NIEUWS UIT ZEELAND SLECHTE ORGANISATIE STUURDE TIJDRIT IN DE WAR BOUW ACTIE HERVORMDE KERK In het centrum van Goes A. C. VAN DER REST De Regeringsverklaring Electrische lijn Eindhoven- Heerlen geopend Oorlogsschade aan kerkelijke gebouwen en jeugdhuizen. WALCHEREN j^rgenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 MEI 1949 RONDE VAN NEDERLAND De Hoog won eerste deel van zevende etappe. Do zevende etappe Geleen—Kerkradc van de Ronde door Nederland werd in twee gedeelten gereden. Het eerste ge deelte. Geleen—Vaals, betrof een af stand van fil km., het tweede stok. Vaals Kerkrade.iG3 km.) werd tegen het hor loge gereden. De Hoog werd eerste in de eerste rit tn een tijd van 1 uur 45 min. 33 sec. Door slechte organisatie mislukte de tijdrit tn cr werd daarover dan ook gen individueel klassement opgemaakt. Reeds bij Kerensheide sprongen enke le renners weg. Op dc top van dc Slin- gerberg passeerde eerst een groep van een man of 15. waarbij zich Meersman bevond, daarna op korte onderlinge af standen verschillende andere groepen en idlviduele renners. Bij Maastricht waren ze geformeerd in twee pelotons. In het Ingezonden mededeling). Lange Kerkstraat 12. vindt U de zaak A. C. VAN DER REST. waar U van alles voor de gezondheidszorg kunt bekomen Naast geneesmidde len óók verplegingsartikelen; de af deling bandages wordt met de dag uitgebreider, de besje breukbanden, buikbanden, biiikcorsetten. bustehou ders, elastieken kousen, knie- en enkelstukken, rechthouders. enz.; een hoeveelheid en sortering toilet artikelen en parfumeriën als U ner gens elders vindt; chemicaliën, wij nen ot wat U ook maar nodig hebt voor in- en uitwendige lichaamszorg, ga naar Ass Apotheker, Lange Kerkser. 42 te Goes. Het beroemde haarmiddel van dc kapper uit EEN kunt U daar ook bestellen. Deskundige bediening Door doktoren aanbevolen adres. Telefoon 2468. (Slot van pag. 1) INTERNATIONALE INSTEMMING Voortgaande wees minister van Ma&rseveen op de algemene inter nationale waardering, welke hij de grootst denkbare noemde. Deze in ternationale morele steun zal. ai- dus de regering, voor alle betrok kenen een spoorslag zijn om de thans gesloten overeenkomst ook tot verwezenlijking te brengen. De Nederlandse regering heeft er geen bezwaar tegen gehad om, hoe wel de besluiten van do Veilighcidt,- raad slechts spreken van terugkeer naar de stad Djocja en haar onntid- dclijke omgeving', aan deze gebieds- omschryving een ruimere interpre tatie te geven en de gehele resi dentie Djocjakarta daar onder te rekenen, indien dit het het bereiken van algehele overeenstemming zou kunnen bevorderen. Naar verluidt, zal de Sultan van Djocja belast worden met de handhaving van de orde in dit gebied. Voor de terugkeer een feit kan worden moet eenter overeenstem ming bereikt zijn over de daarmede samenhangende gebieden, waaronder vallen de maatregelen tot staking van de guerilla, tot handhaving van recht en orde en vooral ook ter voor koming van represailles. STAATKUNDIG BESTAND Afgezien van het herstel van de Republiek in Djocja. zal er overigens in afwachting van de volledige sou- vereiniteitsoverdracht, een staatkun dig bestand intreden. Als onderdeel van dat bestand heeft de Nederlandse regering besloten in de overgangstijd geen negara's, daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen in 't ge bied dat vóór 19 Dec. onder republi keinse controle stond. Deze bepaling laat onverkort hetgeen in deze gebie den vóór 7 Mei tot stand gekomen is. Voorts wijst de verklaring er op, dat in de gebieden, buiten Djocja, welke thans niet worden bestreken door het ambtelijk apparaat van de Indonesi sche regering zoals Atjch de re publikeinse civiele en politionele amb tenaren in functie blijven. Mocht clcze toestand elders dan in Atjch aanlei ding geven tot bezwaren, dan ver trouwt de regering, dat een oplossing zal worden gevonden in de geest van samenwerking tot handhaving van recht en orde.. Onverminderd erkenning van het zelfbeschikkingsrecht overeenkomstig dc beginselen van Linggadjati en Renville, wordt bepaald, dat de repu bliek straks als een staat haar plaats in dc Ver. Staten van Indonesië zal innemen en in het voorlopig vertegen woordigend lichaam' daarvan een der de van ht aantal zetels zal bezetten. Zodra de verantwoordelijke poli tieke leiders van een volk de rede lijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem als uit, waaronder het bestaan van bijna 100 miiUoen mensen nu reeds sinds vele jaren gebukt gaat. zijn zU ver plicht deze mogelijkheid niet onbe proefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van dc Neder landse regering is zulk een moge lijkheid thans aanwezig. De regering heelt zich er van ver gruist en met voldoening er van kennis genomen, dat ook de B.F.O. haar volledige instemming hecht nan de overeenkomst omdat de voortdurende medewerking van de B.F.O. aan de verdere ontwikkeling van zaken volstrekt onmisbaar is. Het is mu '|k, dat do thans in geslagen weg vooral in den beginne moeilijk begaanbaar zal blijken en dat u'U daarop nog hindernissen zullen aantreffen, die een minder door tegenslagen gehard volk dan het onze zouden afschrikken. Dit vooruitzicht heneme ons niet de moed voort te gaan ten einde te verwezenlijken, wat wü beloofd heb ben en overeengekomen zijn. eerste en grootste zaten vrijwel alle cracks met Meersman als 'drager van dc oranje-trui. helemaal vooraan. Op de helling van de Keordcrbcrf smolten bei de groepen samen. Vier man hadden op de kronkelwegen, bij Veels hun slag kun ncn slaap: De Hoog. Franken. Dorgebray cn Callens. Op twee minuten volgde De Korvet-, op meer dan 2!L- minuut cn langer uiteengerektc slierten renners. Tij dens de laatste zware klim tegen de Vaalserbergbocht kwam in deze positie geen verandering. UITSLAG KLUSTE DEEL. l De Hoog: 2 Callens: 3.Dorgebray; 4 Franken, allen in 1.45.33: 5 De Korver, 1.46.38: 6 Savelberg. 1.48.13: 7 Peters. 1.48.27: 8 Vooren cn 9 Pellenaars. 1.48.45: 10 Ketelaar: 11 Van Est en 12 Janssen. 1.48.51: 13 Voortinc: 14 Schulte: 15 Meersman: 16 Rondclez. allen in 1.49.02. MISLUKTE TIJDRIT. Door een slechte organisatie hebben zich bij de tijdrit misverstanden voorge daan. Er was slechts bekend, dat de teams na loting met tussenruimten van 5 min. zouden starten. De wedstrijdlei ding had verzuimd de renners in tc lichten, waar ze zich aan tc houden had den en het gevolg was. dat ieder reed volgens zijn persoonlijke interpretatie, die vaak sterk afweek van de bedoe lingen der wedstrijdleiding. Schulte bv. reed een zuivere ploegwedstrijd en hij was furieus, toen hij hoorde, dat zijn tijd in deze rit zou tellen voor zijn in dividueel algemeen klassement. Hij was cr van overtuigd, dat hij de oranjetrui had kunnen terugwinnen, als hij de an deren in de steek had gelaten. Een andere blunder was de bepaling dat de renners, na aankomst te Kerkra de. nog twee lange ronden moesten rij den over een groot deel van het par cours van de tijdrit. Dit stuurde de be oordeling van de aankomers totaal in het honderd en er was niemand die er een touw aim vast kon knopen, ook niet de tijdopnemers. Dc Ned. B-ploeg werd het meest gedupeerd, doordat ze afstapte in de mening, dat de rit cr op zat. terwijl er nog minstens een ronde moest worden gereden. ALGEMEEN KLASSEMENT. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Meersman (België A) 30.48.03: 2 Ke teleer (Ned. Bi 36.49.36; 3 Schulte (Ned. A) 36.50.43: 4 SchelUngerhoudt (Ned. Cl 36.56.17: 5 De Hoog. (Ned. E) 36.59.19: 6 van Stayen (België Bi 37.01.26; 7 Callens. .België Ai 37.02.23: 8 Voorting (Ned. A). 37.07.07; 9 Van Est (Ned. D>. 37.13.17; 10 Peters. iNed. Bi. 37.14.46. PLOEGEN KLASSEMENT. Het ploegenklassement van de tijdra- ce luidt: 1 Nederland A. 5 uur 20 min. 42 sec.. 2 Nederland C. 5.22.33: 3 België A. 5.2327: 4 Nederland D. 5.28.39 5 Ned. B. 5.29.05: C Ned. E 5.31.30; 7 België B. 5.38.27; 8 Ned.—België. 5.49.23; 9 Frankrijk 6.13.40. Het ploegenklassement luidt: 1 Beigië A 111.10.07; 2 Nederland A. 111.15.39; 3 Nederland B 111.21.00; 4 Bel gië B. 111.38.52; 5 Nederland C 111.42.40; 6 Nederland D. 112.08 01; 7 Nederland E. 112.48.14: 8 Nederland—België. 115.35.45 en 9 Frankrijk 116.40.17. Limburg was enthousiast. „Het is een prettige dag als men bedenkt, dat we in 1946 begonnen zijn en straks nog verder gaan zo zeide de president der Neder landse Spoorwegen ir. F. den Hol lander, toen hij de officiële ros ter gelegenheid van de totstand koming der electriflcatie van het traject Eindhoven—Sittard—Maas tricht—Heerlen en van de inge bruikneming van de lijn Geuldal van Maastricht naar Heerlen, in Den Haag begon. Ook voor Limburg is met deze snelle verbinding met het centrum van het land (gisteren binnen 3>~ uur van Den Haag naar Maastricht) een nieuwe periode in zijn ontwik keling Ingetreden. Geen wonder, dat de ontvangst op alle stations enthousiast was. Zuidelijk enthousiast met spranke lende "humor en vreugde. Op het station Weert stond de muziek gereed en zo was het op vrijwel alle stations, waar de trein passeerde. Om precies 11.50 uur reed de eerste electrische trein het station Maastricht binnen, waar het uit gebreide gezelschap van spoorweg autoriteiten verwelkomd werd door het voltallig college van B. en W., terwijl voorts ter begroeting hier was aangekomen een delegatie van de Belgische spoorwegen onder aanvoering van prof. van Hecke en de heer Delory. leden van de directie. Smokkelarij van instrumenten. In Heerlen Is men een uitgebreid smokkelcomplot in meetinstrumenten op het spoor gekomen, dat zijn ver takkingen heeft over heel het land. aldus Het Alg. Dagbl. De instrumen ten werden in Duitsland vervaardigd en gingen via Amsterdam en Rotter dam waarschijnlijk naar Engeland. De verzending vond geregeld plaats en met elke zending was ongeveer oen bedrag van 4000 gulden gemoeid. In Vaals werden zes arrestaties ver richt. terwijl de economische recher che over heel het land nasporingen doet naar contrabande, handlangers en bëroepssmokkelaars. Bewaking van premier Attiee verscherpt. De bewaking van Downingstreet 10. de ambtswoning van de Britse premier Attiee. is verscherpt. De politiemannen, die in de regel slechts gummiknuppels by zich dra gen. zijn thans met revolvers be wapend. Dit staat in verband met drei gementen van Ierse extremisten. „Amerika's communist No. 1" als verstekeling. De verstekeling, die aan boord van het Poolse schip „Batory" ge vonden is. is zonder twijfel geïden tificeerd als Gerhard Eislcr. „Ame rika's communist no. 1", aldus is door de Commissaris voor immi gratie te Washington verklaard. De ..Batory" wordt Zaterdag te Southampton venvacht. Twee beschikkingen verschenen. In dc Nederlandse Staatscourant van heden zijn twee besluiten verschenen, welke de oorlogsschaderegeling bevatten, respecUcveliJk voor kerkelijke gebouwen en jeugdhuizen. Deze beschikkingen be ogen voor deze objecten een voorziening te geven, die rekening houdt met het grote culturele en maatschappelijke be lang, dat door de kerken en ook door de jeugdinstelllngcn wordt gediend. l)e bijdrage ln oorlogsschade aan ker kelijke gebouwen wordt gesteld op een percentage, variërend van 75% tot 55% van de herbouw- of herstelkosten van hel betrokken gebouw. De bijdrage In oorlogsschade aan Jeugd huizen bedraagt 65% van de herbouw- of herstelkosten van 't betreffende pand. De beschikkingen bevatten voorts de normen waaraan bij het toekennen van bijdragen voor herstel of herbouw en voor de aanschaffing of het herstel van de inventaris wordt vastgehouden, o.m. is hierbij van belang, dot de beschikkin gen slechts voorzien in bijdragen voor herbouw of herstel van gebouwen en voor aanschaffing of herstel van inven taris. welke een sober karakter dragen. Er zal bij de gezamenlijke beschikking van de ministers van financiën en van wede.opbouw en volkshuisvesting een commissie van tien leden worden inge steld. welke de genoemde ministers op hun verzoek of eigener beweging van advies dient over onderwerpen, welke met de oorlogsschaderegeling voor ker kelijke gebouwen verband houden. Op voordracht van kerkelijke zijde zullen in de commissie vijf leden worden benoemd als vertegenwoordigers van de kerkge nootschappen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting is met de uitvoering be last. N.S.B.-directeur van de „Arbeiderspers" staat terecht. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam behandelde Donderdag' de zaak tegen de 55-jarige Hendrik Jacobus Kerkmeester uit Bussum. tijdens de bezetting directeur van de N.V. „Arbeiderspers". Tijdens het verhoor vertelde Kerk meester dat Mussert de 50 pet aan delen. die in handen waren van de S.D.A.P., plus 1 aandeel van de 50 pet, die in handen waren van het N.V.V. wilde „organiseren" om zo doende de meerderheid van de aan delen van „De Arbeiderspers" in be zit te krijgen. Kerkmeester heeft hier echter een stokje voor gesto ken. Als eerste getuige werd de heer van de Kieft gehoord. Deze ver klaarde. dat de financiële toesiand bij het begin van de oorlog niet zo best was, ..maar". zoals getuige verder vertelde, „toen ik na ae oor log weer bij de „Arbeiderspers" te rugkwam, was de financiële toe stand erbarmelijk. De £ls luidde 15 jaar en levenslange ontzetting uit recht een leidende functie te bekleden in he; drukkers- of uitgeversbedrijf, uitspraak 23 Mei. C.J.M.V. op Hemelvaartsdag naar Den Haag. "bondsdag van het „Christelijk Jongemannen Ver* bond", het C.J.M.V.. gehouden. Op deze 96ste bondsdag worden meer dan 10.000 jongeren uit alle oorden des lands ver wacht. De voorzitter van het C.J.M.V,, dr. G. P. van-Itterzon, en enige andere functio narissen zullen toespraken houden. Tij dens de middagvergadering zal de Duitse predikant en voorvechter van de Chris telijke Jeugdbeweging, ds. Joh. Busch. die in de Hitlertljd een vooraanstaand figuur van het kerkelijk verzet was. spre ken. Nadien wordt met koor en orkest het declamatorium „Heb de aarde lief" uit gevoerd. De tekst van dit werk werd ge schreven door de bekende dichter Jan H. de Groot uit Arnhem. De jonge violist Dirk Hol uit Dordrecht componeerde de muziek. Tot slot van de dag worden eni ge excursies gehouden. Uitbreiding K.L.M.-net. Thans zullen ook Montreal, de 'ros.tste stad van Canada en Ha vanna, de hoofdstad van Cuba, op genomen worden in het Transatlan tische luchtnet van de K. L. M„ dat daardoor een lengte van bijna 50.000 km. krijgt. De K.L.M. zal na melijk op Zondag 29 Mei a.s. de eerste luchtlijn, die Canada met 't Europese continent verbindt, ope nen De reisduur van deze nieuwe verbinding zal 35 uur bedragen. De frequentie van de lijn Amsterdam Curagao via New-York wordt ge lijktijdig van drie tot één maal per week teruggebracht. Paramaribo zal met ingang van 20 Mei een rechtstreekse luchtver- binding met Nederland krijgen. Ds. Rijksen te Middelburg overleden. CHR. GEREFORMEERD PREDIKANT. Donderdagmorgen is op 59-jarige leeftijd te Middelburg overleden ds. B. Rijksen. Chr. Gereformeerd predi kant aldaar. Ds. Rijksen werd enige maanden geleden tijdens een dienst onwel en moest in het Gasthuis wor den opgenomen. Hij is niet meer naar zijn woning teruggekeerd. Ds. Rijksen. werd op 20 Januari 1890 te Utrecht geboren. Nadat hij lerend ouderling was# geweest in Vianen en Ede. werd hij' op 4 December 1945 predikant van de Chr. Geref. Kerk in laatstgenoemde plaats. Hij heeft daar gestaan tot het voorjaar van 1947: op 30 Maart van dat jaar werd hij voorganger te Middelburg als op volger van prof. W. Wisse. De overledene was alom zeer ge zien om zijn beminnelijk karakter en zijn overwogen en verstandig oordeel. Ook bij zijn collega's van andere kerken stond hii in hoog aanzien. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Let op de appelzaagwesp. De Kring Zeeland der N.F.C., de tuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektenkundige dienst hebben aan de fruittelers een waarschuwing doen uitgaan, dat het te verwachten is dat de eerste larven van de appel zaagwesp op het laatst van deze week zullen uitkomen. Aangeraden wordt de bomen dagelijks te controleren en zodra de larven waargenomen worden met de bestrijding te beginnen. Op percelen zonder onderteelt kan dit geschieden met H.C.H. (666) be vattende middelen in de gebruikelijke concentratie. Op percelen met onder- teelt moet met Rotenon bevattende middelen (Derrls, Lonchocarpus) ge spoten worden. Betere watervoorziening op Thoien. De N.V. Waterleiding Mij Thoien heeft op haar waterwinningsterrein te Halsteren verscheidene technische verbeteringen doorgevoerd, waardoor de watervoorziening van het eiland Thoien aanmerkelijk is verbeterd. Er zijn twee voorfilters gebouwd, waar in het water van verontreinigingen voornamelijk ijzer. wordt ont daan. Deze nieuwe filters maken het mogelijk een betere werkwijze te volgen, waardoor de waterzuivering wordt versneld en de capaciteit 40% stijgt. Er is een nieuwe centrifugaal- pomp opgesteld voor het doorpersen van het water naar de watertoren te Scherpenisse. Het zal nu practisch al tijd mogelijk zijn voldoende druk op de leidingen in Thoien te houden. Het waterverbruik, dat in 1923 op Thoien 113.000 m3 bedroeg was in 1948 gestegen tot 446.000 m3. Ook Belgische Senaat keurt het Pact goed. De Belgische Senaat heeft Don derdag het Atlantisch Pact met 127 tegen 13 stemmen geratificeerd. Alle tegenstemmers waren commu nisten. De Kamer van afgevaardigden heeft het pact reeds eerder deze maand goedgekeurd. Koning Leopold .krijgt 6 millioen francs. De Belgische Kamer van afge vaardigden heeft een wetsontwerp tot verstrekking van een jaarlijk se toelage van 6 millioen francs aan Koning Leopold, goedgekeurd. Voor de oorlog ontving de Ko ning jaarlijks 12 millioen francs, die sinds 1944 aan de regent wer den uitgekeerd. Prins Karei heeft deze som steeds met z\jn broer ge deeld, doch thans zal ae 'Belgische staat boven de 12 millioen aan de regent 6 millioen francs aan Ko ning Leopold uitkeren. Eerste succes bij Joods- Arabische besprekingen. Vertegenwoordigers van Israël. Egypte, Transjordanië. Syrië en de Libanon hebben te Lausanne een basis gevonden voor verdere vre desbesprekingen. aldns is medege deeld door de verzoeningscommis sie van de V.N., die by de bespre kingen een bemiddelende rol speelt. De elgenlhke beraadslagingen over een vredesverdrag zullen Za terdag beginnen. De Duitser Schacpcr. die zich als „Hnuptscharfilhrer" schuldig maakte aan talrijke mishandelingen en moorden, werd door het Gronings Bijz. Gerechtshof tot levenslang veroordeeld. Middelburg MERRIEKEURINGEN. Donderdag werd op het Molen water te Middelburg een merrie- keuring gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Voor Wal cheren was er een grote aanvoer; er werden 67 paaYden voorgeleid. De kwaliteit was matig goed. AANBESTEDING. Donderdag werd te Middelburg dooi de Herverkavelingscommissie Walche ren aanbesteed 't maken van weg no. 11 tussen Serooskerke en Grijpsker- ke. De navolgende inschrijvingen wer den gedeponeerd: Fa. J. D. Jansen. Colijnsplaat 97.450; Gebr. Van 't Verlaat. Hardinxveld ƒ98.700; Sanders. Snepvanger en Vlie ger. Rijswijk ƒ99.400; Bolsenbroek, Santpoort 104.900: Geldof. Seroos kerke 105.328; G. v. Oord, Kruinin- gen 105.970; Ned. Bazalt Mij. Zaan dam 109.800; Van Oord. Werkendam ƒ111.800; Geruisloze Weg, Heemstede 114.385; N.V. Zeeland. Middelburg ƒ118.000. BIJNA 3000 BEZOEKERS VAN POPPENTENTOONSTELLING. De toeloop naar de U.V.V.-speelgoed- en poppententoonstelling in de Huishoud school te Middelburg is Woensdag en Donderdag zo .enorm gr opt geweest, dat de stoutste verwachtingen van het be stuur werden overtrofien. Naar schat ting hebben bijna 3000 bezoekers en be zoeksters het geëxposeerde bewonderd. Ook de lotenverkoop is zeer bevredigend geweest: zoals bekend komt de opbrengst ten goede aan het misdeelde Zeeuwse kind. NATIONALE WANDELTOCHTEN WALCHEREN. Aan de Nationale Wandeltochten op Walcheren, georganiseerd door de gym nastiekvereniging ..Achilles" te Middel burg. zullen 22 groepen van 16 verenigin gen deelnemen. Momenteel zijn voor bei de dagen (Zaterdag en Zondag a.s.) 375 wandelaar ingeschreven. Vlissingen VLISSINGSE SCHOOLVERENIGING De Vlissingse schoolvereniging hield deze week een algemene ver gadering in het Strandhotel. Een aantal huishoudelijke zaken, waaron der de jaarverslagen werden afge daan. Daaruit bleek, dat het leerlin genaantal van de school stationnair Het bestuur hoopt, dat in Juni a.s. het nieuwe schoolgebouw betrokken kan worden. Drie nieuwe bestuursleden werden gekozen namelijk de heren Ir. A. Wiebes. E. Bakker en D. Luitwieler. Tenslotte hield dè heer Timmer mans. grapholoog uit Nijmegen, een voordracht over „Kinderschrift en karakter". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gretig ge bruik gemaakt. Het was een alleszins geslaagde avond. DE REINIGINGSRECHTEN. De Vlissingse Middenstandscentrale heeft een adres aan de gemeenteraad gericht, waarin wordt aangedrongen op een herziening van het tarief dei- reinigingsrechten. Dit tarief, dat in 1948 werd ingevoerd, schept naar de mening van de drie middenstandsor ganisaties onbillijkheden waaronder de middenstandsbedrijven lijden. Men heeft hierbij het oog op 'het tarief voor het ophalen van vuil „ander vuil dan huisvuil". Het tarief is daarvoor bepaald op ƒ10.— per emmer, tot twee emmers; zijn er meer dan twee emmers, dan stijgt het tarief tot ƒ15 per emmer. Dit tarief, zo schrijven de middenstandsorganisaties, is niet in overeenstemming met de werkelijke kosten. Zij dringen er bij de raad op aan, dat geen monopolistische prijs- discriminatie zal worden toegepast en wijzen er op, dat de prijsverschillen niet samenhangen met de kosten. Op deze wijze maakt de een 'n veel gro ter deel van de gemeenschappelijke kosten goed dan de ander. Zij me nen overigens, dat het draagkracht beginsel al voldoende tot uiting komt bij het ophalen van het gewone huis vuil volgens het huurwaarde-tarief. Tenslotte verzoeken zy een nieuw tarief in te voeren, waarbij niet een deel van de bevolking zich het slacht offer moet voelen van de door de overheid toegepaste prijsdiscriminatie. FEESTAVOND CHRISTELIJKE MET AALBE WERK ERSBOND. Donderdagavond gaf de afdeling Vlis singen van de Christelijke Metaalbewer- kersbond een feestavond in het Con certgebouw. ter gelegenheid van het 48- jarig bestaan. De voorzitter, de heer H. Sorel. ging voor in gebed en sprak een openingswoord, waarna de heer H. H. Hordijk, hoofdbestuurslid een feestrede uitsprak. Hij memoreerde, dat het afge lopen jaar voor de Bond en voor het ge hele C.N.V. gunstig geweest was. Het le dental is gestegen. Het C.N.V. telt-nu ongeveer 150.000 -leden. Voorts schetste spreker de enorme vooruitgang voor de arbeider op alle gebied. Het is dan ook de taak van iedere Christelijke sociale arbeider om georganiseerd te. zijn in het C.N.V. Hierna reikte de heer Hordijk met een toepasselijk woord gouden insignes uit aan de heren W. van de Velde en L. Leeuwestein. die onafgebroken 25 jaar lid van het C.N.V. geweest zijn. De heer J. Marijs sprak als voorzitter van de Christelijke Besturenbond. hij bood aan de zojuist geridderden zijn fe licitaties aan. Hij hoopte tenslotte dat de Chr. Metaalbewerkersbond nog vele ja ren deel uit zou mogen maken van de Besturenbond. Hierna werd het toneelstuk in drie be drijven: „Waarvoor leven wij?", opge voerd. Het stuk werd op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht en werd met grote aandacht gevolgd. Tussen de ver- Koudekerke SIMULTAAN DAMWEDSTRIJD. Dezer dagen speelde de heer C. J. de Zeeuw uit Rotterdam in het we deropbouw kamp te Koudekerke een simultaan damwedstrijd tegen 19 borden. De heer de Zeeuw wist 17 partijen te winnen, terwijl twee kampbewoners, nl. de heren P. Ma- cielse en H. v. d. Waal remise speel den. Levenslang tegen spion geëist. WEEKTE OOK IN MIDDELBURG. Voor het Bijz, Gerechtshof in Den Haag werd Donderdag levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 35-. jarige A. Damen, die als V-man on dermeer in Eindhoven, Schiedam en ook enige weken in Middelburg heeft geopereerd. Verd. die overigens geen familie is van de heer Damen uit Middelburg, die in de oorlog op zo'n droevige wijze omkwam, heeft zich uitgegeven als Engels agent en drong zich zo in diverse illegale groepen, ook in Frankrijk Damen voer op 13 Febr. 1941 als derde machinist op een K.P.M.-schip, dat met een lading kolen van Durban naar Singapore onderweg was. Het schip werd aan gevallen door het Duitse vestslagschip Admiral Scheer en de bemanning moest in de boten gaan, waarna zij door de Duitsers aan boord werden genomen. D. „papte" direct aan met de vijand; met de anderen kwam hij in een kamp te Bremen terecht en toen hem gevraagd werd of hij voor de „Abwehr" wilde werken, stemde hij toe. Aanvankelijk was hij bestemd voor uitzending naar Zuid-Afrika en Ned. Indië, maar toen dit niet lukte, werd hij als V-man in ons land ge plaatst. Hy heeft zowel Nederlandse als Duitse en Franse ondergrondse werkers opgeofferd. Uitspraak over 8 dagen. Walcheren in het teken der Internationale vriendschap. IN JULI I.F.L.-CENTRE TE KOUDEKERKE. De International Friendship League (Bond van Internationale Vriend schap) is een niet-commerciële orga nisatie. die in 1931 in Engeland werd opgericht met het doel om door het aanknopen van vriendschapsbanden over de grenzen heen een geest van vriendschap en wederzijdse samen werking te bereiken. Deze I.F.L. slaat haar vleugels steeds wijder uit. Het voornaamste middel om haar doel te bereiken is jonge mensen in de gele genheid stellen hun vacantie in di verse binnen- en buitenlandse „een- tres" door te brengen. In 1938 hielden ruim 4800 leden van elf landen va cantie in 48 „centres". Vorig jaar werd een dergelijk „cen tre" gehouden in pension Westduin te Koudekerke cn het is daaraan te dan ken. dat Walcheren geliefd is gewor den bij jongelui uit Schotland, Zwe den, Noorwegen en Finland, maar ook uit andere delen van Nederland. Duizenden jongeren zullen deze zo mer weer hun vacantie doorbrengen in I.F.L.-centres, die gehouden wor den in Engeland. Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Finland. Ook op Wal cheren worden weer gasten ver wacht: van 16 tot 30 Juli staat „West duin" andermaal in het teken van de internationale vriendschap. Een aan tal Zweden. Engelsen. Nederlanders en wellicht andere buitenlanders zal de vriendschapsgedachte uitdragen. Door interessante gesprekken om trent culturele, maatscliappelijke en economische verhoudingen zuilen zij trachten hun ideaal „vrede door vriendschap" te bereiken. De nog zeer jonge, doch actieve Zeeuwse afdeling zal door middel van lezingen en ex cursies haar buitenlandse gasten met Zeeland vertrouwd maken. Vogelbeschermingswacht op Schouwen opgericht. Dinsdagavond werd te Haamstede een vergadering gehouden om te ko men tot oprichting van een vogelbe schermingswacht. Hiertoe werd be sloten. In het voorlopige bestuur heb ben zitting genomen de heren N. H. Lysen te Burgh, J. Vijverberg to Schuddebeurs, J. Viergever te Se rooskerke, P. L. Vis te Haamstede, P. de Haan te Burgh, mevrouw Ver- speyk te Zierikzcc en de heer Schee- pcr te Ellemeet. Geslaagd voor het Rijksdiploma hoef smid. M. v. Helleman te Biggekerke. Koffers van K.L.M.-piloot gestolen. Donderdagavond zyn uit de auto van een gezagvoerder der K.L.M. op het voorplein van het vliegveld Schiphol twee koffers gestolen met een belangrijke inhoud. De koffers zijn gemerkt met dc initialen van de gedupeerde vlieger. G. J. M. De eer ste koffer is een zogenaamde navi gation-bag. inhoudende boeken en in strumenten voor de navigatie. De tweede koffer is een zogenaamde „B 4-bag". gemaakt van Amerikaans canvas. In de ene helft zat kleding van de piloot, in de andere helft een aantal getekende traveller-chèques voor Amerikaanse dollars, de boord- kas en een blanco chèque-boek van de National Bank te New York, als mede K.L.M.-papieren. Bondselftal speelde gelijk. Te Groningen speelde het Engel se Rotherham een wedstrijd tegen een Nederlands Bondselftal. De wedstrijd eindigde in een 22 ge lijk spel nadat de rust met 11 was ingegaan. Bijeenkomst in de St. Jacobskerk. De Nederlands Hervormde Ge meente van Vlissingen was Don derdagavond in de St. Jacobskerk bijeen om de Bouwactie Nieuwe Kerk met een wijdingsdienst te beginnen. Er werd in deze dienst gesproken over „Het wonder der Gemeente", „Het werk der Ge meente" en „Het gebed der Ge meente". Over het eerste onderwerp sprak ds. H. Aalbers. Christus verzamelt Zijn Gemeente, aldus ds. Aalbers en steeds weer mogen we de uiteriyke tekenen zien van dit verzamelen. Waarom moet er een nieuwe kerk komen? Omdat we dit werk niet mo gen laten. Het is werk, dat Christus ons opdraagt. De heer G. J. van Goudoever sprak over „Het werk der Gemeente", Wij zijn wellicht geneigd om te denken, dat dit werk dank zij ons tot stand komt, zo zeide de heer van Goud oever. Ook nu het eerste begin van de bouwactie goed verloopt. Laten wij ons echter richten tot God, opdat wij ons aan Hem verantwoordelijk weten. Het werk der gemeente voor de nieuwe kerk kan uitgedrukt worden met een nuchter cijfer, doch daarom gaat het hier niet. Wij kennen onze verantwoording tegenover onze naas te en daarom moet dit nieuwe kerke lijk centrum er komen. Wanneer wij dat bedenken, aldus de heer v. Goud oever, dan krijgt onze arbeid voor de kerk in de nieuwe wijken een gees telijk perspectief. Tenslotte sprak ds. Hartjes over het „Gebed der Gemeente". Ds. Hartjes wees er op, dat de grote kracht der gemeente in het gebed behoort te liggen. Christus' kracht lag immers ook in Zijn gebed. Wij zijn hier bij eengekomen. zo zeide ds. Hartjes, om samen te stemmen en samen tot God te bidden. Straks schorsen wij deze samen komst om deze later voort te zetten in het nieuwe kerkgebouw. Dat is evenwel nog een lange weg' en op die weg hebben wij kracht nodig. Die kracht wordt in het gebed gevonden. Aan deze dienst werd medewer king verleend door het Nederlands Hervormd Kerkkoor onder leiding van mevrouw M. Kousemaker-Nieuw* dorp en door de organist der kerk, de heer P. C. Broerse. MIDDELBURG. Vrijdag Schouwburg: Middelburgs Dil- letanten Toneel, „De ebbenhouten olifant", 8 uur; Electro: „Het verbor gen leven van Walter Mitty", (14 jr.), 7 en 9.15 uur. Zaterdag Electro: „Het verborgen le ven van Walter Mitty", (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De schat in de Sierra Madre". (18 jr.). 8 uur. Zondag Electro: „Het verborgen leven van Walter Mitty". (14 jr.). 3.30. 7 en 945 uur; Schouwburg; „De schat in de Sierra Madre", (18 jr.), 2.30 en 8 uur; Schuttershof: Feestavond deel- nemèrs Nat. wandeltochten. VLISSINGEN. Vrijdag: Concordia: Feestavond „Schel- demond". 8 uur; Militair Tehuis: Ouderavond Christelijke school, 8 u.; Alhambra: „Het verborgen leven v. Walter Mitty", 7 cn 9 uur; Luxor: „De Piraat", 8 uur. Zaterdag: Concertgebouw: Wedstrijd v. amateur solisten, 8 uur; Concordia: Feestavond S.H.V., 8 uur; Alhambra: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 7 cn 9, uur; Luxor: „De Pi raat", 7 en 9 uur. Zondag: Rotel Royal: Jaarlijkse algemene vergadering Z. en P.O. „IX; Zee hond", 's morgens 11 uur: Alhambra: „Het verborgen leven van Walter Mitty". 3. 7 en 9 uur: Luxor: „De Piraat". 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2