Hollandse koeien eten Duits gras Tal van beschuldigingen konden niet bewezen worden Zeeuwse Almanak EEN EEUW BOOGSCHUTTER!.) TE WOLPHAARTSDIJK Maar niemand wil de melk hebben ANGSTIG BALLON-AVONTUUR DONDERDAG 12 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RAPPORT CLEVERINGA. Administratief een „janboel" op het gezantschap te Madrid Er werd onvoldoende hulp geboden. Op de voorpagina van dit nummer gaven wij reeds een samen vatting van de conclusies, waartoe de Commissie-Cleveringa komt in haar rapport over de houding en de activiteit van de Nederlandse di plomaten en consulaire ambtenaren in Spanje en1 Portugal in de ja ren 1940'45, toen vele Engeland-vaarders via Belgie. Frankrijk Spanje en Portugal naar Engeland trachtten te ontkomen om zich daar tc voegen Dij hen. die voor de bevrijding van het vaderland streden. Op deze pagina geven wij een overzicht van de ingebrachte be schuldigingen en het resultaat van het onderzoek, dat de commissie heeft ingesteld. GEZINDHEID. ..Een toegeeflijke gezindheid jegens, respectievelijk wel licht het aanhouden van commerciële banden met de vijand." Dit punt werd in een reeks van klachten tegenover de commis sie toegelicht. Zo zou de mentali teit van de gezant zijn uitgekomen in een klacht, welke hij medio '40 uitte in een particulier gesprek: „ach, wij worden nooit meer onaf hankelijk, wij worden een vazalstaat, de Koningin komt nooit weer terug. En de Prins en de Prinses vinden het al lang goed". De consul-generaal zou vertegen woordiger van een exportmaatschap pij zijn geweest en belangen hebben gehad in Limburgse kolenmijnen. Hii zou tijdens de oorlog zijn han delsrelaties met de Duitsers niet af gebroken hebben. Deze niet bewezen beschuldigin gen getuigen van een gezindheid en een uitgangspunt, welke de commis sie bepaaldelijk verwerpelijk moet achten. Iets ten nadele van de be trokken ambtenaren aannemen zon der bewijs beteltent de aanvaarding van een ongegronde achterdocht en het innemen van een eenzijdig standpunt. Dat het consulaat-generaal door de Duitsers zou zijn omgekocht, lijkt de commissie meer dan een losse laakbare insinuatie, waarvoor elke aanwijsbare grond ontbreekt. Ook voor het voortzetten van han delsrelaties met de Duitsers heeft dc commissie geen aanwijzingen ge vonden. Blijven de aan de gezant toege schreven defaitistische houding ei de bewering, dat «venals de consul .generaal, ook de gezant in het corps diplomatique met den nek werd aangekeken. De ergerlijke concrete uitlating van kleinhartigheid, zoals die in de hierboven uit de ingekomen klaent aangehaalde woorden voorkomt, moet als onbewezen en ongeloof waardig ter zijde worden gesteld. De gezant heeft verklaard, dat de woorden van de getuige Maas Gees- teranus, chef van de Nederlandse inlichtingendienst te Lissabon, „een walgelijke verdraaiing van de werke lijk uitgesproken gedachte" inhiel den. Iets anders is, dat de commissie zieh niet; aan dc indruk- heelt kun nen onttrekken, dat de vertegen woordigers te Madrid inderdaad een zekere zwakheid van geloof in de vaderlandse zaak, althans in den beginne, niet geheel vreemd is ge neest, dat zij hiervan meer hebben laten blijken dan wenselijk en ge past moet worden geacht. Dat de gezant of het gezantschap met de nek werd aangezien en dat zij een slechte reputatie hadden, is bepaald onjuist. ADMINISTRATIEVE WANORDE Het stelselmatig en opzette lijk vertragen van dc legale doorreis van Engelandvaar ders. Dat de legale doorreis van Enge landvaarders dikwijls niet snel is verlopen, Is onloochenbaar, maar dat hier van een stelsematige en op zettelijke vertraging door de Neder landse functionarissen sprake is ge weest, kan dc commissie na haar BLOEIMAAND De bollenvelden hebben hun béste tijd al weer achter de rug en ook de bloeiende boomgaarden behoren prac- tisch al weer tot het verleden. Ze waren eigenlijk te'vroeg dit jaar,-dat hebben de warme dagen van April gedaan, die ons nu op koude Meida gen komen te staan. Maar overigens is Mei als steeds de bloeimaand! Ga naar buiten en loop langs de tuinen en als ge er de tijd voor hebt. trek dan het vrije veld in. Want waar ge ook kijkt, ge ziet overal bloei. De Meidoorn staat op het punt om tot een juweel te ivorden. Ge ziet er niet veel meer op Walcheren. De boeren houden er met van, een lastige plant, zeggen ze, die willen we niet meer terug. In de beschutte tuinen staat de kastanje al weer vol kaarsen: rood en wil Prachtig, indrukwekkend zijn vooral de oude exemplaren. Maar ook de nederiger planten bloeien. De brem met zijn vurig geel, en de boerenjas- viijn, de sering en de kamperfoelie, de lijsterbes en de sneeuwbal! En nog altijd zet het koolzaad Zeeland in vlam als de zon erop valt. En in de velden daar bloeien de nederigsten: de boterbloem, de zil verschoon, het sleewortel en het slee- kruid, en het lelietje van dalen. Ge ziet ze niet allemaal in Zeeland. Maar wie al die bloei waarneemt rondom, ook al bedeelt Mei ons loal spaar zaam met zonneschijn tot dusver, die proeft de lente en ervaart opnieuw: dat er geen jaargetij is, dal haalt bij de lente. uitvoerig onderzoek niet als juist aannemen. Dat er ook een tegenzin tegen legale evacuatie zou hebben bestaan, is door niets bewezen. Wel meent ook de commissie te moe ten aannemen, dat dc betrokken functionarissen niet steeds de in de gegeven omstandigheden volstrekt vereiste zorg hebben ten toon ge spreid. De volkomen onbevredigende toe stand is voor een goed deel ook te wijten geweest aan een administra tieve „janboel" op het consulaat- generaal, waarvoor behalve de con sul-generaal ook de gezantschaps- raad van Paiihuys verantwoordelijk moet worden gesteld. Ook daarvoor hestaun zekere verontschuldigingen: de beschikbare ruimte was uiterst gebrekkig, het personeel was ontoe reikend, de taak onverwacht. Maar ook deze omstandigheden pleiten de daaraan schuldige niet vrij. De minister van buitenlandse za ken heeft zich genoodzaakt - gezien een brief naar Madrid te zenden, zo zwaar aan wel toegelichte verwij ten als zelden enig gezantschap ir ontvangst zal hebben behoeven le nemen. Ofschoon de heer van Pan- huys voor dit falen wel verontschul digingen heeft aangevoerd, heeft hij toch ruiterlijk erkend op dit punt tc hebben gefaald. De commissie is echter geenszins .eblekcn dc juistheid der klacht, dat .0 Nederlandse autoriteiten te Ma drid „de legale evacuatie zelfs op allerlei wijzen vertraagden". Deze bewering van boos opzet werpt op de betrokkenen een volkomen on verdiende blaam. HET AANGEVEN VAN ENGELANDVAARDERS. Het aangeven van Engelandvaarders. Dat de diplomatieke ambtenaren te Ma drid huiverig waren voor deelneming aan illegale evacuatie, waardoor zij de toch al zo precaire positie van het gezant schap verder dreigden te compromitteren en de toekomst ook voor de legale evacu atie dreigden te ondermijnen, staal vast. Dc klachten hebben echter een verdere strekking en spreken over 'n optreden van de officiële vertegenwoordigers te Madrid in die zin. dat zij illegale pogingen tot uit wijken uit Spanje zelfs door aangifte bij de Spaanse politie zouden hebben trach'- ten te vei-lünderen. De commissie heeft niet kunnen vast stellen. dat de Spaanse autoriteiten inder daad door het gezantschap of het consu laat de grief richt zich tegen de con sul-generaal of de gezantscliapsraad te gen het dreigende clandestiene' vertrek van de betrokkenen gewaarschuwd zijn. Zij kan dus de gegrondheid van de klacht niet bevestigen. Zij meent ook te mogen aannemen, dat de betrokkenen wèl zo verstandig hadden gedaan, indien zij rus tig korte tijd zich naar de voorschriften hadden gedragen, om dan zonder verdere wrijvingen vrijwel direct van Madrid naar hun plaats van bestemming te heb ben kunnen doorrreizen. De commissie kan niet anders doen dan opnieuw haar leedwezen uitspreken dat hiervan en van onderlinge menings- en -aapaN 9P uapttlosjaAsiuauiE.iaciuiaj uca landers meer daii eeris het slachtoffer zijn geworden. ILLEGALE EVACUATIE. Het doen mislukken, wellicht geor ganiseerd, van de half legale en il legale evacuatie van Engelandvaar ders. De commissie is getroffen door de on ophoudelijke beweringen, alsof alle mis lukkingen, vertragingen en nalatigheden. welke aan het gezantschap en consulaat te Madrid worden toegeschreven, in boos opzet haar verklaring moeten vinden, ter wijl mislukkingen bij de illegale evacua tie 6f aan de omstandigheden te wijten heten tc zijn óf aan datzelfde gezantschap of consulaat in de schoenen worden ge schoven: ..intrigues", „nierwaardige om standigheden". ..aanwijzingen van ver raad" suggereren onbewezen kwade be doelingen bij de beschuldigden, die naar de overtuiging der commissie niet alleen niet bewijsbaar zijn, maar ook niet heb ben bestaan. Naar het oordeel van de gezantschaps- raad. dc heer van Pallandt, zijn er in dc evacuatiekwestie twee diepliggende hoofd fouten geweest: gebrek aan organisatie cn gebrek aan vertrouwen en daardoor aan samenwerking. De commissie kan zich bij dit laatste oordeel helaas maar al te goed aansluiten, al is zU niet met de heer van Pallandt ervan overtuigd, dat mr. Maas Geesteranus in deze recht heeft op het mildste oordeel. HULPMAATREGELEN. Het verzuim van half-legale en ille gale hulp aan Engelandvaarders. Er zou niet voldoende zijn omgekocht. Het is mogelijk, dat met omkoperij van Spaanse ambtenaren meer bereikt had kunnen worden. Wat in normale tijden in diplomatieke ambtenaren, naar Nederlandse opvatting. sterkste zou hebben moeten worden gelaakt, zou in abnormale lijden, als waar in de wereld tijdens de tweede wereld oorlog verkeerde, wellicht inderdaad in hen te prijzen zijn geweest. Dat echter officiële vertegenwoordigers, door de re gering met legale evacuatie belast, zich op grote schaal met omkoperij van amb tenaren hadden behoren bezig te houden en daarmede het toeh al bedreigde voort bestaan van hun gehele diplomatieke post nog verder hadden behoren op het spel tc zetten, wil er bij de commissie echter niet voetstoots in. KAMPEN EN GEVANGENISSEN. Het tolereren en niet verbeteren van de onhoudbare omstandigheden, waaronder Nederlanders in gevan genissen en concentratiekampen ge dwongen werden te leven. Uier stuit de commissie op een punt, vaarop, in weerwil van alle moeilijkhe den, de officiële- vertegenwoordigers van ons land waarschijnlijk niet geheel aan gerechtvaardigde verwijten kunnen ont komen, omdat het gezantschap te Madrid ook naar de overtuiging der commissie aar.schijnlijk niet steeds die energie heeft aangewend, die onder de voor vele Nederlanders zu uiterst penibele omstan digheden volstrekt geboden zou zijn ge weest om het uiterste tc doen Ier verlich ting van het lot hunner opgesloten land genoten. al ware het alleen ter wille van hun moreel. Bedenkelijk is daarbij, dat, al zijn ook velen, die niet te klaggen hebben of zelfs vol lof zijn. niettemin de klachten der Engelandvaarders te algemeen en tc gelijkluidend zijn dan dat men gerechtigd is aan individueel ongelukkige gevallen te denken. De vermoedelijk in arren moede gege ven raad aan geïnterneerden om zich in vredesnaam maar bij de Gestapo te mel den om naar Nederland te worden terug gestuurd. is niet tc rechtvaardigen, ook dan niet. wanneer daarbij de uitgespro ken bedoeling heeft voorgezeten hun tc raden onderweg of na terugkeer in Ne derland opnieuw te ontsnappen en dan bij het ten tweede male overschrijden van de Spaanse grens zich als Engelsman of Canadees uit te geven. Dat de gezant slechts eenmaal het kamp van Miranda heeft bezocht, werpt een eigenaardig licht op zijn medeleven. PERPIGNAN—PORTUGAL. Het in discrediet brengen van een kostbare geheime weg van Perpig- nan naar Portugal, o.m. ten gevolge hebbend de dood van de consul tc Perpignan. De commissie gelooft van de kern van deze beschuldiging niets. Wat de oorzaak is geweest van het lot. dat de verdien stelijke heer Kolkman heeft getroffen, zal wel nooit meer precies vast te stellen zijn. IIET BEZOEK VAN MINISTER VAN BOEYEN. Hel beletten van een onderzoek te Madrid door de Minister van bin nenlandse zaken. De Spaanse autoriteiten hadden de ge zantschappen der door Duitsland bezette landen ..bevroren", en erkenden ze. on der Duitse druk. officiéél nauwelijks meer. Het was dus begrijpelijk, dat het Spaanse ministerie van buitenlandse za ken er niet in wilde toestemmen, dat een lid der Nederlandse regering in functie het Nederlandse gezantschap te Madrid kwam bezoeken. Bovendien zou zulk een bezoek voedsel hebben gegeven aan ge ruchten omtrent bemiddelingspogingen è.d.. wat de Duitsers zeer onaangenaam had kunnen zijn. De Spaanse regering wilde dus op dat tijdstip bepaald niet toestaan, dat een Nederlandse minister uit Londen met dc Nederlandse gezant te Madrid kwam overlegden. FOUTE FIGUREN. Het ondersteunen van foute figuren en spionnen, waarvan er enige wor den genoemd. Het onderzoek naar de politieke be trouwbaarheid van onbekenden is zo- Is ook in Zwitserland bleek niet zo eenvoudig, vooral als men niet in een ander uiterste wil vervallen, dat ook zijn bezwaren heeft, cn begint met een uiter ste gereserveerdheid tegenover wie men niet kent. Dat het gezantschap welbewust en dus met landverraderlijk opzet Duitse spion nen zou hebben geprotegeerd acht de commissie een stoutmoedige, maar onge loofwaardige aantijging. Het is diep te betreuren, dat dergelijke aanklachten te gen de betrokkenen zijn gelanceerd, want er blijft altijd wat van hangen. Veldmaarschalk Lord Montgomery, die korte lijd in Nederland verblijf liield, bracht ecu bc/.oek aan de Britse ambassade in den Haag. De populaire veldmaar schalk en de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, In een geani meerd gesprek, dat klaarblijkelijk de hond van de ambassadeur betreft. Bestrijding aardappelmoeheid. De Commissie van Rapporteurs dei- Eerste Kamer heeft verslag uitgebracht over het ontwerp van wet Bestrijding aardappchnocheid.. Enige leden merkten op. dat voor deze bestrijding een wissel bouw van één op de drie jaren niet al te bezwaarlijk kan worden geacht, maar de bij dit wetsontwerp voorgestelde ingrij pende maatregelen veroorzaken moeilijk heden voor die gebieden, waar de aardap pelteelt meer dan een derde van liet are aal inneemt. Dit is voor ongeveer 20'. var het bouwland het geval. Hierbij werd ir het bijzonder gedacht aan het vcenkolo- niale gebied, waar dc landbouw gebcel is ingesteld op een intensieve aardappelteelt. Men vroég zich af of de aardappelmeelfa brieken wel voldoende grondstoffen kun nen krijgen. Betwijfeld werd of dé maatregel, dat het voor bedrijven kleiner dan 10 are verboden zal zijn in enig jaar op meer dan een derde van de oppervlakte aardappelen te telen, enig effect zal sorteren. Blijkbaar wordt stilzwijgend uitgegaan van de veronder stelling. dat ook hier wisselbouw toepas sing zal vinden. Gevreesd wordt, dat wan neer de ziekte zieh op kleine percelen voordoet, zij zich over het gehele terrein zal uitbreiden. EItenaren tevreden over de Nederlanders. (Van onze Qorrespondent) Hel Nedcr-Rijnsc land aan dc Nieuwe Nederlands-Duitse grens ligt ge koesterd in de warme lentezon. Aan de noordelijke oever van de Wild heb ben twee Nederlandse douane-beambten zich in het gras neergevlijd. Op enkele meters afstand, aan de zuidelijke oever van de Wild staan twee Duitse collega's op een brug, die met draad is afgezet. Deze brug is een chapiter op zichzelf. Immers, twee derde van het weiland van de boer, die nu in Nederland thuishoort, bevindt zich op Duits grondgebied. Dc Neder landers toonden begrip voor de ingewikkelde toestand en gaven hem zon der mankeren een bewijs, dat hij ook in het vervolg zijn vee naar het wei land op Duits gebied mag drijven en voor het melken van zijn koeien de grens mag passeren. Maar de Duitse ambtenaren sloven hoe zou men het ook anders van dat slag mensen verwachten zich uit. Zodra de koeien of het karretje op twee wielen de brug zijn gepas seerd, gaat het hek weer dicht of be ter gezegd: wordt de draad weer over dc brug gespannen. Orde moet er zijn, zeggen zij. ook al wordt er dage lijks meermalen van de brug gebruik gemaakt en al gebeurt het haast nooit, dat een onbekend gezicht in deze streek verdwaald geraakt. DE MELK.. Een ander chapiter vormt de melk Noch de Duitsers noch de Nederlan ders willen de melk hebben. Dat zit zo: de Nederlanders zeggen, de koei en vreten Duits gras, dus hoort de „Doel naar hoger" viert feest Concours Zaterdag a.s. Zaterdagmiddag a.s. zal Wol- futrtsdijk voor enkele, uren in bezit, worden genomen door de Bevelandsc, Zeemvsch-Ylaainsc en misschien ook wel Belgische boogschutters. Met muziek voor op zullen zy door het dorp trek ken naar de baan, waar burge meester Van Oeveren met een toespraak een echt ouderwets schuttersfeest zal openen. Er is ooi? wel een bijzondere re den om dit concours een feestelijk tintje te geven, want zoals men weet, de plaatselijke Hangboog- schutterij „Doel naar Hoger" be staat op 26 Mei a.s. honderd jaar. Bij een van de weinige en ook een van de jongste leden al is hij dan ook de 30 al gepasseerd de heer H. Driedijk, nebben wij eens is de vergeelde notulen ge neusd. DE GESCHIEDENIS. Op 26 Mei 1849 werd op initia tief van de heren H. C. van Dein- J. Persant Snoep, Janus Tol- hoek en B. de Regt in de herberg van het parochiehuis bij mr. Min naar de oprichtingsvergadering ge houden van de Handboogschutterij St. Sebastiaan „Naar Hooger". Het begin was bemoedigend. Twee en twintig leden traden toe. De heer sarissen en de heer Bastiaan de Regt secretaris. HET BODELOON. Aardig in deze tijd is het, om te lezen dat voor aanschaffing van bogen en pijlen het eerste jaar f 2,50 extra contributie moest wor den betaald cn dat de „bezoldiging" van de bode werd vastgesteld op 2,50 per jaar! Eerste schutterkonïng werd Da niël Willem den Herder. De be langstelling voor de schutterij be gon echter langzamerhand te min deren. totdat op 9 April 1863 in een buitengewone vergadering werd besloten de vereniging te ontbin den, daar de leden niet meer kwamen schieten. Na. korte tijd staken echter de beoefenaars van deze nobele sport de koppen weer bij elkaar en Dliezen de vereniging nieuw leven in; ze veranderden tegelijk de naam in ,.Doel naar Hoger." CONCOURSEN. melk naar Duitsland. En de Duit sers zeggen, dc boer is nu Nederlan der. dus dient hij zijn melk in Ne derland af te leveren. Zoals de zaken op het ogenblik staan, wil niemand de melk afnemen en kijkt de boer een beetje zuur. Over de Duitse grensbeambten hoort men in de grensgebieden steeds meer klagen. Vooral zijn het de EItenaren, die elke dag naar Emmerik naar hun werk gaan, die het niet erg op de Duitse ambtenarij begrepen hebben. De Nederlanders zijn .grosszügig", zeggen zij, zij maken niet veel druk te en rompslomp, maar bij de Duit sers moeten zij telkens hun jasje uit doen en elke man wordt gecontro leerd, of soms een koffieboontje in de plooien van de jas verstopt zit. De Eitenaren vragen, hoe dat in overeen stemming is met de verklaring van Arnold, die uitdrukkelijk heeft gezegd, dat zij niet in de steek gelaten zou den worden. Nauwelijks echter is de grenscorrectie een feit, of zij worden als vreemdelingen behandeld, zodra zij Duits grondgebied betreden. En niet slechts dat: zij z ij n nu in de ogen van hun vroegere landgenoten buiten landers. „Laat ze zo maar^ doorgaan, dan land stemmen!" zeggen nu de EItena ren gebelgd. ELTENAREN TEVREDEN. In Eltcn gaat het leven zijn gewone gang. Twee dagen na de ..bezetting" werden vrachtwagens vol levensmid delen cn verbruiksgoederen aange voerd. het Duitse geld werd ingewis seld tegen Nederlands geld en de EI tenaren konden alles kopen wat hun hart begeerde vlees, vet, textiel en rokertjes bleken weliswaar op de bon te zijn. maar de vlees- en vetrantsoe- nen zijn nu veel hoger dan zij het bij de Duitsers gewend waren. En koffie, echte koffie is er ook voldoende. Het Nederlandse bier bleek beter te zijn dan het Duitse, veel beter zelfs en aan borrels geen gebrek. De prijzen zijn bovendien lager dan in Duitsland. De Duitse functionarissen zijn ont slagen. Hun salarissen worden echter drie maanden doorbetaald. Dan valt dc beslissing of zij herplaatst zullen worden, ja of neen. Zij rifbeten intus sen Nederlands leren en de Neder landse wetgeving onder de knie zien te krijgen, daar de voertaal Neder lands is cn de Nederlandse wetten gelden. Het onderwijs is hervat. Voorlopig blijven de Duitse onderwijzers in dienst en blijft het Duitse lesrooster gehandhaafd. Binnen het jaar zal uit gemaakt worden of de Duitsers in dienst blijven. (Nadruk verboden) Nog geen vrede met Oostenrijk. Volgens Reuters diplomatieke me dewerker z.ijn alle fundamentele pro blemen. welke verband houden met het opstellen van een vredesverdrag met Oostenrijk, na drie maanden van beraadslagingen te Londen tussen de vertegenwoordigers der vier grote mogendheden, -onopgelost gebleven. Dinsdagavond werd besloten, de be sprekingen op te schorten. Er vonden 50 bijeenkomsten plaats, moeten wij van de Duitsers ook niets welke geen enkel tastbaar resultaat meer hebben en gaan wij voor' Hol- hebben opgeleverd. Het Wereldgebeuren. Moskou en de Dollar De Sowjet-leiders en de door hen geïnspireerde communistische partij en elders hebben van meet af aan 't plan Marshall fel bestreden cn be stempeld als een Amerikaanse poging Europa economisch te overheersen. Men zal zich herinneren, dat in 1947 de Oosteuropese landen, die niet ge heel ongevoelig bleken voor de dol lar-verlokkingen. streng consigne kregen buiten de Marshall-organisa tie te blijven. Dat was trouwens ver klaarbaar. Hoezeer ook dc commu nistische propaganda de zaak in ver scheidene opzichten vals en scheef voorstelt, onvermijdelijk leidt dollar hulp van overzee tot Ameri kaanse bemoeienis met de wijze van besteding. Dc E.C.A.-missie» in dc di verse landen zitten er niet om vlie gen te vangen, doch om Hoffman en zijn adviseurs nauwkeurig te rappor teren. Het aanbod aan de Sow jet-Unie deel te nemen aan de Marshall-organi satie werd bovendien louter voor de vorm gedaan, daar de autoriteiten te Washington zeer wel wisten, dat voor de Sowjet-Unie als grootste mogend heid buiten de Amerikaanse invloeds sfeer de voorwaarden onaanvaardbaar waren. Toch is er de laatste weken een kleine kentering waar te nemen in de houding van Moskou jegens zij ne majesteit de Dollar. Het gaat eco nomisch in Oost-Europa niet bepaald voor de wind. De kostbare nationalisa tie-experimenten. het gebrek aan ka pitaalgoederen. de verminderde han del met het Westen hebben de volk.s- democratische regeringen' voor grote moeilijkheden gesteld. Moskou is niet in staat met een ..Stalin-plan" te hulp te komen. Der halve wordt ondanks de beweerde af keer van het „Walstreet-imperialis me" toch voorzichtig het oog gewend naar Washington. Tsjecho-Slowakije, dat het het hardst te verduren heeft, heeft voorzichtig geïnformeerd naai de mogelijkheid van een dollar-lening, het Tito-regiem in Joego-Slavië deed hetzelfde. Op de economische conferentie, die in Genève aan de gang is. Jieeft de Sowjet-delegatie tot veler verrassing een pleidooi gehouden voor uitbrei ding van de handel tussen O. cn West europa en zich beklaagd over de be perkingen, die de Ver. Staten aan de ze handel opleggen. Het zijn aanwijzingen, dat het Sow- jetblok zich in economische isolatie weinig prettig voelt en streeft naar zakelijke toenadering met de ster ling- en dollar-gebieden. Het Westen komt daarmee voor een lastige keuze te staan. Verbetering dei- betrekkingen door uitbreiding van dc handel en economische steun is op zichzelf aanbevelenswaardig. Moet echter het Westen de tegenstander in de ..koude oorlog" en als zodanig wordt de Sowjet-groep nog steeds be schouwd economisch de hand toe steken? In bepaalde kringen in Ame rika is de afkeer van „volksdemocra tieën" sterker dan de wens dc span ningen te verminderen, en is de vrees de communistische regiems steviger te zadelen groter dan de hoop de Sow- jet-greep op Oost-Eux-opa tc kunnen verzwakken. Met belangstelling kan •worden af gewacht, hoe het Westen op de uitge stoken vinger zal reageren. Nü ir. het de tijd om naar builen te I hoofdman, de heren H. C. van gaan cn met volle teugen te gemeten!1 Deinse en Janus Tolhoek coixxnxis- Van de oprichting' af, werd elk jaar op de tweede Zaterdag in Juli (de Hcinkenszandse kermis) een concours gehouden en ook vond steeds het koningsschieten plaats. De Wolfaartsdijkse schutters trok ken ook naar elders en waren zij zijn dat ook thans nog! steeds e- graag geziene gasten op de con- coursen! Voor de laatste oorlog telde de vereniging nog 16 leden, doch ge leidelijk zakte dit af tot de 9 le den die zij thans heeft. Het me rendeel van hen behoort echter tot dc ouderen. Dc jongere gene' Merkwaardige tocht van Enschedé tot boven Frankrijk De ballonvaart van de heer en mevrouw Boesman en de heer de Vos Klootwijk op Koninginnedag, toen er in Enschedé werd gestart en 17% uur later in de Vendee (Frankrijk) werd geland, heeft heel wat stof doen opwaaien. Een verslaggever van het A.N.P. heeft mevr. Boesman opgezocht om het verhaal te vernemen. Enschedé vierde zijn Koninginnedag en duizenden -waren opgetrokken naar het van Heekpark, waar gestart zou worden. De start was voorspoe dig: stralend weer en een licht bries je, Omstreeks vier uur in de morgen bevonden de Nederlandse ballonvaar- ders zich boven Midden-Frankrijk. Toen de ballon steeds meer West waarts dreef werd het hoog tijd om ratie blykt zich meer te interesse ren voor andere takken van sport. Hoewel klein in getal, mag de vereniging er (och zijn. Wanneer Zaterdag de naar schatting 100 schutters de vreedzame kamp op de staande en liggende wip zullen aanbinden, zullen de jubilerende r gastheren zeker een woordje mec- i- spiekenl te landen, wilde men niet in zee drij ven. Er heerste een gespannen sfeer in de kleine mand. Er moest worden geland daar beneden achter die wijn gaard. De heer de Vos Klootwijk trok aan het ventiel en toen, met een snelheid van ongeveer drie me ter per seconde, viel de ballon naar beneden. Een smak, de mand kantel de om, de twee mannen werden er uitgeslingerd en bleven even buiten bewustzijn liggen. Toen kreeg de wind weer vat op de ballon, die nu veel lichter was geworden. De bal lon draaide rond als een carx-oussel en de mand begon hevig te slingeren. Met een snelheid van acht meter per seconde steeg mevrouw Boesman al leen omhoog en zag nog net hoe haai man tussen dc druivenranken lag. De heer de Vos Klootwijk zat naai boven te kijken en maakte een huV peloos gebaar. SPEL MET DE DOOD. Dit werd voor mevrouw Boesman een spel met de dood. 3000 nxeter hoog. alleen in een mandje en de At lantische oceaan nog geen twintig kilometer verder, waar zij met een snelheid van meer dan 30 kilometer per uur werd heengedreven. De hoogte minderde, langzaam maar zeker. Toen een ruk aan de scheur- baan, vlak boven een klaverveld. „Ik moest wel", vertelde mevrouw Boes man met een kleur van opwinding, „ik moest wei. want nog geen hon derd meter verder zag ik hoogspan ningskabels en dat zou onherroepe lijk het einde zijn geweest". De uitputting en de spanning wer den haar tc machtig en zü raakte buiten bewustzijn. „Toen ik weer bij kwam stond er een Frans boertje over me heen gebogen, dat ik van blijdschap om zijn hals ben gevallen". Zo eindigde deze gevaai'lijke tocht in St. Gemme Ia Plaine aan de Atlan tische kust. RASSENVRAAGSTUK IN ZUID-AFRIK A. In de politieke commissie van de Ver. Naties zal Woensdag een voor stel aan de orde komen om een ron detafelconferentie tussen India en Zuid-Afrika tc beleggen over het ras senvraagstuk in de Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3