T De zeeheld Engel de Ruyter c Vóór 300 jaar te Vlissingen geboren Zeeuwse Almanak INDONESISCHE REPUBLIEK GEEFT POSTZEGELS UIT ENGELSEN DEMONSTREREN NIEUWSTE AFWEERGESCHUT DE JURKDIE MEEGROEIT ante Sabine grijpt in MAANDAG 9 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 HIJ AARDDE NAAR ZIJN VADER. Daar Engel de Ruyter in de schaduw kwam te staan van ryn vader, de grote en beroemde Mlchlel Adrz. de Ruyter, is hjj niet jo bekend bjj het nageslacht, ofschoon hij in verscheidene zeesla gen als bevelhebber van een oorlogsschip of van een eskader zich ook roem heeft verworven. Vele lezers zullen wellicht nooit van hein gehoord hebben, zodat wjj het niet ondienstig achten zijn 300-jarige geboortedag te memo reren, mede ook omdat lijj een Zeeuw van geboorte is. DRIE HUWELIJKEN. Mlchiel Adrz. de Ruyter is drie maal getrouwd geweest, telkens met Walcherse vrouwen. Zijn eerste vrouw Maria Velders van Grijps- kei-ke, met wie hjj 16 Maart 1631 huwde, overleed 30 Dec. 1631 in 't kraambed. Zijn tweede vrouw, Cor nelia Engels, schonk hem vier kin deren, n.l. Adriaan, Cornelia, Ali- da en Engel. Was de eerste naar Zeeuwse gewoonte genoemd naar de vader van de Ruyter, Engel was genoemd naar de vader van zjjn vrouw. Nog komt deze naam op Walcheren voor. Toen Engel 16 maanden oud was, overleea zijn moeder op 1 Sept. 1650. Zijn va der. meestal op zee zynde, bleef alzo met vier kinderen achter. Hij huwde 8 Jan. 1652 met Anna van. Gelder, wed. van Jac. Pouwels. Deze Jac. Pouwels was ook een Vllssingse zeeman geweest. Uit het laatste huwelijk sproten nog twee kinharen Margaretha en Amia. Op 6-iarige leeftijd moest Engel zijn geboortestad Vlissingen verlaten, daar zijn vader in 1655 in dienst Sng van de admiraliteit van Hol- nd en West-Friesland en dus te Amsterdam moest wonen. Ofschoon in Amsterdam wonende bleven de Ruyter en zijn vrouw Zeeuwen in taal en gewoonten. DE OUDSTE ZOON. In 1655 overleed de oudste zoon Adriaan, nog geen 18 jaar oud. Deze had, zoals later ook Engpl zou doen, de loopbaan van zijn vader gekozen en was reeds luite nant ter zee. Hij werd in de Zui- derkerk te Amsterdam begraven. Nu was Engel de enige zoon. In 3655 stierf Anna te Vlissingen op 11-jarige leeftijd aan een be smettelijke ziekte. Al woonde Engel te Amsterdam, toch moet hij Vlissingen meerma len bezocht hebben. Hoe dikwijls liep de vloot, waarop hjj diende niet de haven binnen. Zijn zuster Alida was in 1667 gehuwd met ds. Potts, Herv. predikant te Vlissin gen. In 1663 was zij eerst gehuwd met Johan Schorer, die reeds het volgende jaar overleed, nalatende een zoon Abraham Schorer. Margaretha de Ruyter huwde in 3673 met ds. B. Somer, predikant te Amsterdam, te voren Vlissingen en Serooskerke (W.) M. A. de Ruyter en zijn vrouw vertoefden ook vaak te Vlissingen, waar van beide zijden familie woonde. Dus bleef er een nauwe band met de geboortestad bestaan. DE JONGSTE ZOON. Nauwelijks 15 jaar oud zijnde, gmg Engel de Ruyter in 1664 voor de eerste maal met zijn va der mee naar de Middellandse zee om de marinedienst te leren. Op de tocht naar de kust van Gui nea in 't volgende jaar had hij reeds 't bevel over een vendel. In 1666, dus 17 jaar oud zijnde, werd hij luitenant van 't college ter admiraliteit te Amsterdam. Weer een jaar later werd hij ka pitein-luitenant op 't oorlogsschip van kommandeur Van der Zaan. Hij maakte de gehele tweede En gelse oorlog mee. Nadat zijn vader in 1668 door de Koning van Denemarken in de adelstand was verheven, sprak men van Jonker Engel. Op 1 April 1668 werd hjj vast ka pitein op een nieuw fregat 't Wapen van Leiden, met 90 koppen. Als scheepskapitein heeft hjj zich onder scheiden bij een aanval op de Alge rijnse zeerovers de 27ste Aug. 1670, waarbij verscheidene schepen werden veroverd en 144 christenslaven wer den bevrijd. Bevelhebber der vloot was de vice-admiraal van Gent. Medici hielden jubileumcongres. Veertien Nederlandse en buitenlandse medici hebben op de tweede en laatste dag van het jubileumcongres der afd. Rotterdam van de Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst voordrachten gehouden over actuele medische proble men. De dames der deelnemers zagen Za terdagmiddag in Lommerrijk „Revue de lnabit du matin a minuit" onder leiding van Ina van der Beugel. MOEDERDAG De Moederdag is weer achter de rug. Voor volwassenen 'was dit uit Amerika overgewaaide gebruik goed oescliouwd evenals vorige jaren iet wat opgeschroefd. Maar mijn drie dochters, die hebben er ongelooflijk veel plezier aan beleefd. Zij hebben f. ^oenlang op de tweede Zondag van Mei verheugd en plannen uitge- oroea. Zy hebben hun spaarvarkens j en cadeautjes gekocht, zij nebben de stoel van moeder ver sierd, en trokken Zaterdag de weiden lIL, en Pakten een veldboeket. En toen ze daar Zondagmorgen voor dag en dauw de slaapkamer mee in bezit namen en met stralende snuiten hun geschenken overhandigden, toen was deze moederdag toch wel weer iets, dat we met graag gemist hadden. Pe bloemisten en de banketbakkers, die liepen m heel Zeeland Zaterdag avond scheef. Van de zware beurzen en de volle portefeuilles. Onnoemelijk veel mensen wandelden Zaterdag met taarten en met bloemen. De aanplak biljetten met de opschriften „Moeder dag-Taartendag" en Moederdag-Bloe mendag hebben het „gedaan". Han dige^ zakenmensen, die banketbakkers en bloemisten! Maar heal eerlijk gerend: de zelf geplukte bloemetjes, die waren ons toeft het liefste. En de, stralende kin- dergezichtjes, Zondagmorgen, toen we ons eigenlijk liever nog een keer om hadden gedraaid. GEWOND. Tjjdeus de derde Engelse oorlog werd kapitein Engel de Ruyter in de slag bij Solebay op 7 Juni 1672 ern stig aan de borst getroffen. Met an dere zeekapiteins heeft hjj ook op 't vasteland in 't leger van Willem III gediend bjj de verdediging van de Hollandse waterlinie. Spoedig was hij echter weer op de vloot daar deze zijn element was. Als kapitein heeft hij de slag bij Schooncveld aan de mond der Schel de op 7 Juni 1673 en de slag bij Kijk duin op 21 Aug. 1673 meegemaakt. Na deze laatste zecstrjjd werd hjj op voorstel van de vice-admiraal Cor nells Tromp en van de Hoge Krijgs raad bij de admiraliteit van Amster dam tot Schout-bij-nacht verheven, ofschoon zijn vader van mening was, dat een andere Amsterdamse kapi tein had moeten voorgaan. Prins Willem III bevestigde Engel de Ruy ter in de rang van Schout-bjj-nacht. In Oct. 1674 werd een eskader on der bevel van E. de Ruyter naar de Middellandse Zee gezonden om onze handel, die door de vele kapers werd bedreigd, te beschermen. Door de ko ning van Engeland werd hij in 1675 tot ridder geslagen. Toen hij in 1676 met de Smymase vloot uit Cadix onderweg was naar het vaderland, hoorde hij op 5 Juni van twee Staatse schepen de zeer ernstige verwonding van zrjn vader. Zes dagen later bij zijn komst op de rede van Texel vernam hij het doods bericht. ONGEHUWD. Zjjn bejaarde vader had in 't zelf de jaar van de Middellandse Zee uit een brief aan zijn zoon geschreven, waarin hij hem sterk aanraadde een huwelijk aan te gaan in de hoop sjjn saet noch sien te herleven". Engel, die reeds 27 jaar was, moest maar eens met „Moeder" er over pra ten. Ook in dc laatste brief van de Ruyter aan zijn vrouw sprak hij de hoop uit op een spoedig huwelijk van zijn zoon. Deze woonde niet meer bij zijn ouders in, maar met dienstper soneel naast het huis zijner ouders. Hij heeft echter de raad zijner ouders nooit opgevolgd. De Koning van Spanje schonk na de dood van M. Adr. de Ruyter de hertogstitel aan Engel met een jaar geld van 2000 ducaten. Daar deze ti tel in 't burgerlijke Holland meer las tig dan luisterrijk was. werd op zijn verzoek de titel veranderd in baron. Voordal. de oorlog met Frankrijk geëindigd was, dit was in 1678, werd Engel benoemd tot vice-admiraal van Holland. ZIJN OVERLIJDEN. Daar hij niet zo'n sterk gestel had als zijn vader, liet zijn gezondheid in de volgende jaren wel eens te wen sen over. Hij overleed 27 Febr. 1683. dus op bijna 34-jarige leeftijd. Het geslacht van Michiel Adrz. dc Ruyter was dus in de mannelijke lijn spoe dig uitgestorven. Op 4 Maart werd hij bijgezet in het graf van zijn va der in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Er werd „een lijkrede gehou den over 'den Hoog Edelen manhaf- tigen Heer Engel de Ruyter, Baron, Ridder cn Vice Admiraal van Hol land en West-Friesland". Aan dc diaconie der Herv., Kerkte Vlissingbn vermaakte hij 105 630). De historieschrijver Brandt, die het leven van M. A. de Ruyter heeft be schreven, getuigt van Engel de Ruy ter, dat deze in vier grote zeeslagen tegen de Engelsen en. Fransen cn bij verscheidene andere gelegenheden genoeg heeft betoond, dat hij dc va derlijke dapperheid ,:niet ontaardde". Evenals zijn vader heeft hij in de strijd dc ..Zeeuwse taal" gesproken. Zowel in 't museum te Vlissingen als te Middelburg is van Engel de Ruyter een portret aanwezig. Rittliem. B. J. de Mey. Handige publiciteitsstunts in de Ver. Staten. Er wordt al gespeculeerd. Op het gebied der publiciteit heeft het kantoor der Indonesische Repu bliek in New York opnieuw een lis tige campagne gevoerd. Het is er nl. in geslaagd de gehele Amerikaanse philateüstische wereld in rep en roer te brengen over de geldigheid of on geldigheid der Republikeinse postze gels. Tenslotte moest de Nederlandse Ambassade er aan te pas komen om een formele beslissing van de Ameri kaanse P.T.T. uit te lokken: deze is thans gegeven. De Republikeinse postzegels zijn niet erkend, luidde dit laatste woord,, aangezien de Repu bliek geen deel uitmaakt van 's we relds internationaal lichaam, dat af spraken op postaal gebied maakt. Niettemin gingen in New York na dat deze beslissing gepubliceerd was, de series Indonesisch Republikeinse zegels grif van de hand voor 31.00 80.voor 35 a 40 zegels. Officieel, zegt de Republiek, zijn deze postzegels uitgegeven en ge drukt door het Republikeinse Post kantoor in Sumatra. Wie om inlich- ingen vraagt, krijgt te horen, dat men maar naar het Poskantoor der, Republiek Sumatra" moet schrijven. In Indonesia, wordt eraan toege voegd. Maar wie de series gezien heeft, moet de publicatie aldaar on der de huidige omstandigheden toch, op zijn zachtst gezegd, in twijfel trek ken. De zegels zien er wellicht niet zo welverzorgd uit als de Amerikaanse, maar afwerking en druk en ook de ontwerpen zijn van zodanige aard, dat men eerder geneigd is aan te nemen, dat de drukpersen, waar van zij komen, in de V.S. stonden. De E.A. Wright Banknote Company in Philadelphia wordt als een der druk kers genoemd! En een aantal der ze gels is, blijkens de tekst ervan, ge drukt door...... de Staatsdrukkerij in Wenen. Oostenrijk! Het geheel heet made in Indonesia OP AMERIKA LYGESTELD. De zegels zijn ook speciaal op Ame rika ingesteld. Men vindt b.v. de beeltenis van Hadji Agus Salim ge zamenlijk met die van Benjamin Franklin (dc eerste der „oudere staatslieden") op de zegel van 3.7Vs sen. De portretten van Soetan Sha- rir en Thomas Jefferson (die de Amerikaanse Onafhankelijkheidsver klaring ontwierp) komen voor op de zegel van ZVz sen. De Republikeinse minister van financiën Marauds heeft zich vergeleken met Alexander Hamilton (de grote Amerikaanse fi nancier) en is 10 sen waard. Premier Hatta staat geheel alleen op een tien^roepiah (gulden) zegel en wie de beeltenis van president Soekamo wil bezitten kan die vinden op de postzegel ter waarde van 25 roepiah. Psychologisch is dit alles in hoge mate interessant. De officiële philatelistische instel ling de Scott-organisatie heeft tot dusver geen beslissing genomen of deze zegels al dan niet in de of ficiële catalogus zullen worden op genomen. „Er zijn nog te veel onbe kende facetten aan deze kwestie", zei men ons. Aan de andere kant zijn er tal van speculanten, die gretig de zegels kopen in de hoop, dat de po litieke ontwikkelingen in Indonesië een situatie zullen scheppen, waarbij de Republiek slechts korte tijd in Djokjakarta het heft in handen zal hebben als een „echte" regering en daarna zal opgaan in de komende Fe deratie der V.S.L Indien de Republiek slechts één week in het zadel zit en dus haar eigen postzegels kan uitge ven, mag men aannemen, dat het to- 'tale aantal der uitgegeven frankeer- waarden klein zal blijven. De waarde van deze series zal dan onge twijfeld toenemen. Andere categorieën verzamelaars echter kopen de series omdat zij als „souvenirs" zekere waarde vertegen woordigen. REL WORDT AANGEWAKKERD. Teneinde de „rel" aan te wakkeren heeft de heer Basoeki Djiatiasmoro van het New Yorkse kantoor der Re publiek een schrijven gericht tot de voornaamste philatelistische organen, waarin hij heftig te keer gaat tegen de Nederlanders, die o.a. „Valse Re publikeinse zegels in omloop zouden hebben gebracht". Hij bestrijdt te vens de geldigheid van de Neder lands-Indische zegels, die hier met de overdruk ..Indonesia" worden ontvan gen. Daarvoor is dc marktprijs op het ogenblik nog twee keer zo hoog (per volledige serie van tien zegels) als voor de Republikeinse zegels. Maar de aanwijzingen gaan in de richting van een depreciatie van de Neder lands-Indonesische zegels tegenover een waardetoeneming der Republi keinse zegels. Het zou zijn nut hebben, indien een erkend Nederlands philatelistisch expert over deze zaak het contact met zijn Amerikaanse collga's zou op nemen. Nu het politieke clement in deze louter philatelistische kwestie zozeer op dc voorgrond is getreden, zou men er ook van officiële zijde goed aan doen de Amerikaanse post zegelverzamelaars met het Nedcrland- landse standpunt bekend te maken. In dc nabijheid van Johannesburg f/.uid-Afrika) liepen drie circtrlsciic ir 'inen op elkaar, waardoor Ti doden vielen. Vijftig mensen werden zwaar gewond, terwijl een groot aantal anderen lichte verwondingen opliepen. Het ongeluk gebeurde, doordal dc eerste trein plotseling voor een signaal moest stoppen. Detachement zal 3 maanden in Deventer instructie geven Voor tie eerste keer sedert de oorlog zijn er in Nederland een aantal Engelse luchtafweertroepen aangekomen, die drie maanden in Deven ter gestationneerd zullen zijn. In het kader van de algemene verded'* ging der landen van dc Westerse Unie zullen zy hel nieuwste Britse zwa re luchtafweergeschut aan het Nederlandse, leger demonstreren. De ver schillende methoden der beide legers zullen voorts vergeleken worden, teneinde deze te kunnen standaardiseren. Een weck geleden was onze Londense correspondent tegenwoordig bij dc laatste voorbereidende schietoefeningen van dit detachement, alvorens het naar Nederland vertrok. ben dit nieuwe geschut in Nederland te demonstreren en dat zij dus geen blijvend onderdeel van dc Neder landse verdediging zullen uitmaken. Aan het einde der drie maanden zul len zij met hun kanonnen naar Enge land terugkeren. Het bezoek is op verzoek van de Nederlandse legerstaf. De Britse troep bestaat uit 7 offi cieren. 3 onder-officieren en 120 man schappen. Zij staat onder liet com mando van majoor D. G. T. Horsford. Onder hun volledige uitrusting be vinden zich vier stuks 3.7 zwaar lucht afweergeschut van het allernieuwste type, voorzien van radar. Volgens ge- In een interview met generaal- majoor C. W. E. Heath, commandant van de eerste Britse luchtafweer- groep die o.a. ook voor de verde diging van Londen verantwoordelijk is legde deze er de nadruk op, dat de Britse troepen alleen tot taak heb- Diamanten gestolen. (Van onze correspondent) Ten nadele van dc Nederlandse Handel-Maatschappij is te Londen 'n pakje diamanten ter waarde van 20.000 gestolen uit een exportloods van de Britse luchtvaartmaatschappij B.C.A.C. te Cranford. 5 km. van het Londense vliegveld. Toen de B.CA.C.-bcdiende het pak je met de 86 geslepen stenen, bestemd voor verzending naar Singapore, wil de inschrijven kon hij het nergens meer vinden, ofschoon het nauwelijks tien minuten tevoren door Hambro's Bank was afgegeven. De dader moet op de hoogte zijn geweest, want de kostbare zending bestond uit een me talen doosje in een. blauw linnen zak je en zag er volkomen onopvallend uit. De politie doet thans uitgebreide nasporingen in Hattongarden, 'het Londense diamant-handelscentrum. Prins Bernhard luncht met generaal De Lattre de Tassigny. Prins Bernhard. die hedenmiddag in Parijs de luchtvaarttentoonstelling zal bezoeken, zal tevoren de lunch ge bruiken bij generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, chef van de Fran se generale Staf, inspecteur-generaal van het Franse landleger en opperbe velhebber der landstrijdkrachten van Westeuropa. Door hachée vergiftigd. Zaterdagnacht is het gezin van J. A. L. Z. In Den Haag, bestaan de uit man, vrouw en vier jonge kinderen, in een ziekenhuis opge nomen, nadat na het eten van een restant hachéc. vergiftigingsver schijnselen optraeden. Vermoedelijk is het .restant bedorven geweest. Zijn de kinderen klein, dan kan uit een couponnetje, of anders een japon van moeder, nog wel eens iets aardigs in elkaar getoverd worden. Maar wordt het kleutertje groot, nadert het de bakvislceftjjd of is het al een hele dame, dan is zo'n couponnetje vaak niet voldoende en het oude jurkje te klein. Dan is het de kunst, de jurk te laten meegroeien mef het meisje! Veel mogelijkheden z\jn hiervoor. Lint, of ook een bies gekleurde stof, kan in dwarsbanen in de rok worden gezet. Een ander goed idee waar van wy een soortgelijk model onlangs in de collectie van een onzer Neder landse confectiebedrijven ontmoetten geven we hierbij. Een schouderpas met aangeknipte mouwen, en onder aan de rok een baan van een materiaal, dat goed bij de jurk past het couponnetje kan toch weer dienst doen! - - zorgen voor de nodige lengte. Door het uit- schulpen van de jurk nemen wij bo vendien de indruk weg. alsof de jurk verlengd is. Wanneer nu bovendien een mooie garnering van borduursel op de japon wordt aangebracht denkt U eens aan Engels borduursel of aan plat borduursel! zat het heel moeilijk zijn, het oude schooljurkje terug te vinden in het elegante, modieuze jongedamesmodel ELSE DANAH. (Nadruk verboden). neraal-majoor Heath kunnen de snel ste vliegtuigen hiermee omlaag ge haald worden. NAAR BBLGIE Een identiek uitgeruste en 'even grote tweede Britse groep gaat tege lijkertijd naar België, en zal in Bras- schaat, bij Antwerpen, gelegerd wor den. eveneens voor drie maanden. Tot nu toe hebben van de landen al leen Nederland en België hierom ge vraagd. Gedurende deze oefendemonstratie te Sheringham. waarbij een op grote hoogte vliegende Beaufightcr van de R.A.F. "n doelwit achter zich aantrok met een snelheid van 250 mijl per uur vuurde dit nieuwe- luchtafweer geschut eerst „zichtbaar", d.w.z. zon der hulp der radar-instrumenten. Daarna, zo mogelijk zelfs nog accura- ter. school men geheel „blind", uit sluitend op de door radar aangegeven positie van het doelwit. Onder een oorverdovend lawaai werden er, telkens wanneer het BA F.-vliegtuig met zijn doelwit boven de zee verscheen, 17 salvo's met 28-pond granaten afgeschoten. Dij, geschut kan gemiddeld 25 schoten per minuut per kanon afvuren. Dc draagkracht vandit nieuwste type zwaar luchtaf weergeschut kan vanzelfsprekend niet gepubliceerd worden. Opmerkelijk was de geperfeo- tionneerdc samenwerking tussen Itet leger en de R.A.F. Facilitei ten voor pers. televisie en radio waren door hef leger tot in de fi nesses verzorgd, en deze oefen demonstratie neeft dan ook In Engeland alom de aandacht ge trokken. WIE KOMEN Tijdens hun verblijf in Deventer zullen de Britse militairen alleen plaatselijke verloven krijgen. Hun ge middelde leeftijd is tussen de 20 en 22 jaar en de meesten hunner zijn dienstplichtigen. Zij zullen in Neder lands geld betaald worden en zullen Nederlandse rantsoenen ontvangen. Allen zijn even enthousiast, dat zij voor deze taak zijn uitgezocht. Slechts drie man van de hele troep zijn reeds eerder in Nederland ge weest. alle drie sergeanten en be roepsmilitairen. Het zijn sergeant C. Caplin, uit Londen, die met de be vrijding op Z.-Beveland heeft gevoch ten en daar gewond werd.sergeant W. Wils uit Salisbury, die bij Nijmegen streed, en sergeant T. Scott uit Bel fast. Noord-Ierland, die bij 's-Herto- genbosch zijn sporen verdiende. Ser geant Scott zal, zodra hij tijd heeft, daar het graf van zijn beste vriend opzoeken, die in April 1945 bij den Bosch gesneuveld is. HOCKE Y-ENTHOUSIASTEN Dc drie sergeanten, evenals de meeste manschappen, zijn alle grote hockey-enthousiasten en hopen, dat er gelegenheid zal bestaan, dat zij in De venter tegen plaatselijke teams zullen kunnen uitkomen. Na hockey is voet bal hun uitverkoren sport. De troep kwam Zaterdag per trein Deventer aan. Hun vier stuks af weergeschut en verdere uitrusting ar riveerden op Maandag 9 Mei in De venter. De Engelse militairen zullen gele gerd worden in de Westenbergkazer ne té Schalkhaar, bij Deventer. (Nadruk verboden) FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 92 Mevrouw ^arsen liet zich totaal perplex op een stoel vallen. Tante Sabine grinnikte. Mevrouw Olafsen onderdrukte met moeite een glimlach. Reudcr en Beate keken elkaar aan. Eindelijk vond mevrouw Larsen haar spraak terug. „Is 't waar, Irene?" stamelde ze. Daar het inderdaad waar was, vier de men, ondanks alle vermoeidheid en geschokte zenuwen, nog een late ver loving met champagne en een paar koude schotels. Kareltje had daar met klem op aan gedrongen en men had hem dan ook in deze zijn zin moeten geven. Hij vertelde daarbij het relaas van hun avonturen, waarmee hij al ler medelijden opwekte. Alleen tante Sabine kneep in een onbewaakt ogen blik haar ogeri half dicht en keek me neer Schuch veelbetekenend aan. De ze echter nam zijn glas op, lachte ge heimzinnig en wijdde een dronk aan zijn brave pleegtante. Eindelijk begaf men zich ter ruste. Toen ook Reuder en Karei zich op hun kamer hadden teruggetrokken, zei laatstgenoemde verwijtend: „Eigenlijk heb je me nog helemaal niet gefeliciteerd. Felix". Waarop Reuder zijn vriend spon taan de hand toestak. „Ik doe het bij deze, kerel", zei hij, van ganser harte!" In deze nacht sliep Felix Reudcr rustiger dan ooit. Irene Larsen had zich verloofd. Dit hoofdstuk van zijn leven was nu voor goed afgesloten. Eindelijk voelde hij zich nu werkelijk vrij. HOOFDSTUK 13 De vacantietijd in de badplaats was ten einde. Men had er vele weken achtereen doorgebracht en in die tijd was Beate Mengelberg een ander mens geworden, dank zij vooral de zorg van Sabine Reuder. Ze zag er voller uit, want het was tante Sabine, niet tegenstaande Felix haar daarom had uitgelachen, inderdaad gelukt Beate niet onbelangrijk in gewicht te doen toenemen. Ze had nu blozende wan gen en ze kon hartelijk lachen, zo als een jong meisje dat op haar tijd ook moet kunnen. Ze bezat een col lectie keurige japonnen en wist deze met smaak te dragen. Ze sloop ook niet meer als een arme, onderdrukte verschoppelinge door de eetzaal, ze bloosde niet meer onmiddellijk, als een vreemde haar aansprak en ze had geleerd zonder een spoor van verle genheid voor haar eigen mening uit te komen. Ze was ook ongetwijfeld knapper geworden en als ze lachte, was ze be paald innemend. Dr. Felix Reuder deed alls moge lijke moeite Beate Mengelberg vaak aan het lachen te brengen, maar te genover hem was Beate nog altijd enigszins schuw en terughoudend. Dat was juffrouw Sabines énige zorg en ze besloot nu eens onomwon den met mevrouw Olafsen te praten. „Met die twee ben ik nog altijd maar niet in het reine", klaagde ze. „Dat ze van elkaar houden, staat voor mij vast, maar geen van beiden schijnt daar voor uit te durven komen. Af en toe maak ik me woedend over Felix en dan zou ik hem wel een duw wil len geven, dat hij zo in Bcates armen valt!" „Doe dat liever niet, Sabine", advi seerde haar vriendin. „Op een goeie dag zal het met die twee best in orde komen". Vooralsnog echter was het nog he lemaal niét in orde. Meyrouw Larsen. Irene en de overgelukkige Kareltje Schuch vertrokken naar dc hoofd stad, waar laatstgenoemde met grote voortvarendheid de nodige maatrege len voor de huwelijksplechtigheid be gon te treffen. Vóór hun vertrek had Beate nog een onderhoud met haar tante. Me vrouw Larsen had een paar toespelin gen gemaakt, dat Irene zo verschrik kelijk arm was en eigenlijk geen be hoorlijke uitzet had. Deze opmerking was bij de fijngevoelige Beate op vruchtbare bodem gevallen. Ze over handigde haar tante een cheque, welks bedrag een kleur van blijdschap op mevrouw Larsens wangen toverde cn deze zelfs een beetje beschaamd maakte. „Eigenlijk kan ik dat niet aanne men", zei ze verlegen, en met zeld zame oprechtheid voegde ze er in ge dachten aan toe: „Eigenlijk heb ik zoveel grootmoedigheid van Beate Mengelberg helemaal niet verdiend". „Neemt u 't maar. ik geef het graag, tante", zei Beate eenvoudig. Waarop mevrouw Larsen gemeend had niet langer te mogen weigeren en Beate dringend verzocht 'als getuige bij Irene's huwelyk le willen optre den. hetgeen deze had toegezegd. Na het vertrek der anderen slo ten Beate. Sabine Reuder en Felix zich nog hechter aaneen. Zij maak ten verre wandelingen en autotoch ten en babbelden urenlang met elkaar. Mevrouw Olafsen maakte eveneens deel uit van het gezelschap, tot ook zij op zekere dag haar koffers be gon te pakken. „Ik heb nu lang genoeg geluierd", zei ze. „Ik begin naar huis te ver langen". „Maar van de winter moet je een paar maanden bij mij komen logeren", zei tante Sabine met klem. „Ik moet cr niet aan denken, dat ik dan weer geheel alleen in Hasselfeurde zal zit ten. Dan hebben we volop gelegen heid met elkaar nog eens over vroe ger te pratenA X Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3