PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een krachtiger politiek had succes K BILT Minister Spaak hield te Amsterdam rede over de internationale situatie Nederlands vliegtuig boven Java neergestort. VERKIEZING PER EENHEIDSLIJST Bouwkosten worden lager. SUMATRAANSE B.F.0.-ERS NIET ZO ENTHOUSIAST STRIJD OM EEN FLAT. EEN B00GSCHUTTERSFEEST IN W0LPHAARTSD1JK 192e Jaargang-No. 113 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. HoofdrecL: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Mei 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent nicer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: BrouwerJjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Ongeveer 4000 bezoekers woonden Zaterdagavond in de Apollohal een vergadering van de Amsterdamse federatie van de Partij van de Arbeid bij. De vergadering was gewijd aan een „Verenigd Europa". Onder de gasten bevond zich de minister-president, dr. W. Drees. Ook waren er tal van afge vaardigden van socialistische partijen uit het buitenland, die voor de confe rentie te Baarn in Nederland vertoefden. Gedelegeerden van Noorwegen, Griekenland, Engeland. Oostenrijk, Duitsland, Italië en Frankrijk spraken de vergadering toe. Ook werd het woord gevoerd door Lcopis, oud-minister president van de vrije Spaanse regering. Maar de spreker van de avond was toch de Belgische premier Spaak, die enthousiast verwelkomd werd. Spaak gaf een synthese van de huidige inter nationale situatie, waarin hij tot de conclusie kwam. dat op het ogenblik een belangrijk stadium in dc constructie van de vrede is bereikt. „Ik meen namens alle ministers van W. Europa te spreken", zo riep Spaak uit, „als ik zeg, dat de oorlog absurd is. Dc oorlog, zelfs de overwinnings oorlog, leidt tot niets en de moeilijk heden daarna zijn onoverkomelijk groot. Na het pact van Brussel hebben wij gevoeld, dat onze alliantie niet groot en sterk genoeg was. Wij richt ten ons tot andere landen waar de de mocratische politiek getriomfeerd had, ook tot de Ver. Staten en Canada, om hel grootste defensieve verbond Le maken dat de geschiedenis ooit gekend heeft. Dit verbond kan zulk een macht uitoefenen, dat elke agressor zal aar zelen ons aan te vallen en daarom is ons pact een beslissende stap op de weg naar de vrede. Had zulk een pact vóór de eerste of de tweede wereld oorlog bestaan, dan zou de loop der geschiedenis* anders geweest zijn. Sedert in West-Europa een krach tiger politiek gevoerd wordt heeft de internationale toestand zich aanmer kelijk verbeterd. „Ik ben er van overtuigd,, aldus Spaak, dat deze merkbare verbeteringen een direct gevolg zijn van de krachtige West- Europcse politiek, die de enig juiste is. Slechts met rustige kracht en vastbeslotenheid kunnen wij onze vredesweg bewandelen". Het resultaat van de bespreking over dc Indonesische kwestie is volgens minister Spaak een opluchting voor de gehele wereld gebleken. Hij waar schuwde echter voor een overdreven optimisme. De vrede, zo zeide hij. kan slechts het resultaat zijn van langdu rige en moeizame inspanning. VIER PUNTEN. Spaak besloot zijn betoog met de formulering van vier punten, die op gelost dienen te worden om de vrede te garanderen. le Het Duitse probleem. Er dienen maatregelen genomen te worden, dat de oude Duitse militaire kracht niet herleeft cn gestreefd moet worden Duitsland terug te brengen in de Eu ropese gemeenschap. 2c. Hervorming van de U. N. O. Grondige herziening van het huidige systeem waarbij het vetorecht dient te vervallen. Acht militairen gedood. Een Nederlands militair vliegtuig, op weg van Djocja naar Batavia, is Zaterdagmiddag nabij Kroja (Midden Java) neergestort. De acht inzitten den, alle militairen, kwamen om het leven. Dc lichamen van zeven hun ner konden tot dusver worden gebor gen. Het toestel was een B_25 van de luchtmacht. De oorzaak van het on gelijk is nog niet bekend De namen van de*zes slachtoffers, die behoorden tot het KNIL zijn: eerste Untcnant-vjieger W. J. van der Plaats, bestuurder; luitenant-ko lonel R. E. Jcsscrun. ridder M.W O. vierde klasse, stafofficier technische zaken bij de militaire luchtvaart: lui tenant-kolonel J. W. Gerharz staf officier luchtvaartzaken bij de' mili taire luchtvaart: sergeant-majoor radio-telegrafist H F. van der Hei de; sergeant-boordmecano H. C. Bar- telings en soldaat lecrling-vliegtuijr- monteur G. E. Durand. i Jlamen van de overige twee slachtoffers, een officier en een sol daat van de Kon Landmacht, kon den nog met gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet zijn ingelicht. Vanmiddag worden de slachtoffers met militaire eer begraven op het erevcld Tjililitan. Kanongebulder bij Sjanghai. Zondag kon men in Sjanghai het ge bulder van dc kanonnen duidelijk ho ren, nadat de regeringstroepen zich had- ren teruggetrokken op verdedigingsli nies, acht kilometer van de stad. Hevige gevechten woeden rondom wocsoeng, waar de regeringstroepen trachtten de Whangpoe-rlvier de enige ontsnappingsmogelijkheid van' Sjanghai naar zee. open te houden. Volgens een officieel rcgeringscommu- nique zijn 5000 communisten in de eerste fase van de slag om Woesoeng gesneu veld. In Sjanghai worden laatste verdedi gingsstellingen aangelegd. De gehele stad is bezaaid met prikkeldraadversperrin gen en van zandzakken gemaakte redou tes. De bevolking is echter gelaten en haast zich niet om de stad uit te komen. Beloningen in geld zijn uitgeloofd voor degenen, die zich speciaal verdienstelijk hebben gemaakt voor de verdediging van Sjanghai. Van begin April af traint Tiny Jon ker. de 18-jarige Zaandamse zwemster, die op 20 Augustus van het vorige jaar van Alkmaar naar Zaandam zwom, ten einde in de komende zomer een poging te wagen het Kanaal over tc steken. 3e. Hernieuwing van de strijd voor de ontwapening terwille van de uni versele veiligheid. Deze ontwapening zal gelijktijdig in alle landen moeten geschieden. De mogelijkheid tot con trole hierop moet worden geschapen. Landen die die controle niet zouden toestaan, cn toch ontwapening be pleiten, voeren volgens minister Spaak een dubbelzinnige en geen se rieuze politiek.- 4e. Het zo spoedig mogelijk komen tot een Verenigd Europa dat onmis baar is voor de blijvende vrede. Amerikaanse communisten- leider gearresteerd. Ondanks krachtige protesten van de zijde der Poolse ambassade te Londen is Gerhart Eisler, de Ameri kaanse comnumistenleider. die zich als verstekeling aan boord van het Poolsche schip ..Batory" bevond, met geweld aan land gebracht. Vooraf waren besprekingen ge voerd, die drie uur duurden. Functio narissen der Britse politie, vertegen woordigers van de Poolse en de Amerikaanse ambassade, namen hier aan deel Ook Eisler zelf was aan wezig. Het schip bevond zich in Cowes Roads, op de hoogte van Southamp ton, toen men aan boord kwam. Eis ler werd door vier politiemannen aan handen en voeten van boord ge haald. Het arrestatiebevel is uitgevaar digd op grond van een wet van 1870. Maandag zal de arrestant voor de rechter verschijnen. De Poolse ambassade te Londen heeft verklaard, dat de arrestatie van Eisler aan boord van het Poolse schip „Batory", door de Britse auto riteiten een schending betekent van de souvereine Poolse vlag en de in ternationaal aanvaarde beginselen van recht orde en mensenrechten" Hongaren en Oostduitsers ter stembus Zondag zijn in de Sowjet-Russische gen voor het gehele land worden pas ,a„«, van Duitsland de verkiezingen be- I Dinsdag verwacht. gonnen voor het Duitse volkscongres, dat er aanspraak op maakt het gehele Duitse volk te vertegenwoordigen. Maandag is de tweede ronde De geallieerde autoriteiten hebben de verkiezingen voor het congres in de drie Westelijke sectoren van Berlijn verbo den. Alle Duitsers boven '18 jaar kunnen er aan deelnemen. Zij kunnen slechts vóór of tegen een alle partijen omvattende lijst stemmerw De lijst is samengesteld uit candidateir van de vier in de Sowjet- zóne toegelaten politieke partijen. De stemming was geheim. De kiezers namen hun biljetten mee naar dc stem hokjes en deden ze vervolgens in een verzegelde bus. GEEN KEUZE. De derde algemene verkiezing, die Zondag in Hongarije gehouden is, werd over het gehele land begunstigd door mooi lenteweer. Verschillends dorpen hebben reeds resultaten bekend gemaakt, die tussen 95 cn 100% van de stemmen voor het volksfront tonen. De einduitsla- DE MILITAIRE STEUN AAN WEST-EUROPA. BROCHURE VAN HET STATE DEPARTMENT „Het Amerikaanse volk dient wel te beseffen dat de Ver. Staten niet hoeven te rekenen op hun Westeu- ropese vrienden als de Amerikaanse strategie ze aan hun lot overlaat, met de belofte; ze later te komen bevrijden," zo wordt verzekerd m een brochure, die door het ministe rie van buitenlandse zaken te Washington in het licht is gegeven. „Thans zijn de onvoldoende ver dedigingsstelsels in West-Europa 'n ware uitnodiging tot militaire agres sie." zo luidt het verder, „en de groeinde welvaart maakt West-Eu ropa tot een verleidelijke prooi. De Ver. Staten moeten dus al hun macht inzetten in een gemeenschap pelijk verdedigingsfront". In de brochure wordt dan uitcecn- gezet welke drie vormen die mili taire hulp tijdens het belastingjaar 1949-1950 zal aannemen. Vooreerst een beperkte hulp in dollars, die de West-Europese landen in de moge lijkheid moet stellen, hun program voor de fabricage van militair ma teriaal uit te breiden. De rechtstreekse levering van wa pens en materiaal zal de verster king van hun defensief potentieel verhaasten. Tenslotte zullen zij nog geholpen worden door Amerikaanse militaire technici en instructeurs. Met de tenuitvoerlegging van dat program zal een gecentraliseerd bestuur worden belast. In een der straten van de Britse sec tor van Berljjn verdringen nieuws gierigen zich voor een étalage, waar niet grote letters bekend staat ge maakt: ..Doordat de blokkade is op geheven. zijn de prijzen der goederen de Westelijke zónes met 10 verlaagd". Er was geen concurrentie tussen de partijen. De twee partijen, die bij dc vorige algemene verkiezing in de oppo sitie waren, hebben zicli reeds maanden geleden bij het volksfront aangesloten. De kiezers konden voor of tegen het volksfront stemmen, of zich van stem ming onthouden. Er werd zeer druk gestemd. Volgens de wet moet iedere kiezer in het "ge heim zijn stem uitbrengen, doch bij het uitreiken van het stembiljet werd de kiezers meegedeeld, dat zij. indien zij voor het volksfront waren, hun stem biljet zonder er iets aan te veranderen in de slembus konden werpen, indien men tegen het volksfront wilde stem men. kón men het biljet op een aange geven plaats met een potlood merken. Nu er eindelijk meer hout ter beschikking komt. Met ingang van 1 Juni a.s. zullen de maximum bouwprijzen per kubieke meter voor woningbouw worden ver laagd. Dit is mogelijk, omdat de hout- voorziening thans ruimer is. Het voortdurend gebrek aan bouwhout in de na-oorlogse jaren heeft de overheid gedwongen voor de woningbouw houtbhperkende voorschriften uit te vaardigen. Het gevolg hiervan was o m„ dat voor vloeren andere in het gebruik duur dere materialen moesten worden ge bruikt. Nu voor de v'oeren wederom hout kan worden gewend, wordt er een vrij aanzienli/. bedrag, vooral aan arbeidsloon, bespaard. Per woning zal voortaan 10 ku bieke meter hout mogen worden toe gewezen. inclusief de deuren. In ver band hiermede zijn de vastgestelde maximumprijzen voor rta 1 Juni goed te keuren woningen voor laagbouw verminderd met f 1.per kubieke meter, die voor étagebouw van drie verdiepingen met 1.50 per kubieke meter en die voor étagebouw van vier verdiepingen of meer 2 50 per kubieke meter. Amsterdam-Batavia weer langs de oude route Naar wij vernemen kan. gezien de ont wikkeling in Indonesië, verwacht worden, dat de luchtverbinding AmsterdamBa tavia binnenkort weer via de oude route zal worden gevlogen. Vermoedelijk zal de frequentie voorlopig vier maal per week zijn. De luchtweg naar Indonesië is gedu rende bijna een half jaar via Mauritius gevlogen. Sedert korte tijd hadden de K L.M.-piloten op het trajeet steun van een speciaal uitgerust weerschip. Deze proef hoeft, naar wij nader vernemen, zeer goed voldaan. Hel is waarschijnlijk, dat dit schip zijn plaats in de Indische oceaan halverwege Mauritius en Batavia, na het ingebruiknemen der oude vliegroute zal verlaten en naar Batavia zal terugkeren. In officiële kringen te Karatsji heeft men uiting gegeven aan zijn verwonde ring over deze berichten. Pakistan heeft de kwestie nog steeds in studie. Een woordvoerder bracht naar voren, dat het bericht misschien een proefballon is cm de reactie van Pakistan te vernemen. Massale evacuatie uit Djocja Do Sumatraanse delegaties in de B.F.O. hebben in een telegram aan de minister van Overzeese gebiedsdelen en de voorzitter van de Tweede Ka mer doen weten, dat zij overwegende bezwaren hebben tegen enkele pun ten uit de verklaring van dr. van Royen, met name tegen de punten, waarin wordt vastgelegd, dat voorlo pig geen negara's en daerah's zullen worden gevestigd of erkend, dat de Republiek één derde van de zetels in een voorlopig vertegenwoordigend li chaam zou krijgen en dat in bepaalde gebieden voorlopig republikeinse bur ger- en politic-ambtenaren in functie zullen blijven. Nadat Israël als 59ste lid bij de Verenigde Naties was toegelaten, schudde de presi dent van de Algemene Vergadering, de Australiër Herbert V. Evatt, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Moslie Sharett. de hand. Na de stemming in Flushing Meadows v.l.n.r. A, Landa (Austr.), G. Rafael (Israël), Arthur Laurie (Isr. consul-generaal te New-York). Moshe Sharett. Herbert V. Evatt. en de ver tegenwoordiger van Israël bij de Verenigde Naties, Aubrey Lban. Bij reddingspoging verdronken Het. vierjarig jongetje F. Appel uit Alk maar raakte bij de scheepswerf „Het Hondsbos" te water. De magazijnmeester an de werf begaf zich te water en wist het ventje spoedig op het droge te bren gen. Even later zag men een pet op het water drijven. Men ging dreggen on haalde "t levenloze lichaam op van de 54- jarige werfarbcider J. Hollenberg uil Castricum. die juist de eerste dag op de werf werkzaam was. Aangenomen wordt, dat de man bij zijn poging het kind te redden, het leven heeft verloren. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Doodstraf geëist tegen 4 leden van SS-Jagdkommando. Do advocaat-fiscaal bij het Am sterdams bijzonder gerechtshof eiste Zaterdag de doodstraf tegen de vier leden van het SS Jagdkommando Nord-West, J. Pieters, W R. C. M, van der Loo, A. M. UILnann en C. Cramer. Kon. vermelding bij dagorder. Bij K.B. is aan het thans onder de naam „Alchiba" in eigendom aan „van Nievelt. Goudriaan en Co's Scheepvaart- Mij. toebehorende rrt.s. „Frans Hals" dc Koninklijke vermelding hij dagorder toe gekend. De „Frans Hals" heeft zich in November 1942 bijzonder geweerd tegen een vijandelijke duikboot. Noorderlicht boven Scheveningen. Te Scheveningen was in de nacht van Zaterdag op Zondag boven zee Noorderlicht te zien. Het licht was ,.zo helder of do zon opging". De kleuren variërende van paars tot rose en oranje. Waarom nu al 14 maanden onbewoond In Den Haag staat een fiat, dat reeds 14 maanden een doorn in het oog van vele Hagenaars is. Niet zo zeer om het gebouw zelf als wel om het feit, dat het al die tijd leeg staat en de Rijksgebouwendienst, die er het beheer over heeft, wei gert het door particulieren te laten betrekken. Zaterdag had een aantal Hage naars besloten de zaak maar eens aan te pakken door het gebouw te gaan „bezetten" Maar de politie had hier va'n lucht gekregen en zo kon er van een bezetting niet veel komen. Toch slaagden enkelen er in, om, terwijl de anderen de "politie aan de praat hielden op het terrein van het flatgebouw door te drin gen. Toen ze door de politie ontdekt waren, weigerden ze aan de somme ring om zich te verwijderen te vol doen. Onder grote publieke belang stelling ontstond er een geani meerde discussie met als resultaat, dat de politie voldeed aan het ver zoek vaii de demonstranten om hun „aanvoerder" te verbaliseren. Ten slotte werden onder de voor bijgangers handtekeningen verza meld voor een protestschrift. Op de binnenplaats van de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam is Zaterdag een monument ter nagedach tenis van de gevallen oud-leerlingen dier school onthuld door twee zusters, wier mannen, die broers waren, tot de slacht offers behoorden. De jeugd nam er niet aan deel Honderden toeschouwers hebben Zaterdagmiddag het boogschuttcrs- roncours te Wolphaartsdijk gadegeslagen, waarmede dc Handboogschut terij „Doel naar Hoger" haar eeuwfeest vierde. En de vroegkomers heb ben daarbij het meeste genoegen beleefd. Reeds na ongeveer een kwartier immers schoot de heer <3. Voet uit Kloosterzande de eerste züvogel weg en nauwelijks twintig minuten later sneuvelde de hoofdvogel, die door de heer C. Lous uit Oudelande werd afgeschoten. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat Doel naar Hoger nog een goede toekomst tegemoet gaat en tot in lengte van jaren zal groeien en bloeien. De voorzitter van Doel naar Hoger dankte en daarna begon het schieten op de staande en de liggende wip. Inderdaad bleek nu. dat de jeugd onder de deelnemers ontbrak. De meeste schutters bleken van middel bare leeftijd of ouder. Voetbal en wielrennen lokten meer dan het boogschietengaven de schutters toe. En zij voegden er aan toe, dat wellicht de hoge kosten van boog en pijlen ook wel een rol spelen. DE UITSLAG. Een en twintig sociëteiten mét in 1 totaal 107 schutters, enkelen daarvan uit België afkomstig, de overigen van Zuid Beveland en uit Zeeuwsch Vlaanderen, namen aan de wedstrijd deel. Doel naar Hoger behoeft dus geen spijt te hebben van zijn jubi leumconcours. het is integendeel een goede propaganda geweest voor deze oude Zeeuwse sport. TOESPRAAK BURGEMEESTER VAN OEVEREN. Burgemeester S. A. N. van Oeve- ren opende het concours met een korte toespraak, waarin hij Doel naar Hoger geluk wenste met haar jubi leum en er op wees. dat naast het ringrijden het boogschieten een spe- cifiek Zeeuwse sport is. Het eist kracht, behendigheid en een geoe fend oog en het neemt een eervolle plaats in onder de andere sporten. Voor een leek was de wedstrijd aardig om te volgen, hoewel de be slissing over de hoofdprijs al vrij spoedig viel. De heer C. Lous (Oude lande) haalde na een kleine drie kwartier de hooldvogel naar bene den. De heer J. Korstanje (Ellewouts dijk) schoot de eerste klep. de heer G. Voet uit Klooslerzande de eerste zijvogel, die in deze wedstrijd trou wens de meeste vogels schoot. De muziekvereniging Advendo luis terde het Schuttersfeest op. De uitslag luidt als volgt: Eerste Hoofdvogel C. Lous. Edele Handboog. Oudelande. met beker; le klep I. Korstanje. Zorgvliet. Elle- woutsdijk. met beker; 2e klep C. Na- gelkerke. Vooruitgang zij ons streven. Kwadendamme: 3e klep Karsten (Bel gië»; 4e klep A. Geense, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 5e klep C. Remijnse, Ons Genoegen, Oudelande. Eerste zij vogel G. Voet, Wilhelm Teil. Kooster- zande; tweede zijvogel C. Rijk. Zee- landia. Ovezande; eerste hoofdkal G. M. Verrijken. Zorgvliet. Ellewouts dijk; 2e hoofdkal I. A. Slabbekoorn, Batavieren. Goes; le kleine kal E. E. Gocrse. Eensgezindheid. Hcinkens- zand; 2e kl. kal. A. Westveer, Edele Handboog. Oudelande. Meeste vogels G. Voet, Wilhelm Teil. Kloosterzande. Liggende wip: Hoofdvogel G. Westdorp. Zeelandia. Oudelande: le klep G. Westdorp. idem: 2e klep J. Vreken, W. Teil. Kloosterzande; 3e klep G. Daalman. Kwadendamme: le zijvogel J. v. Zweden. Jacova v. Bei eren. Goes: 2e zijvogel J. Korstanje. Zorgvliet. Ellewoutsdijk: le hoofdkal I. Slabbekoorn. Batavieren. Goes: 2e hoofdkal A. Oelc, Ons Genoegen, Ou delande; le kl. kal v, Stee. Jae. v. Beieren. Goes en 2e kl, kal G. Voet W. Teil. Kloosterzande. Vermelding verdient nog. dat de 73 jarige boogschutter J. Koopman uit Heinkenszand een pijl op zijn hoofd kreeg en een lelijke vleeswond op liep. Na verbonden tc zijn, schoot hij lustig verder., De delegaties wensen hierop de aan dacht te vestigen in verband met de mededeling in de regeringsverklaring, dat de B.F.O. volledige instemming zou hebben betuigd met dc tussen Ne derland en de Republiek gesloten overeenkomst. TAPANOELI. Bij regeringsbesluit van 11 Mei 1949 is de „Panitia Status Seruluh Tapa- noeli" (comité tot vaststelling van 'n status voor geheel Tapanoeli) erkend als de voorlopige vertegenwoordiging der bevolking van het op het vaste land van Sumatra gelegen deel van Tapanoeli. voor wat betreft hel tot uiting brengen van de wensen der be volking ten aanzien van de vorming van dc souvereine Ver. Staten van In donesië en de verhouding der V. S. I. tot het Koninkrijk der Nederlanden, een cn ander voor zolang dit orgaan niet is vervangen door een ander, op democratische wijze samengesteld li chaam. Het regeringsbesluit beoogt om, hoe wel voorlopig ingevolge de bereikte overeenkomst niet vet der zal worden gegaan met de vorming van nieuwe deelgebieden, voor de bevolking de gelegenheid te scheppen, om uiting te geven aan haar wensen en verlangens in verband met het haar toekomende zelfbeschikkingsrecht. MOET DE HEER NEHER I)R. BEEL OPVOLGEN? In een commentaar op het ontslag van dr. Beel schrijft ..De Nieuwsgier" o.a.: „Het spreekt vanzelf, dat zijn op- opvolger een man moet zijn, die de thans vastgestelde lijn met volle over tuiging kan volgen. Zou het niet goed zijn. wanneer Indonesië zou kunnen beschikken over de diensten van de heer Neher voor de periode, die on* scheidt van vde souvereiniteits-over- dracht? Hij geniet hel vertrouwen in elke kring en weet belangrijk meer van Indonesië en van de administratie dan welke politieke candidaat dan ook, en kent tenslotte de mensen, waarmee hij in die functie zou moe ten werken". EVACUATIE UIT DJOCJA. Het te Soerabaja verschijnende dag blad ..De Vrije Pers" schreef over de masa-evacuatie van Djocja naar fede raal gebied o.m.: Wie wil. kan uit het sultanaat evacueren. Dit is een toe zegging van de regering en deze be lofte zal men in ieder geval gestand moeten doen. De schattingen inzake 't aantal personen, dat alleen al uit de stad Djocja weg wil, zijn uiteenlopend. Het blad hoorde getallen noemen die varieerden van 16.000 tot 40.0(H). Indien het juiste getal daar ergens tus sen in ligt, dan is het wel duidelijk voor welk een enorme moeilijkheden men zal komen te staan, aldus „De Vrije Pers". Het „Dagblad" tekent hierbij aan, dat onder degenen, die zich voor eva cuatie hebben opgegeven zich de echt genoten van Soekarno en Hatta kon den bevinden. Door de Reuterbureaux over de Re- hele wereld werd Vrijdag melding ge maakt van vrijwel algehele storing van de radioverbindingen, vooral op de kortegolf uit Noord-Amerika, India cn Oost-Euro pa. Meneer pastoor bouwt zeil mee. Aan de grens van Groesbeek ligt de buurtschap Bredeweg. Bij de bevrijdingssprong van de Amerikaanse parachutisten werden daar alle huizen in puinhopen veranderd. Ook de kerk van de parochie van Sint Antonius. Eind vorig jaar is met de herbouw begonnen. Eigenlijk had het kerkge bouw iets kleiner moeten wor den. vanwege het bouwvolume, maar.... de fundamenten wa ren reeds tot boven de grond opgetrokken. Dit was gedaan door pastoor H. L. M. Hoek, die op vrije uurtjes persoonlijk schop en troffel hanteerde. En thans, nu de bouwlieden aan de slag zijn en het gebouw ..in de steigers" is gezet, ziet men de parochieherder op de steiger bezig met kalkton cn cementbak naast zich. Hij hoopt dat daardoor het kerk gebouw nog dit jaar voltooid kan worden. V. Aanslagen in Barcelona. Zaterdagnacht zijn gelijktijdig twee aanslagen met .springstoffen gepleegd op de consulaten van Bo livia en Peru te Barcelona. Er zijn geen slachtoffers, doch het consulaat van Peru Is zwaar be schadigd. Een onderzoek is ingesteld om de daders van deze aanslag, die een hevige beroering heeft verwekt in de Catalaanse hoofdstad, op te spo ren. Zoals men weet hebben Bolivia en Peru. samen met Brazilië en Co lumbia. de algemene vergadering der V.N. verzocht de leden opnieuw vrij tc laten wat betreft hun diplo matieke betrekkingen met Spanje. VOORSPELT: NOG WEINIG VERANDERING. Geldig tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Oosten en Noorden van het land plaatselijk enige regen en in dc kust provincies in de ochtend hier en daar mist. Zwakke lot matiRe wind, hoofdza kelijk tussen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1