PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waarom dr. L. J. M. Beel heenging 0£ BILT Hij gelooft niet in Van Roy en-Roem Vandaag LYBIE PAS OVER TIEN JAAR ONAFHANKELIJK Groot aantal „neen -stemmen bij verkiezingen Sow jet-zóne ZUIVERINGSINSTALLATIE TE SOUBURG IN BEDRIJF GESTELD Commissaris der Koningin stelde het bedrijf in werking 3000 gasten in 2 dagen voor Buckingham Palace VOORSPELT: 192e Jaargang No. U5 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Honfdred G. Ballintijn, Pl.verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.1a oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels 1 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londensc Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststv. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerystr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. NOG STEEDS VERWARRING IN INDONESIË. Minister van Maarseveen heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer ee regeringsverklaring afgelegd over het aftreden van dr. L. M. Beel als Ho ge Vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië. nesiërs cn de thans bereikte over eenkomst handhaaft nadrukkelijk het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren. Bij de Ronde Tafel-conferentie zal aan de uitwerking van dit zelfbe schikkingsrecht volle aandacht wor den geschonken. Tot zover de verklaring welke mi nister van Maarseveen namens de re gering aflegde. DE NOODREGERING. Intussen komen uit Batavia berichten, die er op wyzen, dat er nog verwarring heerst op be paalde punten. Zo heeft de Republikeinse nood- regering. die onder leiding van de heer Sjafroeddin te Kotaradja ze telt. een communiqué laten ver schijnen, waarin wordt medege deeld, dat deze regering eerst over leg met de leiders op Banka wil, alvorens zich met de overeenkomst Van RoyenRoem accoord te ver klaren. Deze regering zou in een tele- Toon het kabinet op 6 Mei beraad slaagde over de aanvaarding van de Van RoyenRoemovereenkomst, deelde de heer Beel in zijn advies mede, dat hij zich niet met het una niem advies der delegatie kon vere nigen. Hij had bezwaar tegen de vorm en omvang van het herstel der republiek en togen de verplichting om verdere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. Indien de richtlijn van de delega tie zou worden aanvaard, dan zou het noodzakelijk zijn voor de uitvoering van dit beleid iemand te benoemen, die geloofde in de mogelijkheid tot realisatie van de nieuwe gedragslijn. Intussen was de heer Beel bereid het verdere verloop van de prelimi naire conferentie af te wachten. DE BESLISSING. Het kabinet deelde op 6 Mei zijn beslissing ran dr. Beel mede eri sprak de hoop uit. dat hij zou aanblijven. Het kabinet meende, dat dr. Beel door zijn grote nersoonlijke kwalitei ten in Indonesië algemeen gezien was en dat zijn figuur, ook al had dr. Beel bezwaren, borg zou staan voor een loyale uitvoering. Op 7 Mei viel uit een mededeling van dr. Beel te lezen, dat zijn be sluit om heen te gaan reeds vast stond. Het kabinet heeft dit sterk be treurd, maar eerbiedigt zijn besluit en zal spoedig een opvolger benoemen. DE B.F.O. Minister van Maarseveen deed ver volgens enkele mededelingen over de houding van de ..Bijeenkomst Tede- raal Overleg". De regering heeft ver klaard, dat dit lichaam zijn volledige instemming betuigde met de Neder lands-republikeinse overeenkomst. Blijkens een telegram van enkele Sumatraanse delegaties heeft men echter bezwaar tegen enkele punten van de overeenkomst, voorzover die punten belangen van Sumatra raken. Minister van Maarseveen verklaar de, dat Sultan Hamid II en de mi nister Anak Agoeng van Oost-Indo- nesië hun instemming met de over eenkomst hadden betuigd namens de B.F.O.-delegatie. De regering heeft ernstig de bezwaren van Sumatra on der de ogen gezien, maar acht ze niet overwegend. Wijzend op de moeilijkheden voor de staatkundige vormgeving op Su matra, meende de minister, dat het gevaar van te haastig handelen slechts kan leiden tot ernstige scha de voor de federale gedachte. De fe derale gedachte is werkelijkheid ge worden bij de meerderheid der Indo- overdracht aan het Indonesische volk. Volgens de Warta Indonesia zou er op 14 Mei een communiqué van de nood-regcering zijn verschenen, waarin gevraagd werd om de er kenning van het gezag der Repu blikeinse regering over heel Java, Sumatra en omliggende eilanden. Ook had men bezwaar tegen het terugtrekken van T.N.I.-eenheden uit gebieden, waar ze thans ver toeven. Tegelijk met dit communiqué werd 'n telegram van Sjafrudain ont vangen, waarin deze accoord gaat met de overdracht van het gezag in Djocja aan de Sultan. DE VOLKSWIL. Op een persconferentie te Bata via neeft dr. P. J. Koets, directeur van dr. Beel's kabinet, er op ge wezen, dat het zelfbeschikkings recht onverkort gehandhaafd blijft. Hij herhaalde, dat de onderschei dene volksgemeenschappen vrij kunnen beslissen. In do federale gebieden wordt overal de volkswil geraadpleegd, 't Enige gebied waar dat nimmer ge schiedde was het gebied van de Republiek. NAAR DJOCJA? Volgens de „Sin Po" zou men in Republikeinse kringen beseffen, dat de terugkeer van de Republi keinen naar Djocja niet binnen twee weken mogelijk is. De Neder landse raming is minstens vyf we ken. Mr. Sartono. vice-voorzitter van gram naar New Delhi gevraagd I het werkcomité uit het Republi- hebben om waarborgen via de Ver- keinse parlèment verwachtte, dat enigde Naties voor de onvoorwaar- dit comité de overeenkomst met de delijke en volledige souvereiniteits- Nederlanders zou aanvaarden'. is het 50 jaar geleden dat in Den Haag de eerste vredesconferentie werd geo pend; is het 9 jaar geleden, dat Antwerpen dpor de Duitsers wera genomen wordt ex-kroonprins Ru- precht van Beieren 80 jaar. Eerbetoon in Washington aan generaal Clay. President Truman heeft Dinsdag avond generaal Lucius Clay, die uit Duitsland is teruggekeerd, ontvan gen. Hij overhandigde hem de palmen bij de ..Medal of distinguished servi ces", waarvan hij reeds houder is. De president las daarbij een dag order met loftuitingen Generaal Clay werd vervolgens ontvangen in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. De vice-presi dent der Ver Staten, Allen Barkley, voorzitter van de Senaat, noemde de generaal „een groot Amerikaan, een groot bouwer, een groot soldaat" Tripolitanië wenst een koning De algemene vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan twee resoluties, die bepalen, dat- Lyblë over 10 jaar onafhankelijkheid ver krijgt en Cyrenaica onder trustschap van Engeland wordt gesteld. De eerste resolutie werd aangenomen met 48 tegen 8 stemmen en 1 ont houding, de tweede met 36 t^gon 17 stemmen en 6 onthoudingen. Tegen de tweede resolutie stemden o.a. Birma, de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala. Haïti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trust schap over Fczzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 onthoudin gen. Tegen stemden onder meer de Arabische en de Slavische groepen, Birma en de Philippijnen Het voorstel, Italië na' 1911 trust- schap over Tripolitanië te verlenen, verkreeg niet de vereiste meerder heid van twee derden en werd ver worpen met 33 stemmen voor en 17 tegen, terwijl 8 afgevaardigden zich van stemming onthielden. RESULTAAT VIEL COMMUNISTEN TEGEN. Volgens de voorlopige uitslag van de Zondag en Maandag In de Sow- jet-zöne en Oost-Berlijn gehouden verkiezingen heeft 66% der kiezers ..ja" gestemd. Dit „ja" hield in, dat zij het eens waren met de candida- tenlijst voor het Duitse Volkcongres,, een parlement maar volksdemo cratisch model. Het totaal aantal kiezers was 13.353.000. Ruim 95% hiervan bracht een geldige stem uit, en van dit aantal stemden 8 mill, „ja" en 4.080.000 „neen". De cijfers voor Oost-Berlijn waren ongunstiger dan die in de eigen lijke Sowjet-zónc. Slechts 768.984 van de 947.313 werden uitgebracht waarvan 466.662 „ja"_stemmen en 332.322 „neen"-stemmen. 58 tegen Bouwcentrum te Rotterdam geopend. Te Rotterdam is Dinsdagmiddag het Internationale Bouwcentrum geopend. Prof. ir. H. T. Zwiers lichtte in zijn openingswoord toe. hoe het centrum is ontstaan. Het woord werd gevoerd door E. Frankignoul (België) en H. Vaes (België). Minister J. In 't Veld verrichtte de openingsplechtigheid in verband met de verhindering van de minister-president dr. W. Drees. In de ministeriële rede werd ge wezen op de verwoesting, waar onder Nederland in 1945 leed en de bezorgdheid over de vraag of het mogelijk zou zijn de arbeidsvreugde en levensvreugde van millioenen te doen herleven. Naast die bezorgdheid was er echter vertrouwen en als een uiting van dat vertrouwen zag spr. het bouwcentrum, waarvan hij hoopte, dat het een voor beeld zou worden van practische Europese samenwerking. Des avonds werd in het gebouw dincr aangeboden, waaraan ruim 100 genodigden uit vele landen aan zaten. Aan het einde van het diner, toen de electrische lichten werden gedoofd en kleine kaarsjes op tafel voor de enige verlichting zorgden, legde ir. J van Ettingen, directeur van het Bouwcentrum, de nadruk op de be langrijkheid en de noodzaak van een internationale samenwerking, welke samenwerking er echter ook op het nationale plan moet zijn Gesneuveld in Indonesië. h™ ,res,erinS maalct bekend, dat tot T„iee we-ze'1 de v°lgende verliezen ^ev-f zlJ,n gerapporteerd: Ifi Anin ïoïo la?,dmacht' gesneuveld 16, April 1949: soldaat J. J. van Beek, vImTm2-UiL?aaiile Nassau- Gesneu veld 2 Mei 1949, soldaat F. J. de Jong, afkomstig uit Amsterdam (C): Ge sneuveld 6 Mei 1949: soldaat H. J. van ^iJe7n'afkomstig uit Goirle; Gesneu veld 7 Mei 1949, soldaat le kl. T. B. Jansen, afkomstig uit Erlecom (gem. Tubbergen); soldaat le kl. W. Lan- XE&aFr?' a4komst'g ui* Nistelrode: 9nntnLS' T.eJvoort. afkomstig uit Santpoort: soldaat J. J. Vermaire af- S'g uf't Wemeldinge; soldaat P. Westra, afkomstig uit Rotterdam. Student speelde met revolver en doodde zichzelf. Een student, die Dinsdagmiddag op zijn kamer te Delft een revolver- voor enige vrienden demonstrate en ernstig aan het hoofd werd Ge wond toen het wapen plotseling af- "L e loop van dc avond in het ziekenhuis overleden. Het slacht offer is de Chinese student Tan. De uitslag is ongetwijfeld een te leurstelling voor de leiders der S.E. D. en hun Russische beschermheren. Het Duitse Volkcongres streeft naai de eenheid van Duitsland en het sluiten van een rechtvaardige vrede, een voor alle Duitsers aantrekkelijk program dus. De Duitse communis ten hadden alle voordelen aan hun kant. Zij beheersen de pers. de ra dio. bezetten de sleutelposities, kun nen vrijuit propaganda maken en stonden geen openlijke oppositie te gen de eenheidslijst toe. Vooral op het platteland, waar de gemeenschap gemakkelijker te con troleren is, kan aanzienlijke druk op de kiezers worden uitge oefend. Van Westelijke zijde was aange spoord oni neen te stemmen. Vele bewoners van Oost-Duitsland hebben de moed gehad aan die aansporing gevolg te geven en een afwijzeride houding gedemonstreerd. Uiteindelijk is een meerderheid uit de bus gekomen vóór het Volks congres. In aanmerking genomen, dat op dergelijke wijze georganiseer de verkiezingen in de volksdemocra tieën in de regel meerderheden van 80 tot 90% of meer opleveren bijv. de verkiezingen van Zondag m Bulgarije is het resultaat pover te noemen. Grieks minister van oorlog optimistisch. HET PROBLEEM DER VLUCHTELIN GEN De Griekse minister van oorlog. Kanellopoelos, verklaarde Dinsdag in een toespraak te Saloniki, dat de eindoverwinning op de partisanen dit jaar zou worden behaald. „Ge heel Griekenland zal spoedig gezui verd worden". Kanellopoelos sloot iedere moge lijkheid van een compromis uit. De Balkan-commissie der V.N. Is Dinsdag bijeengekomen om kennis te nemen van een rapport van de president van het Griekse Rode Kruis over het vluchtelingenvraag stuk in Griekenland. Volgens het rapport zijn er thans 700.000 vluch telingen in Griekenland, in Macedo nië alleen al 232.000. De winter had hun gezondheid ondermijnd en het typhusgevaar was groter dan ooit. De hulpverlening op het ogenblik was onvoldoende. Het rapport dringt er bij de commissie op aan ten be hoeve van de vluchtelingen een be roep te doen op de V.N. Burgemeester vorderde een villa voor zichzelf. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. Fenema, die sinds zijn benoeming in die functie, vorig jaar. nog geen ge schikt huis kon betrekken in de kom van zijn gemeente en deswege nog in Bent veld woont, is er dezer dagen toe over gegaan een vorderingsbesluit te onder tekenen voor een villa te Zandvoort ten behoeve van zichzelf en zijn gezin. De burgemeester had begin Mei aan vrouw des huizes gevraagd om het huis eens te mogen bezichtigen, doch dit was hem geweigerd. Daarop heeft hij in gezelschap een een rechercheur en de corpschef van de politie toegang tot het huis gekregen. Nadat hij had geconsta teerd. dat het huis voor het beoogde doel geschikt was, ondertekende hij per 1 Juni het vorderingsbesluit. tegen het advies van de commissie voor de wo ningvordering in. De adviescommissie blijft op het stand punt staan dat de huizen, die tevoren aan de burgemeester zijn aangeboden, aan redelijke eisen voldoen. De bewoner heeft zijn advocaat opge dragen bij Ged. Staten in beroep te gaan tegen deze handelwijze van dc burge meester. De Siciliaanse bandiet nog niet gegrepen. Van linkse zijde is bij de Italiaanse senaat een motie ingediend over het geval van de Siciliaanse bandiet Giu- liano. die men nog steeds niet heeft kunnen inrekenen. In de motie, welke door de voorzitter, Bonomi, werd voor gelezen. wordt vervanging geëist van de minister van Binnenlandse Zaken. ..die niet in staat blijkt de orde op Sicilië te herstellen". Een Iraans amendement. Lybië on middellijk onafhankelykheid te verle nen. werd :net 27 tegen 23 stemmen en 9 onthoudingen verworpen. ONRUST IN LI BYE De Britse actie om Tripolitanië weer onder Italiaans bestuur te brengen doet het verzet en de on rust in deze voormalige Italiaans® kolonie met de dag toenemen. Dinsdag hebben alle Arabische functionarissen in Tripolis hun post verlaten na een oproep van hun lei ders tot burgclijke ongehoorzaam heid. In geheel Tripolitanië werden de monstraties gehouden. Verscheidene stammen dreigen gewapende tegen stand te zullen bieden aan de te rugkeer van de Italianen. De onrust is reeds overgeslagen naar Cyrenaica. het Oostelijk deel van Li bye. Maandagmorgen liep een menigte te koop voor het Britse be stuursgebouw te Benghasi. Britse politiemannen werden aangevallen en de Britse vlag verscheurd. Het was de eerste maal. dat het in deze stad tot anti-Britse demonstraties kwam. Het vooruitzicht van de terugkeer der Italianen heeft de stamhoofden en de sjeiks der kleine provincie steden in Tripolitanië en de leden van het „front voor nationale een heid" er toe gebracht zich uit te spreken voor de uitroeping van emir Isdriss el Snoessi tot Koning van Tripolitanië. Dit betekent een verrassende om mekeer. daar de partijen tot nu toe weigerden de emir a'ls heerser te aanvaarden. Deze heeft reeds het gezag over Cyrenaica. De leus is I thans: eenheid van Libye. (bestaan de uit Tripolitanië, Cyrenaica en Fezzan.) De lieer Koos Vorrink, voorzitter van de l'artij v. d. Arbeid, die bij het vliegtuigongeluk In Denemarken op 17 Januari zwaar gewond werd, is in zoverre hersteld, dat hy nu spoedig het Nykobing-Zieken- huis, waar hij verpleegd werd,-ral kunnen verlaten. Aan zijn rechter hand de Nederlandse verpleegster, zr. A. W. van Iperen. De vissersvloot op weg naar de jachtwateren. De sterke haringschepen hebben Dinsdagmorgen direct na het ver laten van de havens hun zwakkere broeders op sleeptouw genomen om zo snel mogelijk de visgronden Lei- hoogte van de 57ste breedtegraad te bereiken. Op de vloot zijn de verwachtingen ook dit jaar weer hoog gespannen. Bij prachtig weer en een snelheid van 8 mijl per uur worden op ver scheidene schepen al voorbereidin gen getroffen voor de vangst, hoe wel er nog ongeveer 200 mijl te va ren is. Men verwacht Woensdagavond op de viswateren aan te komen en dan direct met de beschikbare netten „aan schot te gaan". Bij graafwerk in Wales is men op een graf gestoten, waarin zich een ske let bevond, dat volgens deskundigen dui zenden jaren oud is. KOSTBARE BRUG VOOR GECORRIGEERDE BOERDERIJ 7 Door de grenscorrectie is nabij de thans verlegde grens in de omgeving van Losser een eigenaardige toestand ontstaan. Een bij Nederland gekomen boerderij is daar namelijk volkomen geïsoleerd komen te liggen, zodat de bouw van een kostbare brug over het riviertje de Dinkel nodig zou zijn om aan de merkwaardige situatie een ein de te maken. Om aan de ongewenste toestand een einde te maken overweegt men een brug te maken over de Dinkel. die al licht enige tienduizenden guldens zal kosten, tenzij de commissie voor de grenswijziging in Parijs van mening is. dat de grenscorrecties een rivisie kunnen ondergaan. Duitse deskundigen uit Oost- en West-Duilsland zijn tot overeenstemming gekomen over ruil van goederen tussen de Westelijke en de Oostelijke zones. Eerste biologische zuivering van rioolwater in Zeeland. Door het overhalen van een handle heeft dc Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- scmbroot, Dinsdagmiddag de eerste biologische zuiveringsinrichting van rioolwater in de provincie, die in Oost-Souburg is gebouwd, officieel in bedryf gesteld. Voor Souburg was dit een belangrijk moment, omdat de bouw van deze moderne inrichting de bekroning vormt van het grote werk der riolering, dat een einde heeft gemaakt aan het onhygiënische tonnetjcsstelscl in deze gemeente. Maar ook de Polder Walcheren en de landbouw zijn zeer bij deze installa tie gebaat, omdat nu voortaan zuiver water de polder zal invloeien. Vóór de ingebruikstelling werd in de raadzaal van het gemeentehuis een bijeenkomst gehouden, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond. Tot de genodigden behoorden de voorzitter van de Polder, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden. de directeur van de RIZA (Rijksinstituut voor zui vering van afvalwater), prof. dr. ir. C. P. Mom. de waarnemend-directeur, ir. J. J. Hopmans, de directeur van het Bureau voor Bouw -cn Water- kunde, die het plan voor de inrich ting heeft gemaakt, ir. J. G. Christi- aanse, vertegenwoordigers van Rijks waterstaat, de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen. het E.T.I., vrijwel alle burgemeesters van Wal cheren en vele anderen. BAANBREKEND WERK. De burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding. hield een rede, waarin hij de betekenis van de installatie schetste. „Er is hiermede min of meer baanbrekend werk ver richt en gehoopt mag worden, dat dit stimulerend mag werken", zo zeide hij. Reeds in Juli 1938 begon het overleg met ir. Hopmans: in Juli 1946 werd de riolering aanbesteed en in December 1946 verleende het Streek- bureau vergunning tot aanbesteding van de zuiveringsinstallatie. In dit verband noemde spr. met dankbaar heid de naam van wijlen ir. J. Gerber. hoofd van dit bureau, die op voortva rende en sympathieke wijze mede werkte. De totale kosten van riole ring en zuivering bedragen 680.000, waarvan 70.000 aan oorlogsschade vergoeding afgaat. De riolering is be stemd voor een bevolking van 10.000 zielen, de zuivering voor 6000 inwoners, maar kan gemakkelijk uit gebreid worden tot 10.000. Dit jaar nog zal de gemeente 6000 inwoners hebben. Om de installatie heen is beplan ting aangebracht, zodat het terrein in de toekomst recreatieoord kan zijn. Men zal vogels aantrekken om het kwaad van de insecten te keren. De burgemeester bracht tenslotte dank aan allen, die aan de verwezenlijking van riolering en zuivering hebben meegewerkt en hij noemde daarbij met name de heren Hopmans. Chris- tiaanse, De Smit. Broerse, Bostelaar en Wind. „BELANGRIJK MOMENT". De heren ir. Hopmans en ir. Chris- tiaanse gaven hierna toelichtingen, resp. op het zuiveringsprocédé en de bouw, verduidelijkt met lichtbeelden, foto's en tekeningen. De laatste deel de mede. dat ondermeer werden ver werkt 880 m3 gewapend beton. 40 m3 stampbeton, 113.000 kg. betonijzer, 125 m3 bekistingshout en 350.000 kg. ce ment. Beide heren boden het gemeen tebestuur hun gelukwensen met dc totstandkoming aan en eerstgenoem de wees op het belangrijke aandeel van de burgemeester hierin. Vervolgens begaf men zich naar de inrichting aan de Molenweg, waar de Commissaris der Koningin, alvorens de opening te verrichten, het gemeen tebestuur eveneens zijn gelukwensen aanbood. „Voor geheel Zeeland is dit een belangrijk moment", aldus jhr. De Casembroot. ..en ik hoop. dat het aantal zuiveringsinstallaties in de provincie uitgebreid kan worden". Het college van G. S. wil gaarne alle gemeenten bij bouw van inrichtingen voor openbaar nut en woningen hel pen. maar de moeilijkheden zijn groot en de begrotingen mogen nu eenmaal niet overschreden worden. Ook de voorzitter van de Polder. Graaf van Lynden. sprak een kort woord. ..Aan de vuilwater-afvoer ont breekt tamelijk veel op Walcheren", zo verklaarde hij, „en wij zijn daar om temeer verheugd over deze zui veringsinrichting". Nadat jhr. De Casembroot de pom pen in werking had gesteld en een fraaie gedenksteen had onthuld, maakten de aanwezigen onder des kundige leiding een rondgang over het terrein. Vandaag en morgen zullen in totaal 3000 mensen een bezoek brengen aan Buckingham Palace. daartoe uitgeno digd door koning George VI en konin gin Elizabeth. Het betreft hier een van de grote gebeurtenisen uit de Society-wereld, een tea bij het Hof. Slechts een klein gedeelte der gasten zal aan de Koning en de Koningin worden voorgesteld. Velen zullen de Koning niet eens te zien krijgen, tenzij ze op een stoe'l zouden gaan staan om over d.e hon derden gasten, die in de enorme re ceptiezaal vergaderd zijn, heen te kij ken. De lijsten, waarop de namen der genodigden voorkomen, zijn zeer zorg vuldig samengesteld. Wat de buiten landse gasten betreft worden deze op gemaakt door de ambassades en lega ties te Londen en doorgezonden voor de „goedkeuring van de Koning". Gouden huwelijksreis naar Amerika. VOORTVARENDE BRABANDER. Het echtpaar J. CupHendrikx te Maashees. 81 en 77 jaar oude. hoopt bin nenkort zijn vijftigjarige echtvereniging te vieren. De oudjes hebben het plan opgevat, hiervoor naar Amerika te gaan. namelijk naar Milwaukee, waar hun zoon en dochter, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen wonen. De voortvarendheid van de heer Cup is reeds spreekwoordelijk in Maashees. Enige tientallen jaren geleden maakte hii de gehele streek „onveilig", omdat hij op het eerste rijwiel, met een reusachtig voor- en klein achterwiel, rondreed. Maar ook was hij de eerste die een nor male constructie bouwde met pedalen en ketting. Hierna vestigde hij de eerste rijwielfabriek in het Zuiden van het land. In 1903 bracht hij de eerste auto in hel land van Cuijck op straat. Ook was hij de eerste die in zijn huis het electrisch licht had branden waarvoor de stroom werd geleverd door middel van een auto motor. Hier nog niet mee tevreden ont stak hij als eerste in geheel het Zuiden het gascomfoor in zijn huis. al beeft hij thans nog wanneer nj terug denkt aan de eerste proefnemingen die een ont ploffing veroorzaakten, waarvan het hui» daverde en de ruiten rinkelden. Weer roken in de tram. In 1944 werd in 's-Gravenhage een al geheel rookverbod voor trampassagiens uitgevaardigd, ten einde brandschade aan kleding van passagiers in dc toentertijd overvolle tramrijtuigen te voorkomen. Inmiddels is de vervoerscapaciteit van de H.T.M. weer zodanig gestegen en daarmede de overbezetting van de trams zozeer afgenomen, dat voor brandschade aan de kleding van passagiers niet meer te vrezen is. B. cn W. stellen de raad thans voor te besluiten het rookverbod op de tram op te heffen. Op de balcons en in open wa gens zal echter niet gerookt mogen wor den. NOG ENKELE BUIEN. Geldig tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met vooral in het binnenland op de meeste plaatsen nog enkele buien. Zwakke tot matige vind tussen Zuid cn Zuid-West. Iets la gere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1