PROVIHGIALE ZEEUWSE COURAHT Indonesische pers gereserveerd over voorlopig accoord x BILT Prestigeverlies voor Ned. regering? Vandaag Regering legt Donderdag verklaring af GEDRANG OM MINISTERSTAFEL Politieke spanning om de benoeming van staatssecretarissen VRIJDAG EINDE DER BLOKKADE WAAROM GEEN LATE BOOT VOOR VLISSINGEN-BRESKENS? HANDHAVING PROCESSIEVERBOD r VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 108 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.} fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 Mei 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2(50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 I'.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—80, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel, 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zicrikzee: N. Bogardstr. C 160. tel._28 „Merdeka" niet ontevreden De pers in Indonesië heeft het bericht van de voorlopige overeen komst tussen Nederland en de Repu bliek blijkens de hoofdartikelen in de bladen van Maandag met grote reserve ontvangen. Zowel de „Nieuwsgier" als het „Bataviaas Nieuwsblad" vrezen, dat door de terugkeer naar Djocja der Republi keinse prominenten en het terug trekken van de Nederlandse troepen de bevolking andermaal zal worden blootgesteld aan terreur. De Neder landse regering zal zich gesteld zien voor een ernstig prestige ver lies en nimmer zal zij de verant woordelijkheid kunnen afschuiven, wanneer het gebrachte offer een veelheid van andere offers eist. Het Bataviaase Nieuwsblad zegt moeilijk te kunnen geloven, dat de wijze, waarop het accoord tot stand kwam en de formulering van de wederzijdse standpunten op zichzelf de weg hebben geëffend naar het doel: de vorming van de vrije, sou- vereine V.S. van Indonesië. Men vindt echter, dat er ruimte voor een zeker optimisme bestaat. ..Merdeka" (rep.) noemt de over eenkomst „een zeer duur gekochte", namelijk met als borg de eer van Soekarno en Hatta. Deze grote con cessie had voorkomen kunnen wor den wanneer de Republikeinse dele gatie van de aanvang af een sterke houding had bewaard tegenover de Nederlandse delegatie. „Wanneer men van Nederlandse z\jde zich werkelijk loyaal toont, dan zullen wij tezamen met dr. Van Royen deze overeenkomst beschou wen als het openen van de weg naar goede onderlinge samenwerking in de toekomst," aldus het blad. Het Chinesè dagblad „Keng Po" meent dat het terugtrekken van de Nederlandse troepen het vertrouwen van de Indonesiërs, die met dc Ne derlanders samenwerken, kan doen verrrinderen. „DOODVONNIS" Het fed.-Indonesische blad „Warta Indonesia" schrijft onder de kop "Doodvonnis": „De republikeinse delegatie kan tevreden zijn, want de concessies liggen geheel aan de Nederlandse zijde. Tegenover de zeer concrete tegemoetkoming van de Nederlanders staan alleen een paar uiterst vage republikeinse toezeggin gen." Het blad meent, dat de deelstaten onmiddellijke offers moeten brengen. Het blad noemt vier gevolgen van het accoord op: een uittocht uit Djocja van hen, die bereid waren samen te werken met de federale regering; verbittering van vele auto nome leiders, die ook bereid waren tot samenwerking hiermedetoene mende angst en onzekerheid in het binnenland, gepaard gaande met terreur van gewapende benden en een onmiddellijk gevaar voor de bestaande negara's op Java, Suma tra en Madoera, daar ook hier geen enkele dcmocrtische garantie voor hun vrijheid gegeven wordt. De twee voornaamste ochtendbla den te New York, de N.Y. Times en de N.Y. Herald Tribune begroeten met vreugde het nieuws van de overeenstemming. STANDPUNT B.F.O. De voorzitter van de B.F.O. heeft met instemming van enkele andere delegatieleiders een verklaring uit gegeven, waarin de mening wordt geuit, dat thans vruchtbare onder handelingen mogelijk zijn. Daarbij kan thans aan de orde komen de vorming van eet\ nationale federale regering en van de over dracht van de souvereiniteit en alles wat daarmee samenhangt. Dit punt ïs echter van zuiver In donesische aard en daarom dient aan de Rondetafel-conferentie een bespreking tussen Republikeinse en federale leiders onderling vooraf te gaan. TWEE COMMISSIES. Maandag zijn twee commissies in gesteld: één hiervan zal zich bezig houden met de terugkeer van de re publikeinse regering naar Djocja. Zij bestaat uit de Nederlanders: dr. s' Jacob, mr E, J. van Hoogstraten, kol. Droog, een lid van het burgerlijk bestuur en een militair lid en als ad viseurs majoor Smit en mr. Lijkcla- ma. Van de republikeinen hebben zit ting: de sultan van Djocjo, dr. H. Laoh, dr. Djuanda en mr. Sumarto. De tweede commissie voor de beëin diging van de guerilla en de samen werking bij herstel van de vrede en handhaving van rust en orde, bestaat uit de Nederlanders: dr H. C. Gie- ben, kol. Thomson, dr. van der Velde (terwijl nog andere leden zullen wor den aangewezen) en de republikeinen dr. Leimena en dr. Kusumah-At- madja. De tweede commissie zal Donder dag a.s. bijeenkomen. FELICITATIES. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken te Wash ington heeft een verklaring aan de pers uitgegeven, waarin uitdruke- king wordt gegeven aan de „inten se en oprechte goedkeuring" van de voorlopige overeenkomst tussen Nederland en de Republiek Indo nesia. De Amerikaanse regering wil aan beicle partijen haar gelukwensen aanbieden. GEEN DEBAT IN V.N. VERGADERING. Australië en India hebben in de kleine politieke commissie van de Verenigde Naties voorgesteld, het debat over Indonesië voorlopig niet te houden. De mogelijkheid van een debat over de Indonesische kwestie is thans niet meer aanwezig, want ook een groep landen onder leiding van Engeland en Frankrijk zijn te gen een debat. .is het 9 jaar geleden, dat I Duitsland Nederland en Bel gië overviel. Naar wjj vernemen heeft de rege ring gevolg gegeven aan haar voor nemen, de Tweede Kamer tegen Don derdag a.s. om 13 uur bijeen te roe pen voor het aanhoren van een rege ringsverklaring. A.R.-fractie treedt uit raad van Bolsward. De gehele A.R.-fractie is uit de ge meenteraad van Bolsward getreden. Ook de A.R.-wethouder J. Heeren heeft bedankt. Deze handelwijze is een gevolg van een geschil, dat ont staan is tussen de leiding van de kiesvereniging en haar vertegenwoor digers in de raad. De raadsleden had den nl. gestemd voor een gemeente subsidie voor een te stichten R.K. lyceum en de leiding van de kies vereniging kon zich hiermede niet verenigen. (Van onze parlementair# redacteur) De benoeming van twee nieuwe staatssecretarissen, mr, W. H. Foc- kema Andre&é voor Oorlog' en de heer H. C. D. Moorman voor Marine, heeft de politieke spanning in ons land doen toenemen. De tijdelijke re serve-majoor van het garderegiment grenadiers Fockema Andrcae is na melijk lid van de V.V.D. en schout-bij-nacht Moorman is Rooms-Katho- liek, hoewel geen lid van de K.V.P. En de P.v d.A. staat ernaast liek, hoewel geen Staatssecretarissen zijn geen amb tenaren, maar dragen politieke ver antwoordelijkheid, zodat het even wicht in het kabinet verstoord is. Met veel moeite is het aan mr. J. R. M. van Schalk gelukt nadat dr. L. J. A Beel er geen kans toe gezien had een regering te vormen, die de goedkeuring van de grote politie ke partijen kon wegdragen. Enkele belangrijke posten werden door K.V. P.-ministers bezet; een lid van de V. V.D., mr. D. U. Stikker, deed zijn intrede in het kabinet en werd belast met het beheer over de portefeuille van buitenlandse zaken en een lid van de C.H.-Unie. mr. J F. Schok king kreeg het bewind van Oorlog en Marine in handen Door de verbre ding van de basis van het kabinet kregen V.V.D. en C.H.U. twee be- Geen reden tot juichen De overeenstemming te Batavia geeft vooralsnog geen reden lot jui chen. Men behoeft de Indonesische persstemmen slechts te lezen om tot deze conclusie te komen. De conces sies zijn alleen van Nederlandse zijde gedaan, degenen, die met Nederland m volledige loyaliteit willen samen werken, zijn met zorg, zelfs met angsi voor de toekomst vervuld en zien nieuwe republikeinse terreur dreigen. En terwijl velen in Indonesië het ac coord beschouwen als nieuw prestige verlies voor Nederland, is niemand overtuigd, dat er nu geen nieuwe moeilijkheden zullen komen. De republiek staat sterker dan ooit. ooekarno en de zijnen worden door de Nederlanders weer keurig in hun oude positie hersteld. En zij zullen meer dan ooit voornemens zijn om uit öe nieuwe situatie alle voordeel te halen, dat er uit te halen is. Zij heb- toezegging gedaan, Soekarno dat zij zullen trachten de to ki tot ovcrlcg met Nederland riAi-rwfJ1801,1, De garantie, dat dit in- zaJ geschieden, gaven zij ech- ,„oikEn evenmin is bekend, met riai ®.|G'sea de republiek voor den komen op de conferentie tus- nnrh' uJïtPU—en de federalisten, den n! £1SCn SesteId zullcn wor* rentie Haagse Rondetafel-confe- dpB,t'^iêtrijlt is het te Batavia behaal- S!!aat 'n zoverre, dat er met de de ra™Irni debat opnieuw erken- iLr*»?bJlck olthans weer gepraat actie Vn*enj,n+ de twcede politionele we nia 5 overige is er bitter Ï21HL ,1iandord en hangt alles af ki? d'c Soekarno en Hatta. ze wo ei" in J0cja zetelen, aan de- ze overeenkomst zullen geven. miig worden, dat de re- Kam^- .Uj op °rt0 termijn voor de klarinv 51oerselnjnen om eon ver- ten V.e n Cggen ovaT dc rosulta- ten van Batavia. hn™ Z}\ daa.rbl-> de nodige critiek te nmrtli kr,J£°n- ügt voor de hand, om vonf^M5 het Parlement weder- v°ld°ngcn feiten wordt ge- ook i„ T vcrmoeden wij. dat mnnii- parlement de Nederlandse mini, u op onverdeelde instem- ming zullen kunnen rekenen. dehntwS dus weer belangwekkende debatten voor de deur! En in ieder geval is de vooruitgan» die thans bereikt is, nog niet groot. MaarschalkTsjoei kof, dc Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft een order ondertekend lot op heffing van de blokkade van Berlijn op 12 Mei één minuut na midder nacht. Op precies hetzelfde tijdstip zal de Britse tegenblokkade beëin digd worden en naar verwacht wordt ook de Amerikaanse. De eerste Britse passagierstrein sinds 13 maanden zal 6 uur later Ber lijn binnenrollen. Deze trein zal functionarissen van de controle commissie, journalisten en een klei ne hoeveelheid vracht meenemen. Er zullen geen legervoertuigen op de autoweg naar Berlijn worden verzon den, voordat deze door genietroepen veilig is bevonden. Minister Bevin is Maandagmorgen per R.A.F.-vliegtuig uit Berlijn naai de Britse zóne vertrokken. Daar hóeft hij gesproken met dc drie invloedrijkste Westduitse poitie- lce leiders: Schumacher, leider van de sociaal-demoeraten, Karl Arnold, de premier van Noordrijnland-West- falen en Adenauer, voorzitter van de conferentie te Bonn. Tegenover journalisten wilde Be- vin zich niet uitlaten over zijn ver- Bevin confereerde met Duitse leiders wachtingen -ten aanzien van de ko mende vier-mógendheden-conferentie te Parijs. Zijn eerder geuite verklaring, dat hel Westen de conferentie be schouwt als een kans ..Europa weer in het rechte spoor te brengen" heeft in Berlijn verrassing gewekt. Bevin lichtte echter zijn gematigd optimis me niet nader toe. Een woordvoerder van het Foreign Office maakte gisteren bekend, dat hoge vertegenwoordigers van de drie Westelijke ministers van Buitenland se Zaken voorbesprekingen zullen houden te Parijs, voorafgaande aan de op 23 Mei beginnende conferentie van de raad der ministers van de Grote Vier. BEGIN JUNI RIJST. Zaterdag 'jl is in ons land het s.s. ..Amstelstad" aangekomen met 9.000 ton rijst uit Siam. Het restant van onze aankopen in dat land in to taal werd 14.000 ton aangekocht zal met een latere gelegenheid wor den verscheept. De nieuwe aanvoer maakt het mo gelijk in de bonnenlijst van 2 Juni een bon voor alle leeftijdsgroepen voor 250 gram rijst op te nemen. l»c bijeenkomst der vertegenwoordigers van de vier Grote Mogendheden in Nnv- Vork, die besloten tot opheffing van de blokkade van Berlijn. We zien hier dc Rus sische gedelegeerde. Jozef Malik; dr. Philip Jessup. ambassadeur in algemene dienst der Verenigde Staten; de Britse ambassadeur Cadogan en de Franse vertegenwoor diger M. Chauvel. langrijke plaatsen in de regering. Over enkele dagen komen in de Eerste Kamer de begrotingen van Oorlog en Marine in behandeling. Ongetwijfeld zal daarbij de ontstem ming in de PvV.d.A. zijn reflex vinden in de redevoeringen van de socialis tische afgevaardigden. Intussen schijnt men ook in het kabinet van oordeel te zijn, dat dc politieke ver houdingen scheef getrokken zjjn en zoekt men daar naar een oplossing. Men denkt aan de benoeming van een vierde staatssecretaris en wel voor dc Luchtvaart. Deze functionaris zou dan van socialistischen huize moe ten zijn Daarmede zou de P.v.d.A, jop het 'departement van Oorlog en Marine, de voet in de stijgbeugel krijgen, al bevalt deze oplossing de socialisten maar matig. Want het zwaartepunt ligt niet bij de militaire luchtvaart, maar wel bij oorlog en marine. In Den Haag gaan geruchten, dat ook dc minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck. zich van een staats secretaris wil voorzien. En ten slotte is na het aftreden van mr. L. M. J. A. van Sassen, de post van minister van Overzeese gebiedsdelen nog steeds onbezet. Achter de schermen wordt de strijd om de versterking van hun invloed in de regering in volle hevigheid door de partijen ge streden REGERING BREIDT UIT. Inmiddels is het gezelschap lands- regeerders echter al gegroeid als we een minister can Overzeese Ge biedsdelen meerekenen - - tot zeven tien personen. En wie weet, zulten we eerstdaags ook nog de achttiende en de negentiende functionaris be groeten. Een dergelijke uitbreiding is alleen verantwoord, als het regerings-kar- retje zonder deze topzware beman ning met horten en stoten gaat lo pen, of dreigt te blijven steken. Is zij alleen het gevdlg van het verlan gen van sommige partijen om hun "politieke invloed te vergroten, dan wordt de zaak bedenkelijk ook financieel en dan wordt het tyd. dat men tot overeenstemming komt over oen meer aanvaardbare oplos sing. Generaal Spoor blijft aan. Van militaire zijde werd medege deeld. dat geruchten als zou generaal Spoor ontslag hebben gevraagd als legercommandant, onjuist zijn. Ook het gerucht, dat dr. Beel ont slag zou hebben aangeboden, is ten stelligste tegengesproken. Een correspondent van het Chinese dagblad Sin Po berichtte, dat in ver band met de vorderingen in de be sprekingen de Siliwangi-divisie van de T.N.I., die thans in West-Ja va ope reert, zich gereedmaakt óm te allen tijde naar Djocja te kunnen gaan voor het verzekeren van de veilig heid aldaar, indien de republikeinse regering hersteld wordt. De luchtbrug naar Berlijn, zal de achtergrond vormen van een door ,.20th century fox" te vervaardigen film. aldus deelt de Deutsche Pressedienst mee. Teleurstelling in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De nieuwe dienstregeling voor de Provinciale Stoombootdiensten heeft vooral in West-Zecuwsch-Viaanderen nog al wat teleurstelling gewekt. Men had gehoopt, dat het in de vaart brengen van de „Koningin Juliana" niet alleen tot gevolg zou hebben, dat het verkeer altijd volledig kon wor den opgevangen, maar ook, dat de laatste boot later zou gaan varen, bijv. omstreeks elf uur van Vlissingen naar Breskens en daarna weer terug. En wat is nu het geval? De laatste boot van Vlissingen gaat straks om 9.10 uur (40 minuten vroeger dan bij dc huidige dienstregeling) en de laatste van Breskens om 21.40 uur (zelfs 50 minuten vroeger). Drie-ploegen-stelsel zou onvermijdelij'k worden. Zoals wij hier voor reeds opmerk ten, is de teleurstelling algemeen. De voorzitter van de Vereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer A. Hoolhorst uit Oostburg. wees in dit verband o.m. op de doorwerking van de Benelux-gedachte. Een dergelijke dienstregeling zal tot gevolg hebben, dat de Zeeuwsch-Vlamingen zich steeds meer gaan oriënteren op Bel gië en steeds meer het gevoel krijgen eigenlijk niet bij de rest van Zeeland te behoren. Met een late boot. zou het bijv. mogelijk zijn "s avonds in Mid delburg of Vlissingen een vergade ring bij te wonen, een concert te be zoeken, enz. Maar nu moet men voor cultuur en ontspanning wel naar Brugge of Gent. En ook de zaken mensen in W. Z. Vlaanderen zien steeds meer met ongeduld uit naar het „verdwijnen" van de grens. DE BADPLAATSEN. In de West Zeeuwsch-Vlaamse bad plaatsen is men al evenzeer teleur gesteld, want niet alleen zullen de Belgische gasten vroeger Walcheren moeten verlaten, doch ook de dagjes mensen, die in de zomer in vrij gro ten getale van Walcheren en Zuid- Beveland naar Groede, Nieuwvliet en Cadzancl komen, worden gedwongen al weer vroeg op te breken. Dit was naar het oordeel van de burgemees ters van deze gemeenten een ernsti ge tegenslag. KOSTELOOS. Er waren zelfs enkele personen, die er op wezen, dat deze „achter uitstelling", zoals zij het noemen, misschien wel te wijten is aan het voorlopig nog kosteloos blijven van dc veerdiensten. „We hebben nu maar genoegen te nemen met het geen geboden wordt", meende men en men ging zelfs zover te verkla ren, dat een matig tarief te verkie zen zou zijn. omdat men dan meer rechten zou kunnen doen gelden en wellicht met succes op een late ver binding zou kunnen aandringen. An deren opperden de gedachte om een van de kleine boten nog laat in de avond een vaart heen en weer te la ten maken. NIET BETER. Wij hebben over dit alles ook ge sproken met de heer A. de Jonge, directeur van de Provinciale Stoom- bootdieusten. die onmiddellijk toegaf dat de dienst er op het gewraakte punt niet beter op geworden is. Maar heus, aldus dc heer dc Jonge, wij hebben de zaak van alle kanten bekeken en het lamme is. dat wij, wanneer er 's avonds laat nog een vaart zou bijkomen, onvermijdelijk in een drie-ploegen-stelsel zouden moe ten vervallen. Nu doen wc het nog met twee ploegen, waarbij het per soneel telkens de vierde dag vrij is. maar er kan ook beslist niets meer bij. En een drie-ploegen-stelsel be tekent een extra-uitgave van 87.000,—. Natuurlijk zouden wc dan ook meer kunnen doen dan één boot extra laten varen. DE TARIEFKWESTIE. Op onze vraag, wat de heer de Jonge in dit verband van de vrije- veren-kwestie dacht, wees hij er op. dat men door de beslissing van de Eerste Kamer hoezeer die ook in Zeeland door velen zal zijn toege juicht wel in een moeilijke situa tie is gekomen. Op de bgroting van Waterstaat was voor de Zeeuwse ve ren 1.050.000 uitgetrokken, reke ning houdende met de bedoeling van de minister om over de Westerschel- de weer een matig tarief in te voe ren. Ook al zou dit tarief bij lange na niet de kosten dekken en al zou het zelfs nog lager liggen dan vóór de oorlog, zonder deze veergelden zou toch zeker minstens zeven ton meer nodig zijn. En nu heeft de Eerste Kamer wel weten te bereiken, dat de wedcr-in- voering van de veergelden tot 1950 uitgsteld is. maar de begroting van financiën was voordien al goedge keurd en voor de veerdiensten in Zeeland is maar 1.050.000 uitgetrok ken. Daarmede moet men het doen, tenzij het departement van water staat het ontbrekende bedrag op an dere wijze in zijn eigen begroting Protestantse Kerken wenden zich met adres tot ministerraad. Overtredingen van Grondwetartikel. Het contact in overheidszaken van de Oecumenische Raad heeft zich tot de ministerraad gewend met een adres waarin de Ned. Herv. Kerk. de Evan gelisch Lutherse Kerk. de Hersteld Ev. Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Gemeenten, de Remonstrantse Broe derschap. dc Oud-Katholieke Kerk. de Unie van Baptistengemeenten, de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten, de Gereformeerde Kerken en de Chr. Geref. Kerken er met kracht oij de overheid op aandringen, dat het be staande processieverbod naar zijn ma teriële inhoud wordt gehandhaafd. Opgemerkt wordt, dat zicli de laat ste tijd in de R.K.-kring het streven doet gelden om op ruimere schaal dan voorheen binnen de grenzen van het bij dc Grondwet gestelde, proces sies te houden. Van de formele moei lijkheden. die de handhaving van het Grondwetartikel oplevert, wordt zo veel mogelijk partij getrokken om de bepaling te frustreren, maar ook in gevallen, waarin de handhaving niet op formele bezwaren behoeft af te stuiten, moet overtreding worden ge constateerd. Stierengevechten in Duitsland Een zakenman in Flensburg, aan de DuitsDeense grens, heeft het plan opgevat stieren gevechten te organiseren. Om bloedvergieten te voorkomen wil hij echter de horens van de stieren van gummikussens doen voorzien. Door „echte Spaanse toreadores" zou reeds mede werking zijn toegezegd. Het wachten is nog slechts op toe stemming van de landsrege ring. Het eerste stierengevecht zou dan op 12 Juni in het sta dion van Flensburg gehouden worden. kan vinden, bijv. door het niet uit voeren van een of ander groot werk Men ziet, dat het practisch on doenlijk is op dit moment aan een drie-ploegen-stelsel te beginnen. Met dit al, zit West-Zeeuwsch-Vlaandercn en geldt voor hen. die afhankelijk zijn van de verbinding Kruiningcn Perkpolder eigenlijk met het zelfde? met een verbinding, welke inder daad voor dc late avonduren onvol doende is. DE STRAAT DE KERK. Uitvoerig wordt aangetoond, dat pro cessies niet zijn tc vergelijken met het voor ieder geldende recht van demon stratie. meeting, straatevangelisatie of politieke optocht, tiie slechts de aan dacht van het straatpubliek pogen tc trekken. De voorbijganger kan zich hieraan onttrekken en doorlopen. Het geen men mag verwachten van iemand, die de besloten ruimte van een bepaalde- eredienst vrijwillig bin nengaat. wordt bij een processie op straat verwacht of gevraagd. Wie daaraan niet voldoet, wordt tot een afwijkende of afwijzende houding ge dwongen en gevoelt zich zowel zelf gekwetst als anderen ergernis gevend. De straat wordt tot kerkgebouw ge maakt en aan de vrije staatsburger wordt een 'visie opgedrongen in liin- reri.te tegenspraak met de normen der geestelijke en staatsrechterlijke vrij heden. Accoord Italië-Engeland over de Italiaanse koloniën. Naar thans bekend is geworden heb ben minister Bevin van Engeland en minister Sforza van Italië tijdens Vrij de» in Londen gehouden besprekin gen een accoord bereikt over de kwes tie der voormalige Italiaanse kolo niën. Engeland is volgens het accoord bereid aan Italië binnen twee jaar het bestuur over Tripolitanië over te dra gen onder toezicht der Ver. Naties. Italië stemt ermee in, dat het Ooste lijk deel van Eritrea aan Abessinië komt. De', uiteindelijke besiissing berust uiteraard bij de Ver. Naties. Tripolis hebben Arabieren als pro test tegen het accoord demonstraties gehouden waarbij kreten klonken als: ..Weg met Italië" en „Weg met En geland'. Dc Moefti van Tripolis en andere Arabische leiders, boden een formeel protest bij het Britse bestuur aan. De Parijse effectenbeurs was Maan dag gesloten tengevolge van het in sta king gaan van de beursbedienden voor hoger Joon. AANHOUDEND KOUT). Geldig tot Dinsdagavond, Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende lichte buien. Meest matig Noordelijke wind. Aan houdend koud weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1