T Waarom werd Van der Waals in 1945 naar Duitsland gebracht? i: LEZERS SCHRIJVEN SLOTVOOGD VERTELT OVER ZIJN „FANMAIL" Zeeuwse Almanak ante Sabine grijpt in WOENSDAG 11 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geheimen rond hei England-Spiel (11) Een wonderlijk avontuur als een doodgewoon gevalletje beschouwd Eén der vreemdste dingen uit het toch al zo vreemde leven van Anthonius van der Waals heeft zich afgespeeld in het allerlaatste deel van de oorlog. Om juister te zyn: in April 1945. Toen werd hij door de Engelse officier Pidcock en de Nederlandse kapitein Sieden- burg, die beiden behoorden tot een Engelse speciale unit voor contm- splonnage onder de Duitsers, weggehaald uit het gevangenkamp Oxer- hof en via Utrecht naar Duitsland gebracht. Het spreekt vanzelf, dat de publicisten, die naar sensatie zoeken, zich op dit voorval hebben geworpen. Hier had men „het bewijs, dat „de Engelse geheime dienst'' Van der Waals uit de handen van het gerecht wilde houden; Van der Waals moest verdwijnen en het England-Spïel moest in de doofpotl" Wel, sensationeel was dit gebeuren zeker, maar er stak, gezien van het standpunt der spioimageleiders, op dat ogenblik toch waarljjks niets bijzonders in. In de sfeer van spionnage en contra- spionnage was dit inzetten van Anton de Verrader contra de Duit se ondergrondse beweging heel normaal. BRON VAN FANTASTI SCHE LEUGENVERHALEN Wij begrijpen volkomen, dat ieder, die leeft naar de maatstaven van de gewone, burgerlijke moraal, dit moeilijk verwerken kan. Het zou ook wat moois worden, als de rot te. door-en-door immorele sfeer van het spionnagewerk in het maatschappelijk verkeer „gewoon" zou worden. Er zou eenvoudig geen samenleving meer mogelijk' zijn. Want in dc spionnage is ieder middel, dat in het belang van het la.nd nodig mocht zijn, geoorloofd. En dat was natuurlijk met name in het laatste, beslissende deel van de oorlog tegen Duitsland het ge val. Op het gebied van het gebruiken van eikaars agenten hebben zich tussen de Duitse en de Engelse diensten de ongelooflijkste dingen afgespeeld. Een sterk voorbeeld is dat van de Nederlandse illegale werker X., dio in Duitse handen viel en toen voor de Duitsers ging werken. Hij voldeed in het werk en werd in Italië ingezet. Daar viel hü in handen der geallieerden, die óók wat in hem zagen. Hij werd „teruggespeeld" naar de Duitsers en deed toen prachtig werk voor de geallieerde oorlog voering. En zó groot waren zijn verdiensten in dc strijd tegen nazi- Duitsland, dat deze man die dan toch maar in Duitse spionnage- dienst heeft gewerkt alweer ge ruime tijd op vrije voeten is. Een tweede, niet minder sterk sprekend voorbeeld is dat van de Belgische spion Pierre Sweerts, die in deze oorlog als tweemaal bij verstek ter dood veroordeelde de Duitesers grote diensten be wees. Na de oorlog zat hij in Ne derland gevangen; meermalen heeft men er officieel Brussel van op de hoogte gesteld, dat Sweerts ter beschikking was. Maar Bel gië vroeg, hoewel de man een dub bel doodvonnis op zyn naam had staan, geen uitlevering en derhal ve heeft de Nederlandse vreemde lingendienst hem ongeveer een jaar fteleden als ongewenste vreemde- ing over de grens gezet. Vamvaar die bijzondere clementie? Waarom vroeg België geen uitlevering, ten einde het doodvonnis te voltrek ken aan deze Duitse spion? Om de eenvoudige reden dat Sweerts, terwijl hij voor de Duitsers werkte, óók enorm grote diensten bewees aan de geallieerden. Dat is de op lossing van het geheim-Sweerts, waarover zelfs de Rotterdamse verdediger van Van der Waals, mr. J. E. van der Starp, zulke wonder lijke dingen schreef. De oplossing van zulke kwesties Is meestal veel eenvoudiger en veel „gewoner" dan romantisch aange legde zielen in hun boeken, bro chures en kranten schrijven. Alleen moet men zich steeds voor ogen houden, dat de moraal van de spi- onnagewereld volkomen anders ls dan die van de burgerlijke, fat soenlijke maatschappij. CONTRA DE WEERWOLF. Toen de zegevierende legers dei- geallieerden, na de geslaagde in vasie, door Frankrijk en België en door Zuidelijk Nederland op Duits land aanrukten, leefde men in de vaste verwachting, dat in Duits land een wijd-vertakte ondergrond se nazi-beweging was georgani seerd. Men kende zelfs de naam: de Weerwolf! En men kende liet doelsabotage, spionnage en moord op geallieerde soldaten met DE IJSHEIL1GEN Daar zijn ze dan weerde IJsheili gen: Sint Mamertius, Sint Pancratius, Sint Servalius en Sint Bonifacius als ze zich tenminste niet vergist hebben. Want de 11de, 12de, 12de en 14de Mei moeten volgens oeroude overlevering koude, gure dagen zijn en het is nu al dagen lang guur. In de vóór-Christelijke tijd ivas er de een of andere Germaanse Godin, Holda, die de koude veroorzaakte. Later zijn er de R. Katholieke hei ligen voor in de plaats gekomen, maar niemand weet precies, of er nu drie of vier IJsheiligen zijn. Sommigen menen, dat Bonifacius er niet bij hoort, anderen dat Mamertius er bij vergissing bijgehaald is. Wel een be wijshoe oud het volksgeloof is. Geen geschiedschrijver noteerde de juiste namen. Tegenwoordig rekent men daarom gemakshalve maar met vier IJsheili gen. Wij hebben er vrede mee. En hopen alleen, dat als de IJsheili gen vertrokken zijn, er wat warmte zal komen. Tussen haakjes: de boeren, die graag een koele Meimaand hebbendie krij gen dit jaar hun zin alle ten dienste staande middelen. Het spreekt vanzelf, dat de ge allieerde legerleiding maatregelen daartegen beraamde. Daartoe was nodig, dat men leerde kennen dc leiding, de sterkte der groepen en de plannen van de Weerwolf. Aan die wetenschap kon men alleen komen door spionnage. En voor die bijzondere spionnage had men no dig geroutineerde lieden, die met de Duitse methoden op de hoogte waren, die zo mogelijI.* kennissen en vrienden onder cle Duitsers had den en die er wat voor over had den om de geallieerde legers grote diensten te bewijzen. Zulke figuren uit de onderwe reld had men reeds in Frankrijk en België aangeworven Met de oprukkende geallieerden kwamen b.v. verschillende Vlaamse spionnen naar Nederland, die tot dan toe voor de Duitsers hadden gewerkt en die nu (als z.g. „omgezette agenten") de opdracht hadden bij do Duitsers te spionnoren. Vuil? Natuurlijk! Maar spionnage is geen zendingswerk en oorlog is oorlog. En voor het verkrijgen van waarlijk geheime dingen (die langs de weg van de gewone inlichtingen diensten niet tc krijgen zijn) ge bruikt men nu eenmaal overal ter wereld louche figuren, die in fei te te gemeen zijn om met een tang aan te pakken. Uit dxc overwegingen en tut die overwegingen alleen hebben de heren Pidcock en Siedenburg Van der Waals uit het gevangen kamp te Oxerliof gehaald, waar de Canadezen hem hadden opgesloten als verdacht persoon, zonder dat zij wisten met Van der Waals tc maken te hebben. Hij had zich toen trouwens de naam van de door hem vermoorde huisknecht Van der Meer aangemeten. Aanvankelijk gebruikte hij de naam Van der Meer ook tegenover Pidcock en Siedenburg, toen die in het kamp kwamen kijken of er voor hen geschikt „materiaal" aan wezig was. Maar toen hij ging op snijden over zijn internationaal werk en daarbij vertelde, dat hij ook in Zweden was geweest, zei Pidcock (die over een compleet dossier van alle verraders beschik te!) plotseling tegen hem: Dan ben jij zeker Van der Waals? EEN GOED GETUIG SCHRIFT! En Anton viel door cle mand en zat te zweten van angst en werd met de minuut onderdaniger en welwillender en beleefder. Hij Wilde alles doen wat dc heren wensten, als hij maar niet in handen van de Nederlandse ondergrondse viel. Hij wilde alles doen om de zware schuld, die hij tegenover zijn eigen volk gemaakt had, weer enigszins goed te maken. Kortom: hij was een man van het type, dat de he ren Pidcock en Siedenburg voor 't spionnagewerk in Duitsland zoch ten. Prompt werd Anton tot „fro zen" gevangene verklaard. Niemand mocht bij hem, niemand mocht iets met hem beginnen. Hij was afge zonderd voor de speciale unit, die schoften van formaat nodig had om dc Weerwolf-organisatie in Dui.|sland tc bestrijden. Pidcock en Siedenburg gingen om informaties naar Schrcleder, die in Rotterdam gevangen zat. En het getuigschrift dat deze gladde vogel over Anton taf, was precies wat de heren no- ig hadden. „Van der Waals", zo zei Schreieder. „is mijn beste pene tratie-agent geweest." Men neeft toen Van der Waals naar Utrecht gehaald en hem on dergebracht in één door de geal lieerden in beslag genomen woning, waarin tot voor kort de S.D. ge huisvest was geweest. Daar bleef hij, zolang- het War Office in Lon den nog geen toestemming had gegeven hem in te zetten in Duits land. En toen die toestemming los kwam. werd Anton, in gezelschap van zijn vierde vrouw, naar Duits land gebracht, waar al spoedig bleek, dat de Weerwolf slechts be staan had op het papier van Göb- bel's propaganda-ministerie. De Duitsers waren de oorlog beu en ze dachten er niet aan, onder gronds verzet te plegen. De Engelsen zaten feitelijk met Anton in hun maag, tot hij naai de Russen overliep, om daar zijn geluk te beproeven. Het beviel hem echter niet tussen dc Ivvans en hij keerde naar de Engelsen terug, die hem toen maar opsloten en vervolgens aan de Nederlandse jus titie uitleverden. B. N. V. WIST ALLES Het staat inmiddels vast. dat cle leiding van ons bureau Nationale In liet kader der nauwe samenwerking tussen de gewapende machten van de by de West Europese Unie aangesloten landen, brengt een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van of Artillery" een bezoek aan ons land. Vier stukken luchtdoelgeschut liet Engelse. „Royal Regiment v.. Vier stukken Incntdoe"-' welke met een coaster naar Rotterdam werden vervoerd, Maandagmorgen in de Merwehaven uitgeladen. Eén der stukken hangt in de takels. Rechts op de voorgrond de bedieningsmanschappen. Veiligheid van don beginne aan geweten heeft, welk spel de Engel sen met Van der Waals speelden. Dc heer Siedenburg- heeft namelijk (naar wij stellig aannemen met medeweten van net hoofd van B. N. V.. kolonel Einthoven) op het stadhuis te Rotterdam twee blanco persoonsbewijzen gehaald en die op valse namen ingevuld voor Van der Waals en Corrle den Held. het Voorburgse meisje waarmede hij in 1944 onder de valse naam van dr. ir. Henk van Veen in het huwelijk trad. Van der Waals ging naar Duitsland als 'n Duitser, die vele jaren in de Maasstad had gewoond en dus nog slechts gebrekkig Duits sprak. Zijn naam, volgens het door Siedenburg ingevulde persoonsbe wijs, was toen: Wilhelm Eduard Hoffmann, geboren op 1 November 1912 te Dresden. En Corrie den Held werd: Johanna Smit, echtge note van W. E. Hoffmann, gebo ren op 10 December 1923 tc Vlis- singen. Kapitein H. Siedenburg gaf voor do blanco persoonsbewijzen een be wijs van ontvangst af aan het bu reau bevolking der gemeente Rot terdam. Hij tekende het met zijn naam. En zette er achter: B. N. V. (Bureau Nationale Veiligheid). Onder die schutse ging Van der Waals, die onze nationale veilig heid zozeer in gevaar had ge bracht, na de bevrijding naar Duitsland. Is het een wonder, dat publicisten, die cle feiten slechts ten dele kennen en die vreemd staan tegenover dc sfeer, waarin spionnage en contra-spionnage zich afspelen, uit dit vreemd gebeuren cle zotste conclusie trekken? En valt het te verwonderen, dat de pientere rat, die Van der Waals stellig is. van dit avontuur ge bruik maakt om het rookgordijn, dat hij om zijn afschuwelijke daden poogt te leggen, nog wat aan tc dikken Het Wereldgebeuren. Spanje uit de ban Grote belangstelling voor het Muiderslot. (Van onze reizende redacteur) Ton Koot. de slotvoogd van het Muiderslot, zit danig omhoog met zijn „fanmail". Gelukkig heeft hij in zijn andere hoedanigheid, die van secreta ris van het Rijksmuseum, de beschikking over een eigen staf; anders zou hij er nooit doorkomen. Dezer dagen heeft hij ons daar het een en ander over verteld ter gelegenheid van de opening van de taveerne Nederlands enige rijkstaveerne! in de voormalige wijnkelders van P. C. Hooft. Deze inrichting was langzamerhand noodzakelijk geworden, gezien al het simpele feit, dat er jaarlijks gemiddeld 60.000 bezoekers plegen tc komen, voor het merendeel uit het Oosten en het Noorden. Alleen met dc beide Paasdagen waren er al 1200. En daar zijn er bij met dorstige kelen. Wie wil tin of rood koper ter beschikking stellen Zij zullen die nu kunnen lessen, het geen ook weer niet betekent, dat zij er bacchanalen in de stijl der Gou den Eeuw zullen kunnen aanrichten. Een wilde boel v wil dc slotvoogd er niet hebben, wèl een levendig ver keer van Nederlanders, die belang stellen in dc roemrijkste eeuw onzer geschiedenis. Over die belangstelling sprekend nu maakte hij gewag van de vele hon derden brieven, die hij had ontvan gen. Het aantal was zó ontstellend groot, dat hij ze in categorieën had moeten indelen om ze dienovereen komstig af te handelen. In de eerste plaats hadden zich talloze personen Nu al vergeten Tot onze verwondering hebben we ge constateerd, dat het nog niet tot alle Zeeuwen schijnt te zijn doorgedrongen, dat de vierde Mei een dag is, niet van viering, maar van herdenking van allen, die in deze wereldoorlog hun leven lie ten voor ons alter vrijheid. Het heet toch de helden-gedenkdag en wij eren dus alle gevallenen, hetzij burger, militair of ver zetsman, waar deze ook het offer van zijn leven bracht ter land, ter zee of in dc lucht cn waar ook ter wereld. Niet alleen onze eigen doden, maar ook zij, die ons hielpen in onze vrijheidsstrijd. Om nu maar dicht bij huis te blijven we zijn toch nog niet de Engelse, Franse en Canadese jongens vergeten, die hier vóór en od Walcheren bij duizenden zijn gesneuveld? Als dan van regeringswege het verzoek komt „Klokluiden en vlag half-stok". doen we dan niet mee? Den ken we dan niet aan al die duizenden, die ver van huis vielen? Ook al was cr toevallig niemand uit onze gemeente bij? Het is toch een cre-saluut, wat ieder jaar opnieuw, niet alleen van regerings wege, maar door ons allen spontaan aan de doden gebracht behoort te worden. Dus volgend jaar beter? Veere. S. VAARZON MOREL—ERIKO WESTKAPELLE EN HET DRANKMISBRUIK. De redactie van het blad „Dc Blau we Zeeuw" zendt ons een antwoord op de brief, welke de burgemeester van Westkapelle, de heer W. Gabriëlsc niet alleen richtte aan de redactie van dat blad maar ook ter publicatie zond aan de Prov. Z. Crt. De redactie wijst er de burgemees ter op, dat we het gevaar van het drankmisbruik toch vooral niet moe ten onderschatten. In 1948 is voor geheel Nederland het gebruik van jenever gestegen tot 3 liter per hoofd. Het alcoholvraagstuk is meer en meer tot een jenevervraagstuk ge worden. Ook merkt de redactie op, dat bij de dansavonden in Westkapelle vrou wen en meisjes in de café's komen. Totzover deze brief. Een tweede brief ontvingen wij van de heer L. Meyers, schrijver van het door dc heer Gabriëlse gewraakte artikeltje. Hij merkt op. dat hij niet geschreven heeft over dc stomdronken jeugd, maar volstaan heeft met de opmer king. dat de mannelijke jeugd flink meedoet aan het zinloze vermaak. Over het cafébezoek van vrouwen en meisjes schreef hij. dat dit na de oorlog volstrekt geen zeldzaamheid meer is. „Het gaat er voor ons om", aldus dc heer Meijer, „de mensen te overtuigen van het absoluut verwer pelijke van de drinkgewoonte. Het zij verre van mij, als Zeeuw, het karakteristieke van Westkapelle tekort te willen doen. Maar op het in de ogen van ons, drankbestrij ders kwade meen ik te moeten wijzen. Van de juistheid der feiten ben ik overtuigd, omdat zij mij voor het overgrote deel door persoonlijke waarneming bekend zijn". aangemeld om, bescheidenlij k. als la kei in dienst te treden bij de slot voogd; maar, aldus de heer Koot, ik ben te veel democraat om mij door knechtcn-in-livrci te omringen. In de tweede plaats schreven ettelijke Ne derlanders, dat ze zulke voortreffelij ke kweeperen konden kweken en dat de grond rondom het slot daar zo ge schikt voor was; ze wilden zo gaar ne die taak op zich nemen. Ik hoop, zeide hij. dat ze daartoe elders de ge legenheid vinden, maar dan gaat ons land een hausse in kweeperen tege moet. In dc derde plaats waren er brie ven van ex-politieke delinquenten en zo, die niet pretenderen iets bijzon ders te kunnen of te kennen maar gaarne bereid waren de slotvoogd bij te staan om hém vele zorgen uit de handen te nemen. In de vierde plaats meldden zich vele romantische echt paren-zonder-woning, die het jammer zouden vinden, dat er ook maar één torenkamer leeg zou blijven slaan. In de vijfde plaats boden zich tallo ze musici en ook wel muzikanten aan om af en toe eens op te treden; voor een bedrag van 1500 gld of daarom trent zou het dan ook werkelijk af zijn. In de zesde plaats waren er de studenten, die 't slot zo geschikt von den voor lustrum-, dies- en andere vieringen. Nu, dat is dan een paar keer gebeurd, maar de slotvoogd is tot de slotsom gekomen, dat hij deze feesten toch maar beter over een an dere boeg kan gooien. In de zevende .plaats schreven cr rijke papa's in deze trant: m'n dochter gaat trou wen, nu wou ik een prachtig feest ge ven, wat moet dat slot me kosten voor één dag. Die laatsten begrijpen er nog het minst van als ze nul op het request krijgen KOPER EN TIN En dat allemaal, zuchtte de heden daagse drager van een eeuwenoude traditie er was hier al een slot voogd in de dertiende eeuw naar aanleiding van een kort bericht in de dagbladen. Die journalisten beseffen ook nooit wat ze doen. Hij zei het schertsend, want tegelijkertijd deed hij een beroep op diezelfde journalis ten om een achtste categorie Neder landers te bewegen in de pen te klim men teneinde een nieuwe stroom van brieven te ontketenen. Dc slotvoogd zit nl. dringend verlegen omtin en roodkoper. Niet zo uit dc smel- rij, maar in de vorm van zeventien de eeuws huisraad. Wie kan hem daaraan helpen? Zowel de heer Koot als de commissie voor de inwendige restauratie van het Muiderslot zullen allen dankbaar zijn, die ertoe willen bijdragen de oude glorie van het slot, eens het bloeiende culturele centrum van de grote dichter P. C. Hooft en zijn Muiderkring, te herstellen! In genoemde commissie hebben vele na zaten van Hooft zitting. Het prachtige oude slot, trotse hoek steen van Muidens vestingwerken, op getrokken door een strijdlustige bis schop van Utrecht om zich een land- hongerige graaf van Holland van het lijf tc houden, gaat een nieuwe bloei tijd tegemoet, aansluitend niet zoz??r op de tijd der Middeleeuwse minia- tuurpotentaten, dan wel op de periode der zeventiende eeuwse cultuurdra gers. Het interieur zal weer worden inge richt zoals het was, toen Hooft er woonde als baljuw van Gooiland en er zijn Amsterdamse vrienden ont ving. Daarom zullen meubilair en huisraad van vóór 1647 moeten zijn; daar wordt nu hard aan gewerkt. Alle museumstukken van na die tijd gaan er uit. behalve enige curiosa met be trekking tot Hooft zelf. die in de kapel worden ondergebracht. (Nadruk verboden) Iets voor Nederland? Een Franse ingenieur heeft in Gre noble een huis gedemonstreerd, dat in twintig minuten dooreen paar man in elkaar gezet kan worden. Dit type huis bestaat uit twee de len, liet bevat een overdekte ingang, een hal. een woonkamer van 17 vier kante meter, twee slaapkamers, een keuken, badkamer mei douche en vaste wastafel cn een W.C. Deze woning komt kant en klaar op 800.000 Franse francs, dat is circa ƒ8500. In September 1946 besloot dc alge mene vergadering van de Ver. Naties liet Spaanse Franco-regiem diploma tiek in de ban te doen. De stemming in het kamp der V.N. was toentertijd, betrekkelijk kort na de capitulatie van Hitler-Duitsland. zeer ongunstig voor dc caudillo, die als de laatste discipel van de verslagen dictatoren werd beschouwd. De openbare me ning in de wereld uitgezonderd de Katholieke landen was fel anti- Franco en daarmee dienden de diplo maten rekening te houden. De Spaan se Republikeinen in ballingschap za gen hun papieren in waarde stijgen en de dageraad van een glorierijke te rugkeer in het vaderland gloren. Toch was er weinig reden voor op timisme van hun kant. De uitgespro ken ban was weinig meer dan een symbolische veroordeling, waaraan elke kracht ontbrak. Dc led?n-staten van de V.N. werd aanbevolen hun am bassadeurs uit Madrid terug te trek ken. een gebaar, dat hoogstens de trots van Franco kon krenken, maar in geen geval zijn positie, in gevaar brengen. Van een en bloc verbreken der betrekkingen, van een doorsnijden der economische banden, van een al gehele isolatie van Spanje w.\s geen sprake. Het was in 1946 reeds duide lijk. dat Londen en Washington niet te vinden waren, voor een aclie. die meer inhield dan het vullen \an de kinderhand, die de man in de straat, het symbool van de openbare mening, ophield. De Franse regering, dio veel verder wilde gaan en op eigen initia tief ook ging.' werd in de steek ge laten. Met de aanbeveling der V.N. werd bovendien danig dc hand gelicht. Verscheidene Zuid-Amerikaanse Sta ten trokken cr zich niets van aaa en lieten hun ambassadeurs rustig in Madrid. De Westerse landen, die wel hun ambassadeurs terugtrokken, ble ven via iets minder hoog in rang zijn de vertegenwoordigers het diplomatie ke contact ten volle handvaven. Han delsverdragen werden met de vleet gesloten. De verscherpte tegenstellingen tus sen Oost en West hebben sindsdien het internationaal prestige van Fran co met de dag doen verbeteren. In de ogen van vele Amerikanen is dc Spaanse Führer niet meer in de eer ste plaats de voormalige bondgenoot van de as-mogendheden. doch de eer ste en consequentste bestrijder van het communisme. Reeds is sprake ge weest van de opneming van Spanje in het Atlantisch Pact. Dat is voorlo pig gestuit op heftig verzet, doch geen Spaanse balling zal nog enige hoop koesteren op steun uit het Westen. Franco wordt gezien als mogelijk bondgenoot, die koel. maar uiterst correct behandeld dient te worden. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Ver. Naties Za terdag officieel de ban op Spanje hebben opgeheven, ondanks heftig verzet van de Oosteuropese groep. Het wordt verder aan elk land af zonderlijk overgelaten of het een am bassadeur wil zenden naar Madrid of niet. De V.N. als organisatie houdt zich er buiten. Dit besluit is tic er kenning, dat Franco-Span je weer-3ls vrijwel volwaardige, zij het minder sympathiek geregeerde staat, in de gemeenschap is opgenomen. De regc- ring-in-ballingschap is weggezonken in het duister der vergetelheid. Profi terend van het na de oorlog sterk aangewakkerde anti-eommunisme en van de koude oorlog, gesteud door militaire groepen en industriële con cerns in de Ver. Staten heeft gene raal Franco de aanval op zijn positie glansrijk doorstaan. FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 94 „Ik denk, dat die twee het heel goed met elkaar zullen kunnen vinden". „Lieve help. dan moet ze toch wel geweldig veranderd zijn", zei Emma uit de grond van haar hart.,. Hier heeft ze hem als een schoenpoetser behan deld. Ik heb me er altijd over ver wonderd. dat hij zich dat alles maar liet welgevallen". „Hij heeft er zich hardnekkig tegen verzet, beste Emma cn dat is beiden tenslotte ten goede gekomen". „Nou, dat zullen we dan maar ho pen. En waar zit die bruine kcvel ei genlijk, die Mabu?" „Die is met meneer Schuch mee, bij wie hij. na diens huwelijk, in dienst zal treden. En vraag nu voorlo pig niets meer, want anders kom ik nog te laat bij Beate. Leg mijn beste japon maar vast klaar, wil je?" Juffrouw Sabine werd in de vroe gere woning van de kapitein ontvan gen door Peter, die een keurig nieuw pak aan had, waarop hij kennelijk trots was. „Nou, jij bent gewoon niet meer te herkennen, waarde heer", zei Sabinc Reuder, met haar gewone openhartig heid, maar daar trok Peter zich niets van aan. ,,'t Huis evenmin!" zei hij grinne- kend. En dat klopte, want de door Felix geëngageerde binnenhuisarchitect had zijn werk wel grondig verricht. De meubels waren grotendeels dezelfde gebleven, maar door een andere op stelling, het scheppen van gezellige hoekjes, nieuw behang en indirect licht maakte alles nu een veel gezel liger indruk. Juffrouw Reuder stond werkelijk paf van hetgeen met be trekkelijk eenvoudige middelen be reikt was en Beate lachte verge noegd. ,Het is allemaal het werk van uw neef, tante Sabine." In de eetkamer stond een keurig redektc tafel gereed en oen helder leukenmelsje diende op. Tante Sabi nc kon geen woorden genoeg vinden om aan haar tevredenheid uiting te geven. „Ja, my bevalt het ook uitste kend", zei Beate, maar er gleed toch even een schaduw over haar blij ge zichtje. „Ik vind het alleen zo j'ani- mer, dat oom Jules deze verande ring niet meer heeft mogen beloven. Hij "was de laatste tijd zo goed voor me Op een der eerstvolgende dagen 'bezochten juffrouw Render en Beate het graf van de kapitein. Zij zetten er wat bloemen neer en tante Sabine sprak over de bijzondere karakter eigenschappen van de overledene. Zij vertelde Beate, hoe zij hem als vriend miste en hoe goed zij het steeds, alle kleine meningsverschil len ten spijt. met elkaar hadden kunnen vindon. De herinnering stem de haar zichtbaar weemoedig. „Nu is hy" van ons heengegaan", besloot ze, „en ik vrees, dat ik hem wel spoedig .zal volgen. Ik ben ook al een oude vrouw „Onzin, tante Sabine!" trachtte Beate haar op te beuren. ,.U bent immers door en door gezond. We zullen nog jarenlang buren blijven!" „Ach kind. voor ieder van ons komt tenslotte eens dc tijd van gaan en ik zou daar ook graag in berus ten, als tenminste vóór die tijd nog een. hartewens van me in vervulling zou mogen gaan!" De heldere ogen van de oude vrouw keken het meisje doordrin gend aan en het viel Beate niet moeilijk deze wens te raden. Ze bloosde en tante Sabine was wel zo tactisch het onderwerp verder te laten rusten. Bij haar thuiskomst vond juffrouw Reuder twee brieven. In de ene kon digdon Kareltje Schuch en Irene Larsen hun voorgenomen huwelijk aan. waarvoor ook tante Sabinc werd uitgenodigd. De andere was van Felix, die mededeelde, dat hjj de volgende dag in Hasselfeurde hoopte aan te komen. Sabine Reu- der nam haar mantel on liep met de beide brieven naar haar jeugdi ge buurvrouw. „Kareis uurtic heeft geslagen. Beate!" zei ze lachend. „De dag van zyn huwelijk is bepaald en ik ben ook uitgenodigd." „Ik ook en nog wel als getui ge", antwoordde het meisje. „Hier is mijn brief." „Nou, daar zullen we ons dan wei niet aan kunnen onttrekken. Maar gelukkig hebben we een man. die ons b\j zal staan, want Felix komt morgen/' (Wordt vervolg®

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3