PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De overeenstemming te Batavia Grond op Walcheren onrendabel M BILT Eindelijk de weg voor een definitieve oplossing gebaand BEVINBEZOEKT BERLIJN DE ZEEUWSE V.P.R.O.-LANDDAG 192e Jaargang - No. 107 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F, van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalHntjJn. Pl.very.: \V. Leertouwer en H. A. Bossnardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN iWaandag 9 Mei 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) vail 1—5 regels 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vllssingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Het oog van de wereld is nu op Djocja gericht. Voor de derde maal is tussen Nederland en de Republiek overeen stemming bereikt en wanneer het optimisme, dat klonk uit de ver klaringen, welke de voorzitters van de beide delegaties, dr. J. H. van Royen en Mohammed Roem, na afloop van de Zaterdag te Ba- tatavia gehouden formele vergadering tegenover de pers aflegden, gerechtvaardigd zal blijken te zyn, mag verwacht worden, dat de weg gebaand is voor een definitieve oplossing va» het Indonesische probleem. Tijdens de formele bijeenkomst legde eerst Mohammed Roem en daarna dr. van Royen zijn verklaring af, waarna de voorzitter van de U.N.C.I., onder welker leiding de laatste weken de besprekingen in Batavia werden gehouden, Merle Cochran, van beiden nog vroeg te bevestigen, dat zij zich accoord verklaarden met het standpunt, zoals dat door de ander was uiteengezet, welke bevestiging ter stond werd gegeven. De heer Cochran feliciteerde helden daarna met het bereikte resultaat en zeide, dat deze voortaan de „Van Royen-Roem-statements" dienen te worden genoemd. DE VERKLARING VAN MOHAMMED ROEM. De verklaring van Mohammed Roem luidde: „Als voorzitter van de Republi keinse delegatie ben ik door Soe- kamo en Hatta gemachtigd om hun persoonlijke verzekering te ge ven, dat zij voorstaan in overeen stemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: Ten eerste: Bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de Republiek om de guerilla te staken; ten tweede: samen te werken bij het herstel van de vrede en hand having van de orde; ten derde: deel te nemen aan de Ronde Tafel-conferentie in Den Haag met het oog op de bespoe diging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reële en vol ledige souvereiniteit van de Ver. Staten van Indonesië. President Soekarno en vice-pre sident Hatta nemen op zich, dat zij erop zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de Republiek Indonesië zo spoedig mogelijK na haar herstel ïn Djocja wordt aangenomen." DR. VAN ROYEN. Na de verklaring van Roem, legde ook dr. van Royen de vol gende verklaring af: „Ten eerste: dc Nederlandse de legatie is gemachtigd te verklaren, dat zij met het oog op de plechtige belofte, zo juist door Mohammed Roem aangekondigd Instemt met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djoc ja. De Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van één .of meer gezamenlijke commis sies onder auspiciën van de U. N. C. I. voor doeleinden zoals: a,) het doen van de noodzakelijke on derzoekingen en voorbereidingen welke voorafgaan aan de terug keer van de Republikeinse rege ring naar Djocja; b.) het bestude ren en advies geven betreffende de maatregelen, welke genomen moeten worden ter uitvoering van de staking van de guerilla en de samenwerking bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust. Ten tweede: de Nederlandse re gering stemt er mee in. dat de Republikeinse regering vrij zal zijn en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende functies in het ge bied, bestaande uit de residentie Djocjakarta. uit te voeren. Dit is een sta.p genomen in het licht van de richtlyn der Veiligheidsraad van 23 Maart 1949. Ten derde: de Nederlandse regering bevestigt nogmaals haar bereidheid de onmiddellijke stopzetting te ver zekeren van alle militaire operaties en de onmiddellijke en onvoorwaar delijke vrijlating van alle politieke gevangenen, gearresteerd .sedert 17 December 1948 in de republiek Indo nesië. Ten vierde: Zonder te prejudiceren op het recht van zelfbeschikking der Indonesische volkeren, zoals deze er kend zijn bij de Linggadjati- en Ren- vule-beginselen, zal de Nederlandse regering zich onthouden van de vesti ging of erkenning van de negara's of daerans in gebied hetwelk vóór 19- December 1948 onder republikeins ge zag was en van uitbreiding van de negara's en daerahs, hetwelk ge noemd gebied betreft. Tenvijfde: de Nederlandse regering staat het bestaan voor van de Repu- ouek als een staat, die zijn plaats in- Cenïrrin de ^er- Staten van Indone sië. Wanneer een voorlopig vertegen woordigend lichaam voor geheel In donesië zal worden ingesteld en het aeswege noodzakelijk is om het aan- xai yertegenwoordigeers der Repu- ,™..in dat lichaam vast te stellen, f, u „aantal Selük ziJn aan de helft *an het aantal leden, dat andere le- dfgt de RePubliek vertegenwoor- Ten zesde; in overeenstemming met ?.ebedoeling van de „ruling" van de Veiligheidsraad van 23 Maart, betref fende de voorgestelde Ronde Tafel conferentie met het doel. dat de on derhandelingen, zoals bedoeld in de lesolutie van 28 Januari zo spoedig mogelijk kunnen worden gehouden, is rlandse ^gering ten volle be reidt haar uiterste best te doen, dat deze; conferentie plaats vindt onmid- aeiiijk na terugkeer van de republi keinse regering naar Djocja. Op „fZ?j confer,entie zullen besprekingen worden gehouden betreffende de wij ze, waarop de onvoorwaardelijke over dracht van de reële, volledige souve- reimteit aan de Ver. Staten van In donesië. in overeenstemming met de Renville-beginselen, kan worden be spoedigd. zevende: In het licht van de noodzakelijke samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van orde en rust stemt de Nederlandse regering in. dat alle gebieden buiten de residentie van Djocja, waar bur gerlijke. politiële en andere ambte naren van de Indonesische regering momenteel niet functionneren, de re publikeinse burgerlijke, politiële en andere ambtenaren, die nog steeds in functie zijn. in functie zullen blijven" Dr. van Royen en Mohammed Roem verklaarden beiden zeer in genomen te zijn met de bereikte resultaten, welke goede mogelijkhe den bieden voor de toekomst. Dr. van Royen voegde daaraan nog de verzekering toe, dat de overeen komst van Nederlandse zijde fair en loyaal zal worden uitgevoerd, waarop Roem antwoordde, dat de Republikeinen dc overeenkomst in dezelfde geest zullen uitvoeren. Cochran kondigde aan, dat de beide delegaties reeds Maandag in formeel zullen bijeenkomen om de leden voor de beide commissies te benoemen en het werk voor te be reiden. VERTROUWEN. Tijdens een persconferentie heeft dr. van Royen nog verklaard, de toekonivst thans vol vertrouwen te gemoet te zien voor wat betreft de kansen van een voortdurende samenwerking. Hy meende, dat de Republiek en de B.F.O. het onge twijfeld eens zullen worden. In de toekomst»zal er één Indonesië zijn. Het besluit om de Republiek niet alleen in de stad. maar in de gehele residentie te herstellen moet, aldus dr. van Royen, vooral gezien worden als een* genereus gebaar van Nederlandse zijde om alle wantrouwen ten aanzien van de Nederlandse bedoelingen te doorbreken. Ook de Republikeinse delegatie heeft de betekenis van het woord compromis juist ver staan en is halverwege tegemoet gekomen, hetgeen van Nederlandse zijde zeer gewaardeerd wordt. Er kan nog niet gezegd worden, wanneer de terugkeer naar Djocja kan worden geëffectueerd; dit hangt af van ac snelheid, waar mede de commissies haar werk voltooien. Dr. van Royen verklaarde, dat in de tekst van de verklaring van de Republiek het woord „urge" weliswaar moet worden vertaald met „sterk aandringen op" nl. ten aanzien van de order tot het staken van het vuren en het bij wonen van de Ronde Tafel-confe rentie maar dat hy persoonlijk overtuigd is van de oprechtheid en de goede trouw van de Repu- plikeinse delegatie, die op het ogenblik niet verder kan gaan. Met behulp van de Sultan en voldoende politie, zal de orde tn Djocja kunnen worden gehand haafd: dit is nu ook het belang van de Republikeinen. Het oog van de wereld is thans op Djocja ge richt. IN TWEE WEKEN TE RUG NAAR DJOCJA? Mohammed Roem verklaarde, dat z.i. de terugkeer naab Djocja in twee «veken mogelijk zal zijn. Na herstel van de regering Hatta te Djocja, zal er elechts één Repu blikeinse regering zijn. Roem meen de, dat de noodregering van Sja- froeddin de huidige overeenkomst steunt, dit in tegenstelling tot het bericht uit Singapore, volgens het welk de noodregering niet accoord zou gaan met de order „staakt het vuren", zolang dè Nederlan ders hun troepen niet zouden heb ben teruggetrokken. Sandberg tot Essenburg, dochtertje van de burgemeester, de eerste steen van het woningcomplex aan de Rouaanse kaai te Middelburg. Haar vader kykt toe. Radio-oorlog uitgebroken. Zaterdagmiddag zijn de ra diostations in Amerika, Enge land en Duitsland de radio-oor log begonnen tegen een groot aantal Russische storingszen ders, die het moeilijk maken «maar niet onmogelijk) om in Duitsland Engelse en Ameri kaanse uitzendingen op te van gen. De Russen bedienen zich van dezelfde methoden, waar mede tijdens de bezetting de Duitsers in Nederland de ge allieerde uitzendingen stoorden. De Russische radio protesteert woedend Massale huldiging van jubilarissen bij Rott. Lloyd. Zaterdagmiddag zijn in Rotterdam niet minder dan 176 jubilarissen van de Kon. Rotterdamse Lloyd gehuldigd. Hierbij waren er tien die 40 jaar in dienst waren en 166 met een dienst tijd van een kwart eeuw. Allen wer den toegesproken en toegeklonken door een der directeuren, dr. D. T. Ruys. en ontvingen fraaie geschenken. Conferentie van Vier krijgt het niet gemakkelijk. Russen blijven roerig. Bevin. de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, is Zaterdag in Ber lijn aangekomen om vóór de blokka de wordt opgeheven de luchtbrug nog in werking te zien. Hij voerde Zon dag besprekingen met de militaire gouverneurs en verklaarde op een persconferentie, dat op de conferen tie. die 23 Mei te Parijs begint, de basis zal worden gelegd voor de uit eindelijke vredesregeling. Tevens ver klaarde Bevin: ,Ik wil in geheel Duitsland vrijheid zien heersen met vrije verkiezingen en een vrije pers." De Berlijners hebben de Britse mi nister hartelijk toegejuicht. Intussen blijft het Duitse probleem uitermate ingewikkeld. Zaterdag heeft de Duitse Volksraad in Oost- Duitsland aan de constituerende ver gadering te Bonn die juist had uitgemaakt, dat het nieuwe Duits land weer de zwart-rood-gouden vlag zal voeren voorgesteld om aan de conferentie van Vier te Parijs voor te stellen Duitsland weer tot één staat te maken. Te Brunswijk, in de Britse Consuls voor Zeeland geïnstalleerd Grote belangstelling. De Provinciale Zeeuwse landdag van de V.P.R.O. ving Zondagmorgen te half elf aan in de Nieuwe kerk te Vlissingen. De kerk was geheel gevuld met belang stellenden. die uit alle streken van Zee land waren gekomen. Ds. O. L. van der Veen ving de dienst aan met een predi katie over 1 Cor. 3 11: „Niemand kan een ander tundament leggen, dan gelegd is. namelijk Jezus Christus", waarna ds. W. C. F Metz de dienst voortzette met een predikatie over het daaraanvooraf- gaande bijbelwoord: „Een ieder zie toe. dat hij daarop bouwt". Ds Metz wees op de betekenis van de radio-gemeente in Zeeland. Er zijn in deze provincie nog al wat vrijzinnigen, die alleen staan". Zij bemerken nu, dat ze tot een hechte ge meenschap behoren. Beide predikanten wekten op tot na denken over Jezus Christus zoals hij uit de Bijbel voor ons verrijst. Een dameskoor verleende medewerking door het zingen van enige liederen. Na afloop van de dienst werd er gecollecteerd en de helft van deze collecte werd ter beschikking gesteld van de Stichting '40— en de met haar samenwerkende ver enigingen. De deelnemers aan de landdag begaven zich vervolgens naar het Strandhotel voor de koffiemaaltijd. Tijdens deze maaltijd werd een begroe tingswoord gesproken door de hoofdcon sul, de heer J. L. Verhagen uit Vlissin gen. Na de maaltijd waaraan ook aanzat een Amerikaanse uit Flushing, die thans on derwijzeres is in de Amerikaanse zóne van Duitsland, werden de honderden deel- ïers met autobussen naar het Schut tershof te Middelburg gebracht. IN MIDDELBURG. Deze laatste van de 12 provinciale V.P. R.O.-bijeenkomsten werd geopend door de voorzitster, mej. dr. N. A. Bruinmg. die wees op het belang van een eigen ra- dioomroep voor de vrijzinnig protestan ten. „Met anderen samen willen wij het geluid van het Christendom zo sterk mo gelijk door de aether laten klinken", zo merkte zij op. Hierna hielden ds. A. J. Barnouw van Retranehement. de heer Polderman uit Zierikzee, mr. dr. B. Kolff uit Vlisisngen en mevr. Ballegoyen de Jong uit Goes korte speechjes. waar in zij hun houding tegenover het vrijzin nig-protestants Christendom en hun me ning over de V.P.R.O. gaven. DE CONSULS. Na de pauze werden de hoofdconsul en de 16 consuls uit alle delen van de pro vincie door mej. dr. Bruining als zoda nig geïnstalleerd. De heer Verhagen sprak een korte rede uit, waarin hij de vrij zinnigen aanspoorde in sterkere mate te getuigen van hun geloof. Namens de con suls dankte hij voor hei in lien gestelde vertrouwen en hij deelde mede. dat 's- inorgens een telegram was gezonden aan dr. D. Spelberg, waarin men zijn spijt uitte over zijn gedwongen afwezigheid en hem de beste wensen zond. Hierop was inmiddels reeds antwoord gekomen: ds. Spelberg zeide hierin te geloven dat de V.P.R.O. in Zeeland een grote toe komst tegemoet gaat. Verscheidene malen deed zich het voor treffelijk Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel horen. Zowel de religeuze als de pittige volksliederen werden met grote aandacht beluisterd. WEERBAAR CHRISTENDOM. Een goede bekende! van de Zeeuwen, ds. E. P. Borgman, hield een kernachti ge rede over: „Weerbaar Christendom". Hij haalde talrijke gebeurtenissen uit de bezettingsjaren aan om aan te tonen, dat, waar een rotsvast geloof is. de vrijheid woont en dat dit geloof ook de diepste smarten kan verzachten. Een geluidsfilm gaf een aardige repor tage van de Landdag 1948 in Amsterdam. De vertoning werd korte tijd onderbro ken om de aanwezigen te laten luisteren naar de radiouitzending van de provin ciale dag in Zeeland, een verrassing, die zeer insloeg De bijeenkomst werd gesloten met een grote vlaggenparade door V.C. J.C.-ers o.l.v. A. van der Vies, waarbij het Kamerkoor de liederen „Grote God. wij loven U" en ..God roept ons broeders tot de daad" zong. Geschenken voor de Koningin. De garderegimenten Grenadiers, Jagers en Prinses Irene hebben besloten aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar koperen huwelijksfeest een zonnewijzer voor de tuin van Huis ten Bosch aan te bieden. De Kon. Marine zal de vernieuwing van het onder de Duitse bezetting gestolen glaswerk, behorende aan 't jacht Piet He-in, aanbieden. Polder Walcheren doet beroep op de regering REDELIJKE VERHOUDING TOT GRONDLASTEN ELDERS GEVRAAGD. ,,De lasten In de Polder Walcheren worden, nu nieuwe verhoging van het dijkgeschot onvermijdelijk is, zo hoog. dat van de pachtopbrengst practisch niets overblijft. Grondbezit op Walcheren wordt onrendabel en ais gevolg daarvan zullen de prijzen van de landerijen dalen en de hypo theekhouders zich zorgen gaan maken, de bewerkers zullen in financiële moeilijkheden geraken, de middenstand zal er de terugslag van ondervin den, kortom er dreigt op Walcheren een financiële en economische nood toestand te ontstaan!" Deze woorden werden Zaterdag ge-: sproken door mr. J. A. Dumon Tak bij de algemene beschouwingen over de begroting 1949 in de algemene bestuursvergadering van de Polder Walcheren. Mr. Dumon Tak wees er daarbij op. dat. nu het dijkgeschot tot 47 per ha. verhoogd zal worden (voor de oorlog gemiddeld 20 per ha.!), Walcheren opnieuw zwaar be last wordt. Door de oorlog verloren de boeren werktuigen en veestapel, kregen zij de drukkende last van herstel en wederopbouw te dragen, tijdens de evacuatie stonden zij voor grote problemen en de vergoedingen komen langzaam en te laat. Ook de grondeigenaren kwamen in bizon- dere moeilijkheden, omdat zij ge noodzaakt waren nieuw geld in hun landerijen te steken. Om al deze redenen achtte spr. het noodzakelijk, dat het bestuur een be roep doet op de regering om de las ten op het grondbezit op Walcheren in een redelijke verhouding te bren gen tot die in de niet getroffen delen van het land. Zoals het nu gaat steekt de rege ring tientallen millioenen in de sane ring van het eiland door de herver kaveling, terwijl de lasten ondraag lijk worden. De pachtprijzen mogen niet verhoogd worden. Daarom zal een regeringsbijdrage noodzakelijk zijn, aldus besloot mr. Dumon Tak. MOTIE AANGENOMEN. Na enige gedachtenwisseling, waar bij de heren mr. P. Loeff, Z. Maljaars (Oostkapelle), J. Bosselaar (Aagte- kerke). J. L. v. d. Harst (Middel burg). J. Koene (Meliskerke) en A. Staverman (Vlissingen) amendemen ten indienden, werd een motie aan genomen, waarin op de door mr. Du mon Tak genoemde feiten gewezen wordt en betoogd wordt, dat een on draaglijke belasting van het grond bezit op Walcheren voorkomen moet worden op grond van ideële overwe gingen, uit utiliteitsoogpunt en op billijkheidsmotieven. De motie herinnert eraan, dat na de inundatie de regering even over woog om Walcheren aan de zee prijs te geven, maar uit ideële overwegin gen besloot tot dichting der dijken, ongeacht de kosten. Het herstel der dijken moet echter thans gevolgd worden door herstel der exploitatie mogelijkheden van de grond, als men eeneconomische catastrofe voorko men wil. Bovendien wordt gewezen op de moeilijkheden waarmede ook de eigenaren van gebouwd bezit heb ben te kampen en op de hinder, die de boeren van de herverkaveling on dervinden. De motie concludeert, dat het mo ment is aangebroken, dat de inge landen, die steeds een kostbare zee wering zonder hulp van buiten op eigen kosten hebben onderhouden, een beroep moeten doen op de lands- overheid, teneinde hen voor een fi nanciële debacle te behoeden, te meer waar in de toekomst te verwachten is, dat geen verlaging van kosten in uitzicht kan worden gesteld wegens styging van pryzen van materialen en Ionen, terwijl daar nog bij komt, dat stroom- en diepte-veranderingen in de Noordzee en de Westerschelde vermoedelijk nog niet te schatten omvangrijke nieuwe voorzieningen nodig maken en de noodtoestand op Walcheren grotendeels aan de oorlog js te wijten. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. ook gebouwd bezit ZWAAR BELAST. De heer A. P. Koster (Grijpsker- ke) stelde de vraag of geen uitweg uit de financiële moeilijkheden ge vonden kan worden door zwaardere belasting van de gebouwde eigen dommen. Het bleek echter een on mogelijkheid, daar ook hier de lasten het maximum practisch hebben be reikt. KLACHTEN OVER WEGEN EN WATERGANGEN. De heer Bosselaar maakte bezwaar tegen het graven van watergangen in de hoge gedeelten van Walcheren, daar er uitdroging zal dreigen te ontstaan en maakte eveneens be zwaar tegen de brede wegen waar van slechts een te gering gedeelte wordt verhard. De verharding is zo smal dat de beplanting ernstig te lijden zal krijgen. De voorzitter, mr. dr. R. W. graaf van Lynden (Oostkapelle) merkte op, dat de watergangen noodzakelijk zijn, omdat de waterberging vroeger te gering w&s De ontwerpen worden door ons eigen bureau gemaakt. Met de bezwaren tegen de beplanting was spr. het wel eens. De heer Maljaars merkte op. dat kostelijke akkergrond verloren eaat door de brede wegen n\et hun be planting. De belangen van dc grond gebruikers worden z.i. opgeofferd aan de schoonheid van Walcheren. Liever een lelijk eiland, waarop de boer goed zijn brood heeft, dan een mooi. waarop hij zich niet redden kan. meende spr. De voorzitter merkte op. dat het de bedoeling geweest is de wegver harding breder te maken. nl. 5 me ter. De regering gaf daarvoor echter geen toestemming. GEBROKEN BELOFTEN. De heer Loeff informeerde ten slotte, welke stappen het bestuur thans zal ondernemen en wees er nog eens met nadruk op, dat de regerin gen wel sterk in gebreke zijn geble ven tegenover Walcheren. Onder overlegging van destyds door enkele ministers geschreven brieven toonde spr. aan, dat het de bedoeling is ge weest voor Walcheren een afzonder lijke regeling te treffen. Wy hebben echter vergeefs gehoopt op de Nood wet Walcheren..... De voorzitter antwoordde, dat hij van dergelyke brieven gaarne kennis nam en dat bet bestuur naar een op lossing zal zoeken BEGROTING GOEDGEKEURD. De artikelsgewijze behandeling der begroting leverde geen bizonderhe- den op, terwyl in het aan de alge mene begrotingsbeschouwingen voor afgaand gedeelte der vergadering het jaarverslag werd goedgekeurd en de voorstellen van het bestuur zonder h.s. werden aangenomen. De data van invordering van het dykgeschot werden bepaald op 1 Juni. 1 Juli, 1 October en 31 Decem ber. zóne. zou over dit denkbeeld gecon fereerd kunnen worden. Het verzoek was ondei*tekend door de leiders van de Chr. Democratische, de Liberaal- Democratische en de Socialistische Eenheidspartij in Oost Duitsland. RUSLAND BLIJFT ROERIG. De Russen blijven ook actief. De Russische radio gaat als een dolle te keer tegen de Britse en Ame rikaanse zenders, die moeten voor komen. dat de Sowjetstoorzenders ef fect hebben. En de Prawda publiceert artikelen waarin Engeland en Ameri ka ervan beschuldigd worden, dat zij aan het einde van de oorlog voorne mens waren Rusland te worgen. Ook tegen het Atlantische Pact wordt weer woedend geprotesteerd. Volgens sommige Engelse bladen zou Stalin tegenstander blijven van een verenigd Duitsland en voorstander van de denkbeelden van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die een West-Duitsland onder geallieerde, een Oost-Duits- land onder Sowjet-contröle zou wen sen. Schuman acht het beter jnet een definitief vredesverdrag nog een paar jaar te wachten. Gans Berlijn wacht in spanning op de opheffing der blokkade. Vracht autochauffeurs van de Westelijke zones maken plannen voor een wed strijd op de autobahn van Helmsiadt naar Berlijn op het ogenblik, dat de blokkade te middernacht op 11 Mei zal worden opgeheven, zo meldt nl. de Duitse pers. Verschillende Ber- lijnse firma's hebben prijzen beschik baar gesteld voor de eerste vracht auto. die Berlijn zal binnenrijden De bladen in West-Berlijn hebben bekend gemaakt, dat in de loop van de tweede week van Mei verse aard appelen zullen worden gedistribueerd. Sinds het begin van de blokkade kon men in West-Berlijn slechts gedroogde aardappelen op de bon kopen. Wil Stalin Truman ontmoeten? Om eens onder vier ogen te spreken. Het Britse socialistische Zondagsblad „The People" meldt, dat Stalin een vertrouwelijke boodschap aan Tru man heeft gezonden, waarin hij een bijeenkomst van hen beiden voorstelt om onder vier ogen de wereldproble men op te lossen. Het blad weet te melden, dat Tru man nog geen definitief antwoord heeft gegeven, doch Moskou heeft doen welen, dat hij misschien zal in stemmen met een vergadering van de Grote Vier. indien de komende ver gadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken goede resul taten afwerpt. West-Duitse staat nu practisch opgericht. De constituerende vergadering van West-Duitsland te Bonn heett met 53 tegen 12 stemmen de nieu we West-Duitse grondwet aangeno men, nadat deze in derde lezing was gegeven. Door het aannemen van doz« grondwet is practisch de West- Duitse staat opgericht. Voor de stemming had de communistische leider Reimann nog verklaard, dat de Westelijke geallièerden ter wille van de eenheid met de Sovjet- Unie binnen enkele weken al het werk ongedaan zouden maken. Kravchenko weer naar de Ver. Staten. Kravchenko. de schrijver van ..Ik verkoos de vrijheid", is naar Amerika vertrokken, Hij verklaarde niet opti mistisch te zijn over de politieke ont wikkeling, maar hoopte terug te ko men voor de verfilming van zijn boek in Frankrijk. Arnold wenst referendum. IN NIEUW NEDERLANDS GEBIED. De minister-president van Noord- Rijnland-Westfalen, Arnold, heeft in een toespraak tot de grensbe volking van Anholt bij de Neder landse grens om een volksreferen dum onder conli'óle van neutrale waarnemers tn de door Nederland geannexeerde grensgebieden ge vraagd. Sowjet-gedenkteken te Berlijn onthuld. Te Berlijn is Zondag een nieuw groot Sowjetrussisch oorlogsgedenkteken onthuld, gebouwd met marmer uit Hitiers kansëlarij. Géneraal Tsjoei- kof, de pas benoemde militaire gou verneur. verscheen voor het eerst in het openbaar. Meer dan 10.000 Sowjetrussische soldaten woonden de plechtigheid bij. MINISTER SPREEKT OVER INDUSTRIALISATIE. Hedenavond te 7.25 uur zal de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, een radiorede houden voor het gezamenlijk programma over Hil versum I ter inleiding van een lezingen cyclus over het onderwerp: Industrialisa tie. VOORSPELT.- VRIJ KOUD. Geldig tot Maandagavond: Wisselende bewolking met over wegend droog en vrij koud weer. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1