N NIEUWS UIT ZEELAND WAAR DE GRONDEIGENAREN OP WALCHEREN AAN TOE ZIJN Rendement slechts 1 a 2% Amsterdam-Brussel electrisch EELTGEZWELLEN TJiefarirae 4 t GEMEENTEBEGROTING KOMT WOENSDAG IN BEHANDELING IEUWS in een O T E D O P WALCHEREN Een Zeeuw leidde het Rode Kruis-werk in Indië .SNIPPERS jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 MEI 1949 Rijkshulp noodzakelijk. ïn de vergadering van de Polder "Walcheren van 25 September 1948 kwam naar aanleiding van de verho- ging van het dijkgeschot de wenselijk heid naar voren om door een commis sie uit de commissarissen een rap port te laten opmaken, waardoor de aandacht van de Regering op de spe ciale noodtoestand, van de Walcherse grondeigenaars zou worden gevestigd en in de daarop volgende Commissa- rissenvergadering werd deze commis sie benoemd, bestaande uit de Com missarissen J. Bosselaar, J. L. van der Harst. mr. P. Loeff, K. J. van Loo en Z. Maljaars, welke commissie terstond een inleidende bespreking hield en vervolgens vergaderde op 28 Januari 1949 en 5 Mei 1949, nadat de leden de gelegenheid hadden gehad om diverse gevallen onder ogen te zien. Deze commissie heeft thans haar rapport gepubliceerd. Als uitgangspunt nemende de ver hoging van het dijkgeschot met ƒ8.per hectare, oordeelde de commissie, dat de gevolgen dezer verhoging speciaal moesten worden bezien ten aanzien van de eigena ren van de ongebouwde eigendom, waarbij de commissie tot de con clusie kwam. dat er van een rede lijk rendement voor eigenaren- verpachters van hofsteden en lan derijen thans in de meeste gevallen geen sprake meer is en dat deze toestand nog zeer zal verergeren als de in het uitzicht gestelde ver-- dere verhoging van het dijkgeschot zal worden geëffectueerd. Dit blijkt uit tien voorbeelden van opbrengsten van onroerede goederen, gelegen in verschillende Walcherse gemeenten. Het rendement varieert van 1% tot 2,06%. Benelux-commissie vóór. In een te Maastricht gehouden verga dering van de Benelux-spoorwrgcommis- sie is met algemene stemmen de wens ge uit. dat in de toekomst ln aansluiting op de electrificatie van het baanvak DordrechtRoosendaal ook het traject Roosendaal—Antwerpen geëlcctrificcerd wordt, zodat een vaste electrische trein verbinding ontstaat tussen Amsterdam en Brussel. Men zag tevens onder het oog de mo gelijkheid ter vergemakkelijking van het toerisme tussen de drie landen het op onthoud aan de grenzen alsnog belang rijk te verbeteren, speciaal wat de dou anecontrole aan de Nederlandse grenssta tions betreft. Speciale Benelux-trcinen voor toerisme zullen op initiatief van de commissie worden ingelegd. „Willem Barendsz" terug van derde Zuidpoolreis. Zondag is de drijvende traanfabriek ..Willem Barendsz" in Amsterdam terug gekeerd. waarmede het zijn derde Zuid- poolexpeditie, die uit en thuis bijna zeven maanden duurde, heeft, volbracht. In totaal werden 17.507 ton walvistraan en 694 ton spermolic geproduceerd, het geen meer is dan in het voorafgaande sei zoen. toen 13.033 ton traan en 1176 ton spermolic uit de walvissen cn potvissen werd gehaald. Het schip bracht evenwel niet de gehele traanproducUe mee naar huls. want 10.044 ton traan was vooraf reeds door de tankboot „Mijdrecht" naar Rotterdam gebracht. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon Landmacht: Korp B. J. Kronenberg, Zwartsluis; sold. w. A. Visch, Warmond; sold. Ie kl. C. van Zee, Herwijnen; vaandrig D. van Nieuwenhuizen. Baarn; sold. Ie kl. J. W. A. Dols. Munstergeleen: sold. Ie kl. H. Dijkstra, Eenrum; sold. Ie kl. J. Meerdink. Leeuwarden; korp. F. M. van Oort Nijmegen; sold. Ie kl. B. Plasmeijer, Sassenheim: serg. P. A. Pouwels. Oeffeit; sold. F. M. N. M. Vermeulen, Son; le It. J. Remijnse, Wolphaartsdijk. (Ingezonden mededeling). Aan de grote teen. Hebt U een eeltknobbel of eeltge- zwel aan de voet? Hier is 'n middel dat de ptfn verjaagt, de ontsteking opheft, de opzwelling vermindert en de misvormde teen zijn normale stand doet hernemen Dit goede middel, de beroemde Franse ..Dalot Balsem" ia nu ook weer in Nederland ver krijgbaar. Vraagt Dalot Balsem aan uw apotheker of drogist, prijs 2.50 per tube. (Ingezonden mededeling). Vier beroemde genees middelen tegen pijnen Wannetrzwart hoofdpijn, hevige rheumatische of andere pijnen U Hot leven moeilijk maken, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die elk stuk voor stuk in de hele wereld al beroemd zijn. Het belpt ook dan, wanneer een ander middel geen baat brengt. i._j; pun£m urctv iouunai hcj\ Deze voorbeelden, waarbij is uitge gaan van het verhoogde dijkgeschot over 1949 zouden met honderden an dere 'zijn uit te breiden. Zij zijn slechts steekproeven, maar er blijkt uit. dat het kapitaal geïnverteerd in onroerend goed op Walcheren ab soluut onvoldoende rendement geeft. In de hierboven genoemde gevallen varieert dit voor hofsteden tussen 1 en 1.42% en voor los land tussen 1.53 en 2.06%. Bij het nemen van meer voorbeelden zou echter blijken, dat het.rendement van los land over het algemeen hoger zal komen te liggen, dan in de hier vermelde gevallen. GROTE MOEILIJKHEDEN. Het is duidelijk, dat mensen, die van de opbrengst van onroerend goed op Walcheren moeten leven thans in grote moeilijkheden verkeren, welke vrijwel onoverkomelijk zullen wor den. als het dijkgeschot wederom moet worden verhoogd. Voor eigenaars-gebruikers geldt mutatis mutandis hetzelfde. In enkele gevallen zou voor goede gronden een verhoging van pacht mo gelijk zijn. maar de moeilijkheid is, dat de Grondkamer voor Zeeland over het algemeen te weinig reke ning houdt met het kwaliteitsverschil, waardoor verhoging van pacht in ge vallen waar zulks redelijk zou zijn. wordt verhinderd. Over het algemeen zal echter de grond op Walcheren niet meer kun nen opbrengen dan deze thans doet. Het dijkgeschot zal dus niet verder verhoogd kunnen worden en als enige mogelijkheid om de verhoogde, uit gaven te financieren, ziet ook deze commissie een bijdrage van het Rijk BIJ GEBREK AAN BETER. Op een persconferentie die de schrijver Erskine Caldwell bij zyn aankomst in Oslo hield, verklaarde hij: „ik ben auteur geworden, omdat dit het enige vak is. dat ik aan kan. Voor an dere baantjes deug ik niet". Caldwell heeft een aantal „best sellers" op zijn naam staan, zoals: „Trouble in July", ..Tobacea Road". „Gods little Acre" enz. Zijn boeken behandelen in hoofdzaak het leven van de ar me blanke bevolking in de sta ten van Zuid-Amerika. Cald well deelde de pers verder me de. te geloven, dat de apti-dis- criminatiepolitiek van president Truman goede resultaten zou af werpen. Stucadoors dreigen met landelijke staking. Het ultimatum, dat de stucadoors aan het College van Rijksbemiddc- laars hebben gesteld, loopt heden af. Wanneer niet aan de eisen wordt vol daan. wordt verwacht, dat de stuca doors landelijk in staking zullen gaan. Deze staking zoudan ongeveer 6000 personen omvatten. De stucadoors eisen een basisloon van ƒ67.50 bruto en afschaffing van het uniforme ontslag-bewijs. In Den Haag wordt reeds gestaakt, doch de Christelijke en Katholieke bonden en het N.V.V. staan er niet achter. Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. Veiling week 2 Mei—7 Mei 1949. Uxpnrtgarnalen 262 kg.: 701.16; Han delsgarnalen 107 kg.: 51: Pellerijgarnalen 54 kg.: 45: Schar 1983 kg.: 15—48: Bot 1749 kg.: 14—31; Schol 2916 kg.: 17—40; Wijting 803 kg.: 7—30; Middeltong 77 kg.: 1.60 2.'0; Kleine tong 308 kg.: 42—700: Rog Tl kg.: 9—14: Griet 5 kg.: 1.10; Kabeljauw 230 kg.: 44—76. RAADSTUKKEN GOES Alsnog f 1000 voor culturele doeleinden. Woensdagmiddag half twee komt de Goese gemeenteraad in openbare verga dering bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting voor 1949. De financleele commissie heeft de be groting alsmede de bedrijfsbegrotingen bestudeerd. Ten aanzien van verschillende posten maakt zij nog enkele opmerkingen, die in een tegelijk aan-de raad toegezonden nota van B. en W. worden beantwoord. VERBETERING HOOFDVER KEERSWEG. Met leedwezen nam de commissie ken nis van de mededeling dat de verbetering van de hoofdverkeersweg door Goes voor 1949 niet in dc begroting werd opge nomen. omdat dit werk toch niet in dit jaar uitgevoerd zal kunnen worden. De hoofdreden hiervan is wel. dat in de Rijksbegroting voor 1949 geen subsidie in de kosten van verbetering zijn opgeno men. terwijl ook de gemeentebegroting geen ruimte zou bieden voor het ramen van de rente cn aflossing voor de te slui ten geldlening. De commissie stelde de vraag of hel niet mogelijk was het werk in 1949 reeds te doen uitvoeren, in af wachting van de raming op de Rijksbe groting 1950 van het subsidie in de kos ten. Het bezwaar dat de begroting geen ruimte biedt voor rente en aflossing van de geldlening meent de commissie als vervallen te kunnen beschouwen nu het exploitatietekort van het Gasthuis cn het mitsdien door de gemeente te dekken te kort door de hogere verpleegprljzen f 26 a f 27.000 minder zal zijn. B. en W. zijn eveneens van mening dat het verkeer langs de hoofdverkeersweg niet van gevaar ontbloot is. Zij willen trachten dit bezwaar te ondervangen door het plaatsen van waarschuwingsborden. Er kan echter niet met de verbetering begonnen worden vóórdat een post op de Rijksbegroting hiervoor uitgetrokken is. Dc prikkel voor Waterstaat om zodra mogelijk een bedrag uit te trekken, zou dan verdwenen zijn en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de gemeente nog jaren op haar subsidie zou moeten wach ten met als gevolg een belangrijk rente verlies. waarvoor dekking zou moeten worden gezocht. Wat betreft de hogere verplecgprijzen van het Gasthuis, houden B. en W. de meerdere opbrengst op f 20,000. Teneinde goedkeuring op de begroting te verkrij gen zal dit bedrag voor het overgrote deel wel naar de kapitaaldienst moeten wor den overgebracht voor het vormen van een reserve tot dekking van de oude te korten. SUBSIDIE BIJZ. BEWAARSCHOLEN Met het voorstel van B. en W. om de subsidie van dc bijz. bewaarscholen te verhogen van f 15 tot f 25 per leerling kan commissie zich verenigen, doch daarnaast wenst zij een herziening van de subsidie aan de Chr. Bewaarschool voor aflossing van geldleningen, daar deze school op nieuw schuld moest maken voor herstel van oorlogs- en bezettingsschade welke niet geheel vergoed zal worden. Ook nam dq commissie met enige ver wondering kennis van de mededeling van B. en W. dat het subsidie voor de bijz. bewaarscholen gekoppeld is aan de sub sidies en bijdragen voor culturele doel einden. Tengevolge van de daling van de Gasthuistekort is er h.i. ook geen reden meer aanwezig om deze twee verschillen de uitgaafposten tegen elkander af te we gen. B. en W. hebben Inlichtingen ingewon nen waarbil bleek dat de Chr. Bewaar school een lening van I 50.000 heeft moe ten aangaan. De rente voor '49 ad f 1750 zal ln de subsidie worden opgenomen. Voor subsidies of bijdragen voor cultu rele doeleinden is alsnog een bedrgg van f 1000 op de begroting gebracht. Naar aanleiding van een opmerking van de financ, commissie om de presen tiegelden voor leden van het stembureaux te wijzigen, in verband met de gestegen lonen en loonderving hebben B. cn W. de desbetreffende post verhoogd. Met het Isr. Kerkgenootschap te Mid delburg zal op verzoek van de commissie in overleg worden getreden omtrent het in orde brengen van de aan dit kerk genootschap toebehorende bijzondere be graafplaats grenzende aan de alg. be graafplaats. B. en W. zullen ook een onderzoek in- I stellen naar de mogelijkheid in de kosten I van aankoop van een autospuit en een I lader, een bijdrage te krijgen van brand- waarborgmaatschappijen. PARKEERTERREIN. B. cn W. stellen tenslotte voor thans over te gaan tot verbetering van het par- 1 keerterrcln aan de Koepoort. In dc be groting '47 was hiervoor een bedrag van f 30.000 uitgetrokken, doch thans zal hiervoor f 36.000 geraamd moeten wor den. Dc autobusondernemers zullen door be taling van een verhoogd staangeld in de kosten dienen bij te dragen, terwijl het te bouwen wachtlokaal ook pacht van de exploitant zal opbrengen. XSTR A AT VERLICHTING. Voorgesteld wordt de begroting 1948 te wijzigen in verband met een verandering van de straatverlichting. Destijds werd in verband met de'gasrantsoenering op som mige punten een noodvoorziening getrof fen door het aanbreengen van electr. straatverlichting. Het gasbedrijf kan we gers gebrek aan materialen het aantal gaslantaarns niet uitbreiden, terwijl de P. Z.E.M. de bovengrondse leidingen, die gevar gaan opleveren, zou wille oprui men. Het ligt nu in de bedoeling op plaat sen waar in de kabels anders voor straat verlichting aanwezig zijn. de gasverlich ting door electrische te vervangen en op andere plaatsen waar nu electr. lantaarns zijn. dc gaslantaarns weer in orde te ma ken. Met deze verandering is een bedrag van f 4000 gemoeid. GASLEVERING. Meermalen komt het voor dat een gas- verbruiker overgaat tot electr. koken. In de regel wordt echter bezwaar gemaakt tegen het wegnemen van de gasmeter óm bij event, uitvallen van elctr. stroom op gas te kunnen koken. De afschrijving van de gasmeters en onderhoud komen dan geheel ten laste van het gasbedrijf, ter wijl er vrijwel geen inkomsten tegenover staan. De raad wordt daarom in overwe ging gegeven in de betreffende verorde ning de voorwaarde op te nemen dat de gasverbruiker een gasverbruik van ten minste 78 m3 per jaar moet waarborgen. Bij minder gebruik moet toch 78 m3 wor den betaald. CURATORIUM GYMN. AFD. R.H.B.S. In verband met voortdurende groei van zijn ambtelijke werkzaamheden heeft De ken R. M. A. Nieveen van Dijkum ont slag gevraagd als lid van het college van Curatoren der Gymnasiale afd. van de R. H.B.S. Voorgesteld wordt dit ontslag eer vol te verlenen. Bij K. B. is gratie verleend aan Jan Visser, veroordeeld te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Bij de vertoning van de film .Het IJzeren Gordijn" in het Beurstheater te Groningen is het tot rustverstoringen ge komen. De constituerende vergadering te Bonn heeft besloten dat de nieuwe fede rale republiek Duitsland weer de zwart- rood-gouden vlag zal voeren. Zaterdag heeft het Franse luchtvaart- personeel weer eens 24 uur gestaakt om loonsverhoging af te dwingen. Amerikaanse soldaten hebben 15 schilderijen van Cezanne. Monet. Renoir en Corot ontdekt op een boerderij in Beieren. Zij waren tijdens de oorlog in Frankrijk gestolen. tie. Het tribunaal van Hanoi heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de ex- keizer van Annam. Boa Dai, die binnen kort hoofd zou worden van de nieuwe staat Vietnam. Bandieten roofden ?ond»g uit een drukkerij te Parijs 112 mlTUoen francs. Een goede buitl De daders zijn onvind baar. De Russen zijn bezig zich de ene uitvinding na de andere toe te eigenen. Nu beweren zij weer. dat een Russische studente. Kotelnikof. destijds de parachu te heeft uitgevonden. Een Flensburgse zakenman heeft plannen om fn de Britse zóne van Duits land „onschuldige" stierengevechten te organiseren. De dierenbescherming heeft geprotesteerd. De 75-jarigee leider der Roemeense boerenpartij. Maniu, en de vice-voorzitter. Mihllache. zullen hun vonnis, levenslang, moeten uitzitten, daar hun beroep ver worpen U. Kon. Mij. De Schelde importeert hoge druk stoomketels uit U.S-A. Zes en twintig, uit negen Europese landen afkomstige ingenieurs, werk zaam op het gebied van de electrici- teitsvoorziening in de landen, die aan het plan-Marshall deelnemen, maken thans een studiereis door de V.S., op uitnodiging van de E.C.A. te Washington, als onderdeel van een programma voor technische hulp. Van Nederlandze zijde nemen hier aan deel ir. Bakker, directeur-gene raal van de energievoorziening, dr. ir. van Berckel en ir. Zuidweg. Onlangs is ook een bez^k gebracht aan de fabrieken van de „Combustion Engineering and superheater Cy" te Chattanooga, waar de vervaardiging van hoge druk-stoomketels werd be zichtigd. In deze fabriek zijn thans bijna twee ketels gereed, bestemd voor de uitbreiding van de electrische cen trale van de Staatsmijn Emma. Deze ketels zullen de grootste zijn. die tot nu toe in Nederland zijn opgesteld. De stoomproductie bedraagt 165.000 kg per uur, bij een druk ven 100 atmos feer. Voorts is bij deze fabriek de be stelling geplaatst voor de ketels van de Amer-centrale te Geertruiden- burg. die gefinancierd zullen wor den uit de Marshall-hulp. Hoofdaan nemer voor deze opdrachten is de j Koninklijke Maatschappij „De.Schel de" te Vlissingen. „Draagt Elkanders Lasten" vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderden ln de „Prins van Oranje" te Goes onder leiding vcan de heer Fossen uit Bergen op Zoom de vertegenwoordigers der plaatselijke Zeeuwse commissies van „Draagt Elkan ders Lasten" het T.B.C.-fonds van de Chr. Vakbeweging. De districtsbestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer A. C. Bensen uit Eidhoven lichtte de taak van dit fonds toe, dat een sterke uitbreiding heeft gekregen. Er is veel geld nodig, daarom zal getracht worden in de maand September een bedrag van f 200.000.—, b(jeen te krijgen. De actie daarvoor werd breedvoerig besproken. De vertegenwoor digers kregen de opdracht om de plaat selijke commissies spoedig bijeen te roe pen. teneinde een werkplan op te zetten. De Marinierskapel naar Oostburg. De driedaagse tentoonstelling van de Mij. van Ooft- en Tuinbouw, die in September te Oostburg zal opge luisterd worden met tal van attracties. Het is de Plaatselijke Gemeenschap Oostburg, met aan het hoofd burge meester mr. K. Hoekzema, thans ge lukt. de toezegging .te verkrijgen, dat dc Kon. Marinierskapel uit Rotterdam 11 September naar Oostburg zal ko men, om op deze tentoonstelling te spelen. Het is, zover wij weten, de eerste maal, dat de Marinierskapel, naar West Zeeuw sch-Vlaanderen komt en deze attractie zal ongetwij feld bijzonder op prijs worden ge steld. Middelburg BUURTVERENIGING VIERDE JUBILEUM. Donderdag heeft de buurtvereniging Lange Giststraat te Middelburg haar 20-jarig jubileum gevierd, 's Middags waren kinderspelen georganiseerd, die ten gevolge van de regen in de Graanbeurs moesten worden gehou den. 's Avonds was er in Zaal Mon- taan een feestavond, voorafgegaan door een korte bestuursvergadering. Er werd een nieuw bestuur gekozen en de heer L. Schouten werd tot voor zitter benoemd. De aftredende voor zitter. de heer A. J. van Miert, kreeg als dank voor zijn vele verdiensten voor de vereniging sigaren aangebo den en zijn echtgenote bloemen, ter wijl ook de andere aftredende be stuursleden werden gehuldigd. Het centraal bestuur van de Kon. vereni ging ..Uit het Volk voor het Volk", waarbij de buurtvereniging is aange sloten. had bloemen gezonden en liet zich door drie leden vertegenwoordi gen. De voorzitter, de heer L. A. Schenk, hield een hartelijk speechje. waarin hij de jubilerende vereniging nog een langdurig bestaan toewenste. Hierna begon de feestavond, die een geanimeerd verloop had, niet het minst door het optreden van „Adve- do" met een cabaretprogramma. De leiding van dit gedeelte van de avond, dat veel weghad van een gezellig huiselijk festijn, berustte bij de heer Th. Alofs. CONCERT VOOR G EDETINEERDEN. De stichting van kunstenaars „Pro Deo, Pro Arti et Humanitate", die zich ten doel steft kunst tc brengen aan hen, die door bijzondere omstan digheden buiten het normaal maat schappelijk verkeer staan, gaf voor dc gedetineerden in het Huis van Bewaring te Middelburg een uitvoe ring. Na een korte inleiding werden o.m. liederen van Brahms en Schu bert op zeer verdienstelijke wijze op de piano, quatre-mains bespeeld, ten gehore gebracht. De heer Paul Boswinkel, bestuurder van de stich- KERKNIEUWS AFSCHEID DS. J. HINDRIKS Zondagavond nam ds. J. Hindriks, Gerf. pred. te Vlissingen, wegens ver trek naar de Geref. Kerk C. te Rot terdam, afscheid van zijn gemeente. Z. Eerw. deed dit met een predikatie over 2 Thess. 2 16 en 17, waarvan het hoofdthema was: De eeuwige vertroosting en hoop.- Spr. behandel de achtereenvolgens: le van wie deze uitgaan, 2e wat ze inhouden en 3e wat ze garanderen. Aan het einde van deze predikatie, die door de zeer talrijke aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd, bracht de scheidende herder en leraar hartelijk dank aan zijn ge meente voor de liefde welke hij met zijn vrouw in de 3 jaar van zijn ver blijf te Vlissingen steeds heeft mogen ondervinden. De gemeente heeft hem als op de handen gedragen en zij was voor hem: ..Zijn blijdschap en kroon". Ds. Hindriks werd toegesproken door ds. S. van Wouwe te Seroosker- ke namens de classis Middelburg en door de vice-voorzitter van de ker- keraad, de heer J. J. Laernoes. De eerste spreker herdacht het vele werk van ds. Hindriks in clas sicaal verband, terwijl de heer Laer noes wees op de zegenrijke arbeid van de scheidende predikant in de gemeente cn op het werk onder de buitenkerkelijken vnl. door zijn pre diking op het Bellamypark. Op zijn verzoek zong de gemeente Psalm 121 1 en 4. Niet alleen van de zijde der ge meente was de belangstelling zeer groot, doch ook van andere Geref. Kerken op Walcheren waren vele predikanten en ambtsdragers tegen woordig. Verschillende Zondagen toch sprak ds. Hindriks ook nog voor an dere gemeenten in een middagdienst. Verder woonden deze afscheids- dienst bij de heren M. A. van Pope- ring, W. Poppe, wethouders en de ge meente-secretaris A. de Beijl namens het gemeentebestuur van Vlissingen, afgevaardigden van alle Protestantse Kerken en het Leger des Heils en van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda". Na de dienst namen zeer velen in het Jeugdgebouw met een handdruk afscheid van ds. en mevr. Hindriks. NED. HEV. KERK. Bedankt voor Ritthem cand.-hulppredi- ker J. R. H. Rcidcma te Zoetenvoude. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Vlissingen ds. D. Henstra te Broek op Langendljk, ds. J. H. Velema te Bunschoten. ting, zong liederen, die zeer in de smaak vielen. Allen stemden na af loop in met de dankwoorden, gespro ken door de directeur. Het ligt in het voornemen derge lijke uitvoeringen op regelmatige tij den te geven. Vlissingen UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bonkaarten zal te Vlissingen in het Havendorp plaats hebben voor niet-zelfverzor- gers op Dinsdag 10 Mei. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z. FEESTAVOND KAJOTTERS. Voor de tweede maal sinds haar oprichting heeft de Kath. Arb. Jeugd organisatie een feestavond gegeven in ..Concordia" te Vlissingen. De bij eenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer Henk Saaij. Als conferencier fungeerde de heer C. van Dijk, die op originele wijze de diverse nummers aankondigde. Eerst trad voor het voetlicht, Theo de Vries uit Middelburg, die op zijn accordeon Vbrscheidene nummers ten gehore bracht. De jeugdige accorde- nist oogstte telkens een dankbaar applaus. Verder werden opgevoerd de klucht „Het examen" én het to neelspel „De huistiran". Beide stuk-( jes werden goed vertolkt, en de spe-' Iers mochten zich in een luid en langdurig applaus verheugen. De avond werd verder besloten met een gezellig bal. Oostkapelle SUBSIDIE VOOR „CRESCENDO". Dinsdagavond vergaderde de raad van Oostkapelle. Besloten werd van de heer mr. P. Loeff c.s. aan te ko pen enkele terreinen langs het Baan tje en achter de o.l. school voor weg aanleg en bouwterrein. De voorzitter deelde mede, dat met de overige grondeigenaren een voorlopig koop contract is getekend. De raad besloot een kasgeldlening te sluiten, ter voorziening in de be hoefte van kasgelden. De geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid K. Melis, werd in orde bevonden. Vastgesteld werd de rekening voor het dienstjaar 1947. Besloten werd, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten aan de mu ziekvereniging „Crescendo" een sub sidie van 100 te verstekken, ter gelegenheid van het door haar te or ganiseren concours. Wethouder Paardekooper verzocht aantekening dat hij tegen heeft gestemd. Veere CAN DID ATEN C.H.U. Tijdens een vergadering van de C.H. U. te Veere, werden de volgende can- didaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing gesteld. 1. S. Kodde; 2. J. Mesu; 3. M. C. Commelin; 4. P. Hou terman; 5. J. C. Koelman; 6. C. d. Jonge en 6. W. d. Buck Cz. ZANGUITVOERING. Donderdagavond werd door de Gemengd Christelijke Zangvereniging „Valerius" te Veeré in de Geref. Kerk. een zanguitvoe ring gegeven ter gelegenheid van de be vrijdingsfeestelijkheden. Het geheel stond onder leiding van de directeur, de heer W. Gast. Koudekerke STILLE OMGANG. Ook te Koudekerke werd Woensdag avond de „Stille omgang" gehouden. Er werden bloemen gelegd op de graven van de omgekomen burgers. Het muziekcorps „Voorwaarts" speelde hierna twee cou pletten van het Wilhelmus. Hierna was er zang van het gemengd koor „Zang- lust". Na een ogenblik stilte zongen daar na allen Gezang 179. In de Ned. Herv. kerk werd een her denkingsdienst gehouden, waar gesproken werd door ds. A. Elshout en ds. L. D. van Dijl. Domburg STILLE OMGANG. Ook te Domburg zyn de gévalle nen herdacht Burgemeester jhr. Ir. H. L. Boogaért legde namens het gemeentebestuur kransen op de gra ven van de gesneuvelde Franse mili tairen en van de omgekomen inwo ners, waarna een stille omgang werd gemaakt. In de straten hingen de vlaggen halfstoks. CANDIDATENLUST P.V.(LA. De heer C. Geldof te Domburg, die als eerste op de candidatenlljst van de P.v.d. A. was geplaatst, zal dit jaar nog geen zitting in de gemeenteraad kunnen ne men. omdat hij nog niet in de gemeente woonachtig is, wat een gevolg is van de evacuatie. Hij werd nu als vierde ge plaatst op de lijst. De namen van de eer ste vier. die op de candidatenlijst voorko men. luiden: 1 P. Brand: 2 L. Dourlijn; 3 P. Provoost Johz. en 4 C. Géldof. Dr. W. B. Doorenbos repatrieert. Toen in 1945 Indonesië werd bevrijd heeft de leiding van het Nederlandse Rode Kruis begrepen, dat daar heel veel werk voor het Rode Kruis was te doen. Voor de leiding van dit werk werd een beroep gedaan op een Zeeuw, namelijk dr. W. B. Doorenbos. afkomstig van Mid delburg en wonend bij Zutphen. Hij was bekend met Rode Kruis-arbeid, want in de laatste jaren van de eerste wereldoorlog, werkte hij bij de Neder landse ambulance in Parijs. Hij was ook bekend met Indonesië, want gedurende 15 jaren was hij verbonden aan een hos pitaal op Noord Sumatra. In September 1945 verliet dr. Dooren bos. die toen schoolarts te Zutphen was, Nederland om voorlopig voor één jaar in de functie van kolonel de leiding van het Rode Kruiswerk in Indonesië op zich te nemen. De omstandigheden maakten het nodig, dat hij 3'/a jaar in Indonesië bleef. Thans heeft hij zijn taak neergelegd en binnenkort zal hij repatriëren. Dr. Doorenbos kan terugzien op een groot werk. .dat door hem is verricht en waar aan vele duizenden hun leven hebben te danken. Het anatal doktoren, verpleegsters en verplegers, dat onder zijn ledling arbeid de steeg zelfs tot 1100. Op 1 Jan. j.L had den zij 5 millioen behandelingen van zie ken verricht, Thans werken nog 350 man verdeeld over 12 teams voor het Ned. Rode Kruis in Indonesië, maar het werk wordt geleidelijk aan andere instanties overgedragen. Een ere-saluut aan deze Zeeuw, die uit prachtige werk in Indonesië organiseerde, is zeker op zijn plaats. WEINIG MOSSELZAAD. Schreven wij Donderdag j.l. dat slechts één motorvaartuig met mosselzaad van de Waddenzee was gearriveerd, en dat een zwaluw nog geen zomer maakte, Vrijdag en Zaterdag kwamen verscheidene sche pen met een hele of halve vracht mossel zaad binnen. Velen visten op plaatsen, waar twee jaar geleden ook al mossel zaad werd aangetroffen, zodat het aange voerde mosselzaad groot van stuk is. In totaal arriveerden 30 vaartuigen, met een gezamenlijke aanvoer van 9000 ton nen. In andere jaren bedroeg de aanvoer de eerste week dikwijls 40 45.000 tonnen, waarbij het zaad dan nog van veel betere kwaliteit was. Nieuw veilingsgebouw ie Krabbendijke. Naar wij vernemen zal Woensdag 18 Mei a.s. het nieuwe veilingsge- bomv van de Veilingsvereniging Krabbendijke officieel worden ge opend. Bijenmarkt in Zeeland, De vereniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, afd. N. en Z. Beveland, besloot in haar Zater dag te Goes gehouden jaarvergade ring, in het a.s. najaar of volgend voorjaar een bijenmarkt op Z. Béve- land te organiseren. WAARDE KRIJGT EEN BUSVERBINDING. In de gemeente Waarde zijn thans de bekende bordjes „bushalte" geplaatst, nu met ingang van 15 Mei a.s.- Waarde ook wordt opgenomeh in de busdienst. Het behoeft een betoog, dat deze - verkeers- voorzienlng in Waarde met vreugde wo.rdt begroet. Er is enige stagnatie bij het "be straten van de hoofdweg, zodat er in den beginne nog wel enige wijzigingen, nodig zullen zijn. Gehoopt wordt, dat er ten- spoedigste meer steen aangevoerd zal worden, want eerst dan zal de nieuwe hoofdweg gereed kunnen komen. Ook met de verbetering van de Plattcn- dijk tot aan de Weel is een begin gemaakt Wat de wegen betreft zal Waarde dus niet achterblijven. WEDVLUCHT. De Zeeuwse concourscombinatie van Zaterdagvliegers (Z.C.C.). hield een con- coursvluëht vanuit Vilvoorde, waaraan met 732 duiven werd deelgenomen. De eerste 20 geplaatsten waren: 1. 3 W. N. Walraven. Middelburg: 2. C. Pou- wer, Veere: 4. A. J. Koeyers, St. Lau rens; 5. P. Deurloo, Nieuwdorp:6. M. Minnaard. Yerseke; 7, 13 Gebr. Nieuwen- huize, Borssele; 8. R. Dirvcn. Middelburg; 9. J. Sturm, Colijnsplaat; 10. A. Wage- maker. Tholcn: 11. D. A van Drtel, Ond- Vossemeer; 12. 15. 18 E. G, H. Graafhuis. Middelburg: 14, M. C. Lamper. Yerseke; 16. 19 C. de Koeijer. Yerseke; 17. J. J. van Oeveren, Yerseke; 20. H. A. Polvliet, Middelburg. KREEFTENVEILING. Op de te Yerseke gehouden kreef tenveiling werden ongeveer 250 kg. kreeften aangeboden. De prijs liep van 8.50 tot 8.75. De heer S. F. Alberts te Arnemuiden slaagde te Goes voor he texamen scheids rechter korfbal, terwijl de heer M. Mar- teijn voor dit examen voorwaardelijk slaagde. Voor het candidaatsexamen theologie n de Vrije Universiteit slaagde J. Cön- e Axel. Officiële publicaties. De voorzitter van het hoofdstembu reau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat het hoofdstembureau op 10 Mei a.s. des mm. 5.15 uur. in het gemeentehuis een open bare zitting zal houden, waarin beslist zal worden over de geldigheid der op 10 Mei 1949 ingeleverde lijsten van candidatèn en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candidatèn. Vlissingen, 7 Mei 1949. MIDDELBURG. Maandag Eelctro: Iris (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg; Gifhandel in Shanghai (14 j.). 8 uur. Dinsdag Huishoudschool: Off. opening U.V.V.-poppen- en spcelgoedtentoon- stelling, 8 uur; Eelctro: Boefjes (14 j.), 7 en 945 uur. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra, „Dltte, een mensen kind", 7 en 9 uur; Luxor. „Gifhandel in Shanghai", 8 uur. Dinsdag, Alhambra. ..Ditte". 7 en 9 uur: Luxor, „Het begon met moord". 8 uur; Concertgebouw, vergadering Middenstandstwrtij. 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2