KAPPIE en Je ureemJe Ucft WONINGBOUW WORDT SPOEDIG EEN FINANCIEEL PROBLEEM U V\. /f\ GRAFMONUMENT TE BRESKENS rallen 1-persoons NIEUWS UIT ZEELAND SPORT EN WEDSTRIJDEN DE OLYMPISCHE DAG VRIJDAG 6 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Bouwkosten zullen drastisch verlaagd moeten worden. Opmerkelijke beschouwing van prof. dr. ir. H. G. Beusekom.» Hetgeen in de jaren 19401945 in ons land is geschied, heeft op onze woningvoorziening zulle een ruïneuze invloed gehad, dat wij na de bevrij ding voor moeilijkheden stonden als ons land nog nooit had gekend, zo schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beu- sekom, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft in het kwartaalover zicht van de Amsterdamsche Bank en Incasso-bank. Op de bevrijdingsdag in 1945 bleken van onze woningvoorraad ongeveer 87.000 woningen totaal te zijn verwoest. Zwaar beschadigd wa ren ongeveer 40.000 woningen. Hier van waren in Mei 1947, toen ter ge legenheid van de volkstelling ook een woning- en gezinstelling werd gehou den, rond 23.000 definitief of voorlo pig' hersteld, terwijl 7150 woningen werden geteld, die onbewoonbaar wa ren wegens oorlogsschade. Aangeno men moet dus worden, dat circa tien duizend zwaar beschadigde woningen geheel verloren zijn gegaan. Het to tale verlies aan woningen ten gevolge van oorlogshandelingen kan dus glo baal worden gesteld op 100.000 wonin gen. Van veel groter invloed op onze wo ningpositie is echter het feit, zo ver volgt prof. van Beusekom, dat de aan bouw van nieuwe woningen, zodra ons land in de oorlog werd betrok ken, aanzienlijk is teruggelopen en in 1942 practisch is stopgezet Op grond van de woning- en gezinstellingcijfers komt men tot een achterstand van omstreeks 300.000 woningen. Het tekort moet door aanbouw van nieuwe woningen worden ingehaald, waarbij er rekening mede moet wor den gehouden, dat de behoefte aan woningen door uitbreiding van het aantal huishoudingen elk jaar toe neemt met een aantal, dat op het ogenblik op circa 35.000 kan worden gesteld. De noodzakelijke aanbouw, uitslui tend ter voorziening in de stijgende behoefte en in de achterstand loopt, naar gelang van de veronderstelling, waarvan men uitgaat, van 47.000 a 50.000 tot 55.000 a 58.000 woningen per jaar. Het vormen van zelfstandige huis houdingen is in de eerste helft van deze eeuw telkens geremd door oor log en economische druk. Wanneer de tweede heift van deze eeuw een p^t riode van vrede en economische wel vaart zou inluiden, zoals sommige eco nomen verwachten, is toeneming van het aantal afzonderlijke huishoudin gen te wachten in een mate, die de geschiedenis nog niet heeft gekend. Dit betekent, dat in de komende ja ren de behoefte aan nieuwe woningen nog aanzienlijk zal toenemen, doch dat dit voor een deel andere wonin gen dan.„itot jJusvqr. stillen moeten zijn.! Namelijk woningen, dié wellicht kleinér van oppervlak kunnen zijn, doch meer accommodatie en service zullen moeten biedéh. BELEMMERINGEN. Twee omstandigheden zijn het in tussen, die de woningvoorziening in ernstige mate belemmeren, nl. de te geringe boouwcapaciteit en de sterk gestegen bouwkosten. Er bestaat een ernstig tekort aan verschillende voor de bouw noodzakelijke materialen. Naast het tekort aan hout, dat op enkele uitzonderingen na in vrijwel alle landen van Europa bestaat, is er speciaal in Nederland een tekort aan een aantal materialen, die uit andere landen moeten worden geïmporteerd en voor welker invoer moet worden geput uit de beperkte hoeveelheid de viezen, waarover ons land beschikt. Uit cijfers blijkt, dat de kosten van het materiaal rond 400 pCt van vóór de oorlog bedragen en de loonkosten in de grote steden ruim 290 pCt en op het platteland 350 a 400 pCt van 19381939. Een geregelde en voldoen de aanvoer van materialen zou de ar beidsproductiviteit doen toenemen en een vlottere gang van de bouw bevor deren. Dit zou zonder twijfel de bouwkosten doen dalen. En juist deze bouwkosten zijn een allesbeheersende factor. Rekent men met een aanbouw van 50.000 woningen per jaar, dan zou, indien het huidige kostenpeil gehandhaafd zou blijven, ten min ste 600 millioen gulden per jaar alleen in de woningbouw moeten worden geïnvesteerd. De woning voorziening was onmiddellijk na de bevrijding een arbeidsprobleem. Thans is zij in de eerste plaats een materialenprobleem, doch het laat zich aanzien, dat zij weldra een financieel probleem zal wor den. Er is maar één weg om te voor komen, dat de financiële moeilijk heden tot stagnatie in de aanbouw zouden leiden en deze is verlaging van de bouwkosten. Wanneer het genoemde indexcijfer van 350 pCt en meer, drastisch zou kunnen worden ^teruggebracht, zou ook de investering kunnen dalen en zou het financiële probleem althans te overzien zijn. Sommigen verwachten een zodanige daling van de toepassing van monta- gebouw en fabrieksmatige bouwwij zen. De ervaring tot nu toe heeft wel geleerd, dat hierop niet mag worden gerekend. De zo noodzakelijke verla ging van de bouwkosten moet dus op andere wijze worden gevonden. Voor alsnog zijn de vooruitzichten hierop niet gunstig. Eén ding slechts staat vast, zo be sluit het artikel, namelijk dat van ons volk in de eerstvolgende jaren de uiterste krachtsinspanning zal worden gevraagd om er economisch bovenop te komen. En dit is de allereerste voorwaarde, ook voor de vergroting van de mogelijkheid tot woningbouw en het inlopen van het thans nog nij pende tekort. 16. Toch liet Signor Rivaldi zich niet van de wijs brengen. Hij had nu eenmaal zijn zinnen op de burcht gezet en een man met een ijzeren maskera de-pak, die vreemde taal sprak, kon hem daar niet van terug brengen. „Ridiculo!" riep hij. „Caramba contutti frutti! Ik jou laten kijkzien, wie hier slimsterk is. Jij niet weetkent de sterk- kracht van een Sig nor Rivaldi. Ik tim- merslaan die ijzeren pethoed van jouw ge zichtstronie!" En terwijl de rid der en Signor Rival di elkaar bijna te lijf gingen werd de maat wakker. Hij geeuwde eens flink en zag toen opeens weer de klok, die nog net hetzelfde stond als tevoren. „Wat een ellende!" dacht hij bezorgd. „Dat ding is werkelijk kapotik zal hem weer op 0 zetteneens zien of hij dan misschien gaat lopen En de maat voegde de daad bij het woord. Signor Rivaldi, die net op hetzelfde moment de ridder zijn ijzeren hoed af wilde slaan, zag ineens, dat er helemaal geen ridder meer was! Verdwenen! Hij keek verwilderd om zich heen en bemerkte toen, dat de burcht er ook niet meer was. „Zijn ik dan idiootgek geworden?" mompelde Signor Rivaldi. „Heb ik dan geslaapdroomd?" Laat Palar zelf maar eens komen kijken.... De Vereniging „Twapro" nam tij dens een driedaags congres te Tomohon (Celebes) het besluit om de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon te verzoeken de heer Palar van Lake Success naar zijn geboorteland, de Minahassa, te doen overkomen. Hij zou zich dan persoonlijk kun nen overtuigen, dat ln de Minahas sa volledige rust en orde heersen en in het bijzonder, dat het volk zeer verknocht is aan het Huis van Oranje. Ter nagedachtenis aan 225 doden Ontroerende plechtigheid. Honderden ingezetenen van Bres- kens en velen, die van verre waren gekomen, hebben Woensdagavond hun oorlogsdoden herdacht. Overal hingen de vlaggen halfstok, toen de lange stoet naar de begraafplaats trok. En terwijl allen zich rond het, keurig on derhouden en met bloemen versierde, massagraf hadden geschaard, werden 2 minuten stilte betracht. De heer W. C. Carels nam, nadat de 2 minuten waren geëindigd, het woord en herinnerde er aan, hoe in 1945, op initiatief van de toenmalige werkgroep, een commissie werd inge steld voor het plaatsen van een graf monument ter gedachtenis aan hen, die vielen bij het ontzettende gebeu ren op 11 September 1944 en ook daarna. TWEE JAAR WACHTEN Reeds 2 jaar geleden was men zo ver, dat het monument geplaatst zou kunnen worden, doch toen bleek, dat men eerst goedkeuring behoefde van de Centrale Commissie voor oorlogs- en vredesgedenktekens te Amsterdam, terwijl ook nog advies moest worden gegeven door de daartoe ingestelde Provinciale Commissie. Ik behoef U allen, aldus spr., die ko men uit en wonen in het meest ge ruïneerde gebied van Nederland, niet te vertellen, hoeveel tijd en moeite het heeft gekost, om langs ambtelijke weg eindelijk zover te komen, dat vergunning tot plaatsing werd ver leend. Spr. bracht dank aan hen, die zo heel veel werk voor de commissie hebben gedaan. Op 2 April jl. werd toestemming tot plaatsing verstrekt door het Minis terie van O. K. en W. HET ONTWERP. Bij het ontwerpen van het monu ment is men van de gedachte uitge gaan dat het vóór alles eenvoudig moest zijn en daarin is men zeer goed geslaagd, waarvoor spr. dank bracht aan de heer Van Wezel uit Vlissingen, die het monument leverde en plaatste. De heer Carels richtte zich vervol gens tot de nabestaanden van de slachtoffers en herinnerde aan de vreselijke tijd in 1944, toen 225 inge zetenen van Breskens het leven he engezonden mededeling). SENSATIONELE VERKOOP van een beperkte partij ten. Zij stierven, opdat wij en ons nageslacht zouden leven. Spr. droeg tenslotte het gedenkte ken over aan het gemeentebestuur. De burgemeester, de heer J. A. Eek hout, richtte daarna ontroerende woorden tot de nabestaanden van hen die vielen. Hij aanvaardde het ge denkteken namens de gemeente de legde een krans aan de voet van het monument. Het zangkoor „God is mijn lied", onder leiding van de heer J. Basting, zong daarna: „Boven de starren, daar zal het eens lichten". De officiële plechtigheid was hier mede beëindigd. HET MONUMENT. Het monument, dat zeer eenvoudig gehouden is, vermeldt de namen van de slachtoffers, uit Breskens, die men heeft kunnen identificeren,, nl. ruim 100. Aan de voet van het monument staat gebeiteld: „Ter nagedachtenis aan de 225 inr gezetenen van Breskens, die op 11 September 1944 en volgende dagen door oorlogshandelingen om het le ven kwamen". Het monument is nog niet geheel gereed, daar op de steen nog moet komen een bronzen versiering met het wapen van Breskens. WALCHEREN Middelburg JEEP TE WATER. Woensdagmiddag stond een jeep ge parkeerd op de Londense kade te Mid delburg naast het restaurant „Dick". Het voertuig fascineerde een paar kwajongens, die het eens van dicht bij bekeken en bij wijzè van experi ment de handrem los zetten. Het ge volg was, dat de jeep de kade afreed en in het water terecht kwam. Een kraanwagen had de auto echter spoe dig weer op het droge. 40 JAAR BIJ DE P.T.T. Woensdag herdacht de heer J. G. Geene, besteller eerste klasse en kantoorknecht te Middelburg zijn 40-jarig dienstjubileum als ambte naar van de P.T.T. In aanwezigheid van vele personeelsleden werd hij toegesproken door de directeur, de heer H. J. Leenen, die hem dankte voor zijn trouwe diensten en hem de voor deze gelegenheid gebruike lijke oorkonde en een gratificatie ter hand stelde. Het personeel bood de jubilaris als bewtjs Van sympathie en medeleven een geschenk aan, een ets van de Abdijpoort van de HH VUSSINGENBELLAMY PARK Stoomvaart-Mij. Nederland had een goed jaar. De exploitatie van de vloot van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", heeft in 1948 blijkens het jaarverslag tot bevredi- g nde bedrijfsuitkomsten geleid. Twee nieuwe geregelde diensten werden, aan het lijnenstelsel toegevoegd, nl. een van Zuid-Afrika via de Oostkust van Zuid- Amerika en het Panamakanaal naar de Westkust van Noord-Amerika en een maandelijkse dienst onder de naam „Ned. Lloyd Line" van de Golf van Mexico en de Atlantische kust van Noord-Amerika via het Suezkanaal naar de Perzische Golf en de Westkust van India, laatst genoemde in samenwerking met de Kon. Rott. Lloyd. De veranderingen in het vrachtenpeil waren over het algemeen van geringe betekenis. Het vervoer van Europa naar Indone sië nam in zekere mate toe, hetgeen aan leiding gaf tot verhoging van de frequen tie der afvaarten. Een niet onaanzien lijke verbetering trad in ten aanzien» van het vervoer van Indonesië en Malakka naar Europa, in het bijzonder namen de verschepingen van copra toe, terwijl voorts de export van de Oostkust van Sumatra begon te herleven. In de passa giersvaart naar Indonesië heerste het ge hele jaar gebrek aan vervoergelegenhèid Het is niet uitgesloten, dat de achter stand, die aan het einde van het jaar nog niet was ingelopen, in de naaste toekomst grotendeels tot het verleden zal behoren. Twee vrachtschepen van resp. 9100 en 10.000 ton draagvermogen, werden be steld. Beide schepen zullen in de tweede helft van 1950 worden afgeleverd. De directie durft nog niet te besluiten tot de bouw van een nieuw mailschip, aangezien het zeer aanzienlijke bedrag, dat daarmede onder de tegenwoordige omstandigheden gemoeid zou zijn, de rendabiliteit ongun stig zou beïnvloeden. Het voordelig saldo van de exploitatie rekening bedraagt f 21.891.043 (f21.676.327) Afgeschreven op de vloot wordt voor een bedrag van f 4.080.323 (f 2.989.774). Aan de reserve voor vernieuwing en herstel der vloot wordt f 6.695.301 toegevoegd (f 6.291.475). Voor belastingen wordt f 6.000.000 (f 8.000.000) gereserveerd. Na afschrijvingen op de etablissementen en gratificaties aan het personeel, blijft ter verdeling een bedrag van f 5.133.333 (onv.) waaruit een dividend van 9% (onv.) wordt voorgesteld. „Othello" in een bontjas. Leden van het Belgisch-Frans to-, neelgezelschap „Othello", dat een se rie voorstellingen in Amsterdam en Den Haag heeft gegeven, hebben zich schuldig gemaakt aan het smokkelen van bont, zoals gebleken is uit een onderzoek, ingesteld door de doua ne recherche, naar aanleiding van de arrestatie enkele dagen geleden van een Pool op het Centraal Station te Amsterdam. Deze arrestant is de echtgenoot van een der vrouwelijke leden van het ge zelschap. Hij was ook de autor intel lectualis van deze affaire. In totaal zijn een tiental vellen Indisch Lam en Perzianer op geraffineede wijze over de grens gebracht. kunstschilder L. Heymans. De jubi laris dankte daarna allen voor de betoonde belangstelling. Vlissingen P.T.T. SPORT EN ONTSPANNINGSVERENIGING. De onlangs te Vlissingen opgerichte sport- en ontspanningsvereniging van de P.T.T., speelde Zaterdag haar eer ste voetbalwedstrijd tegen een P.T.T.- elftal uit Tilburg. De Brabanders wonnen deze wedstrijd met 5—1. Za terdag a.s. wordt een wedstrijd ge speeld tegen een elftal uit Nijmegen, terrein Keersluis. Deze wedstrijd be gint om 6 uur. Deze wedstrijden wor den gespeeld in een competitie tus sen elftallen uit Nijmegen, 's-Herto- genbosch, Tilburg, Middelburg en Vlissingen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN Woensdagmiddag hield de afd. Vlis singen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen in het Strandhotel haar jaar vergadering onder voorzitsterschap van mevrouw W. E. Kapsenberg-van IJsselstein. De jaarverslagen van de secretaresse, mevr. A. E. Priester-van de Sande en de penningmeesteresse, mevr. R. Sorgedrager-du Gardein, wei den goedgekeurd. Het ledental bleek in 1948 eerst gestegen te zijn van 62 tot 72, maar later weer gedaald tot 55; het nieuwe jaar heeft echter al weer enige nieuwe leden gebracht. De plannen voor het a.s. seizoen wer den besproken, waarna tot slot van deze prettige middag mevr. Kuyper-van der Mey proza en poësie, betrekking hebbende op de tijd tussen Pasen en Pinksteren, voor droeg. Ter afwisseling speelde zij toe passelijke pianomuziek. Het optreden van mevr. Kuyper vond terecht grote waardering bij de aanwezige dames. In het P.T.T.-kantoor te Vlissingen is Woensdag door de heer W. H. Scheidemans, hoofd van het telefoon district Breda, aan de heer W. Jobse, chef-monteur, de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. De heer Scheide mans gewaagde daarbij van het zeer verdienstelijke werk, dat de heer Jobse voor de telefoon in Vlissingen heeft verricht. De heer Metz, electro- technisch-ambtenaar der P.T.T. te Goes sprak eveneens. De heer Jobse sprak een dankwoord. UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bonkaarten zal te Vlissingen plaats hebben voor niet- zelfverzorgers op Zaterdag 7 Mei. Aan de beurt zijn de letters X, IJ en Z. O.- en W.-Souburg C.H. EN A.R. RAADS- CAJNDIDATEN. Te Souburg werd door de C.H.U. en A.R. besloten, evenals vorige keer met een gecombineerde lflst uit te komen bjj de a s. gemeenteraads verkiezing. Door loting werd uitge maakt dat de C.H.U.-candidaat lijst aanvoerder zal zijn, no. 2 A.R. enz. De candidaten zijn: 1. G. J. Janse; 2. M. v. d. Putte; 3. Jac. Sinke; 4. Chr. Simonse; 5. J. v. d. Have; 6. A. J, Arendse; 7. K Boogaard; 8. W. Huson; 9. L. Frangois; 10 B. Koole; 11. A. P. Brombacher; 12, A. Tis- sink; 13 J. v. d. Broeke: 14. L de Bruijn; i5. A. G. Kruithof; 16. W. de Rijke. Westkapelle ARBEIDERSVERENIGING OPGERICHT. Dinsdag werd te Westkapelle een vergadering gehouden van arbeiders, waar besloten werd tot oprichting van een arbeiderskiesvereniging. Er gaven zich 58 leden op. De oprich tingsvergadering zal Dinsdag 10 Mei gehouden worden. Vervolgens werd de candidatenlijst als volgt samenge steld: 1. W. Gabrielse, 2. H. van Rooy- en, 3. W. Westerbeke. 4. P. Verhage, 5. J. Peene, 6. K. Roelse, 7. A. van Peene, 8. P. Slabber en 9. W. Lieven- Nieuw- en St. Joosland HET SPORTVELD. De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam Maandagavond in voltallige verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. van Randwijck. Ontvangen was de begroting voor het dienstjaar 1949 van het Bouw- en Wo ningtoezicht op Walcheren, benevens een keuringsrapport van de nieuwe torenklok, die in de Kerktoren is geplaatst. Besloten werd in overleg met het bestuur van de Chr. school een lokaal beschikbaar te stellen voor een cursus E.H.B.O., uitgaan de van het Rode Kruis, afdeling O. en W. Souburg—RitthemNieuw- en St. Joos land, onder bepaalde voorwaarden. Een bedrag van f 13.36 werd beschikbaar ge steld voor het aanbieden van een ge schenk ter gelegenheid van het weer in gebruik nemen van het Stadhuis te Mid delburg. Een adres inzake onderhouds werk der gemeente van P. van Leerdam en anderen werd in handen gesteld van B. en W. om nader advies. Goedkeuring werd verleend voor aankoop van grond van de wed. de Visser in verband met de toewijzing van drie woningen uit het bouwvolume 1949. Aan het architecten bureau Steen en Tuinhof te Vlisisngen werd opdracht verleend tot het ontwer pen van plannen voor de bouw van drie woningwetwoningen op het aan te ko pen bouwterrein. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aanleg van gas over tc gaan in de in aanbouw zijnde 14 wonin gen. Een voorstel van B. en W. om een bijdrage in de kosten te vragen van f 15 per wonihg ineens, te betalen door de nieuwe bewoners, werd op voorstel van de heer v. Nimwegen (Arb.) niet aan vaard, zodat de aanlegkosten geheel voor rekening van de gemeente zullen komen. Een verzoek van het bestuur van de Chr. school, om gelden beschikbaar te stellen voor verduistering van een schoollokaal werd ingewilligd. Besprekingen werden nog gevoerd inzake stichting van een sportveld voor de plaatselijke verenigin gen en de schooljeugd, waar nog nader op zal worden teruggekomen. De collecte voor het Leger des Heils te Vrouwenpolder heeft in de gemeente Serooskerke (W.) f 31.82 opgebracht. Serooskerke VERGADERING C.H. KIESVERENIGING. Maandag kwam de C.H. Kiesvereni ging te Serooskerke in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer L. A. de Vos. Als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen werden aangewezen, de heren: 1. H. Janse Czn; 2. W. C. Allaart; 3. L. Cornelisse; 4. S. Duvekot; 5. K. Kluijfhout; 6. J. Louwerse Mzn..; 7. J. J. Klompe. Arnemuiden WEDVLUCHT. wedvlucht van Vilvoorde met 372 duiven. De duiven werden om 12 uur 40 minuten gelost met een N.O. wind. De eerste duif werd om 14.02.07 geconstateerd, de laatste om 14.24.43. De snelheid der eerste duif bedroeg 1087 meter per minuut, van de laatste 875 meter per minuut. De hoofd prijs werd gewonnen door A. de Ridder met de 3e prijs. De eerste tien prijzen wa ren als volgt: 1 en 7 M. van Belzen; 2 en 3 A. de Ridder; 4 en 6 C. van Belzen: 5 Sturm te Veere: 8 D. van Belzen Bzn.: 9 B. v. d. Ketterij Lzn.; en 10 C. det Nooijer Lzn. ZUID-BEVELAND Borssele GEZELLIGE AVOND. De Hervormde meisjesvereniging en de Jongelingsvereniging te Borssele, waarbij ook was uitgenodigd de Jon gelingsvereniging uit 's-Heerenhoek, hielden Maandagavond een gezellige avond. Met inleidingen, samenspraken en voordrachten werd de avond doorgebracht. De leiding berustte bij ds. Vrijlandt. Heerenhoek WEDVLUCHT. Zondag hield de P.V. „De Vrienden kring" te 's-Heerenhoek, een wedvlucht van Quievrain. pl.m. 116 km. De uitslag luidt: 1. 52 Gebr. de Jonge. 2. 3, 8. 27. 41. 45 H. Janse, 4 C. Hermens, 5. 13. 14. 22. 31. 39. 40 P. Rijk. 6, 32 L. C. Verdonk. 7. 34 C. Driedijk, 9. 38. 43, 51 W. v. d. Dries, 10, 20. 23 M. Koens, 11. 16. 33. 35, 36 Joh. C. Brand, 12. 29 P. v. 't Westeinde, 15. 47 H. W. Joosen. 17 M. Raas. 18, 24. 50 G. Capello, 19, 21 Frans Ars, 25 44 J. Doene, 26 L. Oosthoek. 28 J. Vermuë, 30 P. van Eijkeren, 37. 48 J. van Eijkeren. 42 C. van Bremen. 46 J. Rentmeester, 49 J. Driedijk. Gemiddelde snelheid eerste duif 960 m. per minuut. Mooiste sportdag van het jaar. De mooiste sportdag van het jaar die 26 Juni voor de tiende maal wordt gehouden belooft zijn repu tatie te handhaven, want een aantrek kelijk programma, bestaande uit gymnastiek, athletiek, voetbal en een springconcours is inmiddels door de speciale commissie van het N. O. C. samengesteld: het luidt in de chrono logische volgorde: 1.301.50 uur gym nastiek: 1.50—1.55 uür uitreiking van Tuyllbeker; 1.55—2.10 uur athletiek; 2.10—2.25 wielrennen; 2.25—3.10 eerste helft voetbalwedstrijd; 3.103.25 pau- 3.25—3.30 athletiek; 3.30—3.35 wielrennen; 3.354.20 tweede helft voetbalwedstrijd; 4.204.25 athletiek; 4.254.35 gymnastiek; 4.354.50 wiel rennen; 4.505.10 athletiek; 5.105.40 concours hippique. Reeds sedert maanden bereiden de turners zich voor op hun jaarlijkse uitvoering voor de Olympische Dag. De clou wordt het optreden van de uit circa 50 turnsters bestaande da- mesploëg van het K.N.G.V., die onder leiding van mevrouw van der Most een gedeelte zal vertonen (baloefenin gen) van hetgeen deze keurploeg zal uitvoeren op de Lingiade te Stock holm. Bij de deelnemers aan de athletiek- nummers zijn vanzelfsprekend Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis. De laatste zal op de 3000 meter starten tegen de sterkste Zweed op deze af stand. Ook op de 800 meter verschijnt een Zweed aan de start. Voor de wielrenners staan sprint- en afval- wedstrijden op het programma. Aan het springconcours wordt deel genomen door de tien beste Neder landse ruiters en ten slotte zal de Ne derlandse bondsploeg der voetballers de strijd aanbinden de officiële be vestiging is nog niet ontvangen, doch er is aanleiding die dezer dagen te mogen verwachten tegen een re presentatieve ploeg uit Wenen. Uit de prachtige resultaten, die de Weners de laatste tijd behalen, blijkt dat het Weense voetbal weer de oude glorie herkregen heeft, zodat ook de voet balwedstrijd interessant belooft te worden. WIELRENNEN MIDDELKAMP WON ACHTER MOTOREN. Theo Middelkamp heeft in Gent ccn fraaie overwinning geboekt in een wielercriterium achter handels motoren. In de eerste manche won hij voor Meuleman. terwijl hij in de tweede manche als tweede eindigde achter Bruneel. In het algemeen klas sement bezette hij de eerste plaats met 3 pnt., 2e werd Meuleman; 3e BruneeL HOCKEY. De Kangaroes naar Middelburg- Het uit studenten bestaande team „De Kangeroes', brengt Za terdag en Zondag a.s. een twee daags bezoek aan Middelburg. Dit zeer sterke team speelt op Zaterdag 7 Mei om 16 uur aan de Nadorst tegen een Zeeuws-Vlaamse combinatie van de clubs Rapide uit Hulst en Olympia uit Terneuzen. Vooraf wordt een wedstrijd ge speeld tussen de Zeeuws-Vlaamse en Middelburgse dames. 's Zondags, na een autorit rond Walcheren, is er een veteranen- wedstrijd tussen Goes en Middel burg, eveneens aan de Nadorst. Om 3 uur speelt Middelburg I tegen de Kangeroes, waarna de gasten hun respectievelijke woon plaatsen opzoeken. De Zeeuwse hockeyers kunnen dit week-end van deze le klassers veel leren en alleen door enthou siasme en mogelijk ook door ter reinvoordeel kan de huid zo duur mogelijk verkocht worden. Al mtt al zeker de moeite waard om eens een kijkje te nemen en tevens een waardig slot voor het hockey-seizoen. KERKNIEUWS DR. W. A. VISSER 'T HOOFT, PREDIKANT IN ALG. DIENST. Het moderamen der Generale Synode heefit voorgesteld om dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris- ■eneraal van de Wereldraad van Cerken te Genève, te beroepen tot Sredikant ln algemene dienst der 'ed. Hervormde Kerk, voor de ar beid van de Wereldraad van Ker ken. De" Generale Synode zal dit voorstel ln haar zittingen van 16 tot 21 Mei a.s. in behandeling ne men. De kerken in de voormalige Duitse gebieden. Uit Munster wordt gemeld, dat het Ka tholieke diocees aldaar aanneemt, dat de aan Nederland overgedragen gebieden van Elten en SUderwick minstens tot aan het sluiten van een vredesverdrag onder het diocees Münster zullen blijven. Men ver wacht, dat het Vatlcaan de ciocesane gren zen eerst daarna zal veranderen. Over de aansluiting van de Evangeli sche gemeenten dezer gebieden bij de Duitse Evangelische gemeente te Amster dam zullen de praeses van de Evangeli sche kerken in Rijnland en Westfalen ln Nederland onderhandelingen voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5