PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse regering erkent van de koers afgeweken te zijn DE BILT BERLIJN VIERDE „HET ONTZET" MET MASSA-BETOGINGEN „SOMBER" VERDEDIGDE BEVIN HET ATLANTISCH PACT HET GROENE KRUIS IN ZEELAND VOORSPELT: 132e Jaargang - No. 111 Dogblad. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. 'Hoofdred,: G. Ballintijn. Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 et. per week; f 3.90 p. kw.J fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN VRIJDAG 13 MEI 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. l)«r mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—00. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikz.ee: N. Bogardslr. C 160. tel. 20 REGERINGSVERKLARING IN DE TWEEDE KAMER Maar de omstandigheden zijn na anders Mogelijkheid voor vreedzame oplossing mag niet voorbijgegaan worden! Donderdagmiddag heeft de minister van overzeese gebiedsdelen a.i.. mr. J. H. van Maarseveen, in de Tweede Kamer namens de regering een uitvoerige verklaring afgelegd over de Indonesische kwestie en de Zaterdag te Batavia bereikte overeenkomst met de Republiek. Voor deze regeringsverklaring bestond grote belangstelling. Vrijwel alle kamerleden waren aanwezig, de tribunes waren geheel bezet en ook bijna alle ministers hadden hun plaats achter de regeringstafel inge nomen. De voorlezing der verklaring nam 25 minuten in beslag. Op voorstel van de voorzitter, dr. Kortenhorst, werd besloten de beraadslagingen over de verklaring uit te stellen tot a.s. Dindagmiddag, één uur. De voorzitter motiveerde dit voorstel met de mededeling, dat de rege ring nu de Kamer nog niet kan inlichten over de ontslag-aanvrage van dr. Beel, aangezien diens brief nog niet is aangekomen. Minister van Maarseveen begon zijn verklaring met een terugblik op de gebeurtenissen van de laatste maanden, waarbij hij uitging van zijn verklaring van 16 Februari, waarin uiteengezet werd in welke richting de Nederlandse regering de oplossing van het Indonesische vraagstuk zocht. Dc regering erkent, dat /.ij, hoe wel zij koers gehouden heeft in de richting van het toen aange geven doel, zich tijdens de vaart daarheen afwijkingen heeft ver oorloofd. welke noch aangekon digd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een verwijt zou willen maken, meende spreker te moeten op merken, dat een kapitein wel het commando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, welke hij bevaart, noch over de winden. Omdat de regering zich deze af wijkingen heeft moeten veroorlo ven. gevoelt zij zich thans ver plicht hierover aan de Staten- Generaal verantwoording af te leggen. Met nadruk herinnerde de minis ter aan de meermalen afgelegde verklaring, dat het van het grootste belang is voor het herstel -ran Indo nesië, dat de Republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de Ver. Staten van Indonesië, die be zig zijn zich le vormen. In de over eenkomst, welke op 7 Mei te Batavia werd" afgesloten, wordt er in voor- VERTROUWEN. De regeringsverklaring, door de minister van overzeese gebiedsdelen Donderdagmiddag in de Tweede Ka mer afgelegd, bevat de ruiterlijke erkenning, dat de regering afgewe ken is van de koers, die op 16 Fe bruari door de volksvertegenwoordi ging werd goedgekeurd. Zij is in zo verre dus een belangwekkend docu ment. De regering stelt zich op het standpunt, dat gewijzigde omstandig heden deze koersverandering noodza kelijk maakten ea zinspeelt er duide lijk op dat deze omstandigheden van internationale aard waren. De houding van de Veiligheidsraad maakte zwichten onvermijdelijk. Voor het overige geeft de rege ring te kennen, dat zij vertrouwen in de Republikeinse leiders en hun goede bedoelingen verantwoord achtte en daarom genoegen nam met hun toezegging, dat zij staking der vijandelijkheden en deelneming aan de Haagse conferentie zouden bevorderen. Het verleden heeft weinig reden om te geloven aan goede bedoelin gen. Lingadjatti en de Renville- ovcreenkomst bewijzen het. Moeilijk aan te nemen dat de repu blikeinen geen rancune zullen tonen over wat er na het begin der tweede politionele actie geschiedde. Ot t vertrouwen der regering ge fundeerdmag heten, zal dus moeten blijken. Ook hier zal echter gelden, dat het kabinet practisch geen an dere weg meer open stond. Over twee dingen zwijgt deze re geringsverklaring. In de eerste plaats over 't aflrc- den van dr. Beel. een toch wel zeer wezenlijk bestanddeel van de fase, waarin het Indonesische probleem thans verkeert. i ,Ifc^eut^ee<le plaats over de be duchtheid m de kring der federalis ten. dat het nieuwe accoorddeweg zal openen voor een nieuwe golf van republikeinse terreur. Deze beducht heid is m de federalistische pers- stemmen zo duidelijk tot uiting ge- bi acht, dat een reactie daarop in de- ze regeringsverklaring niet had mogen ontbreken. Zonder twijfel zullen echter deze onderwerpen in het komende J\ame»debat aan de orde worden ge steld. ioiriVe5i?ens men zich 'n Neder land rekenschap moeten geven van de noodzaak om op de thans inge ef0 JeF voort t0 Saan- D»t brengt SS?» 25.» iet sneI afwerken, des noods met het risico, dat de repu- K, „ïl6!™"5 moeilijkheden maaTtt, StLïï Yerk|oa«Ióe- De interna: opinie nopens ons land kan er slechts gunstig door beïnvloed worden. „ith?n„.ntt'1,0"rst®I1ingen niet zullen uitbleven. vV.'J zyn er van overtuigd. Maar een nieuwe regerings- of mi- mster-cnsis kan onze positie alleen maar verzwakken. Vermoedelijk zal deze laatste over- weging ook de houding van de Ka mer bepalen. Minister van Maarseveen. zien. dat dc Republiek in staat zal zijn deze plaats in te nemen. Na in het kort de geschiedenis van de uitnodigingen voor de Ron de Tafel-conferentie, welke door de B.F.O. wèl en door de Republiek niet werden aanvaard, te hebben na- egaan, constateert de regeringsver- ;laring. dat de president en de vice- president van de Republiek bij de thans gesloten overeenkomst hebben verklaard de deelname aan deze conferentie te zullen bevorderen. TERUG NAAR DJOCJA! Op 16 Februari werd verklaard, dat aan het Nederlandse gezag, dat toen de enige prjler voor recht en orde werd genoemd, onherstelbare schade zou .worden toegebracht, wanneer de republikeinse leiders toen in het bestuur van Djocja zouden zijn hersteld. Thans heeft de Nederlandse regering ingestemd met de terugkeer van de republikeinse leiders naar Djocja. Indien men de. Nederlandse rege ring thans verwijt, gclyk men reeds gedaan heeft en ongetwijfeld nog zal doen, dat zij op dit zeer belang rijke punt van de verklaring, in de Kamer afgelegd, is afgeweken, heeft men niet alleen de schijn, maar ook een deel van de waarheid aan zijn z\jde. De volle waarheid is echter, dat de regering aan haar verklaring, dat terugkeer naar Djocja onmoge lijk was, de motivering verbonden heeft, dat de republikeinse regering met bereid was tot de federale inte rim-regering toe te treden en dat zij nog steeds niet had doen blijken, dat zij ook aan de eerste aanbeve ling van de Veiligheidsraad gevolg wenste te geven en met name de guerilla zou afgelasten en met Ne derland zou samenwerken tot herstel van de vrede cn tot handhaving van recht en orde. Op deze punten nu is een omme- keei ingetreden. De instelling van een federale interim-regering wordt door geen der partyen meer nood zakelijk geoordeeld omdat zij bij een versnelde souvereiniteitsoverdracht een tekort bestaan zou hebben. Er bestaat thans bereidheid de Repu bliek haar plaats te doen innemen en de president en de vice-president der Republiek hebben, verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaardigd tot sta king van de guerilla-oonog. Vervolgens ging minister van Maarseveen de geschiedenis na van de resoluties van de Veiligheidsraad, welke leidden tot de conferentie te Batavia. In het eerste gedeelte van zijn taak is dr. van Roven, die met de leiding van de Nederlandse delega tie werd belast, geslaagd. Om de vraag of de wijze waarop hij geslaagd is, verantwoord is, te kunnen beantwoorden, moeten inhoud en strekking der overeenkomst wor den bezien. Spreker erkende, dal de verklaring van de Nederlandse dele gatie een verbintenis bevat, die der republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste rege- van de Republiek, ringspersonen welke zonder niet bindt. meer de Republiek Maar bij de beoordeling van dit verschil, dient men op verschillende punten acht te slaan, zoals de fei telijke positie van de republikeinse regering, welke wel zeer sterk ver schilt van die van de Nederlandse. Van belang is overigens, aldus de Nederlandse regeringsverklaring, vooral, dat men de overeenkomsten ook realiseert. Dit zou bevorderd kunnen worden door het volgen van de thans ingeslagen weg. Bovendien: indien de republikeinse leiders er niet in zouden slagen de thans door hen aanvaarde politiek te aanvaarden, zou de overeenkomst komen te vervallen. De thans gesloten overeenkomst moet gezien worden als een "poging om het' wederzijdse wantrouwen te doorbreken. Alleen deze weg kan leiden tot oplossing van het huidige conflict. (vervolg op vagina 2) Candidatenlijst kwam te laat. In de nieuwe gemeenteraad van Capelle a. d. IJsel zullen in de periode 19491953 geen A.R.-raadsleden zitting hebben, aldus Trouw. De partijfunctionaris, die be last was met de indiening van de A.R. candidatenlijst. meende dat 10 Mei op Woensdag viel cn had er dus op gerekend, dat hij sdag naar het gemeen tehuis moest gaan om zich van zijn taak te kwijten. Toen Dinsdagmiddag om vier uur de lijst niet was inge diend, heeft de gemeentesecre tarie nog geïnformeerd waar de lijst bleef, doch het was onge veer half zes. dus een half uur te laat, toen de vertegenwoordi ger van de A.R.-partij arriveer de met de lijst, welke toen niet meer kon worden geaccepteerd. In de raad van Capelle a.d. IJsel hebben momenteel 2 A.R leden zitting. Hulde gebracht aan generaal Clay Terwijl Donderdag reusachtige mpniglen mensen voor het stad huis in de Amerikaanse sector van Berlijn samenstroomden om deel te nemen aan een demonstratie, waartoe het Westelijke stadsbestuur had opgeroepen, verzamelden meer dan 100.000 personen zich op de Unter den Linden in de Sovjet-sector. Zij waren uit de gehele Oos telijke zóne gekomen om te demonstreren voor liet „democratische blok" en zy droegen spandoeken met leuzen, die opriepen tut steun aan de verkiezingen voor liet „Duitse volkscongres." Voor het stadhuis in de Ameri kaanse sector ging een gejuich op, toen de socialistische leider Carlo Schmidt in een rede verklaarde, dat ..de nieuwe Gestapo in de Sov jet-zóne. de zogenaamde volkspoli- tie" moest worden vernietigd. Hij eiste, dat ..hel nieuwe concentra tiekamp te Buchenwald" afgebro ken werd. De reizigers in de eerste Duitse passagierstrein, die na de blolcka- Vrijwel geen oppositie in ket Lagerhuis Minister Bevin heeft Donderdagavond in het Britse Lagerhuis een mo tie ingediend ter goedkeuring van het Atlantisch Pact en meteen zelf in een lange rede deze motie verdedigd. Zijn hoofdstelling was daarbij, dat het agressieve optreden van de Sowjct-Unie in Oost-Europa het Westen had genoodzaakt tot afweermaatregelen over te gaan. De opheffing der blokkade ging Bevin vrijwel stilzwijgend voorbij. Enig optimisme over de nieuwe tactiek van het Kremlin jegens het Westen was in zijn rede niet te bespeuren. In de tijd, dat het plan Marshall werd voorgesteld, stond de /.aak er vrij slecht voor. onthulde Bevin. Er was grote nervositeit en de bedrei ging van Molotov, toen wij in Parijs besloten het plan te aanvaarden, was geen loze bedreiging. Wij constateer den dit later uit dc gebeurtenissen in Frankrijk, Italië en zelfs in ons land. toen pogingen werden gedaan door middel van de vakbonden het her stel tegen te werken. Bevin gaf voorts een overzicht van de Russische politiek in Oost-Europa Het ene land na het andere werd daar aan de Sowjet-Unie onderge schikt gemaakt en het Westen kwam te staan tegenover een groepering van landen, die tot een verdeling van Europa leidde. De beschuldiging is geuit, dat hel Pact agressief is en dat het oorlog zal brengen, zei Bevin. Mijn antwoord hierop is. dat de afwezigheid van een Atlantisch Pact de oorlog noch in 1914 noch in 1939 heeft tegengehou den. Was er toen wel een Pact ge weest. wellicht hadden deze oorlogen dan voorkomen kunnen worden. Be vin zeide tenslotte ervan overtuigd te zijn. dat in het Pact een der groot ste slappen naar de vrede besloten ligt. CHURCHILL DANKBAAR. Na Bevin nam Churchill, de leider van de oppositie, het woord. Deze zeide het volkomen eens te zijn met de „sombere rede" van Bevin. Hij was blij dat dat van de opheffing dei- blokkade van Berlijn geen gewag Preventieve ziekenzorg een belangrijk onderdeel Soms komt men op 'n afgelegen dijk ergens op de Zeeuwse eilanden of in Zeeuwsch-Vlaanderen, een verpleegster tegen, die moeizaam tegen de wind in fietst het is de wijkzuster, die baar patiënten bezoekt Dikwijls moet ze lange afstanden afleggen, want haar wijk is uitge breid en het aantal patiënten groot. Door weer en wind echter trekt ze er op uit langs de dyken en de wegen van het Zeeuwse land. in de stad en in het dorp, onvermoeid om zieken en herstellenden te helpen.. De wijkverpleegster doet echter meer dan alleen zieken verzorgen. In de laatste jaren is zij de centrale figuur geworden in de preventieve ziekenzorg, die in Zeeland voorna melijk door het Provinciale Groene Kruis, waarbij 65 plaatselijke af delingen zijn aangesloten, wordt ge organiseerd. DE BELANGSTELLING Over het algemeen ondervindt m onze provincie het werk van het Groene Kruis nog niet die belang stelling,. die het in de andere ge westen speciaal de Noordelijke geniet. Het Groene Kruis, zo redeneert men, is de vereniging die thermome ters uitleent als je ziek bent en meer weet men er eigenlijk niet van Inderdaad, het Groene Kruis leent koortsthermometers en andere ver- plegingsartikelen uit en vroeger was dit ongetwijfeld het belangrijkste werk der vereniging, maar... de tij den zijn veranderd en ook het Groe ne Kruis heeft zich aangepast. „Ja..." zegt zuster Fruykschot, met wie we hierover spraken,... „de potten en de pannen uit het maga zijn waren vroeger het voornaamste, maar nu is dat een onderdeel van ons werk geworden." Dan somt ze achter elkaar de vele taken op, die het Groene Kruis thans heeft te verrichten, de landerhygiëne, de kraamverzorging, de schooltandver- zorging, de rheuma- en de geslachts ziekten bestrijding, allemaal werk, dat alleen of in samenwerking met anderen wordt gedaan. Men kan deze taken het best om schrijven als „preventieve ziekenver zorging", het voorkomen van ziekte. Nog altijd te voorkomen beter dan genezen. ..Het werkt goed", zegt zuster Fuijkschot. „neem b.v. de kraamzorg De zuigelingen sterfte in ons land is 2.8%. het laagste percentage van de hele we reld!" KINDERHYGIKNE Het is vooral dit preventieve werk, waarin de wijkverpleegster zo'n grote rol speelt. Bij de kinder hygiëne is het de wijkverpleegster, die in het consultatiebureau "voor zuigelingen assisteert, aan tal van vrouwen en meisjes worden moeder- cursussen gegeven en meestal is een wijkverpleegster de docente en bij de t.b.c.-bestrijding controleert zij of de voorschriften wel goed wor den nageleefd men mag dit werk niet onderschatten en het is geen wonder, dat zuster Fuijkschot over dit onderwerp niet gauw is uitge praat. „Er kan niet genoeg gewe zen worden op de noodzakelijkheid van een gediplomeerde wijkverpleeg ster. Ze zegt het met klem en met haar zilveren vulpotlóodje tikt ze op de schrijftafel. Dit werk eist een gedegen opleiding omdat de ver antwoordelijkheid groot is. In de toekomst zullen Groene Kruis- of Wijkverpleegstersvereni gingen dan ook geen Rijkssubsi die ontvangen, wanneer hun wijk verpleegster niet bevoegd is. Bovendien vraagt de ziekenverple ging een grote deskundigheid het is nog wei wat meer dan E.H.B.O.! De kraamzorg wordt door het Groene Kruis in nauwe samenwer king met de R.K. organisatie, het Wit-Gele Kruis, uitgevoerd. Er zijn z.g. centra* in Axel, Goes. Hulst, Middelburg en Oostburg. In deze centra worden meisjes tot kraam verzorgster opgeleid, die na een cursus van 15 maanden zelfstandig mogen werken. Ze blijven echter onder toezicht en de verantwoordelijkheid berust bij de leidster-docente. De Zeeuwse moeders beseffen blijkbaar de gro te waarde van goede kraamhulp, Vrijwel ln elite gemeente van Zeeland komt een Groene Kruisvereniging voor. .Dezer dagen had een onzer redacteuren een onderhoud met de inspectrice van het Provinciale Groene Kruis. zr. J. Fuijkschot uit Vlissingen, over het Groene Kruis werk in Zeeland. In nevenstaand ar tikel kunt U hierover meer ic- zen. was gemaakt als van een belangrijk vredesgebaar. Namens de conserva tieven zei Churchill het Atlantisch Pact hartelijk toe te juichen en de Ver. Staten te danken voor de schit terende rol die zij in de wereld spe len. De Amerikanen besteden een derde of meer van hun hele inkomen aan defensie cn hulp aan Europa en dat geld wordt niet alleen door de millionairs van Wallstreet opgebracht. Churchill stelde verder voor, de ac tiviteit van de militaire commissie der West-Europcse-Unie op te voeren. Het Lagerhuis heeft later op dc avond met 333 tegen 6 stemmen het Pact goedgekeurd. want de centra krygen tal van aan vragen om hulp. De juiste verdeling van de be schikbare krachten kost nogal eens hoofdbrekens, de nieuwe wereldbur gers komen nl. niet altijd op het „vastgestelde" tijdstip. Er is echter een goede samenwerking tussen de centra onderling, zodat bv. Goes In "pvai van nood een verzorgster aan iïddelburg uitleent en omgekeerd. Het Groene Kruis-werk marcheert dus in Zeeland„maar wensen blyven er altijd" zegt zuster Fruijk- schot. Wat die wensen zijn? Elke afdeling baar eigen gebouw niet. voldoende plaats voor kraam- centrum, consultatiebureau, magazijn, spreekkamer schoolarts, spreek kamer t.b.c.-arts, hoogtezon, kortom een gebouw als middelpunt van het medische werk. Voorts wat minder gemopper over hoge contributies, want (lie zyn niet hoog als men ziet wat er voor gebeurt. „Maar we mogen niet ontevreden zyn, het gaat met ons werk immers :ter!" steeds bete Japan komt er goed af! Geen herstelbetalingen meer. Het bericht, inhoudende dat de Amerikaanse regering heeft besloten de Japanse herstelbetalingen stop te zetten, werd te Londen met berus ting. doch niet met instemming ont vangen. Van de zijde van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wilde men geen commentaar geven op de Amerikaanse beslissing, daal de kosten van de Japanse bezetting volledig ten laste komen van de Ame rikaanse schatkist en de Verenigde Staten de algehele verantwoordelijk heid dragen voor het bestuur van het bezette Japan. De gevolgen van deze beslissing zijn 1. de bondgenoten der geallieerden in het Verre Oosten zullen geen Ja panse herstelbetalingen meer ontvan gen. 2. de mogelijkheid bestaat, dat de Amerikaanse politiek, welke gericht is op een economisch herstel van Japan, zover wordt doorgevoerd, dat hierdoor niet meer voldoende reke ning wordt gehouden met de factor veiligheid. Amerikaans plan voor ontruiming van Duitsland. Volgens de New York Times over wegen de Amerikaanse autoriteiten een plan volgens hetwelk alle be zettingstroepen in Duitsland zullen worden teruggetrokken naar bepaal de gebieden bij de Noordduitsc ha vens. De Britse troepen zouden dan worden samengetrokken in het ge bied van Hamburg, de Sowjetrussi- sche in Stettin op de Westelijke over van de Oder, de Amerikaanse in Breinen en de Franse troepen in Frankrijk, De westelijke mogendheden zou- dat het reeds eens zijn geworden over de verwerping van eventuele Sowjet-voorstellen tot algehele eva cuatie van bezettingstroepen uit Duitsland. AMERIKAANS PLAN. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland. Frankrjjk cn de \er. Staten zullen op 21 Mei te Parys bijeenkomen. Op deze bijeenkomst zullen de drie ministers in de gelegenheid zijn tot een uitwisseling van me ningen alvorens de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier op 23 Mei be gint. Zaterdag a.s. zullen te Parijs reeds de voorbereidende besprekin gen vah Westerse functionarissen beginnen. de te Berlijn arriveerde, klaagden, dat zij door de Sovjet-Russische soldaten te Mariënborn „ruw be handeld" waren. Zij zelden, dat gewapende Rus sen mannen, vrouwen en kinderen verschillende uren lang in een ry buiten de trein lieten staan, hen fouilleerden en al hun bagage gron dig doorzochten. Alle met Wester se licentie verschijnende kranten werden door de Russen in beslag genomen, zo zeiden zij. en zij moes ten hun Westelijke marken tegen dc door de Sovjets vastgestelde koers van 80 Oostelijke pfennige voor een Westelijke mark inleveren. HULDE AAN CLAY. Professor Ernst Reuter, de Weste lijke burgemeester in Berlijn, heeft bij de opening van de speciale bij eenkomst van de Westelijke gemeen teraad. bij gelegenheid van de ophef fing der blokkade, dank gebracht aan de Westelijke militaire besturen en ieder, die bij de luchtbrug betrokken was. dat zij „Berlijn door een aller moeilijkste periode heen gesleept hebben". Op de tribunes bevinden zich ruim tweehonderd journalisten en persfo tografen uit alle delen van de we reld. De Westelijke militaire gouver- ners en. commandanten werden bij hun binnenkomst luide toegejuicht. Een vrouw uit het publiek riep tot generaal Lucius Clay: „Het is jam mer. dat ge Berlijn gaat verlaten. Gij waart de beste man. die we hadden, om met de Sowjets om te springen". Generaal Clay kreeg van professor Reuter een verzameling van 24 foto's van Berlijn, in leder gebonden, aan geboden „als een blijk van Berlijnse dankbaarheid voor wat ge voor deze stad hebt gedaan". Generaal Clay verklaarde in een toespraak: „Van één ding ben ik ze ker: Dat in de toekomstige bestuurs- ontwikkeling in Duitsland de geest van vrijheid, welke hier in Berlijn zidk een krachtig fundament heeft gekregen, een steeds grotere rol zal spelen en dat er. met het opheffen van de materiële blokkade, ook een doorbraak is tot stand gebracht van alle geestelijke blokkade van Ber lijn". - Er gelden geen prijsbepalingen meer voor haring, haringproducten, visconser- ven en havermout. Nederlandse veri'eegsters onderscheiden Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis hpelt van 't internationale comité van het Rode Kruis te Genève bericht ontvangen, dat de Florence Nightingale 'me daille is verleend aan zr. Sjoukje Hotting van de gemeentelijke so ciale dienst- te Arnhem en aan mej. Eike Flikkema, verpleeghulp in de mobiele teams van het Nederland se Rode Kruis in Indonesië. Mej. Hoiting onderscheidde zich tijdens de oorlogsjaren en de ge dwongen evacuatie in Arnhem. Mej. Flikkema heeft op Java rus tig haar plicht vervult! toen haar team onder extremistisch vuur lag. Trein reed dwars door het verkeer heen. OVERWEG MET GESLOTEN. Mei een snelheid van circa 80 K.M. per uur en een gillende fluit raasde Donderdagmorgen om kwart voor nc- J gen de sneltrein van 8.25 uit A'dam naar Enschede door 't station van Naar- den-Bussum, terwijl een honderdtal reizigers op het perron, die op dc stoptrein naar Amersfoort stonden te wachten, met ontzetting tot de ont dekking kwam, dat dc spoorbomen langs de overweg vlak achter het sta tion niet waren gesloten, lïet op dit spitsuur vrij drukke verkeer bewoog zich onbewust van het dreigende ge vaar. naar beide zijden over de spoor rails. De machinist zette de remmen aan en trachtte tegelijkertijd met kor te en lange stoten op de fluit het pu bliek te waarschuwen. Het was onmo gelijk de trein nog voor de overgang tot stilstand te brengen en zo vloog de locomotief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste mo ment wisten enkele wielrijders en voetgangers het gevaar te ontsprin gen, maar een personenauto een z.g. volkswagen kreeg een enorme klap van de linkervoor zijde van de locomotief en werd opzij geworpen. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er met de schrik af. ZONNIG HEER. Geldig tot Vrijdagavond: In de kustprovincies droog weer met nu en dan overdrijvende be wolking en plaatselijk "koele zee wind. In het overige gedeelte van het land in de ochtend plaatselijk Over het gehele land zijn nu 1257 Inevel of mist- overdag droog cn stueadoorsgezellen in staking. In Den over het algemeen zonnig weer Haag circa 450 ongeveer het gehele met weinig wind en weer iets ho- personcel van alle patroons. 1 gere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1