OP SLA HOORT SALATA Schelde-bekerwedstrijd afgelast VAN HOUTEN NIEUWE KOERS VERWACHT IN DE S0WJET-Z0NE SCHULTE WON DE 6e ETAPPE Zonder de marine gaat het niet MINISTER SCHOKKING IJVERT VOOR TERUGKEER 7-DEC-DlVISlE DONDERDAG 12 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Er Is een kleine kans geweest, dat de Schelde-beker-zwemwed- strijd dit jaar zou doorgaan. Men had een geschikte datum in het begin van Juli gekozen en er was goede belangstelling voor dit na tionale en internationale zwemfest^Jn, dat vroeger duizenden bezoe kers trok. Helaas heeft de commissie voor deze wedstrijd vorige week het moeiiyice besluit moeten nemen dit evenement voorlopig niet te laten doorgaan. verzorging waarborgde. De Kon. Marine speelde een gro. te rol by die organisatie naast werd medewerking In 1930 werd de ScheldewedstrQd voor de eerste maal verzwommen. Burgemeester C. A. van Woelde- ren en dokter A. Staverman had den daarvoor een organisatie ge schapen, die aan de deelnemers 'n maximum aan veiligheid en goede orgd gpi fanisatie en daar- ïdewerking verleend door het Ned. en het Belg. loods wezen, door de Zeevaartschool, de Reddingsbrigade en het Rode Kruis. Het maximum-aantal deelnemers was begrensd op 20. Voor die 20 zwemmers en zwemsters was een legertje van 250 300 man in het touw. VELE VAARTUIGEN. Twintig jollen met elk vier roei ers, een loods als stuurman en 'n lid van de Reddingsbrigade volgden de zwemmers en dan waren er voor de controle, voor de commu nicatie. voor de jury, voor de ge neeskundige dienst enz. nog stoom- of motorvaartuigen in gebruik. Op het strand te Vlissingen ver zorgde het Rode Kruis degenen, die uitgeput waren en dat kwam wel eens voor! Het was een sensatie toen in 19S0 als eerste een meisje binnen Icwam, namelijk mej. Lauwereins uit Ostende, een dochter van een Belgische zee- loods, welke laatste als zorgzaam vader z(jn kind voorzien had van uitstekende adviezen wat betreft de stroom! Officiële publicaties. HINDERWET VLISSINGEN. Verdaging der beslissing op eeen verzoek om vergunning. Vlissingen, gelet op het waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een smederij, loodgie terswerkplaats en lasbedrijf, waarin zul len worden geplaatst: een electromotor van 1/3 P.K. voor het drijven van een sljjpkop, een idem van 1 P.K. voor het drijven van een slijpkop, een idem van 1 P.K. voor het drijven van een draaibank, een idem van 1/3 P.K. voor het drijven van een smidse, twee idem van 1/5 P.K. voor het drijven van elctrische boor rollen en een idem van 2 P.K. voor het drijven van een verplaatsbare boormachine op 't perceel Beursplein no. 9; overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, bin nen de termijn, bepaald in art. 8. eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het tech nisch onderzoek nog niet is beëindigd, ge let op art. 8. tweede lid, der Hinderwet, besluiten: de beslissing op voormeld ver zoek te verdagen. VffssTÏÏgên, 3 Mei 1949; B. en W. van Middelburg, maken be kend, dat vcrkiezingsbiljetten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen gratis doch uitsluitend met door de Dienst van Ge meentewerken te verstrekken plakmiddel mogen worden aangeplakt op de schutting aan het Koorkerkhof, de schut ting bij de „Steenrotse" en op de muur van de gasfabriek buiten de omlijnde ge deelten. Middelburg. 2 Mei 1949. MIDDELBURG Vergunning verleend tot aanschaffing van schoolmeubelen en studieboeken. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn ver gadering van 3 Mei 1949 besloten heeft op grond van art. 72 e.v. der lager onderwijs wet 1920 medewerking te verlenen aan: 1. de Vereniging voor Geref. Onderwijs tot het aanschaffen van 24 schoolbanken voor haar school aan de Gravenstraat en van 1 lessenaar en 1 boekenkast voor haar school aan de Nieuwe Haven; 2. de vereniging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Geref. Grondslag tot het aanschaffen van leesboeken; 3. het bestuur van de school, der Ne- derl. Herv. gemeente aan de Zuidsingel tot het aanschaffen van 12 schoolbanken. In dezelfde vergadering besloot de raad geen medewerking te verlentn aan het bestuur van de school der Nederl. Herv. Gemeente aan de Zuidsingel tot het aan schaffen van leerboeken. Middelburg, 6 Mei 1949. VERGUNNING GEWEIGERD B. en W. van Middelburg, gezien het ver zoek van dhr. J. P. Klaassen, wonende te Middelburg, om vergunning tot het op richten van een machinewerkplaats in perceel nr. 81-83 aan de Achtersingel, ka- dastraatl bekend gemeente Middelburg sectie D. no. 3111 en 3112; overwegende dat uit het ingestelde on derzoek is gebleken dat de bij de aan vraag overgelegde tekening niet volledig is. daar de plaatsing van machines en mo toren gedeeltelijk anders is aangegeven dan zal worden uitgevoerd, terwijl een veldsmidse op de tekening niet is aange geven gelet op hun verdagingsbesluit dd. 16 April 1949 no. 2757; gelet op art. 5 van de Hinderwet (Stbl. 1875 no. 95) BESLUITEN de gevraagde vergunning te weigeren. Middelburg, 5 Mei 1949. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING. B. en W. van Middelburg, brengen ter openbare kennis: I. dat de gemeentelijke zweminrichting aan de Noordelijke Havendijk zal worden geopend op 15 Mei a.s., des n.m. 14.30 uur; II. dat de inrichting tijdens het a.s. sei zoen geopend zal zijn op: Zondag t.m. 11 Sep.ember 79.30 uur; Maandag-Dinsdag-Donderdag en Vrijdag 7—9; 10—1; 14.30—20 uur; Woensdag 7—9; 14—16.30; 17.30—20 uur; Zaterdag 13.30—20 uur. van 12 t.m. 30 Sept. op Zondag van 7 —9.30 uur; Maand.Dinsd.—Donderd, en Vrijd. 7—9; 12.30—14; 15.30—20 uur;- Woensdag 7—9; 14—16.36; 17.30—20 uur; Zaterdag 13.30—20 uur. III. dat de navolgende tarieven zullen gelden: a. maandkaart voor volwassenen 1.50. b. maandkaart voor kinderen (tot 16 jaar) 0.75. c. dagkaart voor volwassenen 0.10. d. dagkaart voor kinderen (tot 16 jaar) 0.05. alles berekend op 1 bad per dag. IV. dat voor het gebruik der inrichting het reglement zal gelden, zoals dit laatste lijk in het seizoen 1941 gegolden heeft, en waarvan een exemplaar in elk kamertje aanwezig zal zijn; V. tevens vestigen wij er nadrukkelijk de aandacht op. dat met het oog op de la ge waterstand In het kanaal de Inrichting uitsluitend toegankelijk is voor geoefen de zwemmers. j Middelburg. 6 Mei 1949. Van de latere winnaars noemen we Jan Stender, de bekende zwem- trainer, de polo-enthousiast F. J. A. Kuiper en de Engelsman C. T. Dean. In 1939 zwom Willy den Ouden mee; zij was toen van de dames de eerst-aankomende. DE HERVATTING. Na de oorlog trof de commissie te Vlissingen voorbereidingen voor de hervatting van de Scheldewed- stryd. Er is toen in 1947 een or ganisatie opgezet, waaraan velen belangeloos meewerkten, maar die organisatie ws minder grondig dan vroeger, omdat de marine ont brak, waarvan vóór 1940 zeker 75 van het nodige materiaal en van de hulpkrachten afkomstig wa ren. Tot 'n Scheldewedstryd lavam het niet. Vorige week vergaderde te Vlis singen de vrijwel voltallige com missie en zij is toen tot de slot som gekomen, dat het zonder de marine eigenlijk niet kan en dat het daarom beter is te wachten, hetzij totdat de marine in Vlissin gen Is teruggekeerd hetzij totdat zich door het verbljjr van een aan tal marineschepen te Vlissingen 'n gelegenheid vooi'doet om de volle medewerking van de marine te ver krijgen. Zonder de marine zou men een wedstrijd voor ten hoogste tien deelnemers en deelneemsters kun nen organiseren en dat vond de commissie minder aantrekkelijk. Mocht men er het volgend jaar in slagen hulp van de marine te krijgen, dan zal de wedstrijd ze ker doorgaan, want de commissie heeft de beschikking over de nodi ge prijzen, over enige kasmiddelen en ook is zij doordrongen van de grote betekenis, die dit zwemsport- evenement voor Nederland in het algemeen en voor VUss'ngen en Breskens in het bijzonder heeft. 287'.'* 143% .Amsterdamse Beurs 10 Mei 11 Nederland 1948 (3J4) £7100 i dito 1947 (3%) 3 97% dito 1937 3 97 Dollar-lening 1947 3% 103% 3 Investeringscert. 3 97% Nederland 1962—64 98% Nederland 1962—64 98% Nederland N.W.S. 2% 80% Spaarc.-è f 00 2%7o 101 1 Indlë 1937 A 3 94% Grootboek 1946 3 97 Ned. Ind. Hand. B 111% 3 Ned. Handelmij. 152 3 AKU 165 1 Bergh's Jurgens 278% i Calvé-Delft 147 Centrale Suiker 168 3 Kon. Ned. Hoogovens 180 Unilever 247% 1 Ned. Kabelfabriek 261 5 Philips 219% Wilton Feyenoord 165 Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart 151% 153% Ned. Scheepv. Unie 161 160% Rotterdamse Lloyd 153 153% Stv. Mij. Nederland 163% 164 Deli Batavia Mij. 137 137 Deli Mij. 154% 153% Anaconda 28% 27% Bethlehem Steel General Motor 58% Kennecot 44 Shell Union 36% Balti nore Spw. 8% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 9% Pennsylvania 15% In de Indonesische ontwikkeling vallen sinds Dinsdag geen nieuwe feiten te con stateren. Op het aftreden van dr. Beel heeft de beurs de laatste twee dagen al gereageerd, zodat nieuwe invloeden zich niet deden gelden. De aandelenomzet was weer tot 1.112.000 teruggelopen en ook Woensdag was de affaire beperkt. Echter ging het iets drukker toe in de hoek van Philips. Er was vraag naar de aandelen van deze Eindhovense indus trie. waarvan naar aanleiding van re cente publicaties nog eens de grote be tekenis werd overwogen op het gebied van de modernste technische ontwikke ling. als hete lucht motor, televisie en atoomsplitsing. Beurs voor onroerend goed. De vereniging van Eindhovense wo- ningbureaux zal op 25 Mei een on- roerende-goederenbeurs openen. De bedoeling is, het kopende en verkopende publiek deskundige voor lichting te geven en de positie van de makelaar te versterken. Het zal de eerste beurs van dien aard in ons land zijn. Duitse communisten zouden hun overheersende positie verliezen Het schijnt, dat de Sowjets van plan zyn op de komende conferentie te Parijs aan te komen met het voorstel om de eenheid van Duitsland te herstellen, een centrale regering in het leven te roepen en de nieuwe staat te „neutraliseren". Als voorbereiding daartoe wordt een „herdemo- cratisering" der Sowjet-zöne verwacht. De socialistische eenheidspartij is, naar uit betrouwbare inlichtingen bljjkt, reeds geprepareerd op inper king van haar overheersende rol in de Sowjet-zöne. In de huidige kritie ke omstandigheden, staat zij onder leiding van Otto Grotewohl, voorma lig sociaal-democraat terwijl haar communistische leider, Wilhelm Pieck, een veel minder geschikte fi- ïur voor toenadering, door Moskou uitgenodigd voor een rustkuur in i Sowjet-Unie. Grotewohl heeft nu in het presi dium van de Volksraad het nieuwe program ontvouwd. Hij heeft alle le den van deze raad opgeroepen per soonlijke motieven en gevoelens ach ter te stellen bij de huidige natio nale taak". ,.Men moet de kracht op brengen de anderen, die in vele op zichten een andere mening hebben, het recht te geven hun besluiten in subjectieve eerlijkheid te nemen", al dus zeide hy Als by toverslag blijken de Ooste- lyke functionarissen tot een grote mate van toegevendheid bereid en één voor één ziet men de met de blokkade verweven problemen opge lost worden. De nieuwe Russische politiek, die uit deze Duitse houding zou blijken, schynt erop gericht de Westelijke geallieerden het voor naamste argument tegen de Russi sche voorstellen uit de hand te ne men. Het gaat hier om het argument van Westelijke zijde, dat de eenheid niet kan worden hersteld zonder de mocratische vryheid in de Oostelijke zóne. Of de Russische toegeeflijkheid op dit punt door het Westen als een vol doende garantie zal woyden be schouwd, moet nog worden afge wacht. SOVJET-ZÓNE. Uit Frankfort verneemt Reuter, dat Schumacher en Adenauer, de lei ders van de twee grote West- Duitse politieke partyen, Bevin tij dens hun onderhoud Maandag heb ben doen weten, niet te zullen in stemmen met een centrale Duitse regering.tenzy in de Sovjet-zönè „het politie-bewind" zou worden af- geschaft. In de pers wordt het denkbeeld van een losse federatie tussen West-Duitsland en de Oostelijke zóne gepropageerd. Hiervan is ook de Franse minister Schuman voor stander, doch de Britten voelen er weinig voor. Minister Acheson heeft Woens dag tegenover verslaggevers ver klaard, dat de ophefing der blok kade niets meer was dan een eer ste stap. Frankryk zal op de komende Viermogendhedenconferentie aan dringen op het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de geallieerde con trole der steenkolen- en staatindu- strieën in het Ruhrgebled, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. (Ingezonden mededeling). Geen Zuid-Afrikaanse republiek. Volgens de politieke medewerker van de „Rand Daily Mail" te Johan nesburg heeft de minister-president der Zuidafrikaanse Unie, dr. Daniël Malan, tijdens eén bijeenkomst van de organisatie van zijn partij verklaard, dat de tijd politiek nog niet rijp is voor het stichten van een Zuidafri kaanse republiek. Doch hij voegde hieraan toe. dat het doelwit 'der par tij blijft, naar de vestiging van een dergelijke republiek, te streven. Chr. piaitelandsjeugd vergadert. De bond van Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisaties en de Bond v. Chris ten boerinnen, boerendochters en andere plattelandsvrouwen en meisjes hóuden op 17 Mei een gezamenlijke jaarvergadering in Ede. De voorzitter van de C.J.B.T.O., rar. W. Rip zal 'n openingswoord spreken, waarna prof. dr. J. Zijlstra een inleiding houdt over het onderwerp: ..Heeft de over heid een taak met betrekking tot het maatschappelijk leven". In de morgenver gadering treedt als spreker op de heer H, M. Gerbrandy. Bij mooi weer zal worden vergaderd in de Edense Kuil. waarbij landelijke ruiters het geheel zullen opluisteren. Het slot woord zal worden uitgesproken door de heer W. P. Cnossen, tweede voorzitter van de C.B.T.B. De volgende dag wordt een excursie gehouden, waarbij o.a. een be zoek gebracht zal worden aan „De Hoge Veluwe". Al/eert1 Duyvii maakt Salata De kennis van Russisch onder de militairen. In antwoord op vragen van het Ka merlid Gortzak heeft de minister van Oorlog, mr. Schokking, erkend, dat door middel van een geheime circu laire een onderzoek is ingesteld naar de kennis van het Russisch en ande re Slavische talen onder de militai ren, zowel officieren als minderen. De minister geeft ook toe, dat ter camouflage tevens, werd gevraagd naar de kennis van Spaans of Ita liaans. De minister acht dit niet mis leidend, daar de bedoeling voorzat geen onjuiste indruk te wekken bij de troepen over mogelijk oorlogsge vaar. De minister ziet verder geen re den, waarom de enquête wantrouwen zou wekken bij een bevriende mo- geudheid. Vroeger zijn dergelijke en quêtes gehouden naar de kennis van de Engelse en Franse taal. De minister is niet bereid de resul taten van het onderzoek mee te de len. Dr. Schacht naar Chili. Dr. Hjalmar Schacht. Hitiers mi nister van financiën, zal voor de technische leiding van een textielfir ma te Santiago naar Chili komen, al dus meldt het weekblad „Voa". Volgens onbevestigde berichten zal Schacht tevens optreden als assessor van de Chineense financiële autoriteiten. EERSTE KAMER DE KWESTIE VAN DE MARINEBASIS. Woensdagmorgen heeft de Eerste Kamer de behandeling van de begro ting van oorlog voortgezet. Minister Schokking verklaarde in zijn antwoordrede op de gemaakte op merkingen, dat bij de regeling de vaste wil bestaat zich zoveel mogelijk aan het demobilisatie-schema te hou den. Dat de 7-December-divisie nog niet kan terugkomen is een gemeenschap pelijke tegenvaller. De minister verklaarde in dit ver band zelf ook lid te zijn van de ac tie tot terugkeer der 7-December-di- visle. Men moest er z.i. voor waken, dat verkeerde elementen zich ervan meester maken. Wat de oproeping van de lichtin gen van 1941 tot 1943-'44 aangaat merkte de minister op, dat men deze heeft willen herinneren aan haar mo rele verplichting. Wanneer ze hun plicht ten aanzien van de nationale- reserve verstaan, gebeurt er niets. Wat het instituut der staatssecreta rissen betreft, de staatssecretaris ver- (Ingezonden mededeling). N.V. SOLVOLITH COMPANY - AMSTERDAM RONDE VAN NEDERLAND Zwaar traject door Zuid-Limburgs heuvelland Voor Woensdag stond één v*n de langste étappes op het programma, nl. Hel mond Geleen over een afstand van 245 KM. Bovendien was het door de Zuid- Limburgse heuvels voor vele renners geen gemakkelijke taak en een extra In spanning werd geeist op het zeer schilderachtige inaar erg zware traject van Hommert tot Puth, met nauwe slingerweggetjes, een hoog steigend percentage cn een dek van grint. Op ongeveer 20 KM. van de finish had de Belg van Kerck hove de leiding met op 100 meter vijfrenners, waaronder zich ook Schulte be vond, die tenslotte als eerste de eindstreep passeerde. Venrey had hij al 2% minuut voorsprong en by Horst al meer dan drie. Middelkam] waar gemaal J voor de oude wereldkampioen ongetwij feld minder aangename gevolgen zal hebben. Het bestuur van de N.W.U. wacht een klacht af van de wedstrijdlei ding, die niet lang uit zgl blijven. Dit uitvallen van Middelkamp, zonder geldi ge reden zal hem zeer waarschijnlijk op inhouding van zijn gage plus enige maanden schorsing komen te staan. FRANSMAN DEMARREERDE. Gisteren was het een Fransman die zich aan het gewone recept hield. Met nog ruim 200 km. voor de boeg demar reerde Bourlon. nam 20 tot 300 meter, keek een paar maal om of iemand hem volgde en ging toen monter in zijn eentje door. Het pelonton reageerde niet, Bourlon was Dinsdag 49ste in de rang schikking met bijna 2 uur achterstand op de leiders en kon dus niemand bedrei gen. Hij draaide soepel en liep zonder zich te forceren steeds verder uit. Bij (Ingezonden mededeling). Het Nederlandse merk me; Wereldreputatie by Horst al meer dan drie. In de buurt van Roermond, toen Bour lon al een 80 km. alleen had gereden maakte een gele trui zich los uit het pe-' loton en ging de Fransman achterna. Het was Snellen, en bij Susteren (107 km.) kregen de twee aansluiting. Maar intus sen was de voorsprong op de hoofdgroep ingeslonken tot amper 2 minuten. Bij Sittard (107 km.) waren van Kerckhove, Lakeman en Vooren weggesnrongen en suisden fullspeed achter' de leiders aan. Op het geaccidenteerde circuit van Brunssum bleven Snellen en Bourlon aan de kop met 1 minuut 15 seconden op Voorden. Lakeman on van Kerckhoven. Het peloton volgde op 2 minuten. Het laatste golvende gedeelte van het Bruns- sumse circuit bracht een hergroepering aan de kop. Bij het station achter Sit tard was een leidend peloton gevormd van 9 renners, van de- Kerckhove, Lake man, van der Zande. Voorting, floulon, Snellen, Franken, Vooren en Savelberg. De hoofdgroep, waarbij SchelJingerhoudt, had op dit punt ongeveer 200 meter ach terstand maar verloor terrein. SCHULTE KOMT OPZETTEN. Na Maastricht op de Keerdersberg was de situatie als volgt: aan de koD Vooren. Voorting. van der Zande. Franken, van Kerckhoven, Savelberg, bij wie zich tij dens de afdaling van berg naar Maastricht nog 6 man hadden gevoegd: Schulte, Keteleer, van Est, Peters, Jans sen en Meersman. Op ettelijke honderd meters volgde het peloton. Het was deze étappe zich onder dc winnaar van deze étappe zich onder de genoemde 12 zou vinden. Schulte lag vaak aan de kou maar hij had Meersman en Keteleer vlak ln de buurt en kon ze niet lossen. Bij de tweede passage van Heerlerbaan op ongeveer 20 km. van de finish ging van Kerckhoven gedetacheerd aan het hoofd op 100 meter, achter hem kwamen Schulte, Meersman, Voorting, Keteleer en Peters. De uitslag van deze étappe luidt: 1 Schulte (Ned. A) 6 uur 41 min. 28 sec.; 2 Janssen (Nederland A> zelfde tijd; 3 vangt de minister in alle gevallen, waarin deze dat nodig acht en over eenkomstig de aanwijzingen daartoe in de grondwet bepaald. De vraag of de staatssecretaris een stem in de ministerraad heeft, beant woordde de minister ontkennend. Er zyn thans en in de naaste toe komst geen stappen te verwachten voor de benoeming van een derde staatssecretaris. Ten aanzien van de circulaire van generaal Kruis over de talenkennis van de militairen gaf de minister te kennen, dat deze hem niet vreemd lijkt. Dergelijke onderzoeken geschie den in Rusland ook. MONTGOMERY. In verband met de opmerking van de heer Schoonenberg zei minister Schokking: „veldmaarschalk Montgo mery doet niet anders dan Europa rondreizen om de ministers van oor log te helpen bij hun memories van antwoord. Mij kan hij nu bij de du pliek niet meer helpen, want hij is vanmorgen vertrokken". De begrotingen van oorlog en marine, zo zegt de minister tenslotte, zijn te kenen van waakzaamheid. Een film als „de laatste etappe" is verschrik kelijk, maar men moet haar gaan zien om er aan herinnerd te worden hoe het zou kunnen zijn. Na re- en dupliek werd de be- roting goedgekeurd zonder hoofde- jke stemming met aantekening, dat de communistische fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. DE MARINE-BASIS. In de middagvergadering kwam de begroting van marine aan de orde. De heer Molenaar (VVD) was van oordeel dat de minister de marine een goed hart toedraagt. Hy begroette de staatssecretaris met tegemoetkomendheid en zegt zijn daaen te zullen afwachten. Over de toekomstplannen zou hij graag iets meer van. de minister vernemen. Zyn inziens moet ervoor gezorgd worden, dat we een vloot .Krijgen, zoals we in 1940 hadden. Over de marinebasis is verleden jaar al in principe een beslissing genomen. Het gaat spr. er echter om of havenbouw in Den Helder verantwoord is. Als kruisers b.v. in Rotterdam of Vlissingen moeien worden gemeerd, omdat ze niet op ieder ogenblik de haven van Den Helder zouden kunnen verlaten, vraagt men zich af wat men aan een marinehaven heeft. De heer Vlxseboxse (CH) meen de dat er op de marine niet be knibbeld mag worden ten gunste van het landleger. Hij was geneigd de minister te volgen in zijn keuze van Den Hel der als marinehaven, doch hij zou gaarne nadere gegevens ontvangen omtrent Vlissingen en Rotterdam. De heer Van Voorst tot Voorst (KVP) betreurde dat er nog geen vlootplan bekend is, zodat van jaar tot jaar besloten moet worden wat zal worden aangebouwd. De heer Algra (AR) achtte het onjuist een marinebasis te zoeken by Rotterdam of Vlissingen. Voor Den Helder pleiten naar zyn oor deel verscheidene argumenten. Met de heer Van Voorst tot Voorst is hy het eens, dat ge streefd moet worden naar een ge zond harmonisch vlootplan. Van groot belang achtte- hy dat er be tere promotie-kansen komen voor de dienstplichtigen. De minister betoogde in zijn ant woord o.a., dat het noodzakelijk was dat het marinierskorps werd teruggebracht. Er zijn mensen bij, die 52 maanden gediend hebben. De kwestie der huisvesting van het marinepersoneel is een groot probleem. De staatssecretaris van marine, de heer Moorman, zette vervolgens uitvoerig uiteen, dat duikboten no dig zullen zyn. Er wordt al veel geleend van de bondgenoten, maar daaraan is een grens. Bovendien zouden de kosten veel te groot worden als men nog meer wil lenen. Hij merkte op. dat het moeilyk is de militie-jongens rangen te gaan geven by een wapen, dat zo ge- ipeciallseerd is. Er is onlangs een iirculaire uitgegaan, dat het dienst plichtig personeel als het evenwaar- lig blykt met het beroepsperso- neel in kortere tyd een rang kan behalen. Het verheugt hem, dat de keu van Den Helder volgens de meeste sprekers niet de slechtste was. Voor hem is het de enig ver antwoorde. De begroting werd z.h.s. aange nomen met aantekening, dat de communistische fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. „(N,e3- D) zelfde tyd: 4 Keteleer ,Ned B) 6.41.29; 5 Franken (Ned. D) zelf de tijd: 6 Meersman (België A) zelfde Jd; 7 Voorting (Ned. A) 6.43.17; 8 van .erekhoven (België B) 6.44,52; 'J Savel berg (Ned. A) 6.45.40 en 10 van der Zan de (Ned. D) dezelfde tijd. Het algemeen klassement na 6 étappes luidt: 1 Meersman (België A) 33 uur 11 min. 12 sec.; 2 Keteleer (Ned. B) 33.1255; 3 Schulte (Ned. A) 33.14.47; 4 Van Staven (Belgie B) zelfde tijd; 5 Schellingerhoudt 'Ned. C) 33.19.35; 6 De Hoog (V .23.16; 7 Callens (België A) 8 Voorting (Ned. A) 33.31.11; 9 Loos' (Ne- derl. B) 31.31.23; 10 van Kerckhoven (België B 33.33.03; 11 van den Dungen (Belg.-Ned. ploeg) 33.34.23; 12 Leenen (België B) 33.34.52; 13 van Est (Ned, D) 33.34.53; 14 Bogaerts (België B) 33.37.47; 15 Lakeman (Ned. B) 33.38.24. Het ploegenklassement luidt thans: 1 België A 100.20.03; 2 Nederland B 100.22.45 3 Nederland A 100.25.44 4 België B 100.27.17; 5 Nederland C 100.53.26 6 Ne derland D 101.25.43; 7 Nederland E 101.33.05; 8 Nederland-België 104.09.39; 9 Frankrijk 105.01.28,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5