PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister van Maarseveen doet beroep op de oppositie BILT DE ENIGE BEGAANBARE WEG.' In Rome: grote teleurstelling In Tripolis: uitgelaten vreugde VEILING TE KRABBENDIJKE HEEFT NIEUW GEBOUW Vandaag Prins Bernhard zal de West bezoeken STOND NEDERLAND TOCH ONDER AMERIKAANSE DRUK? ROTTERDAM BEJUBELDE HET KONINKLIJK PAAR 192e Jaargang - No. 116 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PLverv.: W. Leertouwer en HA. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie '2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen; Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: X. Bogardstr. C 160. tel. 26 Soldaten-offers zijn niet vergeefs gebracht. Dc Tweede Kamer heeft Woensdagmorgen de beraadslaging over de re geringsverklaringen met betrekking tot Indonesië voortgezet. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, ad interim, de heer van Maarseveen, kwam aan het woord ter beantwoording van de bij het debat van Dinsdag ge maakte opmerkingen. volledig zal geschieden overeenkom stig de bepalingen der Renville-over- eenkomst. Dit is in overeenstemming met de grondwet. Men behoeft niet te vrezen, dat de overdracht zal geschie den zonder dat de Unie met Neder land en Indonesië tot stand komt. Wat het bezwaar van de heer Schou ten betreft tegen het feit dat de amb tenaren van republikeinse gezindheid gehandhaafd worden, merkt spr. op. dat dit natuurlijk niet betekent, dat gehandhaafd worden, ambtenaren, die gemoord hebben. De bedoeling is. dat de status quo gehandhaafd wordt. De opmerkingen over excessen dei troepen aanroerende, zegde de minis ter niet te begrijpen dat de heer Gort zak voor humanisme kan pleiten en tevens staat achter het communisti sche systeem, dat zoveel ellende over de mensen brengt. Overigens merkte hij op, dat het onderzoek geschiedt door civiele autoriteiten en hij is van oordeel, dat de schuldigen hun straf niet zullen ontgaan.. De replieken worden uitgesteld tot De minister constateerde, dat de Kamer zich voorzichtig heeft uitgela ten over de door de regering uitge stippelde lijn er is inderdaad reden tot voorzichtigheid. In zekere zin heeft de oppositie het spr. gemakkelijk gemaakt. De rege ring acht deze weg de enig begaan bare, ondanks de moeilijkheden. Spr. hoopte, dat de heren Schouten en Weiter de regering zullen kunnen steunen. Als de oppositie de indruk vestigt, dat de regering zonder enig verstand een weg uitstippelt, die tot de ondergang voert, maakt men het de troepen dan niet buitengewoon moei lijk? Het is echter niet altijd mogelijk bij het voeren van het regeringsbe leid in overleg te treden met de Sta- ten-Generaal. Dat de uitvoerende macht steeds in overleg moet zijn met de volksvertegenwoordiging, achtte spr. een dwaling. Er is gevraagd wie de instanties wa ren, welke de regering heeft geraad pleegd. Dat waren de H.V.K. en de voorzitter van de Nederlandse dele gatie bij de Veiligheidsraad. Aan dr. van Royen en zijn medewerkers brengt spr. hulde. GEEN TIJD VOOR OVERLEG. Het advies van de H.V.K. kwam op 6 Mei te 4 uur bij de regering, die het aanstonds overwoog, omdat het van groot belang was, dat de volgende dag een overeenkomst tot stand kwam. Door die korte tijd kon de Kamer niet in kennis gesteld worden van het be sluit der regering. Als er gelegenheid voor is zal de regering over het resul taat van de arbeid de beide sub-com missies raadplegen. In verband met de vraag of het wel in overeenstemming is met art. 5 van het Bio-besluit dat de staatkundige erkenning van daerahs in republikeins gebied wordt uitgesteld, zegt spr. dat dit z.i. het geval is. De heer Oud heeft gevraagd, waar om in het statement gesproken wordt van een staat en niet van een deel staat. De Engelse en de Maleise taai kennen de term deelstaat niet, z.i. zou in het Maleis van negara gesproken worden en dat is staat ofdeelstaat. Als vaste overtuiging der regering, sprak de minister uit, dat zonder de militaire actie het resultaat, dat er nu is. niet bereikt zou zijn. De offers door de militairen gebracht, zijn niet vergeefs geweest. Spr. be toogde, dat men het over de hoofd zaken eens ïs. als deze gedachte doordringt zal men de strijd kun nen staken. Spr. erkende, dat de voorlichting van leger en marine onvoldoende is. GOEDE TROUW. Kaar sprekers mening hebben de republikeinen in goede trouw de on derhandelingen gevoerd en ze zullen in goede trouw de 'overeenkomst na komen. Dr. van Royen heeft verklaard dat de overdracht der souvereiniteit F. D. Roosevelt Jr. krijgt zetel in het Congres. Franklyn Roosevelt jr.. oudste zoon van de grote president, is tot lid ge kozen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als opvolger van het overleden lid Sol Bloom. Zijn democratische tegenstander trok zich terug toen 100 van de 179 kies districten waren geteld. Roosevelt had toen 22.833 stemmen en zijn tegenstan der, Benjamin Shalleck. 13.397. Roosevelt jr trad in 1941. nadat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij de marine, waar hij vijf jaar diende. De jonge Roósevelt lijkt uiterlijk sterk op zijn vader en daarom mo gen de mensen hem graag. Hij is dol op politiek, tot ontsteltenis van zijn moeder, die naar aanleiding van zijn candidatuur* heeft verklaard: „Ik be grijp niet hoe iemand plezier kan hebben in de politiek". F. D. Roosevelt Jr. heeft gezegd, dat hij niet wil teren op de roem van zijn vader. Hij noemt zich „libe raal" en propageert de vier vrijhe den. 21-jarige Duitse spionne schuldig bevonden. Een Amerikaans militair gerechts hof te München heeft het 21-jarige Duitse meisje Gertrud Mittenentzwei schuldig bevonden aan diefstal van officiële Amerikaanse documenten en de verkoop ervan aan de Sowjet- Russische autoriteiten. Zij beweerde, dat zij deze spionna- ge had bedreven omdat haar vader, een ambtenaar in de Sowjet-Russi- sche zóne. bedreigd was. Vandaag zal het vonnis over haar worden uitgesproken. De doodstraf kan echter aan haar niet ten uitvoer gelegd worden, omdat zij volgende maand een baby verwacht. Douanen te Chaam hebben beslag kunnen leggen op een pantserwagen dip zo vol was met tapijten, dat de 'kaD niet gesloten kon worden. Twee personen vJerden gearresteerd. na de afhandeling der verdere agen da. De Kamer deed hiema een groot aantal „kleine" wetsontwerpen af, w.o. de begrotingen 1948 en 1949 van het Provinciefonds, de goedkeuring van het verdrag met België inzake de uit oefening der veeartsenijkunst in grensgemeenten en naturalisatie van 104 personen. (vervolg op pagina 2) MacCloy benoemd tot opvolger van Clay. President Truman heeft John McCloy benoemd tot Amerikaans Hoge Commissaris voor Duitsland. McCloy treedt af als president van de wereldbank. Hij zal ln die func tie worden opgevolgd door Eugene Black, een der directeuren van de bank. McCloy volgt generaal Lucius Clay op kis voornaamste Amerikaan se autoriteit in Duitsland. Op de laatste conferentie over Duitsland te Washington besloten de Westelijke ministers een burger lijke controle in te stellen. De functie van militaire gouver neur is daardoor vervallen en ver vangen door die van Hoge Commis saris. Pools protest over Eisler. Polen heeft officieel een klacht ingediend bij de V.N., in verband met de arrestatie van Gerhard Eisler. Hierin wordt gezegd, dat Eislers arrestatie een ontkenning is van de fundamentele rechten van de mens. in strijd met het internationale ge bruik van politiek asyl en een schending van het internationaal recht. Italië krijgt voorlopig geen koloniën terug. Tegen de algemene verwachting in heeft Woensdagmorgen vroeg dc al gemene vergadering der V. X. het plan Bcvin-Sforza inzake de Itali aanse koloniën verworpen, waardoor ook de reeds aangenomen onderdelen vervielen. Tripolitanië en Somaliland worden dus voorlopig niet opnieuw onder Italiaans beheer gesteld. In Rome heeft dit grote teleurstel ling gewekt, al troost men zich met de gedachte, dat de kans nog niet voorgoed verkeken is. In Tripolis daarentegen is Woens dag feest gevierd. De mensen zon gen en dansten op straat en er werd een optocht gehouden, die de grootste is geweest welke de stad ooit heeft gezien. Naarmate het nieuws zich ver spreidde trokken hoe langer hoe meer bewoners van de omliggende dorpen naar Tripolis om aan de feestvreugde deel te nemen. Duizenden dorpsbe woners sjokten, de hevige regenbuien trotserend, langs de wegen naar de stad. Een optocht van naar schatting 40.000 mensen onder aanvoering van de Moefti en andere Arabische lei ders en vergezeld van harmonieka pellen stroomde het hoofdplein bin nen, waar een krans werd neergelegd voor de 14 Arabieren, die in 1912 door de Italianen werden gefusilleerd. Overal woeien vlaggen van de lan den. die tegen het voorstel voor Ita liaanse voogdijschap hadden gestemd. Het bevel tot burgerlijke ongehoor zaamheid uit protest tegen het plan Bcvin-Sforza werd ingetrokken en stakingen afgelast. Ook de avond klok is opgeheven. DE V N. De algemene vergadering der V. N heeft Woensdag besloten het vraag stuk van de vroegere Italiaanse ko loniën naar haar volgende zitting in September te verwijzen. Dit besluit werd genomen met 51 tegen nul stemmen en 6 onthoudin gen. Roeslam Effendie gevangen gezet Te Soerabaja ontvangen berichten melden, dat de majoor der T.N.I., Soekowati, die met zijn troepen ope reert in de omgeving van Madioen kort geleden het vroegere lid der Tweede Kamer voor de C.P.N., Roe- stam Effendi. heeft gevangen gezet, zulks om een eind te make aan de feleidelijke communistische beïnvloe- ing zijner guerillatroepen. Mijlpaal in de geschiedenis der vereniging. FEESTELIJKE OPENING. Op Krabbendijke was hel Woens dagmiddag feest. De veilingsvereni ging Krabbendijke en Omstreken opende haar nieuwe, naar de eisen des tijds ingerichte veilingsgebouw aan de Noordweg. Op zichzelf reeds voor elke vereniging een gebeurtenis van grote betekenis, was dit voor de K.E.O. van -bijzonder belang, gezien de vele zorgvolle jaren die deze vei lingsvereniging heeft gekend en de grote moeilijkheden die ook aan de bouw van dit complex voorafgingen. De feestelijk versierde veilinghal bevatte een groot aantal genodigden en een paar honderd leden, toen de voorzitter der vereniging, de heer W. C. van der Werff van Rilland Bath, opende met het laten zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Na een welkomstwoord o.a. tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de directeur van de Tuinbouw ir. A. W. van de Plassche, het lid van G. S.. de heer C. Philipse, de burgemeesters van Krabbendijke, Kruiningen en Waarde, vertegenwoordigers van rijksdiensten op het gebied van de tuinbouw, en van landbouw- en fruitteeltorganisa ties, hield de voorzitter zijn feestrede waarin hij het ontstaan en het wel wee van de veilingsvereniging uitvoerig memoreerde. GESCHIEDENIS DER VERENIGING. In 1916 werd de veiling opgericht als een onderafdeling van de land- bouwvereniging E.M.M., voorname lijk in verband met de uitvoer van uien. Zij werd eenvoudig opgezet en ondergebracht in een pakhuis van de fa. Krijger. Op de eerste dag werd voor een waarde van 118.000 ge- bestaan de Geref. Ker ken op Marken, te Oostburg en te St. Laurens 60 jaar; wordt de Vlaamse compo nist en dirigent Arthur Meule- •nans 65 jaar. Maar eerst nog naar Canada. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 29 Mei a.s. in zijn functie van commissa ris der K.L.M. de eerste vlucht van dc K.L.M.-lijn op Canada meemaken. Z.K.H. zal vergezeld worden door zijn adjudant, majoor Geertsema. en ka pitein-vlieger Sondermann. Deze reis zal de eerste reis zijn, welke de Prins na de oorlog naar het Westelijk half rond maakt. Tevens kan gemeld worden, dat het in het voornemen van Z.K.H. ligt, om in de herfst een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen te bren gen. Er was maar één keuze: binnenlandse crisis als gevolg van stopzetting der Marshall-hulp of compromis met de Indonesiërs. Opmerkelijk artikel van de „Chicago Sun Times". Onder het hoofd „de Nederlanders be schouwen het compromis inzake Indone sië als noodlottig" schreef Irving Pflaum, de buitenlandse redacteur van het te Chicago verschijnende dagblad ..Sun Ti mes". in de editie van Maandag o.m. het volgende: Regering en bevolking van Neder land hebben onder drang van de V.S. aanvaard, wat zy persoonlijk als een noodlottig compromis met de Indonesi sche republikeinse leiders beschouwen, aldus heb ik uit gezaghebbende bron al hier vernomen. Stopzetting van het Euro pees herstelprogram voor Nederland en mislukking van de inschakeling bij het Atlantisch Verdrag zou de straf geweest zijn voor het niet gehoorzamen aan de V.N. In dc week voor de ondertekening van het Atlantisch Verdrag uitte mr. D. U. Plechtige ontvangst op het stadhuis veild. Na 2 weken bleek reeds, dat een aparte veilingsorganisatie ver kieslijker zou zijn en weldra werd hiertoe overgegaan. Aan „E.M.M." komt echter de eer toe dat zij het initiatief nam. Per 1 Jan. "17 werd de veiling zelfstandig en kreeg zij een bestuur waarin o.m. zitting had den de heren J. Welleman. voorzitter. J. van Gorssel, vice-voorzitter, C. Tol lenaar. secretaris en J. Frelier, pen ningmeester. Spr. bracht hulde aan dc pioniers, vooral aan de heer Tol lenaar die zeer veel voor de veiling deed. Ook sprak de heer v. d. Werff een extra woord van lof tot de heer A. Dees, die ter vergadering was en van de oprichting af onafgebroken bestuurslid is geweest. In Maart '17 werd het eerste veilinggebouw aan besteed. In de jaren "16—'19 werden redelijke rsultaten geboekt. Behalve uien bestond de aanvoer hoofdzake lijk uit lamsoren. In 1917 werd ruim 300.000 kg. lamsoren geveild. MOEILIJKE TIJDEN. In '20 kwam de veiling van uien en lamsoren te vervallen. Tot '40 be stonden de aangevoerde producten uit zacht fruit. Appels, peren en prui men werden voor '40 niet aangevoerd. Vele moeilijke jaren volgden. Tien jaar werd met verlies gewerkt en het is aan het bestuur te danken dat de veiling toen niet werd geliquideerd. Eerlijkheidshalve voegde spr. hieraan toe, dat dit ook voor een deel zijn oorzaak vond in het feit dat de be stuursleden hoofdelijk aansprakelijk waren! OPBLOEI. Van '41 tot heden ging het de vei ling beter. Grote hoeveelheden ap pels, peren en pruimen werden aan gevoerd. Bij een omzet in geld van 40.000 in '40 steeg dit tot ƒ2.400.000 Opbouwdag was ditmaal wel een bijzondere feestdag voor de Rotter dammers. 'want om half tien arri veerden Woensdagmorgen Koningin Juliana en Prins Bernhard voor hun eerste officiële bezoek aan Rotter dam na de inhuldiging, om een gehe le dag in de Maasstad te verblijven, kennis te nemen van hetgeen in de jaren na de oorlog op opbouwgebied werd gepresteerd en om gedurende vele rijtoeren, die tezamen een lengte van 35 km. hebben, de hulde der Maas-stedelingen in ontvangst te ne men. Bij dc Kralingse Plaslaan kreeg burgemeester mr. P. Oud, de gelegen heid de vorstelijke gasten welkom te heten. Na verwelkoming traden uit de kinderschare twee kabouters en een welp naar voren om H, M. een bloemenhulde te overhandigen. Langs de gehele route van Kraling se Plaslaan tot het Raadhuis vormden padvinders van de vier organisaties een erecordon. Duizenden Rotterdam mers hadden, ondanks het feit. dat vele bedrijven normaal doorwerkten, gelegenheid gevonden zich langs de trottoirs op te stellen om de Konin gin en de Prins te verwelkomen. OP HET STADHUIS. Om kwart voor tien arriveerde de ko ninklijke stoet voor het stadhuis. Een luid gejuich steeg uit duizenden kelen op. toen de Koningin en dc Prins uit de auto stapten In de burgerzaal van het stadhuis richtte burgemeester Oud zich tot het Koninklijk paar mei een korte toespraak. De 18de Mei. aldus de burgemeester, is voor Rotterdam een hoogst belangrijke dag Hij is onze opbouwdag. Hij herin nert aan het Jeit. dal op 18 Mei 1940, toen in de stad alom de puinhopen rook ten. het college van B. en W. de blik op de toekomst gericht, de opdracht ver strekte om de plannen voor de wederop bouw te ontwerpen. Groot was de blijdschap der vele dui zenden tegenover het stadhuis toen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op het balcon verschenen, om de zanghuldc van de ruim 1500 leerlingen van de openbare en bijzondere scholen in ontvangst te nemen. „Majesteit, mag tk U voorgaan naar dc zitkamer?" zo sprak de jonge mevrouw A. G. van Ben tegen Koningin Juliana, toen deze met Prins Bernhard een be zoek bracht aan het huis Eelkmanstraat nr. 20, een der 125 éénsgezinswoningen, die van het woningcomplex „Wielewaal" in Charlois, dat 536 huizen groot zal wor den, gereed zijn. Gedurende ruim vijf minuten verbleef het koninklijk paar in de woning. Het echtpaar van Ben was enthousiast. „Het ging alles zo gewoon en de Koningin en de Prins moesten alles zien. zelfs de dou checel. de keuken en de tuin. En ze vonden het speelgoed van de kinderen enig". „DE BLIJDE INCOMSTE". de rondvaart door de Rotterdamse ha vens. Men had zich in de haven op de komst voorbereid. De vele schepen uit allerlei landen waren gepavoiscerd. Op vele ka den stonden belangstellenden. Om 3 uur 's middags arriveerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in het bouwcentrum, waar zij werden ontvan gen door de directie en het dagelijks be stuur. Koningin Juliana begaf zich daarna van het bouwcentrum rechtstreeks naar het Sparta-stadion om een deel van het kinderspel „Wij willen bouwen" bij 'e onen Het nieuwe veilinggebouw te Krabbendijke. in 1946. De oppervlakte aan pitvruch ten was van 100 ha. in '30 tot 500 ha in '46 gestegen. Meer en meer kwam toen naar voren dat de veiling aan gepast diende te worden aan de om standigheden en dat bouw van een nieuw veilinggebouw noodzakelijk werd. In Dec. '46 werd hiertoe het besluit genomen, doch in '47 werd geen bouwvergunning verleend. Et- werd toen een emballagelooas ge bouwd en in Juli '48 werd een twee maal vereenvoudigd plan voor een nieuw veilinggebouw in de algeme ne vergadering gebracht, doch dit werd verworpen. De leden schenen nog steeds niet geheel overtuigd van het belang van een eigen veiling. Het bestuur stelde zijn mandaat ter beschikking, doch in een daarop vol gende nieuwe algemene vergadering werd het plan aangenomen en het bestuur herkozen. OPTIMISTISCH VOOR DE TOEKOMST. De moeilgkheden van vóór de oor log, door het ontbreken van vol doende producten en het gemis aan geloof in de mogelijkheid van een veiling, zijn thans overwonnen. Er is nu veel reden tot optimisme In het werkgebied van de K.E.O. is vol doende fruit aanwezig, terwijl de K. E.O. bekend staat om haar prima product. Het ledental steeg de laat ste 10 maanden van 230 tot 300 le den, terwijl ook een groep uit Tho- len om toetreding heeft verzocht. WENSEN Als wensen noemde spr.. nog een koelhuis, waarvoor de plannen in een vergevorderd stadium zijn. Hierin zal ook een cel voor plan tuien moeten komen, terwijl men zich ook voor het koelen van zaaduien zal dienen te beraden. Voorts zijn gewenst een fruitsorteermachine, een pakstation. en een cantine. Tot slot bracht spr. hulde aan zijn medebestuurders, di recteur, personeel en kopers en al len. die aan de totstandkoming van dit fraaie gebouw met veilinghal. mijnlokaal en kantoren medewerk ten. DE OPENING. De directeur van de tuinbouw, ir. v. d. Plassche verrichtte hierna de officiële opening door het ontsluiten van de deur van het mijnlokaal. Tevoren memoreerde ook ir. v. d. Plassche de vele moeilijkheden, die de vereniging heeft gekend en welke hij als tuinbouwconsulent destijds van nabij heeft meegemaakt. Spr. wees ook op het grote belang van een goed georganiseerde afzet, voor al ook met het oog op de toekomst. Er zal nog meer voor een goed pro duct gewerkt moeten worden. (vervolg op pag. 2> Stikker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, te Washington de bedreiging de ondertekening van het ver drag te zullen weigeren. tenzij de V.S. hun houding wijzigden. Doch onder ge meenschappelijke druk van Dean Ache- son. de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, de Veiligheidsraad en de Benelux, die doör Acheson met aan drang als bemiddelaars werden inge schakeld. gaf Stikker toe. maar zonder veel hoop te hebben op een werkelijke oplossing van de Indonesische kwestie. In die week maakte Acheson de Neder landers duidelijk, dat de hulp in het ka der van het plan-Marshall voor Neder land zou ophouden, tenzij de Indonesi sche republikeinse leiders werden vrij gelaten en gepoogd werd tot een nieuw compromis te komen. De Nederlandse auloriteilen waren van mening, dat het stopzetten van de E.R.P.- liulp een dergelijke economische crisis en zo veel werkloosheid in Nederland zou verwekken, dat uitgebreide stakin gen en onrust binnen vijf tot zes maan den het gevolg zouden zijn. Daar men van het stopzetten van het E.R.P. de daaropvolgende binnenlandse crisis niet wilde riskeren, besloot het Nederlandse coalitie-kabinet te speculeren op de uit eindelijke bereidheid en geschiktheid der Indonesische republikeinen om 'n bruik bare overeenkomst voor Indonesië uit te voeren. MASSALE UITTOCHT VERWACHT. Wordt dit kansspel verloren en die kans Is volgens de Nederlandse autoriteiten groot dan zal een mas sale uittocht van Nederlandse plan ters. handelaars en regeringsemployé's uit Indonesië plaats hebben en. wat men in Haagse kringen „chaos" noemt, het gevolg zijn. Enkele optimistische autoriteiten in Nederland, doch niet veel particulieren, hopen op het vestigen van voldoende vrede, recht en orde in Indonesië oin de regelmatige ontwikkeling van een onaf hankelijk zelfbestuur mogelijk te maken. PLANNEN. Voor het eerst hebben Nederlandse autoriteiten hun plannen voor deze ont wikkeling aan de „Sun Times" bekend gemaakt, Indien althans de omstandighe den deze ontwikkeling mogelijk maken, In langdurige exclusieve besprekingen met de Nederlandse minister-president dr. VV. Drees en met minister Stikker ontving de „Sun Times" de volgende in lichtingen: 1. Op de komende ronde tafel-confe- rentie zullen de onafhankelijke verenig de staten van Indonesië een grondwet krijgen met volledige bevoegdheden op het gebied van eigen buitenlandse be trekkingen. financiën en handel. 2. Het symbool van de Kroon zal de enige schakel vormen tussen de verenig de, staten van Indonesië en Nederland. verhouding zal te vergelijken zijn met tussen India en hel verenigd ko ninkrijk. 3. Over overeenkomsten betreffende Nederlandse beleggingen, handel in In donesië en de voor de oorlog door Neder land gegeven garantie van de Indische staatsschuld zal worden onderhandeld. 4. Verkiezing, vorm en regeling van de federale regering van Indonesië zal ge heel aan de Indonesiërs worden overge laten. Of deze Nederlandse politiek om de handen af te trekken van Indonesië wer kelijkheid of schijn is. zal nog moeten blijken. Mogelijk is het een poging Amerikaanse beleggers vrees aan te ja gen en hen er zo toe te brengen, dat zij bij Acheson aandringen op een gunstiger behandeling van Nederland. Maar het blijkt hier in Den Haag duidelijk, dat welingelichte Nederlandse kringen een vlucht van Nederlanders uit Indonesië verwachten, indien de republikeinen er in slagen, de volledige bevoegdheden te verkrijgen, die men hun bij de Ronde- Taf el-overeenkomst wil verlenen. FOUT VAN DE V.S. In gesprekken met Spaak en met an dere autoriteiten te Brussel vernam de ..Sun Times", dat staatslieden van dc Be nelux en elders in West-Europa het met Nederland eens zijn. dat de V.S. in Indo nesië een ernstige fout hebben begaan. Zij zijn van oordeel. d?t Nederland reeds lang een compromis-oplossing zou hebben gevonden, indien de V.S. zich niet als helpers van de Indonesische republikei nen hadden opgeworpen. Ongetwijfeld wordt de thans door de Nederlandse regering gevolgde politiek door alle partijen der Nederlandse be volking gesteund, uitgezonderd door de communisten, linkse socialisten en enke le pacifisten. Ook is er geen twijfel aan. dat de V S. gelaakt worden om het onpo pulaire resultaat der Indonesische kwes tie. die de mensen in Nederland na aan het hart ligt. Maar indien het E.R.P. voor Nederland was stopgezet, zouden de V.S. hier gehaat zijn geworden en dc gehele veiligheid en het gehele herstel van West- Europa zou in rook vervlogen zijn. De autoriteiten in' Den Haag hadden eigenlijk geen keuze, aldus het artikel in de „Sun Times". Sowjets weigerden vracht auto's door te laten. Een 150-tal Duitse vrachtwagens met goederen voor Berlijn zijn Dinsdagavond door de Sovjet-Rus sische autoriteiten bij Helmstedt aangehouden. De Sovjets zeiden, dat de ver- voerlicenties, die door de Westelyke autoriteiten waren uitgegeven, door de Sovjets gecontrasigneerd moes ten zijn. Tevens weigerden zij ge schenk-zendingen voedselpakketten voor Berlijn, die op andere wyze dan per trein vervoerd worden, door te laten. Een Britse woordvoerder noemde de houding van de Sovjets een schending van de overeenkomst van New-York tot opheffing van de blokkade. DE VOORSPELT: VRIJ KOEL. Geldig lot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking met voorna melijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtendmist Over wegend zwakke wind tussen Zuid en West. Vrij koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1