienst. In December van datzelfde jaar werd hij belast met de functie van adviseur en hoofd van dienst voor Chinese raken, voor de duur van het verlof van de toen malige functionaris, de heer Mouw. Op 25 Juli 1935 werd hij adviseur en hoofd van de dienst voor Oost- Aziatische zaken. In 1936 werd hij lid van de commissie voor de handels betrekkingen met China. In 1937 keerde hij na een verloftijd naar In dië terug als adviseur en algemeen hoofd van de dienst der Oost-Aziati sche zaken. Gedurende de oorlog ver bleef de heer Lovink in Londen, waar hij enige tijd chef van het kabinet van minister-president Gerbrandy was. waarna hij op 11 Februari 1943 tot ambassadeur bij de Chinese rege ring te Tsjoenking benoemd werd. In Februari 1947 ging hij als ambassa deur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 af is dr. Lovink secretaris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken. De nieuw benoemde Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon is commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Hunter benoemd tot hoofd E.C.A.-missie in Nederland. Paul Hoffman, de administrateur van de Marshall-hulp heeft Donder dag de benoeming bekend gemaakt van Clarence E. Hunter, vice-presi dent van de New York Trust Com pany, tot hoofd van de E.C.A.-missie voor Nederland. De heer Hunter volgt dr. Alan Va lentino op, die zijn functie van prei- dent der universiteit te Rochester (New York) weer op zal nemen. STARTVERBOD VOOR STRAALVLIEGTUIGEN. Het Gloster-Meteor-slraalvliegtuig, dat Woensdagmiddag tussen Ensche de en Glanerbrug in razende snel heid een noodlanding moest maken, is, naar achteraf blijkt, gestart on danks een algemeen geldend startver bod. Van militaire zijde kon men daar over geen verklaring geven. De beide inzittenden, een instruc teur en een leerling, hebben angstige ogenblikken doorgemaakt. De kap. die de vliegers tegen de stormwind moest beschermen, was van het vliegtuig gezogen. Wat dit bij een snelheid van honderden km. per uur betekent is duidelijk. De be stuurder behield echter zijn koelbloe digheid en wist het toestel zonder al te grote brokken op de grond te krij gen. In de week van 9 tot 14 Mei weiden in België gemiddeld 158 453 werklozen gecontroleerd, een vermindering van 4526 door stijging der bedrijvigheid In de bouw- en landbouwnijverheid. Algemene vergadering der Ver. Naties gesloten. De derde zitting van de algemene vergadering der V.N., die twee maan den geduurd heeft, is Woensdagavond door dc algemene secretaris Trygve Lie gesloten. ..Dc hoop op vrede en het vertrou wen in de V.N. is sterker dan lange tijd het geval is geweest", aldus Lie. Hij voegde er echter aan toe. dat de V.N. niet in staat zouden zijn de vre de te verzekeren, totdat de grote mo gendheden de laatste oorlog defini tief hebben afgewikkeld. HANDGEMEEN IN DE JAPANSE RIJKSDAG. Donderdag is in het Japanse La gerhuis een gevecht tussen communis ten en liberaal-democratische afge vaardigden ontbrand. Een kwartier lang gingen de afgevaardigden elkaar met jiu jitsu-grepen en slagen te lijf. Het gevecht begon, toen een der par lementsleden tijdens het debat over een financieel wetsontwerp een ander een klap in het gezicht gaf. Dr. A. H. J. Lovink de nieuw benoemde H.V.K. Een aantal vooraanstaande bedrij ven op verschillend gebied is dezer da gen overgegaan tot de oprichting van een „stichting facultatieve vrije Zater dag". welke in den Haag notarieel is verleden en waarvan mr. dr. P. Lucas voorlopig optreedt als voorzittej-. Russen maken een kleine blokkade Sergeant-majoor schoot inderdaad zeven arrestanten neer. De Peniwen- en Djember-affaire. Hoewel het onderzoek naar be weerde wreedheden van Nederlandse militairen in Indonsië nog niet tot in alle details voltooid is. worden van officiële zijde toch reeds enige gege ven over de voorlopige resultaten van dit onderzoek medegedeeld. In de eerste plaats over het geval bij het ziekenhuis van Peniwen. waar volgens de kerkeraad van deze ge meente leden van het personeel en patiënten op een Zondagmorgen zou den zijn neergeschoten en drie vrou wen uit de Christengemeente aange rand zouden zijn. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat reeds Zaterdags vuureontact werd verkregen met een bende van naar schatting 500 man. waarbij 5 man van deze bende werden gedood. Hoewel de ingestelde commissie van onder zoek nog niet alle getuigen heeft kun nen horen verschillende zijn door rondzwervende T.N.I.-troepen geëva cueerd meent zij reeds te kunnen verklaren, dat de actie in de onmid dellijke nabijheid van het ziekenhuis Zondags niet werd voortgezet en toen ook geen personen zijn gefusilleerd. Een volledige oordeelvorming is ech ter nog niet mogelijk. SERGEANT SCHOOT ZEVEN ARRESTANTEN NEER. Anders staat het met het geval, waarbij een auto nabij het vliegveld Magoewoe werd aangehouden. Hier- by heeft de sergeant-majoor G. zeven manlijke arrestanten met zijn tommy- gun neergeschoten omdat zoals hij thans verklaard heeft een van hen een revolver zou hebben getokken. IIÜ wist niet meer wie de revolver getrokken heeft. Andere militairen, die hierby aanwezig waren, spraken echter van een handgranaat, terwijl een korporaal juist met zijn rug naar dc arrestanten gekeerd stond, toen de sergeant-majoor vuurde. Hij had in elk geval niets gezien. Dc sergeant- majoor heeft wel een zg. colt ingele verd, maar het staat geenszins vast, dat dit wapen inderdaad van de ar restanten afkomstig is. De sergeant-majoor zal zich voor de Krijgsraad hebben te verantwoor den. Hij is echter nog niet genezen van verwondingen, welke hy later bij een militaire actie heeft opgelo pen. KAPITEIN HAD HET MOEILIJK. Wat de publicatie van een brief van een kapitein in de ..Groene" be treft wordt medegedeeld, dat deze kapitein, die aan vrienden schreef omdat h\j met innerlijke conflicten worstelde reeds heeft verklaard, dat de door hem vermelde algemeenhe den, in geen geval voor publicatie bedoeld waren. Een der vrienden heeft ze echter aan genoemd week blad gezonden zonder zijn voorken nis, Aangenomen mag worden, dat bedoelde kapitein volkomen te goe der trouw was. Het onderzoek naar de wijze, waar op een huisbewaarder van dr. Soeki- man de dood vond, heeft dusdanig bezwarend materiaal opgeleverd, dat ook in dit geval de Krijgsraad een uitspraak zal moeten doen. De stand van het onderzoek laat echter nog niet toe nadere mededelingen te doen. Voorts ga,an de officiële medede lingen in op het „geval-Djember", waarover „Het Parool" in April j.l. publicaties deed. Er zijn thans ver schillende verklaringen. waaruit blijkt, dat bij zuiveringsacties inder daad personen uit de dessa-bevolking door verdwaalde kogels gedood zijn. Van een ..Comité voor Oorlogsslacht offers" 'te Djember is echter niets bekend. De acties waren nodig om een berucht leider van een rampok- bende onschadelijk te maken. De. dood van deze bendeleider heeft de Komt de luchtbrug terug In de loop van Donderdagavond kwam een verwarde stroom van be richten binnen uit Duitsland met be trekking tot de kwestie van het goe derenverkeer naar Berlijn uit ae Westelijke zones. Tenslotte kon het volgende worden vastgesteld: De „kleine blokkade" door de Soujets hij Helmstedt. op de grens van de Britse en Sowjetrussische zones, «aar honderden vrachtwa gens niet goederen voor Berlijn wa ren opgehouden onder de eis van vertoon van door de Sowjetlnstan- ties gecontrasigneerde verUdingsna- pieren, was in de loop van Donder dagavond opgeheven onder medede ling, dat zij Vrijdag weer zou wor den ingesteld. Terwijl aldus een drie uur lange optocht van Duitse vrachtwagens met voedsel voor Berlijn de Sowjet russische zóne binnenreed, zouden de Britse en Amerikaanse plaatsver vangende militaire gouverneurs brie ven aan generaal Tsjoeikof, de Sow jetrussische operbevelhebber, waarin geprotesteerd werd tegen de beper kingen van de interzonale handel en van het verkeer. In een Donderdagavond te Berlijn uitgegeven officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat, wanneer de hui dige situatie zou voortduren, het no dig zou kunnen worden het vervoer van voorraden naar Berlijn over de weg geheel en al op te schorten. RECAPITULATIE Het verloop der gebeurtenissen was, recapitulerend als volgt: Na het Woensdagavond van Westelijke zijde uitgebrachte protest tegen het ophouden van vrachtauto's bij Helm stedt, gaven de Sowjets toestem ming voor geallieerde voertuigen doch niet voor Duitse van Helm stedt rechtstreeks naar Berlijn te rijden over de autoweg via Mariën- born. Duitse vrachtauto's moesten echter ccn andere route volgen, na melijk via Oebisfelde. Al gauw reden de vrachtauto's in rijen langs de twee routes naar Berlijn. Donderdag avond echter begonnen de Sowjets op de route via Oebisfelde alle Duit- s vrachtauto's aan te houden. De Britse en Amerikaanse plaatsvervan- Joodse kinderen verraden. 6 jaar met aftrek eiste Donderdag de advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerectshof, .tegen een 47-jarige vrouw, die 2 joodse kinde ren bij de S.D. had verraden evenals een joodse man, teneinde haar eigen joodse man te behouden. .is het 250 jaar geleden, dat mr. Nicolaas Steengracht, eer tijds burgemeester van Veere, werd geboren is het 25 jaar geleden, dat in het Ruhr-gebied een staking van 600.000 mijnwerkers uitbrak .is het 150 jaar geleden, dat de Franse auteur Honoré de Balzac werd gcboi'en. bevolking zeer opgelucht. Van het in brand steken van huizen bij deze acties is ook niets bekend geworden. In verschillende andere gevallen is het onderzoek nog niet ver ge noeg gevorderd om nadere medede lingen te doen. Belangstelling in Zeeland In 1910 telde ons land 6 millioen inwoners, nu byna 10 milliocn. Sedert 1938 steeg onze bevolking oorlog, hongersnood, deporta tie en Jodenvervolging ten spijt met 13 Ieder jaar moeten 30.000 a 40.000 personen in het bedrijfsleven worden opgenomen. We zouden in ons land met geen woningprobleem zitten, aldus Mi nister in 't Veld, indien het geboortecijfer in Nederland niet even hoog was als in Engeland, Zweden en Zwitserland tezamen. Begrijpelijk, dat de hiermede verband houdende vraagstukken, dè kopzorg van de Nederlandse regering vormen. land, viel goeddeels weg. Onze na oorlogse schuld loopt in de milli- arden. VERZADIGING. Nu is de landbouw verzadigd en dreigt deze zelfs door mechanisa tie mensen af te stoten. Handel en verkeer kunnen slechts een ge ringe bijdrage voor de oplossing opleveren. En toch zal, dr. Drees sprak het in zijn rede op Koninginnedag nog uit, werkgelegenheid moeten wor den verschaft aan onze snel stij gende bevolking. Is er in vele landen reeds werk loosheid. ook in Nederland zijn ei- tekenen van „verzadiging". Het aantal faillissementen is stijgen de. Daarnaast is er de moeilijkheid om het hoofd te bieden aan het tekort op onze betalingsbalans. De oplossing voor dit alles schynt nu te moeten worden ge vonden in „Industrialisatie." Reeds in de afgelopen 50 jaar werd niet minder dan 50 van dc bevolkingstoeneming opgenomen door de industrie, 30 door han- Onze Minister-President zegt thans: „Industrialiseren óf emigre ren." Welnu, de emigratie wordt ste vig aangepakt. Du: mizenden. voornamelijk landbou wers doeli ook anderen, zoeken 'n nieuw vaderland in Canada. Austra lië of Zuid-Afrika. Doch deze emigratie zal het tem po van de bevolkingsstijging in ce verste verte niet kunnen bijhouden. Nederland heeft met 291 inwo ners per km2. ook België als het dichtst bevolkte land, reeds lang van de eerste plaats verdrongen. Het mes „snijdt" dus van twee kanten. Een bevolkingsvermeerde ring als vrijwel in geen enkel an der land en een bevolkingsdicht heid een gebrek aan „Lebens- raum" groter dan elders ter wereld. Daar komt dan nog bij, dat vele inkomstenbronnen droog vielen. In 1938 kwam blijkens onderzoe kingen 15 of bijna 1/6 van ons volksinkomen direct of afgeleid uit Indonesië. Duitsland, ons aciiter- del en verkeer en slechts 5 95 door de landbouw. De regering heeft een Herstel bank, die soms Staatsgarantie geeft en die reeds 60 millioen heeft uit betaald. De Minister van Economi sche Zaken heeft een industrie schema toegezegd. In Benelux-ver- band werd reeds overleg gepleegd over industrieplannen. Ér bestaat evenwel vrees, dat de Benelux België heeft immers grondstoffen voor woningbouw b.v. en Luxem burg staal onze industrialisatie- plannen zal doorkruisen. Doch niet alles wordt centraal aangevat. STREEK-ONTWIKKELING. De Minister van Economische Zaken is reeds verzocht zijn aan dacht te wijden aan „de streek- ontwikkeling." Indien b.v. in Drenthe over 25 jaar de turf zal zijn verdwenen, zal voor 25.000 inwoners van de gemeente Emmen nieuwe bestaans mogelijkheid moeten worden ge zocht. Men heeft de Minister in ver band hiermede verzocht, „een spe ciale afdeling" aan het Directoraat- Generaal voor Handel en Nijver heid, met de zorg voor bepaalde streken, te belasten. De Minister van Economische Za ken heeft reeds gewezen op de wenselijkheid van decentralisatie en nadrukkelijk Zeeland en Drente genoemd. De ontwikkeling van Rotterdam en omgeving, de samenballing van de bevolking aldaar èn de woning nood, heeft de Minister doen den ken aan Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden. De door de Mi nister uitgetrokken post groot 100.000, schijnt evenwel slechts voor de provincie Drenthe bestemd te zijn. ZEEUWSE BELANGEN. Zou voor wat Zeeland betreft niet b.v. de kanaal-zóne (Terneu zenSas van Gent) met zijn grote toekomstmogelijkheden. door de Minister eens in ogenschouw kun nen worden genomen Men over weegt. dat ook België in de vol gende jaren in het Nederlandse be drijfsleven zal investeren. Tegen over een jaarlijkse aanwas van 30.000 man in Nederland voor net bedrijfsleven, verwacht men name lijk dat in België jaarlijks gemid deld 3000 mensen minder voor het productieproces aangewezen zullen zijn. Voor onze groeiende werkza me bevolking is per persoon niet minder dan J 15.000 kapitaal nodig. We zeiden reeds, dat niet alles centraal wordt aangepakt. Ook de Provinciale besturen interesseren zich er voor. Daar zijn allereerst, ook in Zee land. de economisch-technologische instituten. EEN COMMISSIE. Bovendien heeft het provinciaal bestuur van Zeeland een commis sie ingesteld „Bevordering ontwik keling Zeeland", met talrijke sec ties, die alle aspecten van dit vraagstuk het economisch le ven, de landbouw enz. grondig onder het oog ziet en hierover zal rapporteren. De provincie Noord-Brabant heeft onder leiding van haar ener gieke Commissaris der Koningin. Prof. de Quay, voorgelicht door specialisten, het vorig jaar in haar Provinciaal Welvaartsplan haar con clusies voor de nabije ontwikkeling dier provincie, met voortvarend heid, getrokken. Alles draait ook hier om .,de in dustrialisatie." De Brabantse overheid zit eyen- wel niet stil en heeft het, het vo rig jaar vastgestelde Provinciaal Welvaartsplan, na overleg met het bedrijfsleven en de lagere organen, op deskundige wijze, in zijn ver schillende onderdelen uitgewerkt. Over deze belangrijke adviezen van onze buren willen wij U in n volgend artikel nog iets mededelen. gende militaire gouverneurs protes teerden bij generaal Tsjoeikof. De Sowjet-a.utorlteiten van hun kant beweerden, dat de Britse en Amerikaanse militaire besturen de overeenkomst van New York niet uitgevoerd hadden. Tenslotte kwam uit Helmstedt bericht, dat de Sowjets zonder aan kondiging begonnen waren Duitse vrachtauto's de autoweg via Mariën- born te laten gebruiken. Hiermede was men weer in de situatie geko men van Dinsdag ji. Door waarnemers wordt opge merkt. dat, gezien de hangende kwesties over liet wegvervoer naar Berlyn en daarhy de dreiging van een staking der West-Berlnnse spoonnannen (om betaling van loon in Westmarken door de onder Sow jetrussische controle staande spoor wegdirectie te Berlijn), die door de pro-Westerse vakbond z.(jn aange spoord in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het werk neer te leggen, de luchtbrug wel eens opnieuw het aangewezen middel zou kunnen wor den voor handhaving van het con tact tussen het Westen en Berlijn. „Chicago Sun Tmies" gaf een onjuist beeld. Officieel commentaar. Officieel wordt medegedeeld: In de beschouwing, welke een verte genwoordiger van de Chicago Sun Times gewijd heeft aan het Indonesische pro bleem wordt aan dc minister-president en de minister van buitenlandse zaken een viertal uitspraken in de mond gelegd, welke deze correspondent als een sa menvatting aanduidt van een oriënterend gesprek, hetwelk genoemde ministeri met deze correspondent hebben gehad. Het beeld, hetwelk deze correspondent te kent en dat in enkele opzichten 'n grond van waarheid bevat, is door zijn simplisti sche samenvatting van een gecompli ceerde materie een onjuiste weergave ge worden van de gedachten, welke genoem de ministers tegenover deze correspon dent tot uiting gebracht hebben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld vóór de on dertekening van het Atlantisch Pact. kan slechts gezien worden als een persoonlij ke weergave van speculaties van deze correspondent. De aan de minister van buitenlandse zaken toegeschreven uitla ting is door deze nimmer gedaan. Het is te betreuren, dat de namen van Neder landse bewindslieden in verband zijn ge bracht met een gedachtengang. die hun- zelf cn verantwoordelijke Nederlandse kringen vreemd is. Kerk tegen communisme. Brief van aartsbisschop van Praag- De aartsbisschop van Praag heelt de Tsjcchosiowaakse communisten er van 'beschuldigd de godsdienstvrij heid. in strijd met de constitutie, te onderdrukken. Deze beschuldiging is vervat in een brief, waarvan de in houd Donderdag te Praag bekend werd. In de brief van mgr. Beran wordt gezegd, dat de Rooms-Katholieke bis schoppen van Tsjechoslowakije een bijeenkomst moesten opbreken, waar in besprekingen werden gevoerd over onderhandelingen tussen kerk en staat, omdat men tot de ontdek king kwam. dat de Jekenrautoriteiten microfoons in de kamer hadden aan gebracht. Voorts verklaart mgr. Beran, dat de communisten de meeste Rooms- Katholieke uitgaven hebben doen stopzetten, waaronder ook die. waar in alleen geestelijke kwesties werden behandeld, dat de communisten ker kelijke scholen hebben gesloten en zelfs censuur uitoefenden op en de uitgave verhinderden van nieuwe ge bedenboeken. Eerste „Hollandse Nieuwe" is onderweg. Gisternacht om 1 uur hebben de loggers de netten binnengehaald. De vangsten zijn nog matig. In de loop van de ochtend gaven de schepen hun vangst over aan de jagers, die nu naar de wal stomen, met naar alle waarschijnlijkheid, de „Karei Door man" iKatwijk 227) aan de kop. De race om de eerste Hollandse nieuwe belooft spannend te worden. Ook de Vlaarding.se vissers schijnen een hartig woordje mee te willen spreken. Drie schepen met 69 kant jes, de VI. 40, 78 en 112 zijn thans met grote spoed op weg naar Vlaardin- gen. De Katwijkse logger, dé Karei Doorman, wordt vandaag tussen acht en tien uur te XJmuiden verwacht. Vier millioen voor centrum van Nijmegen. De burgemeester van Nijmegen, deel de mede. dat de minister van weder opbouw en volkshuisvesting dit jaar 3.500.000 tot 4 000.000 gulden zou be schikbaar stellen aan bouwmateriaal voor winkelbouw te Nijmegen. Nijme gen denkt binnen drie jaar het cen trum voor een ruim deel volgebouwd te hebben met nieuwe zaken. VEEL BEWOLKING. Weersverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I .te de Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Zwakke tot matige wind overwe gend tussen Noord-Oost en Noord- West. Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1