NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen GOUDEN KOETS NAAR ZEELAND EERSTE STEEN VOOR NIEUWE VEILING TE MIDDELBURG FUSIE WATERLEIDINGBEDRIJVEN OP WALCHEREN Coöperatieve aan- en verkoop van vee WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1949 Expositie op 25 Mei te Middelburg Dc Koningin heeft toestemming gegeven om de goudenkoets ln een varendo tentoonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal deze expositie te Middelburg officieel worden geopend, waarna een tocht door Nederland begint. Een hoge ..Kempenaar", een bin nenschip, dat door de particuliere RUnvaartcentrale beschikbaar is ge steld. zal tot half Augustus de gouden koets tezamen met de crème caleche. vitrines met harnassemen- ten. uniformen en andere bijzonder heden van ..Prinsjesdag" over de Nederlandse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel omge bouwd en voorzien van electrlsch licht en een brandbeveiligingsinstal latie. Een sleepboot zal de tentoon stelling van plaats tot plaats bren gen. In vele plaatsen des lands, die aan voldoende breed vaarwater lig gen. zal men een of enige dagen de gelegenheid hebben de koetsen en alles wat erbij behoort te bewonde ren. HET DOEL Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eer ste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tienduizenden, die tot dusver niet ln de gelegenheid waren dc gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belang rijk sociaal doel mee te dienen. De entree's komen namelijk ten goede aan het Natlnonale Koningin Julia- nafonds ter bevordering van maat schappelijk werk. Ook de baten van de verkoop der geïllustreerde be schrijving van de koets worden in de kas van deze instelling gestort. Dit fonds steunt maatschappelijke Nijmegens binnenstad wordt herbouwd. In de raadsvergadering van Nijme gen heeft de- burgemeester medege deeld. dat de minister van Wederop bouw binnenkort Nijmegen zal hel pen voor de herbouw van de totaal vernielde binnenstad. Bü het ministe rie van Wederopbouw zijn plannen in voorbereiding, om een groot contin gent bouwvolume beschikbaar te stellen voor de wederopbouw van de winkels in de vernielde binnenstad. Onlangs moest de bouw van ruim 50 woningen worden gestaakt. Bij de op gave van de wijze, waarop het aan Nijmegen toegewezen bouwvolume voor 1949 over verschillende objecten was verdeeld, was nl. geen rekening gehouden met deze woningen. Thans heeft het ministerie goedgevonden dat de bouw wordt voortgezet. De wonin gen zullen van een volgende toewij zing van het bouwvolume worden af getrokken. FILMS VAN DE WEEK Hoeden af voor Hollywood. „Het verborgen leven van Walter Mit- t.v" (Secret Life of Walter Mltty) met Danny Kayo. Ann Itutliorford, Virginia Mayo. Boris Karloff, the Goldwyn Girls: Regie: Norman Z. Mc. Lcod. Humor. Walter Mitty is niet alleen een corrector bij een ultgevcry. maar ook een verwoede dagdromer, die in zijn rij ke fantasie heldenrollen vervult: de kloeke scheepskapitein in een typhoon, de beroemde chirurg, die een knappe operatie verricht, dc dapperste R.A.F.- piloot. dc gevreesde gokker, de ..killer" van het Wilde Westen. Totdat hij wer kelijk een avontuur beleeft en dan hele maal niet zo'n held Is. Danny Kaye. die wij tot nu toe zagen als een dwaas, zij het een geniale dwaas, beeldt al die Mitty's uit op een wijze, die hem tot een groot acteur met bijzon dere gaven stempelt. Zijn humor is vol strekt oorspronkelijk en van een hoog plan: men lette bijvoorbeeld op zijn weergave van de Engelse vlieger! Een film. waaraan men prettige herinnerin gen behoudt. (Electro, Middelburg en Alhambra. Vlissingen). „De schat In dc Sierra Madre". (Trea sure of the Sierra Madre) met Hum phrey Rogart, Walter Huston. Tim Holt, Bruce Bennett; regie: John Huston. Psychologisch drama. Deze typische „mannenfilm". eindelijk eens een zon der liefdeshistorie, is een harde weer gave van de lotgevallen van een bijeen geraapt «stelletje goudzoekers cn avontu riers met hun uiteenlopende karakters, hun begeerten cn problemen. Wij leren deze mannen niet kennen als verklede filmacteurs, maar als mensen en dat is de voornaamste verdienste van deze rol prent. die wij temeer waarderen, omdat Amerika niet scheutig is met echte film kunst. Terecht kreeg Walter Huston voor zijn spel als de oude Howard de Acade my Award: deze tweede plansacteur maakt vele „jeune-premters" beschaamd I (Schouwburg. Middelburg). „De" piraat" (The Pirate) met .Judy Garland. Gene Kerry cn Walter Slezak; regie: Cincertc Hinnelll. Show. Zelden zagen wij een film met zo'n onbenullig verhaaltje. Het Is niet duidelijk of het ernst of parodie is en in ieder geval ls er geen touw aan vast te knopen. Maar de kleuren zijn buitenge woon geslaagd, dc liedjes vrolijk. („Be a clown" blijft ln de gedachten hangen) en dc dansen van Kelly werkelijk formida bel. Al met al luchtig amusement. (Luxor,. Vlissingen). KERKNIEUWS TERAARDEBESTELLIN Ds G. RIJKSEN Dc teraardebestelling van het stof felijk overschot van ds. G. Rljksen, Chr. Gereformeerd predikant te Mid delburg, is vastgesteld op Maandag a.s. te 2.30 uur op dc Algemene Begraaf plaats. Marktberichten VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN'. Marktbericht eieren. Sortering I. Exportzcgcls per ei f 0.04; Minimumprijs voor pluimveehouders f 1.93 per kg.; Vuilschaligen 2 cent min der per ei. VEILI!"GSVERENIGING „WALCHEREN'. Marktbericht van 11 Mei 1949. Bloemkool I A 871.10: idem I 3870: idem II 22—50: idem III 15—30: sla I 5— 11; idem II 4—9. alles per stuk: Stoofsla 11—25: Spinazie 9—33: Postelein 55—59; Prei 9—13. alles per kg.: Bospcen 32—50; Boskroot 34: Radijs 3—7: Rammenas 4— 8. alles per bos: Rabarber 10—16. per kg.; Aardbeien 2—4, per stuk: idem 1.50—2.11. Aardappels: groten 1.16—1.21; kriel 78. alles per kg. Instellingen, die in tijdelijke finan ciële moeilijkheden verkeren. De „Kempenaar" met zijn gouden passagier begint op" 25 Mei dus zfln vaart in Miadelburg. Via Zeeuwsen Vlaanderen gaat daarna de tocht door Brabant, Limburg en Gelder land, naar Overftsel. In Drenthe kan vanwege de vaar- mogelijkheden waarschijnlijk alleen Meppel worden aangedaan. Friesland en Groningen wprden doorkruist, waarna via Den Helder de reis met een bezoek aan enige Noord-Holland se plaatsen zal worden beëindigd. De organisatoren van deze tocht zullen geregeld bekend maken waar en wanneer de gouden koets zal ko men binnenvaren. Zij verwachten n enorme belangstelling voor hun dra vende koetshuis. Gratis vacantié voor wagenvoerder ,,feest- trein". Het was voor de heer P. H. Giesbers. wagenvoerder van de „féesttrein", diè Donderdag ter gelegenheid van de electrifica- tie van het spoorwegnet door Limburg reed, in meer dan één opzicht een goede dag. Aller eerst was hem de eer te bèurt gevallen deze trein van Eind hoven af te mogen rijden en dit voorrecht leverde hem bo yendien nog een vpcantie ih het schóne Valkenburg op. Want zoals vele Limburgse gemeen ten, waar de trein langs kwam, de spoorwegen met typische geschenken uit de streek-,be dachten, bood ook Valkenburg een specimen van zijn „indu strie", de vreemdelingenindu- strie aan. cn wel een verblijf in Valkenburg voor de heer Giesbers en zijn vrouw, zolang de daarvoor toegezegde ƒ250 strekken. J Wordt Donderdag a.s. geplaatst Complex reeds in Juli gedeeltelijk in gebruik. Naar wij vernemen zal op Donder dag 19 Mei om 11 uur 's morgens de „eerste steen" worden gelegd van het complex veilingsgebouwen, dat ach ter de Nieuwe Vlissingscweg te Mid delburg wordt opgetrokken voor re- keing van de Coöperatieve Veilings vereniging „Walcheren". De steen legging zal geschieden door de voor zitter van het vcilingsbestuur, dat zich zoveel arbeid heeft getroost voor de totstandkoming van de nieuwe ge bouwen. de heer B. Koolc. Met dc bouw van het complex, waarmede eind Januari werd begon nen. maakt men goede vorderingen. Op het achterste gedeelte van het ter rein verrijzen dc aan elkaar gebouw de eierloods en fustfuimtc met een oppervlakte van 50 x 10 meter. Bei de loodsen hebben een stalen geraam te, dat reeds enige tyd geleden in elkaar is gezet. Thans zün dc arbei ders bezig met het metselwerk. In dc eierloods zijn ook al de niet minder dan 32 stalen ramen geplaatst; de fust ruimte bluft aan de voorzijde open. Verwacht wordt, dat binnen een maand de dakbedekking van beide loodsen aangebracht is. Slechts weinige dagen geleden werd met het metselwerk begonnen en reeds zün vele bouwstenen op hun plaats gebracht, ook in het hoofdge bouw. Dit rust op een betonnen vloer, waarvoor in verband met de bodem gesteldheid maar liefst 160 palen de grond in moesten worden geheid Bo vendien was een ingewikkeld stel- werk voor het betonstorten' noodza kelijk. Gedeeltelijk kan men nu al de toekomstige indeling van het kan toor zien; zo groeien thans ook de telefooncellen. Van de cantïne. de kluis, de hal met loketten, de rijwiel bergplaats. de archiefruimte cn de bestuurskamer is echter nog niets -te bespeuren. Ook de afmijnruimtc direct achter het kantoor bevindt zich nog maar in het eerste stadium van opbouw. Deze ruimte krijgt een oppervlakte van 15 x 15 meter. SPOEDIG VEILEN. Voor de neerzetruimte. achter het kantoor, is de fundering gelegd en binnenkort zal ook hier een stalen geraamte worden opgezet, afgedekt door een z.g. „sheddak" van 50 m. lengte en 20 m. breedte. Op het terrein staat een woning, die nog bewoond wordt, maar t.z.t. moet worden afgebroken. Momenteel werken ongeveer 3C ar beiders aan de bouw. die wordt uit gevoerd door de fa. Wentink en Van Wieringen te Alphen a. d. Rijn. Het plan is ontworpen door het inge- eursbureau Netto Smit in Den Haag. "Wij vernemen voorts, dat het in dc bedoeling ligt reeds begin Juli aan de N. Vlissingscweg te gaan veilen, zij het nog provisorisch. Dan zullen clc bouwwerkzaamheden weliswaar nog niet gereed zijn, maar de afmijn- ruimte zal zo ingericht worden, dat zU te gebruiken is. terwijl een iijde- lük kantoor zal worden gebruikt, tot dat het gehcele complex opgeleverd is. De bouw van de R.K- Kerk te Middelburg. Naar wij vernemen zün de bespre kingen over de bouw van de nieuwe R.K. Petrus en Pauluskerk te Middel burg. waannede men reeds twee jaar geleden hoopte te kunnen beginnen, thans in een vergevorderd stadium gekomen. Gezegd kan worden, dat de kans groot is, dat nog dit. jaar met de bouw begonnen kan worden. Zo als gezegd komt de kerk te staan aan de Bachtensteene. Jaarvergadering Zeeuwse C.B.T.B. De Zeeuwse C.B.T.B. zal zijn jaar vergadering zoals wij reeds gemeld hebben houden op 24 Mei a.s. te Zierikzee. Des ochtends zal ir. W. van Soest uit Goes spreken over ..Teeltplan en rassenkeuze". Des middags spreekt ir. H. H. Smeenk uit Den Haag over „De toekomstige landbouwpolitiek". Ds. M. v. d. Klis, Chr. Geref. pred. te Zierik zee zal een slotwoord spreken. Na de middagvergadering wordt een excur sie gemaakt' over Schouwen en Dui- veland. Toogdag De Jonge Kerk. -In plaats van de grote landelijke toogdag van „De Jonge Kerk", die jaarlijks op Tweede Pinksterdag te Amsterdam wordt gehouden, zullen dit jaar bijeenkomsten plaats hebben in vier pl.aatsen. Die voor het Zui den. waaronder Zeeland, zal in de Grote Kerk en in „Concordia" te Breda worden gehouden. De opening geschiedt door Ds. J. C. H. Jörg van Apeldoorn, waarna koffie wordt ge dronken in „de Veste" cn in „Concor dia". In de middagbüeenkomst die in „Concordia" wordt gehouden, zal de tweede landelijke voorzitter, ds. A. Dönszelmcnn van Amsterdam spreken over: „Niet door kracht of geweld, maar door Mijn Geest zal het geschie den", tevens wordt o.m. het lekenspel „Des Hollands Tuin" opgevoerd. Dc samenzang, onder leiding van de heer Piet Post, bevat onder anderen Va- lerius-liederen. Voorlopig voorstel aan Vlissingse Raad Verbouwing pompstation te Biggekeriie. B. cn W. van Vlissingen hebben aan de Raad voorgesteld zich in beginsel voor een fusie of voor enige andere vorm van samenwerking tussen het gemeente-waterleidingbedrijf en ."de N.V. Waterleidjngmü- Midden Zee land uit te spreken ep het cöllegèrte machtigen onderhandelingen hiertoe te voeren. Voorts is de Raad een c're- diet gevraagd van 501.300 voor de verbouwing van het pompstation te Biggekerkc van het gemeentebedrijf. Daar het pompstation zware oorlogs schade heeft gekregen en niet meer voldoet aan de eisen, die er aan ge steld mogen worden .heeft het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening in opdracht van B. en W. een plan voor verbouwing en modernisering ontworpen. Dit plan omvat een nieuw filtergebouw met installatie, spoelwa- terbezinkkom. terreinleidingen, ver bouwing van dienstwoningen, het ma chinegebouw met aanvullende instal latie. enz., alsmede het leggen van een kabel van het pompstation naar de watertoren. Er werd zowel een plan opgemaakt voor verbouw als nieuw bouw. De keuze van B. en W. viel op verbouwing. Tot dekking van de kapitaalsuitgave zal 45.000 worden geput uit het fonds tot verbetering van de waterreiniging. Voorts zal in de kosten voor herstel van oorlogs schade (ong. 77.000) een deel van het Rük worden terugontvangen als bijdrage, terwijl de rest uit geldle ning dient te worden gedekt. De commissie van bijstand voor het waterleidingbedrijf besloot met de (Ingezonden mededeling). Bouwcentrum te Rotterdam wordt 17 Mei geopend. INTERNATIONALE BELANGSTELLING. Op 17 Mei a.s. zal in het kader van de internatibnale wederopbouwmani- festatie te Rotterdam het bouwcen trum als internationaal instituut wor den geopend door de minister-presi dent, dr. W. Drees. waarna de aanwe zigen op het stadhuis door burge meester Oud ontvangen zullen wor den. Uit verscheidene landen zullen ver tegenwoordigers aanwezig zijn. Van Nederlandse zijde zullen o.m. minis ter mr. dr. J. in 't Veld en oud-mi nister L. Nehér aanwezig zün. Op 18 Mei zal door de buitenland se gasten een excursie door Rotter dam worden gemaakt, 's Middags zul len H. M. dè Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard een bezoek brengen aan het bouwcentrum. Dc volgende dagen wordt door de buitenlandse gasten een excursie door Nederland gemaakt. De toewijzing van deviezen voor Frankrijk. In afwijking van de reeds gepubli ceerde berichten over de nieuwe re geling inzake de toewijzing van rels- deviezen voor toerisme naar Frank- ryk deelt de Nederlandse Bank me- dc. dat er geen zekerheid bestaat, dat de toewyzing van de deviezen zal volgen tiinnen een ••weck" nadat de aanvrage zal zijn ingediend. Ned. Chr. Bond van Overheids personeel. In het Amsterdamse Krasnapolsky vergadert Woensdag 18 en Donderdag 19 Mei a.s. de Nederlandsè Christelij ke Bond van Overheidspersoneel, waarvan het ledental onlangs de 26.000 overschreed. Drieenzeventig voorstel len van de afdelingen, komen in be handeling. In de avondvergadering van 18 Mei spreekt prof. dr. S. U. Zui- dema uit De Bilt over „de vrijmaking tot de arbeid". On-derzoek aan de gang naar de aardstraling- Naar door. enige dezer wetenschappelijke onderzoekers en de heer G. J. Mieremet, wichelroede-onderzoeker te Wassenaar, san 'n redacteur van het A.N.P. werd meegedeeld, is een groep academisch ge schoolde onderzoekers reeds ruim één jaar in ons land bezig een uitgebreid on derzoek in te stellen naar de aardstraling, de vermoedelijke invloed daarvan op mensen, dieren en planten en naar de afscherming. Enkele dezer onderzoekers oriënteerden zich persoonlijk over dit vraagstuk in de Ver. Staten. Engeland. Zwitserland cn Italië. In deze groep, waarin de theorie en de practijk hand in hand gaan. zijn onder meer betrokken enige natuurkundigen en ingenieurs, een geoloog, een meteroro- loog, een bioloog en enkele medici. Deze groep wetenschappelijke onder zoekers. waarbij er enige zijn, die roede- gevoelig zijn. nodigde de heer J. G. Mie remet uit zijn medewerking aan de vele proefnemingen en metingen te verlenen. Na een jaar onderzoek heeft de groep reeds \ele resultaten bereikt. Namen en i details '.vensf men'^aorover in het belang van "liet onderzoek thans nog niet be kend te maken. plannen accqord le gaan, mits de W. M.Z. dit ook doet en zich tevens uit spreekt voor een fusie met het ge meentebedrijf. Deze restrictie werd gemaakt met het oog op de reeds lang gevoerde onderhandelingen over fusie of andere wijze van samenwer king. FUSIE. De 'Raad van' Commissarissen der W. M.'Z. heeft medegedeeld geen be zwaren te hebben tegen de verbou wing en zich uitgesproken vóór fusie. Alle financiële consequenties komen in dat geval ten laste van de nieuwe combinatie. liet doel der fusie is voornamelijk om te komen tot een meer economischer en eenvoudiger watervoorziening voor Walcheren en het bereiken van financiële voorde len hierdoor voor het geheel. Deze Raad gaat er mee accoord, dat bij een fusie de directie in Vlis singen blijft gevestigd. De belangen van de gemeente worden gewaar borgd. Verzocht is Vlissingen even eens tot getroffen gebied te verkla ren. Dit brengt een vereenvoudiging in de organisatie met zich mee; er zal in deze medewerking van de „Commissie Getroffen Gebieden" -or den verkregen indien tot samensmel ting van de twee bedreven wordt be sloten en de rentabiliteitsrekeningen worden overgelegd. Het spreekt van zelf. dat van een fusie niets kan ko men. wanneer de W.M.Z. niet door het Subsidiebesluit is gewaarborgd tegen tekorten als gevolg van de sa menvoeging, zodat de uiteindelijke beslissing bij het Ministerie van So ciale Zaken ligt. Heden zal de algemene vergadering vah aandeelhouders der W.M.Z. een besluit nemen of zij zich met het standpunt van de commissarissen kan verenigen. OPENSTELLING HEFBRUG TE MIDDELBURG. Door Rijkswaterstaat in de directie Zeeland zijn nieuwe openingstijden voor de Bailey-hefbrug over het ka naal te Middelburg vastgesteld. Met ingang van 15 Mei zal de brug dage lijks worden geheven tot ten hoogste 6.80 m. Ijoven N.A.P. in de volgende perioden: Werkdagen: 5.105.35 uur; 7.15— 7.45; 99.20 uur (op Zaterdagen van 9.059.35 uur): (indien daartoe aan leiding bestaat zal het begin van deze openingstijd later worden gesteld); 11.15—11.35 uur: 14.05—14.35 uur; 16.05 —16.40 uur; 18.05—18.35 uur; 20.10— 20.33 uur (indien daartoe aanleiding bestaat zal het begin van deze ope ningstijd iets later worden gesteld.) Zon- cn feestdagen: 8.10—8.35 uur; 20.1020.33 uur (indien daartoe aan leiding bestaat zal het begin van deze openingstijd iets later worden ge steld). Dienstregeling Brug Sluiskil. Met ingang van 15 Mei zal de vol gende dienstregeling gelden voor de brug voor spoorweg- en gewoon ver keer over het Kanaal van Terneuzcn te Sluiskil. De brug is voor de bin nenscheepvaart gesloten: 5.305.40; 7.15—7.40; 8.30—8.45; 9.15—9.30; 9.55— 10.05; 11.1511.35; 12—12.10; 12.55— 13.20; 13.55—14.15; 15.20—15.40; 16.35— 16.55; 17.20—17.40: 18.20—18.40; 19.20— 19.40; 21.20—21.40. De brug is op die tijdstippen ook voor de zeescheepvaart geopend, be halve in de vetgedrukte perioden. Van 21.40 uur tot 5.30 uur en voorts buiten de bovenaangegeven sluitings tijden wordt de brug naar behoefte voor de scheepvaart geopend. Vereniging in Zeeland opgericht. Op initiaitef van het Zeeuwse Scha penstamboek werd in de zomer van het vorige jaar een vergadering be legd, waar de heer mr. dr. A. van Deth, directeur van de Coöperatieve Vleescentrale, een lezing hield over doel en werkwijze van de coöperatie ve vee aan- en verkoopverenigingen. Staande deze vergadering werd een commissie benoemd, welke tot taak kreeg deze kwestie in verband met de Zeeuwse omstandigheden nader te be studeren, en de oprichting van een dergelijke coöperatie voor Zeeland voor te bereiden. Nadat er contact opgenomen was' met vee aan- en verkoopverenigin gen in andere provincies en concept statuten werden opgesteld, diende te worden nagegaan of er in Zeeland voldoende animo voor deze vorm van samenwerking aanwezig zou zijn. Hiertoe werden in de verschillende gebieden van onze provincie vergade ringen belegd, waar een beperkt aan tal veehouders persoonlijk werd uit genodigd. Op deze vergaderingen ging het er slechts om na te gaan, of er een voldoende kern van deelnemers zou zijn te vormen. Inderdaad bleek, dat het aantal aan wezigen op de vergaderingen aan de verwachtingen voldeed en wat be langrijker is, het aantal veehouders dat zich voor het lidmaatschap opgaf of in principe zijn medewerking toe zegde was zodanig, dat de voorberei dingscommissie in haar vergadering van 2 Mei jl. besloot, tot definitieve oprichting over te gaan. De betreffende notariële acte zal dezer dagen worden gepasseerd, aldus deelt het Z. Landbouwblad mede. Hierbü is dus ook in Zeeland een coöperatieve vee aan- en verkoopver eniging opgericht, en dat wil zeggen dat nu in alle provincies van Neder land dergelijke coöperaties werken. Repatriërende Zeeuwen. Met het s.s. „Volendam", dat 3 Mei van Tandjonk Priok vertrokken is en 1 Juni te Rotterdam verwacht wordt, repatriëren de volgende Zeeuwen: C. M. Boone te Hulst, J. Fremouw te IJzcndijke, G. H. K. Perin te Zie rikzee, M. Mol en A. C. Vinke te Mid delburg, J. v. Sabben te Vlissingen, A. C. de Masschalik, T. de Masscha- lik en D. Claus te Sluiskil, A. Bil, A. Bil-Sies en E. Bil te Zierikzee, C. R. Menig te Terneuzcn, P. v. d. Velden te Oostburg en J. Janse te Zoutelande. De volledige passagierslijsten liggen ter inzage op onze bureaux te Vlis singen, Middelburg, Zierikzee en Oost burg. Walcherse boeren maiken trip naar N.O.-Polder. Vrijdag werd te Middelburg een vergadering gehouden van de Herver- kavelingscommissie Walcheren. Hier in werd besloten een excursie te or- ganiscx-en op kosten van de com missie voor de 46 boeren, die voor gedragen zijn voor plaatsing in de Noord-Oostpolder, vergezeld van hun echtgenoten, naar de polder. Zij kun nen daar dan de hun toegewezen ka vel en de streek, waar zij komen te wonen, bézichtigen. De tocht begint op Woensdagavond en zal duren tot Don- dex-dagavond. Ondergrond Vlissingse boulevard wordt verbeterd. Deondergrond van de Boulevard dc Ruyter in Vlissingen is bij de uitvoering van de herstelwerkzaamheden dusdanig slecht gebleken, dat hier op geen goede puinfundering kan worden gemaakt voor liet aanbrengen van asphalibeton. Het college van B. en W. heeft als oorzaak hiervan aangewezen, dat gedurende de lange tijd regenwater en overslaand zee water door üe gaten in het wegdek naai de ondergrond is gedrongen, waardoor de grondslag drassig is geworden, daar 't water tussen de Boulevardmuren niet kon wegvloeien. Vóórdat de puinfundering kan worden aangebracht is derhalve een grondverbe tering nodig door ophoging met zand ter dikte van pltn. 50 cm. Hiervoor werd Seeds opdracht gegeven, omdat proefne- lingërt hébben' uitgewezen; Ldat ditwerk onvermijdelijk is en stopzetting van de herstelarbeid ook teveel schade zou be rokkenen. Dc kósten bedragen i 43.200. Als ge deeltelijke compensatie tegenover deze extra uitgave staat, dat niet alleen langs de huizenkant, maar ook langs de zee zijde een tegeltrottoir wordt aangebracht. B. en W. achten het niet gewenst dit trottoir door te trekken tot de rotonde, daar hier dikwijls veel water overslaat, dat naar de ondergrond zou kunnen dringen. Het trottoir aan de zeezijde zal daarom eindigen in de knik tegenover hotel Noordzeeboulevard. Door het aan brengen van dit trottoir wordt t 4500 be spaard, terwijl op het gehele werk voorts 7000 kan worden uilgespaard. Voor méér werk wordt door de aannemer f 32.000 in rekening gebracht. B. cn W. stellen de raad voor het crediet, dat des tijds voor herstel voor de boulevard'werd verleend, met dit bedrag te verhogen. Ge poogd zal worden deze kosten te doen aanmerken als kosten tengevolge van oorlogsschade. Vlissingse Bestuurdersbond. DE HEER A. KÖNIG TRAD AF ALS VOORZITTER. De Vlissingse Bestuurdersbond hield Vrijdagavond in het Concertgebouw zijn jaarvergadering, tijdens tyelke afscheid werd genomen van de heer A. König, die de wens te kennen had gegeven het voorzitterschap aan een jongere kracht over te dragen. Toch was het geen volledig afscheid, want de heer König blijft bestuurslid en zal dus in een bescheidener functie de Bestuurdersbond ongetwijfeld nog doen profiteren van zijn rijke erva ring en helder inzicht. In zijn openingswoord wees de heer König op hetgeen mede door het werken van de moderne arbeidersbe weging bereikt is kunnen worden en wekte hij op de toetreding tot deze beweging te propageren. De jaarverslagen, "waaruit wij de voornaamste bizonderheden reeds heb ben gepubliceerd, werden goedge keurd. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. In de plaats van de heer König werd bij enkele candidaatstel- ling tot voorzitter gekozen de heer H. van de Meer. secretaris van de Me- taalbewerkersbond. Het waren de heren Romein en Florusse, die in en kele woorden de betekenis van de heer König voor de moderne vakbe weging schetsten en hem dank brach ten voor het vele, dat hij in de loop der jaren heeft tot stand gebracht. De heer Florusse herinnerde daarbij aan het feit, dat de heer König met enige ondex-brekingen tientallen jaren het voorzitterschap heeft vervuld en noejnde hem de ziel van de moderne vakbeweging in Vlissingen. Speciaal herinnex-de spr. daarbij nog aan de grote debatvergaderingen, welke in vroeger jaren onder leiding van de nu afgetx-eden voorzitter zijn gehouden (o.a. met F. H. Hof en Lou de Visser). De heer König dankte de sprekex-s voor de hem toegezwaaide lof en zijn medebestuurders voor de prettige sa menwerking. Hij verzekerde nooit meer dan zyn plicht te hebben ge daan en wekte de jongeren op dit steeds als richtsnoer te houden. Bü de hierop volgende bestuurs verkiezing werden de aftredende he ren A. König. J. van de Woestüne, C. Potters en M. J. van Beers met grote meerderheid van stemmen her kozen. de eerste dus niet als voorzit ter maar als bestuurslid. De heer H. Knoops had zich niet meer beschik baar gesteld om daardoor de verkie zing van de heer van de Meer moge lijk te maken. Bij de geanimeex-derondvraag kwam 0.m. ter sprake de slechte gasleve ring in de ufen tussen 11 en 1 uur. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat mensen, die tussen twaalf en één uur warm voedsel wilden eten, dat niet konden krijgen. Het bestuur zal aan deze kwestie aandacht schenken. Met enkele gevoelvolle woorden droeg de heer König de leiding van de Vlissingse bestuurdex-sbond over aan de heer van der Meer. ONGEOORLOOFD GEBRUIK VAN EEN VUURWAPEN. Een soldaat, die een revolver de- monstreerde op het Eiland te Vlissin gen en daaruit een schot loste, is door de politie aangehouden. De re volver, die niet tot de uitrusting van de landsvex-dediger behoorde, was door hem verstopt, maar werd door de politie gevonden. De jongeman is ter beschikking van de militaire auto- x-iteiten gesteld. OUDERAVOND SCHOOL B. In het nieuwe schoolgebouw aan de Grote Markt te Vlissingen zijn Donder dagavond de ouders bijeen geweest van de leerlingen, die de openbare school B bezoeken. De heer F. Roelse sprak als voorzit ter van dc oudercommissie een openings woord. waarna de heer P. A. Bil. het hoofd der school, iets vertelde over het onderwijs in de oorlogsjaren. De voorzit ter van de oudercommissie bood daarna tiamens alle leerlingen een ejectriscne bel en -klok aan voor het nlc.uvye school gebouw. Onder leiding van de heer Lako zóngen de leerlingen van een der hoogste klassen een lied. dat betrekking had op het nieuwe gebouw. De heer L. Goedbloed sprak als voor zitter van de Centrale Oudercommissie. Hij noemde het nieuwe schoolgebouw het mooiste in Zeeland. In deze bijeenkomst werd nog besloten voor de oudste leer lingen der school een driedaags reisje naar Arnhem te organiseren. Tenslotte bezichtigden de ouders 't nieuwe school gebouw. Middelburg GEEN KERK IN CONCERTZAAL Er' is gebleken, dat aaxx het plafond in de Concert- cn Gehoorzaal te Mid delburg ondex'houdswei'kzaamheden moeten worden uitgevoerd. In verband daar medé zullen de diensten van de Ned. Hervormde Kerk Zondag a.s. én Zondag 22 Mei in de Bogard- zaal worden gehouden. DS. SMITS NAAR ZWITSERLAND Daartoe in staat gesteld door het 1.R.C. (International Reconstruction Comittee), dat onderdeel uitmaakt van de Wereldraad der Kerken, hoopt ds. W. B. A. Smits, Ned. Hervormd Pre dikant te Middelburg, die onlangs uit Indonesië is terugekeerd, zich 23 Mei voor twee weken tot volledig herstel van zijn gezondheid naar Zwitserland te begeven. BENOEMING ONDERWIJZERES. Mej. H. M. H. E. Kruysse te Mid delburg ontving een benoeming tot onderwüzeres aan de Chr. school te Dubbeldam. O.- en W.-Souburg IN DE RITTHEMSESTRAAT WAS HET FEEST In de Ritthemsestr. te Souburg was het deze week feest. Het begon Maan dag al, toen het echtpaar Bosselaar Meyers zijn 55-jarige echtvereniging vierde, ter gelegenheid waarvan de buurtbewoners de vlag uitgestoken hadden en de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" een sox-enade bracht. Woensdag vierde het echtpaar Lomvs- Vogel zün 55-jarige echtvereniging en het echtpaar de Pagter—Wisse vierde deze week-zijn 35-jarige bruiloft. Westkapelle GEVALLEN VAN DIPHTHERIE Wegens enkele gevallen van diphthe- rie is dc kleuterschool te Westka pelle op medisch advies- tijdelijk ge sloten. Arnemuiden GEMEENTEVERGADERING Maandag a.s. zal de gemeenteraad van Arnemuiden in openbare zitting bijeen komen. Op de. agenda komt onder meer voor: wijziging verorde ning besmettelijke ziekengelden, een voorstel tot vaststelling tijdelijk op- hokken van duiven; toetreding stich ting Zeeuwse Vissex-ij belangen; ad- haesiebetuiging adressen getroffen grondgebx-uikers en schade regeling oorlogsgetroffenen op Walcheren; Restauratie schilderijen gemeentehuis; wijziging begroting 1948 en 1949. Biggekerke UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Biggekerke plaats hebben op Maandag 16 Mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2