NIEUWS UIT ZEELAND HET PROCES VAN DER WAALS PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN IN PROVINCIALE VERGADERING Israël tot Ver. Naties toegelaten Christelijk Lyceum voor Zeeland Persgasleiding door de Westerschelde WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 MEI 1949 Prov. fiscaal concludeert tot verwerping van het beroep. (vervolg van pagina I) ..Onzin" noemde mr. Haga dit ver haal. „Waarom heeft u bij uw bezoek aan Zweden niet gesprokctl vOVer uw z.g. functie van Engels agent en waarom hebt u toen .geweigerd om na.tr Engeland te gaan?" Van der Waals had voor zijn reis naar Zweden v/eer een uitgebreid verhaal, dat hierop neerkwam dat verklaringen van beambten van de Nederlandse ambassade te Stockholm leugens waren. Misschien was één van hen. mr. Gevers Deynoot. wel een spion van de S.D.. zei hij. want Schreieder had hem verteld dat mr. Gevers Deynoot met toestemming der Duitsers naar Zweden was ver trokken. Vervolgens besprak mr. Haga het verweer van icq ui rant als zou hij in opdracht van de Intelligence-Service de S.D. hebben gepenetreerd. „Straks beweert u nog dat Rauter en Hitier ook. voor de Engelsen werkten". Na dit verhoor verklaarde mr. Ha ga dat naar zijn oordeel het verhaal van de z.g. ..John" en het lidmaat schap van van der Waals van de En gelse geheime dienst volkomen uitge schakeld konden worden. Over ble ven. zo zei hij. een aantal naakte fei ten. afschuwelijk verraad, betaald verraad dat beloond werd met een medaille. Mr. Haga geloofde eerder dc ver klaring van van der Waals die hij in gevangenschap in kamp Oxcnhoff (Did.) had afgelegd. Hu zou toen ge zegd hebben dof bij de illegaliteit uit haat had vervolgd. Daarna kwam het England-spiel ter sprake. Mr. Haga vertelde aan requi- rant. dat het England-soicl naar zyn mening nauwkeurig zou worden on derzocht en de schuldige of nalatige zou worden gestraft. Anders zou er hier geen recht meer zijn. Mr. Haga vervolgde dan: „Maar de ze kwestie raakt u niet. Schreieder en de Duitsers speelden het England- Spiel. u niet". „Toch wist ik er zeer veel van", zei van der Waals". „O ja?" vroeg de president. „Wat betekent dan tic „plav fair"-methodc en de ..double transposition?". Van der Waals bleef het antwoord schuldig. De president merkte dan verder op. dat het Enqland-Spiel .nog één on al geheimzinnigheid .was.' maar dat de figuur van van der Waals duidelijk was: een verrrader „Misschien", zo zei hij. „zullen criminologen zich la ter voor xi interesseren om te onder zoeken hoe het mogelijk is dat een mens zo verraderlijk kan zijn". De procureur-tiscaal. prof. Lange, mever. vroeg wat van der vVaals dacht te here>ken met zijn 100 blad zijden tellend verweerschrift waarin hij had verklaard dat hij al zijn be weringen door getuigen zou ki. on staven. Maar zonder echter die ge tuigen te noemen. De raadsman, mr. Jonker antwoord de voor verdachte, dat het zifn be doeling was om een onderzoek door ec" rochter-commissnris te vragen. Hierna werd de zitting het iiep tegen één uur geschorst tot twee uur HET ENGLAND-SPIEL. Onmiddellijk na de aanvang van dc middagzitting kreeg de raadsman van van der Waals. mr. G. Jonker, het woord. Mr. Jonker was van oor deel. dat de beoordeling van van der Waals dikwijls was gegrondvest op conclusies. Het geestelijk klimaat waarin van der Waals heeft gewerkt, was. aldus de raadsman, zodanig dat normale mensen er geen begrip voor hebben. In deze abnormale sfeer is ook van der Waals terecht gekomen en hij is er liet slachtoffer van geworden. Hij persoonlijk geloofde in de voor stelling van zaken, zoals die door van der Waals wordt gegeven. Hij wilde bij de verdediging naar één ding streven: Laten wij. voor dat een oordeel valt. eerst deze zaak werke lijk en in zijn geheel onderzoeken. - Hij had de indruk gekregen, dat bepaalde belangen beschermd moes ten worden. Het gedrag van van der Waals is niet los te denken van het England- Spiél meende dL- raadsman.' Daarom mocht de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Hof volgens spre ker niet aan de verdediging verbie den het England-Spiei in de zaak van der Waals te "betrekken. Dat dit toch gebeurd is. was aldus mr. Jon ker. een gegronde reden om de sen tentie van dat Hof te vernietigen. Sohreieder hnd. zoals de raadsman vertelde, na zijn terugkeer naar Duitsland verklaard, dat van der Waals niet met wapens had rondgelo pen en nooit geprobeerd had om ille gale werkers, die gearresteerd zou den worden, wapenen op te dringen. HET CXAT 051 DE FEITEN. Dc procureur-fiscaal, prof. Lange- mcyer. achtte het England-Spiel voor deze zaak niet beslissend. Zou de theorie van mr. van der Starp juist zijn. dan zou het gedrag van requi- rant niet minder laakbaar zijn. Het 'gaat om de feiten, die van dei- Waals toegeeft doch die hij vergezeld doet gaan van een verklaring, welke naar de mening van dc procureur fiscaal voor het ogenblik ongeloof waardig schijnt. Het was volstrekt onaannemelijk, dat van der Waals twee jaar lang ge loofd zou hebben, dat hij een goede zaak diende. Ook indien de door En geland uitgezonden agenten voor een oorlogsdoel van de geallieerden zou den zijn opgeofferd, hetgeen echter niet bewezen is, was het verlenen van medewerking aan een dergelijk doel strafbaaj-. v. d. .Waals moet zich steeds bewust zijn geweest, dat hij de levens van de besten van ons vol*: in gevaar bracht. Hij had zich moeten terug trekken. Dit'heeft hij. wellicht uit winstbejag, niet gedaan. Daarvoor verdient hij de zwaarste straf. Resumerende kwam prof. Lange- meyer dan tot de vaststelling dat van der Waals gelegenheid genoeg heeft gehad om een uitvoerig gedo cumenteerd verweerschrift aan de raad van cassatie voor te leggen. Hjj heeft dat niet gedaan cn er 7.Ün dus geen nieuwe feiten naar vo ren gebracht, die dc waarheid van zUn beweringen kunnen bcwijzpn. Derhalve concludeerde prof. Lange- meyer tot verwerping van het be roep. Uitspraak over 4 weken. fN De Eiffeltoren is goud waard. De zestig jaar oude Eiffelto ren verheugt zich nog steeds de gunsten van het publiek. Volgens de administratie be droeg de winst, welke in 1948 gemaakt werd 14.400.000 Franse francs. Deze winst werd ge maakt zonder enig kapitaal, aangezien dit in 1889, dat wil zeggen na het eerste jaar van exploitatie, werd terugbetaald. De aandeelhouders, wier inleg van 500 francs al 60 jaar gele den werd terugbetaald, zullen dit jaar een dividend van 700 francs krijgen. Volgens de laatste koers van de beurs van Parijs kan de Eiffeltoren op 314.160.000 francs worden geschat. De oprichters hebben 5.100.000 goudfranken in de bouw gestoken, dus on geveer 550 millioen francs van heden ten dage. Eigenaardig is, dat het dividend lange tijd in natura. namelijk in entree kaartjes werd uitbetaald. Ook betaalde de toren wel eens he lemaal niets aan zijn aandeel houders uit. want de enorme vlag. die wekelijks door de wind wordt weggewaaid, ver slond letterlijk alle winst. Stond Nederland gebied af? Het Eerste Kamerlid Van Voorst tot Voorst (KVP) heeft de minis ter-president schriftelijk gevraagd of bij het afbakenen van de grens correcties ook Nederland zij het op minimale schaal grond gebied heeft afgestaan aan Duils- land, o.a. van ae gemeente Otler- sum. Hij vraagt of dit te rijmen is met de verklaring, dat de regering zich absoluut schrap zou zetten tegen elke gebiedsaistand. Er komt een Gelderse dag in Goes Prettige dag in Zierikzee. De provinciale Zeeuwse afde ling van de Bond van Platte- I landsvrouwen hield Woensdag 11 Mei haar algemene voor jaarsvergadering in dc Graan- beurs van het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. Te om streeks half elf arriveerden ongeveer drie honderd leden, die uit alle delen van Zeeland afkomstig Waren. Zij werden in de Graanbeurs. waar alle provinciale bestuursleden aan wezig waren, begroet door de voor zitster van de afd. Schouwen- en Dui- veland. mevr. Llevensc-der Weduwen üit Nieuwerkerk. In het bijzonder begroette zij mevr. de Casembroot-vander Feltz. De leiding werd daarna overgedra gen aan mevr. Kostense-Kraak uit Kruiningen, die provinciaal voorzitster is en die de gastvrouwen van Schou wen- en Duiveland hartelijk bedank te voor de prettige ontvangst. Zij las een stuk voor uit het bock ..Het blije geluid" van Hermine v. d. Heijden. Nadat onder leiding van de heer J. Luikenaar het bondslied en eni ge vaderlandse liederen waren gezon gen. gingen de dames over tot afhan deling van de verenigingszaken. De jaarverslagen enz. werden goedge keurd. Er bleek een saldo van ruim 100.— in kas. Alle aftredende be stuursleden werden herkozen en mevr. Koopman-Klompe van Zierikzee werd aangewezen als vaste penningmeeste- resse-van het prov. bestuur. De dames werden aangespoord op 1 Juni a.s. deel te nemen aan de al gemene vergadering in Utrecht waar o.m. een inleiding zal worden gehou den over de vraag wat de Benelux betekeht voor dc plattelandsvrouwen. Op deze vergadering sluit een twee daagse excursie aan. Mevr. De Klerk van 's Gravenpolder bracht vervolgens verslag uit over de najaarsvergadering. GELDERSE DAG. Veel enthousiasme bleek te be staan voor de Gelderse dag, die de dames willen organiseren in Goes. Op 23 Juni zal bij mooi weer in de tuin van het Schuttershof en bij min der goed weer in de zaal. een Gel derse dag worden gehouden, waar mevr. Esseling-Kok in Gelderse kle derdracht zal spreken over de Achter hoek. Een Gelderse koffiemaaltijd zal aangeboden worden door de afdeling Noord Beveland. De afdeling Zuid-Bcveland West (Ingezonden mededeling). onverwoestbaar sterk sparen tijd en uerk S. S T O K V I S 2 QViH N.V. Geruchten over admiraal Pinke tegengesproken. GEEN ONTSLAG AANVRAAG De reeds van militaire zijde als onjuist gekwalificeerde geruchten omtrent de ontslagaanvraag van luit.-gcneraal Spoor worden thans te Batavia gevolgd door soortgelijke geruchten met betrekking tot de vice-admiraal Pinke. de comman dant der zeemacht. Desgevraagd werd van zeer gezaghebbende z\jde aan Aneta medegedeeld, dat de ge ruchten omtrent een ontslagaan vraag van de heer Pinke volkomen uit de lucht zijn gegrepen. LABOUR VERLOOR OPNIEUW ZETELS. Dc zwaai naar rechts, welke aan dc dag Is getreden tijdens de verkiezingen voor de graafschappen in Groot-Brlttan- më, werd bevestigd door de Dinsdag bin nengekomen resultaten van de verkiezin gen voor de stedelijke districtsraden. Door het verkiczingshoofdkwartier van de conservatieve partij werd gemeld, dat de conservatieven tot dusverre 92 zetels hebben gewonnen. 45 hiervan werden op de socialisten veroverd. Zes conservatie ve zetels gingen verloren. De socialistische partij won 32 zetels, tegen een verlies van 84. Dc liberale partij won vier zetels cn verloor er ne gen. De communisten wonnen niets en - loren twee zetels. zal het Gelderse volkslied zingen en meisjes uit Kruiningen zullen volksr dansen uitvoeren. Een daverend applaus klonk op toen mej. G. G. Sikkens mededeelde, dat Jan van Riemsdijk zou komen om in Gelders costuum zijn bekende liedjes te zingen. HANDWERKEN. Mej. G. Polderman van Kruinin gen vertelde iets over de handwerk- cursus. die van 22 tot 25 Maart werd gehouden. Het is de bedoeling, dat de cursisten het geleerde in eigen omge ving verder doorgeven. Bij de rondvraag werd op voorstel van mevr. Dorst onder applaus be sloten een specifiek Zeeuws geschenk dan wel een bdrag van 25 te ge ven voor de inrichting van het bonds- kantoor in Den Haag. Er werden tussen de bedrijven door enige wollen Australische goede ren verloot, die weliswaar gratis ten geschenke waren ontvangen, maar waarvoor toch lootjes gekocht moes ten worden, om de hoge invoerrech ten goed te maken. Na de koffiemaaltijd bezichtigden de dames oud Zierikzee. Zij brachten onder meer een bezoek aan 's Lands Kamer. Des middags hield mej. W. Metze- laar. kinderpsychologe, een lezing over ..Het Gezin". De algemene vergadering der Ver. Na- tics heeft Woensdag besloten Israël toe te laten als lid der Ver. Naties. Dr. J. W. M. Snouck Hurgronje (Ne derland) verklaarde, dat zijn delegatie voor de toelating van Israël zou stem men. Hij legde er echter de nadruk op, dat Nederland verwacht, dat Israël mede zal werken aan het zoeken naar een be vredigende oplossing voor de vraagstuk ken der Arabische vluchtelingen, de be scherming der heilige plaatsen en de vrije toegang daartoe. Tegen toelating van Israël stemden! Afghanstan, Birma. Egypte, Ethiopië. In dia. Perzië, Irak. Libanon, Pakistan. Saoedi-Arabië. Syrië en Jemen. Engeland. België. Brazilië. Denemar ken. San Salvador. Griekenland. Siam. Zweden en Turkije onthielden zich van stemmnig. De Italiaanse koloniën. De sub-commissie heeft alle pun ten van de Brits-Italiaanse overeen komst over de toekomst der voormali ge Italiaanse koloniën aanvaard, met tien tegen vier stemmen bij één ont houding. Centrale adviescommissie voor industrialisatie. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, heeft Maandagavond via de radio een lezing ge houden over de industrialisatie als inlei ding op een aantal radiovoordrachten over dit onderwerp. Voortgaande industrialisatie is een le venskwestie voor Nederland, zo betoogde spreker. Ongeveer 40.000 jonge mensen zoeken jaarlijks een plaats in het Neder landse bedrijfsleven en dit aantal zal in de komende jaren nóg aanzienlijk toene men. Hiermede zfjn grote invèsteringen ge moeid: om één arbeider in de industrie een nieuwe plaats aan te bieden, is gemid deld niet minder dan f 18.000 nodig. Nieuwe wegen moeten worden gezocht en aan het herstel der oude economische betrekkingen, die ook in de nieuwe tijd passen, wordt gestadig gearbeid. Op de ondernemers rust een zware plicht, die met de aanvaarding van grote risico's gepaard gaat. Omdat industrialisatie een nationale zaak is, werd een afzonderlijk directoraat- generaal voor de industrialisatie ingesteld, terwijl een centrale adviescommissie voor de industralisaUe eerlang zal worden in gesteld. waarin naast ambtelijke leden vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, ondernemers zowel als arbeidersvertegen woordigers, zitting zullen nemen. Ook komende cursus ïn Middelburg „dépendance". Tijdens een Woensdagavond in het Schuttershof te Middelburg gehouden vraagavond voor de ouders van de leerlingen, heeft de voorzitter van het Chr. Lyceum te Goes, de heer J. Laport, medegedeeld, dat de „dépen dance" te Middelburg ook in liet schooljaar 1949—1950 zal kunnen be staan. Aanvankelijk was voor het be staan hiervan slechts toestemming verleend voor de cursus 19481949. Het tweede jaar zal worden begon nen mot een tweede klasse, waar naast een nieuwe eerste klasse wordt gevormd. Inmiddels stelt het bestuur alles in het werk om te komen tot stichting van een Chr. H.B.S. in Mid delburg en het heeft hoop hierin in derdaad te kunnen slagen. Vele ouders van leerlingen der „dépendance" woonden deze bijeen komst bij. Na opening met gezang en gebed gaf de heer Laport een over zicht van de jonge geschiedenis van het Chr. Lyceum. Hij herinnerde er aan. dat aan het Architectenbureau Rothuizen 't Hooft te Middelburg opdracht is verleend tot het rhaken van een plan voor de bouw van een middelbare meisjesschool bij het Ly ceum te Goes. Dit plan zal in Juli in Den Haag worden ingediend en gehoopt wordt, dat dan niet lang na dien toestemming voor de bouw zal worden gegeven. De secretaris, ir. A. Knibbe, is af getreden: als waarn. secretaris treedt op drs. J. J.Knibbe. De rector, drs. D. Barends. gaf een uiteenzetting over de middelbare meisjesscholen, die zeer zeker ook zware eisen stellen, maar waarvan het leerplan voor meisjes het meest geschikt is. De M. S.S. biedt tal van mogelijkheden voor verdere studie, maar is er toch in de eerste plaats op gericht alge mene ontwikkeling voor het leven te geven. Vele ouders stelden vragen, waarop uitvoerig geantwoord werd. De heer C. Duvekot ging voor in dankgebed. EEN FESTIVAL TE KLOETINGE. De populaire muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge viert in September a.s. haar 50-jarig bestaan. Men zal dit feit niet zonder festivi teiten laten voorbijgaan. Daar de Septembermaand hiervoor niet meer geschikt is wat muziek in de open lucht betreft zal op 25 Juni a.s. een festival worden gegeven. 's Middags zullen muziekverenigin gen uit de naaste omgeving marsen door het'dorp maken en daarna con certen geven. s Avonds om 8 uur zal op een mooi gelegen weiland optreden het Stafmuziekcorps van de Amsterdam se Politie onder leiding van de alom bekende dirigent Joh. Pir.kze. Verbetering hoofdverkeersweg in Goes. De Goese gemeenteraad heeft Woens dag in een vergadering welke drie uur in 'beslag nam, de gemeentebe groting 1949 en de bedrijfsbegrotingen vastgesteld. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin gewezen wordt op de zeer slechte toestand waarin de hoofdverkeersweg verkeert en waarvan het berijden niet zonder levensgevaar is. De raad is van me ning dat verbetering ten spoedigste dient plaats te hebben, waarom in de motie er bij de regering op wordt aangedrongen, de nodige maatrege len te treffen opdat spoedig een ver betering tot stand komt. De heren Visscher (P.v.d.A.). Roose (K.V.P.), Zuidema (A.R.), en ir. Stoel Fcuerstein (V.V.D.) hielden algeme ne beschouwingen waarin verschillen de wensen werden geuit. Bij de beantwoording deelde de voorzitter, burgemeester Ten Kate o.m. mede. dat de gemeente Goes de toezegging heeft gekregen voor een 7 klassenschool, waarvoor de plannen reeds worden gemaakt. In de naaste toekomst is nl. een grote toename van leerlingen op de diverse scholen te wachten. De toewijzing van 13 wo ningen voor 1949 is onvoldoende. Goes heeft nog 600 woningen nodig om in de eerste behoeften te voorzien. Bij het gasbedrijf kwam de centrale gasvoorziening ter sprake. Weth. van Melle deelde mede dat volgens de laatste berichten Zuid Beveland en Walcheren van Sluiskil uit van gas zal worden voorzien via een buislei ding door de Schelde. Deskundigen zijn het er echter nog niet over eens of dit mogelijk is. Er zijn plannen in het voorjaar een proefleiding te leg gen, en hierbij gebruik te maken van eenzelfde leiding, als bij de invasie tussen Engeland en Normandië werd gebezigd voor het overbrengen van benzine. Wat betreft de economische kant van, de centrale gasvoorziening voor de bestaande gem. gasbedrijven, bestaat er een contact tussen Mid delburg en Goes en wordt gezamen lijk een vaste politiek gevolgd. De Goese fabriek kan minstens nóg twee jaar verder werken nriet de bestaande apparatuur. Weth. de Roo deelde nog méde, dat op de begroting voor 1950 een eerste bedrag zal moeten worden uitgetrokken voor de vernieuwing van de riolering, welk werk naar schat ting totaal een millioen zal kosten. Begonnen moet worden met een zui veringsinstallatie en de hoofdriolen. Met Pinksteren weer thuis? Het eerste schip met militairen, die na de politionele actie in Indonesië afgelost worden, vertrekt 13 Mei uit Batavia. Op 14 Mei vertrekt weder om een transport. De schepen worden Omstreeks Pinksteren in Nederland verwacht. Provinciale Landdag Chr. Vrouwenbond. Dc Provinciale Landdag van de Chr. Vrouwenbond, die dit jaar voor de laatste maal nog tezamen met West-Brabant zal worden gehouden, zal volgens het voorlopig programma, op Woensdag 29 Juni worden gehou den. 's Morgens zal in de St. Jacobskerk te Vlissingen de leger- en vlootpredi- kant Ds. Sillevis Smit spreken, waar na in Vlissingen de koffie zal worden gebruikt. Vervolgens wordt een rond rit over Walcheren gemaakt, waarbij te Domburg de thee zal worden ge bruikt. Deze landdag, waarop 1400 be zoekers worden verwacht, zal in Domburg Hoge Hil gesloten worden, of, bij slecht weer in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Directeur Rotterdamse Bank in Zeeland. De heer B. J. Schreuder, directeur van het kantoor Vlissingen der Rot terdamse Bank, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot districtsdirecteur van de kantoren der Rotterdamse Bank in Zeeland. Aanleg landwegen in de Oostwatering. Woensdag werden door de Herverka velingscommissie Walcheren te Middel burg twee aanbestedingen gehouden van het maken van landwegen in de Oostwa tering van de Polder Walcheren met uit voering van bijkomende werken. De in schrijvingen luiden: Bestek L 17: M. C. Bolsenbroek. Bloe- mendaal-Santpoort f 94.800; Sanders, Snepvanger en Vlieger. Rijswijk f 101.700; Eland en Volker, Vlissingen. f 102.300: Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg, f 104.880; Aann - en Handelsmij- Van Oord. Werkendam, f 105.400; Fa. Gcbr. Van 't Verlaat, Hardinxveld f 107.500; Van der Pol en Polderman, Heemstede, f 109.900; Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 112.200. Bestek L 18: Sanders, Snepvanger en Vlieger. Rijswijk, f 67.200; Aan. bedr. Zeeland. Middelburg, f 67.800; M. C. Bol senbroek, BloemendaalSantpoort voor f 67.900; Aannemers- en Handelsmij. Van Oord. Werkendam, f 68.200; Fa. Gebr. van 't Verlaat, Hardinxveld, f 72.000; Van der Pol en Polderman, Heemstede, i 73.499: Eland en Volker, Vlissingen f 73.800; J. D. Janse, Colijnsplaat, f 78.800. Op de 7 en 8 Mei te Enschedé gehou den hondententoonstelling. waar 700 hon den waren ingeschreven, behaalde de teckel Marjancla's Frouke, uit de teckel kennel te Vlissingen een le prijs uit muntend werd beste jachthond en op één na beste hond -van de tentoonstel ling. Middelburg De ebbenhouten olifant. UITVOERING HET MIDDEL BURGS DILETTANTENTONEEL. Het Middelburgs Dilettanten To neel had voor zijn tweede uitvoe ring van dit jaar het oog laten val len op De Ebbenhouten Olifant, een driebedrijvig blijspel van Chr. van Bommel en Henk Bakker. Het is een stuk zonder enige pre tentie, met echter voldoende komische effecten en voldoende spanning om een schouwburgpubliek een avond te boeien en met een paar rollen, waar ook door amateurs veel van te maken is. Echt wat men noemt een dankbaar stuk dus voor de opvoerenden en een genoeglijk spel om naar te kijken. Het zwaartepunt in deze opvoering viel op mevr. Tasman, een Amster damse kamerverhuurster en Phil Ree- wijck, haar commensaal. In de kamer van laatstgenoemde bevindt zich eeh 'ebbenhouten olifant, die voor „de Gemaskerde" een vurig begeerd voor werp is en dc aanleiding tot allerlei mysterieuze voorvallen en schrikba rende incidenten. Verraden waaruit handeling en ontknoping bestaat, zou betekenen de toeschouwers van heden en morgen de attractie van het stuk beroven. Daarom hier nog slechts een paar notities over spel en spelers. De vertolkster van de rol van mevr. Tasman haalde uit. haar rol wat er uit te halen was en dwong evenals bij vo rige gelegenheden het grootst moge lijke respect ai voor haar capacitei ten. Misschien speelde zij de rol zelfs „te goed", waardoor de hospita een wel zeer sterk acent kreeg. Overigens alle hulde voor deze voortreffelijke prestatie. Lily Marshall was een uit stekende gedwongen helpster van de Gemaskerde, en dat zij in het derde bedrijf een ternauwernood speelbaar scenetje kecg, was haar schuld niet. Zij kweet zich uitstekend van haar taak. Verder was er een vlot ge speeld dienstmeisje, waarin een veel belovende kracht van H.M D.T, debu teerde. Bij de heren was de rol van Phil Reewijck de voornaamste en men had er een uitstekend vertolker voor. die vlot acteerde en in zijn vriend Dick v.d. Wall een goed tegenspeler trof. Er was een goed gespeelde de- tectiverol, en er waren een paar ge zellige Chineesjes en degene, die de rol van de buttléfc had te spelen, be wees, dat ook van een kleine rol iets goeds gemaakt kan worden. Verder kwamen er in dit stuk nog voor een eveneens goed bezette rechercneurs- rol ende Gemaskerde. Zijn ver dienste was met name. dat voor de pauze niemand ook maar bij benade ring wist wie hij was en daarmede leverde hij een zeer goede prestatie. De regie van mevr. J. B. van Ver- re-Hangard en jhr. mr. E. W. F. Wtte- waal van Stoetwegen klopte goed het decor was als steeds uitstekend verzorgd en de grime van dc fa. D. H. Michels uit Amsterdam droeg veel tot het geslaagd karakter van deze opvoering bij. Een gezellige avond dus. met een verrassende ontknoping: een onbelangrijk stuk. dat vooral door de manier, waarop het gespeeld werd, succes behaalde. Wetenschap en praciijk in tuinbouw- en plantkunde. Voor dc afd. Walcheren van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkun de te Middelburg sprak de heer K. Goud zwaard uit Goes over het onderwerp „Wetenschap en practijk", waarbij hij voorop stelde, 'dat het samengaan van theorie en practijk tot goede resultaten leidt. De groeistof, die het mogelijk maakt, dat moeilijk te stekken planten gemak kelijker tot wortelvorming overgaan, wordt door vele kwekers gebruikt. Be halve de groei-verwekkende is er ook een groei-remmende stof, die het uitlo pen van gekuilde aardappels tegenhoudt. Dit procédé verkeert weliswaar nog in een experimenteel stadium, maar bij de fruitteelt is men reeds zo ver, dat met het middel tegen het afvallen van appels en peren goede resultaten bereikt zijn. Met veel waardering gewaagde spr. van het werk van wijlen prof. Blaqw, die belangrijke proefnemingen in de bo}Jen? streek heeft genomen. Door kunstbelichting kan men de bloei vgq sojnmige pUn,en verlaten, tej> wjjl andere, die een bepaalde tijd in het donker worden gezét, eerder en zelfs rij ker kunnen bloeien. Tenslotte noemde spr. diverse proeven, die ten behoeve van de landbouw worden genomen. In binnen- en buitenlandse laboratoria wordt daartoe baanbrekend werk ver richt. De voorzitter, de heer P. Blaauw, sprak een dankwoord. FEESTAVOND BUURTVERENIGING. W'oensdagavond bood de buurtvereni ging Vlissingse Brug haar vele leden in het Schuttershof te Middelburg een feest avond aan Eigen krachten brachten een allervermakelijkst toneelstuk op de planken, waarom hartelijk geiachen werd. Tot laat in de avond bleef men gezellig bijeen. GROTE BELANGSTELLING VOOR POPPENTENTOONSTELLING. De speelgoed- en poppententoon- stelling van de U.V.V. in de Huis houdschool te Middelburg, die giste ren voor het publiek werd openge steld, heeft de eerste dag een over weldigend groot aantal bezoekers ge trokken. Vooral 's middags kwamen drommen belangstellenden, onder wie vele uit de dorpen, naar de expositie ruimte. Heden is de tentoonstelling voor het laatst te bezichtigen, name lijk van 10—12, van 2—5 en van 8—10 uur.. NIEUWE PANDEN ONDER DE KAP. Woensdag zijn een tweetal naast elk aar gelegen in aanbouw zijnde pan den aan de St. Pieterstraat te Mid delburg onder de kap gekomen, een feit, dat, zoals bij dergelijke gelegen heden gebruikelijk is, gevierd werd met het hijsen van de vlag. Deze ge bouwen bevinden zich ongeveer op de plaats, waar vroeger de Waalse kerk stond. In het ene pand zal een juwe lierszaak worden gevestigd, in het andere een advocatenkantoor met woonhuis. Architect van deze ge ou wen is de heer K. Boot. M.P.V. SPEELDE IN BREDA. Het. Middelburgse politie-elftal M.P.V. speelde in Breda een promotiewed strijd tegen Eindhoven II in het kader van de politievoethalcompetitie. De Middelburgers verloren met 51. DRANKBESTRIJDING. Dinsdagavond vergaderde de afde ling Middelburg van de Geïnformeer de vereniging voor drankbestrijding onder leiding van de heer G. M Feij. Geconstateerd kon worden dat meer belangstelling komt voor dit werk maar dat de pers vele gevallen sig naleert van toenemend drankmisbruik waardoor krachtiger actie nodig is De voorzitter deelde mede, dat rie Zeeuwse bond een groot aantal fol ders verspreidde onder de Gerefor meerde jeugd, maar dat de reactie gering is. Vlissingen CONCERT IN HET BELLAMYPARK Donderdag 12 Mei 8 uur 's avonds geeft de Harmonie „Ons Genoegen" haar 3e concert in 't Bellamypark te Vlissingen. Onder meer vermeldt het program ma de Ouverture „Der Calif van Bag dad" van Boieldieu, Fragmenten uit dc Opera „La Tj'aviata", G. Verdi, „Op een Perzische Markt*, Ketélby, Ouverture „Morgenrood". A. Dries- sen en de mars „Nieuw Walcheren" van P. de Rooij. Vrouwenpolder JAARVERGADERING V.V.V. Dinsdagavond vergaderde de V.V.V. te Vrouwenpolder onder voorzitter- schap van de heer J, A. But. Als be stuurslid werd de heer J. Geerse Jr., herkozen. In de plaats van de heer J. Francois, die bedankte als lid. werd de heer Jac. Duvekot gekozen. Bij de besprekingen kwam de trap naar het strand aan ,de orde, die belangrijke verbeteringen zal ondergaan, alsme de Ook de loopplanken langs de strandhuisjes, die ongeveer 100 meter verlengd zullen worden. In de duinen zullen wandelpaden worden aangelegd, waar rustieke ban ken ten behoeve van het publiek zul len worden geplaatst. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Vrouwenpolder plaats hebben voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers op Vrijdag 13 Mei. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroep te Vlissingen F. A. Klooster man te Opperdoes. Aangenomen naar Lippenhuizen-He n- rik, F. v. d. Heijden, voorg. Ver. v. Vrijz Herv. te Leiden. CHR. GEREf. KERK. Beroepen te Vlissingen Ds. D. Hen stra te Broek op Langendijk. INTREDE. Ds. C v. Nes. thans hulpprediker bij de Geref. kerk van Meliskerke, is voornemens aldaar ondag 29 Mei als predikant intrede te doen, na beves tiging door zjin oom, ds. Jac. v, Nes Czn. van 's-Gravenhage-O .Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. Veiling op 11 Mei. Handels garnalen 37 kg,: 51 et.: Pelle rij garnalen 1139 kg.: 15—30 ct.; Bot 1310 kg.: 34—19 cent: Schol 362 kg.: 24—37 ct.: Wijting 349 kg.: 12—17 ct.; Middel tong 9 kg.: 1.50—1.80. ct.; Kleine tong 100 kg.: 69—89 ct Rog 47 kg.: 16-17 ct.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2