PROVINCIALE ZEEUWSE COURANï Moskou wil praten over Athene x BILT Gromyko uit New-York vertrokken Geen hervatting diplcnntiel.J betrekkingen met Franco. De moeilijkheden in het stucadoorsbedrijf ECONOMISCH BENELUX-CONGRES Gerhard Eisler zal voor Britse rechtbank verschijnen GOEDE VORDERINGEN MET DE BESPREKINGEN TE DJOCJA GOUDEN KOETS NAAR ZEELAND Kolentrein sloeg op hol. 192e Jaargang-No. 114 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.s W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Mei 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 5360, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zicrikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Dc in de regel goed ingelichte Amerikaanse radio-commentator Drew Pear? son heeft in zijn laatste praatje meegedeeld, dat de Sowjet-Unie de Griekse en Koreaanse kwesties op de agenda van de komende Parijse conferentie wil plaatsen. Gromyko zou hiertoe een proefballontje hebben opgelaten. Hij heeft er tegenover Amerikaanse diplomaten op gezinspeeld, dat de Griekse opstandelingen overreed zouden kunnen worden de wapens neer te leggen indien de Ver. Staten zouden streven naar een waarlijk democratische re gering in Griekenland. Reeds eerder gingen er geruchten, dat de Griekse guerilla-regering via de Ver. Naties een eind wenste te maken aan de burgeroorlog door benoeming van een bemiddelaar als dr. Ralph Bunche. Reuter verneemt, dat Zaterdag a.s. de Westerse ministers van Buiten landse Zaken. Schuman, Acheson en Bevin, in Parijs hun voorlopige be sprekingen om tot een gezamenlijk standpunt tegenover de Russen te ko men zullen beginnen. Veel voorberei dend werk is dan reeds verricht door de leden der delegaties, die reeds en kele dagen met elkaar in contact staan. Over hun besprekingen, die on der leiding staan van dr. Jessup, de Fransman Parodi en de Engelsman Kirk Patrick, wordt een officieel stil zwijgen in acht genomen. Vermoedelijk zullen de Franse ver tegenwoordigers op bepaalde punten een afwijkende mening hebben. Zij vrezen, dat de Amerikanen te veel handelen als ware de Sowjet- Unie het enige en Duitsland in het geheel geen gevaar. Het bericht, dat Washington een voorstel zou overwegen om Duitsland op een paar garnizoensplaatsen na te ontruimen is in weinig goede aarde gevallen. De Fransen voelen bovendien nog steeds weinig voor een herenigd cen traal geregeerd Duitsland, tenzij de verschillende staten een ruime mate van zelfstandigheid krijgen. GROMYKO HUISTOE. Andrei Gromyko. de eerste as sistent van minister Wisjinky en lei der van de Sowjet-delegatic bij de Ver. Naties-is Maandag in Parijs aan gekomen. Zondag was hij met elf delegatiele den uit New York vertrokken in een Resolutie door V.N. verworpen. Maandagavond is in de algemene vergadering der Ver. Naeties een resolutie, welke aandringt op her vatting van de diplomatieke betrek kingen met Spanje, verworpen, door dat zfl de vereiste meerderheid van twee derde niet verkreeg. De stem ming was 26 tegen 15 en 16 ont houdingen. Tegen stemden: Australië. Wit- Rusland. Tsjechoslowakije, Guatema la, India, Israël, Mexico, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Panama, Polen, de Oekraïne, de Sowjet-Unie. Uru guay en Joegoslavië. Onthoudingen: Afghanistan, Bel gië. Birma, Canada, Chili, China, Denemarken, Ethiopië, Frankrijk, Haiti. Iran, Luxemburg. Nederland, Zweden, het Verenigd Koninkrijk en <le V.S.. Hond bewaakte lijk van zijn baas. In een weide onder Wittem (L.) vond men het lijk van de G9-jarige knecht P. D.. die reeds enige dagen vermist werd. De man is blijkbaar in de wei aan hartverlamming overleden. De hond van de ge storvene had zijn baas niet al leen gelaten en was twee da gen lang bij het lijk van zijn meester trouw blijven waken. Bondsbestuur wijst staking af- Zaterdag jl. kwamen delegaties van stucadoorsleden van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond te Utrecht huidige stand van zaken. Het bonds bestuur bracht verslag uit van de met het college van rijksbemidde laars gevoerde onderhandelingen en de hierbij verkregen resultaten. Geconstateerd werd, aldus een door het bestuur verstrekt commu niqué, dat het resultaat der onder handelingen een redelijk perspectief opent om het gestelde doel te be reiken. Ten aanzien van de actie der patroonsbonden tot afschaffing van de zwarte lonen en tot invoe ring van een uniforme ontslagrc- geling, wijst het bondsbestuur elke verantwoordelijkheid voor de gang van zaken af. De ontslagregeling, zoals de patroonsbonden die wen sen, wordt door het bondsbestuur met beslistheid van de hand ge wezen. Hiertegen zal met alle be schikbare middelen worden opge treden. De als gevolg van het optreden der patroonsbonden uitgebroken stakingen doorkruisen de actie van de samenwerkende arbeidersbonden en belemmeren de toepassing van de. door deze bonden bereikte ver beteringen ln de officiële lonen en tarieven. De stakingen moeten der halve als strijdig met het arbei dersbelang worden gekwalificeerd. Het parool is uitgegeven, het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der samenwerkende ar beidersbonden, ter verbetering van de officiële lonen en andere ar- beidsvoorwaarden, te ondersteunenI tingen zijn 45.00 x 8.: Frans vliegtuig, opgepropt met baga ge- De Russische vice-minister ging even zwijgend als hij was gekomen. Toen hem werd gevraagd of er oor log komt tussen de Ver. Staten en Rusland zei hij: ..zowel de Ameri kanen als de Russen moeien samen werken voor de vrede. Zij kunnen dat als zij willen". Op een vraag of hij meende, dat de opheffing van de Berlijnse blokkade enige verlichting in de politieke toe stand zou brengen antwoordde hij schouderophalend: „De tijd zal het le ren". Gromyko zal vandaag zijn reis naar Moskou voortzetten. Het is nog niet zeker of hij aan de Parijse conferentie zal deelnemen. Vraag naar „gecorrigeerde' dienstboden. Het arbeidsbureau te Sittard heeft ongeveer 400 aanvragen gekregen voor een dienstbode uit de gecorri geerde zelfkant. Tot dusver werden '79 voormalige Duitse vrouwen meisjes bereid gevonden een betrek king als dienstbode of dagmeisje te aanvaarden. In totaal wist het gewestelijk ar beidsbureau te Sittard 230 van 400 werkzoekenden, die zich in de zelfkant ..anmelden. aan werk te helpen. Honderdtien mijnwerkers uit dit gebied werden gekeurd voor dienstneming in de Nederlandse mij nen. Gouverneur Huender neemt geen ontslag. Naar aanleiding van desbetreffende geruchten heeft gouverneur dr. Huen der ontkend, dat hij ontslag zou heb ben gevraagd. Officieel is uit zijn naam meegedeeld, dat hij spoedig zijn functie zal hervatten. Dr. Huender is herstellende van een bronchites. Oud-minister Sassen heeft zijn be noeming tot lid vsn de Tweede Kamer niet aanvaard. Er moet een gemeenschappelijk Deviezenfonds komen. Ook voor crisistijd moeten fondsen gevormd worden. In de slotzitting van het derde econo mische Beneluxcongres zijn de resoluties betreffende het vraagstuk der midden- standspolitiek. de vrije uitwisseling van arbeidskrachten en de coördinatie van de industriële ontwikkeling zonder noe menswaardige discussies goedgekeurd. HANDEL IN DEVIEZEN. Meer moeilijkheden leverde echter het opstellen van de tekst der overige reso luties op. Vastgesteld werd. dat zolang de niet-omwisselbaarheid der Europese valuta's voortduurt, door de dne part- nerlanden een gemeenschappelijke han dels- en deviezenpolitiek dient te worden gevoerd ter voorkoming van onevcnwich. tigheden in het betalingsverkeer met be paalde landen, waarbij het aanbeveling verdient een gemeenschappelijk devie zenfonds te vormen..nadat de handels- cn monetaire politiek met elkander in over eenstemming zal zijn gebracht. De han- dlespolitiek van de drie Westelijke zo nes van Duitsland dient in overeenstem ming te worden gebracht met de functie, welke Duitsland in het gehele Europe se handels- en betalingsverkeer in het verleden hoeft vervuld en in de toe komst verder kan vervullen. VRIJE OF OPGERICHTE ECONOMIE Een ingrijpende wijziging onder ging de voorgestelde tekst over het vraagstuk der georiënteerde econo mie. In de definitieve vorm van de resolutie wordt betoogd dat de voordelen van vrije economie dui delijk zijn en de huidige ontwikkeling in overeenstemming met de algeme ne wens, deze vrije economie te her stellen. Niettemin rusten op de staat bepaalde verplichtingen waaraan hij zich niet kan onttrekken; met name heeft hij tot taak de algemene voor waarden te scheppen, waaronder het particulier initiatief zich kan ont plooien. Teneinde de gevolgen van de conjunctuurbeweging te verzach ten geeft het congres de regeringen in overweging een politiek van fondsvorming te volgen, die haar in staat stelt in- tijden van crisis Italiaanse socialisten blijven pro-communistisch. De pro-communistische fractie heeft bij de stemming in de slot zitting van het partijcongres der Italiaanse socialistische partij de meerderheid behaald. De pro-communisten, onder lei ding van Pletro Nenni kregen 220.600 stemmen (51% pet.), toen gestemd werd over een motie ten gunste van pro-communistische po litiek. De centrum-groep, die het afgelopen jaar de macht had en slechts beperkte samenwerking' met de communisten voorstaat, kreeg 168.525 stemmen, 41.133 stemden voor de rechtse minderheid, die de partij geheel zelfstandig wil houden. Waarnemers geloven, dat deze overwinning der pro-communisten zal leiden tot een nieuwe splitsing in de partij. De rechtse minder heid. onder leiding van Romitea, zou dan uit de partij treden. Een monument voor Frederik van Eeden. In Bussum zal een monument worden opgericht ter nagedachtenis aan de let terkundige Frederik van Eeden. Het Frederik van Eedengenootsehap heeft geruime tijd geleden een landelijk comi té opgericht, dat de uitwerking der plan nen heeft opgedragen aan een plaatselijk comité te Bussum. Dank zij de bijdragen van vele vrienden van het Frederik Eedengenootschap is men thans zover dat in Bussum. een monument zal wor den opgericht. Het monument zal een voorstelling ge ven van „De kleine Johannes". In sa menwerking met .het gemeentebestuur van Bussum zal het monument geplaatst worden bij de Kom van Biegel, een rustig plekje in de villawijk, op de weg naar Walden, waar Frederik van Eeden werk te. Het monument zal nog deze zomer onthuld worden. Na een goedgeslaagde proeftocht heeft L. Smit en Co's internationale sleepdienst een nieuwe zeesleepboot aan haar vloot toegevoegd. Het is de „Rode Zee", de grootste - boot. die na dc oorlog door deze rederij is besteld. De afme- l x 4.95 i openbare werken ter bestrijding van werkloosheid te doen uitvoeren. KAPITAALSINVESTERING. Het meest uitvoerig waren de dis cussies over de resoluties betreffende de wederzijdse investering van kapitalen. Het economisch congres sprak daarbij als zijn mening uit, dat de uitbreiding dei- uitwisseling van particuliere kapitalen binnen de Economische Unie een belang rijke factor in de toenadering tussen dc ondernemingen zelf in de drie landen is. De investering van particulier kapitaal is veel belangrijker dan regeringseredieten. omdat zij de directe contacten lussen de industriëlen van eenzelfde branche ver sterken en hierdoor er toe bijdragen de oprichting van economisch niet verant woorde ondernemingen te voorkomen. Het Congres werd besloten met een re de van de heer P. Weber, secretaris-ge neraal van de Luxemburgse Kamer van Koophandel over: „Ervaringen met eco nomische unies". UITTOCHT UIT KANTON BEGONNEN. Maandag zijn Chinese communisti sche troepen de stad Hankou binnen gerukt. Dit was het laatste bericht, dat de nationalistische radio-omroep Hankou uitzond alvorens uit de aether te verdwijnen. Het nieuws heeft de Chinese inwo ners van Kanton, het grootste han delscentrum in Zuid-China. zozeer verontrust, dat vele van hen de stad verlaten. De nationalistische troepen, die on verwachts de drie Jangste-rivierha- vens Hanjou. Woetsjang en Hanjang hebben prijs gegeven, richten nu een nieuwe verdedigingslinie in, verschei dene honderden mijlen in Zuid Wes telijke richting. Vliegongeluk tijdens sportfeest. Bij een vliegongeluk tijdens een sportfeest te Aleppo zijn 21 personen om het leven gekomen. Er zijn 40 ge wonden. Een militair vliegtuig voerde stunts uit cn stortte op het stadion te plet ter. Het grote aantal doden is te wij ten aan een paniek, die zich van de toeschouwers meester maakte. De laatste étappe van de Kun de van Nederland leidde Zondag naar het Olympisch Stadion in Am sterdam. De Zaandammer Van Beek werd étappe-winnaar, doch Schultc was de winnaar van de Ronde. Wij zien hem hier zijn ere-rondje rijden in het Olympisch Stadion nadat de voorzitter van de N.W.U., Jhr. v. d. Bergh van Heemstede hem de lau werkrans had omgehangen. Russische munitietrein in de lucht gevlogen. Volgens de met Amerikaanse vergunning verschijnende Tages- spiegel is Donderdag een Russische munitrein bij Maagdenburg de lucht in gevlogen. Door de ont ploffing is de spoorbaan bij het stationnetje Wolmirstedt aan de Elbe over een afstand van honder den meters volkomen verwoest. Het Duitse spoorwegpersoneel en het Russische escorte zijn door het ongeluk om het leven gekomen. Het juiste aantal slachtoffers is niet bekend, omdat Russische offi cieren het hele gebied hermetisch hebben afgesloten. Volgens personeel van de Duitse spoorwegen ln de Russische zóne Is het de grootste spoorwegramp in Duitsland sinds de oorlog. Poolse ambassadeur protesteert bij Bevin- Gerhard Eisler, de 52-jarige Duitse communist, die als verstekeling op het Poolse schip „Batory" uit Amerika vluchtte en Zaterdag aan boord van het schip te Southampton werd gearresteerd, zal op 24 Mei te Lon den terechtstaan voor de rechtbank van Bow Street. Deze beslissing is Maandag door de Londense politierechter genomen. Hij weigerde vrijla ting van Eisler onder borgtocht. De rechtbank van Bow Street is de eni ge instantie, die uitlcverlngskwesties kan behandelen. De Poolse ambassadeur te Londen heeft Maandagavond een onderhoud gehad met Bevin. De Poolse ambas sadeur heeft tijdens dit onderhoud krachtig geprotesteerd tegen ..de schending van de rechten van de Poolse vlag en de rechten van Eisler, die zich op het schip in veiligheid trachtte te stellen". Volgens de am bassadeur werd het internationale recht geschonden toen de politie zon der vergunning van de Poolse consul of de kapitein van de Batory zich aan boord van het schip begaf met vertegenwoordigers van de Ameri kaanse autoriteiten. De Poolse regering meent, dat „het met geweld van boord halen van Eisler. een politieke vluchteling, die geen misdaad tegen Engeland beging en vervolgd werd door het nazi-re giem. een schending betekent van de menselijke rechten en de beginselen Kolen worden weer duurder Het is noodzakelijk gebleken de kleinhandelsprijzen voor bepaalde soorten kolen per 16 Mei te ver hogen. De pnjzen voor eierkolen en cokes blijven gelijk. In de vijf grote steden worden de anthraciet- prijzen voor nootjes I, II, III met tien cent per mud verhoogd, de nootjes IV met vijftien cent. In de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent omhoog. Ook de prijzen van Indu striekolen ondergaan kleine wijzi gingen. Sinaasappelen en citroenen aangekomen. Zaterdagavond is in de Amster damse haven aangekomen het m. s. ..Brigitte Skou" met 1800 ton fruit van Valencia en Cartagena, nl. 50.000 kisten sinaasappelen en citroenen. Ondanks verzekeringen vrezen velen represailles. Een communiqué van de Unci meldt ten aanzien van het werk de sub-commissie voor de te rugkeer naar Djocja o.m.: „Aan zienlijke vorderingen zijn gemaakt gedurende verschillende besprekin gen inzake de problemen met be trekking tot de terugkeer van de Republikeinse regering. De bespre kingen over aangelegenheden van militaire veiligheid duren nog voort, De informele besprekingen tussen de partijen in de tweede sub-èom- missie tot het bestuderen en advi seren van te nemen maatregelen ter uitvoering van het staken van de gueriHastrijd cn samenwer king bij het herstel van vrede er handhaving van rust en orde om vatten als voornaamste punten: 1. Na het herstel van de Repu' blikeinse regering te Djocja moet Eerste expositie in Middelburg Bezoek aan tal van plaatsen Wij ontvingen nadere bijzonderhe den over de varende tentoonstelling, die gehouden zal worden ten bate van het Nationale Koningin Juliana- fonds en waarvoor H. M. de Konin gin onder meer de gouden koets heeft beschikbaar gesteld. Voor het inrichten van de varende expositie is de keus gevallen op een zg. hoge Kempenaar, een fors binnen schip van 50 m lang, 6.60 m breed en een tonnage van 610. Het is de Mawa uit Bergen op Zoom, een sleepschip, dat in de oorlog door de Duitsers in beslag is genomen en destijds voor invasie-doeleinden is verbouwd. In middels is het schip in zijn oorspron kelijke toestand hersteld.' HET SCHIP. Het ruim is zo hoog, dat de gouden koets met een totale hoogte van 3.60 m. er gemakkelijk in geborgen kan worden. Het biedt voorts nog ruim schoots gelegenheid tot het opstellen van de overige tentoonstellingsstuk ken als de Calèche, vitrines, unifor men en andere zaken, die bij Prins jesdag behoren. Uiteraard moesten enige voorzieningen getroffen worden met liet oog op de ontvangst der be zoekers. Loopplanken en afscheidin gen en een extra electrische verlich ting waren voldoende om het schip voor dit wel zeer bijzondere doel ge schikt te maken. De wanden zijn be kleed met vlaslinnen en door middel van witte dekkleden heeft de „Kem penaar" een fleuriger uiterlijk gekre gen. Vrijdag of Zaterdag dat hangt o.m. af van de weersomstandigheden zal de koets uit de koninklijke stallen worden gehaald en iqgeladen worden. Het schip wordt dan naar Middelburg gesleept, waar de ten- toonsteling op 25 Mei officieel zal worden geopend. Vandaar begint een reis door geheel Nederland. Het ligt in de bedoeling in Zeeland de volgen de plaatsen te bezoeken: Middelburg, Vlissingen, Breskens, Terneuzen, Zie- rikzee. Omstreeks half Augustus zal men in Den Haag terug zijn. Twee leden van het stalpersoneel zullen in uni form de tocht meemaken en aan boord verblijf houden. De uitvoering van het kostbare transport berust bij het transportapparaat van de georgani seerde Nederlandse Binnenvaart, de „Stichting Watertransport". Bunkerbouwer gearresteerd. Op het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is Maandagmorgen de 43- jarige Amsterdammer J. van der M. jr., een voormalige bunkerbouwer, die bovendien werk had laten verrichten op vliegvelden ten behoeve van de Duitse weermacht en tot dusverre op vrij voeten was gebleven, ter terecht zitting gevangen genomen en in het Huis van Bewaring opgesloten. Mr. A. H. van der Veen, advocaat-fiscaal, eiste in zijn requisitoir tegen deze verdachte 4 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenisne ming. Dit laatste deel van dc eis liet het Hof onmiddellijk ten uitvoer leg gen. een algemene order tot staken van het vuren worden afgekondigd. 2. Een regelen van „de wapen stilstand" voor de residentie Djoc- jakarta hangende het uitvaardigen van de algemene order tot net staken van het vuren. Beide par tijen kwamen ook privé, informeel "bijeen ter bespreking van de kwes tie van het ontwerpen ener geza menlijke order tot het staken van het vuren na herstel van de Re publikeinse regering te Djocja. De huidige informele besprekingen ma ken bevredigende voortgang in 'n hartelijke sfeer van samenwerking, aldus het communiqué. Het Chinese dagblad „Keng Po" bevatte het bericht van een cor respondent. dat een groot aantal leden van de Republikeinse poli tic, de mobile brigade en het zgn. studentenleger thans naar Djocja terugkeert om de rust en orde in de stad te handhaven. Verwacht wordt, dat de Sultan van Djocja een proclamatie zal richten tot de bevolking' van Djoc ja, waarin veiligheid van lijf en goed verzekerd woVdt. Hoewel be vestiging van dit bericht niet ge geven werd, verklaarde men van Republikeinse zijde, dat zulks bij de besprekingen van <le sub-com missie ter sprake is gekomen. DE EVACUATIE. Van welingelichte Nederlandse zijden is intussen met nadruk ver zekerd, dat allen, die de wens tot evacuatie te kermen geven, uit Djocja zullen worden geëvacueerd. De „Nieuwsgier" schreef hierom trent o.m., dat tot degenen, die wensen te evacueren, vélen beho ren. die sedert de bezetting van Djocja met de federale autoriteiten samenwerkten en die ondanks de verzekeringen terzake toch repre sailles vrezen van de zyde van de Republikeinse troepen en politie, die na het vertrek van de Neder landse troepen rust en orde in het sultanaat zullen moeten harnlha. ven. Weer anderen hebben er een voudig genoeg van en zien in het Republikeinse bestuur verder geen heil, aldus de „Nieuwsgier". Inmid dels heeft de Republikeinse delega tie het dagbladbericht, volgens het welk dc echtgenoten van Soekar. no en Hatta evacuatie hadden aan gevraagd. tegengesproken. „De Re publiek is er zich volkomen van bewust, dat vele moeilijkheden overwonnen moeten worden, doch zij is er van overtuigd in staat te zijn in de betrokken gebieden rust veiligheid te kunnen handha ven". aldus een verklaring van de Republikeinse delegatie. van de internationale zeden". Volgens Britse officiële standpunt is de arrestatie gewettigd, omdat de Batory zich in Britse wateren bevond. De rechtbank moet uitmaken of de Amerikaanse eis tot uitlevering van Eisler ontvankelijk is. De kapitein van de Batory was door de Amerikaanse ambassade te Londen gewaarschuwd, dat de V. S. „verbeuring" van zijn schip zouden trachten te verkrijgen, indien Eisler te Southampton niet werd overgele verd. Toen Eisler in het politiebureau van Bow Street werd verhoord, hiel den communisten buiten een anti- Amerikaanse betoging. Tezelfdertijd kwam de kwestie Eisler in het Lager huis ter sprake. De voorzitter wees een verzoek van de communist Gal- lacher. de zaak onmiddellijk te be spreken, van de hand. Het Labourlid Paget verzocht de minister van binnenlandse zaken om een verzekering, dat de arrestatie geen afwijking van de Britse gewoon te. politieke overtreders niet uit te leveren, met zich mee zou brengen. POOLS PROTEST. De Poolse regering heeft Maandag avond laat de Britse ambassadeur ie Warschau oen protestnota overhan digd. waarin de arrestatie van Eisler scherp wordt veroordeeld en de hoop wodt uitgesproken, dat de Britse re gering Eisler asyl zal verlenen. Ook wordt genoegdoening voor Eisler, die „onder bescherming stond van de Poolse vlag. bestraffing van de „schul digen" en genoegdoening voor „het onrecht aan de Poolse vlag" geëist. Dimitrof veroordeeld? Het met Britse licentie verschijnende blad „Montags Echo" bericht, dat de Bul gaarse president. Georgï Dimitrof. 28 April te Moskou voor een hoge recht bank van de communistische partij zou hebben terechtgestaan en of ter dood. of tot levenslange gevangenisstraf zou zijn veroordeeld. „Aanhangers van Dimitrof, die pas uit Sofia zijn gevlucht, hebben dit nieuws naar V/cncn gebracht", aldus het blad. Spoorwegongeluk bij Heerlen liep nog goöd af. Op de spoorlijn Heeren—Schaasberg heeft zich Maandagavond vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een ernstig treinongeluk voorgedaan, dat zeer zware materiële schade doch geen per soonlijke ongevallen tot gevolg had. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een lahge kolentrein. die uit Schaasberg kwam. op "n hellend traject in de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op 'tzelfde ogenblik was bij bovenver melde overweg n losse locomotief aan 't rangeren. De op hol geslagen kolen trein reed met grote vaart in dé rich ting van deze locomotief. De machinist v. d. trein kon nog met noodsignalen zijn collega waarschuwen voor de bot sing. die hij zag aankomen. De ma chinist en de stoker van deze locomo tief brachten zich toen in veiligheid door van de machine te springen. Onmiddellijk daarna geschiedde de bot sing. Ten gevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief met grote snel heid over het emplacement tot aan de andere kant van het station waar hij tot stilstand kwam. Ongeveer twintig wa gons van de kolentrein waren door de hotsing ontspoord en onder en boven elk aar geschoven. Een van de wagons schoot recht dc lucht in tegen de bovenleiding van het electrische net aan, dat zwaar beschadigd werd. de locomotief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kantelde niet. Doordal het electrische net beschadigd as. werd het treinverkeer in de rich tingen Maastricht en Sittard gestagneerd tot respectievelijk Schip-op-Geul en Nut. De Limburgse Tramwegmaatschappij legde dadelijk extra bussen in. Tegen de morgen was bet treinverkeer weer bijna geheel normaal. Alleen het traject Heer lenSehaasbergen. werd nog met bussen gereden. Eierhandel opni€<uw geregeld. In het voedselvoorzieningsblad van 14 Mei is gepubliceerd de „verordening op de handel in eieren 1949". welke ver ordening de binnenlandse handel in eie ren nader reglementeert. Het vervoer van eieren van de pluim veehouder naar de pakplaats van de ver zamelaar is vrijgelaten, evenals het ver voer van de detaillist naar de consument. Het overige vervoer is alleen toegestaan, wanneer de kisten voorzien zijn van een contröle-label met aanduidingen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluimr veehouder naar consument zijn toege staan. mits deze leveringen beperkt, blij ven tot een maximum van 25 eieren per aflevering, en niet plaats hebben op een openbare eiermarkt. Zaak Berg en Koialla in cassatie. Voor de raad van cassatie versche nen Maandag twee Duitsers, die door hun optreden in het kamp Amers foort detdood van vele gevangenen op hun geweten hebben, Berg en Ko- talla. Beiden werden door het Amster damse bijzondere hof tot de doodstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal noemde Berg een moordenaar die de doodstraf ten volle had verdiend en concludeerde tot verwerping van het breoep. Dc zitting tegen Kotalla weid ver daagd lot volgende week Maandag. VOORSPELT: NOG WEINIG VERANDERING. Weersverwachtig, geldig tot Dins dagavond. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost cn Zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1