PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Strijd om de Italiaanse koloniën r DE BILT Deze week Politieke commissie aanvaardt het Britse plan onder sterke oppositie De val van Sjanghai aanstaande NEDERLAAG VOOR LABOUR VAK- EN AMBACHTSONDERWIJS IN DE PROVINCIE ZEELAND Duitsland operatie-gebied voor Amerikaanse zakenlui. VIER TON TEKORT! Smokkelbende gearresteerd io Frankfort VOORSPELT. 192e Jaargang-No. 112 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaferdag 14 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 35 Zaterdag j.l. hebben in Arnhem de Nederlandse vrouwen geprotes teerd tegen de vertraagde demo bilisatie. Er zou natuurlijk geen reden zijn om met dit op zichzelf niet zo belangrijke feit dit week overzicht te oeginnen. ware het niet. dat het karakteristiek is voor de stemming van het Nederlandse volk inzake Indonesië. De meer derheid van de Nederlanders heeft voor Indonesië geen offer meer over. Men stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat als Indonesië toch souverein en vrij wordt, het ook geen zin heeft om onze jon gens in de Oost te laten blijven langer dan was toegezegd. De re gering evenwel staat voor de nood zaak om de souvereiniteitsover- dracht normaal en ordelijk te doen verlopen en om te voorkomen, dat de banden die de Ver. Stalen van Indonesië met Nederland zul len blijven binden, al te los worden. Het is het welbegrepen eigenbelang van Nederland, zowel als van In donesië. dat deze banden zo so lide mogelijk zijn. Zou men verzui men daar aandacht aan te beste den, dan zal de Republiek niets ongedaan laten om de scheiding totaal te maken. De regering wijdt dus onvermin derd haar aandacht aan Indonesië. En zij heeft deze week een op ver trouwen berustend accoord te Ba tavia gesloten, dat zeer veel opzien heeft gebaard en vooral in zover re als belangrijk wordt beschouwd, dat het altnans de mogelijkheid opent om het afgebroken overleg met de Republiek weer te hervat ten. Het Zondagsrijverbod in Neder land heeft weer nieuwe protesten uitgelokt. Het zonnetje lacht, de natuur roept, de auto-bezitters, die tégenwoordlg vaak van de Zater dag profiteren om hun uitstapjes te maken, willen ook op Zondag de deur uit en ook de exploitan ten van allerlei restaurants, hotels en speeltuinen menen, dat zij zo veel schade ondervinden van het rijverbod, dat zij met klem aan dringen op opheffing. De regering heeft reeds laten doorschemeren, dat zij voor de argumenten met ongevoelig is en opheffing weldra overwegen zal. In het binnenland was tenslotte van belang, dat Anton van &er Waals opnieuw voor zijn rechter heeft gestaan. Nieuwe gezichtspun ten opende de behandeling van zijn zaak in cassatie nauwelijks. Er werd bevestiging van het vonnis gevraagd. Over vier weken valt de uitspraak en de kans is groot, dat de conclusie wederom zaj lui den. dat van der Waals de kogel verdient. In het buitenland was het prac- tisch alles Duitsland wat de klok sloeg. De blokkade werd opgehe ven en Berlijn verkeerde in feest roes. Minder uitbundig waren de ?olitici' in Washington, Londen en 'arijs, maar ook zij verheugden zich. want de opheffing der blok kade is een belangrijk succes en voor Moskou een bittere pil. Aller lei geruchten doen de ronde dat Stalin een andere koers wil in slaan en er is hoop, dat dit inder daad zal geschieden. Voor niets zal de mensheid dankbaarder zijn, dan voor een betere verstandhouding tussen de grote mogendheden! In West Duitsland zijn de politi ci het nu zo'n beetje eens geworden. De vlag is vastgesteld, de hoofd stad is aangewezen (Bonn), de grondwet is kant en klaar, kort om alles is gereed om West Duits land als staat te laten starten. Als het eenmaal zover is en het geal lieerd bestuur is vervangen door een burgerlijk toezichtsorgaan. kan ook Duitsland zijn rolweer gaan spe len. En dan zal moeten blijken, of het van de nederlaag Iets geleerd heeft, of dat het de oude wegen weer gaat bewandelen. Voor Israël was het een grote dag. Deze jonge staat, met moeite en pijn en met bittere strijd gebo ren. is toegelaten als lid van de Verenigde Naties en heeft dus al gemene erkenning gevonden. En ook voor Japan is deze week belangrijk geweest. Het gedraagt zich zo netjes, dat de Amerikanen besloten hebben, het te ontslaan van verdere herstelbetalingen. De Amerikanen stellen zeer veel prijs op het economisch herstel van Ja pan. Laat ons honen, dat dit her stel niet zal betekenen, dat Euro pa opnieuw te kampen krijgt met een economische dumping, die ons voor de oorlog zoveel problemen bezorgde. Ten slotte zij hier melding ge maakt van de dood van de be roemde Belgische schrijver Maurice Maeterlinck. Hij was een zeer gro te figuur uit een voorbije periode, half wijsgeer, half literator en ook Lu-i e v'ndt zijn werk nog amjd vele bewonderaars. Hij was een legendarische figuur geworden en zijn dood heeft bij duizenden bennnering gewekt aan onver gankelijke schoonheid. De debatten in Lake Success over de toekomst der voormalige Itali aanse koloniën zijn thans zo goed als' afgesloten. Een sub-commissie heeft in de afgelopen week wat orde gebracht in de stroom van voorstel len en over de geschifte resoluties is gisteren druk gestemd in de poli tieke commissie. Uiteindelijk won het Angelsaksische plan het pleit. Ket is nog niet zeker, dat het in de voltallige vergadering de vereiste twee derde meerderheid zal halen, daar c- sterke oppositie tegen bestond. Eerst werd een voorstel van Irak verworpen, volgens hetwelk Libye onmiddellijk onafhankelijkheid zou worden verleend. De stemmenver houding was 20 voor, 22 tegen en 8 onthoudingen. Voorts werd met 30 tegen 13 stem men, bij 10 onthQUdingen, een Rus sisch voorstel verworpen om Libye onafhankelijkheid te verlenen na een periode van vijf jaar. In deze periode moest volgens het voorstel Libye worden bestuurd onder trustschap van de V.N. Een dergelijk Russisch voorstel voor Eritrea werd met 31 tegen 12 stemmen bij 11 onthoudin gen afgewezen Een Indiaas voorstel, dat Libye en Somaliland onder internationaal be heer en onder bestuur van de Ver. Naties zouden worden geplaatst, on derging een gelijk lot. Tenslotte kwam de resolutie, die gebaseerd is op een EngelsItaliaan se overeenkomst, in behandeling. Na dat drie Egyptische Amendementen waren verworpen, werd de resolutie met 34 tegen 16 stemmen en 7 ont houdingen aangenomen. De Ver Staten, Ethiopië, Enge land, de meeste Westeuropcse staten, Gezin met 13 kinderen emigreerde door de lucht. „Een half jaar geleden had ik "ooit in een trein gezeten, 'n Vliegtuig kende ik alleen vanuit ae lucht en nu vandaag ga ik dan met m'n man en 13 kinderen voor goed naar Canada", aldus mevrouw ^rtruda BerkersSchrijnewerkers t> ,dorPje Liessel bij Deurne un. Br.), die Donderdagmiddag een K.L.M.-Skymaster vol f"HSra"ten naar Montreal ver- Vader en moeder Berkers hf>hka en moeder Berkers ln hun £evolo negen jon gens en vier meisjes. Moeder Ber- 5eft oorspronkelijk 16 kin deren ter wereld gebracht, waar- Y5? tijdens de oorlog twee ge- WiUV™ .v.yn- Vader Berkers kon wL eil°k over dit verlies heen- e" daar hrj in zijn geboor teplaats te veel herinnerd werd z9.n gestorven kinderen Sten t0t de emiSra«e 20 JAAR WEGENS MOORD OP ECHTGENOOT. Het Gerechtshof te Amsterdam heef! Vrijdagmorgen 20 jaar gevangenisstraf met volledige aftrek opgelegd aan de 29-jarige S. V. en de 32-jarige H. D. V.. de echtgenote van de landbou wer J. Heida uit Hoogwoud heeft sa men met G.. met wie zij een verhou ding had. gepoogd haar echtgenoot van het leven te beroven door hem rattengïf toe te dienen. In September 1947 stierf Heida na het eten van pap. waarin rattenkruit verwerkt was. De rechtbank te Alkmaar had vo rig jaar elk der verdachten tot een zelfde straf veroordeeld. Jeugd bestuurt een stad. Ongeveer 20.000 jeugdige Tsjechoslowaken uit scholen en fabrieken hebben Vrijdag voor drie dagen het bestuur overge nomen van de stad Brno, de hoofdstad van Moravië. Een kabinetsdelegatie onder leiding van Zapotocky. de premier, is in Brno aanwezig om toezicht te houden op dit experiment van de heropgerichte nationale jeugdorganiastie. Twee 23-jarige communisti sche fabrieksarbeiders fungeren als voorzitters van de provin ciale en de gemeenteraad: stu denten treden op als verkeers politie en buspersoneel, terwijl andere jeugdigen de leiding voeren van fabrieken en coöpe ratieve winkels. Ook het plaatselijke radio station en de theaters staan ge durende deze drie dagen onder leiding van jonge amateurs. Een achttienjarige fabrieksar beider dirigeert drie dagen lang het nieuwsblad Lidove Noviny. dominions en Zuidamerikaanse sta ten stemden voor. Het Sowjetrussi- sche blok. de Arabische landen en de meeste Aziatische landen, waaronder India en Pakistan, stemden tegen. De overige landen onthielden zich van stemming.' De Brits-Italiaanse oveereenkomst, die thans in den brede door de poli tieke commissie is aanvaard, omvat de volgende voorzieningen: 1. Cyrenaica komt onder interna tionaal beheer, waarbij Engeland als beherende mogendheid zal optreden. 2. Fezzan komt eveneens onder in ternationaal beheer, doch met Frank- rijk als beherende mogendheid. 3. Tripolitanië komt onder iriterna- tionaal beheer tegen het eind van 1951 met Italië als beheerder. 4. Italiaans Somaliland komt ondei internationaal beheer, eveneens met Italië als beheerder. 5. Eritrea zal worden verdeeeld en ingelijfd bij Ethiopië en de Engels- Egyptische Sodan. Van officiële zijde is heden te Sjang hai toegegeven, dat de Chinese rege ringstroepen zijn terug getrokken uit Taitsang en Kiating, twee steden, die sleutelpunten vormden van de cir kelvormig rondom Sjanghai aange legde verdedigingslinie. Deze troepen bezetten thans dichter bij de stad ge legen stelingen. Taitsang en Kiating liggen op een afstand van 30 a 50 km van Sjang hai Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. K. Vallinga. Uitgeest; huzaar le kl. D. Peters. Hoorn: sold, le kl. G. C. Visser. Rotterdam; korp. B. van Eek. Rotterdam; sold. A; J. van de Sande. Sprundel; sold, le kl. L. M. Hoogenkamp. Rotterdam: sold. A. Uytten Boogaart. Amsterdam: sold. J. Bakker. Stadskanaal; sold. A. Hoos, Leer- dam; sold. J. E. Kremers. Mill. Voorts sneuvelden negen leden van het K.N.I.L., allen afkomstig uit Indone- Valse tabaksbonnen. Het C. D. K. deelt mede. dat er vervalsingen in omloop zijn van de bonnen der tabak'skaarten QA en QC 903. De valse bonnen zijn te herkennen aan de kleur. Deze is iets donkerder dan die van de ech te en helt meer over naar het bruin. De gemeenteraadsverkie zingen in Engeland. In Engeland cn Wales zijn de De- woners Donderdag ter stembus ge togen voor de verkiezingen van de gemeenteraden. Men beschouwt deze verkiezingen, waarbij ongeveer 400 steden met een totaal van 18 mill, stemgerechtigden betrokken zijn. als een kleine „algemene verkiezing". Voor de 4.700 zetels waren 10.000 candidaten. De Labour-party verloor opnieuw een aantal zetels, waarmee de zwaai naar rechts van het kiezerscorps bevestigd werd. Vrijdagavond, toen 'de einduitsla- Clay nam afscheid van de journalisten. DR. JESSUP IN PARIJS. De vertrekkende Amerikaanse mi litaire gouverneur voor Duitsland, generaal Clay, heeft Vrijdag in Ber lijn een afschêids-persconferentie ge houden en daarbij verklaard, dat ook Amerika streeft naar een verenigd Duitsland. Zulks zou echter alleen mogelijk zijn op basis van vrije ver kiezingen en indien ook in de Ooste lijke zóne de elementaire rechten van de burger worden erkend. De opheffing van de blokkade was van beide zijden in goed vertrouwen geschied en volledig geweest. In Berlijn is inmiddels voor het eerst sinds vele maanden een vier- mogendhedenbespreking gehouden. Sowjet- en Westelijke vertegenwoor digers bespraken ~het ingewikkelde vraagstuk der hervatting van de handel tussen Berlijn en het Westen. De reizende ambassadeur van pre sident Truman, dr. Philip Jessup, is Vrijdag in Parijs aangekomen. Het bericht, dat de Ameriaanse regering een plan zou overwegen tot terugtrekking van alle bezet tingstroepen in Duitsland op de Nóordduitse havensteden, noemde hij .onjuist en zeer misleidend" gen van 26 der 28 Londense bo roughs bekend waren, was de stand van de partijen in geheel Engeland en Wales de volgende: Conservatieven 1.820 zetels; La bour 1.660 zetels: Onafhankelijken 938 zetels; Liberalen 107 zetels; Communisten 11 zetels. De Conservatieven hebben tot dusver 812 zetels gewonnen en La bour 777 zetels verloren. In Londen heeft Labour reeds 621 zetels gewonnen, de Conserva tieven 581. de Communisten 11 en de Onafhankelijken één. Ofschoon niet in die mate ge stemd is als bij algemene verkie zingen het gevaj is. werd in ver schillende gevallen een voor ge meenteraadsverkiezingen ongewoon grote opkomst geconstateerd. DE JUISTE UITSLAG. De einduitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wa les, Londen inbegrepen, is als volgt; Conservatieven 1856 zetels Labour 1778 Onafhankelijken 941 Liberalen 107 Communisten 14 Uit de einduitslagen van de 28 Lon dense districten blijkt, dat Labour de leiding heeft in 17 en de conservatie ven in 11 districten, waarvan er 6 op Labour gewonnen werden. De sociaal-democratische partij heeft 800 zetels verloren, en 85 gewonnen, terwijl de conservatieven 27 zetels hebben verloren doch er 832 hebben gewonnen. Dc eerste vrachtauto, die sedert 327 dagen naar Herlijn /.al rijden, passeert de thans omhoog zijnde slagboom op het controlepunt te Helmstedt aan de Brits-Russische zöne-grens. luide toegejuicht door geestdriftige Duitsers. De vrachtwagen was een van de lange karavaan, die de dolle rit van 110 mijl door de stad maakte, nadat de Russen de blokkade hadden opgeheven. Militairen verspreidden ongewenste lectuur. De Krijgsraad te velde Zuid te Vught deed uitspraak in de zaken tegen twee militairen, die in de kazernes ongewenste lectuur had den verspreid. Beiden werden ver oordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek. De eis luidde een jaar. Nazorg voor de oud-leerlingen van de ambachtsscholen De behoefte aan werkelijk goe de vaklieden is in het bedrijfsle ven nog altijd groot. Die behoefte bestaat ook in Zeeland en in verband daarmede hebben thans een groep Ambachtsschool- verenigingen een belangrijk be sluit genomen, dat van voel be tekenis kan zijn voor de opleiding van goede vaklieden in Zeeland. De Ambachtschoolverenigingen te Middelburg, Goes, Terneuzen en Oostburg. nebben namelijk deze week een stichting opgericht, die heet „Stichting Leerlingenstelsel Zeeland" en die gevestigd is te Goes. De stichting stelt zich ten doel: de opleiding van de toekomstige vak- en ambachtslieden in haar werkingsgebied volgens het leerlin genstelsel zoals dat stelsel ge noemd wordt in de Nijverheidsonder- "ijswet. LEERLING- OVEREEN KOMSTEN* Om dat doel te bereiken zal de stichting bevorderen, dat leerling- contracten worden gesloten tussen de patroons en de oud-leerlingen van de genoemde ambachtsscholen. Deze overeenkomsten worden ge sloten met patroons, wier bedrijf daarvoor geschikt is wat de omvang en de aard betreft. Ook zullen deze bedrijven zodanig gelegen moeten zijn dat de leerling in staat gesteld kan worden tot het volgen van vol doend theoretisch schoolonderwijs, in verband met het gekozen vak of beroep. Van iedere leerling, met uitzon dering van minvermogenden, wordt een leergeld geheven. LEERTIJD TWEE JAAR Gewoonlijk wordt voor oud-leer lingen der Ambachtsschool een over eenkomst afgesloten met een leertijd van twee jaar. Hierbij is inbegrepen een proeftijd van niet langer dan drie maanden. Gedurende de proeftijd lean de overeenkomst door beide partijen, zowel patroon, als wettelij ke vertegenwoordiger der leerling, worden -opgezegd. De patroon Is verplicht de leer ling met de gronden van het va.k waarin hij wordt opgeleid bekend te maken, of te doen maken. Verder is hij o.a. verplféht de leerling in de gelegenheid te stellen het theoreti sche schoolonderwijs te volgen. De leerling is verplicht zich te gedragen naar aanwijzingen die hem door of vanwege de patroon worden verstrekt en trouw het onderwijs aan bijvoorbeeld een Nijverheids- avondschool te volgen. Aan het einde van de leertijd legt de leerling een examen af en hem wordt bij gunstig gevolg een diplo ma uitgereikt. Als werkingsgebied der Stichting zal gelden net gebied dat dooi de samenwerkende schoolverenigin gen voor het betrekken van leerlin gen wordt bestreken, dat is de gehe le provincie Zeeland, met uitzonde ring van het rayon Hulst en Om streken en Zierikzee en Omstreken. HET BESTUUR Het bestuur der stichting bestaat uit ten minste vier leden, van wie door elk der samenwerkende school verenigingen één lid wordt aangewe zen. Dit aantal kan worden uitge breid met één of meer adviserende bestuursleden, die door hun positie in 't bedrijfsleven of anderzins ge acht worden, als bestuurslid de bloei van het leerlingenstelsel te kunnen bevorderen. Thans hebben zitting in het be stuur de volgende heren: K. K. Brink, voorzitter (directeur Gasbedrijf Goes); K. J. van Loo, (aannemer te Middelburg); A. de Nie (directeur Ambachtsschool) Terneuzen; W. P. v. d. Beukei, se cretaris-penningmeester (directeur Ambachtschool) Oostburg en als adviserend lid de heer J. C. Oor ver. dir. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. Voor die vakken, ambachten en beroepen, waarvoor landelijke leer lingstelsels zijn. of zullen worden opgericht, zal de stichting samen werking zoeken met de organisato ren van die opleiding. Momenteel is deze samenwerking reeds tot stand gekomen met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrij ven en de Vereniging tot bevorde ring van Electrotechnisch Onderwijs ln Nederland. Belangstelling voor investeringen. Professor Ludwig Erhard, de di recteur van het Duitse Economische bestuur in Bizonia, heeft na een be zoek aan de Ver. Staten, verklaard, dat de Amerikaanse industriëlen gro te belangstelling hebben voor de we deropbouw van de West-Duitse indus trie. Hij was er zeker van, dat vele Amerikaanse zakenlieden zeer gaarne kapitaal zullen willen investeren in West-Duitsland. in het bijzonder in het Ruhrgebied. Prof. Erhard noem de in dit verband de ijzer- en staal-, de auto- en de chemische industrie. Naar hij zeide zullen de Amerikaanse firma's voornamelijk machines ver schaffen aan de West-Duitse fabrie ken in dezelfde branche, op welke wijze zij aandelen in Duitse onderne mingen zullen kunnen verwerken. Prof. Erhard achtte het hoogst on waarschijnlijk. dat een toekomstige regering van Duitsland beperkingen zal instellen op buitenlandse investe ringen. daar naar zijn mening inves teringen op grote schaal Duitsland weer op de been zullen helpen. Effectenhandèlaar uit het Gooi 'gearresteerd. De Amsterdamse recherche heeft een effectenhandelaar uit het Gooi gearresteerd, die verdacht wordt van valsheid in geschrifte en ver duistering. Volgens zijn eigen ver klaringen heeft zijn financieel be heer geleid tot een tekort van on geveer vier ton. Op 2 Mei j.l. was hem surséance van betaling ver leend en een dag daarop royeerde de Vereniging voor de Effectenhan del hem als lid. Het onderzoek van de recherche toonde aan, aldus Par., dat hij voor ongeregistreerde, effecten een z.g. „stukkenverklaring" had afge geven. waardoor het mogelijk werd deze effecten weer op de markt te brengen. Bovendien nad hij zestig staatsobligaties en enkele Billilon- aandelen, die hij voor cliënten on der zich had, ten eigen bate be leend. Hij had dit geld nodig om een machinefabriek te Hilversum, waarvan hij eigenaar was. te finan cieren. Aangezien hij echter van dit bedrijf geen notie had. kostte deze fabriek hem handen vol geld. De effectenhandelaar blijft in arrest. Speelde V-vrouw dubbele rol? Vrijdag stond voor het Bijz. Ge rechtshof in Amsterdam terecht de „V-vrouw" M. C. Baerts. die de S.D.-er Schaap behulpzaam is ge weest bij het lokken van Joodse onderduikers naar een perceel te Amsterdam, waar zii werden ge arresteerd. Verd. ontkende te heb ben geweten, dat dit een hinder laag was; zij zeide gewerkt te heb ben voor de illegaliteit. De zaak werd aangehouden voor het instellen van een psychiatrisch onderzoek. KORTE PREDICAT1E Er is een stem van het bloed mes broeders, dat tot Mij roept van de aardbodem. Gen. 4 10. Er is een gedicht van Jan Prins, waarin hij beschrijft, hoe de stad van zijn kinderjaren voor een belang rijk deel in zijn herinnering getekend staat door de geuren, die hij er heeft geroken; geuren van havens en ka den en pakhuizen. „en later, ioen ik O]) mijn tochten in aller heren lan den kwam, kon het mij dikwijls over vallen: hier ruikt hel als in Rotter dam! En daarmee kwam clan in zijn volheid dat ene beeld mij voor de geest, waarlegen zich ons leven te kent; de stad, waar men is kind ge weest". Ik ben in Rotterdam niet kind ge weest, maar ik heb er enige jaren ge woond, en ik was er in de Meidagen van 1040. En ook mij kan het nog dik wijls overvallen, als die typische reuk in mijn neus waait van vuur, dat ge- -voed ivordt door alles wat maar bran den wil: hier ruikt het als in Rotter- clam. En dan komt het hele beeld weer voor me: brandende en nog wé ken lang rokende puinhopen; rijen gewonden, op matrassen zo maar neergelegd op de vloer van een kerk; kapotgeslagen mensen. en anderen, die juichten omdat ze elkaar levend hadden teruggevonden, ik zal 't niet meer vergeten. Er zal on der vele andere geuren, die geladen zijn met een herinnering, telkens ook weer deze zijn. Ik zal 'er niét alleen bij denken aan de ellende, die zijn toonden sloeg in ons volk en in ons eigen leven. Ik zal weten, dat hel op het ogenblik in China precies zo ruikt. Èn dat het zo geroken heeft in Indonesië. Ik zal erbij denken aan de eeuwig zich herhalende geschiedenis van Kaïn en Abel. Aan de stem van het bloed van mijn broeder, dat uan de aardbodem roept tot God. Vreemd, dal mensen die elkaar dood slaan, in de bijbel door alles heen broeders worden genoemd, kinde ren van één Vader, bij Wien geduld is. en vergeving. Middelburg. W. C. F. Metz Kogel na 32 jaar uit hoofdwond. Een fabrieksarbeider le Hud- dersfield werd gewond, in 1917 tij dens de eerste wereldoorlog, waar bij een kogel door zijn linkerwang in het hoofd drong. Hij overleef de de verwonding, doch een ope ratie, om de kogel te verwijderen, werd te gevaarlijk geacht. De man had in de afgelopen 32 jaar aan houdend last van hoofdpijn, doch dit. zal mogelijk tot het verleden behoren, aangezien de kogel deze week. toen hij hoestte, in zijn mond viel. Londen-Parijs in 24 minuten Testpiloot Trevor S. Wade heeft Vrijdagmiddag met de nieuwste Engelse straaljager, de Hawker P 1052" het record LondenParijs van 27 min. 38 sec. op 24 min. 1 8/10 sec. gebracht. De afstand bedraagt 221 mijl. De jager heeft naar achteren ge richte vleugels. Hoeewl het toestel van de „geheime lijst" is afge voerd, wordt aan het publiek nog niet toegestaan het al te dicht naderen. Het is uitgerust met een Rolls-Royce motor en heeft een grotere actie-radius dan de nor male straaljager. Knap staaltje van Amsterdamse Rijkspolitie. Leden van de Rijkspolitie en dc Rijksrecherche te Amsterdam, heb ben in samenwerking met Ameri kaanse politiebeambten Donderdag nacht nabfj Frankfort een bende smokkelaars overvallen, toen deze bez.ïg was een partij van 15 ton cacao en koffie, afkomstig uit Ne derland en bestemd voor Zwitser land, op te slaan. De Rijkspolitie had reeds lang het vermoeden. dat een bende smokkelaars, bestaande uit Neder landers. Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Ne derland via Duitsland naar Zwit serland smokkelde. Woensdag ver trok wederom een dergelijk trans port per vrachtwagen. Een aantal rechercheurs en politiebeambten hebben het gevolgd. In Frankfort zou het overgeladen worden in een loods. De politiemannen slaagden er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Eén der smokkelaars trachtte te ont vluchten. Bij de achtervolging werd op hem geschoten, waardoor hij "n schampschot aan het hoofd op liep. Het gehele complot is gear resteerd; op één der arrestanten is 'n bedrag' van 4000 dollar ge vonden, hetgeen aan de chauffeur van de vrachtwagen zou worden uitbetaald. DROOG WEER. Geldig tot Zaterdagavond In de ochtend plaatselijk nevel of mist. overdag geleidelijk wat toene mende bewolking, maar nu nog droog weer en iets hogere temperaturen. In de kuststreken tijdelijk koele zee wind, overigens weinig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1