NIEUWS UIT ZEELAND SCHULTE WINT VIERDE ETAPPE SCHUDT UW LEVER WAKKER DE PRINS WILLEM-SCHOOL TE VLISSINGEN IN GEBRUIK Zeeuwse Almanak Maandag wapperde de vlag op nieuwe school van 't Zand 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1949 RONDE VAN NEDERLAND Felle jacht in bar slecht weer Etischede Apeldoorn in 4 uur 16 min. 24 sec. De vierde etappe van de Konde van Nederland, die leidde van Enschede naar Apeldoorn een afstand van 170 km. werd gewonnen door Schutte In 4 uur 10 min. 24 sec. HIJ kon zijn plaats In het algemeen klassement niet alleen behou den. maar zelfs versterken, want z|Jn con current Meersman lag ver achter. Oe strijd in deze etappe ontbrandde reeds enkele kilometers na de start cn de grote klap viel tussen Kit user. en Holten. Elf renners maakten zien los van de hoofdgroep. Natuurlijk behoorde Schel- lingcrhoudt tot de vluchtelingen: deze Zannknnter rMdt met de dag taclischcr en agressiever. Het feit dat Schellingerhoudt. Smits cn Braspenninx de dans leidden was voor Schultc aanleiding tot verdub belde waakzaamheid. Hij ging achter de kopgroep -- derc renn tot stand. Schultc werkte zich met van Est. De Hoog cn Schellingerhoudt, Van den Dun- gen en Van Beek niet al te opvallend naar voren en Holten was nog niet be reikt toen dit sextet plotseling het tem po opvoerde en in korte tijd een vele honderden meters voorsprong nam. De anderen reageerden te laat. De voor sprong werd geleidelijk groter. De twee de groep van een man of 20 zette dc ach- Aanvalspoging op Surabaja berecht. Het Buz. Krijgsgerecht van de Ma riniersbrigade heeft te Surabaja de zaak behandeld tegen 48 leden der T.N.I. cn twee burgers, die hall Maart hebben getracht een aanval op Sura baja te ondernemen. Van dc oor spronkelijke groep, die van de adju dant van Sukarno zelf het bevel tot de aanval kreeg, sneuvelden bij de gevechten ten Zuiden van Surabaja 54 man. Alle verdachten verklaarden zich ac- coord met de tenlastelegging. De uitspraak luidde, rekening hou dend met het feit, dat verdachten wa ren misleid, tegen 48 hunner 5 jaar, tegen één burger 3 jaar en voor één burger vrijspraak, waarbij het Bijzon dere Krijgsgerecht mededeelde, dat de Militaire Auditie hulp zal verlenen, indien de verdachten een gratiever zoek indienen. Landbouwer wilde geen graan leveren. De landbouwer H. uit Mierlo heeft voor de tuchtrechter voor de voedsel voorziening te 's Herto^enbosch te recht gestaan, omdat hij grote hoe veelheden granen niet ter beschik king had gehouden voor het bedrijf schap voor granen, zaden en peul vruchten. Hij moest 4050 kg. tarwe le veren en had in het geheel niets ge leverd. Clandestien had hij bovendien mengvoeder bereid en verhandeld. Dertig maal reeds was tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt wegens over treding op het terrein der voedsel voorziening. De tuchtrechter oordeelde dat deze niet in staat was een bedrijf naar be horen te voeren en stelde zijn bedrijf onder bewind voor drie jaren, terwijl een bewindvoerder werd benoemd te gen een salaris van 200.— per maand ten laste van veroordeelde. Anti-Engelse demonstratie. De politie in Deventer heeft negen personen aangehouden, die de straten hadden volgekalkt met in het "ngels en Nederlands gestelde leuzen (o.m. ..Geen Engelsen hier gewenst"), ge richt tegen de komst te Deventer van een aantal Engelse militairen, die te Schalkhaar zijn gelegerd ter instructie van Nederlandse militai ren in het gebruik van luchtdoelge schut. Het Britse Lagerhuis heeft het wets ontwerp tot nationalisatie der Britse ijzer en staalindustrie aangenomen door een motie van.de oppositie met 333 tegen 203 stemmen te verwerpen. (Ingezonden mededeling cn u zult "s morgen# weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen. anders verteert uw voedsel niet, liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loont. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op re wekken en uw spljsvrttering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. rVCARTER-sV LEVERPILLETJES 1 tervolging in maar wist de afstand, welke hen van de zes leiders scheidde, niet te verkleinen. GEWELDIGE VAART. Toen bij Rheden het Veluwse heuvel land in werd gereden cn de koplopers nog altijd een kleine drie minuten voor lagen op hun achtervolgers was duidelijk dat er bijna een mirakel moest gebeuren wilden de leiders nog Ingehaald worden, gezien de geweldige vaart, die zij ont wikkelden en dat alles, wat na de tweede groep kwam het resultaat van dc strijd niet meer kon beïnvloeden. Schijnbaar ongevoelig voor de ijskoude stortbuien, die tussen Arnhem en Ede neerplensden. stormden Schulte en zijn makkers voort. En achter hen aan joegen even vastbera den zes'Belgen en acht Nederlanders. De jacht duurde tot aan Apeldoorn zonder dat er wijziging kwam in de onderlinge po sitie. Het pleit werd beslecht in een lnnge sprint, waarin een juichende Schultc, die in de la»tste 500 meter alles gaf. nog net Schellingerhoudt de baas kon blijven. De uitslag van de vierde etappe'luidt: 1 Schulte. 4 uur 16 min. 24 s.: 2 Schellinger houdt: 3 Van Eest: 4 Dc Hoog: 5 Van Beek; 6 van Dungen: 7 Peters. 4 uur 18 min. 44 sec.; 8 Braspenninx; 9 Middel kamp; 10 Ketelaar. ALGEMEEN KLASSEMENT. Het algemeen klassement luidt; 1 Schul te (Ned.) 21 uur 11 min. 12 sec.; 2 Schel lingerhoudt (Ned.) 21.12.56; 3 De Hoog (Ncd.i 21.13.08: 4 Meersman (België A) 21.13.32; 5 Van Staven (België B) 21.14.59; 6 Ketelaar (Ned. Bi 21 15.15: 7 Middel kamp (Ned. A) 21.15,25: 8 Peters (Ned. B) 21.20.59; 9 Lakcman (Ned. Bl 21.23.43: 10 Smits (Ned. B) 21.24.08. PLOEGENKLA8SEM6NT. Het ploegenklassemcnt luidt: 1 Neder land A 63.58.09; 2 Nederland B 63.59.57; 3 België B 64.06.27. 4 België A 64.07.46; 5 Nederland C 64.20.28; 6 Nederland E 64.37.30; 7 Nederland D 64.49.22: 8 Neder land S—Belg. ploeg 65.54.16; D Frankrijk' 67.48.06. Gouda's vroede vaderen op zolder. Toen men vorig jaar binnen in het stadhuis van Gouda eni ge van de eikensteunbalken, waarop de vloeren rusten, ging onderzoeken, bleek dat het verblijf In het raadhuis meer dan levensgevaarlijk was. Tal van balken bleken gedurende de afgelopen 400 jaar te zfln vermolmd. Thans zijn plannen voor algehele restauratie en voor andere Indeling van het stad huis ontworpen. De restaura tiewerkzaamheden worden ge leid door ir. A. v. d. Steur in samenwerking met ir. W. A. C. Herman ae Groot. De zaal die tot nu toe voor raadszit tingen werd gebruikt. Is te klein geworden. Zij kan niet worden vergroot en men heeft daarom naar een andere plaats gezocht. Deze is gevonden in de zolder, zodat Gouda's vroe- devaderen in de toekomst op zolder de gemeentebelangen zullen dienen. GUNSTIG JAAR VOOR H.A.l. De Holland-Amerika Lijn kon in het jaarverslag over 1948 gunstige resultaten mededelen: op alle lijn diensten ondervindt de maatschappij wel een steeds sterker wordende concurrentie, maar de bezetting op de passagiersschepen was doorlopend gunstig. De lading van Europa naar het Westelijk halfrond nam wel toe, doch kon nog niet bevredigend ge noemd worden. Het saldo bruto winst bedraagt 15.265.149. Ondermeer wordt 5.329.002 gereserveerd voor „nieuwbouw vloot" en 5.150.000 voor „nieuwbouw etablissementen". Uit de netto winst 2.786.147) wordt een dividend van 9 r'r. waarvan 5% in contanten en 4 in aandelen, voorgesteld. Een goede dag voor het christelijk onderwijs Op de plek, waar eens het fraaie rcnaissance-stadhuis van Vlissingen siond het werd tijdens de Napoleontische oorlogen verwoest en waar later enkele scholen stonden zij werden in de tweede wereldoorlog verwoest Is thans een nieuw schoolcomplex verrezen. Maandagmorgen werd het deel, dat toebehoort aan de Ver eniging tot Bevordering van Christelijk onderwijs officieel als „Prins Willeraschool" in gebruik genomen. Het schoolbestuur en het hoofd der school, dc heer W, van Soelen. ontvingen 's morgens tc tien uur tal van genodig den in de schoolhal. Een korte officiële plechtigheid werd daarna gehouden in een der schoollokalen. Achter de bestuurs- tafel namen plaats de burgemeester van Vlissingcn, mr, B. Kolff en de drie wet houders. naast het bestuur van de school vereniging. Dc situatie is namelijk zo, dat het schoolgebouw In feite nog een gemeentegebouw is. want de gemeente raad moet de overdracht nog goedkeu ren. Mr. B. KOLFF SPRAK. Mr. Kolff ving aan met een gelukwens aan het schoolbestuur, dat een zo fraai gebouw ter beschikking krijgt. Hij hoopte, dat het fraaie gebouw bevorderlijk zou zijn voor de juiste sfeer van het onder wijs. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester een antieke prent van het vroegere stadhuis aan, om die prent in het schoolgebouw op te hangen. Deze prent, die in bruikleen wordt gegeven door het Stedelijk Museum, wil bij de schooljeugd de herinnering levend hou den aan het grootse verleden van Vlis singcn. Na 1572 beleefde de stad, dank zij de privileges van Prins Willem van Oranje, een tijd van zo grote bloei, dat zij 'n schitterend stadhuis kon laten bouwen op de plek. waar thans de Prins Willem- school staat. WETH. POPPE AAN HET WOORD. Na de burgemeester sprak wethouder W. Poppe. Het is niet eenvoudig, zo zei hij, een nieuw schoolgebouw te stichten. Acht jaar hebben de leerlingen van de Prins Willem school gezworven en dik wijls in slechte lokalen gezeten. In die jaren van ellende is tussen de schoolverenigingen en dc onderwijsmen sen een grote saamhorigheid gegroeid. Spr. hoopt, dat dit jaar alle scholen weer haar eigen huis zullen hebben, maar dat die saamhorigheid zal blijven. Herinne rend aan de voortvarendheid van het vroegere gemeentebestuur te Vlisstngen. dat tijdens dc oorlog reeds plannen liet ontwerpen voor de herbouw van scholen, noemde spr. In het bijzonder de naam van dc oud-wethouder H. B. J. Knoop. Zon der diens voortvarendheid zou dit mooie schoolgebouw er thans niet gestaan heb ben. Ds. J. S. HARTJES DANKTE. Ds J. S. Hartjes, voorzitter van de schoolvereniging, zegde de genodigden dank voor hun komst. Hij herinnerde aan de trouw van de ouders, die hun kinde- ZEELAND ONTBREEKT De Ronde van Nederland is aan de gang. De grootste wielerwedstrijd van het jaar.lcdere provincie krijgt er wat van te zien. Behalve Zeeland. Het hoort er niet b(j- Verleden jaar was het Zeeuwsch Vlaanderen, dat het geld bij elkaar trommelde. En er een druk ke dag door beleefde. En Vlissingen kreeg nog een beetje van de drukte mee. Deze keer staan we er naast Omdat er hier geen geld voor is. De wielerclubs kunnen hun geld blijk baar beter gebruiken, dan voor een Zeeuwse etappe. Het is te begrepen. En toch is het jammer. Went van zo'n ronde gaat een grote propaganda voor de wielersport uit cn een Zeeuwse etappe was dus toch wel een offer waard geweest. Maar omgekeerd: dc organisatoren maakten van deze tweede Ronde geen echte Ronde van Nederland. Ze ver gaten Zeeland. En dat is toch ook niet in de haak Jhr. van Suchtelen eindigt zijn voedselstaking. Jhr. van Suchtelen, tie oud-gouver neur van Sumatra'»» Oostkust heeft /.Uit oj> 30 April begonnen honger staking als protest tegen dc gang van zaken lu Indonesië beëindigd. In een brief aan H. M. de Konin gin heeft hu de redenen hiervan medegedeeld. Het overstelpend aantal brieven en telegrammen heeft hem volgens deze bnef de overtuiging gegeven, dat zijn voêdaehveigering de belang stelling voor de Indonesische zaak krachtig heeft geactiveerd. Sjanghai thans een belegerde stad geworden. De Chinese regeringstroepen zijn bezig met het aanleggen van een buitenste defenslegontel, die op een punt slechts ongeveer 50 kllomeler van Sjanghai is verwijderd. In de ouitenwijken van Sjanghai waren duizenden arbeiders bezig met het aanleggen van een netwerk van loopgraven en het opwerpen van versperringen. De verdedigingsgor del rondom Sjanghai wordt door keurtroepen van ae regering bezet. Gemeld wordt, dat een zeer zwa re strijd wordt gevoerd om Kashar.-. Dc treinen, die uit Sjanghai ver trekken. lopen niet verder dan tot Fengking. dat op 10 kilometer af stand van Kashan ligt. ren bleven zenden naar de P.VV. school ook toen er geen gebouw was en hij me moreerde de grote hulp van dc schoolbe sturen. die gastvrijheid verleenden aan de dakloze leerlingen. Ons groot vertrou wen in het gemeentebestuur, is gegrond gebleken en wij zijn. zo besloot ds. Hart jes, op deze dag vervuld van dankbaar heid Ds. Hartjes sprak daarna een dank gebed uit. andere sprekers. Van de gelegenheid om gelukwensen aan te bieden, werd gebruik gemaakt door de heer A, Schout, oud-wethouder van onderwijs te Vlissingen, A. A. Leen- houts. inspecteur L.O., J, H. Schroote, voor het R.K. schoolbestuur. Ds. A. Aal- bers. namens de Ned. Herv. Kerkeraad, F. D. G. Prins, voorz. Ver. v. Bijz. Lagér Onderwijs op Geref. Grondslag, G. Lam mer.* dir. H.B.S.. A. M. de Bont. hoofd R.K. jongensschool. E. Bouwsma voor de Commissie van toezicht l.o. en de heer J. van Dijk, oud-secretaris der Ver, tot Bcv. van Chr, onderwijs. Laatste spreker was dc heer W. van Soelen, het hoofd der school, die een kort overzicht gal' van de 15 verhuizingen, welke de school in de achter liggende 9 jaar meemaakte en daarbij gelegenheid had namens het personeel dank tc zeg gen aan het gemeentebestuur voor het mooie gebouw van vandaag, in welk donk woord hij ook de dienst gemeentewer ken betrok. Tot de collega's, die tn hun scholen gastvrijheid hadden aangeboden, richtte spr. eveneens bijzondere woorden van dank. Spr. memoreerde nog een beteke nisvol geschenk van de heer Bikker: een portret van Prins Willem I. Ds. J. S. Hartjes sloot vervolgens het officiële gedeelte van dc plechtigheid. Velen maakten ten slotte van de gele genheid gebruik het nieuwe gebouw te bezichtigen. Actie tegen vertraagde mobilisatie. Zaterdagmiddag waren uit alle de len des lands ouders, vrouwen en verloofden van militairen in Indone sië naar de Gelderse hoofdstad geko men, daartoe uitgenodigd door de sa menwerkende voorlopige comlté's uit Arnhem en Spakenburg, die ervoor ijveren, dat oorlogsvrijwilligers, leden van de 7-December-divisie en andere onderdelen spoedig worden gedemo biliseerd, Doel was, te trachten een landelijk comité te vormen, welk doel inderdaad is bereikt. De kamer leden, Stapelkamp (ar), Fr. Goedhart tarb.) en Hooy (K.V.P.) woonden de vergadering bij. De samenkomst werd gepresideerd door de heer B. van Eldit, die in het kort de doelstellingen toelichtte. De actie is gericht, tegen de talmende houding van de regering die toezeg gingen aangaande demobilisatie en repatriëering heeft gedaan, doch deze niet vervult. Alleen legale middelen worden toe gepast en slechts zU. die het devies ..voor God, Koningin en Vaderland"' kunnen huldigen, worden als mede standers beschouwd. herinnerd werd aqn de afscheids woorden, gesproken ter gelegenheid van het vertrek van het eerste deel der 7-December-divisie, door gene raal Kruis; „het is maar voor twee jaren.." Die termijn is reeds verre overschreden, aldus de sprekers. Aan de Koningin werd een tele gram verzonden, waarin dc vergade ring H. M. eerbiedig verzoekt wel te willen bevorderen dat de demobilisa tie wordt bespoedigd. Moties van ongeveer gelijke strek king werden gezonden aan het kabi net cn aan de Eerste en Tweede Ka mer. Op voorstel van Amsterdamse be zoekers zal een centrale raad worden gevormd, terwijl de initiatiefnemers te Arnhem voorlopig het bestuur der nog naamloze organisatie zullen uit maken. Zeeuwse ringlijders reden in Kampen. Eerst thans vernemen wij, dat op Koninginnedag drie Zeeuwse ringrij- ders, nl. de heren C. A. Polderdijk uit Nieuw- en St. Joosland, P. Din- gemanse uit Zoutelande en J. Mal- jaars uit Oostkapelle. m Kampen te gen Kampense ringrijdars zijn uitge komen. Het was voor het eerst, dat de Kampenaren kennis maakten met deze bij uitstek Zeeuwse sport en daarom is het feit waard alsnog ver meld te worden. De Zeeuwen reden buiten mede- dinging mee ui een Kampense ring- rijderij -en waren hun tegenstanders uiteraard verre de baas. Pïngemanse stak -in 12 ritten 9 ringen. Polderdijk 8 en Maljaars 7. De beste Kampenaar stak er vijf. De Pollepel werd ge wonnen door Polderdijk, die in twee ritten ook twee ringen stak. In to taal namen er 26 rijders deel. Behal ve de heer Polderdijk, die lid is van de ringrijderijcommissie der .V.V. in Walcheren, maakten ook de beide andere leden van deze commissie, mr. P. C. Adriaanse en de heer C. Fran se uit Kleverskerke deel van het ge zelschap uit. Het Zeeuwse bezoek aan Kampen was een groot succes. Het jubileum van „Vrederust"- In verband met het 40-jarigjublleum van de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd op Donderdng en Zaterdag in het ontspanningsgebouw van de stich ting een personeelsavond gegeven, die bei de malen onder leiding stond van de gees telijke verzorger ds. v. d. Berg, en druk bezocht was. Namens het bestuur werd dank gebracht aan het personeel voor zijn toewijding en trouwe arbeid in het belang van de patiënten. Aan elk lid van het personeel zal een aandenken aan dit jubileum een mooi übileumlepeltjo worden aangeboden. Het personeel bood het bestuur een ge schenk (twee bronzen lantaarns voor de palen van het inrtjhek) aan. Beide avonden werd een revue opge voerd. samengesteld door de heren Geuze en ds. v. d. Berg, resp. huismeester cn geestelijk verzorger, waarin een overzicht van de afgelopen 40 jaren werd gegeven. De Mulo-examens in Zeeland. Op 17 en 18 Mei as. wordt het schriftelijk gedeelte van het Mulo examen afgenomen. Dit zal in Zeeland door 7 commissies geschieden, n.l. twee tc Goes, voorzitters cle heren H, C. v. Donken, F. J. A. L. Visser, één te Middelburg, voorzitter de heer R. A. Swanborn, twee te Terneuzen, voorzitters de heren J. J. de Vast en J. E. J. Veldhuyzen, één te Vlisin- gen. voorzitter dc heer J. A. de Klerck en één te Zierikzee, voorzitter de heer T. Broere. Het mondeling exa men wordt uitsluitend te Goes afge nomen, n.l. van 49 Juli, (voorzitter de heer L. J. Allaart uit Rotterdam) en van 623 Juli, (voorzitter de heer R. A. C. Rothfusz uit Amsterdam). Tot voorzitter van de Rijksgecom mitteerden is benoemd dfe heer L. F. Kleikerk. hoofdinspecteur uit de der de Hoofdinspectie. In totaal hebben zich ongeveer 14.000 candidaten aan gemeld, waarvan een 400 tal in Zee land. De heren J. E. Harthoorn en H. C. van Donk. beiden uit Goes en le den van de regelingscommissie, zijn voorzitters van de mondelinge exa mens te Den Haag, Rotterdam en Am- steradm en laatstgenoemde te Schie dam. Gouda. Rotterdam en Roosen daal. Zeeuwse federatie van R.K. toneelverenigingen opgericht. Op initiatief van de heer P. Schets uit Vlissingen werd Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een vergade ring gehouden om te komen tot de oprich ting van een Zeeuwse federatie van R. K. toneelverenigingen. Hiertoe werd in prin cipe besloten. De bedoeling hiervan is. het R. K. amateur-toneel op een hoger peil te brengen. Er werd een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit dc heren F. Schets hoek, penningmeester. In Juni zal er te Middelburg een vergadering belegd wor den, waar een definitief bestuur gekozen zal worden, LOODSBOOT IN AANRAKING MET SCHIP Bij het beloodsen van het Neder landse ms. Jozo, op weg van Antwer pen naar Korsör, op de rede van Vlissingcn. kwam de loodsboot zodanig in aanraking met het schip, dat hier van de reling werd ingedrukt. Langere vacantie voor jeugdige arbeiders Vaqantiebijslag inplaats van gratificatie. (Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen, is bij de rege ring in overweging het bedrijfsleven te adviseren aan de jeugdige arbei ders een langere vacantie te geven. In vrijwel alle collectieve arbeids contracten is tegenwoordig vastge legd. dat de arbeiders vacantie zullen genieten met behoud van loon. Zij hebben recht op een aaneengesloten vacantie van zes dagen: bovendien kent men nog de zogenaamde snipper-- dagen. Ook de jeugdige arbeiders de len in dit voorrecht, doch in het par lement heeft dc minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes te kennen gegeven, dat hij een langere vacantie voor jeugdige personen gewenst acht. Verlenging van hun vacantie zal na- mejljk de overgang van de school naar de maatschappij vergemakkelij ken. Deze kwestie is reeds enige tyd in studie. Thans is een rapport versche nen van een commissie, die door de Stichting van de Arbeid is ingesteld. Het is aan de regering overgelegd, die nu moet beslissen, of van haar indèr- daad het advies tot verlenging van de vacantie van jonge arbeiders zal uitgaan. Tevens is in studie de vervanging van de gratificatie van 2 pet. van het salaris, die volgens een beslissing van het College van Rijksbemiddelaars jaarlijks aan de werknemers verstrekt mag worden, door een vaste vacantie- bljslag. In overweging is de verlening van 'n vacantiebijslag aan elke werk. er volgens een alg Zeeuwse jagers vergaderden in Middelburg. Zaterdagmiddag hield de afdeling Mid delburg van de Ned. Jagersvereniging. omvattende Walcheren cn de Bevelanden. in het Schuttershof te Middelburg haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer W. J. L. de Groof. Deze deelde in zijn openingswoord mede. dat de afdeling thans 209 leden telt. Het feit, dat het H.M. heeft behaagd de vereniging het praedi- caat „Koninklijk" te verlenen, moet voor hen een stimulans zijn dc vereniging op een hoog peil te houden. De jacht op Walcheren is thans weer ge heel vrij gelaten. Op verzoeken uit de ver gadering werd besloten er op aan te drin gen. dat de Jacht op hazen In Zeeland en met name In het Walcherse „inundatie- gebied" niet wordt geopend vóór 1 No vember. dit ter bescherming van de ha zenstand. De secretaris, de heer J. J. Kuissen, bracht het jaarverslag uit. Dit werd, evenals het financiëel overzicht van de penningmeester, de heer Arenthals, goed gekeurd. Het bestuur trad vervolgens af, doch beide laatstgenoemde heren werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter legde zijn functie neer ómdat voortaan het belangrijkste arbeidsterrein op Walcheren ligt. In zijn plaats werd gekozen de bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. De vice-voorzitter de heer J. C. E. Massóe. trad af. In ver band met zijn leeftijd; hu werd vervan gen door de neer De Groof, die namens de vergadering het scheidende bestuurslid voor zijn vele werk ten bate van de jacht dank zegde. Het hoofdbestuurslid, mr. W, E. M. Seyd- litz, bracht eveneens vei slag uit. H(j deel de mede. dat op de Schelde alleen zal mo gen gejaagd door Nederlanders en dit, na dat de vereniging hierover gunstig heeft geadviseerd. De betrokkenen ontvangen een kaart, waarop hun gebied staat aan gegeven. Voorts verklaarde hij, dnt de wildstand vooruit ging en in sommige ge vallen goed was te noemen en dat totaal in Zeeland ruim 600 jagers lid van de ver eniging zijn. Mef een geanimeerde rond vraag werd de vergadering gesloten. De nieuwe spoordienstre-geling. De nieuwe spoonvegdienstrege- ling, die 15 Mei a.s. ingaat, bete kent voor het gehele land een vooruitgang. Over de dieseldicnst naar Zeeland schreven we reeds uitvoerig. Deze exprestreinen zijn toege voegd aan de bestaande tweeuur- dienst op Zeeland. Met nadruk wordt er op gewezen dat deze die sel electrischc treinen bedoeld zijn voor het verkeer over grote af- stènd. Zij bevatten slechts een be perkt aantal 2e en 3e klas plaat sen. Het is dus raadzaam zich te overtuigen van dc beperkende be palingen, die voor het gebruik van deze treinen gelden en die in de reisgids staan aangegeven. Het verkeer met net buitenland wordt belangrijk uitgebreid. Van betekenis is vooral de -hervatting van het treinverkeer met belang rijke plaatsen in Duitsland en de versnelling op de treinen naar Fa- rijs. Zo gaat dagelijks weer een sneltrein ArnhemMlinchen v.v. rijden. Ook van Nijmegen uit wordt voor het eerst sinds de oorlog het verkeer met Duitsland hersteld. Ecu sneltrein KeulenKleef v.v. wordt doorgetrokken naar cn van Tenslotte worden de aankomst en vertrektijden van de nachtboot Hoek van Holland—Harwich v.v. aangepast aan de treinen van Hoek van Holland via Mainz, Mannheim en Karlsruhe. De aankomsttijd wordt nu 5.-15, de vertrektijd 22.50. F. J. A. BERDING OVERLEDEN. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is geheel onverwacht te Zwolle overleden de heer F. J. A. Berding. oud-redacteur Binnenland en oud- waarnemend hoofdredacteur van de „Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant". Frans Berding werd in 1883 te Delft geboren. Hij zou aanvankelijk pries ter worden en studeerde o.a. in Straatsburg. Hij verzorgde een Ne derlandse uitgave van de „Edda". La ter werd hij journalist. Van 1918 tot 1921 was hij werkzaam aan de „Mid- delburgsche Courant". Op 1 Mei 1921 werd hij tot redacteur aan dc Zwol sche Courant benoemd. Commissie van Bijstand Ned. Hervormde Kerk. SOCIAAL EN CULTUREEL WERK. In aansluiting aan het artikel in ons nummer van Zaterdag 3.1. over dc be noeming van een Commissie van Bijstand voor het sociale en culturele werk van wege de Ncd. Herv. kerk in Zeeland door het Provinciaal Kerkbestuur, delen wij mede, dat deze commissie, classisge- wijsc. als volgt is samengesteld: Voorzitter: A. H. S. Stcmcrding, burge meester van Souburg. Secretaris: G. d'Oleivat, belast met dit werk vanwege de Generale Synode van cle Ned. Herv. Kerk. te Souburg; penningmeester; Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, te Middelburg; Classis Middelburg: Ds. J. S. Hartjes cn mevr. Sickcsz te Vlissingen en Ds. A. de Vries te Middelburg. Classis Zierikzee: Mr. W. Nleuwen- huijsen en Ds. A. N. Pijnr.cker Hordijk te Zierikzee en Ir. M. A. Geuze te Poort vliet en A. A. van Eettn, burgemeester te Nieuwcrkerk. Classis Goes: C- Phillpse tc s Heer Arendskerke, Mr. H. B. Bouwman to Goes en Ds. S. P. do Roos te 's Heer Hendriks kinderen. Classis IJzendijke: D. M. Vermet, bur gemeester tc Zuidzandc. Ds. Soetekouw te Kloosterzande cn Dr. Boland te Terneu zen. Volksonderwijs vergaderde. In Goes werd een vergadering gehouden van cle Provinciale Fede ratie Zeeland van „Volksonder wijs". Na goedkeuring van de jaar stukken werden drie nieuwe be stuursleden gekozen, namelijk de heren J. Haartsen tc Groene, K. A. Stoel te Serooskerke (Sch.) cn R. v. d. Velde te Middelburg. Deze laatste zal optreden als secretaris. De algemeen secretaris, de heer Van Wijngaarden, hield een propa ganda-rede. Gesneuveld in Indonesië. Op 7 Mei ls te Tjamis gesneu veld de 24-jarige Zeeuwse militair J. J. Vermaire, afkomstig uit We- meldingc. PLECHTIGHEID BIJ BEGIN VAN DE DAKBOUW. In Seplember in gebruik. Maandagmiddag heeft de wethou der van Onderwys van Middelburg, de heer J. W. Köjgeler, met het hijsen van de driekleur een be langrijk moment In de bouw van de seml-permanente school op 't Zand aangegeven: het begin van de werkzaamheden aan het dak. In dit gebouw zullen zowel dc open bare school van 't Zand als de Hervormde school onderdak viniicn. Voordat deze kleine plechtigheid, die ondermeer werd bijgewoond door de burgemeester, jhr, mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, dc vier wethouders, de inspecteur van het L.O.. de heer A. A. Leenhouts, de WALCHEREN Soldaal uit Middelburg kan nieuwe fiets kopen. A. H. van Kempen uit de Span jaardstraat in Middelburg ligt al 2*4 jaar in Indonesië: soldaat le klasse in Tapanoeli by Medan aan Sumatra's Oostkust. Half Februari van dit jaar kreeg hy en met hem 31 kameraden een belangryke op dracht: zij moesten trachten een onderneming van een Belgische ex- ploitatiemaatschappij, die met ver woesting werd bedreigd, onbescha digd ln handen te krijgen. Dit luk te wonderwel en de vertegenwoor diger van de onderneming was daarvoor zo dankbaar, dat hij de dienstdoende officier vroeg of hy de 32 jongens even k'on spreken. Hy sprak de manschappen toe en bracht namens de maatschappu de heugelijke tyding over, dat alle 32 een spaarbankboekje met 250 zouden krü'gen. De jongens hadden hun plicht fedaan, maar dat neemt niet weg, at zy deze aardige geste zeer op prijs stelden. Van Kempen's eerste gedachte was: „Nu kan ik, als ik weer terug ben in Middelburg, een nieuwe flets kopen." Totdat het zover is, zal zijn vader het spaar bankboekje, dal hy dezer dagen van de Rotterdamse Bank ontving, voor hem bewaren. Middelburg CANDIDATENLIJST MIDDENSTANDSPARTIJ. Dc candidatenlijst van dc Midden standsparty te Middelburg luidt als volgt: 1. J. P. J. Meyeren; 2. C. J. Nieuwenburg; 3. J. J. Flieren- burg; 4. G. A. S. Temme; 5. J. van der Hiele; 6. J. A. de Schrij ver; 7. J. J. Mulders; 8. P. J. Maartense; 9. J. C. van Loo. AMBTENAAR OVERGEPLAATST- De heer A. Vader, eerste stationsa-nbte. naar der Ned. Spoorwegen te Middelburg, werd overgeplaatst naar Alphen aan de Rijn. Nieuw- en St. Joosland UITREIKING BONKAARTEN iur ™,IJN VLISSINGEN- De uitreiking van de bonkaarten Bni iM kt IR- c„w UctoR_ «al te Nieuw. en St.-Joosland plaats 4v wiiune 2Ïa k72s—30 Kaheun'iiwie hebben voor zelfverzorgers en met- kg.: 58—60; Tong'i5 kg.:' 1.80—2.10; KI. j zelf verzorgers op Woensdag 11 Mei tong 38 kg.; 09-100; Schol 527 kg.: 36— Aan dc beurt zijn de letters A t/m nemer volgens een algemene regeling. 44; Rog 92 kg.: 19. K. KERKNIEUWS GEREF. GEM. Bedankt voor Rotterdam W. de Wit te Middelburg. Marktberichten gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene en de directeur en de adj. directeur van gemeentewerken, üe heren A. J. W. Mathüssen en W. H. M. Bleyenberg, plaats had, werd in dc directiekeet een korte bu- eenkomst gehouden, waarin de burgemeester een welkomstwoord sprak. De heer Kögeler hield een réde, waarin hy er zijn vreugde over uitsprak, dat er schot komt in de herbouw van de stad. De bouw van de school, waarop alle kinderen uit deze stadswijk zullen school gaan, is geen overbodige luxe; de openbare school is in de maycrete-woningen nog vry gerie felijk ondergebracht, maar de Her vormde school is over drie gebou wen verdeeld, met alle bezwaren vandien. DIT NAJAAR IN GEBRUIK. De heer Kögeler richtte dank woorden tot de heer Leenhouts, aan wiens bemoeiingen het is te dankéh, dat eerder dan verwacht werd toesiemming voor de bouw werd gegeven en aan allen, die zo veel spoed achter het werk heb ben gezet. Hy deelde tenslotte mede. dat men hoopt de school met het begin van de nieuwe cur sus, in September dus, in gebruik te kunnen nemen. De heer Leenhouts dankte het gemeentebestuur namens het on- derwijs voor zijn grote activiteit om tot deze bouw te geraken en ook ds. M. Enket* namens het be stuur van de Hervormde school en de heer D. Groet namens de open bare schooi op 't Zand drukten hun biydschap uit over de totstand koming van dit gebouw. Nadat de vlag in top h'.ng werd een rondgang door het in aanbouw zynde complex gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2