Tweede Kamer legt de Regering geen moeilijkheden in de weg NIEUWS UIT ZEELAND Nieuwe toww» Plouvier heeft DE Schoenen WALCHEREN jT-genda 2 WOENSDAG 18 MEI 1949 Maar alles hangt van de uitwerking van de overeenkomst af De heren Gerbrandy, Weiter en Zandt vierkant tegen. lijk. dat de regering geen moeilijkheden in de weg gelegd zullen wor den by haar pogingen om in Indonesië tot een bevredigende te komen. Het op 7 Mei gesloten,, voorlopige aceoord van dr. Van (Van onze parlementaire redacteur) Heeds spoedig werd, het Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer duidc- kheden in de weg gelegd zullen wor- levreuigende oplossing aceoord tussen de Ne derlandse delegatie onder leiding van dr. \an Roven en de Republi keinse delegatie onder aanvoering van Mok. Roem Is, naar velen hopen het begin van een uiteindelijke overeenstemming tussen Nederland en de Republiek, die tot een ongehinderde vorming van de Verenigde Staten van Indonesië en tenslotte tol de Nederlands-Indonesische Unie moet leiden. Er is nog slechts een globale over eenkomst aangegaan. Een nadere uitwerking moet volgen. En dan is 't afwachten of van heide partijen 'n loyale nakoming gegarandeerd kan en zal worden. Nederland neemt risico's. Dat was liet, wat de Kamer Dinsdagmiddag vooral interesseer de. Sommige sprekers waren van oor deel. dat we al een eind op de goe de weg zijn. nu we tenminste een blijk van vertrouwen gegeven heb ben. Want alleen in ueze sfeer is toenadering mogelijk. Et waren echter ook afgevaardigden, die de overeenkomst botweg afwezen. De heer Ch. J. I. M. Welter, bijvoorbeeld de man van de Rykseenheid. sprak zeer agressief van een capitulatie en van het begin van het einde van de ondergang van het Koninkrijk en ds. Zandt (St. Gor.liet zich m nage- nog dezelfde bewoordingen uit. Vol gens deze spreker is er geen enkele zekerheid, dat er een eind aan de guerilla zal komen. En waarom moet zoveel Nederlans bloed vergoten worden als de Republiek toch m Djocja hersteld wordt Dé A.R.-fractieleider, de heer J. Schouten, had op enkele punten ooi: onoverkomelijke bezwaren. En de communisten kwamen met moties. Maar prof. mr, C. P. E. Romme (KVP), mr. P. J. Oud tVVD) en Srof. dr. ir. W. Schermerhorn (P.v. .A.) en ook de heer H. Tilanus (C. H.) wilden het erop wagen, natuur lijk waren er gradaties, in hun be oordeling van het regeringsbeleid en van de mogelijkheden, die na de overeenkomst van Batavia van 7 Mei geopend zyn. Prof. Romme. die als eerste het woord kreeg, nadat minister van Maarseveen zijn verklaring had af gelegd, en wiens rede met belang stelling tegemoet gezien werd. aan gezien na het heengaan van (tr. Beel enig*, ;wjjfel over zijn stand punt bestond, toonde zich voorzich tig. De Katholieke fractieleider is gewend steeds -vele slagen om zyn arm te houden en zich de weg terug nooit af te sluiten. Ook nu drukte ..bjj zich voorzichtig en. gematigd uit. Hij vestigde er de aan. lacht op, dat -'rtog slechts een vage overeenstem ming is bereikt en dat de uitwer king nog moet komen. Van die uit werking zal het afhangen, of hij zijn vertrouwen aan het verdere beleid" zal kunnen blijven schenken. DE „BEVRIEZING" OP SUMATRA Het speet hem. dat de regering 'Ingezonden mededeling) Was Uw wol veilig in haar besluit om een overeenkomst met de Republiek af te sluiten zon der overleg met de volksvertegen woordiging genomen had en een moeilik punt in de regeringsverkla ring van Donderdag jl. was voor hem: de voorlopige bevriezing van de staatkundige vormgeving m ovecreenstemming met het zelfoe- schtkkingsrecht en zelfs was het voor hem de vraag of zij niet in strijd is met art. 5 van het B.F.O.- besluit. Ook prof. Schermerhorn. die overi- gens géheel achter de regering stond én zijn voldoening over het accoord uitsprak, toornde enigszins tegen deze bevriezing. Er is gezegd, dat de Republiek 'n eigen staat zal vormen. Prof. Romme mr. Oud en de heer Tilanus was het opgevallen, dat in dit geval niet van deelstaat gesproken is. Daarom verlangden zij een nadere verkla ring van het gebruik van deze term. Ter voorkoming- van alle misver stand zette mr. Oud uiteen, dat hii zich nooit absoluut tegen het herstel van de Repubikein.se regering in Djocja had uigesproken. Hij verlang de echter waarborgen, als hoedanig hij noemde een rustige economische ontwikkeling en de handhaving van recht, rust en veiligheid. Welnu, de voorman der V.V.D. kon de over eenkomst geen punten ontdekken, die by hun uitwerking met deze voorwaarden in stryd dreigen te komen. Hij was dus niet bij voor baat tegen' het herstel van de Repu bliek. Maar hij was ook niet blind voor de risico's. Sockarno en Hatta hebben in de overeenkomst persoon lijk verplichtingen aanvaard. Zal ook de Republiek als staat zich daar straks aan houden? ALKALI VRIJ '«-f1 35 el cor p,,L Netio 100 gr Doodstraf geëist tegen Duitse kampbewaker. De advocaat-fiscaal bij het Bijz Gerechtshof te Amsterdam mr. B. J. Bcsier. eiste Dinsdagmiddag de dood straf tegen de 54-jarige Duitser Hein- rich Dohmen üit Duisburg, die tijdens de bezetting bewaker was in het kamp Amersfoort. Een lange rij van getuigen schilderden weer de gruwe len. die door deze Duitsers in het kamp bedreven zijn. Het Hof behandelde ook de zaak te gen een andere Duitse kampbewaker uit Amersfoort. Maximilian Ridder uit Bochelt. wie dezelfde feiten als Dohmen ten laste zijn gelegd. Het Hof zal in de zaak tegen Dohmen op 31 Mei a.s. uitspraak doen. (Ingezonden mededeling) HET HEENGAAN VAN Dr. BEEL Evenals prof. Romme en prof. Schermerhorn vond mr. Oud het heengaan van dr. Beel betreurens waardig. Hij kon echter niet nala ten de 1-Ioge Vertegenwoordiger der Kroon keurig op zijn nummer te zetten. De H.V.K. is geen verant woordelijk bewindsman, zoals een minister, die aftreedt, als hij het met 't regeringsbeleid niet eens is zei hij. De regering blijft onder alle om standigheden verantwoordelijk. Als de H.V.K. meent te moeten heen gaan. kan niemand hem dat beletten maar hij dient dit niet te doen op het ogenblik, waarop zijn aftreden het karakter van een politiek feit verkrijgt en vooral dr. Beel had dit niet moeten doen. omdat hij ook in Nederland een vooraanstaande poli tieke figuur was. Mr. Oud knoopte daar de vraag aan' vast, oi' het wel gelukkig is als H.V.K oen politieke persoon te kie zen. De heer Tilanus <C.H.) erkende, dat de geleverde critick wel veel waars bevat, maar zijn we daarmede klaar' De spr. betoogde, dat de regerings handelingen gepaard gaan met per soonswisselingen: in Februari ging de heer Sassen heen. thans de heer Beel. Dat betreurt spr.. want de verhouding wordt er door verscherpt. De uiterst belangrijke portefeuille van overzeese gebiedsdelen mag z.i. niet te lang ad interim worden waargenomen. Spr vroeg voorts of dr. Beel hel er mee eens was. dat de Nederlandse re gering bereid was een herstel van de republikeinse regering in Djocja in overweging te nemen Hij herinnerde voorts aan de regeringsverklaring, dat indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aanvaarde politiek, de over eenkomst zou komen te vervallen. Maar wat dan? Tenslotte vroeg de heer Tilanus of de B F.p. haar instemming aan de nu ingeslagen weg hecht. STANDPUNT VAN DE A.R. De heer Schouten (A.R.) verklaar de. dat zijn fractie tegen vex-scheidene- punten der verklaring ernstige en te gen enige onoverkomelijke bezwaren heeft. Weet men wat bijv. van de ver houding van de republikeinse regering en de sultan van Djocja. Men moet er rekening mede houden, dat er strijd zal ontstaan cn dat er wellicht bloed baden zullen volgen. Hoe denkt de regering zich het ccn en ander op dc grondslag van haar eigen verantwoor delijkheid? Dc regering had volgens spr.. als' voorwaarde moeten stellen, dat Ne derland belast zou blijven met de handhaving van rust en orde in de re sidentie Djocja. Spr, betoogde voorts o.m. dat te wei nig aandacht is geschonken aan hen. die op federale grondslag met de re gering willen samenwerken. Aan de republiek, welke naar het oordeel der regering niet meer bestond, wordt een relief gegeven, waardoor haar feitelij ke positie ver uit gaat boven die van j de deelstaten. Doordat de republiek I een derde der zetels van het verte- i genwoordigend lichaam zal innemen, i wordt zij feitelijk hersteld in de po- sitie van voor de tweede politionele actie. De overeenkomst brengt een aantal winstpunten voor de republiek I en evenveel verliespunten voor Indo- i nesië cn Nederland. Spr. betoogde, dat het t.a.v. het re geringsbeleid niet slechts gaat om wijziging in tactiek, maar ook om wij ziging van grondslag en doeleinden. De essentiële wijziging heeft betrek king op het herstel der republiek. Spr. constateerde, tenslotte dat men weer voor een voldongen feit staat. MOTIES INGEDIEND De heer de Groot (C.P.N.) betoogt, dat het mislukken van de militaire ac tie betekent het mislukken van de In donesische politiek der regering. Hij diende een motie in, waarin gevraagd wordt duidelijke erkenning van de Republiek als zelfstandige staat, te rugtrekking der Nederlandse troepen, vrijlating van alle politieke gevange nen en invoering van politieke vak verenigingsvrijheid. De heer Goedhart (arb.) sloot zich aan bij het betoog van de heer Scher merhorn. Hij bepleitte versnelling van de terugkeer der 'troepen, maar nog meer achtte hij nodig het snel tot stand brengen van een politiek ac coord. Tegen excessen van Nederland se militairen moet worden opgetre den: indien spr. geen bevredigende toezegging krijgt, zal hij er nader op terugkomen. De heer Gerbrandy (ar) zegt ern- tig bezwaar te hebben tegen de re geringsverklaring. die hem 'onwaar achtig lijkt. In het hele stuk is z.i. geen woord te vinden, dat duidelijk maakt waarom afgeweken is van de oorspronkelijke koers. Spr. merkte op, dat men het wil doen voorkomen, dat Hatta en Sockarno vertrouwd kunnen worden, maar hij herinnerde eraan, dat zij deel hebben uitgemaakt van de Japanse commissie, welke de voorbereiding van de onafhankelijk heid van Nederlands-Indië ter hand zou nemen. De heer van der Goes van Naters (arb.) ging nader in op enige staat kundige punten. De heer Gortzak (cpn.) diende een motie in, waarin gevraagd wordt een commissie te vormen om een onder zoek in te stellen naar mishandelin gen en wreedheden in Indonesië door personen of leden van troepenonder delen gepleegd. Te kwart voor twee werd de ver gadering verdaagd tot Woensdagmor gen half twaalf. Helicoptère tegen de Coloradokever. Naar wij vernemen heeft de Plan- tenziektekundige Dienst plannen om bij een onverhoopte invasie van de coloradokevers proeven te nemen met bestrijding van deze kevers door middel van de heli coptère. Proefnemingen zullen geschieden langs de Zuidkust van Zuid-Beveland en op de Walcherse stranden van Westkapelle tot Vlissingen. Onder Hoedekenskerke en Zoutelande zijn reeds terreinen uitgezocht, waar de helicoptère zal kunnen landen voor het innemen van de bestrijdingsmid delen, die ook reeds zijn aangevoerd. Misschien zal een dergelijke proefne ming ook in de omgeving van Hoek van Holland worden genomen. Hoewel de temperaturen in het Zui den reeds gunstig voor het optreden der kevers zijn geweest, zijn tot dus ver slechts enkele kevers op ver spreide plaatsen aangetroffen. Bezoeker sloeg dominees-weduwe EEN EIGENAARDIG GEVAL. Dezer dagen belde een tot nu toe onbekend gebleven man aan bij de Geref. pastorie in de Wilhelmina- straat te Axel. Toen door de aldaar wonende mevr. de wed. P. werd opengedaan, kreeg zij van de onbe kende bezoeker enkele klappen op het hoofd, waarna de dader zich snel verwijderde. De rijkspolitie, die het geval in onderzee'- hóeft, staat voor een raadsel, omdat mevr. P. nooit met iemand enige onenigheid heeft Hr. Ms. „Johan Maurits" naar Vlissingen. Hr. Ms. fregat ..Johan Maurits" zal i 21 en 22 Mei a.s. Vlissingen be zoeken en in de buitenhaven ligplaats kiezen. Commandant van het fregat is de Luitenant ter Zee der le klasse J. van Haga. Het vaartuig behoort tot het Britse type ..River class fregate's" cn werd eind Mei 1943 in dienst gesteld Het heeft in de 2e wereldoorlog o.m, dienst gedaan a'.s escorte-vaartuig van dc geallieerde koopvaarders. Thans wordt het schip gebezigd als Opleidingsschip Voor kannonnierr. Dc lengte van het schip bedraagt meter, dc max. waterverplaatsing 1994 ton. de breedte 11.25 meter, diep gang 4.4 meter. De bemanning telt 140 koppen. (Ingezonden mededeling). Beul van Groningen stond terecht. DUITSER PLEEGDE VELE MOORDEN. Voor de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden loopt thans het proces tegen R. W. Lehnhoff uit Dusseldorf. die als Hauptscharführer in de drie Noorde lijke provinciën onnoemelijk veel leed heeft aangericht. Uren voordat het proces begon, stond een lange rij van nieuwsgieri gen voor het gerechtsgebouw om ge tuige te zijn van dit proces, dat on geveer drie dagen zal duren. Niet minder dan 75 getuigen zullen in de ze zaak worden gehoord. Bij de aanvang van de zitting, wel ke gepresideerd wordt dor jhr. mr. W. W. Feith. gaf verdachte L. te ken nen, dat hij niet begreep, waarom hij zich voor een Nederlandse rechtbank te verantwoorden had. Dit werd hem duidelijk gemaakt door, de president en door de advocaat-fiscaal jhr. mr. A. H S van der Wijck. die de zeer lange tenlastelegging voorlas, een somber relaas van moorden, executies en mishandelingen. Volgens de tenlastelegging heeft verdachte achtentwintig personen doodgeschoten of opdracht tot het doodschieten gegeven. Voorts werden tal van illegale wer kers, die door de S.D. waren gear resteerd. door deze man op onmen selijke wijze mishandeld. Bij de vele punten, die L. ten laste werden gelegd beriep hij zich steeds op zijn chef Haase. Verdachte zeide nooit, op eigen initiatief te hebben ge handeld. Negenjarig meisje aangerand. Maandagavond is het negenjarig dochtertje der familie A. van G„ wonende aan de Tilburgseweg te Goirle. aan de nieuwe Kerksed.jk door een tweetal voorbijgangers met bloedende verwondingen aangetrof fen. Het kind was vrij ernstig ge wond. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje het slachtoffer is geworden van een onverlaat. Vroeg in de avond werd het kind door enkele inwoners ge zien, gezeten op de fiets van een vrij jeugdig persoon. Het meisje, dat zich rond zeven uur naar pi anoles begaf, werd onderweg aan gesproken door een onbekende man. die haar dc weg naar het zwembad vroeg en haar uitnodigde bij hem achter op de fiets te komen zitten, teneinde dc weg te wijzen. Langs een verkeerde en onnodig lange is de man daarop met het meisje weggereden en heeft onder de gemeente Goirle, waar staat nog niet vast. zijn misdaad volbracht. De vermoedelijke aam-ander van het 9-jarig meisje, een 20-jarige jongeman uit Tilburg, is thans door dc rijkspolitie aldaar gearresteerd. Hij is overgebracht naar Goirle. maar heeft nog geen bekentenis af gelegd. - Na i receptie te Shannon ter ge- via Ierland naar New York. is kort na middernacht de eerste Constellation uit Shannon (Ierland) vertrokken. In de week van I tot 8 Mei deden zich de volgende sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer voor: run deren: 4; biggen: 21; lammeren: 22. Inentingsverklaringen niet goed ingevuld? ONDERZOEK TEGEN VEEARTS UIT IJZEN DIJ KE Naar wij vernemen is er een onder zoek gaande tegen de veearts J. M. W. uit IJzendijke over het onjuist invul len van inentingsverklaringen van ex portvee. Deze verklaringen worden afgegeven voor exportvee. dat ingeënt is tegen t.b.c. en mond- en klauwzeer. Het vee mag pas 15 dagen na deze inenting worden uitgevoerd om te voorkomen, dat zieke dieren naar het buitenland gaan. De inenting moet blijken uit 'n verklaring van een veearts. Onlangs is echter mond- en klauw zeer uitgebroken bij vee, dat naar België was uitgevoerd. De inentings verklaringen van deze dieren zijn blijkbaar van een vroegere datum •voorzien geweest, zodat de reactie van de dieren op de inenting niet meer ls gecontroleerd, Een vijfvoudig jubileum in Hulst. De heer Arthur Eeckhout te Hulst, die Zaterdag niet minder da-n 5 ju bilea herdacht hij was 35 jaar ge trouwd. 40 jaar in dienst bij verschil lende notarissen als afslager en taxa teur. 45 jaar lid van de Nieuwe Har monie, 50 jaar slager, cn 40 jaar lid van de Kon. Handboogsociëteit „De Batavieren" waarvan tevens 25 jaar secretaris is op waardige wijze.in „het Bonte Hert" gehuldigd. De ver enigingen, waarvan hij lid of be stuurslid was. kwamen hem compli menteren. Meer dan 30 bloemenman den en vele telegrammen en brieven bereikten hem op die dag. De Nieu we Harmonie bracht hem een sere nade, terwijl ..de Batavieren" 's mid dags een speciale schietihg organi seerden. De grondafschuiving bij Katlendijke. De Dijkgraaf van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yer- seke" heeft de stembevoegde Inge landen bijeengeroepen voor een ver gadering op 27 Mei a.s. te Goes, waar het bestuur een voorstel zal doen tot het uitvoeren van een plan tot ver dediging van de vooroever bij de grondafschuiving bij dijkpaal 15 te Kattendijko. Ook zal de vergadering worden voorgesteld een geldlening ter financiering van dit werk, aan te gaan. Penningmeester verduisterde verenigingsgelden. De politierechter te Middelburg veroordeelde A. W. v. d. Gr., te Ar- nemuiden, penningmeester van de vereniging van postduivenhouders „de Voorwaarts" wegens verduistering van 348 uit de verenigingskas tot 6 weken gevangenisstraf. De dienstbode W. K. uit Kruinin- gen die een bedrag van 150 had verduisterd ten nadele van haar werkgever, kreeg twee maanden ge- vangenisstraf. voorw. met een proef tijd van drie jaar. De directie van de Conservenfa- briek te Krabbendijke werd veroor deeld tot 300 of 50 d. wegens het bouwen van een magazijn en het ver nieuwen van een betonvloer zox.der goedkeuring. De aannemer, die dit werk uitvoerde W .M. v. D. uit Krui- ningen kreeg 150 of 50 d. Coöp. aan- en verkoopvereniging voor vee. AFD. W.-ZUID-BEVELAND OPGERICHT. In hotel „Centraal" te Goes werd Dinsdag de oprichtingsvergadering gehouden van de afd.W.-Zuid Beve land van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging voor vee. Ca. 35 leden tra den tot de vereniging toe. De heren ir. A. E. Bruijning en M. de Bruijne lichtten op deze vergadering het doel en de statuten der vereniging toe Tot leden van het afdelingsbestuur werden gekozen de heren J. J. Klom- pe. Wolfaartsdijk. A. H. Zandee. Nieuwdorp, J. Noteboom. 's Heer Arendskerke. A. H. Suurland. Goes en M. Steijn-Goense, Hoedekenskerke. Wijkverpleegstersdag voor Zeeland, De Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis organiseert op Vrijdag 10 Juni a.s .eén wijkverpleegstersdag voor Zeeland, die te Goes zal worden gehouden en die toegankelijk zal zijn voor de zusters, in dienst van het Groene Kruis werkzaam. In de morgenvergadering zullen de distri cts-huisbezoeksters enkele on derwerpen behandelen, terwijl des middags dr. K. Pels. districts-school- arts te Terneuzen. zal spreken over „Het opgroeiende kind".' Prov. Jaarvergadering van het K.N.M.V. Motorrijders houden niet van vergade ren. Dat bleek ook weer tydens de pro vinciale jaarvergadering van de K.N.M.V., die in Tivoli te Goes werd gehouden en die zeer matig bezocht was. De heer A. W. Levering werd weer voor een jaar tot provinciaal voorzitter gekozen, terwill de heren J. C. Arends, Hansw.eert. W; Batten, Zierikzee en C. Steendijk, Tho- len. het bestuur zullen completeren. De heren Arends cn Steendijk zullen Zeeland op de algemene jaarvergadering te utrecht op 28 Mei vertegenwoordigen. Bij Scheldegouwen heerst een grote ac tiviteit. Met man en macht wordt ge werkt aan de voorbereiding van de natio nale terreinkampioensehappen. die op Hemelvaartsdag in de duinen te Vrou wenpolder zullen worden verreden. Voorts treft men voorbereidingen voor de deelname aan de Ronde van België op 23 en 29 Mei. Aan deze non-slop rit van 900 km. met een uiterst zwaar naclil- traject in de Ardennen, zullen 12 moto ren en twee wagens van Scheldegouwen deelnemen. Het laat zich aanzien, dat Scheldegouwen van de Nederlandse mo torclubs met het grootste aantal leden heeft ingeschreven. Kees Huybregts heeft de terreinsport er aangegeven en zal nu nog alleen maar in wegwedstrijden uitkomen. Hij heeft echter een opvolger gevonden in de jeugdige A. de Leeuw uit Middelburg. Zo zal dus op Hemelvaartsdag toch ook nog een Zeeuw te Vrouwenpolder star ten. Kees Huybregts viel de eer te beur om tezamen met D. Renooy, T. Heine- man en W. Zijlaard te worden uitgeno digd voor de internationale wewedstrij- den te Brussel. NEDERLAND—ENGELAND. Vanavond om 8.05 uur wordt de tweede helft van de voetbalwedstrijd van het Ned. Bondselftal tegen Engeland-B, uit gezonden door Hilv. I. KUNST. „Paulus" van Mendelssohn. Toen men vorig jaar kennis maak te met een compositie van Jan Kuiler, een Kerstoratorium, zag men in dit werk het beeld van de maker: een man. bij wien het sentiment een voor name rol speelt bij het neerschrijven en bij het weergeven van zijn mu ziek. Ook bij uitvoeringen van niet eigen-werk onder Kuilers leiding kon rpen hem leren kennen als iemand, tot wien het gevoels-elcment in de mu ziek zeer sterk spreekt. De uitvoering van Mendelssohns oratorium „Paulus", Dinsdagavond in de St. Jacobskerk te Vlissingen door de Vlissingse Oratoriumvereniging, bewees, dat deze indrukken juist zijn. In de klankenwereld, die Felix Men delssohn heeft geschapen, voelt Jan Kuiler zich thuis en het is daar door wellicht te verklaren dat het concert van Dinsdagavond een van de beste uitvoeringen van de Vlissingse Oratoriumvereniging is geworden sinds haar bestaan. „Paulus" stelt niet zulke hoge eisen als b.v. Bach's Johan nes Passion. die vorig jaar werd uit gevoerd, de melodielc is soepel en vak kundig geschreven, en het werk ligt „in het gehoor" van uitvoerder en luisteraar. Voegt men daar nog bij, dat de dirigent met deze mu ziek zeer vertrouwd schijnt, dan valt te begrijpen dat Dinsdagavond een goed resultaat werd verkregen. Er kunnen vanzelfsprekend aan merkingen worden gemaakt zo waren b.v. de tenoren bij fugatische inzetten niet altijd even fraai maar over het geheel genomen was deze uit voering verzorgd en bewees het koor dit oratorium te beheersen. Hoe bewogen klonk b.v. „O, welch eine Tiefe", waarna de prachtige lofzang „Ihm sèi Ehre in Éwigkeit, Amen'' met tenslotte weer de belijdende er kenning „O. welch eine Tiefe des Reichtums der Weisheit und Erkennt- nis Gottes". Het gehalte van het orkest verschil de weinig van vroegere uitvoeringen: de grote middengroep de strijkers was niet altijd even solide, vooral niet bij de begeleiding van de recita tieven, doch als geheel stelde het en semble niet teleur. De trompettist, die zijn instrument bijzonder fraai be speelde, was soms iets te sterk. Tenslotte de vocale solisten. Aller eerst de bas: Otto Couperus, geen on bekende op de eilanden langs de Schelde. Hij is een zanger, van wien gezegd mag worden, dat hij het hoog tepunt van zijn kunnen heeft bereikt: een mooi en beheerst geluid en een artïstiek-vei'antwoorae voordracht. De zang van mevr. Helène Ludolph is eveneens bekend. Ook zij voldeed, al was het jammer dat zij zich bij een coupure vergiste. Maria Naveu heeft een fraaie altstem, en zong haar kleine partij uitstekend. Wim Bruning, de te nor. heeft een wat vlakke stem, doch dat hij tot goede dingen in staat is, werd bewezen met de solo „Sei ge- treu bis in den Tod". _Za heeft dan Dinsdagavond binnen de muren van de oude St. Jacobskerk muziek van Mendelssohn geklonken, muziek, die in de bezetting het zwij gen werd opgelegd. Het was goed, dat de V.O.V. als eerste na de oorlog in Zeeland een Mendelssohn-Oratorium uitvoerde. Deze klanken blijken ge lukkig sterker te zijn dan die van de dictatuur. de K. GEVALLEN VOOR IIET VADERLAND. Op de laatste verlieslijst uit Indo nesië komt de naam voor van sol daat J. J- Vermaïre, afkomstig uit Wemeldinge en gesneuveld op 7 Mei 1949. OPSLUITING KOOIEENDEN. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bekend gemaakt, dat in 1949 de kooieenden door de kooi man moeten worden opgesloten of jehokt van 31 Juli 1949 tot de dag, waarop in dit jaar de vangst van waterwild door middel van eenden kooien zal zijn toegestaan. Woningbouw te Vlissingen. FILMS VAN DE WEEK Noordwestelijke doortocht" („North west Passage") met Spencer Tracy, Ro bert Young, Walter Breiman, Ruth Hus- sey; regie: King Vidor. Avonturen. Een nu en dan adembene mend verhaal uit de Amerikaanse his torie, dat in de eerste plaats voor de sensatie-liefhebbers bestemd is. De film is in aantrekkelijk technicolor en vele natuurscènes zijn van grote schoonheid. Ook het spel, in het bijzonder van Spen cer Tracy en Robert. Young, is uitste kend, maar jammer is het dat regisseur Vidor wanneer maakt hij nog weer eens een film. die op hetzelfde plan staat als „Ons dagelijks brood"? de sensatie nu en dan wel eens te bloedig deed worden. (Luxor. Vlissingen). Voor de vergadering van de gemeente raad van Vlissingen van a.s. Vrijdagmid dag is een aanvuliingsagenda versche nen. B. en W, stellen de raad o.rn. nog voor aan de Woningbouwvereniging .Goed Wonen" 8766 vierlc. meter grond xan de President Rooseveltlaan. de Van Goyenlaan en de Irislaan te verkopen tegen een bedrag van f 84.935.40. Hierop zullen 30 boven- en benedenwoningen gebouwd worden. WATERRESERVOIR. Voorts vragen zij een crediet van f 1295, voor het inrichten van een blinker tot waterreservoir voor de brandweer. Het gaat.hier om een bunker in het wegdek van de Boulevard de Huyter in de bocht bij de oprit van de Weststraat. In ver band met de ligging van de leidingen in dit stadsgedeelte is de waterdruk hier onvoldoende om de vrij hoge bebouwing te kunnen bestrijken. BENOEMINGEN. Ten slotte doen B. en W. de raad 'nog voordrachten toekomen voor de benoe ming van enige onderwijskrachten. Voor zesde leerkracht aan de schooi A. luidt de voordracht: 1. Mej. M. Verheul te Heinkenszand: 2. mej. J. F. van der En- de te Borssele; 3. mej. S. J. C. Versprille te Terneuzen. Voor de voorziening van de vacature aan school B. staat mej. van der Ende no. 1 en beide andere dames 2 en 3. Voor de voorziening van de vaca ture aan school C. ontstaan door bet. overlijden van de heer J. de Voogd, lyldt de voordracht: 1. de heer J. Schoen tc Hippolytusboef; 2. de heer J. W. den Hollander" te Middelburg. VERZET TEGEN POLITIE Dinsdagavond hield een agent van politie in de Badhuisstraat een man aan, die smokkelwaar vervoerde, o. a. sigaretten. De man verzette zich tegen de politie en moest per auto naar het bureau worden overge bracht. Middelburg PATER DE GREEVE KOMT Vrijdag 17 Juni zal pater H. de Greeve In het Schuttershof te Mid- delbufg de spreekbeurt, die vorig jaar moest worden uitgesteld, ver vullen. Domburg ER WORDT SNEL GEBOUWD! Te Domburg wordt nog steeds druk ge bouwd en..snel! Men staat verbaasd over de korte tijd die verloopt lussen de fundamenten en de kan. De noordzijde van de Ooststraat is nu volgebouwd en aan de Zuidzijde is men bezig. Hopelijk wordt die straat gelijk vroeger weer ver maard om de opgeruimdheid on Oranje gezindheid van haar bewoners. Laten zij echter bedenken, dat de Schuitvlotstraat tegenwoordig ook een woordje mee spreekt! Er is een begin gemaakt met de aan leg van een nieuwe straat, die Markt met Herenstraat zal verbinden. Bezoekers van verleden jaar zullen veranderingen waar nemen wanneer zij van de zomer weer komen. Arnemuiden UITREIKING BONKAARTEN. De uitrekiing van de bonkaarten zal te Arnemuiden plaats hebben voor niet- zelfverzorgers op Donderdag 19 Mei. Aan dé beurt zijn de letters E t.m. N. MIDDELBURG. Woensdag: Electro: Het verborgen leven vgn Walter Mitty"(14 j.7 cn 9.15 u. Donderdag: Electro: zie Woensdag: "Schouwburg: Uitvoering Personeels vereniging der gemeente, 8 uur: Schuttershof: Cabaretavond met Syl- vain Poons, e.v.a., 8 uur: Schutters hof: Vergadering leden Winkeliers- en Handelsbelang. 8 uur. VLISSINGEN. Woensdag: BI. Bnnkcrt 3ö. 3—6 Tentoon stelling en verkoop van handwerken enz, van „Tesselsehade"; CJMV-ge- bouw, Noordstraat 1012, 25 en 810 Poppen- en speelgoedtentoon stelling: Jeugdgebouw, dr. Ottestr., 8 uur, openbare vergadering A.R. kiesvereniging: Alhambra: 7 en 9 u. „Het verborgen leven van Walter Mittey; Luxor: 9 uur: Noordweste lijke doortocht. Donderdag: C.J.M.V.-gebouw. zie Woens dag: Alhambra: zie Woensdag; Luxor: zie Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2